Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-01-16, 10:46   #1
Καλημερααα!
 
Το avatar του χρήστη Cohiba
Cohiba
Member
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: Athens-Lesvos
Μηνύματα: 80

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Cohiba Ο χρήστης Cohiba δεν είναι συνδεδεμένος 29-01-16, 10:46
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα!
μετα απο αρκετη αναζητηση αποφασισα να ασχοληθω με τα υδροβια κατοικιδια και πιο συγκεκριμενα με 1 hikari koi και 1 comet χρυσοψαρο 5-6 cm
Κατα τον Μαιο θα μεταφερθουν σε μια φυσικης ροης τεχνητη λιμνη περι των 10.000λτ ανευ φιλτρων .
Προσωρινως εχουν τοποθετηθει σε 20λτ νερο που ανανεωνεται παρα μερα προσθετωντας αντιχλωριο της tetra .
Σε ενα αλλο δοχειο 20λτ αντιχλωριομενου νερου με ακαθαρισιες των ψαριων και μπολικη τροφη σε φυλλα και κοκκους τηςsera εχω τοποθετησει ενα φιλτρο hi-tech aquafilter 150 περιμενωντας να εμφανιστουν τα βακτηρια κ ν αρχισει ο κυκλος τ αζωτου ουτωςωστε να βαλω τα ψαρακια εκει κ να μην κανω συνεχεις αλλαγες νερου .
Ο πετσοπας μου ειπε πως αυτηειναι μια μεθοδος ,η αλλη ειναι με μπολι απο αλλο ενυδρειο κ η αλλη με βακτηρια που μου το προτεινε με επιφυλαξη .
Θελω να ρωτησω εαν η εως τωρα τακτικη μου προξενει καποιο προβλημα στα ψαρακια ? Γιατι παρατηρωνταςτα διαπιστωνω οτι ειναι παντα στον βυθο νοχελικα κρυμμενα διπλα σ μια πετρα που εχω τοποθετησει εντος του εικοσαλιτρου κουβα ,ιδιαιτερα το χρυσοψαρο ,αλλα τρωνε κανονικα τα τρια γευματα απο 10-15 φυλλα κ κοκκους που τους ριχνω .
Εμφανίσεις: 6571
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-16, 11:05
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Φίλτρο έχεις; Τα ψάρια ειδικά τα συγκεκριμένα πρέπει να βγουν άμεσα από το εικοσαλιτρο πριν καούν από την αμμωνία. Ή λίμνη υπάρχει; Πάρε ενα πλαστικό δοχείο από ικεα 100 + λίτρα ένα καλό εξωτερικό φίλτρο και βάλε και αγγελία για μπόλι, αλλιώς δεν θα προλαβουν να δουν τη λίμνη ήδη καίγονται από την αμμωνία ,το νερό στο εικοσαλιτρο αν μπορούσε να τα κρατήσει θα ήθελε αλλαγή ανά μισαωρο όχι μέρα παρά μέρα, να μην σου πω και για την ανάπτυξη τους ,τα ψάρια θα πάθουν νανισμό στο εικοσαλιτρο.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-16, 11:20
Το avatar του χρήστη Cohiba
Cohiba Ο χρήστης Cohiba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: Athens-Lesvos
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Φιλτρο εκει που ειναι τα ψαρακια δεν εχω ...εχω στο αλλο δοχειο περιμενωντας να αναπτυχθουν τα βακτηρια για να τα μεταφερω ...το φιλτρο ειναι εσωτερικο.
Εκανα τεστ για αμμωνια με υγρα της sera και μου βγαινει στα επιθυμητα επιπεδα στην αλλαγη παρα μερα ...δλδ μικροτερη απο 1mg/l .....
Εξωτερικο φιλτρο εχεις να μου προτεινειςκαποιο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-16, 11:25
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Φιλε μου αυτα που σου εγραψα ειναι το λιγοτερο που πρεπει να γινει ,σ αυτά τα λίτρα και αστρωτο ούτε μονομάχο δεν θα εβαζα όχι κόϊ ,τώρα θα στα γράψουν και πιο αναλυτικά οι του κρύου νερού, καλή συνέχεια
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-16, 11:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.374
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Και τα 2 ψάρια είναι 5-6 εκ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-01-16, 11:35
Το avatar του χρήστη Cohiba
Cohiba Ο χρήστης Cohiba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: Athens-Lesvos
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες!
Και τα 2 ψάρια είναι 5-6 εκ?
ναι...
Το χρυσοψαρο ειναι το μικροτερο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-01-16, 11:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πάρε τουλάχιστον το κουτι που σου ειπαν απο το ΙΚΕΑ , γιατι και βιολογια να αποκτήσεις στο φιλτρακι, τα 20 λίτρα δεν φτανουν ουτε για 1 ημέρα. Στο κουτι που θα ειναι απο 60 λίτρα και πάνω μέχρι την άνοιξη που θα μπουν στη λίμνη θα ειναι ενταξει με καλές αλλαγές ανα εβδομάδα ή και παραπάνω αν χρειαστεί.
Θα πρέπει επισης μαζι με το κουτι να βρεις και μπολι, γιατι ετσι οπως κανεις τώρα θα εχεις βιολογία μετα απο 1 μήνα
Η μόνη παραδεκτή τιμή της αμμωνίας είναι 0 , όπως και των νιτρωδών (που τώρα σιγουρα δεν έχεις).
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-01-16, 11:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.374
Προεπιλογή

