Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > ¶λλα ψάρια Ασίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-08-09, 03:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το να γινεσαι εριστικος και να με ειρονεβεσαι δεν νομιζω οτι με βοηθας για το προβλημα μου αλλα ουτε και να απαντας στα ερωτηματα μου.
Ο λογος που μπηκα σε αυτο το forum ειναι γιατι μετα απο τοσες αναγνωσεις στα θεματα, καταλαβα οτι υπαρχουν ανθρωποι μεσα με πολλες γνωσεις στο αντικειμενο, και βοηθανε στις διαφορες αμφιβολιες επιλογων τον μελων του.
Οκ λοιπον ξεχναμε τα pangasius......
Απαντω με το ιδιο "ανεμελο" υφος που χρησιμοποιεις στο οτι το θεμα του ποστ που ανοιξες ειναι το φιλτρο και οχι "η ψαρουκλα" που προκειται να "φιλοξενησεις" για να κανεις εντυπωση.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενας οργανισμος αν ειναι υγιεστατος και δεν εχει μια γενετικη ανομαλια στο DNA ειναι αδυνατον να εχει τετοια ανομαλια.Απλα καθε ζωντανος οργανισμος που ειναι σε κατοτερα σταδια αναπτηξης απο τον ανθρωπο εχει την δυνατοτητα να συμβιβαζετε με το περιβαλον σε λογικα πλαισια παντα.
Δεν θα δουμε ποτε gapi 1 μετρο ουτε pangasius 10cm...
Ψαξε πιο εκτενως τις αιτιες νανισμου ακομα και στα "κατοτερα σταδια αναπτηξης απο τον ανθρωπο" ειδη, οπως λες.
Δες και μια λιστα αιτιων για νανισμο
http://www.wrongdiagnosis.com/d/dwar...htm#whatcauses

• Νανισμός Για τα φυτά : Το αισθητά χαμηλό ανάστημα ζωικού και φυτικού οργανισμού. Ο νανισμός στα ζώα και στο άνθρωπο οφείλεται στη διαταραχή της λειτουργίας των ενδοκρινών αδένων. Στα φυτά, ο νανισμός δεν αποτελεί, όπως φαίνεται ασθένεια αλλά ωφέλιμη αντίδραση στην επίδραση των δυσμενών εξωτερικών παραγόντων, με σκοπό τη διατήρηση του είδους, γιατί η καθολική μείωση των διαστάσεων επιτρέπει το γρήγορο τερματισμό όλου του κύκλου της ανάπτυξης του φυτού και δίνει έστω και ελάχιστους σπόρους.
Για τον άνθρωπο : Το αισθητά χαμηλό ανάστημα. Η πιο συχνή αιτία νανισμού είναι η διαταραχή των αδένων έσω έκκρισης. Συμβατικά όλα τα είδη νανισμού χωρίζονται σε δύο ομάδες : συμμετρικός και ασύμμετρος νανισμός. Στην πρώτη ομάδα (συμμετρικός) υπάγονται, ο υποφυσικός νανισμό, ο θυρεογενής και ο υποπλαστικός ή παιδιστικός νανισμό. Στη δεύτερη ομάδα του ασύμμετρου νανισμού υπάγονται, ο ραχιτικός νανισμός, ο νανισμός από χονδροδυστροφία και ο νανισμός από συστηματικά νοσήματα των οστών.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
Οταν λεμε οτι σταματαει η αναπτηξη σταματα σε ολα μελη του σωματος δεν γινετε να μεγαλωσουν τα οργανα και να μεινει μικρο το σωμα......
Kοιτα κι αυτην την ιατρικη μελετη για τι ειδους επιπλοκες μπορει να εχει ο νανισμος.

πηγη http://www.mayoclinic.com/health/dwa...=complications
Μεταφραση :
- Επιπλοκές του νανισμου
Από Mayo Clinic staff
Οι σχετικες με τον νανισμο επιπλοκές μπορούν να ποικίλουν πολύ, αλλά μερικές επιπλοκές είναι κοινές μεταξύ καποιων καταστασεων.

Ασύμμετρος νανισμός
Τα κοινα χαρακτηριστικά γνωρίσματα του κρανίου, της σπονδυλικής στήλης και των άκρων στις περισσότερες μορφές ασύμμετρου νανισμού οδηγούν σε μερικά κοινά προβλήματα:

* Καθυστερήσεις στην ανάπτυξη μηχανικων δεξιοτήτων, όπως να σηκωνεσαι ορθιος, το σύρσιμο και το περπάτημα
* Συχνές μολύνσεις αυτιών (μέσα οτιτιδα) και κίνδυνος απώλειας ακοής
* Στραβωμα των ποδιών (genu varum)
* Δυσκολία στην αναπνοη κατά τη διάρκεια του ύπνου (sleep apnea)
* Πίεση στο νωτιαίο μυελό στη βάση του κρανίου
* Στριμμένα, συσσωρευμένα δόντια
* Προοδευτικη σοβαρη Κυφωση (kyphoscoliosis) ή Λορδωση (lordosis) της πλάτης
* Στην ενηλικίωση, στένεμα του καναλιού στη χαμηλότερη σπονδυλική στήλη (lumbosacral spinal stenosis), με συνέπεια την πίεση στο νωτιαίο μυελό και τον επόμενο πόνο ή το μούδιασμα στα πόδια
* Αρθρίτιδα στην ενηλικίωση
* Αυξηση βάρους που μπορεί περαιτέρω να περιπλέξει τα προβλήματα με τις ενώσεις και τη σπονδυλική στήλη και να ασκησει πίεση στα νεύρα.

Συμμετρικός νανισμός

* Με τις διαταραχες που προκαλούν συμμετρικό νανισμό, τα προβλήματα στο συνολικη αναπτυξη συχνά οδηγουν σε επιπλοκές με άλλα υποαναπτυγμένα εσωτερικα όργανα. Παραδείγματος χάριν, τα προβλήματα νεφρών ή καρδιας (συχνά παρόντα στο σύνδρομο Turner) μπορούν να έχουν μια σημαντική επίδραση στη γενική υγεία ενός παιδιού.
* Η απουσία σεξουαλικής ωρίμανσης που συνδέεται με την ανεπάρκεια ορμονών αναπτυξης ή με το σύνδρομο Turner, έχει επιπτώσεις όχι μόνο στη φυσική ανάπτυξη αλλά και την κοινωνική ενταξη του ατομου.

Εγκυμοσύνη
Οι γυναίκες με το συμμετρικό νανισμό μπορούν να αναπτύξουν αναπνευστικά προβλήματα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Η γεννα με Καισαρικη τομη είναι σχεδόν πάντα απαραίτητη επειδή το μέγεθος και η μορφή της λεκάνης δεν επιτρέπουν την φυσιολογικη γεννα.
Δημόσιες αντιλήψεις
Οι άνθρωποι με κανονικο ύψους, συχνά παρερμηνευουν διάφορα για τους ανθρώπους με νανισμό. Πολλοί λανθασμένα, θεωρούν ότι οι άνθρωποι με το νανισμό έχουν περιορίσμενες διανοητικές δυνατότητες ή τις διαταραχές προσωπικότητας. Κρίνοντας την ωριμότητα από το ύψος παρά απο την ηλικια, μερικοί άνθρωποι μεταχειριζονται τους ανθρώπους με νανισμό ως παιδιά.
Υπάρχει επίσης μια μακρα ιστορία για τους ανθρώπους με νανισμό που μεταχειριστηκαν ως ψυχαγωγικο θεάμα. Και η απεικόνιση των ανθρώπων με νανισμό στο σύγχρονο κινηματογράφο προσφεύγει συχνά σε στερεότυπα.
Τα παιδιά με νανισμό είναι ιδιαίτερα ευαλλωτα για πείραγμα και εμπαιγμό από τους συμμαθητές τους. Επειδή ο νανισμός είναι σχετικά ασυνήθιστος, τα παιδιά μπορούν να αισθανθούν απομονωμένα από τους συνομήλικους τους.



