Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 03-04-16, 11:29
Το avatar του χρήστη more2
more2 Ο χρήστης more2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 267
Thumbs up

Πολύ ωραία κατασκευη!
Ανυπομονώ να δω την συνέχεια!
Οι πέτρες απο aquascape?
__________________
Think,Draw and Print!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-04-16, 17:41
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από more2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία κατασκευη!
Ανυπομονώ να δω την συνέχεια!
Οι πέτρες απο aquascape?
Σε ευχαριστώ πολύ. Οι πέτρες είναι από aquaristic.net.Είναι οι dragon.

Αρχίζει και παίρνει μορφή.



Μήπως κανείς ξέρει για το αν χρειάζονται τα φυτά να βάλω χώμα λιμνών ή να προσθέσω βαλσάτη στο ράφι;
-------------------------
Τελικά το σιντριβάνι-ξύλο θα τοποθετηθεί από την δεξιά μεριά. Έτσι ίσως βάλω την έξοδο του φίλτρου να είναι το σιντριβάνι. Κάποια συμβουλή και για το αν βάλω χώμα ή κι άλλο χαλίκι στο ράφι, για να τελειώνω και από αυτό.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Anna10 : 03-04-16 στις 17:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-04-16, 19:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Το "ραφι" θα εχει νερο? και τι φυτα σκέφτεσαι να βαλεις?? αν κρατας νερο εκει σαν λιμνουλα και βαλεις καποιο υδροβιο π.χ. λευκοκεφαλα, δε θα τη νοιαξει αν υπαρχει υποστρωμα. Καπου να στερεωθεί μονο μεσα στο νερο (στο χαλικι στην προκειμενη περιπτωση) και θα μεγαλωνει εκτος. αν όμως θελεις χερσαια φυτα που τοποθετουνται σε παλουνταρια λογω της αυξημένης υγρασίας τοτε θα χρειαστείς και υπόστρωμα εφόσον όμως δε σκοπευεις το ραφι να κραταει νερο. Αν θελεις πες μας ακριβως πως εχεις σκοπο να αξιοποιήσεις το συγκεκριμενο χωρο.
Καλη επιτυχια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-04-16, 19:58
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το "ραφι" θα εχει νερο? και τι φυτα σκέφτεσαι να βαλεις?? αν κρατας νερο εκει σαν λιμνουλα και βαλεις καποιο υδροβιο π.χ. λευκοκεφαλα, δε θα τη νοιαξει αν υπαρχει υποστρωμα. Καπου να στερεωθεί μονο μεσα στο νερο (στο χαλικι στην προκειμενη περιπτωση) και θα μεγαλωνει εκτος. αν όμως θελεις χερσαια φυτα που τοποθετουνται σε παλουνταρια λογω της αυξημένης υγρασίας τοτε θα χρειαστείς και υπόστρωμα εφόσον όμως δε σκοπευεις το ραφι να κραταει νερο. Αν θελεις πες μας ακριβως πως εχεις σκοπο να αξιοποιήσεις το συγκεκριμενο χωρο.
Καλη επιτυχια!
Σε ευχαριστώ πολύ Πάνο.
Μιλάω για το ράφι το αριστερό το οποίο θα ψεκάζετε πολύ συχνά αλλά θα είναι εκτός νερού. Έχω βάλει βαλσάτη αλλά θέλω να έχω υδρόφιλα φυτά πχ. πεπερόμιες, φτέρες κά. Κάνει το χώμα για φυτά λιμνών που έχω ή χρειάζετε κάποιο άλλο; Να βγάλω τον βαλσάτη ή να τον έχω από κάτω για να φεύγει πιο εύκολα το νερό;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-04-16, 20:12
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Άννα το χώμα που έχεις για Λίμνες έχει πολύ αργιλο ή περισσότερη άμμο ??
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-04-16, 20:18
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Άννα το χώμα που έχεις για Λίμνες έχει πολύ αργιλο ή περισσότερη άμμο ??
Με άμμο είναι περισσότερο νομίζω Αρτεμησία μου.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-04-16, 20:19
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ωραία βάλε το μια χαρά θα είναι Επειδή ο άργιλος κρατάει πολύ υγρασία και είναι πιο πολυ για νούφαρα
Πάνω απο τον βαλσάτη Άννα .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 03-04-16, 20:37
