Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-12-15, 11:07   #1
Η μεγάλη επιστροφή
 
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι
Member
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος 14-12-15, 11:07
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα!
Ο τίτλος είναι μάλλον παραπλανητικός διότι πιο σωστά θα έπρεπε να πω ''Η ''μικρή'' επιστροφή.
Λοιπόν ασχολήθηκα με το θέμα πριν κάποια χρόνια (καμιά 8 χρόνια θα ήταν πιτσιρίκι τότε.
Και τώρα αποφάσισα να ξανασχοληθώ.
Τότε είχα ένα 60λιτρο (πρώτο ενυδρείο) το οποίο κατέρευσε σταδιακά στα χέρια της μαμάς μου τα 4 χρόνια που έλλειπα στο πανεπιστήμιο..
Τώρα που τελείωσα μ αυτες τις υποχρεώσεις και έχω και μια δουλίτσα που μου δίνει την άνεση να κάνω τα δικά μου έξοδα θέλω να στήσω μια μικρογραφία ενυδρείου μόνο με σαλιγκάρι για αρχή.
Όπως προείπα, έχω τα πράγματα από τότε (το ενυδρείο με το φίλτρο και το φωτισμό και το θερμοστάτη και όλα τα συναφή) άλλα δεν θέλω να στήσω εκείνο διότι ενώ έχω χώρο, ο χώρος αυτός δεν θα αντέξει με τίποτα το βάρος εκείνου του ενυδρείου..
Οπότε ενθουσιάστηκα με κάτι nano ενυδρειάκια χωρητικότητας απο 10l εωσ το πολυ πολυ 25l κατά προτίμηση κύβους.
Έχω κάνει μια αρχική μελέτη και επανάληψη και είμαι έτοιμη να ρίξω μια ματιά στα μαγαζιά. Αλλά για να το κάνουμε σωστά αυτή τη φορά μπήκα πρώτα εδώ.
Οπότε έχοντας υπόψη τη θέλω να φτιάξω (https://www.youtube.com/watch?v=dLSQGmU_FHs κάτι τέτοιο θέλω, άλλα όχι με γαρίδες ακόμα)
ξεκινάμε με υποδείξεις, απόψεις, συμβουλές γενικές κλπ
έχω πολλές απορίες που σχετίζονται με τις επικείμενες αγορές που θα κάνω άλλα δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να αναφέρω συγκεκριμένες μάρκες ενυδρείων ().
Μου 'χουν γυαλίσει κάτι όμορφοι κύβοι νάνο (πρέπει να είναι γνωστής εταιρίας) οι οποίοι απ ότι βλέπω είναι πανάκριβοι (60 ευρώ χοντρικά τα 10 λίτρα ) και θέλω να ρωτήσω αρχικά, η τιμή είναι εκεί διότι υπαρχει ποιότητα ή έχει να κάνει με την επωνυμία του προιόντος;
Καλώς σας ξαναβρήκα.
__________________
Εμφανίσεις: 9646
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-15, 15:55
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλησπερα και καλος ηρθες ξανα...
το ενυδρειο που θελεις να φτιαξεις ειναι πολυ ομορφο και αν το κανεις με ορεξη και ηρεμα, θα μπορεσεις να φτιαξεις κατι ομορφο και σωστο.
Να ξεκινησουμε με το ενυδρειο που κατα την γνωμη μου ειναι να παρει ενα γυρο στα 25 λιτρα, για να εχεις την δυνατοτητα να βαλεις και κατι αλλο λιγο πιο πισω που ΣΙΓΟΥΡΑ θα θελησεις...
αν παρεις ενα γυρο στα 10 λιτρα δεν θα μπορεις να κανεις σχεδον τιποτα πιο μετα...
Οι κυβοι που λες απο εταιριες πολλες φορες μεσα στην τιμη ειναι και ο εξοπλισμος, σε βγαζει απο τη διαδικασια να ψαχνεις φιλτρα, φωτισμο, θερμοστατες... οποτε κοιταξε το αυτο.
αν παρεις ενα κυβο που τα εχει ολα μεσα το μονο που μενει να παρεις εσυ για αρχη ειναι υποστρωμα καλο για τα φυτα, ψιλο χαλικακι, και ξυλα για την διακοσμιση...
