Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-06-12, 02:47  
Τα πρωτα μας ενυδρεια
 
Το avatar του χρήστη delta66
delta66
Professor
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος 22-06-12, 02:47
Αξιολόγηση: (1 votes - 5,00 average)

Ολοι εκαναν λαθη.
Ας τα παρουσιασουμε ολοι εδω.


Κανω την αρχη
Αυτο ειναι το πρωτο μου ενυδρειο 50 λιτρα.
Για την ακριβεια πρωτα εφερε η γυναικα μια γυαλα με δυο χρυσοψαρα και "οδηγιες" απο τον πεστοπα γραμμενες σε ενα χαρτακι, κι οπου φυσικα μετα απο μερικες μερες το ενα χρυσοψαρο μας αφησε γεια, και πηγα και πηρα αυτο το ενυδρειο.
Αλλα μιας και ηταν ενυδρειο .... εβαλα και "λιγα" ακομα ψαρια να μην ειναι αδειο
Τo χρυσοψαρο που εζησε, ενα μονομαχο, 6 καρδιναλιοι, 6 αρλεκινοι και μεσα στο καραβι εχει και εναν common pleco και εναν clown
Φιλτρο ενα fluval plus 2 με σφουγγαρακια και ενα μπουρμπουληθρεητορ.
Για ψυξη (γιατι ξεκινησα και ιουλιο μηνα και μου ηρθαν ολα μαζι κατακεφαλα) στηριξα με ενα καλαμακι απο σουβλακι ενα ανεμιστηρακι προσωπου μπαταριας, που του εβαλα πατεντα τροφοδοτικο. (το εχω ακομα αναμνηστικο)
Εβαλα κι ενα καραβακι γιατι φαινοταν να προσπαθουν απεγνωσμενα να κρυφτουν ο clown και ο pleco (αφου ειχα αποτυχει να προσφερω κρυψωνα με ενα διασκοσμητικο βουνο με κατι βουδιστες μοναχους και δεντρακια)
Τα ψαρια εζησαν ολα γιατι μπηκα και διαβασα τα ψαροφορουμ, πηρα βακτηρια, τεστ, εκανα στην αρχη αλλαγες και καθε μερα και μετα απο 3 μηνες πηρα το πρωτο μου κανονικο ενυδρειο, ενα rio 180 και ενα eheim φιλτρο το οποιο εμπολιασα, εβαλα αληθινα φυτα και μετεφερα ολα τα ψαρια εκτος του μονομαχου που κρατησε το 50λιτρο για παρτη του, του χρυσοψαρου και του pleco που επιστραφησαν δυστυχως στο πεστοπ, και του clown που ο τυχερος βρηκε καταλληλο μεγαλο ενυδρειο με κοπαδι clown.
Το 180αρι με το eheim μου κοστισε λιγα παραπανω χρηματα απο οσα εδωσα στην αρχη για το 50αρι και τα τσαμπατζιδικα "περιφερειακα".




__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Εμφανίσεις: 47716
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 25-12-13, 01:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το πρώτο μου
Μάιος 2012


το 2ο
Οκτώβριος 2012
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 25-12-13, 13:56
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Κουτσά στραβά το πρωτο μου ενυδρείο πριν πολλά χρόνια και με πολλά πολλά λάθη



Αφου είδα ότι δεν το είχα με τα φυτεμένα... το γύρισα στις κιχλίδες... μια πρώτη χάλια προσπάθεια μου:







Kαι βέβαια κάνω πλάκα… όταν άρχισα με τα ενυδρεία δεν γνώριζα τις δυνατότητες του χόμπι. Ήμουνα μικρός, κάπου 15 χρονών όταν άρχισα ΅΅σοβαρά΅΅ και αποφασισμένος να τα κάμνω όλα τέλεια. Αλλά η υποστήριξη στο χόμπι ελάχιστη. Ότι έβρισκα το διάβαζα και θυμάμαι ότι κρατούσα και λεπτομερή ημερολόγιο... μάζευα και το χαρτζιλίκι για τροφές, φάρμακα, ζωντανά και εξαρτήματα. Τα σκέφτομαι καμιά φορά και διαπιστώνω τραγικά λάθη τόσο από ιχθυοφόρτωση όσο και από συνθήκες νερού κλπ που σωστό
aquascape και παραμέτρους νερού. Και σημειώνω ότι για την εποχή τότε τα έκαμνα όλα σωστά, όπως αλλαγή νερού κάθε 2 μήνες 40% !!! Σήμερα ακόμα μαθαίνω. Νομίζω ότι η επικοινωνία και η τεχνολογία έχουν κάνει το χόμπι να πάει μπροστά πάρα πολύ και ενυδρεία σαν αυτά που έβαλα φώτο πιο πάνω είναι πλέον απλά θέμα χρημάτων και αφοσίωσης για να πραγματοποιηθούν.


