Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-08, 20:43
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή Παρουσίαση ενός "Ι wanna be nano-reef"

Για το πρώτο αλμυρό μου ενυδρειάκι, θα ήθελα και την δική σας πιο έμπειρη άποψη ώστε να μπορέσω να το συντηρήσω χωρίς, προς το παρόν τουλάχιστον, αλλαγές (εννοώ με το συγκεκριμένο πλάτος, με τον συγκεκριμένο φωτισμό, με την απουσία σκίμμερ κ.α)
Το ενυδρείο τρέχει από 2 Μαρτίου, ενώ αναμένονται 1 salaria και 1 cleaner shrimp. Aργότερα θα προστεθούν άλλη 1 cleaner και 2 clown.
Eνυδρείο : Εξωτ. διαστάσεις 80Χ35Χ40 περίπου 110 lt μικτά
Φωτισμός : Arcadia Overtank Luminaire T8 1x25w marine white + 1Χ25w blue actinic.
Θερμοστάτης : pacific 150 w
Κυκλοφορητές : Hydor Koralia 1 (1500 l/h), Resun SP-1200 (700 l/h) - IDRA (1300 l/h) - 2ΧΕheim (2X1000 l/h)
Εσωτερικό φίλτρο : Εheim 500 l/h γεμάτο με άνθρακα και αντιφώσφορο της Seachem.
Νερό : RO.
Βιολογία : Zωντανός αραγωνίτης 25 Κg, Ζωντανός βράχος 10 Kg, Nεκρός βράχος 2 Kg όπου στηρίχθηκε ο ζωντανός
Μετρήσεις :
Αλατότητα : 1024, ΡΗ : 8,4, KH : 8,0, NH3/NH4 : 0, NO2 : 0, NO3 : <12,5
θερμοκρασία 26-27 βαθμοί, CA : -, ΜΑ : -

PS:
Να ευχαριστήσω και κάποιους ανθρώπους που βοήθησαν με τον τρόπο τους για να κάνω το βήμα αυτό, όπως τον Μάνο (PascM), τον Vega, τον Στέφανο (stefanos), τον Κώστα (Klaz).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  776
Μέγεθος:  126,2 KB  
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-08, 21:11
Το avatar του χρήστη bill
bill Ο χρήστης bill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Καλως τον και στην αλμυρα!
Κουκλι!!!
Σκεφτεσαι για κοραλια κλπ;
Οι παρατηρησεις οι δικες μου απο την φτωχη εμπειρια που εχω ειναι στο θεμα φωτισμου και αναταραξη επιφανειας.
Οσο για το σκιμερ πιστευω οτι ισως χρειαστει.
Η koralia ετσι οπως την εχεις δεν σκαβει;
Αυτα απο εμενα και καλη συνεχεια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-08, 21:23
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Καλώς όρισες στα αλάτια. Πολύ καλή προσπάθεια.

Νομίζω ότι μερικά κομμάτια βράχο τον θέλει ακόμη.

Καλή συνέχεια!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-08, 01:03
Το avatar του χρήστη thanpapa
thanpapa Ο χρήστης thanpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ντεπώ
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Σαν αρχη ειναι καλη και εφ οσον για την ωρα δε θελεις να κανεις αλλαγες στο εξοπλισμο σου δεν σχολιαζω για extra εξοπλισμο (φωτα,κλπ).
Που ειναι αντλιες που δεν φαινονται? Προς τα που ειναι στραμμενες? Θα σου συστηνα η μια να βλεπει προς τα πανω με μικρη γωνια ωστε να αναταρασσει την επιφανεια (μπορει να ειναι η Korallia που βλεπω αριστερα), και οι υπολοιπες να φροντιζουν για την κυκλοφορια στον υπολοιπο χωρο.
Κατα τα αλλα, το aquascaping θα το προτιμουσα λιγο πιο "μαζεμενο", δηλ. ο βραχος να μην ειναι τοσο απλωμενος, αλλα να βγαινει σε υψος. Βεβαια αυτο ειναι θεμα γουστου πιο πολυ.
Αυτα τα λιγα για αρχη, και σου ευχομαι ευχαριστες εμπειριες και ατελειωτες ωρες απολαυσης με το αλατι...αυτο ουσιαστικα ειναι και ο σκοπος της ολης μας προσπαθειας.
Θανασης
__________________

Be realistic.Demand the impossible.

