Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-05-08, 14:54
Alonso Ο χρήστης Alonso δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Ερώτηση για μονομαχοενυδρείο

Καλησπέρα σας,θέλω να πάρω ενα μονομαχοενυδρείο έτοιμο γύρω στα 25λίτρα αλλά με προβληματίζει το φίλτρο που θα έχει.Δηλαδή υπάρχει κάποιο φίλτρο που η ισχύς του να είναι για αυτά τα λίτρα και όταν το βάζεις μπρός να μην γίνεται χαμός απο την ένταση του;Ο χώρος που θα έχει για τα υλικά θα με καλύπτει;Έχετε να με προτείνετε κάποιο εσεις ή έστω ενα μαγαζί που να το πάρω κομπλέ(το ενυδρείο);Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. Αν εχω γράψει σε λάθος κατηγορία παρακαλώ διορθώστε με,και πάλι ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-05-08, 15:08
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Σίγουρα θα υπάρχουν μοντέλα κατάλληλα για αυτά τα λίτρα αλλά απότι έχω καταλάβει είναι πολύ λίγα και χρειάζεται πολύ ψάξιμο...Από την άλλη μπορείς να κάνεις μία από τις πολλές πατέντες που έχουν αναφερθεί σε άλλα ποστ για να μειώσεις τη ροή. Συγκεκριμένα εγώ έχω βάλει ένα κομματάκι σφουγγαριού στην έξοδο του φίλτρου και έχει μειώσει πάρα πολύ την ροή... Όσον αφορά τα υλικά ένα μικιρό ενυδρείο δεν έχει τόσες μεγάλες απαιτήσεις για πολύ βιολογικό υλικό... Το απλό σφουγγαράκι αλλά και ο υαλοβάμβακας είναι υλικά που μπαίνουν σε κάθε φίλτρο και είναι πιστεύω αρκετα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-05-08, 15:56
Το avatar του χρήστη panagiotis265
panagiotis265 Ο χρήστης panagiotis265 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Εχω 2 μονομαχοενυδρεία τα οποία τα πήρα έτοιμα.Δηλαδή με το φίλτρο τους και 2 κιλά χαλίκι το καθένα.Το φίλτρο έχει μεγάλη ένταση και την περιόρησα όπως είπε και ο nashty με λίγο τούλι στην έξοδό του.Το μόνο εξτρά που χρειάστηκα ήταν μία αντίσταση και φυσικά ότι διακοσμητικό έβαλα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-05-08, 16:03
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Η αντίσταση δεν νομίζω πως είναι απαραίτητη αυτή την περίοδο... Εγώ τη δική μου την έχω βγάλει και παλεύω να κρατήσω θερμοκρασία κάτω από 28 βαθμούς... Έχω καταντήσει κινητό chiller... Αργότερα όμως θα σου είναι απαραίτητη για να κρατήσεις θερμοκρασία 26-27 βαθμούς... Αν και πιστεύω καλύτερα να δώσεις καμιά 10ρια ευρώ παραπάνω και να πάρεις ένα μικρό θερμοστάτη που θα σου κρατάει τη θερμοκρασία σταθερή παρά έναν αντιστάτη που θα έχεις να ελέγχεις συνεχώς την θερμοκρασία και να το κλείνεις όταν ανεβαίνει επικίνδυνα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-05-08, 16:42
Alonso Ο χρήστης Alonso δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παίδες,αυτό που σκέφτηκα για το φίλτρο είναι να βάλω στην έξοδό του ενα spray bar τι λέτε θα πετύχω τίποτα έτσι;Αυτό που είπες με το τούλι πως ακριβώς εφαρμόζεται;Επίσης απο φυτά μπορώ να βάλω και κάτι αλλο εκτός απο ανούμπία;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-05-08, 17:18
Το avatar του χρήστη panagiotis265
panagiotis265 Ο χρήστης panagiotis265 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Οταν ε'ιπα αντ'ισταση ενοούσα φυσικά οτι είναι με θερμοστάτη.Ναί το καλοκαίρι δέν χρειάζεται αλλά το χειμόνα είναι απαρέτητη.Αυτό που είπα με το τούλι είναι όπως φαίνετε στην φωτογραφία.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00676.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  98,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-05-08, 18:35
Alonso Ο χρήστης Alonso δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Thanks men μια παρόμοια πατέντα θα κάνω και εγω εαν δεν βρω φίλτρο με χαμηλή ροη.panagiotis265 δες το pm σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-05-08, 22:41
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Υπάρχουν έτοιμα φίλτρα για μικρά ενυδρειάκια
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-08, 08:10
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παρε ενα φιλτρακι που να εχει ρυθμιστη ροης,γυρισε την εξοδο του προς
το τζαμι του ενυδρειου και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-05-08, 09:15
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