Καλές γιορτές σε όλους!!!
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 25-12-13 στις 19:49
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 25-12-13, 15:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χριστουγεννα ειναι.
Οχι πρωταπριλια
Ελάττωσε το
-------------------------
nikos5069 & takis_gt, μια χαρα τα πρωτα σας ενυδρεια, αν τα συγκρινετε με τα πρωτα ενυδρεια που ειχαμε οι περισσοτεροι

Κανουμε βηματα προοδου, αφου ο σκοπος μας ειναι αυτα (τα πρωτα ενυδρεια) να ειναι καλυτερα στημενα, χωρις λαθη, ή εστω λαθη που διορθωνονται ευκολα, χωρις να χαθουν ή βασανιστουν ζωες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 25-12-13 στις 15:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 25-12-13, 18:51
Το avatar του χρήστη Valous
Valous Ο χρήστης Valous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2013
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

10 χρονων με το ζορι, βλεπω στο σουπερ μαρκετ ενα ενυδρειο 120 λιτρα..εγραφε'' Μεγαλη προσφορα'' και ιστοριες, ε ειχαν και οι γονεις μου αρκετα χρηματα για τα γουστα τους, δεν ηθελε και πολυ, αμεσως πηραμε το πρωτο και λιγες μερες μετα πηραμε και ενα δευτερο ..

Στο πρωτο γεματο με γκαμπι, λιγα μολυ, και λιγα πλατυ.. θυμαμαι να ειχαμε φτασει 200 γκαμπι και να γενανε αβερτα, τοτε ειχαμε αρκετα πετ-σοπ στην Κατερινη και θυμαμαι εντονα την μητερα μου σε κατι που εμοιαζε με κουβαδες να τα μεταφερει και να τα πουλαει 50 50 συνεχεια, 1ευρω το θυληκο και 1,μιση το αρσενικο( η το αντιστροφο)!!

Στο δευτερο (που τωρα πουληθηκε) ειχαμε κρυου νερου, χρυσοψαρα και σαρασα.. θυμαμαι εντονα που εριχνα χοντρες μπιλιες τροφης κατω κατω για τα γατοψαρα και ενα μεγαλο κιτρινο σαρασα το εκανε μπουκιτσα :Ρ Γενικα απωλειες ειχαμε ελαχιστες..

Επισης μια σκηνη που εχει χαραχθει στην μνημη μου ειναι που ειχαμε καποια μωρα σε μια γεννηστρα απο γεννα(γκαμπι ή μολλυ) δν θυμαμαι χωρις την μητερα τους πλεον, και ειχα ενα ψαρι (αφροψαρο) ετσι ηξερα την ονομασια του που ειχε βουτηξει μεσα και τα ειχε φαει ολα

Παρολα αυτα το μηνιαιο καθαρισμα παντα μου την εδινε
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 25-12-13, 21:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------
nikos5069 & takis_gt, μια χαρα τα πρωτα σας ενυδρεια, αν τα συγκρινετε με τα πρωτα ενυδρεια που ειχαμε οι περισσοτεροι
Αισθητικά ίσως να βλέπονται, αλλά όσο σκέφτομαι τι βλακείες έκανα και στο 1ο είχα 8 χρυσόψαρα 4 CAE 2 πλεκο και 12 γκάπυ (από αυτά πρέπει να είχα αγοράσει καμιά 20αρια συνολικά) και όλα αυτά εκτός από 10 γκάπυ (2 την έβγαλαν τελικά) τα έβαλα στο 2ο και πρόσθεσα και 8 black neon, από φίλτρανση και μετρήσεις να μη το συζητήσω, ότι στο 1ο άλλαζα νερό , αν όχι κάθε μέρα , μέρα παρά μέρα, ότι έβρισκα τα γκάπυ στο πάτωμα ή ψόφια πάνω στα φύλλα του νούφαρου και εγώ από πείσμα αγόραζα άλλα , δεν είναι ότι το καλύτερο.
Ίσως το μόνο καλό είναι ότι έμαθα λίγα από τα βασικά σχετικά γρήγορα και μετά από 19 μήνες στο χόμπι ζούνε και τα 8 χρυσόψαρα, τα 6 τα έχω εγώ και τα άλλα 2 τα χάρισα, ζούνε επίσης τα 3 CAE, τα 2 τα έχω εγώ και από τα άλλα 2 που χάρισα ζει το 1, ζούνε και τα 2 πλέκο που τα χάρισα και αυτά, και επίσης ζούνε και έχω ακόμα τα 7 black neon από τα 8. Η προσπάθεια βέβαια συνεχίζεται με το ίδιο και μεγαλύτερο ακόμα πάθος που ανταμείβεται καθημερινά.
Και ίσως είναι η στιγμή να πω εδώ ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε εσάς εδώ στο φόρουμ για αυτά που έχω μάθει, και έχω ακόμα να μάθω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, και χάρη σε εσάς απολαμβάνω πλέον τη κάθε στιγμή.
Σας ευχαριστώ όλους και σας εύχομαι καλή συνέχεια σε αυτό που κάνετε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 25-12-13, 21:20
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