Σου γράφω λοιπόν τι θα έκανα εγώ:
-δοχείο πλαστικό από ικεα http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-v...i-49171/75203/
-ψάρια και φιλτράκι που έχεις τα βάζεις εκεί
-δεν ταΐζεις καθόλου 3-4 μέρες και μετά δίνεις ελάχιστη τροφή
-αγορά ενός, έστω μικρού, φτηνού (αφού δεν θα το χρησιμοποιήσεις αργότερα) εξωτερικού φίλτρου πχ http://www.aquavivere.gr/eksoplismos...tro-sun-hw603b ή στη χειρότερη ένα εσωτερικό που να έχει αρκετό χώρο για υλικά.
-αλλαγές καθημερινές νερού 50%~ με προσθήκη seachem Prime μέχρι να μηδενιστούν αμμωνία-νιτρώδη
-αγγελία για μπόλι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-01-16, 12:06
Το avatar του χρήστη Cohiba
Cohiba Ο χρήστης Cohiba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: Athens-Lesvos
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Ευχαριστω ....
Αλλα μηπως ειναι λιγο ανορθοδος ο τροπος εκμηδενισεις της αμωνιας με τ ψαρακια εντος ?
Ελπιζω να μην μου παθουν κατι σοβαροτερο του νανισμου
Το εξωτερικο τιδιαφορα εχει απο το εσωτερικο ?προσωπικα διαλεξα εσωτερικο γιατι οξυγονωνει κ λιγο τ νερομ κατιφυσσαλιδες που βγαζει που κ που και δημιουργει και ενα ρευμα που αρεσει υποθετικα στο κοι ...
Θα καανω παραυτα οτι μ υποδειξατα κ ειδομεν

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρε τουλάχιστον το κουτι που σου ειπαν απο το ΙΚΕΑ , γιατι και βιολογια να αποκτήσεις στο φιλτρακι, τα 20 λίτρα δεν φτανουν ουτε για 1 ημέρα. Στο κουτι που θα ειναι απο 60 λίτρα και πάνω μέχρι την άνοιξη που θα μπουν στη λίμνη θα ειναι ενταξει με καλές αλλαγές ανα εβδομάδα ή και παραπάνω αν χρειαστεί.
Θα πρέπει επισης μαζι με το κουτι να βρεις και μπολι, γιατι ετσι οπως κανεις τώρα θα εχεις βιολογία μετα απο 1 μήνα
Η μόνη παραδεκτή τιμή της αμμωνίας είναι 0 , όπως και των νιτρωδών (που τώρα σιγουρα δεν έχεις).
Ναι ετσι θα κανω ...ευχαριστω πολυ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Cohiba : 29-01-16 στις 12:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-01-16, 12:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Με μπολι , προσεκτικό ταισμα και παρακολουθηση με αλλαγές για λίγες ημέρες δεν θα εχεις αμμωνία, ολα αυτα θα εξαρτηθούν από το πόσο μπολι θα βάλεις και ποσο δυνατο θα ειναι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cohiba Εμφάνιση μηνυμάτων

