Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-09, 17:16
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Question κουνουποψαρα??

γεια κι απο εμενα!ηθελα να σας ρωτησω τι ακριβως ψαρακια ειναι τα κουνουποψαρα?? υπαρχουν καποιες φωτο ή site ωστε να δω?ειμαι στην αρχη μιας κατασκευης λιμνης! (μικρης,υπολογιζω οτι θα ειναι περιπου 500lt!θα δειξει ομως..)ακουσα πως καποιος τα ειχε αυτα τα ψαρακια 2 χρονια σ'ενα αυτοσχεδιο βαρελι(?)-λιμνη(?)!!! ταιριαζουν μαζι με χρυσοψαρα?κι αν οχι π.χ σ'ενα ενυδρειο κρυου νερου,τι ταιριαζει μαζι μ'αυτα?!δεν ειναι κριμα να ειναι μονα τους? μολις προχωρισω τη λιμνουλα,θα παραθεσω φωτο να μου πειτε τη γνωμη σας! να ειστε καλα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-09, 20:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ia_affinis.htm
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-09, 20:50
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

σε ευχαριστω πολυ..!!!αυτα..δεν ειναι σαν γκαπυ??!! ειναι γκαπυ!!! δλδη κανουν και σε λιμνουλα??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-09, 21:25
Το avatar του χρήστη shalis
shalis Ο χρήστης shalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2009
Περιοχή: κυπρο παφος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

τα κουνουποψαρα μοιαζουν πολυ με τα γκαπι και ζουν σε ρυακια και σε λιμνες. δεν χρειαζονται ιδιαιτερη φροντιδα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Gambusia.jpg
Εμφανίσεις:  2508
Μέγεθος:  102,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fancy_guppy[1].jpg
Εμφανίσεις:  1074
Μέγεθος:  47,3 KB  
__________________
Αντρέας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-09, 23:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια κι απο εμενα!ηθελα να σας ρωτησω τι ακριβως ψαρακια ειναι τα κουνουποψαρα?? υπαρχουν καποιες φωτο ή site ωστε να δω?ειμαι στην αρχη μιας κατασκευης λιμνης! (μικρης,υπολογιζω οτι θα ειναι περιπου 500lt!θα δειξει ομως..)ακουσα πως καποιος τα ειχε αυτα τα ψαρακια 2 χρονια σ'ενα αυτοσχεδιο βαρελι(?)-λιμνη(?)!!! ταιριαζουν μαζι με χρυσοψαρα?κι αν οχι π.χ σ'ενα ενυδρειο κρυου νερου,τι ταιριαζει μαζι μ'αυτα?!δεν ειναι κριμα να ειναι μονα τους? μολις προχωρισω τη λιμνουλα,θα παραθεσω φωτο να μου πειτε τη γνωμη σας! να ειστε καλα!
Τα gambusia affinis (κουνουπόψαρα) είναι όντως από τα ευκολότερα ψάρια, αναπαράγονται ευκολότατα και δεν χρειάζονται χρυσόψαρα μαζί τους, γιατί μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα, π.χ. δεν θα αφίσουν κανένα γόνο χρυσόψαρων να ζήσει πέρα από κάποιες ώρες.

Τα 500 λίτρα είναι υπέρ-αρκετά για το ψάρι αυτό, μόνο που όταν η άλγη σιγά-σιγά καλύψει τα τοιχώματα της λιμνούλας, θα είναι σχεδόν αόρατα μέσα στο νερό. Επίσης, σε τέτοια λίτρα νερού, μην περιμένεις να επιβιώσει κανένα είδος ζωής εκτός από τα ψάρια αυτά.

Από πού θα τα προμηθευτείς?

Τα θηλυκά του είδους είναι κατά πολύ μεγαλύτερα από τα αρσενικά, όπως επίσης θα χρειαστείς και αρκετά φυτά για να κρύβεται ο γόνος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-08-09, 16:57
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

πραγματικα δε γνωριζω απο που μπορω να τα προμηθευτω! μαλλον θα μεινω στα χρυσοψαρακια!! με 2-3 μεσα νομιζω πως ειναι οκ!η λιμνη θα μενει θολη ολο το χρονο?? θα "ανεβασω" καποια στιγμη φωτο να μου πειτε τη γνωμη σας..!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-09, 23:43
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
πραγματικα δε γνωριζω απο που μπορω να τα προμηθευτω! μαλλον θα μεινω στα χρυσοψαρακια!! με 2-3 μεσα νομιζω πως ειναι οκ!η λιμνη θα μενει θολη ολο το χρονο?? θα "ανεβασω" καποια στιγμη φωτο να μου πειτε τη γνωμη σας..!!!!