αν παρεις εναν κυβο που δεν εχει τιποτα απο εξοπλισμο, θα χρειαστεις αυτα που ειπα + φιλτρο, θερμοστατη, φωτισμο...
οταν θα παρεις αυτα και θα εισαι ετοιμη θα μιλησουμε και για τα υπολοιπα... χεχεχεχε.... καλη αρχη και οτι θελεις εδω ειμαστε....
επισης αν εχεις δει ενυδρειακια που σου αρεσουν μπορεις να μας τα βαλεις να τα δουμε να σου πουμε την γνωμη μας....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-15, 18:33
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Λογικό αυτό που λες για τα λίτρα, γιατί η αλήθεια είναι ότι στην αρχή το έψηνα για γαρίδες αλλά μετά είδα ότι θέλουν αρκετά σταθερές συνθήκες, και σε μικρό ενυδρείο δεν θα μπορώ να τις ελέγχω καλά και το άφησα στην άκρη για την ώρα.
Έχω βρει αυτό: SunSun HR320 ενυδρείο 25L που έχει και φίλτρο και θερμοστάτη και λάμπα και το βρήκα στα 30 ευρώ που είναι καλή τιμή.
Αλλά ύστερα δεν έχω καμία ιδέα για τις ποιότητες στα φίλτρα και τα λοιπά συστήματα του ενυδρείου.
Δεύτερον ανήκω κι εγώ στην κατηγορία ''δε θέλουμε να χρειάζεται να τροποποιούμε ιδιαίτερα το νερό της βρύσης'' πέρα απ το αντιχλώριο δλδ
(αν και έχω πρόσβαση σε απεσταγμένο νερό οπότε μπορώ να το εκμεταλλευτώ αν χρειαστεί).
Και ύστερα έχω δει και της aquel τους κύβους που μου άρεσαν αλλά είναι κάπως στα όρια μου όσο αναφορά την τιμή και για πολύ λιγότερα λίτρα φυσικά.
Τέλος εαν βάλω ένα εξτρά πόδι στο γραφείο πάνω στο οποίο θα στήσω το ενυδρείο ίσως να μπορεί να υποστηρίξει και το 60λιτρο ενυδρείο που ήδη έχω, άλλα το θέμα είναι ότι είχα στο νου μου να πάω σε κάτι πιο low profil γενικά, μικρό συμμαζεμένο, να μπορώ να το κουμαντάρω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-12-15, 18:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Καλώς μας ξανάρθες, τώρα που μεγάλωσες!
Η γνώμη μου είναι να στήσεις το 60άρι που έχεις (είναι λάθος ότι ένα μικρό ενυδρείο κουμαντάρεται πιο εύκολα. Το αντίθετο ισχύει ).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-12-15, 19:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς μας ξανάρθες, τώρα που μεγάλωσες!
Η γνώμη μου είναι να στήσεις το 60άρι που έχεις (είναι λάθος ότι ένα μικρό ενυδρείο κουμαντάρεται πιο εύκολα. Το αντίθετο ισχύει ).
το ιδιο θα σου πω κι εγω. υπαρχουν λυσεις για να υποστηριξεις το βαρος ενός ενυδρείου 60 λιτρων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-15, 07:24
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

οπως σου ειπα και τα παιδια οσο πιο μεγαλο ειναι το ενυδρειο το κουμανταρεις πιο ευκολα και εχεις και την επιλογη να βαλεις το κατι παραπανω που θα σου αρεσει μετα...
οποτε το αποφασισαμε... θα στησεις το 60αρι...
στο γραφειο που λες οτι εχεις αν θελεις βαλε μας καποια φωτο να το δουμε να σου πουμε που χρειαζεται ενυσχιση...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-15, 12:26
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Χμμ .. για να επιμένετε τόσα άτομα για το 60ρι μήπως έχετε δίκιο..? (συμφωνεί και η μαμά που δεν θέλει να αγοράσω άλλο αφού έχω ήδη ένα που χρυσοπληρώσαμε πριν χρόνια). Επίσης εκείνο βολεύει και από την άποψη ότι έχει καπάκι γιατί έχω και ένα γατούλη που αρέσκεται να χώνει τα πατούσια του όπου βρει.