Ναι ετσι θα κανω ...ευχαριστω πολυ
Σε συνδυασμό με την ανάλυση που σου ειπε ο Κλεόβουλος, prime, αλλαγές ταισμα κλπ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 29-01-16 στις 12:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-01-16, 12:13
Το avatar του χρήστη Cohiba
Cohiba Ο χρήστης Cohiba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: Athens-Lesvos
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μπολι , προσεκτικό ταισμα και παρακολουθηση με αλλαγές για λίγες ημέρες δεν θα εχεις αμμωνία, ολα αυτα θα εξαρτηθούν από το πόσο μπολι θα βάλεις και ποσο δυνατο θα ειναι
-------------------------


Σε συνδυασμό με την ανάλυση που σου ειπε ο Κλεόβουλος, prime, αλλαγές ταισμα κλπ
Εχω αντιχλωριακο της tetra aquasafe να χρησιμοποιησω αυτο ή να το πεταξω?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-01-16, 12:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.374
Προεπιλογή

O "ορθόδοξος" τρόπος είναι στρώσιμο με μπόλι ή χωρίς ψάρια. Όμως τα ψάρια τα έχεις ήδη και ταλαιπωρούνται. Η λύση είναι με τα δικά σου δεδομένα ώστε να μη ψηθούν τα ψάρια από την αμμωνία και να γίνει ομαλά η ανάπτυξη της βιολογίας
Νανισμό δεν θα προλάβουν να πάθουν πάντως.
Το εξωτερικό φίλτρο έχει μεγαλύτερο χώρο για υλικά όπου θα αναπτυχθεί η βιολογία και η οξυγόνωση γίνεται βασικά με την ανατάραξη της επιφάνειας του νερού και όχι από τις μπουρμπουλήθρες.
Το επιπλέον του Prime είναι ότι αποτοξικοποιεί την αμμωνία. Το άλλο κράτα το για τη συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-01-16, 12:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν το πετας, το κρατας για αργότερα, τιποτα δεν πετας.
Το επιπλέον που κάνει το Prime ειναι πως αποτοξικοποιεί την αμμωνία και τα νιτρώδη , που πιθανων θα έχεις μεχρι να στρωσει το φιλτρο σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-01-16, 12:21
Το avatar του χρήστη Cohiba
Cohiba Ο χρήστης Cohiba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: Athens-Lesvos
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Ευχαριστω θερμα!
Εβαλα κι αγγελια για μπολι...ελπιζω να βρω συντομα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-01-16, 12:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κάνε Edit στην αγγελία σου και βάλε τη περιοχή σου ή τις περιοχές που σε βολευει και μπορεις να πας να το παρεις
είναι καλύτερα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89873
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-01-16, 14:23
Το avatar του χρήστη Cohiba
Cohiba Ο χρήστης Cohiba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: Athens-Lesvos
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Πηγα πριν λιγο σε ενα πετ με μεγαλη αγαπη στα ενυδρεια
μου εδωσε ενα αντιχλωριακο της api αμερικανικο κ μ ειπε να βαζω μια σταγονα στα 3,8 λτ
Ως φιλτρο για τα ψαρια μου ,μου ειπε να μην παρω εξωτερικο γιατι ειναι ακριβα και σιγουραοχι της sunsun γτ ειναι κινεζικα ....
Μου προτεινε ενα της fluval εσωτερικο στα 70 ευρωγια 1000λτ/ωρα αλλα ειναι μονο με σφουγγαρια ....δεν εχει ουτε ελαφροπετρα ουτε εν.ανθρακα ουτε υαλοβαμβακα οπως εχω στο μικρουλι της hiteck .Να το παρω ? θα κανει δουλεθα μονο με σπογγους?
στα ενυδρειατου εχειφιλτρα μονο με σπογγους και σχαρα βυθου...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-01-16, 14:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ποιο ειναι αυτο της API και ποσο το πήρες ;
Δεν είναι να πας σε πετ-σοπ, σου αλλάζουν τα μυαλά