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anna10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάω για το ράφι το αριστερό το οποίο θα ψεκάζετε πολύ συχνά αλλά θα είναι εκτός νερού. Έχω βάλει βαλσάτη αλλά θέλω να έχω υδρόφιλα φυτά πχ. πεπερόμιες, φτέρες κά. Κάνει το χώμα για φυτά λιμνών που έχω ή χρειάζετε κάποιο άλλο; Να βγάλω τον βαλσάτη ή να τον έχω από κάτω για να φεύγει πιο εύκολα το νερό;
Τελεια!!! χαιρομαι που μου ανεφερες συγκεκριμένα φυτα που θελεις να βαλεις. εχω κι εγω τετοια στα βιβάρια μου οποτε εχω δοκιμασει καποια. Λοιπον τα φυτα αυτά θελουν αφενος ατμοσφαιρικη υψηλη υγρασια που θα την εχουν λογω εξατμισεις, αφετέρου υγρο υπόστρωμα ΟΜΩΣ με καλη αποστραγγιση!! Αν το χωμα που εχεις στη λιμνη εχει πολύ αργιλο όπως ειπε η Αρτεμησια θα λασπωνει και πολύ πιθανον τα φυτα σου να σαπιζουν.
Το νερο που θα ποτιζονται τα συγκεκριμένα φυτα θα καταληγει στο ενυδρειο κατω με τα ψαρακια ή θα είναι "απομονωμένοι" οι χωροι? εχει αποστραγγιση το ραφι αυτό?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-04-16, 20:45
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία βάλε το μια χαρά θα είναι Επειδή ο άργιλος κρατάει πολύ υγρασία και είναι πιο πολυ για νούφαρα
Πάνω απο τον βαλσάτη Άννα .
Έγινε Αρτεμησία μου, πάνω από τον βαλσάτη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελεια!!! χαιρομαι που μου ανεφερες συγκεκριμένα φυτα που θελεις να βαλεις. εχω κι εγω τετοια στα βιβάρια μου οποτε εχω δοκιμασει καποια. Λοιπον τα φυτα αυτά θελουν αφενος ατμοσφαιρικη υψηλη υγρασια που θα την εχουν λογω εξατμισεις, αφετέρου υγρο υπόστρωμα ΟΜΩΣ με καλη αποστραγγιση!! Αν το χωμα που εχεις στη λιμνη εχει πολύ αργιλο όπως ειπε η Αρτεμησια θα λασπωνει και πολύ πιθανον τα φυτα σου να σαπιζουν.
Το νερο που θα ποτιζονται τα συγκεκριμένα φυτα θα καταληγει στο ενυδρειο κατω με τα ψαρακια ή θα είναι "απομονωμένοι" οι χωροι? εχει αποστραγγιση το ραφι αυτό?
Το νερό από το ράφι θα πέφτει στο ενυδρείο. Υπάρχει πρόβλημα; Έχω όμως γεωύφασμα κάτω από τον βαλσάτη. Και γι' αυτό έλεγα το χώμα αυτό, γιατί δεν νομίζω να έχει λιπάσματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Anna10 : 03-04-16 στις 20:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 03-04-16, 20:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Αρα το υπόστρωμα θα είναι συνεχως μεσα στο νερο χωρις αποστραγγιση. Σε αυτή την περιπτωση θα πρεπει μαλλον να ξεχασεις φτερες και πεπερομιες γιατι αυτά θελουν νωτισμενο υπόστρωμα και όχι μουσκεμενο. Θα σαπισουν οι ριζες τους το πιθανοτερο. Οποτε πανε σε φυτα που δε τους ενοχλεί οιριζες να είναι μεσα στο νερο συνεχως όπως π.χ. ποθος. Νομιζω και το πολυτριχι θα είναι καλα με ριζες μεσα στο νερο. Επισης υδροβια όπως η λευκοκεφαλα, hygrophila κ.α. θα είναι καλα φυτεμενα εκει και θα αναπτύσσονται και εκτος νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 03-04-16, 20:59
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα το υπόστρωμα θα είναι συνεχως μεσα στο νερο χωρις αποστραγγιση. Σε αυτή την περιπτωση θα πρεπει μαλλον να ξεχασεις φτερες και πεπερομιες γιατι αυτά θελουν νωτισμενο υπόστρωμα και όχι μουσκεμενο. Θα σαπισουν οι ριζες τους το πιθανοτερο. Οποτε πανε σε φυτα που δε τους ενοχλεί οιριζες να είναι μεσα στο νερο συνεχως όπως π.χ. ποθος. Νομιζω και το πολυτριχι θα είναι καλα με ριζες μεσα στο νερο. Επισης υδροβια όπως η λευκοκεφαλα, hygrophila κ.α. θα είναι καλα φυτεμενα εκει και θα αναπτύσσονται και εκτος νερου.
Πάνο, το αριστερό ράφι που λέμε κάθεται πάνω στο χείλος της γυάλας και θα είναι εκτός νερού. Νερό θα έχει μόνο από τους ψεκαστήρες που θα βάλω.