το τούλι θα σου βουλώσει πολύ εύκολα ...
πρόσεξέ το ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-05-08, 09:41
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nashty11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αντίσταση δεν νομίζω πως είναι απαραίτητη αυτή την περίοδο... Εγώ τη δική μου την έχω βγάλει και παλεύω να κρατήσω θερμοκρασία κάτω από 28 βαθμούς... Έχω καταντήσει κινητό chiller... Αργότερα όμως θα σου είναι απαραίτητη για να κρατήσεις θερμοκρασία 26-27 βαθμούς... Αν και πιστεύω καλύτερα να δώσεις καμιά 10ρια ευρώ παραπάνω και να πάρεις ένα μικρό θερμοστάτη που θα σου κρατάει τη θερμοκρασία σταθερή παρά έναν αντιστάτη που θα έχεις να ελέγχεις συνεχώς την θερμοκρασία και να το κλείνεις όταν ανεβαίνει επικίνδυνα...
Όταν λέμε γενικά αντίσταση, εννοούμε αντίσταση με θερμοστάτη ώστε να κρατάει τη θερμοκρασία σταθερή. Επίσης, νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να βγάζεις την αντίσταση το καλοκάιρι, διότι μπορεί κάποια νύχτα να έχει ψύχρα και να πέσει η θερμοκρασία κάτω από τους 25, ειδικά τώρα στις αρχές του καλοκαιριού. Την υπόλοιπη μέρα που η θερμοκρασία έιναι υψηλή, η αντίσταση είναι κλειστή...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-05-08, 09:45
Alonso Ο χρήστης Alonso δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παίδες να στε όλοι καλά
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-05-08, 11:33
Το avatar του χρήστη panagiotis265
panagiotis265 Ο χρήστης panagiotis265 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Ναί όντος το τούλι βουλώνει αλλά με την αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα δέν θα έχεις πρόβλημα.Γιατί καθαρίζει πολύ έυκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-05-08, 14:24
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λέμε γενικά αντίσταση, εννοούμε αντίσταση με θερμοστάτη ώστε να κρατάει τη θερμοκρασία σταθερή. Επίσης, νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να βγάζεις την αντίσταση το καλοκάιρι, διότι μπορεί κάποια νύχτα να έχει ψύχρα και να πέσει η θερμοκρασία κάτω από τους 25, ειδικά τώρα στις αρχές του καλοκαιριού. Την υπόλοιπη μέρα που η θερμοκρασία έιναι υψηλή, η αντίσταση είναι κλειστή...
Πολύ δύσκολο στην πόλη να πέσει τόσο πολύ η θερμοκρασία... Εδώ τώρα που εποχιακά δεν έχει μπει το καλοκαίρι ακόμα και το βράδυ μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία μέχρι και 28 στο ενυδρειάκι... Και τη μέρα ειδικά μπορεί να αλλάξω και 4 φορές νερό με πιο δροσερό για να κατεβάσω τη θερμοκρασία...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-05-08, 14:45
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nashty11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τη μέρα ειδικά μπορεί να αλλάξω και 4 φορές νερό με πιο δροσερό για να κατεβάσω τη θερμοκρασία...
Βρές κάποιον άλλον τρόπο να κατεβάζεις την θερμοκρασία .. (ανεμιστηράκι για παράδειγμα).
Οι τόσες αλλαγές θερμοκρασίας του νερού και οι τόσο απότομες μόνο στρες προκαλούν στα ψάρια ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-05-08, 14:57
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ακριβώς.. Μή σου φαίνεται δύσκολη η διαδικασία..
- Ένα απλό ανεμιστηράκι υπολογιστή.. Από ένα παλιό pc, ή από το υπολογιστάδικο της γειτονιάς, ή από e-shop, ή οπουδήποτε..
- Έναν παλιό φορτιστή κινητού (όσα Volt είναι το ανεμιστηράκι, συνήθως αυτά είναι 12άρια, και περισσότερα mA)
- Λίγο κλέμενς (για να κάνεις τις ενώσεις)
- Κοφτάκι (ή μαχαιράκι), κατσαβιδάκι
- Κόβεις καλώδια, πειραματίζεσαι λίγο με τη σύνδεση (search for details)
- Και απλά βρίσκεις ένα πρόχειρο έστω τρόπο να το στηρίξεις να φυσάει την επιφάνεια..
- Το βάζεις (αν λείπεις) και στο χρονοδιακόπτη της λάμπας σου - η σε ξεχωριστό χρονοδιακόπτη ακόμα καλύτερα, και είσαι έτοιμος!