ΥΓ Για σενα τα βαζω τα λινκ και μεταφραζω τις πληροφοριες, οι πιο πολλοι ξερουν τι γινεται.
Μη τα προσπερνας και απλως μενεις στην αντιπαραθεση, διαβασε λιγο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-08-09, 06:23
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Ρε φιλε πραγματικα δεν παιζεσε,εχεις πει 1002 πραγματα εκτος απο αυτο που ζηταω να μαθω.
Και συνεχιζεις να μου λες πραγματα για να με προκαλεσεις και να μου σπασεις τα νευρα.
Πες μου : "ξερεις κατι,δεν εχω ιδεα απο sump φιλτρα και το μονο που κανω ειναι να μπαινω στα topic των αλλων και να τους σπαω τα νευρα φευγοντας εκτος θεματος και απροσανατολιζοντας και τους αλλους αναγνωστες που ισως μπορουν να μοιραστουν τη γνωση τους"
Επισης θελω να προσθεσω οτι σε καμια περιπτωση δεν μπηκα στο forum για να εντιποσιασω κανεναν,μπηκα για να μαθω περισοτερα για τα φιλτρα sump απο αθρωπους που εχουν γνωση στο θεμα και οχι απο spammers που η μονη γνωση που εχουν ειναι ενα google και ενα copy paste.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-08-09, 06:30
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε φιλε πραγματικα δεν παιζεσε,εχεις πει 1002 πραγματα εκτος απο αυτο που ζηταω να μαθω....εσυ ξερεις τι ζητας να μαθεις?...δες παρακατω τι ζητας
Και συνεχιζεις να μου λες πραγματα για να με προκαλεσεις και να μου σπασεις τα νευρα.
Πες μου : "ξερεις κατι,δεν εχω ιδεα απο sump φιλτρα και το μονο που κανω ειναι να μπαινω στα topic των αλλων και να τους σπαω τα νευρα φευγοντας εκτος θεματος και απροσανατολιζοντας και τους αλλους αναγνωστες που ισως μπορουν να μοιραστουν τη γνωση τους"

....καλα ειναι να ηρεμησουν λιγο τα πνευματα...
...μονος σου ζητας να μαθεις στο αρχικο σου ποστ
Παράθεση:
...Μπορει να υποστιριξει μονο του ενα φιλτρο sump 2000 λιτρα;και ποιο ειναι το κοστος του περιπου;
Eσεις τι γνωμη εχετε για αυτα τα ψαρια σε ενα ενυδρειο 2000λιτρων?
...γιατι λοιπον σου "σπαει τα νευρα?"
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-08-09, 06:36
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
....καλα ειναι να ηρεμησουν λιγο τα πνευματα...
...μονος σου ζητας να μαθεις στο αρχικο σου ποστ
...γιατι λοιπον σου "σπαει τα νευρα?"
Av διαβασες ολο το topic και οχι μονο την αρχη και το τελος,εχω ρωτησει για τα sumps σε ολα τα reply αλλα απαντηση καμια...
Εχω αρχισει να ανησηχω,νομιζα οτι με το που το δουν,αυτοι που ξερουν θα απαντησουν και θα με βοηθισουν αλλα μεχρι τωρα εχουν απαντησει ολοι αυτοι που δεν ξερουν...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-08-09, 06:51
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Av διαβασες ολο το topic και οχι μονο την αρχη και το τελος,εχω ρωτησει για τα sumps σε ολα τα reply αλλα απαντηση καμια...
Εχω αρχισει να ανησηχω,νομιζα οτι με το που το δουν,αυτοι που ξερουν θα απαντησουν και θα με βοηθισουν αλλα μεχρι τωρα εχουν απαντησει ολοι αυτοι που δεν ξερουν...
...επειδη το διαβασα για αυτο και σου εγραψα.
Στις δυο ερωτησεις λοιπον που εκανες αρχικα σου απαντηθηκαν και οι δυο,ειτε λιγο ειτε πολυ με την δευτερη λογω ευαισθησιας του φορουμ σε συγκεκριμενα θεματα να "υπερεχει".Για το sump θα μαθεις περισσοτερα αν κανεις και λιγο υπομονη,αλλωστε ειναι καλοκαιρι,ο κοσμος λειπει στις παραλιες κ.λ.π.,δεν ειναι ολοι μ'ενα pc μπροστα.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-08-09, 06:58
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...επειδη το διαβασα για αυτο και σου εγραψα.
Στις δυο ερωτησεις λοιπον που εκανες αρχικα σου απαντηθηκαν και οι δυο,ειτε λιγο ειτε πολυ με την δευτερη λογω ευαισθησιας του φορουμ σε συγκεκριμενα θεματα να "υπερεχει".Για το sump θα μαθεις περισσοτερα αν κανεις και λιγο υπομονη,αλλωστε ειναι καλοκαιρι,ο κοσμος λειπει στις παραλιες κ.λ.π.,δεν ειναι ολοι μ'ενα pc μπροστα.
Σιγουρα ειναι καλοκαιρι και οι περισοτεροι λειπουν αλλα οι χρηστες που διαβασαν το θεμα ειναι πανω απο 50.
1 μονο απαντησε σχετικα με τα φιλτρα sump και 2-3 spamarane.
Τελος παντον αν καποιος γνωριζει κατι σχετικα με τα sump ας μου στειλει ενα pm.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 10-08-09, 09:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω ξερω και δεν σου λεω και δεν σου στελνω ουτε ΠΜ.
Θα συνεχισω να "σπαμαρω" (οπως κι αλλα 2300+ ποστ-σπαμ που εχω κανει), με μεταφρασεις κειμενων και οχι copy-paste.
Γιατι δεν ρωτας πως φτιαχνεται το σαμπ τους φιλους σου που εχουν χρονια τετοια ψαρια και το bowling που εχει ενυδρειο και ξερει.
Αν δεν πραττω σωστα, ξερει το φορουμ τι πρεπει να κανει.


Αυτο ειναι το πρωτο σου ποστ, με κοκκινο ειναι οι αναφορες για το ψαρι, με πρασινο οι αναφορες για το σαμπ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,ειμαι νεος στο forum,αυτη τη στιγμη εχω ενα ενυδρειο 120χ50χ50 και εδω και 5 μηνες φιλοξενω 2 pangasius sanitwongsei και ενα πλακοστομο.
Εχω ακουσει και εχω διαβασει παρα πολλα για αυτο το γατοψαρο οπως το οτι γινετε 3-4 μετρα,οτι δεν μπορει να ζησει σε ενυδρεια παρα μονο σε ολυμπιακες πισινες.
Απο τις λιγες γνωσεις που εχω αλλα απο τουλαχιστον 10-15 παραδειγματα που εχω συναντισει,ειμαι της γνωμης οτι τα ψαρια εχουν καποιες τυπικες διαστασεις αλλα ο συμαντικοτερος παραγοντας ειναι τα λιτρα που τα φιλοξενουν.
Οποτε ειναι πολυ λογικο σε λιμνες και ποταμια αυτα τα γατοψαρα να φτανουν σε αυτες τις διαστασεις γιατι μιλαμε για χιλιαδες λιτρα.
Εχω δει αυτα τα γατοψαρα να ζουνε τολαχιστον 10-12 χρονια σε ενυδρεια πχ 150χ80χ80 σε μεγεθη 50-70cm.
Eγω ετυχε να εχω ηδη ενα 120χ50χ50 και αποφασισα να τα παρω, και στη συνεχεια (1-1.5 χρονο) να φτοιαξω κατι αρκετα μεγαλυτερο σε λιτρα ωστε να φτασουν σε ενα ικανοποιητικο μεγεθος και παραλληλα να εχουν και χορο για κινουντε πιο ανετα.