Όσο για το ράφι μέσα στη γυάλα, έλεγα να είναι μέσα στο νερό κοντά στην επιφάνεια και να βάλω κούμπα, και μαρσιλέα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 03-04-16, 23:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

επειδή δε ξερω από υλικα λιμνων...αν το υφασμα δεν είναι γεωυφασμα (χωρις πορους) και είναι υφασμα που περναει το νερο...τοτε οκ θα εχεις αποστραγγιση.
Από υλικο δεν εχω να σου προτείνω κατι στην περιπτωση σου γιατι αυτό που χρησιμοποιώ εγω και λατρευουν αυτά τα φυτα είναι ένα μειγμα που φτιαχνω από κοκοφοινικα, καρβουνο, φυλλα, φλοιο δεντρων, σφαγνο (θα το βρεις ως ABG mix αν γουγλαρεις) αλλα εφόσον αποστραγγιζει στο ενυδρειο δε σου κανει γιατι αφηνει πολλες τανινες στο νερο και θα σου το κανει καφε. Στα βιβάρια μου αυτό το νερο συλλέγεται στον πυθμενα και σιφωναρεται και πετιεται. Εσυ θελεις κατι που να σου το αφηνει καθαρο. Δεν μπορω όμως να εγγυηθω καποιο υλικο με το οποιο τα φυτα που σκέφτεσαι θα πανε καλα. Μαλλον θα κινηθείς δια του πειραματισμου. Μια σκεψη είναι υλικα τυπου fluval stratum....αλλα...απλα σκεψη. Θα πρεπει να το δει κανεις στην πραξη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 03-04-16, 23:37
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή δε ξερω από υλικα λιμνων...αν το υφασμα δεν είναι γεωυφασμα (χωρις πορους) και είναι υφασμα που περναει το νερο...τοτε οκ θα εχεις αποστραγγιση.
Από υλικο δεν εχω να σου προτείνω κατι στην περιπτωση σου γιατι αυτό που χρησιμοποιώ εγω και λατρευουν αυτά τα φυτα είναι ένα μειγμα που φτιαχνω από κοκοφοινικα, καρβουνο, φυλλα, φλοιο δεντρων, σφαγνο (θα το βρεις ως ABG mix αν γουγλαρεις) αλλα εφόσον αποστραγγιζει στο ενυδρειο δε σου κανει γιατι αφηνει πολλες τανινες στο νερο και θα σου το κανει καφε. Στα βιβάρια μου αυτό το νερο συλλέγεται στον πυθμενα και σιφωναρεται και πετιεται. Εσυ θελεις κατι που να σου το αφηνει καθαρο. Δεν μπορω όμως να εγγυηθω καποιο υλικο με το οποιο τα φυτα που σκέφτεσαι θα πανε καλα. Μαλλον θα κινηθείς δια του πειραματισμου. Μια σκεψη είναι υλικα τυπου fluval stratum....αλλα...απλα σκεψη. Θα πρεπει να το δει κανεις στην πραξη.
Σε ευχαριστώ Πάνο. Απλώς είχα στον χώρο σαν ζαρντινιέρα περιμετρικά στην εσωτερική λιμνούλα, που είχα κάνει, χώμα έτοιμο από κοκοφοίνικα το οποίο από την πολλή υγρασία τον χειμώνα μούχλιασε και μου χάλαγαν τα φυτά. Το χώμα λιμνών είναι για πολύ νερό γι' αυτό έλεγα να το δοκιμάσω.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 04-04-16, 08:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σκετο χωμα κοκοφοινικα κραταει πολυ υγρασια και ηταν αναμενομενο. Το μειγμα που κανω αποστραγγιζει πολύ περισσοτερο αλλα δε σου κανει εκτος αν θελεις τσαι για νερο
υπόστρωμα όπως αυτό που σου εγραψα η τυπου flourite ισως δουλεψουν. κατι άλλο που θα δοκιμαζα επισης ειναι ελαφροπετρα κοκκομετριας 2-4 χιλιοστων με την προϋπόθεση ότι θα μενει παντα υγρη και μαλιστα με νερο ενυδρείου ώστε να εχεις εξασφαλισμενη και λιπανση.