δες με 70 Ευρω τι παιρνεις
http://www.petsupermarket.gr/8223/%C...in-as2210.html
http://www.petsupermarket.gr/8732/%C...%BF-850lh.html
http://www.petsupermarket.gr/8571/%C...3-1200lth.html

δες και όλο το καταλογο
http://www.petsupermarket.gr/200/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%C F%82/%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%B1-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1.html#1

και δες πόσο κανει το prime
http://www.petsupermarket.gr/6416/%C...ime-100ml.html
http://www.petsupermarket.gr/6417/%C...ime-250ml.html
1ml / 40λιτρα νερού
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-01-16, 14:41
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

κοιτα να δεις. αρχικα το καλυτερο αντιχλωριο ειναι της PRIME.
κατα δευτερον, εξωτερικο φιλτρο μπορεις να βρεις και φτηνοτερο για τα λιτρα που θες, και καινουργιο και μεταχειρησμενο. μπορει να δωσεις καποια χρηματα παραπανω, αλλα θα κανεις αποσβεση γιατι αυτα ειναι αθανατα. εδω ειμεις αγοραζουμε μεταχειρησμενα προπολεμικα επειδη εχουν αντοχη στο χρονο. κοιτα στις αγγελιες μηπως βρεις κατι που σε ενδιαφερει
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-01-16, 14:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το πιο ακριβο εσωτερικό φίλτρο δες ποσο εχει
http://www.petsupermarket.gr/3092/%C...%82-390lt.html
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-01-16, 14:58
Το avatar του χρήστη Cohiba
Cohiba Ο χρήστης Cohiba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: Athens-Lesvos
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

http://www.apifishcare.com/product.p...5#.VqthKSOgdDs

Αυτο μου εδωσε ....

Οσο για ταφιλτρα εχουν μεγαλες αποκλεισεις στις τιμες τους .....αν και το πετ που πηγα δεν ηταν τιμες web και ηταν συνοικιακο
να παρω ενα εξωτερικο ήενα εσωτερικο ? τι ειναι καλυτερο? να εχει μονο σπογγους ή και αλλα υλικα φιλτρανσης ? Ποια εταιρια απο την πεθρα σας θεωρειτε ποιο αξιοπιστη?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-01-16, 15:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cohiba Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.apifishcare.com/product.p...5#.VqthKSOgdDs

Αυτο μου εδωσε ....

Οσο για ταφιλτρα εχουν μεγαλες αποκλεισεις στις τιμες τους .....αν και το πετ που πηγα δεν ηταν τιμες web και ηταν συνοικιακο
να παρω ενα εξωτερικο ήενα εσωτερικο ? τι ειναι καλυτερο? να εχει μονο σπογγους ή και αλλα υλικα φιλτρανσης ? Ποια εταιρια απο την πεθρα σας θεωρειτε ποιο αξιοπιστη?
Κάνει ακριβως την ιδια δουλεια με αυτο που εχεις, τσαμπα το πηρες
και οσο για τα φιλτρα, μπορεις να βρεις φθηνότερα και καλύτερα , μη δινεις τσαμπα λεφτα, με τα μισα λεφτα παιρνεις το ιδιο εσωτερικο και ακομα καλύτερο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-01-16, 16:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αμα δεν πληρωσεις δεν μαθαινεις Το εχουμε στο αιμα μας
Σε ποια περιοχη της Αθηνας εισαι?
-------------------------
Επαναληψη λοιπον.
Αυτα που χρειαζεσαι αμεσα ειναι
- Δοχειο samla ΙΚΕΑ 60-120 λιτρα (το 120 δεν το εχω δουλεψει και δεν ξερω αν αντεχει τοσο νερο. Το 60αρι λυγιζει λιγο βεβαια φυσιολογικα, αλλα δεν εχει φοβο)
- Μπολι
- seachem prime (το αστο για αργοτερα αν και δεν προκειται να τελειωσει το prime σε 6 μηνες)
- Το φιλτρακι για τωρα που ειναι μικρα τα ψαρια φαινεται να φτανει οριακα και θα φτανει οριακα γενικα για 60λιτρο απο αποψης κυκλοφοριας νερου (οχι με ιχθυοφορτωση). Το δοχειο μπορει να χρειαστει για καραντινα ή νοσοκομειο πχ στο μελλον.
Θα βγαλεις τον ανθρακα και το βαμβακι και θα αφησεις το κατω σφουγγαρι μονο μεσα, γεμιζωντας το υπολοιπο απο πανω με βιολογικο υλικο, ελαφροπετρα (πρακτικερ), μπολιασμενη.
Αν μπορεις να παρεις εξωτερικο φιλτρο ακομα καλυτερα.
Αλλαγες στο 60 λιτρο αφου στρωσει μερα παρα μερα το 50% (αργα αργα η εισαγωγη του νερου - ιδιας θερμοκρασιας) για να μενει καθαρο το νερο και να μην ανακοπτει κι αυτο την αναπτυξη, εκτος του μικρου χωρου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 29-01-16 στις 16:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-01-16, 16:32
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Στείλε μου μνμ , να σου δώσω εγώ μπόλι , 3 λιτρα ελπίζω να σε φτάνουν !!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-01-16, 16:34
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

