Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-08-17, 12:48
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή βοηθεια για στήσιμο 180λιτρου,πρώτη φορά στο άθλημα

καλησπερα! Πρωτη φορα θα ασχοληθω με ενυδρειο και χαιρομαι πολυ που σας βρηκα. Εχω μια res χελωνιτσα 17 χρονια περιπου(ηταν δωρο οταν ημουν 6 χρόνων οποτε καταλαβαινεται οτι τοσα χρονια οι γονεις μου ασχολουνταν μαζι της) , ομως λογο περιορισμενου χωρου και χρηματων μεχρι στιγμης ζει σε μια λεκανη, πλαστικο αποθηκευτικο χωρο για την ακριβεια(δραμα).εχει το φιλτρο, το θερμοστατη, τη λαμπα uvb βεβαια αλλα νομιζω της χρωσταω ενα 180λιτρο τωρα που μπορεσα να παρω την κατασταση στα χερια μου. το rio 180 ειναι οτι μεγαλυτερο μπορω να χωρεσω στο σπιτι, ο χελωνος ειναι περιπου 18 εκατοστα οποτε πιστευω θα του ειναι ιδιαιτερα ανετο!Επειδη ειμαι παντελως ασχετη ομως θελω τα φωτα σας!
-το επιπλο θα μου το φτιαξει γνωστος (ξυλουργος) στο free.θα του πω να μου το κανει λιγα εκατοστα πιο μεγαλο απο το ενυδρειο απλα για σιγουρια. Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να του τονισω περα απο τα κιλα που θα σηκωσει ή ξερουν αυτοι τι να κανουν?Καποια τρυπουλα η ανοιγμα απο πισω χρειαζεται για καλωδια κτλπ?Ποσο μεγαλο να ειναι το ντουλαπι για να χωραει ενα εξωτερικο που να γυριζει περιπου 1000 λιτρα?
-στο καπακι του ενυδριου μπορει να χωρεσει η λαμπα repti glo uvb-uvb?και η θερμαντικη που θα μπει? Η βγαζω τελειως το καπακι και απλα βαζω σποτακια?
-για το φιλτρο σκεφτομαι το classic 600 της eheim, θα με καλυπτει η χρειαζομαι κατι αλλο?
-Οσο για την διαδικασια, παιρνω το ενυδρειο το γεμιζω βαζω το καινουριο φιλτρο, αντιλωριο,βιταμινη, θερμοστατη, λαμπα και τα λοιπα και μπαινει κατευθειαν η χελωνιτσα μεσα?η θα θελει καποιο ''στρωσιμο'' πρωτα?