Σκεφτομαι να φτοιαξω ενα ενυδρειο 200χ100χ100 αλλα δεν εχω αποφασισει τι φιλτρα θα βαλω.
Στην αρχη σκεφτηκα να βαλω 2 eheim pro 3 η' 2 fluval fx5,αλλα μετα διαβασα για τα φιλτρα sump που εκτος οτι εχουν πολυ μεγαλυτερο χωρο για υλικα εχουν και το πλεονεκτημα οτι δεν φαινοντε σωλινες εισαγωγων εξαγωγων (που θα ειναι 4 με 2 φιλτρα) και οι θερμοστατες.
Μπορει να υποστιριξει μονο του ενα φιλτρο sump 2000 λιτρα;και ποιο ειναι το κοστος του περιπου;

Eσεις τι γνωμη εχετε για αυτα τα ψαρια σε ενα ενυδρειο 2000λιτρων?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-08-09, 10:10
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Av διαβασες ολο το topic και οχι μονο την αρχη και το τελος,εχω ρωτησει για τα sumps σε ολα τα reply αλλα απαντηση καμια...
Εχω αρχισει να ανησηχω,νομιζα οτι με το που το δουν,αυτοι που ξερουν θα απαντησουν και θα με βοηθισουν αλλα μεχρι τωρα εχουν απαντησει ολοι αυτοι που δεν ξερουν...

...αμα σου λεω εγω πως εισαι ξερολας! :P ..διαβασε κανενα post σε σχετικο θεμα εχει οτι πληροφορειες θες ...ακομα και για σαμπ ..αλλα εσυ μπορει να μην τις χρειαστεις αφου και αυτες θα τις εχεις στο μυαλο σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-08-09, 11:47
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ξερω και δεν σου λεω και δεν σου στελνω ουτε ΠΜ.
Θα συνεχισω να "σπαμαρω" (οπως κι αλλα 2300+ ποστ-σπαμ που εχω κανει), με μεταφρασεις κειμενων και οχι copy-paste.
Γιατι δεν ρωτας πως φτιαχνεται το σαμπ τους φιλους σου που εχουν χρονια τετοια ψαρια και το bowling που εχει ενυδρειο και ξερει.
Αν δεν πραττω σωστα, ξερει το φορουμ τι πρεπει να κανει.


Αυτο ειναι το πρωτο σου ποστ, με κοκκινο ειναι οι αναφορες για το ψαρι, με πρασινο οι αναφορες για το σαμπ.
Oκ καταλαβα,προφανος εχεις καποιο κολημα με τα pangasius και βρηκες ευκαιρια και αφορμη να το παιξεις υπερασπιστης της φυσης,ξεχνοντας οτι τα ψαρια που ασχολεισαι εσυ (μονομαχους) εχουν περασει πολυ περισοτερες κακουχιες απο τα pet shops,γιατι δεν νομιζω να ζουν στη φυση σε πλαστικα ποτηρακια του super market.Εγω ξαφνικα εγινα εγκληματιας που θα βαλω ενα pangasius απο τα 40 λιτρα του pet shop στα 2000-8000λιτρα ενω εσυ που πηρες τον μονομαχο απο το ποτηρακι και τον εβαλες στα 50 λιτρα αντικατεστησες πιστα τη φυση.
Οι φιλοι μου που λες εχουν αφρικανες και κανουν αναπαραγωγες εδω και πολλα χρονια.
To bowling εχει πληρωσει καποια εταιρια για υποστηριξη και περιποιηση μιας και εχει πανω απο 30 ενυδρεια μεσα στο μαγαζι.
Το οτι αναφερω τη γνωμη μου και τη προσωπικη μου πειρα πανω σε αυτο το γατοψαρο δεν μου απαγορευει να ειμαι μελος σε ενα forum και να εχω αποψη,oi γνωμες ειναι σαν τις "υφαλοτρυπιδες"(για να το πω πιο κοσμια μην φαμε και λογοκρισια) ο καθε ενας εχει απο μια.
Μην κανουμε τα ευκολα δυσκολα,οποιοσδιποτε νοημων ανθρωπος αν διαβαζε θα καταλαβαινε οτι δεν εχω αποριες για τα pangasius αλλα για τα sump.
Σε πληροφορω επισης οτι δεν ειμαι και τοσο βαθια νυχτομενος για τα sumps απλα ηθελα να παρω και μια 2η γνωμη απο το forum.
Εχω διαβασει τουλαχιστον 30 sites εχω δει τουλαχιστον 20 video για το πως δουλεβουν και πως μπορεις να τα φτοιαξεις ευκολα και γρηγορα με χαμηλο κοστος,αλλα για να απαντησω και στον krisos,οχι δεν το επαιξα ξερολας μπηκα εδω και ζητησα βοηθεια σαν να μην τα εχω δει καν πως λειτουργουν και πως φτοιαχνοντε.
Καλο ειναι παντα να το ψαχνεις οσο περισοτερο γινετε και να παιρνεις οσο περισοτερες πληροφοριες γινετε πριν κανεις κατι,και ετσι εκανα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-08-09, 11:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η προσωπικη αντιπαραθεση δεν οδηγει πουθενα...
ειναι λογικο σε ενα φορουμ ενυδρειοφιλων να υπαρχουν καποιες "ευαισθησιες"....ειδικα σε ορισμενα ειδη που οπως και να το κανουμε δεν κανουν για ενυδρεια. ακουσες μια αλλη γνωμη ..ας γινει σεβαστη και ας παμε παρακατω....γιατι οπως και να γινει το θεμα "παγκασιους"..ειναι χαμενο παιχνιδι.
υ.γ.οι μονομαχοι ζουν ανετα σε ενυδρεια χομπιστων και τα πετ που τους βασανιζουν ειναι αλλου παπα ευαγγελιο-δε γινεται συγκριση-εξαλλου σαν χομπιστες και προς αυτη την κατευθυνση κινουμαστε...συμβουλευουμε τα πετσοπ να μη τους κρατανε σε ποτηρια κι επιλεγουμε να αγοραζουμε απο εκει που τους εχουν σε ενυδρεια...τουλαχιστον προσπαθουμε για το καλυτερο.
απο εκει και περα ειπωθηκαν και απο τις 2 πλευρες οι γνωμες....δε χρειαζεται περαιτερω αναλυση νομιζω....συνεχιστε με το θεμα του σαμπ...αν ο φιλος δεν αλλαζει γνωμη για τα ψαρια κανεις δε μπορει να του το επιβαλλει..φυσικα ομως μπορει ο καθενας να πει τη γνωμη του
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 10-08-09 στις 12:24
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 10-08-09, 13:12
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Εγω οπως σας ειπα και πιο πανω αποφασισα να μπω στο forum για να ακουσω και τη γνωμη των αλλων για το θεμα του φιλτρου σε μεγαλα ενυδρεια,δεν μπηκα για να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν.
-------------------------
Οκ ολες οι αποριες λυθηκαν και ισως συντομα να επικοινωνισω με τον παρακατω ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ στα sumps για τη κατασκευη μου.
Αν καποιος εχει τις ιδιες αποριες με εμενα και περιμενει ματαια μια απαντηση χωρις υποδιξεις και spam, για να λυσει και τις δικες του αποριες μπορει να επισκευτει το παρακατω link:

http://www.dreamwaters.gr/sump.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dragonld : 10-08-09 στις 13:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 10-08-09, 13:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν καποιος εχει τις ιδιες αποριες με εμενα και περιμενει ματαια μια απαντηση χωρις υποδιξεις και spam,
μη το συνεχιζεις....μερικες χιλιαδες χρηστων δε νομιζω οτι περιμενουν ματαια και συνεχιζουν να μπαινουν στο φορουμ..ουτε οι ευχαριστιες στα υπολοιπα μελη υποδηλωνουν αυτο που λες...
βρηκες μια λυση οκ....αλλη η δουλεια του φορουμ και αλλη του φιλτατου επαγγελματια...
πικραθηκες απο τις παρατηρησεις στην επιλογη των ψαριων...σκεψου αν υπαρχει καποιο δικιο που σου τις κανανε (εφοσον το ζητησες και ο ιδιος) και σε παρακαλω μη το συνεχιζεις με ειρωνικο υφος..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 10-08-09, 16:17
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Ένα φόρουμ είναι για να απαντάει σε ερωτήσεις και όχι να κάνει σεμινάριο σε κάποιων που θέλει για χψ λογούς να βάλει ένα ψαρί που ενδεχόμενος είναι λάθος. (αν κάποιος επιμένει να κάνει λάθος απλά των αφήνεις να το κάνει)

Δεν είμαστε φιλοζωική οργάνωση εδώ ούτε προσπαθούμε να επιβάλουμε την γνώμη μας η τα δικά μας πιστεύω.
Από την στιγμή που ζήτησε το μέλος να σταματήσει το κράξιμο έπρεπε να το σεβαστούμε.