Λοιπόν μάλλον με πείσατε..
Θα βάλω φωτό από το γραφείο και θα κοιτάξω και το παλιό ενυδρείο να σας πω ποιο ακριβώς είναι να αρχίσουμε σιγά σιγά.
Να δώ μόνο πόσα λεφτά θα φύγουν για να το βάλω τα φυτά που θέλω εκείνο..
Μ' αρέσει ένα φυτό που μοιάζει με γρασιδάκι που το βάζεις διάσπαρτα και σιγά σιγά καλύπτει την επιφάνεια του βυθού με πράσινο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-15, 12:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ξανακαλώς ήρθες και απο εμένα

60αρι και με κλειστα ματια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-12-15, 09:55
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Έβγαλα φωτογραφία το γραφείο. Το ενυδρείο θα μπει στη γωνία εκεί που ο τοίχος έχει άλλο χρώμα από τη μια και άλλο από την άλλη.
Και επίσης το ενυδρείο που έχω στην διάθεση μου είναι αυτό:

https://www.winningways.ie/images/st...oduct/3463.jpg
με το δικό του φίλτρο, θερμοστάτη και φωτισμό. Τα οποία την τελευταία φορά που τα τσέκαρα λειτουργούν όλα.
Όταν άδειασα το ενυδρείο το είχα καθαρίσει με νερό και ξύδι για να φύγουν τα άλατα. Δεν υπάρχει πρόβλημα φαντάζομαι ε?
Μένει μόνο να πάρω υλικά για το φίλτρο (έχω δει ότι προτείνετε ελαφρόπετρα άλλα δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς τα βάζω μέσα τα απαραίτητα υλικά)
Δεύτερων βλέπω ότι το φίλτρο που έχει μέσα το ενυδρείο βοηθάει το νερό να είναι καθαρό και όχι θολό (?) και θα μου άρεσε (έχω δει άλλα ενυδρεία με νερό κρύσταλο και θέλω κι εγω!)αλλά από τι βλέπω στις περιγραφές του προιόντος θέλει κάποιο ανταλλακτικό το οποίο αλλάζει λέει 1 φορά το μήνα, και δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάει και επιπλέον εαν κοστίζει αρκετά θα είναι ασύμφορο 1 φορά το μήνα να το αλλάζω. Έχει κανείς ιδέα πάνω στο θέμα;
Τρίτων, πρέπει να πάρω υπόστρωμα για τα φυτά λογικά γιατί μ' αρέσει πολύ εκείνο το φυτό που κάνει σα γρασίδι στο πάτο του ενυδρείου.
Τέταρτων από χαλίκι θέλω να πάρω κάτι σε άμμο αυτή τη φορά ή πολύ πολύ πολύ ψιλό χαλίκι τέλος πάντων σαν άμμο. Θα έχω πρόβλημα στη συμβατότητα με κανέναν οργανισμό; Δηλαδή υπάρχουν είδη που δεν κάνουν για ενυδρεία με άμμο;
Πέμπτων θέλω οπωσδήποτε ενα apple snail και γενικά μου αρέσουν τα σαλιγκάρια και αυτά θα βάλω στην αρχή (μετά το στρώσιμο φυσικά) αλλά δεν θέλω είδη που γεμίζουν το ενυδρείο (την έχω πατήσει στο παρελθόν με κάτι μυτερά, αν εχω φωτό απο παλιά θα σας δείξω).
Έκτων θα χρειαστώ λίπανση και co2?