Οπως καταλάβατε δεν εχω καμια επαφη με το αντικειμενο, μονο σκόρπιες σκεψεις. Συγνώμη που κουραζω, θελω επιτελους να κανω το καλυτερο για τον χελωνακο, κάλιο αργα παρα ποτε..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-08-17, 16:58
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Δεν ξέρω πολλά για την φροντίδα της χελώνας (αν και νομίζω ότι το ενυδρείο που μπορείς να διαθέσεις είναι ήδη μικρό για τέτοιο μέγεθος χελώνας). Δες εδώ και ίσως βοηθηθείς http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490
http://www.reptilesmagazine.com/Red-...er-Care-Sheet/
http://www.peteducation.com/article....+1797&aid=2613
Για φίλτρο θα πρέπει να επιλέξεις κάποιο που μπορεί να αντλεί νερό σε ενυδρείο με χαμηλή στάθμη πχ http://www.aquael.pl/en/products/akw...osty-i-wydajny
και ανάλογα τις διαστάσεις του να κάνεις και το ντουλάπι σου (πάντως όχι χαμηλότερο από 70εκ).
Καπάκι δεν χρειάζεσαι στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-08-17, 22:39
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση Κλεόβουλε .Τα διαβασα τα λινκ που μου εστειλες.
Το μονο που δεν καταλαβα ειναι αυτο που μου ειπες για το φιλτρο..το ενυδρειο εχει υψος 50 cm. αντε εγω να το γεμισω μεχρι τα 35 για να μην κανει καμια πτωση η χελωνα.. το φιλτρο που αναφερα, eheim 600 θα ειναι εξω απο το ενυδρειο , οποτε γιατι με ενδιαφερει η σταθμη του νερου?Δεν θα μπορει να λειτουργήσει σωστα?Το διαλεξα επίτηδες επειδη μου ειπανε οτι το φιλτρο σε χελωνα θα πρεπει να γυρναει τουλαχιστον 5 φορες τα λιτρα της..
-------------------------
οσο για τα λιτρα, το ξερω οτι θα επρεπε να ηταν τουλαχιστον 200+, αλλα δεν χωραει τετοιο ενυδρειο πουθενα στο σπιτι, με το ζορι και το 180.Δεν εχω αλλη λυση, ολοι μου λενε να παω να την αφησω σε καποια λιμνη αλλα ουτε να το συζητήσω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drogi : 11-08-17 στις 22:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-08-17, 23:24
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drogi Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση Κλεόβουλε .Τα διαβασα τα λινκ που μου εστειλες.
Το μονο που δεν καταλαβα ειναι αυτο που μου ειπες για το φιλτρο..το ενυδρειο εχει υψος 50 cm. αντε εγω να το γεμισω μεχρι τα 35 για να μην κανει καμια πτωση η χελωνα.. το φιλτρο που αναφερα, eheim 600 θα ειναι εξω απο το ενυδρειο , οποτε γιατι με ενδιαφερει η σταθμη του νερου?Δεν θα μπορει να λειτουργήσει σωστα?Το διαλεξα επίτηδες επειδη μου ειπανε οτι το φιλτρο σε χελωνα θα πρεπει να γυρναει τουλαχιστον 5 φορες τα λιτρα της..μια χαρά φίλτρο είναι αλλά επειδή ακριβώς η στάθμη σε χελωνιέρες είναι χαμηλή υπάρχει κίνδυνος αν πέσει περισσότερο για κάποιο λόγο-πχ εξάτμιση-να ξενερίσει και να κάψει την αντλία. Αν το προσέξεις αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα.
-------------------------
οσο για τα λιτρα, το ξερω οτι θα επρεπε να ηταν τουλαχιστον 200+, αλλα δεν χωραει τετοιο ενυδρειο πουθενα στο σπιτι, με το ζορι και το 180.Δεν εχω αλλη λυση, ολοι μου λενε να παω να την αφησω σε καποια λιμνη αλλα ουτε να το συζητήσω
Κάτι σαν κι αυτούς που σου λένε άφησε την σε κάποια λίμνη έχουν προξενήσει τεράστιο πρόβλημα σε ενδημικά είδη, με τις χελώνες που "ξεφορτώθηκαν" απερίσκεπτα στη φύση. Γι αυτό λέμε σε όποιον σκέφτεται να φιλοξενήσει παρόμοια είδη (που έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις χώρου, διατροφής κλπ) να το αποφύγει. Εσύ που έχεις κληρονομήσει αυτό το ζωντανό και το αγαπάς, προσπάθησε να του δώσεις ότι καλύτερο για το υπόλοιπο της ζωής του.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-08-17, 14:26
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εσύ που έχεις κληρονομήσει αυτό το ζωντανό και το αγαπάς, προσπάθησε να του δώσεις ότι καλύτερο για το υπόλοιπο της ζωής του.
θα προσπαθησω και ευχομαι το αποτελεσμα να βγει σωστο!Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!