Όλα τα είδη που φιλοξενούνται σε ενυδρεία πάσχουν από νανισμό η ατροφία στα πτερύγια πλεύσεις τους. (οι σοβαρή χομπιστες είναι ελάχιστοι,
δύστυχος λίγοι το αντιλαμβανόμαστε)


Όλοι μας ξέρουμε ότι το ότι έχουμε ψαριά στην κατοχή μας εξυπηρετεί μονό εμάς και τα γουστα μας.

Όλοι έχουν για σημαία τα
Παγασιους
Οσκαρ
Παπαγαλοψαρα.
Κοι.

Όλα τα αλλά που είναι δεσμευμένα σε λίγα λίτρα δεν μιλάει ποτε σχεδόν κανείς.

Καλό θα ήταν να δούμε όλοι μερικά βίντεο από τους βιοτόπους των ψαριών που φιλοξενούμε και μετά ας τολμήσουμε ας μιλήσουμε για λίτρα.

Είδα πρόσφατα ένα βίντεο με ψαράκια σκαλάρια που ο νανισμός και το πρόβλημα στην κίνηση ήταν εμφανέστατα. (συμφωνά με το μέγεθος τους είχαν πέραση είδη την βασική φάση για σωστή αναπτύξει).

Έχει χαθεί το νόημα του ενυδρείου του χόμπι και έχουμε γεμίσει με φανατικούς.

Για οποίωνθέλει μια πραγματική αλήθεια
Αν δεν αγόραζε κανείς ψαριά δεν θα υπέφερε κανένα ψαράκι μέσα σε ενυδρειακια.
Αν τα αγαπάτε πραγματικά και σας πιάνει πόνος γι αυτά απλά σπαστέ τα ενυδρεία σας.
Αλλιώς σταματήστε να κρύβετε την καμπούρα σας και να βλέπετε μονό των άλλων.

Όσοι φιλοξενούμε –αιχμαλωτίζουμε ψαριά το κάνουμε γιατί έτσι γουστάρουμε.
Δε προσφέρουμε τίποτα στην φύση η στα είδη που μαζεύουμε

(εξαιρούνε οι χομπιστες που είναι σε άλλο επίπεδο και έρχονται σε συνεργασία με οργανισμούς ώστε να βοηθήσουν απειλούμενα είδη με σκοπό κάποιας στιγμής επανεντάξεις των ψαριών ξανά στην φύση)


Ένα λινκ που περιέχει μερικά καταστήματα ίσως τηλεφωνικά να μπορέσουν να σε εξυπηρετήσουν.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17172
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-08-09, 16:38
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παιδια συνεχιζετε να μιλατε για τα pangasius και οχι για τα sumps....
Eλεος πια,τα ψαρια ειναι ηδη στο ενυδρειο εδω και 5-6 μηνες οποτε η δικιολογια της δηθεν αποτροπης αγορας τους δεν εφσταθει.
Σιγουρα ενα forum φτοιαχνετε για να ανταλαζουν αποψεις οι χρηστες και να κανουν διαλογο στα θεματα που τους απασχολουν.
Αλλα οταν προσπαθεις να μαθεις κατι που το θεωρεις πολυ συμαντικο δεν μπορει ο καθε ενας που μπαινει και διαβαζει το topic να κραζει και να προκαλει τον αλλο,που στο κατω κατω ειναι επιλογη του καθε ενος το ενυδρειο και τα ψαρια του.
Εγω προσπαθισα να κανω ενα προλογο μιας και ηταν το πρωτο μου post σαν νεο μελος,και ανεφερα τα ψαρια οχι φυσικα σαν επειδηξη αλλα για τον εναν και μονο λογο οτι ηθελα να αποφυγω τις ερωτησεις για το: ποια πως γιατι.
Hθελα να λυσω τις αποριες μου σχετικα με τα φιλτρα sumps και για το αν ειναι το ιδανικοτερο-καλυτερο για μεγαλα ενυδρεια.
Αντι λοιπον να ακουσω ενα καλος ηρθες στη παρεα μας-μην ανησυχεις πολλοι γνωριζουν και θα σε βοηθισουν-ριξε μια ματια σε αυτα τα links κτλ κτλ κτλ
Ειχα μια αντιμετοπιση ψυχρη-ειρωνικη-επιθετικη.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-08-09, 19:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα φόρουμ είναι για να απαντάει σε ερωτήσεις δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να απανταει!! Απλα γινεται συζητηση και ανταλλαγη εμπειριων και διαλογος σε αυτο που ολοι (?) εδω αγαπαμε και όχι να κάνει σεμινάριο σε κάποιων που θέλει για χψ λογούς να βάλει ένα ψαρί που ενδεχόμενος είναι λάθος. ο καθενας ειναι ελευθερος να πει τη γνωμη του! Ευτυχως η "κοινη γνωμη" συμβαδιζει με τη "κοινη λογικη" (αν κάποιος επιμένει να κάνει λάθος απλά των αφήνεις να το κάνει) στο εχω ξαναγραψει ... το ασε με να κανω λαθος ... ειναι τραγουδι του Παπακωνσταντινου ...

Δεν είμαστε φιλοζωική οργάνωση εδώ ούτε προσπαθούμε να επιβάλουμε την γνώμη μας η τα δικά μας πιστεύω. κανεις δεν επιβαλει σε κανενα τιποτα ... Σκεψου το ομως αντιθετα ... ισως καποιος μου επιβαλλει να βοηθησω καποιον που θελει να κανει κατι για λαθος λογους! Δεν ειναι φιλοζωικη οργανωση αλλα οι περισσοτεροι αγαπανε τα ψαρια τους!
Από την στιγμή που ζήτησε το μέλος να σταματήσει το κράξιμο έπρεπε να το σεβαστούμε. εσυ το σεβαστηκες το ειδαμε ... αλλα δεν προκειτε για κραξιμο! Επιμενει να παρει απαντηση κατι που δεν προκειται .. για τους γνωστους λογους!

Όλα τα είδη που φιλοξενούνται σε ενυδρεία πάσχουν από νανισμό η ατροφία στα πτερύγια πλεύσεις τους. (οι σοβαρή χομπιστες είναι ελάχιστοι,
δύστυχος λίγοι το αντιλαμβανόμαστε) Δεν νομιζω οτι καταλαβαινω τι θες να πεις!! Ολα? νανισμο? ατροφια? καπου εχεις χασει τη μπαλα!

Όλοι μας ξέρουμε ότι το ότι έχουμε ψαριά στην κατοχή μας εξυπηρετεί μονό εμάς και τα γουστα μας. Αν εξυπηρετει τα γουστα σου τοτε εσυ γιατι να μην εξυπηρετεις τα δικα τους??

Όλοι έχουν για σημαία τα
Παγασιους
Οσκαρ
Παπαγαλοψαρα.
Κοι. και καλα κανουν ... δικιο εχουν ... ποιο ειναι το προβλημα?

Όλα τα αλλά που είναι δεσμευμένα σε λίγα λίτρα δεν μιλάει ποτε σχεδόν κανείς. για αυτο το λογο προσπαθουμε οσο γινεται περισσοτερα λιτρα! Αλλα πρεπει να προσεχουμε ειδικα στα ψαρια που γινονται τεραστια!