Λιγότερο σημαντικό (και ίσως χαζό) θέλω να κάνω ένα ωραίο στήσιμο στη διακόσμηση, μινιμαλιστικό και κοντά στο φυσικό περιβάλλον του είδους που θα είναι στο ενυδρείο (ίσως γαρίδες αργότερα όμως) οπότε χαζέυω στησίματα από ενυδρεία άλλων μελών και ότι μου αρέσει μάλλον θα αντιγράψω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1568.JPG
Εμφανίσεις:  287
Μέγεθος:  107,1 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-12-15, 13:25
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Μπορώ να φτιάξω πχ κάτι σαν το 60λιτρο του G_AQUA ή θα μου πείτε ''Που πας ρε Καραβάγκο;''
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-12-15, 13:57
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μελινακι Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορώ να φτιάξω πχ κάτι σαν το 60λιτρο του G_AQUA ή θα μου πείτε ''Που πας ρε Καραβάγκο;''
καλοοο!!Καλως ηρθες κι απο μενα!ετσι οπως το βλεπω το γραφειακι δεν μου γεμιζει το ματι πως θα κρατησει 60+ κιλα που θα βγει ολο το συστημα..Εκτος κι αν βαλεις καποια καλη ενισχυση στη γωνια αλλα και παλι δεν ξερω εσυ το βλεπεις καλυτερα αλλα εγω δεν θα το ρισκαρα να σου πωΜη παθεις καμια ζημια οχι τιποτα αλλο..Για να κανεις ενυδρειο σαν του G_aqua χρειαζεσαι πολυ καλη εμπειρια στο φυτεμενο ενυδρειο και υπομονη μπολικη..Δεν λεω φυσικα πως δεν γινεται, μην παρεξηγηθω.. Με διαβασμα και ορεξη ολα γινονταιΑπλα θα σου παρει χρονο..Καλη συνεχεια
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-12-15, 15:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή



Να πας σε έναν επιπλοποιό να σου φτιάξει ένα Γ (κόκκινες γραμμές) και να στο βιδώσει κάτω από το γραφείο, έτσι να δημιουργηθεί ένα πόδι και ένα οριζόντιο στήριγμα και επίσης αναγκαστικά βίδωμα στο τοίχο στα 3 κόκκινα σημεία που σου δείχνω , θα αντέχει και 200 κιλά.
Επίσης να υπολογίσεις πρώτα από όλα ότι χωράει το ενυδρείο , είναι οι σκούρο μπλε γραμμές που σου δείχνω, αν το ενυδρείο βγει έξω από το έπιπλο δεν χωράει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-12-15, 21:34
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Έχουμε και λέμε, energy25, το ξέρω ότι δεν θα αντέξει το βάρος έτσι όπως είναι (το ενυδρείο από μόνο του είναι 13 κιλά περίπου+60+ η διακόσμηση, ένα 80αρι δε το γλιτώνω) γι' αυτό στην αρχή του θέματος λέω ότι πήγαινα για πολύ μικρότερο ενυδρείο (10-25 λίτρα) που το βάρος του θα ήταν σαφώς μικρότερο.
Με τα πολλά με έπεισαν τα παιδιά ότι το 60αρι θα είναι καλύτερα ως πιο σταθερό ως προς τις συνθήκες και πιο ευρύχωρο αν θελήσω να βάλω κάτι μέσα αργότερα.
Όσο για το ενυδρείο του G_AQUA είναι οφθαλμοφανέστατο ότι υπάρχει πολύ εμπειρία από πίσω και ιδιαίτερη ρύθμιση των συνθηκών την οποία ξέρω ότι θα είναι δύσκολο να καταφέρω ως παντελώς άπειρη.
Takis_gt Μπήκες και στον κόπο να μου φτιάξεις και σχήμα!
Κι εγώ κάποιο πόδι σκεφτόμουν να βάλω από κάτω για να υποστηρίζει το βάρος.
απλώς εγώ το σκεφτόμουν να μην βγαίνει έξω στην άκρη του γραφείου άλλα να είναι ουσιαστικά ακριβώς κάτω από το ενυδρείο. Πιστεύετε δεν θα αντέξει?
Να σημειώσω εδώ ότι έχω πατήσει πάνω στο γραφείο με το βάρος μου που πλησιάζει αυτό του στημένου ενυδρείου (δε λέμε πόσο ) και το ξύλο καμπυλώνει, δηλαδή δε σηκώνει και πολλά πολλά. Βέβαια ίσως αν είχε το πόδι κάτω απο το ενυδρείο όπως λέω, να το σήκωνε μεν άλλα να ασκείται πίεση μεγάλη στο κέντρο της βάσης του ενυδρείου λόγω του ότι εκείνο το σημείο-επιφάνεια θα σηκώνει ουσιαστικά όλο το βάρος.