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-08, 01:14
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς όρισες στα αλάτια. Πολύ καλή προσπάθεια.

Νομίζω ότι μερικά κομμάτια βράχο τον θέλει ακόμη.

Καλή συνέχεια!
Εγώ τώρα αν ο Χρήστος παει στα κοράλια και...στις ανεμώνες γιατί νομίζω οτι θέλει και λιγο ακόμη φως?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-04-08, 10:48
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

μπραβο κολλητε.δεν ηταν τιποτα βρε....φανταζομαι οτι ηδη το εχεις καταλαβει....
για αρχη να εισαι πολυ προσεχτικος,ιδιαιτερα με ασπονδυλα γιατι αυτα(μαζι με τις ανεμωνες),θελουν παλαιοτητα στο ενυδρειο...μην βαλεις αμμεσα,στην πορεια σαφως και χρειαζεται να φτιαξεις το φωτισμο σου(τουλαχιστον σε τ5),οπως και λιγο παραπανω φτιαξιμο-ακουασκειπινγκ στο βραχο σου ,για να μην θυμιζει σεινικο τειχος...
*χαθηκαμε φιλαρακι.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-04-08, 12:21
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ τώρα αν ο Χρήστος παει στα κοράλια και...στις ανεμώνες γιατί νομίζω οτι θέλει και λιγο ακόμη φως?
Μα δεν γράφει πουθενά για κοράλλια και ανεμώνες...
Αν είναι να βάλει τότε όντως ο φωτισμός δεν αρκεί.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-08, 12:35
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το ξέρω οτι δεν το γράφει Γιάννη αλλά τυχαίνει να ξέρω οτι θέλει
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-04-08, 12:37
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τότε, θέλει το λιγότερο άλλη μια 25άρα άσπρη.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-04-08, 13:25
Το avatar του χρήστη water polo
water polo Ο χρήστης water polo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 260
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην water polo
Προεπιλογή

μπραβο χρησταρα, πολυ ομορφο
__________________
To water polo ειναι αντρικο αθλημα, το water ειναι ειναι για ολους.....................



http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=23801
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-04-08, 18:15
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια και το καλωσόρισμα!

bill :Κοράλια θα βάλω αλλά όχι κάτι απαιτητικό (θα κινηθώ σε μανιτάρια, polyps κλπ). Ανατάραξη επιφάνειας υπάρχει αν και δεν φαίνεται. Τώρα στον φωτισμό έχεις δίκιο, αλλά αν δεν γίνει κάποια πατέντα με το φωτιστικό, θα προχωρήσω πολύ αργότερα σε αναβάθμιση του, όπως και στην προσθήκη skimmer. Η koralia δεν σκάβει γιατί "χτυπά" πάνω σε βράχο.

accnt :για τον επιπλέον βράχο που λες το σκέφτομαι και εγω για 1-2 κομμάτια ακόμη.

Θανάση (thanpapa): για τις αντλίες έβαλα συνημμένο ένα γραφικό των θέσεων που είναι τοποθετημένες. Αν θεωρείς ότι κάποια θέλει αλλαγή πες μου. Βασικά για την επιφάνεια "παίζει" η 1 eheim και το φίλτρο. Για το aquascaping αν προσθέσω 1-2 κομμάτια που λέω πιο πάνω νομίζω θα έχω το ύψος που αναφέρεις.