Αν εχει καποιος αλλος καποια γνωμη/εμπειρια/συμβουλη θα χαρω να την ακουσω εννοείται
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-08-17, 19:56
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Αυτες τις μερες θα παρω το φιλτρο (eheim classic 2217). Οχι οτι ξερω πως να το φτιαξω αλλα φανταζομαι το manual και κανα βιντεακι στο youtube θα βοηθησουν Σκευτομαι να παρω την εκδοση που δεν περιεχει υλικα φιλτραρισματος, μιας και δεν ξερω κατα ποσο θα μου χρησιμευσουν ολα τους. Εχω διαβασει για χελωνα χρειαζεται μονο σφουγγαρι, ενεργος ανθρακας και ζεολιθος, ισχυει? Και αν ναι με μια σειρα να τα βαλω στο φιλτρο, και τι ποσοτητες απο αυτα?Ο καδος του χωραει 6 λιτρα, πρεπει να τα γεμισω ολα?Ακομη βλεπω οτι υπαρχουν πολλα διαφορετικα ειδη σφουγγαρια στην αγορα, ποια πραγματικα χρειαζομαι ?
Εχω πελαγωσει παιδια, μια βοηθεια !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-08-17, 20:43
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Η χελώνα ειδικά εάν την ταιζεις μέσα στο κυρίως ενυδρείο θα χρειαστεί πολύ συχνές αλλαγές νερού ανεξάρτητα από το φίλτρο που έχεις. Το φίλτρο επίσης θα χρειάζεται καθάρισμα τακτικα . Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να βάλεις μέσα και φυτά που να τραβάνε την αμμωνία και τα νιτρικά. Δες όμως για κατασκευή riparium με φυτά που θα είναι υδρόφιλα με τις ρίζες μόνο μέσα στο νερό. Εάν έχεις το κουτί του Ρίο μπορείς να το γέμισεις ελαφρόπετρα και να το φυτεψεις με πόθο ή σπαθιφυλλο μακριά από τα σαγόνια της χελώνας.

Το στοίχημα είναι να έχεις βιολογία αρκετή στο φίλτρο ώστε να έχεις και σχετική διαυγεια νερού. Οπότε σίγουρα θα βάλεις μέσα βιολογικό υλικό. Άνθρακα αντιλαμβάνομαι γιατί τον προτείνουν αλλά δε νομίζω ότι συμφέρει γιατί θέλει να τον αλλαζεις. Θα βοηθούσε και το προφιλτρο της Eheim για το μπαστούνι εισαγωγής.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-08-17, 20:46
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Εάν δεν έχεις πάρει φίλτρο ακόμα διάλεξε το μεγαλύτερο που μπορείς. Είναι η σημαντικότερη επένδυση για να μη γίνει βούρκος το νερό.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-08-17, 20:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Εγώ θα έπαιρνα την έκδοση με τα υλικά και θα τα έβαζα με τη σειρά που προτείνει η εταιρεία. Διαφορετικά θα έβαζα πάνω-κάτω σφουγγάρι 1-2 στρώματα ή της eheim ή τέτοιο http://www.igna.gr/sfouggari-30ppi-50x50x5 και ενδιάμεσα ελαφρόπετρα. Επειδή η χελώνα είναι μεγάλη και λερώνει φαντάζομαι αρκετά, κάθε βδομάδα θα πρέπει να ανοίγεις το φίλτρο για να πλύνεις τα σφουγγάρια και τα υλικά σε αποχλωριωμένο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-08-17, 21:31
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις! Ας ξεκινησουμε απο αυτο που καταλαβα. Χρειαζομαι μεγαλυτερο φιλτρο απο το 2217 και ας ειναι τα λιτρα του ριο 180 στο μινιμουμ που προτεινει το φιλτρο.. http://www.abyssos.gr/exoplismos-eny...nova-ncf-1500/ αυτο πως σας φαίνεται?
Και ας παμε σε αυτα που δεν καταλαβα..
Κλεοβουλε πιο σφουγγαρι ομως απο ολα?Η 2-3 διαφορερικα? Το λινκ σου δεν μου δειχνει κατι.Την ελαφροπετρα που την βρισκω?
Sarpijk τι να βαλω απο βιολογικο υλικο?Οτι θελω απο λιγη ποσοτητα?Και να τον γεμισω ολο τον καδο?Υπαρχε περιπτωση να παρω βλακεια και να τον βλαψω τον χελωνο?
Δεν καταλαβα τι μου προτεινεις να κανω με το κουτι(μιλαμε για το χαρτινο κουτι-συσκευασια του ή εχω ξεφυγει απο το θεμα?) το μονο που επιασα ειναι οτι δεν μπορω να βαλω φυτα γιατι θα μου τα ξεπαστρεψει .
Συγνωμη παιδια αλλα ακομη δεν εχω συμφιλιωθει με τους ορους και τα βασικα ενος ενυδρειου και ας διαβαζω πολυ, επείγει ομως να μετακομισει η χελωνα..