Επίσης το αν χωράει το ενυδρείο σε διαστάσεις, χωράει, το έχω βάλει εκεί παλιότερα (άδειο φυσικά) και το πήρε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-12-15, 21:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπορεις να βάλεις το πόδι στη μέση και απο πάνω το οριζόντιο που σου δειχνω, θα αντεξει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-12-15, 09:08
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Κατάλαβα, πρέπει να έχει και την πλατφόρμα δηλαδή το πόδι για να κρατάει καλύτερα? αν είναι σκέτο πόδι θα έχω θέμα που δεν θα μοιράζεται το βάρος?
Το βίδωμα στον τοίχο (υποθέτω εννοείς το γραφείο) μπορούμε να το κάνουμε εύκολα (ο πατέρας μου δηλαδή). Αν δεν είχαμε ανάγκη και την πλατφόρμα τα πράγματα θα ήταν απλά και ίσως να μπορούσαμε να το φέρουμε εις πέρας και χωρίς το επιπλέον έξοδο του επιπλοποιού.
Εντάξει θα ρωτήσω πόσο θα κοστίσει αυτό, έχω έναν επιπλοποιό στα υπόψην.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-12-15, 10:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ναι , το βιδωμα στο τοιχο με γωνιές είναι πολύ ευκολο.
Μπορεις να πας στο πρακτικερ ή στο λερου και να παρεις 2 καδρονακια στις διαστασεις που το θες , να τα τριψεις ελαφρα με γυαλοχαρτο και να τα περασεις ενα χερι βερνικι και ειναι ετοιμα, δεν χρειαζονται πολυτελειες, απλα πραγματα και δεν θα φαινεται ασχημα. Ετσι και αλλιως και ο παγκος στο χρωμα του ξυλου ειναι, δεν θα ξεχωριζει πως ειβαι κατι διαφορετικό.
Αν χρειαστεις λεπτομερειες πες μου να σου πω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-12-15, 22:38
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

υπαρχουν και ετοιμα ποδια για παγκους που μπορει να σε βολεψουν.

Κατι σαν και αυτο
http://www.lygnos.gr/images/products...page22.1-1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-12-15, 19:19
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Ναι τέτοιο έτοιμο θα έβαζα (κι αυτό που έχει το ένα, τέτοιο πρέπει να είναι).
Ακούστε όμως κάτι άλλο που σκέφτηκα.
Επειδή μου έτυχε πρόσφατα μια ζημιά με το αυτοκίνητο (τράκαρα) και χρειάστηκε να δώσω εκεί ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό (κάπου 2000) που μάζευα με κόπο μερικούς μήνες τώρα, αν ξεκινήσω τώρα τέτοια δουλειά θα φύγουν λεφτά που δεν έχω μαζέψει ακόμα.
Έκανα την εξής σκέψη, να μου πείτε κι εσείς:
Να στήσω το 60 λιτρο μεν άλλα μέχρι τη μέση (να γίνει 30 λιτρο δλδ) με διακόσμηση και φυτάκια που θέλω να βάλω (ερώτηση: αυτά στο ικεα λέει πάνω ότι είναι κατάλληλα για ενυδρείο, είναι; ή απελευθερώνουν τίποτα τοξικό
με τα φίλτρα τους θερμοστάτες κλπ. Να βάλω μέσα (αφού στηθεί) κανένα σαλιγκαράκι που είχα σκοπό εξ αρχής και αν μελλοντικά μαζέψω λεφτά και θελήσω απεγνωσμένα κάποιο ψάρι κάνω τις τροποποιήσεις και γεμίζω μέχρι επάνω το ενυδρείο.
Πως ακούγεται αυτό? Έχει κάποια λογική?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-12-15, 19:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν είναι άσχημη ιδεα, αλλά μετα θα μπορεις να βάλεις το πόδι ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-12-15, 19:34
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

μα συγνωμη δεν υπαρχει καποιος γνωστος,καποιος φιλος που να ερθει να το δει,να κρινει και να πραξει αναλογα?μιλαμε για κατι ευκολο με μηδενικο κοστος σχεδον.αρκει να υπαρχει αυτος ο 'καποιος'...
