Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > ¶λλα ψάρια Ασίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-01-12, 21:49
jimaspros Ο χρήστης jimaspros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2012
Περιοχή: καλαμαριά θεσ/νικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή μονομαχος

γεια σας παιδια εχω 1 αρσενικό μονομαχο εδω και 4.5 περίπου μηνες.εδω και 2 εβδομαδες ειναι χαλια, συνεχως στον πατο της γυαλας γυρμένος στο πλαι σηκωνεται μονο για να παρει ανασα πριν 4 ημερες ετρωγε κανονικα αλλα με περισσοτερη δυσκολια καθε μερα. εδω και 1 σχεδον βδομαδα τον εβαλα σε ενα μπουκαλι νερου κομμενο στη μεση ωστε να αναρωσει καθως και να μπορει να τρωει ευκολοτερα πριν 2 μερες για να φαει πριν αλλαξω νερο αφησα λιγο νερο μολις 3 δαχτυλα μαζι με τον μονομαχο κ ετσι καταφερε να φαει και χθες καταφερε να φαει με την δευτερη προσπαθεια πλεον σε νεο μπουκαλι ενω εφαγε ενα αποξηραμενο σκουλικακι δεν μπορεσε να το καταπιει το εφτυσε και ξαναεφαγε τρωγοντας κανονικα αλλα 2
πιστευω το προβλημα μπορει να αρχισε απο την ποσοτητα του χλωριου.τον μονομαχο μου τον εκανε δωρο ο ξαδελφος μου εγω πηρα μια ορθογ. γυαλα 6 λιτρων ενω ο ψαδελφος μου μου ειχε πει τις σωστες αναλογιες αντιχλωριου τροφης (4 σκουλικια ημερα,4 σταγονες με ολικη αλλαγη 1φορα την εβδομαδα )ο υπαλληλος στο πετ σοπ μου ειπε σε καθε ολικη αλλαγη ΜΙΣΟ ΚΑΠΑΚΙ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟΥ και ακολουθησα τις οδηγιες του υπαλληλου πιστευοντας οτι δεν ειναι ισχυρο το αντιχλωριο αλλα για 4 μηνες ηταν μια χαρα με αυτες τισ αναλογιες ρωτησα κ εμαθα οτι μπορει να ζαλιστικε λογο της ποσοτητας χλωριου αλλα τωρα στο μπουκαλι εχω μια σταγονα χλωριου σε μισο λιτρο περιπου και χειροτερευει
αν και εχω 1 μονο ......πλαστικο φυτο για περισσοτερη ασφαλεια το πλενω με νερο πολυ καλα εχω μικρα χαλικακια τα οποια εχω καθαρισει με οινοπνευμα και τα ξεπλυνα παρααααα πολυ καλα για να μην το επηρεασει στην υγεια την γυαλα το ιδιο,τουδινω 4 σκουλικακια την ημερα
αρα μπορει να εχει προβλημα απο το χλωριο ?
-------------->δεν νομιζω να εχει μυκητες ο μονομαχος (τα ασπρα μπιλακια στο σωμα ψαριων αλλα μηπως να παρω καποιο φαρμακο προληπτικα?)
σας εμπιστευομαι περισσοτερο λογω της εμπειριας μου με τον υπαλληλο του πετ σοπ
δεν εχω φιλτρο η θερμοστατη λογω του μεγεθους τησ γυαλας
οταν τον εβγαλα απο την γυαλα καθως πηγα να τον πιασω με την αποχη ξαφνικα ''ζωντανεψε'' και αρχισε να τρεχει ενω μετα απο λιγο πλαγιασε στον πατο ξανα
σας ευχαριστω και συγνωμη αν εγραψα πολλα αλλα ηθελα να γνωριζεται ολες της λεπτομερειες για την λυση του προβληματος ελπιζω να γινει καλα
ΥΓ ( οταν τον πηρα ειχε μαυρο σωμα και κοκκινα πτεριγια ενω τωρα το σωμα του εχει παρει και λιγο ανοιχτο μπλε αλλα νομιζω οτι ειναι φυσικο καθως εδω και 4 μηνες το ειχα σε μεγαλυτερο χωρο .πριν ''υιοθετησω'' τον μονομαχο βρισκοταν σε μια γυαλα με διαχωριστικο μαζι με εναν ακομη μονομαχο)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-12, 21:57
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Πάρε ένα φίλο σου και ένα χαρτοκιβώτιο. Μπες μέσα στο χαρτοκιβώτιο και πες τον φίλο σου να το κλείσει από πάνω με μονωτική ταινία. Έτοιμος.
Μόλις το κάνεις θα καταλάβεις γιατί ο μονομάχος σου είναι ετοιμοθάνατος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-12, 22:25
Dimitris79 Ο χρήστης Dimitris79 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2011
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