Καλύτερα δώσε περισσότερες πληροφορίες για τη λιμνούλα, όπως για τον τρόπο και τόπο κατασκευής της, υλικά που χρησιμοποιήθηκαν, μέγιστο βάθος, τρόπος φίλτρανσης, τρόπος οξυγώνωσης, δυναμικότητα αντλίας κ.λ.π.

Έπίσης, θα ήθελα να γνωρίζω τί εννοείς με τα λόγια "η λίμνη θα μένει θολη όλο το χρόνο"...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-09, 20:35
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

το μεγιστο βαθος θα ειναι περιπου 90 ποντους!σκεφτομαι να μη βαλω liner και απλα να φτιαξω τσιμεντενια βαση με τσιμεντοειδες ως επεικαλυψη,για να μη εχω απωλιες νερου απο τη δεξαμενη την ιδια!θα βαλω αντλια(αυτο που ονομαζουν πολλοι "βατραχακι") και φιλτρο(μαλλον αυτοσχεδιο)και σκεφτομαι και μια λαμπα u.v!ο αερισμος δε ξερω αν ειναι αρκετος,αλλα το νερο θα ερχεται απο ενα μικρο καταρακτη,οποτε φανταζομαι πως θα οξυγονωνεται καλα!βασικα ειμαι ακομα στο σκαψιμο και ειχα σκοπο να σας ρωτησω για καθε μου κινηση! για το θολη λιμνη,εννοω επειδη εχω διαβασει καποια αρθρα και δεν εχω καταλαβει καλα,το νερο θα ειναι διαυγες συνεχως ή συντρεχουν καποιοι παραγοντες για να μενει ετσι??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-09, 06:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
το μεγιστο βαθος θα ειναι περιπου 90 ποντους!σκεφτομαι να μη βαλω liner και απλα να φτιαξω τσιμεντενια βαση με τσιμεντοειδες ως επεικαλυψη,για να μη εχω απωλιες νερου απο τη δεξαμενη την ιδια!θα βαλω αντλια(αυτο που ονομαζουν πολλοι "βατραχακι") και φιλτρο(μαλλον αυτοσχεδιο)και σκεφτομαι και μια λαμπα u.v!ο αερισμος δε ξερω αν ειναι αρκετος,αλλα το νερο θα ερχεται απο ενα μικρο καταρακτη,οποτε φανταζομαι πως θα οξυγονωνεται καλα!βασικα ειμαι ακομα στο σκαψιμο και ειχα σκοπο να σας ρωτησω για καθε μου κινηση! για το θολη λιμνη,εννοω επειδη εχω διαβασει καποια αρθρα και δεν εχω καταλαβει καλα,το νερο θα ειναι διαυγες συνεχως ή συντρεχουν καποιοι παραγοντες για να μενει ετσι??
Όσων αφορά τη δημιουργία, να προσέξεις μόνο να χρησημοποιήσης μεταλλική πλέξη, καλύπτοντας πάτο και πλευρές, ώστε να ελαχιστοποιήσεις το ενδεχόμενο απώλειας στο μέλλον.

Είναι όλα σωστά τα όσα λες, όσων αφορά φίλτρο, καταρράκτης, ακόμα και το βάθος γι' αυτά τα ψάρια.
1. Από τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσεις καταρράκτη, θα πρέπει να τοποθετήσεις την αντλία, όσο το δυνατόν πιο μακριά από την είσοδο του νερού στη λίμνη. Μην αφίσεις "νεκρά" από οξυγόνο σημεία, να πραγματοποιείται γενική κυκλοφορία του νερού.
2. Πρώτη φορά ακούω τον όρο "βατραχάκι" για αντλία. Τί εννοείς? Εδώ θα πρέπει να προσέξεις ώστε να έχεις ανάλογη αντλία με τα λίτρα σου.
3. Πρέπει να σκεφτείς το σημείο όπου θα τοποθετήσεις την λάμπα υπερίώδους ακτινοβολίας, όπου θα πρέπει να έχεις ηλεκτρική υποστήριξη, αλλά ταυτόχρονα να την κρύψεις, ίσως μέσα στο χώρο του φίλτρου.