επισης πειτε μου οτι δεν χρειαζεται να στρωθει πρωτα το ενυδρείο οπως μπηκα στον πειρασμο και διαβασα για τα ψαρια, 3-4 βδομαδες προετοιμασια..Μπορω να την βαλω μεσα κατευθειαν ετσι..?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-08-17, 23:37
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Τα Aquanova είναι δοκιμασμένα . Μη κοιτάς πόσα λίτρα γράφει πάρε όσο μεγαλύτερο μπορείς και δε πάει χαμένο.

Στα ενυδρεία Ρίο έχω δει ότι εχουν ένα εσωτερικό κουτί φίλτρο. Υποθέτω ότι και το 180 το εχει. Εκεί προτείνα να κάνεις riparium. Tα φυτά καθαρίζουν το νερο. Για εμένα δεν είναι απαραίτητο να στρώσεις το ενυδρείο αλλά καλό είναι να κάνεις για αρχή αλλαγές τακτικές μέσα στη βδομάδα και να χρησιμοποιείς αντιχλωριο ή να αφήνεις το νερό από την προηγούμενη να "ωριμάσει".

Για το φίλτρο παρε ελαφρόπετρα από το practiker.

Δες και εδω ένα ενυδρείο που βρηκα με μια πρόχειρη αναζήτηση.
http://www.redearslider.com/forum/vi...hp?f=6&t=37831


Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-08-17, 00:36
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

εγινε, aquanova λοιπον. Δεν ημουν σιγουρη αν συναγονιζονται τα eheim για αυτο ηθελα την safe λυση αλλα αφου μου το λες, βγαινει και πιο οικονομικο !
θα κοιταξω και το προφιλτρο που μου ειπες, δεν το ειχα ξανακουσει αλλα φαινεται οτι θα βοηθησει ειδικα αν βαλω και αμμο στο βυθο που σκεφτομαι ωστε να μην μπαινει στο εσωτερικο του (?)..
Επισης λεω και για ενα ξυλο mopani μου ειπαν οτι μαλακωνει το νερο (τι να σημαινει αυτο αραγε) και θα δειχνει και ωραιο!
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου! Εντομεταξυ στο λινκ που μου στειλες ο τυπος εχει την χελωνα του παρεα με ψαρια, δεν τολμω αληθεια να το επιχειρησω, οτιδηποτε πεφτει στο νερο της δεν βγαινει ζωντανο, προχθες τσακωθηκαμε για μια κατσαριδα!
Θα ενημερωνω εδω για την πορεια του στησιματος και τυχων αποριες, πιστευω δεν θα μου παρει πολλες μερες να τα συλλέξω ολα (ποιος να μου το ελεγε οτι μια χελωνιτσα θελει 500 ευρω για να ζησει αξιοπρεπως )
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-08-17, 00:54
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Μη βάλεις άμμο καλύτερα bare bottom για να καθαρίζεται εύκολα.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-08-17, 00:57
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Η σκουπα με λιγο τουλι μπροστα δεν θα κανει δουλεια λες?
Ειχα ενθουσιαστει με την αμμο, θα φαινεται πολυ ωραια και θα της αρεσε!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-08-17, 01:24
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Δοκίμασε το. Η άμμος όμως να ξέρεις μαζεύει βρωμιά. Ίσως μερικές μεγάλες πέτρες ποταμισιες αφού θες να έχεις κάτι κάτω.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-08-17, 11:24
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