αν ειμασταν κοντα θα στο ειχα ηδη φτιαξει..Αν δεν με χει ηδη προλαβει ο Τακης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-12-15, 19:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειμασταν κοντα θα στο ειχα ηδη φτιαξει..Αν δεν με χει ηδη προλαβει ο Τακης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-12-15, 19:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Δεν είναι μεγάλο έξοδο 1-2 πόδια και μπαίνουν πανεύκολα
http://www.ikea.gr/epipla-grafeiou/g...di-9148/10279/
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-12-15, 09:17
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά για την καλή σας πρόθεση, το πρόβλημα δεν είναι το πόδι. Όντως αν ήθελε μόνο πόδι θα ήταν απλή δουλειά, το θέμα είναι ότι ο takis_gt λέει ότι χρειάζεται και οριζόντιο στήριγμα το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να κουμπώσει με το πόδι από το ικέα:/ Δηλαδή είναι μια κατασκευή που ξεπερνά τις δυνατότητες μου (που φτάνουν ως την συναρμολόγηση έτοιμων πραγμάτων από το ικέα) και ο πατέρας μου συνήθως δεν έχει διάθεση να με βοηθήσει σε τέτοιες κατασκευές
Δηλαδή δεν μπορώ να το κάνω μόνη μου αυτό με την πλατφόρμα και τα πόδια.
Και για να φέρω κάποιον να μου το εκτιμήσει και να το φτιάξει θα πρέπει να πληρωθεί ο άνθρωπος.
Αυτά τα πόδια στο ικέα πάντως βλέπω ότι λένε 50κιλά ανα πόδι σηκώνουν, άρα αν βάλω δύο σε κάθε πλευρά του ενυδρείου δεν θα είμαι εντάξει?
Να κάνω όμως μια άλλη ερώτηση:
θα μπορέσω να στερεώσω το φίλτρο πιο χαμηλά από κει που είναι αρχικά κατασκευασμένο να μπαίνει? με βεντουζες πχ?
Επίσης που μπορώ να δω τι ακριβώς και με ποια σειρά βάζουμε τα υλικά του φίλτρου στο φίλτρο?
Και άλλη μια: Πόσο χαλίκι-άμμο να υπολογίζω ότι χρειάζομαι άραγε?
Εντάξει τελευταία: Βλέπω σε βιντεάκια που στήνουν ενυδρεία ότι μερικές φορές δεν βάζουνε υπόστρωμα (αυτό που μπαίνει κάτω απο το χαλίκι) για τα φυτά. Αναπτύσσονται τα φυτά χωρίς αυτό?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-12-15, 10:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται το οριζόντιο. Αφού έχει πόδι αριστερά και δεξιά είναι βιδωμένο στο έπιπλο, αρκεί να βάλεις ένα πόδι στη μέσα γωνία και ένα στο κέντρο περ. του τριγώνου με απλό βίδωμα (άσε τον πατέρα ήσυχο ).
Και με τις γωνίες στον τοίχο μετά θα σηκώνει κι εμένα.
Ποιό φίλτρο έχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-12-15, 11:40
Το avatar του χρήστη polog40
polog40 Ο χρήστης polog40 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Κάτι σαν κι αυτό
Δεν θα μπορούσε να μπει κάπου στο δωμάτιο ώστε να είναι και το γραφείο ελεύθερο;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-12-15, 12:17
Fighter Ο χρήστης Fighter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Πειραιας/Κορυδαλλος
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Kαλημέρα σας...
Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με το "melinaki"....από όλες τις απόψεις...από την περίοδο αποχής από την ενασχόληση...μέχρι το τι θέλω να στήσω και τα ίδια λίτρα κιόλας....
Οπότε έχουμε σχεδόν τις ίδιες απορίες και περιμένω κ εγώ με αγωνία τις απαντήσεις των εμπειρότερων..
__________________
Η παρατηρηση του ενυδρειου αποβαλλει το αγχος και μειωνει την αρτηριακη πιεση...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-12-15, 12:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fighter Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλημέρα σας...
Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με το "melinaki"....από όλες τις απόψεις...από την περίοδο αποχής από την ενασχόληση...μέχρι το τι θέλω να στήσω και τα ίδια λίτρα κιόλας....
Οπότε έχουμε σχεδόν τις ίδιες απορίες και περιμένω κ εγώ με αγωνία τις απαντήσεις των εμπειρότερων..
Να ακόμη ένα παλιό μας μέλος που είναι χαρά να ξαναβλέπουμε μαζί μας
¶νοιξε αν θέλεις ένα δικό σου θέμα να τα πούμε εκεί....και καλή επανένταξη!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-12-15, 12:43
Fighter Ο χρήστης Fighter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Πειραιας/Κορυδαλλος
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Απάντησα εδώ για να μην επιβαρύνω το φόρουμ με νέα θέματα, τα οποία αφορούν ακριβώς το ίδιο πράγμα...

και επιπλέον επειδή είδα ότι εάν απαντηθούν τα παρακάτω ερωτήματα που έθεσε το melinaki...θα έχω αρκετές απαντήσεις για το ξεκίνημα!!

Παράθεση:
Μένει μόνο να πάρω υλικά για το φίλτρο (έχω δει ότι προτείνετε ελαφρόπετρα άλλα δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς τα βάζω μέσα τα απαραίτητα υλικά)
Δεύτερων βλέπω ότι το φίλτρο που έχει μέσα το ενυδρείο βοηθάει το νερό να είναι καθαρό και όχι θολό (?) και θα μου άρεσε (έχω δει άλλα ενυδρεία με νερό κρύσταλο και θέλω κι εγω!)αλλά από τι βλέπω στις περιγραφές του προιόντος θέλει κάποιο ανταλλακτικό το οποίο αλλάζει λέει 1 φορά το μήνα, και δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάει και επιπλέον εαν κοστίζει αρκετά θα είναι ασύμφορο 1 φορά το μήνα να το αλλάζω. Έχει κανείς ιδέα πάνω στο θέμα;
Τρίτων, πρέπει να πάρω υπόστρωμα για τα φυτά λογικά γιατί μ' αρέσει πολύ εκείνο το φυτό που κάνει σα γρασίδι στο πάτο του ενυδρείου.
Τέταρτων από χαλίκι θέλω να πάρω κάτι σε άμμο αυτή τη φορά ή πολύ πολύ πολύ ψιλό χαλίκι τέλος πάντων σαν άμμο. Θα έχω πρόβλημα στη συμβατότητα με κανέναν οργανισμό; Δηλαδή υπάρχουν είδη που δεν κάνουν για ενυδρεία με άμμο;
Πέμπτων θέλω οπωσδήποτε ενα apple snail και γενικά μου αρέσουν τα σαλιγκάρια και αυτά θα βάλω στην αρχή (μετά το στρώσιμο φυσικά) αλλά δεν θέλω είδη που γεμίζουν το ενυδρείο (την έχω πατήσει στο παρελθόν με κάτι μυτερά, αν εχω φωτό απο παλιά θα σας δείξω).
Έκτων θα χρειαστώ λίπανση και co2?
__________________
Η παρατηρηση του ενυδρειου αποβαλλει το αγχος και μειωνει την αρτηριακη πιεση...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-12-15, 13:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Ας απαντήσω λοιπόν σε όσα μπορώ :
Δεν γνωρίζω ποιό φίλτρο ακριβώς έχετε (φαντάζομαι εσωτερικό, που πιστεύω δεν είναι ότι καλύτερο) αλλά μια σωστή τοποθέτηση των υλικών σύμφωνα με τη ροή του νερού στο φίλτρο είναι πρώτα ένα υλικό για μηχανικό φιλτράρισμα (ενυδρειακό βαμβάκι ή ψιλότρυπο σφουγγάρι), μετά υλικό για εγκατάσταση της βιολογίας (ελαφρόπετρα ή siporax ή substrat κλπ) και τέλος ένα σφουγγάρι.