Το κρυστάλλινο νερό είναι γεγονός, όταν έχεις όλους τους παράγοντες που το επηρεάζουν σε τέλεια ισορροπία. Θα πρέπει να προσέξεις:
1. Καλή φίλτρανση.
2. Τρόπο κατακράτησης των στερεών (ίσως με τη χρήση υαλοβάμβακα).
3. Ιδανική λάμπα uv αναλόγως λίτρων...και κάτι παραπάνω θα' λεγα...!
4. Χρήση κάποιων φυτών (αν και δεν είναι αναγκαίο στην περίπτωση σου).
5. Έλεγχος υχθιοφόρτωσης.
6. Αποφυγή της άμεσης ηλιακής ακτινοβολίας τουλάχιστον κατά τις θερμότερες ώρες της μεσογειακής ηλιακής ακτινοβολίας.
Τα πιο πάνω εγγυούνται την αποτελεσματική καθαριότητα του νερού.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-09-09, 17:12
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!! θα ενημερωνω για τη προοδο μου!!βατραχακι το λενε εδω στη κρητη>>!!!!τωρα κι εγω εδω το πρωτ'ακουσα! τεσπα δες λιγο σε γενικες γραμμες πως θα ειναι... φιλικα!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0140.jpg
Εμφανίσεις:  819
Μέγεθος:  63,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-09, 22:33
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω το εξής:

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος χομπίστας στη Θεσσαλονίκη (ή Β. Ελλάδα γενικότερα) που να διατηρεί gambusia affinis σε ενυδρείο ή λίμνη; Έχω ετοιμάσει ένα 54 λιτρο κρύου νερού, φυτεμένο και περιποιημένο και θα θελα να φιλοξενήσω μια ομαδούλα 4-5 αρσενικά. Έχω ηθικές αναστολές να τα αιχμαλωτίσω από το φυσικό τους περιβάλλον παρόλλο που τα συναντάω παντού, σε κάθε εξόρμηση που περιλαμβάνει έστω και νερολακούβα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-09-09, 06:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος χομπίστας στη Θεσσαλονίκη (ή Β. Ελλάδα γενικότερα) που να διατηρεί gambusia affinis σε ενυδρείο ή λίμνη; Έχω ετοιμάσει ένα 54 λιτρο κρύου νερού, φυτεμένο και περιποιημένο και θα θελα να φιλοξενήσω μια ομαδούλα 4-5 αρσενικά. Έχω ηθικές αναστολές να τα αιχμαλωτίσω από το φυσικό τους περιβάλλον παρόλλο που τα συναντάω παντού, σε κάθε εξόρμηση που περιλαμβάνει έστω και νερολακούβα...
Τα θηλυκά είναι ομορφότερα και μεγαλύτερα. Σε τόσα λίτρα μόνο ένα αρσενικό θα επιβιώσει.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-09-09, 07:03
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Εννοείς ότι τα αρσενικά είναι επιθετικά μεταξύ τους; Να προτιμήσω μια ομάδα θηλυκά ή θεωρείς ότι τα λίτρα είναι απαγορευτικά λίγα; Το χαρέμι (1 αρσ.+3 θηλ.) που είναι μάλλον η ιδανική σύνθεση δεν ταιριάζει γιατί σίγουρα δεν θα μπορέσω να διαχειριστώ πιθανές γέννες...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-08-12, 23:32
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

τα κουνουποψαρα,πωλουνται τελικα,η οσοι εχουν τα εχουν πιασει-αιχμαλωτισει μονοι τους απο ποταμια?
να ρωτησω και κατι ακομη.
επειδη εχω τρομερο προβλημα με τα κουνουπια και δεν θελω να κανω ψεκασμους,μπορω να βαλω στην λιμνη αυτα τα ψαρια μαζι με χρυσοψαρα ?
δεν με ενδιαφερει η αναπαραγωγη των χρυσοψαρων,το να μου φανε γοννο εννοω,απλα δεν εχω καταλαβει,ειναι επιθετικα τα κουνουποψαρα,σε αλλα μεγαλα ψαρια?(μεγαλα,οχι μωρακια)
και κατι ακομη..
μπορω να εχω καποια σε πολυ μεγαλες γλαστρες με πολλα φυτα μεσα,διασπαρτες στο οικοπεδο μου?
αντεχουν,εαν κανω συχνες αλλαγες στο νερο και εχουν και φυτα?
καταπολεμουν οντως τα κουνουπια?
η γατα που εχω,θα αφησει να επιζησουν καποια (αυτα στις γλαστρες εννοω,οχι στην λιμνη) θα τα ρημαξει ολα?
μπορω να βαλω καποιο ειδος σιτας απο πανω?