και το 120 το κουτι του ικεα μια χαρα ειναι.αρκει να μην βαλεις παραπανω απο 80 λιτρα γιατι μετα ανοιγει και το φοβαμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-01-16, 17:40
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cohiba Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα!
μετα απο αρκετη αναζητηση αποφασισα να ασχοληθω με τα υδροβια κατοικιδια και πιο συγκεκριμενα με 1 hikari koi και 1 comet χρυσοψαρο 5-6 cm
Κατα τον Μαιο θα μεταφερθουν σε μια φυσικης ροης τεχνητη λιμνη περι των 10.000λτ ανευ φιλτρων .
Προσωρινως εχουν τοποθετηθει σε 20λτ νερο που ανανεωνεται παρα μερα προσθετωντας αντιχλωριο της tetra .
Σε ενα αλλο δοχειο 20λτ αντιχλωριομενου νερου με ακαθαρισιες των ψαριων και μπολικη τροφη σε φυλλα και κοκκους τηςsera εχω τοποθετησει ενα φιλτρο hi-tech aquafilter 150 περιμενωντας να εμφανιστουν τα βακτηρια κ ν αρχισει ο κυκλος τ αζωτου ουτωςωστε να βαλω τα ψαρακια εκει κ να μην κανω συνεχεις αλλαγες νερου .
Ο πετσοπας μου ειπε πως αυτηειναι μια μεθοδος ,η αλλη ειναι με μπολι απο αλλο ενυδρειο κ η αλλη με βακτηρια που μου το προτεινε με επιφυλαξη .
Θελω να ρωτησω εαν η εως τωρα τακτικη μου προξενει καποιο προβλημα στα ψαρακια ? Γιατι παρατηρωνταςτα διαπιστωνω οτι ειναι παντα στον βυθο νοχελικα κρυμμενα διπλα σ μια πετρα που εχω τοποθετησει εντος του εικοσαλιτρου κουβα ,ιδιαιτερα το χρυσοψαρο ,αλλα τρωνε κανονικα τα τρια γευματα απο 10-15 φυλλα κ κοκκους που τους ριχνω .
Καλησπέρα και απο εμένα , σου είπαν τα παιδιά παραπάνω τι να κάνεις μέχρι τα ψάρια να πάνε σε ένα καλυτερο περιβάλλον έχω κάποιες ερωτήσεις :
1. Το hikari Koi που αναφέρεις , πώς είναι χρώμα ??
2. θα μεταφερθουν σε μια φυσικης ροης τεχνητη λιμνη περι των 10.000λτ ανευ φιλτρων Πως θα δουλέψει αυτή η λίμνη ???? Απο πού απορρέει το νερό ?? Έχεις κάνει μετρήσεις στο συγκεκριμένο νερό ??

__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-01-16, 17:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και απο εμένα , σου είπαν τα παιδιά παραπάνω τι να κάνεις μέχρι τα ψάρια να πάνε σε ένα καλυτερο περιβάλλον έχω κάποιες ερωτήσεις :
1. Το hikari Koi που αναφέρεις , πώς είναι χρώμα ??
2. θα μεταφερθουν σε μια φυσικης ροης τεχνητη λιμνη περι των 10.000λτ ανευ φιλτρων Πως θα δουλέψει αυτή η λίμνη ???? Απο πού απορρέει το νερό ?? Έχεις κάνει μετρήσεις στο συγκεκριμένο νερό ??