μιας και σημερα εχουμε...αρχαια θα πω με λιγα λογια και το δικο μου ξεκινημα...

Χριστουγγενα 1977!!(καλη ωρα).. με το πρωτο "επαγγελματικο μου δωρο" (απο το ΙΚΑ ανηλικων παρακαλω!! )...600δρχ.....τα 550 "πηγαν" σε ενυδρειο!!! 30λιτρων χωρις φωτισμο ..και "εξοπλισμο"..δηλ πολυχρωμο χοντρο χαλικι...και φιλτρο βυθου.!! αμεση μεταφορα απο το κεντρο (πλατεια Κανιγγος) με λεωφορειο στο σπιτι και στησιμο...την επομενη μερα το πρωτο ψαρι...ενα κριμπενσις (ονομα εμαθα αργοτερα)...ενα πλαστικο τριανταφυλλο που βρεθηκε καπου στο σπιτι ...κοπηκε και το ....κοτσανι με δυο τρια φυλλα ηταν το πρωτο φυτο..!! το βραδυ ..φακος στο καπακι να φωτιζει μεσα ...και ξενυχτι ...αφου το ψαρακι εζησε μερικες μερες...αποφασισα να του παρω παρεα...
μαγαζι με ενυδρεια..Μεσογειων χαμηλα.....μπαινω και μενω με το στομα ανοιχτο....με τα πολλα διαλεγω ενα πανακριβο πολυχρωμο ψαρακι...παω σπιτι ...προσαρμογη.....μπλουμ...μια χαρα.....το πρωι το ψαρακι τεζα...επιμενω...αγοραζω ΤΟ ΙΔΙΟ...προσαρμογη....μια χαρα....το πρωι το ψαρακι...τεζα.....με τη σακουλα με το νεκρο πια ψαρακι βγαινω γυρα στα "μαγαζια".....οπου εμαθα οτι το ψαρακι αυτο ....ηταν για θαλασσινο νερο....!!!..ο "γνωστος" "Νεμο"...
λιγο αργοτερα με της καταλληλες γνωριμιες κλπ εφτασα να εχω μεχρι και 17 (ναι δεν ειναι λαθος) ενυδρεια σε τρια σπιτια και εναν επαγγελματικο χωρο...οσπου μια μερα τα "βροντηξα"...και τωρα μετα απο πολλααααα χρονια "ξανακυλησα".....................
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 25-12-13, 22:01
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Εγώ πάλι ξεκίνησα πριν 2,5 χρόνια, όταν σε μία ανθοκομική έκθεση στην γειτονιά μου πουλούσαν και ψαράκια, πήρα λοιπόν μία γυάλα με 2 χρυσόψαρα και 1 αγγελόψαρο (η γυάλα ζήτημα να ήταν 6-7 λίτρα) και μετά από λίγες ώρες τα χώρισα γιατί τα χρυσόψαρα το τσιμπούσαν το σκαλάρι. Μετά από δύο ημέρες πήρα άλλο ένα σκαλάρι ( για να έχει παρέα λέω ) και το νέο σκαλάρι μετά από λίγο καιρό μας χαιρέτησε... Τα χριστούγενα λοιπόν πριν 2 χρόνια πήρα ένα ενυδρείο 50 λίτρα και έριξα μέσα το σκαλάρι, και μαζί του έριξα και ένα άλλο σκαλάρι. Με τον καιρό πρόσθετα διάφορα ψάρια bleeding heart tetra, χηρες, παγκάσιους, πλέκο. Αρκετά από αυτά ψόφησαν ανακάλυψα ευτυχώς(!!!!!) και το φόρουμ και σώθηκα. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχω φωτογραφίες οπότε το γλειτώνετε το εγκεφαλικό
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 25-12-13, 22:40
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Πριν δυο χρόνια που ξεκίνησα με το "άθλημα"