κανουν την ιδια δουλεια και τα γκαπυς τελικα,τα οποια μπορω να τα βρω σε καταστηματα?
δεν αντεχουν ομως οταν κρυωσει το νερο απ οτι διαβασα μολις τωρα...
ουφ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-08-12, 01:54
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Ψεκασμους καλα κανεις και δεν χρησιμοποιεις...
Τα κουνουποψαρα δεν εχουν λογο να πειραξουν τα χρυσοψαρα,αν αυτο εννοεις..δεν ειναι επιθετικα...
Το μονο που θα κανουν ειναι να τρωνε τον γοννο...
Σχετικα με το θεμα της γατας εγω θα δοκιμαζα καποιο συρματοπλεγμα,και στο λεω αυτο λογω του οτι τη σιτα θα δυσκολευτεις στο να τη στερεωσεις...
Σχετικα με τα γκαπυ ειναι τροπικα ψαρια που σημαινει ζουν σε θερμοκρασιες 24-29 βαθμους...
Δεν αντεχουν σε λιμνη...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-08-12, 08:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Τα κουνουπόψαρα ΔΕΝ κινδυνεύουν από τις γάτες, γιατί έχουν το τέλιο καμουφλάρισμα, αλλά και το τέλιο μέγεθος να μην γίνονται αντιληπτά. Αντιθέτως, τα χρισόψαρα λόγω χρωμάτων και μεγέθους, γίνονται εύκολος στόχος.

Τα κουνουπόψαρα ναι, σε απαλλάσσουν από τις προνύμφες των κουνουπιών άμεσα, αλλά έχουν ακόμα την ικανότητα να συλλαμβάνουν ακόμα και τα θηλυκά κουνούπια που κάθονται στην επιφάνεια του νερού για να γεννήσουν.

Το τρεχούμενο νερό είναι μια χαρα.

Είναι πολύ εύκολο ψάρι. Αν εκεί που θα βρίσκονται, υπάρχει κάποιος άγριος βιότοπος, στον οποίο δεν έχει εισβάλει το ψάρι αυτό, προς Θεού μην σου ξεφύγει έστω και ένα τέτοιο ψάρι εκεί!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-08-12, 08:36
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Έχει εκατομμύρια κουνουποψαρα στο πάρκο Τριτση ... Με μια αποχή πίνεις πολυ εύκολα ... Μη πω με ένα κουβαδακι
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-08-12, 10:11
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εκεί που θα βρίσκονται, υπάρχει κάποιος άγριος βιότοπος, στον οποίο δεν έχει εισβάλει το ψάρι αυτό, προς Θεού μην σου ξεφύγει έστω και ένα τέτοιο ψάρι εκεί!
ναι,ειμαι λιγες εκατονταδες μετρα μακρια απο τετοιον βιοτοπο,αλλα δεν ξερω εαν εχουν μπει τετοια ψαρια εκει.
τωρα τα εμαθα κι εγω και δεν ξερω και να τα ξεχωριζω,μπορει πχ να τα περασω για μικρα κεφαλοπουλακια
εννοειται πως θα προσεχω πολυ αν και πως να ξεφυγει?
βγαινουν και πανε βολτα μονα τους?
ειμαι ενθουσιασμενη που ανακαλυψα αυτα τα ψαρια,γιατι η κατασταση ειναι τραγικη,μας θεριζουν ακομη και το πρωι και το μεσημερι.
ψεκασμους δεν κανω γιατι και εχω αρκετα κατοικιδια εδω αλλα και γιατι ειμαι ακριβως στο δασος και υπαρχουν χελωνες,βατραχια,φιδια,ποντικια,αλεπουδες,φασιανοι ,λαγοι ,γερακια ,σκατζοχοιροι ..
πολλα αγρια ζωακια δηλαδη.
να υποθεσω πως με αυτα τα ψαρια,δεν θα επισκεπτονται την λιμνη μου αλλα εντομα?
θα τρωνε και τις πεταλουδες και τις λιβελουλες και ολα?
ντρεπομαι να μαζεψω απο το παρκο με κουβαδακι και να με κοιτανε,αλλα στην αναγκη,η μιση ντροπη δικη τους!
να μην κοιτανε τι κανει ο ξενος κοσμος!..χαχαχα!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-08-12, 10:51
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοειται πως θα προσεχω πολυ αν και πως να ξεφυγει?
βγαινουν και πανε βολτα μονα τους?
Εννοώ, να μην ρίξεις εσύ η ίδια τα ψάρια στον άγριο βιότοπο, όπως επίσης να μην μεταφέρεις υλικά και φυτά από τη λίμνη σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι ενθουσιασμενη που ανακαλυψα αυτα τα ψαρια,γιατι η κατασταση ειναι τραγικη,μας θεριζουν ακομη και το πρωι και το μεσημερι.
Θα κάνουν πολύ δουλειά. Αυτό είναι βέβαιο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
ψεκασμους δεν κανω γιατι και εχω αρκετα κατοικιδια εδω αλλα και γιατι ειμαι ακριβως στο δασος και υπαρχουν χελωνες,βατραχια,φιδια,ποντικια,αλεπουδες,φασιανοι ,λαγοι ,γερακια ,σκατζοχοιροι ..
Ότι καλύτερο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
να υποθεσω πως με αυτα τα ψαρια,δεν θα επισκεπτονται την λιμνη μου αλλα εντομα?
θα τρωνε και τις πεταλουδες και τις λιβελουλες και ολα?
Τα ψάρια αυτά είναι μικροσκοπικά. Τρώνε βασικά ότι χωράει στο στόμα τους. Λιβελούλες και πεταλλούδες δεν κινδυνεύουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
ντρεπομαι να μαζεψω απο το παρκο με κουβαδακι και να με κοιτανε,αλλα
Να πας, γιατί και εκεί μεταφέρθηκαν με τον τρόπο που εσύ θα χρησιμοποιήσεις... Αν μιλούσαμε για άγριο φυσικό βιότοπο, θα σου έκοβα τα χέρια βέβαια.....χαχαχα
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-08-12, 11:05
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