Καλό θα ήταν να δούμε όλοι μερικά βίντεο από τους βιοτόπους των ψαριών που φιλοξενούμε και μετά ας τολμήσουμε ας μιλήσουμε για λίτρα. Να δεις τις βιοτοπικες καταδυσεις!!

Είδα πρόσφατα ένα βίντεο με ψαράκια σκαλάρια που ο νανισμός και το πρόβλημα στην κίνηση ήταν εμφανέστατα. (συμφωνά με το μέγεθος τους είχαν πέραση είδη την βασική φάση για σωστή αναπτύξει). δεν καταλάβαινω αλλα οκ!

Έχει χαθεί το νόημα του ενυδρείου του χόμπι και έχουμε γεμίσει με φανατικούς. φανατικοι αυτοι που αγαπουν τα ψαρια τους? Δε παμε καλα!!

Για οποίωνθέλει μια πραγματική αλήθεια
Αν δεν αγόραζε κανείς ψαριά δεν θα υπέφερε κανένα ψαράκι μέσα σε ενυδρειακια. Ξερω μερικα ψαρακια που δεν υποφερουν!!
Αν τα αγαπάτε πραγματικά και σας πιάνει πόνος γι αυτά απλά σπαστέ τα ενυδρεία σας. Αυτο σημαινει οτι εσυ δεν τα αγαπας?? Η δεν εχεις ενυδρειο??
Αλλιώς σταματήστε να κρύβετε την καμπούρα σας και να βλέπετε μονό των άλλων. Αυτο που κολλαει τωρα? Και εγω ειχα παγκασιους και καταλαβα το λαθος μου οταν μεγαλωσαν ... Αν καποιος μου ελεγε την πραγματικοτητα τοτε ... θα τους ειχα επιστρεψει και δεν θα επεμενα να τους μεγαλωσω λιγο ακομα ... και μετα ... που θα τους εδινα???

Όσοι φιλοξενούμε –αιχμαλωτίζουμε ψαριά το κάνουμε γιατί έτσι γουστάρουμε. και πρεπει να τους δινουμε οτι καλυτερο μπορουμε!!
Δε προσφέρουμε τίποτα στην φύση η στα είδη που μαζεύουμε

(εξαιρούνε οι χομπιστες που είναι σε άλλο επίπεδο και έρχονται σε συνεργασία με οργανισμούς ώστε να βοηθήσουν απειλούμενα είδη με σκοπό κάποιας στιγμής επανεντάξεις των ψαριών ξανά στην φύση)
και επισης εκεινοι που εχουν ειδη που εχουν εξαφανιστει η ειναι στο χειλος της εξαφανισης!!

Ένα λινκ που περιέχει μερικά καταστήματα ίσως τηλεφωνικά να μπορέσουν να σε εξυπηρετήσουν.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17172
Θα μπορουσες να απαντησεις με τη τελευταια γραμμη και μονο! Χωρις να πλατιασεις σε κατι που ειναι ασκοπο. Οπως λες Ένα φόρουμ είναι για να απαντάει σε ερωτήσεις αρα καντο ... και μη με αναγκαζεις να σου απαντησω!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια συνεχιζετε να μιλατε για τα pangasius και οχι για τα sumps.... Επιμενεις .... αφου βλεπεις δεν .... τι να πω?
Eλεος πια,τα ψαρια ειναι ηδη στο ενυδρειο εδω και 5-6 μηνες οποτε η δικιολογια της δηθεν αποτροπης αγορας τους δεν εφσταθει.
Σιγουρα ενα forum φτοιαχνετε για να ανταλαζουν αποψεις οι χρηστες και να κανουν διαλογο στα θεματα που τους απασχολουν. ΣΩΣΤΑΑΑ!!!!
Αλλα οταν προσπαθεις να μαθεις κατι που το θεωρεις πολυ συμαντικο δεν μπορει ο καθε ενας που μπαινει και διαβαζει το topic να κραζει και να προκαλει τον αλλο,που στο κατω κατω ειναι επιλογη του καθε ενος το ενυδρειο και τα ψαρια του. Μην εισαι αδικος! Διαβασε λιγο παραπανω και οχι μονο τα δικα σου topic! Δεν σε κραζει κανεις ... απλα δε θελει κανεις (σχεδον) να σε βοηθησει να κανεις ενα λαθος!
Εγω προσπαθισα να κανω ενα προλογο μιας και ηταν το πρωτο μου post σαν νεο μελος,και ανεφερα τα ψαρια οχι φυσικα σαν επειδηξη αλλα για τον εναν και μονο λογο οτι ηθελα να αποφυγω τις ερωτησεις για το: ποια πως γιατι. το ηξερες απο πριν!!
Hθελα να λυσω τις αποριες μου σχετικα με τα φιλτρα sumps και για το αν ειναι το ιδανικοτερο-καλυτερο για μεγαλα ενυδρεια.
Αντι λοιπον να ακουσω ενα καλος ηρθες στη παρεα μας-μην ανησυχεις πολλοι γνωριζουν και θα σε βοηθισουν-ριξε μια ματια σε αυτα τα links κτλ κτλ κτλ βαριεσαι να διαβασεις? Αν δεν διαβασεις πως θα μαθεις? Η μια ερωτηση φερνει την αλλη! Αν σε ενα κειμενο η μια συζητηση υπαρχουν οι απαντησεις τοτε ειναι τραγικο να κατσεις να το διαβασεις?
Ειχα μια αντιμετοπιση ψυχρη-ειρωνικη-επιθετικη. δεν ειναι ετσι ... αλλα ειναι εκνευριστικο να επιμενεις (και προκαλεις). Εκανες μια ερωτηση ο καθενας θα πει τα δικα του... κρατα οτι σε ενδοιαφερει...
Ενα τετοιο ενυδρειο ειναι στα ονειρα μου ...
Θα το φτιαξεις μονος σου?
Τι παχος τζαμια θα χρησιμοποιησεις?
Σε τι βαση θα ειναι πανω?
Θα ειναι σε οροφο - ισογειο - υπογειο??