Οι λιμναδες ισως γνωριζουν να σου πουν καποιο υπόστρωμα που ταιριαζει στην περιπτωση σου. Εγω σου ειπα μερικες ιδεες που θα δοκιμαζα μεσα στην ασχετοσυνη μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 04-04-16, 10:11
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ Πάνο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 04-04-16 στις 11:10
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 04-04-16, 21:49
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anna10 Εμφάνιση μηνυμάτων
1-2 bar λέει η πίεση. Δεν κάνουν για αντλία ενυδρείου, έτσι δεν είναι; Χρειάζονται κάτι τέτοιο για να δουλέψουν σωστά;

http://www.ebay.de/itm/Druckpumpe-fu...7lm6YjPJwM8Flg

Νερό μπορεί να τραβάει από το ενυδρείο;
Αυτο μου διεφυγε οχι δεν θα γινει δουλεια με αντλια ενυδρειου.......κρυψε καλυτερα το spray bar μην μπαινεις σε περιπετειες
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-04-16, 20:00
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Τελικά θα προσπαθήσω με το χώμα για λίμνες και αν δεν πετύχει θα το αλλάξω.



Έγινε και το κάτω ράφι με δυο αποχρώσεις που βρήκα πέτρες λάβας.



Μπήκε ένα ξύλο που ευελπιστώ να το κάνω ώστε να τρέχει το νερό από πιο ψηλά και να φαίνεται πιο φυσικό αφού θα μπούνε φυτά και moss στα πλαϊνά του. Κόλλησα και μία πλάτη από κοκοφοίνικα στα δεξιά που θα την καλύψει ένας πόθος. Και μπήκε και μία ρίζα που είχα πριν στο ενυδρείο.

Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-04-16, 20:03
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Βρε Αννούλα φτού φτού κορίτσι μου Το βλέπω και σκέφτομαι τι χρυσοχέρα αυτή η κοπέλα ότι και να πώ είναι λίγο
Άντε να μάθω και εγω να κάνω
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-04-16, 20:07
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Αννούλα φτού φτού κορίτσι μου Το βλέπω και σκέφτομαι τι χρυσοχέρα αυτή η κοπέλα ότι και να πώ είναι λίγο
Άντε να μάθω και εγω να κάνω
Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου. Εσύ δεν χρειάζετε να μάθεις. Το κατέχεις ήδη.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-04-16, 20:32
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Δεν περιγραφω αλλο.........
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 06-04-16, 20:38
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Ειναι αξιο παιδι η γειτονισα, μακαρι να ηξερα περισσοτερα για αυτα τα κολπα να βοηθουσα αλλα η Αρτεμις που εχει κανει πολλα και ωραια πραγματα θα επιληφθει του θεματος.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-04-16, 20:52
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Mου έχει βγεί το όνομα βρε παιδιά χαχαχαχχαχαχα πότε έκανα εγω κάτι παρόμοιο ????
Εδώ μαθαίνω απο την Άννα ούτε τα φυτά δεν ξέρω άντε κάποια τα ξέρω
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 06-04-16, 22:07
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν περιγραφω αλλο.........
Χρήστο θέλω παρατηρήσεις και βοήθεια. Τελικά το spray bar βουλώνει γρήγορα και δεν λειτουργεί σωστά.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι αξιο παιδι η γειτονισα, μακαρι να ηξερα περισσοτερα για αυτα τα κολπα να βοηθουσα αλλα η Αρτεμις που εχει κανει πολλα και ωραια πραγματα θα επιληφθει του θεματος.
Έχεις βοηθήσει πάρα πολύ Σάββα μου και σε ευχαριστώ θερμά γι' αυτό.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Mου έχει βγεί το όνομα βρε παιδιά χαχαχαχχαχαχα πότε έκανα εγω κάτι παρόμοιο ????
Εδώ μαθαίνω απο την Άννα ούτε τα φυτά δεν ξέρω άντε κάποια τα ξέρω
Άρτεμις μου έχεις κάνει φοβερές κατασκευές και όλο πατέντες είσαι. Τα φυτά μαθαίνονται εύκολα, η τέχνη της κατασκευής είναι έμφυτη σε σένα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Anna10 : 06-04-16 στις 22:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 06-04-16, 23:25
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Υπεροχο Αννα!!
Ουτε εγω εχω ιδεα, απλα θαυμαζω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 07-04-16, 14:39
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπεροχο Αννα!!
Ουτε εγω εχω ιδεα, απλα θαυμαζω!!!
Σε ευχαριστώ Γιάννη μου. Να είστε όλοι καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 07-04-16, 14:43
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο βγαίνει το νέο Project!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 07-04-16, 17:25
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takolas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ όμορφο βγαίνει το νέο Project!
Σε ευχαριστώ πολύ.

Μπήκαν μερικά φυτά στο αριστερό ράφι. Θέλω να γεμίσω το ενυδρείο με νερό για να δω αν το φίλτρο είναι εντάξει και το σιντριβάνι λειτουργεί και μετά θα μπουν τα υπόλοιπα. Πρέπει να καλυφτούν και τα πόδια του κάτω ραφιού για να φαίνεται πιο φυσικό.





Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 07-04-16, 18:46
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Mου έχει βγεί το όνομα βρε παιδιά χαχαχαχχαχαχα πότε έκανα εγω κάτι παρόμοιο ????
Εδώ μαθαίνω απο την Άννα ούτε τα φυτά δεν ξέρω άντε κάποια τα ξέρω
Αφηστε τις μετριοφροσυνες και μαζι με την Αννα στο τελος του project θα σας χρισουμε "γκουρου" του ειδους σε μια σεμνη τελετη!
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 07-04-16, 19:20
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφηστε τις μετριοφροσυνες και μαζι με την Αννα στο τελος του project θα σας χρισουμε "γκουρου" του ειδους σε μια σεμνη τελετη!
Σάββα μου, σε ευχαριστώ αλλά όλο αυτό είναι ένα πείραμα για μένα. Κατά το πόσο θα λειτουργήσει σωστά θα φανεί στην πορεία. Όλοι λίγο πολύ το κατέχουμε στην διακόσμηση. Από τεχνικής άποψης με έχετε συμβουλέψει πολλές φορές. Για να χριστώ εγώ γκουρού πρέπει να μάθω πάρα πολλά ακόμα. Για την Άρτεμις, κοντεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 07-04-16, 19:28
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Ειστε και οι δυο πατεντιαρες, αυτο που λεμε θηλυκα μυαλα!
Το' χετε, το' χετε.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η καινούρια μας λίμνη! tanale Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 08-03-14 14:07
Καινούρια Γκάπυ Sandrea Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 16 27-11-11 23:42
Ήρθε η καινούρια γυάλα!!! frits Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 11 05-09-10 11:35
καινούρια με απορίες! maria1983 Αρχάριοι γλυκού νερού 22 08-12-09 15:24
Καινούρια αρχή... John T Γλυκό νερό - Γενικά 18 16-07-06 10:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09388 seconds with 13 queries