κάποιος κάτοχος του Aquanova NCF - 1500 να μου πει τις διαστάσεις του ώστε να δώσω μετρά για το ντουλάπι?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-08-17, 12:05
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Σημερα εδωσα τα μετρα για το επιπλο, με το καλο την αλλη βδομαδα θα το εχω στα χερια μου και σιγα σιγα μαζευω και την υπόλοιπη προικα.Μεχρι μεσα του μηνα θα ημαστε έτοιμοι!επισης πηρα και την ελαφροπετρα απο τα praktiker(λεπτοκοκη).
Λιγες αποριες που προέκυψαν :
-Την ελαφροπετρα απλα την ξεπλενω πριν τη βαλω στο φιλτρο η χρειαζεται καποια διασικασια?Πρεπει να την βαλω σε καποιο ειδικο δυχτακι ή ετσι χυμα?
-Το πατωμα οπου θα μπει το επιπλο με το αλφαδομετρο (APP του κινητου οχι κατι επαγγελματικο) σε καποια σημεια, οχι παντου, μου δειχνει κληση 1΄. Να υποθεσω ειναι μια μοιρα.θα εχω καποιο θεμα με το ενυδρειο??Πρεπει να κανω κατι??
ευχαριστώ για τυχών απαντήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-09-17, 19:38
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

σημερα ανοιξα το φιλτρο, aquanova 1500.εχει μεσα απο κατω προς τα πανω -->
μαυρο σφουγγαρι (να υποθεσω ενεργο ανθρακα?)
ενεργο ανθρακα πετρουλες
μακαρονι
ενα ασπρο σφουγγαρι μαλακο (να υποθεσω ενυδρειακο βαμβακι?)
να το λειτουργησω ως εχει για καμια 10αρια μερες να καθαρισει και μετα να βγαλω τα δυο μαυρα και στη θεση τους να βαλω μπλε σφουγγαρι και την ελαφροπετρα?
παιδια δεν εχω ιδεα απο αυτα, εχω μαζεψει ολα τα πραγματα (πριν του επιπλου ακομη) και δεν ξερω πως να τα λειτουργησω, βοηθεια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-09-17, 19:57
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Έτσι όπως τα λες να κάνεις.
Μην αγχώνεσαι μια χαρά μεθοδικότητα έχεις
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-09-17, 20:03
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

ευχαριστω κλεοβουλε για την άμεση απαντηση.εχω διαβασει το μισο φορουμ και δεν εχω καν ψαρια!Μου φαινονται ομως ολα περιεργα ακομη.
αυτη την στιγμη πλενω το ξυλο, την πετρα(λαβας) και την αμμο.Πηρα την μαυρη χαλαζιακη τελικα, γιατι η μπεζ οσο και να μου αρεσε σηκωνε σύννεφα καθε φορα που σκαβανε τα ψαρια στο μαγαζι.
ανυπομονω να στησω και ηδη μου μπαινουν ιδεες για ενα δευτερο μικρο φυτεμενο (εφοσον το φορουμ με εκανε να τα λατρεψω) με ψαρακια!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-09-17, 20:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Μια χαρά θα τα πας. Το χόμπυ δεν θέλει άγχος ούτε βιασύνες. Να απολαμβάνεις ακόμα και τα κουραστικά, όπως το πλύσιμο της άμμου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-09-17, 19:51
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Moλις στήσαμε!Το μονο που δεν τοποθετηθηκε ακομη ειναι η θερμαντικη λαμπα και ο θερμοστατης, εχουν αγοραστει αλλα λεω να περιμενω λιγες μερες ακομη να πεσει η θερμοκρασια λιγο ακομη. μπηκε η uva-uvb , θερμομετρο εξωτερικο-εσωτερικο και το φιλτρο.Τα φυτα (2 ανουμπιες) ζουνε αλλα δοκιμαστηκαν βεβαιως, ελπιζουμε να μην αρεσαν και να σταματησει εκει η βεβηλωση τους