Κώστα (klaz) : Συμφωνώ δεν ήταν τίποτα (αν εξαιρέσεις ότι πούλησα ψάρια, εξοπλισμό και 4-5 ενυδρεία για να μαζέψω τα λεφτά κι ακόμη δεν έχω κάνει τίποτα)
Για το τείχος που λες δεν έχεις άδικο, αλλά ο χώρος με περιορίζει. Έκανα μια προσπάθεια για 2 νησάκια αλλά δεν ... Ισως η προσθήκη 1-2 κομματιών από πάνω, που ανέφερα και πριν να αλλάξει λίγο το σκηνικό.

accnt και Mάνο (PascM): Αν συνεχίσω να ακούω τον Μάνο θα μπω φυλακή για ακάλυπτες επιταγές Πέρα την πλάκα στο θέμα φωτισμού είναι σίγουρο ότι δεν επαρκεί για αυτό αναφέρω ότι θα δοκιμάσω στην αρχή κάποια μανιτάρια και κανένα polyps. Έκανα μια χειρουργική επέμβαση στο φωτιστικό και είδα ότι δύσκολα μπορώ να προσθέσω την 3η 25άρα (άσπρη) αλλά με 2-3 πατέντες υπάρχει περίπτωση να το γυρίσω σε 4 Τ5. Αν δεν κάτσει η μετατροπή θα προχωρήσω στην αγορά φωτιστικού με Τ5 (αν και από ότι είδα είναι πανάκριβα).

Μέσα στο μπέρδεμα ξέχασα να ευχαριστήσω και τον Δημήτρη (water polo) στον οποίο ανήκε και το ενυδρείο, ο οποίος για ένα μήνα προσπαθούσε να επιλέξει από τα 3-4 ενυδρεία του το καλύτερο για να μου το στείλει!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  384
Μέγεθος:  61,8 KB  
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-04-08, 20:54
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Βρε τώρα θα αρχίσουν να σου έρχονται frags σε λίγο σταματάνε (σχεδόν..) τα έξοδα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-04-08, 23:27
Το avatar του χρήστη thanpapa
thanpapa Ο χρήστης thanpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ντεπώ
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Κατα τη γνωμη μου θα ηταν καλυτερα αν η Koralia δεν κοιτουσε προς τα κατω, αλλα την εβαζες ακριβως απεναντι απο τις αλλες για να γινει κατα καποιο τροπο random turbulence. Στο σημειο που χτυπαει τωρα δεν υπαρχει τιποτα, αλλα αν αργοτερα βαλεις κατι, τοτε το σταθερο ρευμα νερου θα το ενοχλησει.
__________________

Be realistic.Demand the impossible.

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-04-08, 08:20
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να σου πω, πως ακριβώς να βάλεις τις αντλίες.
Πρέπει όμως να ξέρεις κάποια βασικά.
Αν βάλεις ακριβώς αντικριστά δυο αντλίες κατά κάποιο τρόπο η μια θα εξουδετερώνει την άλλη και στην μέση θα γίνεται ψιλοχαμός. Όμως αν τις βάλεις ναι μεν αντικριστά αλλά με μια ελαφριά κλίση(π.χ. η μια ελαφρά κλίση προς το πίσω τζάμι, ενώ η άλλη προς το εμπρός), τότε η μια θα συνεχίζει το έργο της άλλης στην κίνηση του νερού.
Ελπίζω να κατάλαβες αυτό που θέλω να πω….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-04-08, 09:02
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Παιδια αν και νεος στα θαλλασινα, αυτο το πραγμα με την ροη ειναι δυσκολο αρκετα και απο παλιους χομπιστες απο οτι εχω καταλαβει.
Εγω ακολουθησα το παραδειγμα του accnt και επειδη εχω μαλακά κοραλια πηραν ολα μια κλιση με βαση την φορα του νερου προς τα δεξια.
Αλλοι μου ειπαν να χτυπαει ο ενας κυκλοφορητης τον αλλο.
Αλλου ειδα να χτυπανε οι κυκλοφορητες στην επιφανεια και αλλου να ειναι πολυ χαμηλα.
Τελικα δεν εχω καταλαβει και εγω πως πρεπει να ειναι η τοποθετηση των κυκλοφορητων μεσα σε ενα ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-04-08, 09:55
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βρε τώρα θα αρχίσουν να σου έρχονται frags σε λίγο σταματάνε (σχεδόν..) τα έξοδα.
¶ντε να δω τίποτα frags γιατί τα φραγκ(ς) μου τελειώσανε