1ον Πλύνε παρα μα παρα πολυ καλα την γυαλα και ξαναβαλτον μεσα ΑΜΕΣΑ!
Με το να εχεις το ψαρι σε κομμενο μπουκαλι μονο καλο δεν του κανει...
2ον Πανε αγορασε ενα μικρο τουλαχιστον 15 λιτρο ενυδρειακι με ενα μικρο φιλτρακι και εναν μικρο θερμοστατη...
3ον Μεχρι να κανεις το 2ο καθε 2 μερες ΤΟ ΠΟΛΥ αλλαγη νερου και επισης φροντιζε να ειναι στην ιδια θερμοκρασια...Και οχι ολο το νερο αν και βεβαια χωρις φιλτρο ισως ειναι καλυτερα απο πλευρας αμμωνιας αλλα θα στρεσσαρεις το ψαρι αδικα οποτε αλλαζε το μισο καλυτερα...
4ον Ας υποθεσουμε οτι "ζαλιστικε" απο το χλωριο...! Βαζοντας λιγοτερο αντιχλωριο οπως λες ειναι σαν να του δινεις παραπανω χλωριο οποτε δεν πιανω το σκεπτικο σου...
Τα αντιχλωρια δεν πειραζουν τα ψαρια αλλα καλο ειναι να το αφηνεις κανενα μισαωρο το νερο πριν κανεις την αλλαγη...
Κανε αυτα και αν δεν ειναι ηδη αργα για το ψαρακι ισως να το σωσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-12, 00:54
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Στειλε pm στον χρηστη yaros για να σε βοηθησει αμεσα.Ειναι απο τα μερη σου,αμεσα ομως για να προλαβεις το ψαρακι.......
Για φιλτρο,μετρησεις,θερμοστατη να μην ρωτησω.....σωστα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-01-12, 14:29
jimaspros Ο χρήστης jimaspros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2012
Περιοχή: καλαμαριά θεσ/νικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ παιδια θα ακολουθησω τις οδηγιες σας

ΥΓ τον μονομαχο τον εβαλα στο μπουκαλι οταν δεν ειχε κουραγιο να ανεβει πανω για να φαει κι ετσι νομιζα οτι θα ηταν καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-12, 19:23
jimaspros Ο χρήστης jimaspros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2012
Περιοχή: καλαμαριά θεσ/νικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

εσείς με τι θα απολυμαινατε την γυάλα για να είμαι απόλυτα σιγουρος ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-12, 19:42
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Mονο με ζεστο νερακι,τιποτα αλλο.
Παρε εναν μικρο θερμοστατη,τον πιο μικρο και βαλτον στην γυαλα στους 27 βαθμους,την οποια να αλλαξεις συντομα με ενα ενυδρειο,βρες και ενα μικρο φιλτρακι και ζητα αμεσα μπολι.
Μολις τα κανεις αυτα απλα ασε το ψαρι στην ησυχια του να ηρεμησει.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris77 : 21-01-12 στις 19:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-12, 19:14
jimaspros Ο χρήστης jimaspros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2012
Περιοχή: καλαμαριά θεσ/νικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

η σωστη θερμοκρασια ειναι 26- 27 βαθμοι ετσι ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-12, 20:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι.
(τοσο να δειχνει το θερμομετρο, οχι ο θερμοστατης)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-12, 21:19
Το avatar του χρήστη dini
dini Ο χρήστης dini δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2011
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

θα επρεπε να παρεις ενα ενυδρειο εστω μικρο για το μονομαχο σου με θερμοστατη και φιλτρο.βαλε επισης αμεσα και μια αγγελια για μπολι.οσο πιο γρηγορα γινεται ριξε το μπολι στο φιλτρο του ενυδρειου και βαλε το μονομαχο στο νεο του σπιτι.καλου κακου παρατηρησε και αν πασχει απο φιν ροτ.καλη συνεχεια!ελπιζω να πανε ολα καλα με το μονομαχο σου!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-01-12, 01:12
jimaspros Ο χρήστης jimaspros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2012
Περιοχή: καλαμαριά θεσ/νικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dini Εμφάνιση μηνυμάτων
θα επρεπε να παρεις ενα ενυδρειο εστω μικρο για το μονομαχο σου με θερμοστατη και φιλτρο.βαλε επισης αμεσα και μια αγγελια για μπολι.οσο πιο γρηγορα γινεται ριξε το μπολι στο φιλτρο του ενυδρειου και βαλε το μονομαχο στο νεο του σπιτι.καλου κακου παρατηρησε και αν πασχει απο φιν ροτ.καλη συνεχεια!ελπιζω να πανε ολα καλα με το μονομαχο σου!
το φιν ποτ μηπως ειναι τα ασπρα μπιλακια στον μονομαχο? αν ναι εχω ελέγξει και δεν εχει .νομιζω το προβλημα ηταν η θερμοκρασια του νερου τωρα ειναι καλυτερα απ οτι βλεπω

σας ευχαριστω για την βοηθεια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-12, 20:42
Το avatar του χρήστη dini
dini Ο χρήστης dini δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2011
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

το φιν ροτ ειναι μια ασθενεια οπου τα πτερυγια του μονομαχου αρχιζουν να ξεφτιζουν να σχιζονται και να μικραινουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μονομαχος και φως Λάζαρος Bettas 3 04-05-11 00:55
5.6 liτ. για μονομαχο??? alan boy Bettas 7 01-02-08 11:53
fin rot σε μονομαχο monomaxos_lover Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 02-05-07 13:47
3 μονομαχοι σε 1 melitropos Bettas 1 18-09-05 23:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04673 seconds with 15 queries