Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-04-16, 17:12  
Νεο ξεκινημα
giannis17
Junior Member
Εγγραφή: 03-04-2016
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 13

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
giannis17 Ο χρήστης giannis17 δεν είναι συνδεδεμένος 03-04-16, 17:12
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας εχω ενα ενυδρειακι 20λτ hailea f20 με θερμοστατη, φιλτρο θα παρω αυτη τη εβδομαδα με ενα διακοσμητικο καραβι και ψευτικα φυτα.Εχω μεσα ενα χρυσοψαρο.Μπορειτε να μου πειτε τι να κανω για να περναει οσο καλυτερα γινετε το ψαρακι μου;;;Επισης μπορειτε να μου πειτε τι ειναι το kh, το στρωσιμο και αυτα γιατι ειμαι μικρος ισως ο πιο μικρος της παρεας και...
Εμφανίσεις: 7037
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 06-04-16, 18:15
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Γειά σου Γιάννη!
για προσπάθησε να βάλεις και φωτο (δες εδώ πως http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550)
αλλά το καλύτερο είναι να βάλεις τους γονείς σου να διαβάσουν κι αυτοί όσα γράφτηκαν πιο πάνω για να σε βοηθήσουν κι εκείνοι να κάνεις το σωστό για το ψαράκι σου
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-04-16, 18:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γεια σου Γιαννη και καλως ηρθες!!
Εισαι πολύ τυχερος που ζεις στην εποχη του φορουμ γιατι αν πραγματικα σου αρεσουν τα ψαρια και θελεις να τα φροντιζεις σωστα θα μαθεις εδώ παρα πολλα πραγματα ευκολα και γρηγορα σχετικα. Συγκριτικα με μενα που ακριβως στη δικη σου ηλικια πηρα το πρωτο 20λιτρο ενυδρειο όπως το δικο σου πριν 25 χρονια με 3 χρυσόψαρα κι ένα μονομαχο μεσα. Μετα από λιγο καιρο τα χαρισα γιατι πηρα θερμοστατη κι εβαλα περιπου 10 "τροπικα" ψαρακια και δεν ειχαν χωρο ουτε να στριψουν.
Τραγικα λαθη που μου τρώγανε ολο το χαρτζιλικι μου αλλα κυριως με στεναχωρουσαν πολύ γιατι προσπαθουσα με ολη μου την ψυχη....απλα η μονη γνωση ηταν από τα πετ σοπ και ηταν λανθασμενη.

συζητησε το με τους γονεις σου και ζητησε τους να διαβασουν το θεμα σου για να πεισθουν ότι δε μπορει να ζησει ένα χρυσοψαρο σε 20 λιτρα σωστα. Μπορει να συμφωνησουν να παρεις ένα ενυδρειο μεγαλυτερο. Ειτε αρκετα μεγαλυτερο (πανω από 100 λιτρα αν θες να κρατησεις οπωσδηποτε χρυσόψαρα) ή ένα 50-60 λιτρα για να κρατησεις καποια αλλα ψαρακια μικρόσωμα. Δυστυχως δε μπορούμε να σου προτείνουμε να κανεις κατι άλλο με το 20 λιτρο ενυδρειο σου εκτος από αυτό που σου ειπαν δηλαδή γαριδουλες. Αν δε μπορεις να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο καλο θα ηταν να δωσεις το ψαρακι σου σε καποιον εδώ μεσα που εχει μεγαλο ενυδρειο και αλλα χρυσόψαρα για παρεα για να είναι χαρουμενο. Διαφορετικα ταλαιπωρειται το ζωντανο και πιστευω πως δε σου αρεσει αυτή η ιδεα τωρα που γνωρίζεις περισσοτερα.
Τα πλαστικα φυτα μπορεις να τα βγαλεις από τωρα για να του δωσεις λιγο χωρο παραπανω.

Για συζητησε το και με τους γονεις σου και πες μας...
Αν αποφασισεις να κρατησεις γαριδουλες να διαβασεις για τις ανάγκες τους και μολις εισαι ετοιμος να μου πεις να σου στειλω δωρεαν από τις δικες μου.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 06-04-16 στις 18:43
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
20λτ ενυδρειο, xρυσοψαρα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
το ξεκινημα antonis1988 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 16 18-03-11 19:41
80L Ξεκινημα Big Al Αρχάριοι γλυκού νερού 15 23-12-10 19:06
ξεκινημα ζβ dim orestiada Nano Reef 4 08-05-10 23:02
ξεκινημα 120 Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 19 21-01-10 22:18
Νεο ξεκινημα. thgparas Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 13 04-06-09 12:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03075 seconds with 13 queries