thanpapa, accnt, glazar :
Όσον αφορά την κυκλοφορία θα θέσω την koralia απέναντι όπως λέει ο Θανάσης αλλά με μια κλίση προς το πίσω τζάμι όπως λέει ο Γιάννης. Τελικά φίλε glazar πέρα από την φροντίδα για καλή κυκλοφορία, εγώ νομίζω ότι υπάρχουν διαφοροποιήσεις ανάλογα με το τι παρατηρεί ο κάθε χομπίστας στο ενυδρείο του, π.χ. αν στο σημειο που χτυπάει κάποιος κυκλοφορητής ενοχλεί κάτι, ή "σκάβει", γίνεται μετατόπιση του, αλλαγή της κλίσης του κλπ.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-04-08, 09:58
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar
Παιδια αν και νεος στα θαλλασινα, αυτο το πραγμα με την ροη ειναι δυσκολο αρκετα και απο παλιους χομπιστες απο οτι εχω καταλαβει.
Εγω ακολουθησα το παραδειγμα του accnt και επειδη εχω μαλακά κοραλια πηραν ολα μια κλιση με βαση την φορα του νερου προς τα δεξια.
Αλλοι μου ειπαν να χτυπαει ο ενας κυκλοφορητης τον αλλο.
Αλλου ειδα να χτυπανε οι κυκλοφορητες στην επιφανεια και αλλου να ειναι πολυ χαμηλα.
Τελικα δεν εχω καταλαβει και εγω πως πρεπει να ειναι η τοποθετηση των κυκλοφορητων μεσα σε ενα ενυδρειο.


Έχεις δίκιο…

Αλλά από την άλλη και κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό! Διαφορετικό aquascaping, διαφορετικοί οργανισμοί με διαφορετικές ανάγκες σε κυκλοφορία (έντασης), τρόπος με την οποία θα πετύχουμε την τέλεια κυκλοφορία (wavemakerκλπ), σχήμα και διαστάσεις ενυδρείου κλπ.

Έτσι λοιπόν μπορούμε να σχεδιάσουμε την κυκλοφορία του νερού μας, ανάλογα με τις ιδιαιτερότητές μας. Βασικό να την προσαρμόσουμε στις ανάγκες των κοραλλιών μας και να μην μένει χώρος στο ενυδρείο χωρίς κυκλοφορία. ¶λλωστε (και ειδικά στο χόμπι μας) ποτέ δεν γίνεται κάτι μόνο με έναν τρόπο!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-04-13, 15:10
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Χρήστο έχει μπουκώσει το αρχείο σου σε πμ και δεν μπορώ να σου στείλω πμ. Μάλλον χρειάζεται να διαγράψεις κάποια.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-04-13, 22:58
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρήστο έχει μπουκώσει το αρχείο σου σε πμ και δεν μπορώ να σου στείλω πμ. Μάλλον χρειάζεται να διαγράψεις κάποια.
Ε μέσα σε 5 χρόνια...λογικό είναι να μπουκώσει!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο μονομάχος μετακόμισε...Παρουσίαση νέου "σπιτιού" του!!! kostasthess_ Bettas 10 09-04-08 10:36
Παρουσίαση:Η σιαμέζα "Βίλλη" μου!! stat ¶λλα ζώα 14 29-03-07 23:04
"Βιολογική" vs "χημική" λίπανση Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 28-08-04 18:59
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06890 seconds with 14 queries