Η χελωνιτσα στην αρχη συγχύστηκε, δεν ηξερε τι να κανει και χαλαγε τον κοσμο καθε φορα που περνουσε μπροστα απο το φιλτρο (δεν εχει συνηθισει τοσο δυνατη ροη μαλλον). εδω και 3-4 ωρες δεν εχει σταματησει να κολυμπαει και να περιεξεργαζεται φυτα-ξυλο-πετρα-γυαλι του φαινονται παραξενα, κατι που με ανυσηχει αφου ολη αυτη την ωρα δεν εχει ανεβει στο bansking να ξεκουραστει..
και κατι αλλο που μου φανηκε περιεργο, ουτε θολουρα απο την αμμο, ουτε χρωμα απο το μοπανι οπως περιμενα και ειχα διαβασει..μα καλα τοσο καλα τα επλυνα?
ακουω εντυπώσεις-προτάσεις-ιδέες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1615.jpg
Εμφανίσεις:  318
Μέγεθος:  40,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1597.jpg
Εμφανίσεις:  345
Μέγεθος:  47,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-09-17, 21:53
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drogi Εμφάνιση μηνυμάτων
Moλις στήσαμε!Το μονο που δεν τοποθετηθηκε ακομη ειναι η θερμαντικη λαμπα και ο θερμοστατης, εχουν αγοραστει αλλα λεω να περιμενω λιγες μερες ακομη να πεσει η θερμοκρασια λιγο ακομη. μπηκε η uva-uvb , θερμομετρο εξωτερικο-εσωτερικο και το φιλτρο.Τα φυτα (2 ανουμπιες) ζουνε αλλα δοκιμαστηκαν βεβαιως, ελπιζουμε να μην αρεσαν και να σταματησει εκει η βεβηλωση τους

Η χελωνιτσα στην αρχη συγχύστηκε, δεν ηξερε τι να κανει και χαλαγε τον κοσμο καθε φορα που περνουσε μπροστα απο το φιλτρο (δεν εχει συνηθισει τοσο δυνατη ροη μαλλον). εδω και 3-4 ωρες δεν εχει σταματησει να κολυμπαει και να περιεξεργαζεται φυτα-ξυλο-πετρα-γυαλι του φαινονται παραξενα, κατι που με ανυσηχει αφου ολη αυτη την ωρα δεν εχει ανεβει στο bansking να ξεκουραστει..
και κατι αλλο που μου φανηκε περιεργο, ουτε θολουρα απο την αμμο, ουτε χρωμα απο το μοπανι οπως περιμενα και ειχα διαβασει..μα καλα τοσο καλα τα επλυνα?
ακουω εντυπώσεις-προτάσεις-ιδέες.
Απλο κ λιτο στησιμο..να την Χαιρεσαιιι..

Αν κ δεν ξερω απο αυτα..ειδα οτι της εχεις βαση γιαα να βγαινει απ το νερο κλπ...η σταθμη καλα ειναι η θα τη χαμηλωσεις κιαλο?

Το μοπανι αν μουλιασει καλα ίσως χρωματισει ελαφρώς το νερο...με τίς αλλαγές η με λιγο ανθρακα στο φίλτρο.. φευγει.

Ελπιζω τα φυτα να αντεξουν

Θερμομετρο εσωτερικο το κλασσικο το γυαλινο?


Στάλθηκε από το MLS_iQTab μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Ειδα οτι το σπρειμπαρ (εξοδος του φιλτρου) το εχεις βαλει χαμηλα..θα προτεινα να το βαλλεις στο δεξι πλαινο τζαμι αν χωραει..κ ψηλα αν γινεται για να κανει αναταραξη κ στην επιφανεια.!! Τωραα αν θες να μειωσεις τη ροή ύπαρχουν τροποι

Στάλθηκε από το MLS_iQTab μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________



Tάσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 24-09-17 στις 21:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-09-17, 22:27
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

ευχαριστω platy ! Ισως το χαμηλωσω 2-3 ποντους ακομη αν και τοσα χρονια δεν εχει κανει να φυγει ποτε..
το θερμομετρο ειναι αυτο https://www.google.gr/search?q=lucky...YRLuWMS4i3iAM:
η μια ακρη εχει μπει στο νερο, και η αλλη στο basking area και σου δειχνει και τις δυο θερμοκρασιες ταυτοχρονα.
αν αντεξουν τα φυτακια θα παρουμε και αλλα