Πριν 14 μήνες



Πριν 10 μήνες



Σήμερα

__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 26-12-13, 01:22
Το avatar του χρήστη tdinosauros
tdinosauros Ο χρήστης tdinosauros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

πριν 9 χρονια σε εξαγωνο 50 λιτρα κανεις δεν εχει την δικη μου ψαροσουπα.σημειωτεον το ενα rosie barb ζει ακομα σε 200 λιτρα φυτεμενο οπως και το ενα tinfoil σε ενα 500αρι γνωστου
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 26-12-13, 11:53
nikos5069 Ο χρήστης nikos5069 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2012
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

και η δεύτερη προσπάθεια
350 lt malawi 4 labidochromis 4 maingano
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _MG_5128.jpg
Εμφανίσεις:  672
Μέγεθος:  57,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF0161.jpg
Εμφανίσεις:  370
Μέγεθος:  58,5 KB
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 24-01-14, 03:48
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Τα δικά μου πρώτα βήματα στο χόμπι!

Εγώ ευτυχώς ξεκίνησα διαβάζοντας ενυδρειακά στο φόρουμ (άντι να ζητάω συμβουλές από ανειδίκευτους πετσοπάδες) και μετά εστησα το πρώτο μου ενυδρείο, γλιτώνοντας τα πήλινα καραβάκια και δύτες με μπουρμπουλήθρες
Φυσικά δεν παρέλειψα σαν αρχάριος κι εγώ να κάνω λάθη παρ' όλο το διάβασμα, κύρίως όσον αφορά την επιλογή υλικών και εξοπλισμού, όπως αυτό το τραγικό τρίχρωμο ασβεστολιθικό χαλίκι κοκκομετρίας 4-6mm που μου έφτασε το νερό με σκληρότητες αφρικάνικου 14 έως και 16°dGH...

1/12/2012:




13/12/2012:




11/2/2013:




7/3/2013: φθάνοντάς το στα φυτεμένα του όρια xaxaxa





10/3/2013:αλλαγή νερού (και αναγκαστικό κλάδεμα )





...τα καϊμένα τα ψαράκια μου δεν είχαν χώρο να κολυμπήσουν




2014 το ίδιο ενυδρείο στη σημερινή του μορφή που την παρακολουθείτε εδώ





Ελπίζω να μη σας κούρασα
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 24-01-14, 12:02
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

λοιπον δεν θα ντραπω!
.απο παντα ειχαμε σπιτι ενα ενυδρειο.. ευτυχως δεν υπαρχουν φωτο! ειχαμε ολα τα κλασικα.. δυτες με μπουρμπουληθρες , οστρακα που ανοιγαν παλι με μπουρμπουληθρες, αφισα με κοραλια και ας ηταν γλυκο με γκαπυ, πλαστικα φυτα, καραβια, ναυαγια , πλαστικες γεννηστρες, το κλασικο φιλτρο βυθου με τη σχαρα σε ολο τον πατο..

Στη νεοτερη εποχη και αφου το ενυδρειο ειναι στα δικα μου χερια πλεον, εχοντας περασει απο γκαπυ και χρυσοψαρα καταληγω να το εχω ετσι.!

BORKED

δε ξερω γιατι αλλα ποτε δεν ειχα τρελη ψαροσουπα.!

