Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Η χλωρίδα σαν σημαντικό συστατικό ενός υγειούς υγροβιότοπου. Ενισχύει το έργο της φίλτρανσης και μετατρέπει το χώρο σε μια γωνιά ξεκούρασης του πνεύματος και των οφθαλμών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-09-12, 21:29
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή Μπαμπού σε γλαστρολίμνη

καλησπέρα λιμνάνθρωποι

λοιπόν μπαίνω στο ψητό, υπάρχει στα σχέδια κατασκευή γλαστρολίμνης πιθανό με χρυσόψαρα ή κουνουπόψαρα. Αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου. Με απασχολεί το τη θα φυτέψω μέσα και το μυαλό μου πήγε στο μπαμπού. Και θα ήθελα τη γνώμη σας. Αρχικά κάνει για αυτό που το θέλω?
Αντέχουν να είναι ένα μεγάλο του μέρος βυθισμένο στο νερό με ένα απλό φύτεμα στο υπόστρωμα? Θα έχουν πρόβλημα με τις θερμοκρασίες? Αν και δεν έχουμε και μεγάλα κρύα εδώ Κρήτη.
Περιμένω τα φώτα σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-09-12, 21:56
sammy Ο χρήστης sammy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν τα συγκεκριμένα θα έχουν πρόβλημα με το πολύ βάθος αν και νομίζω πως αν τα βάλεις και είναι μεγάλο μέρος τους έξω από το νερό δεν θα έχουν πρόβλημα, αλλά υπάρχουν ένα σωρό άλλα φυτά που μπορείς να βάλεις όπως νούφαρα, πάπυρους, καλαμιές, ίριδες κ.ά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-09-12, 22:12
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

από ότι διαβάζω, παράλληλα με τις συμβουλές σας που περιμένω, πως τα κλασικά που πουλάνε με το κιλό (αυτά που είναι στριμμένα ψιλά) δεν είναι τα καταλληλότερα για αυτή τη δουλειά. Απλά με απασχολεί το γεγονός μιας και το βάθος θα είναι 50 περίπου εκατοστά και ήθελα ότι βάλω να προλάβει να προσαρμοστεί πριν πιάσουν τα κρύα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-09-12, 11:01
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

ναι,αλλα εαν βαλεις τελικα χρυσοψαρα,θα αντεξουν τα φυτα αυτα?
τα χρυσοψαρα,θα αντεξουν?
ποσο μεγαλη θα ειναι η γλαστρα?
ρωταω επειδη εγραψες οτι δεν ειναι αυτο το προβλημα σου..
νομιζω πως αυτο ειναι πρωταρχικα το θεμα,τι ψαρια θα βαλεις και αν γινεται να ζησουν στην κατασκευη αυτη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-09-12, 12:00
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Αν είναι μόνο ο κορμός τους μέσα στο νερό δεν θα χαλάσουν.

Το πρόβλημα είναι οτι δεν πρέπει να τα χτυπάει ο ήλιος γιατί θα καούν τα φύλλα τους και δε τα πάνε καλά σε χαμηλές(<18C) θερμοκρασίες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-09-12, 12:53
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι,αλλα εαν βαλεις τελικα χρυσοψαρα,θα αντεξουν τα φυτα αυτα?
τα χρυσοψαρα,θα αντεξουν?
ποσο μεγαλη θα ειναι η γλαστρα?
ρωταω επειδη εγραψες οτι δεν ειναι αυτο το προβλημα σου..
νομιζω πως αυτο ειναι πρωταρχικα το θεμα,τι ψαρια θα βαλεις και αν γινεται να ζησουν στην κατασκευη αυτη.
να φάνε το ξύλο δε νομίζω τα χρυσόψαρα. Επίσης γιατί να μην αντέξουν? Τι λες οτι μπορεί να τα πειράξει? Τα λίτρα είναι περίπου στα 80 λίτρα καθαρά. Αρχικά με ενδιαφέρει το φύτεμα της τα ψάρια είναι δευτερεύον μιας και μπορεί να μη βάλω καν φέτος
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι μόνο ο κορμός τους μέσα στο νερό δεν θα χαλάσουν.