εντομεταξυ ακομη δεν εχει ξαποστάσει ουτε λεπτο, ολο κολυμπαει, να ανησυχήσω?
-------------------------
ενταξει θα το βαλω πιο ψηλα, σε ευχαριστω
πια η διαφορα αν θα μπει στο πλαι ή στην μεση ?απλα το εβαλα εκει γιατι το πλαστικο του ενυδρειου εκει ειχε την εγκοπή για τους σωληνες και ετσι δεν πεταγεται πολυ εξω..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drogi : 24-09-17 στις 22:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-09-17, 22:27
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Νταξει το θερμομετρο απλα το νου σου μη το μασησει καταλαθος!

Τι να σου πω..τα φωτα τα εχεις κλειστα? Το basking areaa το εχει εντοπισει?της ειχες και πριν?

Στάλθηκε από το MLS_iQTab μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-09-17, 22:36
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

εχω κανει συσκότιση στο σαλονι μπας και ηρεμήσει.basking του ειχα παντα κατι πετρες, το συγκεκριμενο που ειναι αλλο υλικο τον δυσκολεψε στην αρχη για να ανεβει αλλα το εκανε 1-2 φορες το μεσημερι, το εχει εντοπισει δηλαδη αλλα τωρα τοσες ωρες ουτε καν δειχνει οτι θελει να ανεβει.
εχει φαει σκαλωμα με τα τζαμια, να τον τρελανε που καθρεφτιζεται ?Ηταν παντα σε πλαστικο..
Να φταιει που ειναι γενικα σκοτεινος ο χωρος, μαυρο χαρτονι , μαυρη αμμος..παιζει ρολο?
Να το χαιρεται απλα?δεν ξερω..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-09-17, 03:05
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Είναι φυσιολογικό καθώς και αυτός τώρα μαθαίνει τον χώρο του και τον εξερευνάει.. Θα συνηθίσει.. Το σημαντικό είναι να έχεις της UVB το σποτ να ταΐζεις καλά και όχι μόνο γαρίδες αποξηραμένες και μια καλή θερμοκρασία στο νερό! Φαίνεται να τον απολαμβάνει τον νέο του χώρο! καλή διαμονή!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-09-17, 09:48
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Ευχαριστώ takaros τα προσέχω όλα αυτά ναι, τρώει το πελλετακι της κανονικά και κάνα κοτόπουλακι, τονο, γαριδες,μονο λαχανικα δεν τρώει. Ωστόσο τωρα που ξύπνησα είδα οτι όλα τα φύλα έχουν πλέον πανω τους απο 2 τουλαχιστον δαγκωνιες.τα μαδαει και τα αφήνει,νομιζω το βρήκε παιχνιδι.αν τελικά δεν την παλέψουν, μπορω να βάλω υφασμάτινα, για να δείχνει λίγο χρωμα το ενυδρείο..;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-09-17, 11:08
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Και ένα πορτραίτο του κύριου χελωνου (και του μαδημένου φυτού) .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1529.jpg
Εμφανίσεις:  303
Μέγεθος:  27,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-09-17, 11:42
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Αμα βάλεις πλαστικά θα πηγαίνει να παίζει και με αυτά και να τα δαγκώνει και μπορεί να τραυματιστεί σε περίπτωση που φάει ενα πλαστικό φυλο! με πέλετ της zoo med φαντάζομαι? εκτός απο κοτόπουλο και τόνο που δεν θα μπορούσε να φάει στη φύση θα μπορούσες να προσθέσεις στο μενού της γρύλους, γεωσκώληκες, mealworm, ακρίδες..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρώτη φορά reef ΜΙΜΗΣ Reef 167 24-01-18 14:03
Πρώτη φορά αντίστροφη οσμωση Nikith Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 25-07-17 13:01
πρώτη φορά με αντίστροφη όσμωση!!! mikrosaquaristas Γλυκό νερό - Γενικά 7 01-07-11 23:58
Η πρώτη μου φορά!!!! Iann_is Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 2 09-03-08 13:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10354 seconds with 14 queries