Σε κάθε συντήρηση του φίλτρου (όταν πέσει αρκετά η ροή του) αλλάζουμε το ενυδρειακό βαμβάκι και τα υπόλοιπα υλικά τα ξεπλένουμε ελαφρά σε νερό από το ενυδρείο. Σε βάθος χρόνου όταν τα βιολογικά υλικά έχουν φράξει πολύ από λάσπη, αντικαθιστούμε ένα μέρος τους (ποτέ όλο το υλικό).
Υπόστρωμα χρειάζεται όταν ασχοληθούμε με απαιτητικά φυτά. Αρκετά άλλα δεν χρειάζονται (πχ. ανούμπιες, βαλισνέριες, φτέρη, κρυπτοκορίνες, crinum κλπ).
Η άμμος στον βυθό δεν θα ενοχλήσει κάποιο ψάρι. Αντίθετα το χαλίκι με αιχμές μπορεί να τραυματίσει ψάρια που ζουν ή τρέφονται στον βυθό.
Κάποια σαλιγκάρια πολλαπλασιάζονται με γρήγορους ρυθμούς και γίνονται ανεξέλεγκτα (όπως οι γνωστοί "λαθρεπιβάτες"). Ένα apple μόνο του δεν δημιουργεί πρόβλημα όπως και τα Nerite που δεν αναπαράγονται στο ενυδρείο (αλλά αφήνουν ενοχλητικά αυγά).
Λίπανση και διοξείδιο θα χρειαστείς ανάλογα με τα φυτά που θα επιλέξεις. Για φυτεμένο αξιώσεων είναι μάλλον απαραίτητα.
...........
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-12-15, 11:28
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Σορρυ για την απουσία, έρχονται και τα Χριστούγεννα και πρέπει να γίνουν και γλυκά και να αγοραστούν και δώρα
Δεν με πειράζει εαν θέλει ο fighter να μοιραστούμε το θέμα έτσι θα έχουμε και καλύτερη κάλυψη περισσότερον αποριών
Σήμερα ενδεχομένως να βγω για κάποια ψώνια οπότε λέω να πάω να πάρω τα πόδια που λέγαμε. 2 θα πάρω απ' ότι κατάλαβα.
Εγώ προσωπικά έχω το φίλτρο που είχε το ενυδρείο μέσα, άδειο όμως γιατί είχα χρησιμοποιήσει όλα τα υλικά και όταν άδειασα το ενυδρείο τα πέταξα να αναλώσιμα. Εσωτερικό είναι πάντως.
Ένα φυτό που καλύπτει τον πάτο σαν ''γρασίδι ή τριφύλλι'' (έχουν και περίεργες ονομασίες, μοιάζουν και όλα μεταξύ τους και δεν έχω ιδέα εαν είναι ένα είδος αυτό που περιγράφω ή αν υπάρχουν πολλά διαφορετικά με παρόμοια εμφάνιση) θεωρείται απαιτητικό να υποθέσω ε? δλδ εαν ήθελα να βάλω μόνο τέτοιο στο πάτο και καμιά πέτρα ή ρίζα θα χρειαζόμουν υπόστρωμα, λίπανση και co2?
εαν ναι, τότε μήπως βάλω άμμο, καμιά ρίζα ή/και πέτρα και διακριτικά φυτάκια για να τα αποφύγω.
Ένα σαλιγκάρι θα παρέχει αρκετή αμμωνία για να διατηρεί στρωμένο το ενυδρείο?
Μήπως μπορώ με κάποιο τρόπο να υπολογίσω πόση άμμο θα χρειαστώ για τις διαστάσεις του ενυδρείου μου?
σημείωση: δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος ούτε για δείγμα για να πάρω βάση για να το βάλω εκεί το ενυδρείο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιστροφή?!? Pritanis Δίσκοι 17 14-12-15 10:12
Επιστροφή George81 Malawi 37 14-12-15 09:05
Η μεγάλη επιστροφή!!! billos95 Tanganyika 179 03-03-14 11:05
Επιστροφή!!!! madfdg Reef 68 15-11-09 01:08
Επιστροφή και αλλαγή. Fonamstel Greek Aquarist's Boards 9 27-07-05 15:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10573 seconds with 14 queries