Το προβλημα ειναι μονο το sump?
Αν δεν το φτιαξεις εσυ ... γιατι δε του λες να σου κολλησει ενα sump να ησυχασουμε?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 10-08-09, 20:16
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Δεν προκεται να κατσω να το φτοιαξω μονος μου γιατι οποιδηποτε αστοχια θα επιβαρινει το συνολικο κοστος και χρονο κατασκευης.
Εχω παρει προσφορες απο πολους κατασκευαστες και petshops,οι τιμες κειμενοντε απο 1000-3000 euro για ενυδρειο και βαση.
Το φιλτρο ειναι που με προβληματισε γιατι ηθελα να κανω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα κατασκευαστικα και σχεδιαστικα.
Το να κατασκευασεις μονος σου ενα ενυδρειο σωστο ειναι αρκετα δυσκολο ακομα και σε μικρα μεγεθη ποσο μαλλον για τετοιες διαστασεις που θα χρειαζονται τουλαχιστον 4 βοηθοι,δεν το ρισκαρω.
Δυστυχως δεν θα εχω τη δυνατοτητα ενω θα εχω πολυ χωρο να τον εκμεταλευτω με διακοσμηση πετρες και φυτα γιατι ολα αυτα ειναι περιτα για το σκοπο που το θελω.
Το ενυδρειο θα τοποθετηθει στην εισοδο της πολυκατοικιας στο εισογειο οποτε δεν με προβληματιζουν ουτε οι διαστασεις ουτε το βαρος.
Ελπιζω μολις τελιωσω με αυτο να φτοιαξω ενα 250χ60χ60 περιπου, για το σαλονι μιας και γινετε ανακαινηση στο σπιτι με σκοπο να βαλω κιχλιδες.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 10-08-09, 20:26
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν προκεται να κατσω να το φτοιαξω μονος μου γιατι οποιδηποτε αστοχια θα επιβαρινει το συνολικο κοστος και χρονο κατασκευης.
Εχω παρει προσφορες απο πολους κατασκευαστες και petshops,οι τιμες κειμενοντε απο 1000-3000 euro για ενυδρειο και βαση.
Το φιλτρο ειναι που με προβληματισε γιατι ηθελα να κανω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα κατασκευαστικα και σχεδιαστικα.
Το να κατασκευασεις μονος σου ενα ενυδρειο σωστο ειναι αρκετα δυσκολο ακομα και σε μικρα μεγεθη ποσο μαλλον για τετοιες διαστασεις που θα χρειαζονται τουλαχιστον 4 βοηθοι,δεν το ρισκαρω.
Δυστυχως δεν θα εχω τη δυνατοτητα ενω θα εχω πολυ χωρο να τον εκμεταλευτω με διακοσμηση πετρες και φυτα γιατι ολα αυτα ειναι περιτα για το σκοπο που το θελω.
Το ενυδρειο θα τοποθετηθει στην εισοδο της πολυκατοικιας στο εισογειο οποτε δεν με προβληματιζουν ουτε οι διαστασεις ουτε το βαρος.
Ελπιζω μολις τελιωσω με αυτο να φτοιαξω ενα 250χ60χ60 περιπου, για το σαλονι μιας και γινετε ανακαινηση στο σπιτι με σκοπο να βαλω κιχλιδες.
Ρωτα τους να βαλουν και στη τιμη και το sump -ξερουν (αν ξερουν απο ενυδρεια δεν ειναι τιποτα δυσκολο)! Σκεψου μονο το κοστος συντηρησης (θερμοστατες κ.λ.).
Φιλικα παντα ... εκτος των αλλων ... σκεψου ποσο θα στρεσσαριζονται οι ψαρουκλες σου καθε φορα που μπαινοβγαινει καποιος στην εισοδο, Η ακουν τη πορτα να κλεινει, η αναβει το φως το βραδυ! Τα δικα μου αν ηταν βραδυ και ανοιγε φως στο δωματιο καναν σαν τρελα και τα ακουγα που χτυπουσαν στο τζαμι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 10-08-09, 20:52
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Τα ψαρια αυτα μαθαινουν οσο ασχολεισαι μαζι τους και οσο περναει ο καιρος και ξεθαρεβουν,απλα οι περισοτεροι περιμενουν οτι αν απο μικρα ειναι τοσο νευρικα και δραστηρια,ετσι θα ειναι για μια ζωη.
To εχω χαιδεψει σε μεγεθος 50cm οχι μονο δεν αρχισε να χτυπιεται στα τζαμια αλλα εδειχνε να του αρεσει.
Το εχω δει να ζει για 10 χρονια τουλαχιστον σε καφετερια-εστιατοριο-bowling σε συνοστισμο και εντονο φωτισμο χωρις παλι να αντιδρα νευρικα.
Το εχω δει να το ταιζουν με το χερι οπως εκανα παλια στα οscar.
Tα δικα μου αν και 5μηνων εχω καταφερει να τα μαθω στο φως απλα ειναι ακομα λιγο εκλεκτικα στο τι θα φανε ορισμενες φορες(οχι παντα).
Εχω δοκιμασει παρα πολλες μαρκες και μορφες,στα μονα που δεν λενε ποτε οχι ειναι στο κατεψηγμενο σκουλικι και στο tetra tabmin.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 10-08-09, 21:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα φόρουμ είναι για να απαντάει σε ερωτήσεις και όχι να κάνει σεμινάριο σε κάποιων που θέλει για χψ λογούς να βάλει ένα ψαρί που ενδεχόμενος είναι λάθος.
Δεν είμαστε φιλοζωική οργάνωση εδώ
Όλα τα είδη που φιλοξενούνται σε ενυδρεία πάσχουν από νανισμό η ατροφία στα πτερύγια πλεύσεις τους. (οι σοβαρή χομπιστες είναι ελάχιστοι,
δύστυχος λίγοι το αντιλαμβανόμαστε)
Όλοι μας ξέρουμε ότι το ότι έχουμε ψαριά στην κατοχή μας εξυπηρετεί μονό εμάς και τα γουστα μας.
Όλα τα αλλά που είναι δεσμευμένα σε λίγα λίτρα δεν μιλάει ποτε σχεδόν κανείς.


Αν τα αγαπάτε πραγματικά και σας πιάνει πόνος γι αυτά απλά σπαστέ τα ενυδρεία σας.
Όσοι φιλοξενούμε –αιχμαλωτίζουμε ψαριά το κάνουμε γιατί έτσι γουστάρουμε.
Δε προσφέρουμε τίποτα στην φύση η στα είδη που μαζεύουμε
τα ιδια παντελακι μου τα ιδια παντελη μου.....για να μη πλατιασω κι εγω θα πω οτι οσα εκανα quote παραπανω φυσικα και ειναι λαθος εντυπωσεις...

αλλη "δουλεια" κανει το φορουμ...φυσικα και ενα φορουμ για ενυδρεια εχει φιλοζωικη χροια....
δεν πασχουν ΟΛΑ τα ειδη απο νανισμο,
και για οσα ειναι σε λιγα λιτρα μιλανε και δε κανουν τουμπεκι ..τι αλλο?? αυτα...


Παράθεση:
Καλό θα ήταν να δούμε όλοι μερικά βίντεο από τους βιοτόπους των ψαριών που φιλοξενούμε και μετά ας τολμήσουμε ας μιλήσουμε για λίτρα.

Είδα πρόσφατα ένα βίντεο με ψαράκια σκαλάρια που ο νανισμός και το πρόβλημα στην κίνηση ήταν εμφανέστατα. (συμφωνά με το μέγεθος τους είχαν πέραση είδη την βασική φάση για σωστή αναπτύξει).

Έχει χαθεί το νόημα του ενυδρείου του χόμπι και έχουμε γεμίσει με φανατικούς.
οι βιοτοπικες καταδυσεις ειναι πολυ καλη και συγκεντρωμενη δουλεια...καλο θα ηταν να τις δει οποιος ενδιαφερεται...
μαλλον στο δικο μου βιντεο αναφερεσαι (διορθωσε με -αν κανω λαθος συγνωμη)..αν ειναι ετσι σε προσκαλω να ερθεις να δεις αν και ποια ψαρια πασχουν απο νανισμο....η ρωτα σε οσους χαρισα τι ψαρια πηραν.
οι "φανατικοι" οπως τους λες εχουν σωστα ενυδρεια αποσο εχω δει....και εχω ερθει σε επαφη με πολλους απο αυτους που εσυ χαρακτηριζεις ετσι.
επισης πολλοι χομπιστες βοηθουν...με την αναπαραγωγη και εξαπλωση σπανιων ψαριων...τι να λεμε τωρα...η προσπαθεια διαδοσης των εντλερς, τα περουβιανα σκαλαρια η ακομη και η διατηρηση των κορραλιων που με την καταστροφη του περιβαλλοντος μονο σε ενυδρεια θα ζουν στο μελλον??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 10-08-09, 21:33
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλη "δουλεια" κανει το φορουμ...φυσικα και ενα φορουμ για ενυδρεια εχει φιλοζωικη χροια....
δεν πασχουν ΟΛΑ τα ειδη απο νανισμο,
και για οσα ειναι σε λιγα λιτρα μιλανε και δε κανουν τουμπεκι ..τι αλλο?? αυτα...

panos-alex/polis
Συντονιστής
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 5.891



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
εγω εχω 3 παγκασιους και 5 μπαλα σαρκ σε 7000 λιτρα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos
σε 700 λιτρα θα μπορουσα να κανω κοινωνικο με μπαλα? ποια η γνωμη σου φιλος ??