Σωστές ερωτήσεις που αφορούν λίμνες και φυσικά από την μούσα των λιμνών
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-01-16, 17:49
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστές ερωτήσεις που αφορούν λίμνες και φυσικά από την μούσα των λιμνών
Σε ευχαριστώ Τάκη
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-01-16, 23:54
Το avatar του χρήστη Cohiba
Cohiba Ο χρήστης Cohiba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: Athens-Lesvos
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

.......πηγα στο μαγαζι που μου υποδειξατε και πηρα ενα εξωτερικο φιλτρο τελικα
Fluval 206 για 200lt εχει σπογγους ,μακαρονι ,ανθρακα . κκοστισε 80¤(δεν πηρα κατι φτηνο γιατι ισως το χρησιμοποιησω μελλοντικα σε γονο εαν και οποτεμε το καλο )
Αυριο θα κατσω να το στησωκαι να τοβαλω σε λειτουργεια .
Θα το τοποθετησω σε μια μπανιερα που δε την χρησιμοποιω πλεον στο wc (την εχω γεμισει νερο και αυριο θα την τριψω καλα για τυχων υπολοιματα χημικων ουσιων)


Στη Λεσβο εχουμε ενα κτημα απο υπαρχει μια χαβουζα που βγαζει νερο απο τον πυθμενα .....σε ενα "σετι"(ξερολιθιες )απο κατω εχει γινει ενα σκαμα ,δλδ ειναι το κτημα σε σκαλες ...Εσωτερικα κ περιμετρικα θα πεσει μπετο ,η υπερχυλισητης χαβουζας θα πεφτει στο σκαμα .Στον πυθμενα του σκαματος θα ανοιχτει μια τρυπα που εσωτερικα θα μπει καποιο τουλι οπου θα βγαινει τοσο νερο οσο μπαινει απο την υπερχειλιση ....τυχον επισημανσεις ή συμβουλες εννοειτε μου τις διαβιβαζετε απαραιτητως
Αναλυσεις στο νερο δν εχω κανει ,αλλα το ph του πρεπει να ειναι βασικο γτ πινεται ,τωρα για σκληροτητα ισως το βελτιωσω με την ενσωματωση αναλογων πετρωματων ..με αμμωνια κ νιτρικα δν νομιζω να εχω προβλημα ...αλλα θα κανω τεστ με τα υγρα που πηρα ...

Το prime δεν το πηρα γιατι στο καταστημα ειχε μονο μια μεγαλη συσκευασια στα 15 περιπου ¤ και οταν ρωτησα αν ειναι καλυτερο απο τα δυο αλλα που εχω μου ειπε πως ολα κανουν την ιδια δουλεια και ετσι τσιγγουνευτηκα χωρις πολυ σκεψη
Εξαλλου στην λιμνη δνθα χρησιμοποιησω τετοια καθολου ..

Υγ.: το hikari ειναι ενα λευκο με λιγο κτρινωπο λευκο ισα ισα στη ραχη του ...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-01-16, 00:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Έλα να σου πω ένα μυστικό , ποτέ μη ρωτάς σε πετ-σοπ αν κάτι είναι καλό, γιατί το συγκεκριμένο μαγαζί κάνει εισαγωγή προϊόντα της hagen , και άρα αυτά θέλει να πουλήσει περισσότερο, γιατί αλλιώς θα σου έλεγε πως το prime μπορεί να κάνει την ιδία δουλειά στο χλώριο αλλά είναι πιο συμπυκνωμένο και ταυτόχρονα αποτοξικοποιεί αμμωνία.
Τη μπανιερα τη φοβαμαι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-01-16, 01:06
Το avatar του χρήστη Cohiba
Cohiba Ο χρήστης Cohiba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: Athens-Lesvos
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Χαχαχχαχ ακριβως αυτο μου ειπε ...οτι δλδ ειναι απλα πιο συμπικνωμενο
Καλα θα παω να το παρω ...τοσα ξοδεψα που ξοδεψα ..

Ο φοβος για τη μπανιερα λογω τυχων υπολοιματων απο τα σαμπουαν?:-\
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09635 seconds with 13 queries