Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > ¶λλα ψάρια Ασίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-06, 18:00
xhras Ο χρήστης xhras δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2006
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Αναπαραγωγή Puntius tetrazona

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το site!
Είμαι νέος στον χώρο και αυτή τη στιγμή διαθέτω ένα κοινωνικό ενυδρείο 110 lt και ένα των 60 lt το οποίο έχει 3 αρσενικά και 3 θηλυκά τιγράκια (Puntis tetrazona). Ένα από τα θηλυκά είναι έγγυος (τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται - έχει διπλάσια κοιλιά από τα άλλα θηλυκά). Στον χώρο υπάρχουν τρία ψεύτικα φυτά μετρίου ύψους. Τι πρέπει να κάνω (π.χ να το απομονώσω σε γεννήστρα, να περιμένω, κλπ);
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-06, 18:06
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

διαβασε λιγο για τα ψαρακια σου εδω.....http://http://www.tsamisaquarium.com...barbtetraz.htm
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-06, 18:46
xhras Ο χρήστης xhras δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2006
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Αναπαραγωγή Puntis tetrazona

Klaz, ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Έχω κοιτάξει στην http://www.tsamisaquarium.com/Selide...barbtetraz.htm
αλλά όπως βλέπεις και εσύ δεν λέει κάτι πέρα από το"...Αναπαράγεται σχετικά εύκολα στην αιχμαλωσία με αποτέλεσμα στο εμπόριο, να κυκλοφορούν πλέον μόνο captive brood άτομα..."
Εγώ δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω το συγκεκριμένο ψάρι σε γεννήστρα, αν γεννάει στην επιφάνεια, αν γεννάει σε φύλλα, χρονικό διάστημα μέχρι την γέννα, κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-04-06, 18:55
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

σαν ωοτοκο,γενναει σε λεια επιφανεια,φυλλα κλπ.δεν χρειαζεται γεννηστρα,αν και εγω δεν τα θεωρω ιδιαιτερα ευκολα στην αναπαραγωγη...περιμενε και αλλες απαντησεις...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-04-06, 20:11
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Για να καταφερεις αναπαραγωγη θα χρειαστεις αρχικα ενα δευτερο ενυδρειο οπου θα βαλεις ενα ζευγαρι. Το θηλυκο θα πρεπει να ειναι σε φαση που να εχει αυγα βεβαια.
Παραλληλα θα χρειαστεις και τυρφη στο φιλτρο για να εχει το νερο την καταλληλη ποιοτητα.
Το επομενο δυσκολο βημα θα ειναι, αν επιτυχει η γεννα, να ταισεις τα μικρα που ειναι πολυ μικρου μεγεθους.
Με λιγα λογια η αναπαραγωγη αυτων των ειδων δεν ειναι δυσκολη, αλλα θελει προετοιμασια καλη και γνωση στο να καταλαβεις εγκαιρα ποιο ζευγαρι ειναι ετοιμο να γεννησει.
Οταν λεμε ευκολη αναπαραγωγη εννοουμε οτι τα ψαρια στο καταλληλο νερο γεννουν ευκολα σε αντιθεση με αλλα ειδη που ειναι πολυ πολυ απαιτητικα για να ξεκινησουν να ζευγαρωνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-04-06, 21:59
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν γεννουν σε λεια επιφανεια - σκορπιζουν τα αυγα σε περιοχες θαμνωδεις (στη περιπτωση αιχμαλωσιας, σε θαμνους με φυτα με φινα φυλλα) και δεν ασχολουνται με αυτα πλεον (εκτος αν τα δουν ως τροφη).
Καμμια θηλυκια δεν ειναι "εγγυος" - υπαρχουν παντα αυγα στις θηλυκιες (εκτος απο οταν μολις εχουν γεννησει), με μονη διαφορα την δημιουργια περισσοτερων απο τη μια στην αλλη, αναλογα το ταισμα και τις καλες συνθηκες.

Αν θες να πετυχεις αναπαραγωγη, το καλυτερο ειναι να βαλεις μια θηλυκια με δυο αρσενικους (αληθεια εισαι σιγουρος οτι τα ξεχωριζεις ευκολα?) σε ενα ενυδρειο τουλαχιστον 50 λιτρων με ολα τα παρελκομενα (φιλτρα θερμοστατες κλπ) πυκνα φυτεμενο, να ταιζεις καλα και να κανεις συχνες αλλαγες νερου. Θεωρω τη χρηση τυρφης προαιρετικη, και εμενα (cherry barbs) και πολλων αλλων χομπιστων εχουν γεννησει barbs κι εχουν μεγαλωσει μωρα σε νερα σαν της βρυσης μας. Μετα απο δυο - τρεις βδομαδες βγαλτα (ακομη κι αν δεν δεις γεννα) και μετα απο μερικες μερες θα δεις μικρα.
Το πως θα ταιστουν τα μικρα ειναι το δυσκολο... σιγουρα θα βρουν κατι να μασουλησουν αν εχεις πολλα φυτα, αλλά χρειαζεται και καλλιεργεια infusoria για τις πρωτες μερες...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-04-06, 08:27
xhras Ο χρήστης xhras δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2006
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Αναπαραγωγή Puntis tetrazona

Takis, George, και Τolis ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες και την άμεση επικοινωνία.
Τοlis, για το "αν είμαι σίγουρος ότι τα ξεχωρίζω εύκολα" βεβαίως και δεν είμαι απλά διάβασα στο : http://www.tsamisaquarium.com/Selide...barbtetraz.htm
το παρακάτω :
"Τα αρσενικά άτομα είναι λεπτότερα από τα θηλυκά, έντονα χρωματισμένα με κόκκινες γραμμές στο κεφάλι και γύρω από την περιοχή του στόματος."
και όντως το συγκεκριμένο τιγράκι που αναφέρομαι δεν παρουσιάζει τις γραμμές αυτές (το θεωρώ θηλυκό) ενώ κάποια άλλα τις έχουν


Eπίσης τι εννοείς με το "αλλά χρειαζεται και καλλιεργεια infusoria για τις πρωτες μερες..." δεν ξέρω καν τι είναι αυτό.

Ευχαριστώ και πάλι θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και αν εμφανισθούν καινούργια μέλη θα έχετε νέα (και νέες απορίες...)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-04-06, 08:36
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xhras
Eπίσης τι εννοείς με το "αλλά χρειαζεται και καλλιεργεια infusoria για τις πρωτες μερες..." δεν ξέρω καν τι είναι αυτό.
http://www.greekaquarist.com/vb/show...ight=INFUSORIA
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-04-06, 08:39
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Πολύ πέραση έχει τις τελευταίες μέρες το infusoria. Διάβασε εδώ:
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11568
Πρόκειται για καλλιέργεια διάφορων μικροοργανισμών για να ταΐζουμε τα νεογέννητα ψαράκια που είναι πολύ μικρά να δεχτούν ζωντανούς ναύπλιου τις πρώτες μέρες της ζωής τους.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-04-06, 09:52
xhras Ο χρήστης xhras δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2006
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Αναπαραγωγή Puntis tetrazona

OK George και Giorgos ευχαριστώ για την πληροφόρηση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπαραγωγή Ottocinclus lasal Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 30-09-05 21:47
Eνυδρείο και barbus tetrazona Blanch Αρχάριοι γλυκού νερού 5 22-07-05 15:58
Αναπαραγωγή Betta. John T Αναπαραγωγή 14 31-01-05 22:51
Colisa Lalia πληροφοριες για αναπαραγωγή. newfish ¶λλα λαβυρινθόψαρα 0 16-12-02 18:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05272 seconds with 13 queries