χιλια ευχαριστω!
καλα θα εκανες,αν και δεν υπηρχε περιπτωση να το κανω..
ηδη καποια πραγματα που εχω διαβασει εδω του στυλ "παιρνω την τσαπα και τους κουβαδες και βγαινω στο σεργιανι να εμπλουτισω την λιμνη μου",μου δημιουργουν πολυ ασχημα συναισθηματα...........
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-09-12, 09:45
Το avatar του χρήστη haf_k
haf_k Ο χρήστης haf_k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2009
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Predator..Steven Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψεκασμους καλα κανεις και δεν χρησιμοποιεις...
Τα κουνουποψαρα δεν εχουν λογο να πειραξουν τα χρυσοψαρα,αν αυτο εννοεις..δεν ειναι επιθετικα...
Το μονο που θα κανουν ειναι να τρωνε τον γοννο...
Σχετικα με το θεμα της γατας εγω θα δοκιμαζα καποιο συρματοπλεγμα,και στο λεω αυτο λογω του οτι τη σιτα θα δυσκολευτεις στο να τη στερεωσεις...
Σχετικα με τα γκαπυ ειναι τροπικα ψαρια που σημαινει ζουν σε θερμοκρασιες 24-29 βαθμους...
Δεν αντεχουν σε λιμνη...
...δηλαδη αν βαλεις κουνουποψαρα.. μαζι με τα κουνουπια τρωνε και οτιδηποτε αλλο μικροτερο απο το μεγεθος του? Αρα ειναι αδυνατον να γενηθει οτιδηποτε εκει.. σωστα?
Τα φυτα κινδυνευουν??
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-09-12, 09:48
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

οχι οτιδηποτε μικροτερο του μεγεθους τους
οτιδηποτε χωραει στο στομα τους,αρα ναι,τον γοννο των ψαριων,τον τρωνε,δυστυχως.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-09-12, 22:38
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