Το πρόβλημα είναι οτι δεν πρέπει να τα χτυπάει ο ήλιος γιατί θα καούν τα φύλλα τους και δε τα πάνε καλά σε χαμηλές(<18C) θερμοκρασίες.
Σε αυτά τα προβλήματα αναφερόμουν και εγώ και είπα πως δε θα μου κάνουν τελικά δουλειά

Κανένας με καλή εμπειρία στις λίμνες έχει να μου προτείνει κάποιο καλαμοειδές φυτό (που θα είναι και εύκολο να το βρώ) για να βάλω μέσα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beeromixalhs : 06-09-12 στις 12:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-09-12, 13:08
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

στα 80 λιτρα δηλαδη,ποσα χρυσοψαρα εχεις σκοπο να βαλεις?
θα βαλεις και φιλτρο?
τι να σου πω...εγω πλεον ουτε ενα δεν θα εβαζα..μπορει να κανω και λαθος βεβαια.
ας πουν οι εμπειροτεροι.
αν βαλεις μονο μπαμπου,οκ δεν θα τα φανε,αλλα εαν ειναι φυτεμενα και εχει και χωμα, θα τα κανουν ολα κολαση εκει μεσα
μονο αυτο το φυτο θελεις να βαλεις ομως?
για τα κουνουποψαρα δεν ξερω (και πολυ θα θελα να μαθω..η κατασταση στον κηπο μου ειναι τραγικη,δεν μπορω ουτε το πρωι να βγω εξω χωρις να με κανουν τ αλατιου)
εγω λεω να το δεις συνολικα,διοτι εαν την φυτεψεις οπως σου αρεσει τωρα,χωρις να εχεις υπολογισει τα μελλοντικα ψαρια που θα μπουν,θα σου χαλασουν τα τελικα σχεδια..αυτο εννοω.
εκτος κι αν δεν σε ενοχλει να μην μπουν καν εκει ψαρακια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-09-12, 13:17
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
στα 80 λιτρα δηλαδη,ποσα χρυσοψαρα εχεις σκοπο να βαλεις?
θα βαλεις και φιλτρο?
τι να σου πω...εγω πλεον ουτε ενα δεν θα εβαζα..μπορει να κανω και λαθος βεβαια.
ας πουν οι εμπειροτεροι.
αν βαλεις μονο μπαμπου,οκ δεν θα τα φανε,αλλα εαν ειναι φυτεμενα και εχει και χωμα, θα τα κανουν ολα κολαση εκει μεσα
μονο αυτο το φυτο θελεις να βαλεις ομως?
για τα κουνουποψαρα δεν ξερω (και πολυ θα θελα να μαθω..η κατασταση στον κηπο μου ειναι τραγικη,δεν μπορω ουτε το πρωι να βγω εξω χωρις να με κανουν τ αλατιου)
εγω λεω να το δεις συνολικα,διοτι εαν την φυτεψεις οπως σου αρεσει τωρα,χωρις να εχεις υπολογισει τα μελλοντικα ψαρια που θα μπουν,θα σου χαλασουν τα τελικα σχεδια..αυτο εννοω.
εκτος κι αν δεν σε ενοχλει να μην μπουν καν εκει ψαρακια.
αν μπουν τελικά χρυσόψαρα θα είναι 2-3 όχι παραπάνω

φίλτρο μιας και μου περισσεύει μια αντλία θα φτιάξω ένα τύπου αμβούργου (αν και υπάρχει η σκέψη για πράσινο νερό)

δε θα μπει χώμα αλλά άμμος από τη θάλασσα 3-4 εκ μόνο μόνο να πιάσουν λίγο τα φυτά

όσο για τα κουνουπόψαρα ρίξε μια ματια στο λινκ

και όπως σου είπα φίλε μου θέλω τα καλαμοηδή για να φαίνεται ωραία σα γλάστρα και να αναλάβουν και αυτά ένα μέρος της βελτίωσης της ποιότητας του νερού
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-09-12, 13:31
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

αχ,το εχω διαβασει το λινκ..ψαρια δεν βρισκω
εσυ που εχεις σκοπο να ψαξεις?
προσωπικα ντρεπομαι να τα κυνηγαω με αποχες στα παρκα,γι αυτο ρωταω..χαχαχα!
δεν παιρνεις καμια μεγαλυτερη γλαστρα μιας και θα μπεις στα "εξοδα"?
2-3 χρυσοψαρα σε 80 λιτρα,τι να πω,δεν ξερω.......
α! ξεχασα να σου πω,τα βουρλα,τα εχεις κοιταξει?ειναι κι αυτα πολυ ομορφα ,τα κοιταζα προχθες για την δικη μου λιμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-09-12, 13:39
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

βάλε μια αγγελία όλο και κάποιος θα έχει να σου δώσει. Εγώ ετοιμάζω απόχη και γαλότσες
Επειδή δεν είναι μεγάλα τα έξοδο το κάνω η γλάστρα βρέθηκε πάρα πολύ φτηνή για το μέγεθος και όλα τα άλλα υπάρχουν. Κλασικά όλοι λένε για 1 χρυσόψαρο ανά 40λίτρα απλά θέλω να πιστεύω πως έχω την εμπειρία να μπορέσω να τα κρατήσω και να ζούν σε πολύ καλές συνθήκες. Και αν μεγαλώσουν αρκετά έχω φίλο με λίμνη που θα μπορεί να τα φιλοξενήσει
βούρλα? Κανένα λινκ να ξέρω τη να μαζέψω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-09-12, 13:51
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