Εκεινη την εποχη πριν 2 χρονια βρισκομαι τυχαια για μπουγατσα στο μαγαζι του paulos-ex στη κατερινη και εκει βλεπω την ενυδρειαρα του που ειχε νικησει σε προηγουμενο διαγωνισμο εδω και παθαινω σοκ.!
εκει ηταν που πρωτοεμαθα την υπαρξη του φορουμ (απο τα διπλωματα στο τοιχο).
Μετα η ιστορια ειναι γνωστη. Μπαινω στο φορου,, παρουσιαζω το ενυδρειο μου (το βιντεο πιο πανω) και αφου παρω ολες και ολες 2 απαντησεις (και χωρις να το κανω μεξικανικη σαπουνοπερα..) αλλαζω τα παντα και το κανω ετσι



μετα απο λιγο σε μεγαλυτερο ενυδρειο



πειραματιστηκα με ενα 30αρι και λιγες γαριδες



που μετα εγινε 50αρι





το μεγαλο στα τελευταια του περασε μια περιοδο αδρανειας ετσι



ωσπου κατεληξε αυτο



Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 05-04-15, 11:22
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Βρηκα την φωτογραφια και εγω απο το δευτερο ενυδρειο την ανοιξη του 2012 την βαζω.
Θα βρω και το πρωτο και θα το ανεβασω..αλλα μην
τωρα εχει γινει ετσι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85400
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0002 mini.jpg
Εμφανίσεις:  394
Μέγεθος:  71,3 KB  
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 10-04-15, 00:17
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Καπου στο 1991-92.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enudreio.jpg
Εμφανίσεις:  529
Μέγεθος:  77,4 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 18-04-15, 12:52
vedeta03000 Ο χρήστης vedeta03000 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2015
Περιοχή: κομοτηνη
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

παιδια το πρωτο μου ενυδρειο ηταν πραγματικα ο ποιο επωδυνος θανατος για τα δυστιχα ψαρια μου τοτε,εγω να ειμαι 12 χρονων μου καναν δωρο οι δικοι μου ενυδρειακι 25 λιτρα και καθε μερα αγοραζαν ψαρια,εχουμε και λεμε 3 χρυσοψαρα ενα πλεκο δυο σκαλαρια 6 αρλεκινους και 1 δισκο ,χωρια ολα αυτα και ενα διακοσμητικο καραβι που εκοβε καμια δυο λιτρα ,εννοειται αλλαγη νερου ολο το νερο και φυσικα για να φυγει η αλγη απο τα τζαμια αδειαζες ολα τα ψαρια στην κατσαρολα και επλενες με αθονο ava το ενυδρειο μιλαμε τα εκανε αορατα τα τζαμια σαν το αζαξ , η αμωνια ηταν τοση πολυ που μεταλαχτηκε ,αφου φανταζομαι τον εαυτο μου τοτε να μετραει αμωνια δεν θα την μετρουσες απλα θα την ρωτουσες
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 22-04-16, 21:32
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Χαζευα κατι φωτο των παιδιών κι έπεσα πάνω του!
Το 1ο μου : 30λιτρο με γκάπις...

Και η εξέλιξη του μετά από μερικούς μήνες
2ο : 60λιτρο με γκάπις (και νεον!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 22-04-16, 21:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι παιζει με το ρυζογαλο?
(72 ποστ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 22-04-16, 22:26
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

εγω δεν εχω φωτογραφια αλλα μπορω να σας το περιγραψω.εχω παει διακοπες στο εξοχικο μου και επειδη εκει εχει ελειψη νερου εχουμε μια δεξαμενη με νερο παω λοιπον και πιανω ενα γοβιο εβαλα σπασμενο σαλιγκαρι σε ενα διλιτρο κοκα κολα και περιμενα στα βραχια ετσι τον επιασα τον καημενο.παω στο σπιτι ριχνω οτι αλατι υπηρχε στο σπιτι στη δεξαμενη δοκιμαζω το νερο,αλμυρο λιγο,ολα οκ και ριχνω το ψαρακι..ε παιδια εφαγα τοσο ξυλο ακομα το θυμαμαι...
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 22-04-16, 22:56
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Χαχα!!
Μπαμπη για μπουγατσα πηγες η για ριζογαλο;;
Καποιο μπερδεμα με τις φωτο φανταζομαι..
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 22-04-16, 23:10
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Smile

Μάλλον για το post 76 μιλούσε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tα πρωτα ανοιξιατικα.. Raven Φωτογραφίες μελών 16 26-02-12 16:30
ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΓΕΝΝΗΤΟΥΡΙΑ ΜΟΥ!! cpk2010 Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 13 19-04-11 11:30
Τα πρωτα 27-ADA 2010 Raven Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 23 08-12-10 14:47
Τα πρωτα χρυσοψαρα iggygr Αρχάριοι γλυκού νερού 10 22-01-09 21:40
τα πρωτα φυτα naupaktos84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 21-02-07 17:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08616 seconds with 16 queries