μαλλον δεν ειδες ενα μηδενικο..που κανει ομως ολη τη διαφορα...
-----------------------------------------------------------------------
Εδω μαλλον το προβλημα ηταν οτι καποιος δεν ειδε το μηδενικο και οχι οτι καποιος moderator εχει το δικαιομα χωρις αντιδρασεις και υποδειξεις να εχει 3 pagasius και 5 bala σε ενυδρειο 7000 λιτρων ενω ενα νεο μελος δεν μπορει να εχει 2 pangasius ενα ενυδρειο εως 8000 λιτρων.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 10-08-09, 21:59
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια αυτα μαθαινουν οσο ασχολεισαι μαζι τους και οσο περναει ο καιρος και ξεθαρεβουν,απλα οι περισοτεροι περιμενουν οτι αν απο μικρα ειναι τοσο νευρικα και δραστηρια,ετσι θα ειναι για μια ζωη.
To εχω χαιδεψει σε μεγεθος 50cm οχι μονο δεν αρχισε να χτυπιεται στα τζαμια αλλα εδειχνε να του αρεσει.
Το εχω δει να ζει για 10 χρονια τουλαχιστον σε καφετερια-εστιατοριο-bowling σε συνοστισμο και εντονο φωτισμο χωρις παλι να αντιδρα νευρικα.
Το εχω δει να το ταιζουν με το χερι οπως εκανα παλια στα οscar.
Tα δικα μου αν και 5μηνων εχω καταφερει να τα μαθω στο φως απλα ειναι ακομα λιγο εκλεκτικα στο τι θα φανε ορισμενες φορες(οχι παντα).
Εχω δοκιμασει παρα πολλες μαρκες και μορφες,στα μονα που δεν λενε ποτε οχι ειναι στο κατεψηγμενο σκουλικι και στο tetra tabmin.
Στην εισοδο της πολυκατοικιας υπαρχει θερμανση? Το χειμωνα θα πεφτει πολυ η θερμοκρασια και οι θερμοστατες θα δουλευουν φουλ (ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΗ).
Το θεμα φιλε μου ειναι πως ποτε δε ξερεις πως θα αντιδρασει ενα ψαρι! Τα δισκακια μου τρωνε και απο εμενα απο το χερι μου και οταν πλησιαζω με φορα στο ενυδρειο απο χαρα (που θα φανε) σχεδον πηδανε εξω απο το νερο ... Οταν ειχε ερθει επισκεψη η αδερφη μου δειλα πλησιασε το ενυδρειο και αυτα εξαφανιστηκαν! Οταν εφυγε και πηγα εγω ξανα εκαναν σαν τρελλα! Το κακο με τους παγκασιους ειναι οτι αν θελουν να κρυφτουν (αν ειναι και τεραστιοι) δυσκολα θα το κανουν!
Εχει χρειαστει και εγω να αποχωρηστω ψαρια που μετα απο καποια χρονια εισαι δεμενος μεταξυ τους! Ξερεις ποσο δυσκολο ειναι αυτο?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 10-08-09, 22:18
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Θερμανση υπαρχει αλλα πιστευω οτι και οι θερμοστατες μπορουν να κανουν δουλεια.
Το λαθος για αυτα τα ψαρια ειναι να φτοιαχτουν κρυψωνες.
Θελει να κινειτε συνεχεια και γινετε αρκετα νευρικο-στρες σε οτιδηποτε διακοσμητικο στοιχειο υπαρχει οπως πετρες ξυλα και φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 10-08-09, 23:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Eσεις τι γνωμη εχετε για αυτα τα ψαρια σε ενα ενυδρειο 2000λιτρων?
ξανα μανα το παιχνιδακι καλα το παιζουμε....
ο φιλος pritanis δε ρωτησε τι γνωμη μας για τα ψαρια και τα λιτρα που τα εχει....επισης γνωριζω πως ξερει οσα σου ειπαμε οι υπολοιποι για τα ψαρια αυτα....
και επισης δεν εισαι γνωστης του πως βρεθηκαν αυτα τα ψαρια στα χερια του και επισης δε προσπαθησε να πεισει κανεναν οτι καλα κανει και τα διατηρει...
εσυ ομως επιχειρηματολογεις οτι το "εψαξες" και κατεληξες και ρωτας και τη γνωμη μας...αφου τη ρωτας..δεξου ακομη και απαντησεις που δε σου αρεσουν....
συνεχισε την αναζητηση να ξεθαψεις και αλλα ποστ και καλα ξεμπερδεματα...
θα παει μακρια η βαλιτσα?? προσωπικα δε χανω αλλο χρονο στο θεμα....ισως αν βαριεμαι και δε ξερω πως να περασω την ωρα μου...
και το ΣΗΜΑΝΤΚΟΤΕΡΟ δεν εδειξες οτι ειπε ο φιλος pritanis. το μηνυμα του ειναι αυτο
εγω εχω 3 παγκασιους και 5 μπαλα σαρκ σε 7000 λιτρα και παλι (ειδικα τα παγκασιους) τα λυπαμαι......Τα παγκασιους ειναι τεραστια (περιπου 60εκ) ενω τα μπαλα εχουν γινει σαν τσιπουρες και λογω της υπερκινητικοτητας τους ζοριζονται ακομα και σε αυτο το ενυδρειο......Οποτε αν θες σωστο στησιμο ΠΡΕΠΕΙ να τα αποφυγεις για κοινο οικιακο ενυδρειο!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 10-08-09, 23:07
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

και δεν ήταν moderator τότε ο Pritanis........χε,χε,χε
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 10-08-09, 23:44
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω να κανω ενα ενυδρειο 2000 λιτρων και ανω σε διαστασεις το λιγοτερο 200χ100χ100 εχοντας το χορο ακομα και για 350χ150χ150
(Το 350χ150χ150 ειναι περιπου 8000 λιτρα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω 3 παγκασιους και 5 μπαλα σαρκ σε 7000 λιτρα και παλι (ειδικα τα παγκασιους) τα λυπαμαι......Τα παγκασιους ειναι τεραστια (περιπου 60εκ) ενω τα μπαλα εχουν γινει σαν τσιπουρες και λογω της υπερκινητικοτητας τους ζοριζονται ακομα και σε αυτο το ενυδρειο......Οποτε αν θες σωστο στησιμο ΠΡΕΠΕΙ να τα αποφυγεις για κοινο οικιακο ενυδρειο!!!!
Mαλλον αυτα ηθελες να κοκκινησεις γιατι για αυτα εχει γινει ντορος σε αυτο το topic.

Tωρα αν και τα 8000 λιτρα κριθουν ακαταλληλα η 3η και τελικη λυση ειναι κατι τετοιο,και ειμαι διατεθημενος να φτασω εως εκει.
http://www.youtube.com/watch?v=nnwKWHh9bfE

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dragonld : 10-08-09 στις 23:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 11-08-09, 00:20
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
panos-alex/polis
Συντονιστής
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 5.891



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
εγω εχω 3 παγκασιους και 5 μπαλα σαρκ σε 7000 λιτρα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos
σε 700 λιτρα θα μπορουσα να κανω κοινωνικο με μπαλα? ποια η γνωμη σου φιλος ??

μαλλον δεν ειδες ενα μηδενικο..που κανει ομως ολη τη διαφορα...
-----------------------------------------------------------------------
Εδω μαλλον το προβλημα ηταν οτι καποιος δεν ειδε το μηδενικο και οχι οτι καποιος moderator εχει το δικαιομα χωρις αντιδρασεις και υποδειξεις να εχει 3 pagasius και 5 bala σε ενυδρειο 7000 λιτρων ενω ενα νεο μελος δεν μπορει να εχει 2 pangasius ενα ενυδρειο εως 8000 λιτρων.