Μερικές φορές, κάποιες παρουσιάσεις σύνθετων κατασκευών, μας αποθαρρύνουν να κάνουμε κάτι που στην ουσία είναι απλούστατο!
(βλ. DIY διάχυση για CO2, καπάκια με πολλά ανεμιστηράκια, Eliwell, συστήματα για αρτέμια, κ.τ.λ.)
Προφανώς δε θέλω να θίξω τις κατασκευές, που ξέρετε πόσο θαυμάζω, αλλά για περιπτώσεις έλλειψης χρόνου, ή "δεν πιάνει το χέρι μου", κ.τ.λ., υπάρχουν πάντα απλούστατες και εύκολες λύσεις..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-05-08, 21:16
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς.. Μή σου φαίνεται δύσκολη η διαδικασία..
- Ένα απλό ανεμιστηράκι υπολογιστή.. Από ένα παλιό pc, ή από το υπολογιστάδικο της γειτονιάς, ή από e-shop, ή οπουδήποτε..
- Έναν παλιό φορτιστή κινητού (όσα Volt είναι το ανεμιστηράκι, συνήθως αυτά είναι 12άρια, και περισσότερα mA)
- Λίγο κλέμενς (για να κάνεις τις ενώσεις)
- Κοφτάκι (ή μαχαιράκι), κατσαβιδάκι
- Κόβεις καλώδια, πειραματίζεσαι λίγο με τη σύνδεση (search for details)
- Και απλά βρίσκεις ένα πρόχειρο έστω τρόπο να το στηρίξεις να φυσάει την επιφάνεια..
- Το βάζεις (αν λείπεις) και στο χρονοδιακόπτη της λάμπας σου - η σε ξεχωριστό χρονοδιακόπτη ακόμα καλύτερα, και είσαι έτοιμος!

Μερικές φορές, κάποιες παρουσιάσεις σύνθετων κατασκευών, μας αποθαρρύνουν να κάνουμε κάτι που στην ουσία είναι απλούστατο!
(βλ. DIY διάχυση για CO2, καπάκια με πολλά ανεμιστηράκια, Eliwell, συστήματα για αρτέμια, κ.τ.λ.)
Προφανώς δε θέλω να θίξω τις κατασκευές, που ξέρετε πόσο θαυμάζω, αλλά για περιπτώσεις έλλειψης χρόνου, ή "δεν πιάνει το χέρι μου", κ.τ.λ., υπάρχουν πάντα απλούστατες και εύκολες λύσεις..
¶μα βάλω φορτιστή που δίνει λιγότερα volt(μέχρι 5,7 βρήκα κινητού) θα γίνει τίποτα? Βρήκα ένα ανεμηστηράκι intel αχρησιμοποίητο 12volt...
-------------------------
Επίσης λέει 0,28Α το ανεμιστηράκι και ο φορτιστής 350mA... Δεν κάνει?
-------------------------
Ωρε guys ρίξτε καμιά ιδέα γιατί άυριο πάω να πάρω πλέξι για το καπάκι και θα κάτσω να φτιάξω το ανεμιστηράκι... Το πρόβλημα είναι μεγάλο έχει αλλάξει η συμπεριφορά του μονομάχου μου και εγώ συνέχεια τον αγχώνω με τις αλλαγές του νερού...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nashty11 : 30-05-08 στις 21:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-06-08, 00:31
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ας απαντήσει βέβαια και κάποιος γνώστης των ηλεκτρολογικών.. Αλλά επειδή σε βλέπω ότι βιάζεσαι, νομίζω ότι δε γίνεται με τον 5,7.. Όπως μου είχαν εξηγήσει σε κάποιο άλλο post, το ανεμιστηράκι για να δουλέψει θέλει μετασχηματιστή με τόσα volt όσα λέει.. Και όταν ο μετασχηματιστής βγάζει π.χ. διπλάσια ampere από αυτά που ζητάει το ανεμιστηράκι, σημαίνει (απλουστευτικά πάντα), ότι θα δουλέψει μια χαρά το ανεμιστηράκι, αλλά μπορείς αν θες να βάλεις και 2ο, συνδεδεμένο παράλληλα..

Δε μπορεί πάντως, εμένα όλοι οι φορτιστές που βρήκα ήταν 12V! Για ψάξε λίγο καλύτερα, ίσως από καμία άλλη άχρηστη ηλεκτρική συσκευή..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-06-08, 08:16
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Ευχαριστώ βρήκα άκρη... Βασικά και με λιγότερα από 12 volt μπορεί να λειτουργήσει όμως αφενός θα υπολειτουργεί και αφεταίρου τα 5,7 είναι πολύ λίγα για να λειτουργήσει γενικά...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αγορά εξοπλισμού για μονομαχοενυδρείο.. xontros Bettas 13 24-05-08 19:04
Καινούριο μονομαχοενυδρείο panagiotis265 Bettas 19 25-04-08 18:36
Θαλασσινό ... Μονομαχοενυδρείο? Kotsos Θαλασσινό νερό - Γενικά 39 29-12-07 23:12
Ακόμα ένα μονομαχοενυδρείο! melli Bettas 38 04-10-07 16:34
Φωτισμός σε μονομαχοενυδρείο george Bettas 48 25-06-07 22:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06115 seconds with 14 queries