και σημερα απεκτησα κι εγω τα κουνουποψαρα μου,(περιμενω και γεννητουρια)απο τον αγαπητο kiriles ,να τον ευχαριστησω πολυ κι απο εδω.
τι γλυκουλια που ειναι κι αυτα,σαν αθερινακια ειναι!
κουτσι κουτσι κουτσι
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-09-12, 00:24
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Για θεσσαλονίκη όποιος θέλει, έχει άπειρα στο πάρκο που γινόταν παλιά η ανθοέκθεση, κοντά στο γαλλικό ινστιτούτο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-09-12, 21:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από haf_k Εμφάνιση μηνυμάτων
...δηλαδη αν βαλεις κουνουποψαρα.. μαζι με τα κουνουπια τρωνε και οτιδηποτε αλλο μικροτερο απο το μεγεθος του? Αρα ειναι αδυνατον να γενηθει οτιδηποτε εκει.. σωστα?
Τα φυτα κινδυνευουν??
Ότι χωράει στο στόμα τους. Όταν εξαπλωούν αρκετά στη λίμνη, πολύ πιθανόν να μην επιτρέπουν σε τίποτα να επιβιώσει. Όταν τα διατηρούσα, κάποτε πολύ σπάνια έβλεπα και καμιά λάρβα λιβελούλας. Κουνούπια όμως, ούτε για δείγμα! Τα φυτά δεν κινδυνεύουν, γιατί τα συγκεκριμένα ψάρια είναι καθαρά σαρκοφάγα. Μπορείς να τα ταΐζεις τροφή τύπου φλέικ που επιπλέει στην επιφάνεια, αλλά να ψάξεις για μια πλούσια σε πρωτεΐνη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-09-12, 22:44
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για θεσσαλονίκη όποιος θέλει, έχει άπειρα στο πάρκο που γινόταν παλιά η ανθοέκθεση, κοντά στο γαλλικό ινστιτούτο..
Σε ποια περιοχη βρισκεται αυτο το παρκο???Ειναι δημοσιο το μερος??επιτρεπεται να παρεις ψαρια δημοσιως??...κατα τα αλλα ντρεπομαι να κανω κατι τετοιο δημοσιως.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-09-12, 23:28
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Δημόσιο είναι, αλλα έχει και απόμερες γωνίτσες που μπορείς να ψαρέψεις μακριά απο τα αδιάκριτα βλέματα..

Επίσης έχει πολλά παιδάκια που ταίζουν γαριδάκια τα ψαράκια..
Δε νομίζω να σου πει κανείς τίποτα.. Εγώ έχω πάρει..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  χωρίς τίτλο.JPG
Εμφανίσεις:  558
Μέγεθος:  51,7 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-09-12, 23:42
Griegos Locos Ο χρήστης Griegos Locos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2012
Περιοχή: russia
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
πραγματικα δε γνωριζω απο που μπορω να τα προμηθευτω! μαλλον θα μεινω στα χρυσοψαρακια!! με 2-3 μεσα νομιζω πως ειναι οκ!η λιμνη θα μενει θολη ολο το χρονο?? θα "ανεβασω" καποια στιγμη φωτο να μου πειτε τη γνωμη σας..!!!!
φιλε michael151 για κοιτα εδω!!!μαλλον εχει στον τοπο σου http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ia_affinis.htm
__________________
"Γνώμην δύνανται να έχουν άπαντες. Γνώσιν δια να έχουν γνώμην, έχουν;" Πλάτων


Griegos Locos
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-09-12, 09:29
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

τα γλυκογκαστρουλινια μου στο μαιευτηριο







Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-09-12, 12:04
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημόσιο είναι, αλλα έχει και απόμερες γωνίτσες που μπορείς να ψαρέψεις μακριά απο τα αδιάκριτα βλέματα..

Επίσης έχει πολλά παιδάκια που ταίζουν γαριδάκια τα ψαράκια..
Δε νομίζω να σου πει κανείς τίποτα.. Εγώ έχω πάρει..
Κοντα στο Αριστοτελειο ειναι!Μια χαρα!Θα βαλω τους συμφοιτητες μου να πιασουν για μενα ωστε να αποφυγω την ντροπη και τα αδιακριτα βλεμματα ..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
τα γλυκογκαστρουλινια μου στο μαιευτηριο







Πωπω!Ετοιμασου για γεννες απο τα θυληκα...Γιατι πηρες μονο θυληκα?Για να αυξησεις τα κοριτσια στην οικογενεια ε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannakis : 16-09-12 στις 12:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κουνουποψαρα ζουν σε γυαλα? mariathk Χρυσόψαρα 23 16-10-09 19:28
κουνουποψαρα και λιμνη..... Pritanis Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 10-07-08 12:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10292 seconds with 16 queries