τελικα εισαι πανεξυπνος εκτος απο ξερολας ..πραγματικα δεν με ενδιαφερει αν αποβληθω απο το φορουμ ..αλλα μονο ενας ανοητος μπορει να συζητα για ενα σαμπ ενω του εξηγουν οτι τα σε ενα κλουβι δεν μπορεις να βαλεις το οτιδηποτε ..τι να σου πω ρε μεγαλε βαλε και λαμπακια να κανεις και γουστο ! ..δεν ειμαι προκατηλιμενος με το οτιδηποτε ..ελεως ουτε εχω καμια φιλοζωικη απλα να εχουμε μια στοιχειωδη λογικη σε μερικα θεματα ..δεν θα επεκταθω αλλο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 11-08-09, 00:31
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικα εισαι πανεξυπνος εκτος απο ξερολας ..πραγματικα δεν με ενδιαφερει αν αποβληθω απο το φορουμ ..αλλα μονο ενας ανοητος μπορει να συζητα για ενα σαμπ ενω του εξηγουν οτι τα σε ενα κλουβι δεν μπορεις να βαλεις το οτιδηποτε ..τι να σου πω ρε μεγαλε βαλε και λαμπακια να κανεις και γουστο ! ..δεν ειμαι προκατηλιμενος με το οτιδηποτε ..ελεως ουτε εχω καμια φιλοζωικη απλα να εχουμε μια στοιχειωδη λογικη σε μερικα θεματα ..δεν θα επεκταθω αλλο
Aν τα 8000 λιτρα η μια τεχνιτη λιμνη με τα δυπλασια η' τριπλασια λιτρα ειναι κλουβι τοτε τα 65λιτρα που εχεις εσυ ειναι ενα ποτηρι νερο μπροστα τους,οποτε μην συζητας για κλουβια,να κοιτας τη καμπουρα σου και μετα των αλλων.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 11-08-09, 00:34
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

..μα με ολα αυτα που γραφεις (και εγω αρχαριος ειμαι) κανεις σαν πιστιρικος δωσε τα παγκασιους και αν θες σωνει και καλα καρχαριοειδη βαλε πχ labeo shark ενα ομως ...η πχ πιρανχας ...μπορεις να βαλεις κυχλιδες που σε τοσα λιτρα θα ειναι ολα τα λεφτα ...ψαξε και διαβασε λιγο και δες τι απαιτησεις μπορει να εχoυν τα ψαρια που θες να βαλεις ..με το σαμπ που εχεις σκαλωσει δεν ειναι δα και τοσο περιπλοκο θεμα ..πολλοι απο εδω μεσα εχουν φτιαξει και τα εχουν καταφερει με επιτυχεια ...αλλα ακουγεται καπως περιεργο αυτο που λες δηλαδη ειναι σαν να πας πχ για αμαξι και να κοιτας τα τασια η τα ζαντολαστιχα ενω υπαρχουν τοσα αλλα θεματα που θα πρεπει να δεις πχ αναρτησεις για κρατηματα κλπ ( σημερα ζωγραφιζω) ..δεν εχω αλλα να προσθεσω σε αυτο το θεμα οποτε δεν θα ξανα γραψω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν τα 8000 λιτρα η μια τεχνιτη λιμνη με τα δυπλασια η' τριπλασια λιτρα ειναι κλουβι τοτε τα 65λιτρα που εχεις εσυ ειναι ενα ποτηρι νερο μπροστα τους,οποτε μην συζητας για κλουβια,να κοιτας τη καμπουρα σου και μετα των αλλων.
δεν εχω καραχαριοειδη απλα ειχα την αποροια γιατι αυτα ψαρια δεν μπαινουν σε ενυδρειο
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Krisos : 11-08-09 στις 00:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 11-08-09, 00:53
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Δεν εχεις καταλαβει κατι...
Δεν αποφασισα να κανω ενυδρειο και μετα αποφασισα να βαλω pangasius αλλα ακριβος το αντιθετο.
Οποτε αποφασισα αυτες τις διαστασεις με βαση τα pangasius,λες να τρελαθηκα και να ηθελα 1-1.5 μετρο υψος και 1-1.5 μετρο βαθος για να βαλω κατι αλλο,θα το εκανα αν ηταν 70cm υψος και 70 βαθος.
Στη ταρατσα(160τμ) εχω 2 μεγαλα δοματια και ενα κειπο, στο ενα για να αραζω και το αλλο με οργανα γυμναστικης που μπορουν να μεταφερθουν οποιαδηποτε στιγμη αλλου,και εκει να φτοιαξω ενα pond αρκετα μεγαλο χωρις να το βλεπει ο ηλιος(μεγαλη ποσοτητα αλγης)με θερμανση-κλιματισμο ωστε να μην το επειρεαζει το καλοκαιρι και ο χειμονας.
Ολα γινοντε αρκει να θελεις να μπορεις και να ελπιζεις.
Αν δεν τα αγαπουσα δεν θα εμπαινα σε τετοιο κοπο και εξοδα για το τιποτα.
Δεν ειπα οτι θα τα βαλω σε 100 λιτρα και μετα θα τα χαρισω η' θα τα πεταξω προς θεου.
Οταν λεμε οτι δεν κανουν για ενυδρεια δεν κανουν για τα συνηθισμενα ενυδρεια 100-200λιτρα αλλα οταν ειναι 10-20cm (1 χρονο) μπορουν να ζησουν για λιγο στα 300 λιτρα,οταν θα ειναι 40-50cm(2-5χρονια) στα 2000-8000 λιτρα και αν πλεον μετα απο χρονια μεγαλοσουν ακομα περισοτερο θα ζησουν παλι σε αντιστοιχο χωρο για το μεγεθος τους.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 11-08-09, 01:02
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχεις καταλαβει κατι...
Δεν αποφασισα να κανω ενυδρειο και μετα αποφασισα να βαλω pangasius αλλα ακριβος το αντιθετο.
Οποτε αποφασισα αυτες τις διαστασεις με βαση τα pangasius,λες να τρελαθηκα και να ηθελα 1-1.5 μετρο υψος και 1-1.5 μετρο βαθος για να βαλω κατι αλλο,θα το εκανα αν ηταν 70cm υψος και 70 βαθος.
Στη ταρατσα(160τμ) εχω 2 μεγαλα δοματια και ενα κειπο, στο ενα για να αραζω και το αλλο με οργανα γυμναστικης που μπορουν να μεταφερθουν οποιαδηποτε στιγμη αλλου,και εκει να φτοιαξω ενα pond αρκετα μεγαλο χωρις να το βλεπει ο ηλιος(μεγαλη ποσοτητα αλγης)με θερμανση-κλιματισμο ωστε να μην το επειρεαζει το καλοκαιρι και ο χειμονας.
Ολα γινοντε αρκει να θελεις να μπορεις και να ελπιζεις.
Αν δεν τα αγαπουσα δεν θα εμπαινα σε τετοιο κοπο και εξοδα για το τιποτα.
Δεν ειπα οτι θα τα βαλω σε 100 λιτρα και μετα θα τα χαρισω η' θα τα πεταξω προς θεου.
Οταν λεμε οτι δεν κανουν για ενυδρεια δεν κανουν για τα συνηθισμενα ενυδρεια 100-200λιτρα αλλα οταν ειναι 10-20cm (1 χρονο) μπορουν να ζησουν για λιγο στα 300 λιτρα,οταν θα ειναι 40-50cm(2-5χρονια) στα 2000-8000 λιτρα και αν πλεον μετα απο χρονια μεγαλοσουν ακομα περισοτερο θα ζησουν παλι σε αντιστοιχο χωρο για το μεγεθος τους.
οκ ..οκ
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
PANGASIUS 'H GALLAHER.????? apolonistis ¶λλα ψάρια Ασίας 22 21-07-09 20:45
EΝΥΔΡΕΙΟ ELITE EF-1200 m3expert Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 27-03-09 13:16
Eνυδρειο διαστασεων 1,5Χ0,45Χ0,60 imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 01-07-08 14:56
Pangasius fontas Γατόψαρα Ν. Αμερικής 8 31-05-08 10:07
Pangasius epistimon Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 30-06-06 10:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16842 seconds with 14 queries