να,αυτα λεω

http://www.e-flowershop.gr/product.php?products_id=356

40 λιτρα για ενα ψαρι??,μπαααα,καθολου δεν το λενε αυτο
επισης θελουν επιφανεια για κολυμπι,η γλαστρα ειναι στενη και βαθεια οσο να ναι...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-09-12, 13:56
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

ευχαριστώ αν και δε ξέρω που θα το βρω εδώ Κρήτη

ναι εκεί έχω ένα θέμα με το μήκος και το ξέρω. Μιας και στο πιθάρι το μέγιστο μήκος αν δε κάνω λάθος είναι περίπου 50εκ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-09-12, 14:01
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καταρχάς να πω ότι σε 80 λίτρα γλαστρόλιμνη δεν βάζουμε καθόλου χρυσόψαρα. Τα Gambusia affinis που ανέφερες είναι ότι πρέπει γι' αυτά τα λίτρα, φτάνει βέβαια να μην τα τοποθετήσεις απευθείας στον ήλιο ή το χειμώνα σε μέρος όπου θα σου παγώσει. Δεν μετράμε αντοχές ετσι?

Όσο για φυτά, σε αυτά τα λίτρα και πάλι, δεν θα μπορούσα να σου πω τίποτε άλλο, παρά ένα-δύο είδη από την οικογένεια των κυπεροειδών που μπορείς εύκολα να διαχειριστείς, να κλαδεύεις και να αραιώνεις όποτε επιθυμείς.
Δες τον cyperus papyrus (dwarf), τον cyperus haspan που για μένα είναι η καλύτερη περίπτωση για τα λίτρα σου και τον cyperus alternafolious που είναι ο γνωστότερος και ευκολότερος να βρεις στην αγορά.

Α! Τα υποτειθέμενα παμπού που κυκλοφορούν στην αγορά δεν είναι βασικά καν παμπού και δεν πρόκειται να σου αντέξουν εκεί έξω.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-09-12, 14:06
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς να πω ότι σε 80 λίτρα γλαστρόλιμνη δεν βάζουμε καθόλου χρυσόψαρα. Τα Gambusia affinis που ανέφερες είναι ότι πρέπει γι' αυτά τα λίτρα, φτάνει βέβαια να μην τα τοποθετήσεις απευθείας στον ήλιο ή το χειμώνα σε μέρος όπου θα σου παγώσει. Δεν μετράμε αντοχές ετσι?

Όσο για φυτά, σε αυτά τα λίτρα και πάλι, δεν θα μπορούσα να σου πω τίποτε άλλο, παρά ένα-δύο είδη από την οικογένεια των κυπεροειδών που μπορείς εύκολα να διαχειριστείς, να κλαδεύεις και να αραιώνεις όποτε επιθυμείς.
Δες τον cyperus papyrus (dwarf), τον cyperus haspan που για μένα είναι η καλύτερη περίπτωση για τα λίτρα σου και τον cyperus alternafolious που είναι ο γνωστότερος και ευκολότερος να βρεις στην αγορά.
Ωραία σε ευχαριστώ
με πάγο δεν έχουμε πρόβλημα εδώ. Θα ρίξω μια ματιά στα λινκ που μου έστειλες και ανάλογα με το τη μπορώ να βρω θα καταλήξω
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-09-12, 14:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Έχω και τα τρία είδη που ανέφερα, αλλά η σχέση μου με ταχυδρομεία και πακέτα δεν είναι και η καλύτερη. Αν ακούσεις κάποιο ότι θα επισκεφτεί την Κύπρο, μην δυστάσεις να μου το αναφέρεις για να σε προμηθεύσω ότι θέλεις...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-09-12, 14:18
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω και τα τρία είδη που ανέφερα, αλλά η σχέση μου με ταχυδρομεία και πακέτα δεν είναι και η καλύτερη. Αν ακούσεις κάποιο ότι θα επισκεφτεί την Κύπρο, μην δυστάσεις να μου το αναφέρεις για να σε προμηθεύσω ότι θέλεις...
δυστυχώς δεν έχω κάποιο να επιστρέφει σύντομα από Κύπρο. Κανένα από εδώ κοντά ξέρεις να τον ενοχλήσω με πμ μπας και βρω?

Ήδη το φαντάζομαι πως θα το κάνω. Να ρωτήσω μέσα σε γλαστράκι πλήρως βυθισμένο (40-50εκ) θα τη βγάλει το φυτό? Επίσης το δεύτερο που μου έστειλες νομίζω πως είναι το πιο όμορφο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
...γλαστρολίμνη... lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 42 17-06-10 09:48
Γλαστρολίμνη Samian Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 14 21-02-10 22:51
Καλάμια μπαμπού ramsys Αρχάριοι γλυκού νερού 14 09-07-07 21:37
Μπαμπού... Tkagem Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 04-07-06 15:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06256 seconds with 15 queries