Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-09, 22:28
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή επιστροφη ψαριων στο πετ σοπ

οπως συμβουλευτικα απο ολους εδω εσας αποφασισα να επιστρεψω καποια απο τα ψαρια μου σε ενα πετ σοπ και να ξεκινησω παλι με ορισμενα ειδη ...σκεφτομαι να γυρισω μερικα απο τα τετρα μου και να κρατησω 2 ειδη και τα 2 σκαλαρακια μου.....αν τα παω στο πετ σοπ που ψωνιζω ασχετα αν τα εχω αγορασει απο κει ...θα τα δεχτουν....επισης τι προτεινετε για το ενυδρειο μου αν φυγουν τα τετρα ..??/τα ''εντλερακια'' σε τι κατηγορια ανηκουν θα κανουν για το ενυδρειο???
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-09, 22:45
Το avatar του χρήστη ErnieBall
ErnieBall Ο χρήστης ErnieBall δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως συμβουλευτικα απο ολους εδω εσας αποφασισα να επιστρεψω καποια απο τα ψαρια μου σε ενα πετ σοπ και να ξεκινησω παλι με ορισμενα ειδη ...σκεφτομαι να γυρισω μερικα απο τα τετρα μου και να κρατησω 2 ειδη και τα 2 σκαλαρακια μου.....αν τα παω στο πετ σοπ που ψωνιζω ασχετα αν τα εχω αγορασει απο κει ...θα τα δεχτουν....επισης τι προτεινετε για το ενυδρειο μου αν φυγουν τα τετρα ..??/τα ''εντλερακια'' σε τι κατηγορια ανηκουν θα κανουν για το ενυδρειο???

Ισως δεχτουν τη περιπτωση να τους τα χαρισεις.μερικα μαγαζια δε δεχονται ουτε αυτο,αλλιως δε παιζει κατι αλλο.
Για τα ψαρακια θα σου πει καποιος αλλος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-11-09, 23:14
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

εγω παντος τα γυρισα και πηρα κατι αλλο με την ιδια αξια.εξαρταται καθαρα απο τον πετσοπα..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-09, 23:54
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως συμβουλευτικα απο ολους εδω εσας αποφασισα να επιστρεψω καποια απο τα ψαρια μου σε ενα πετ σοπ και να ξεκινησω παλι με ορισμενα ειδη ...σκεφτομαι να γυρισω μερικα απο τα τετρα μου και να κρατησω 2 ειδη και τα 2 σκαλαρακια μου.....αν τα παω στο πετ σοπ που ψωνιζω ασχετα αν τα εχω αγορασει απο κει ...θα τα δεχτουν....επισης τι προτεινετε για το ενυδρειο μου αν φυγουν τα τετρα ..??/τα ''εντλερακια'' σε τι κατηγορια ανηκουν θα κανουν για το ενυδρειο???

Αν έχεις σκοπό να τα χαρίσεις,βάλε αγγελία καλύτερα να τα χαρίσεις σε κάποιον χομπίστα από το φόρουμ..σίγουρα αυτός θα τα προσέξει καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-09, 01:19
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Τα μόλυ να επιστρέψεις. τα τέτρα ταιριάζουν με τα σκαλάρια. Τι νερό όμως έχεις??
Δες εδώ στους πίνακες....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35124
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-09, 12:57
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Σε ό,τι αφορά στα πετ-σοπ, κανένα δε δέχεται επιστροφή ψαριών και να σου δώσει πίσω χρήματα.. Κάποια δέχονται επιστροφή και να σου δώσουν άλλα ψάρια, κάποια δέχονται επιστροφή και να σου κάνουν έκπτωση σε κάτι άλλο που θα αγοράσεις, και κάποια απλά δέχονται επιστροφή (σαν να τους τα χαρίζεις και να μήν παίρνεις πίσω τίποτα).. Εξαρτάται..

Σίγουρα πάντως θα πρέπει να επιστρέψεις τα σκαλάρια σου, γιατί δε χωράνε σε 125 λίτρα.. Από εκεί και πέρα, το τι θα κρατήσεις εξαρτάται από το τι ενυδρείο θέλεις να φτιάξεις.. Αν μείνεις με τα ζωοτόκα, τότε αυτά ταιριάζουν με τις συνήθεις τιμές του σκληρού και αλκαλικού νερού βρύσης της Αθήνας.. Αν μείνεις με τα τέτρα, τότε θα χρειαστεί να μαλακώσεις το νερό και να ρίξεις το pH.. Η επιλογή είναι δική σου.. Μή βιαστείς όμως και πάλι.. Πήγαινε, χάζεψε, διάλεξε τι σου αρέσει, γύρνα σπίτι, ψάξε στο ίντερνετ, ρώτα, και αποφασίζεις..

Υ.Γ. Όχι έντλερς με γκάπι, υπάρχει κίνδυνος υβριδισμού..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-09, 13:04
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ό,τι αφορά στα πετ-σοπ, κανένα δε δέχεται επιστροφή ψαριών και να σου δώσει πίσω χρήματα.. Κάποια δέχονται επιστροφή και να σου δώσουν άλλα ψάρια, κάποια δέχονται επιστροφή και να σου κάνουν έκπτωση σε κάτι άλλο που θα αγοράσεις, και κάποια απλά δέχονται επιστροφή (σαν να τους τα χαρίζεις και να μήν παίρνεις πίσω τίποτα).. Εξαρτάται..
Κανένα μαγαζι, άχι μόνο πετ σοπ, δεν δέχεται να σου επιστρέψει χρήματα. Τουλάχιστον χωρι να κάνεις φασαρία
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-09, 17:00
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις υποδειξεις ....οχι εννοω να τα χαρισω ...βασικα θα περιμενω λιγο ακομα με αυτα ωσ εχουν στο ενυδρειο και μετα θα γυρισω μερικα.....ως αναφορα τα μολυ...δν εχω και ουτε θα επαιρνα ποτε ....απλα ειδα σε προηγουμενο αρθρο τα ''εντλερακια΄΄΄και ειμαι περιεργος να μαθω τι ακριβως ειναι ...???πιστευω πως θα δεχτουν τα ψαρια πισω αφου ειναι υγιεστατα....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγη ψαριων.. dimitris1986 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 29-10-09 23:32
Φιλοξενια Ψαριων grkts Γλυκό νερό - Γενικά 18 26-09-08 23:57
συνδιασμος ψαριων mixalis Γλυκό νερό - Γενικά 10 19-09-08 13:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04003 seconds with 13 queries