Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-12-07, 18:42
mariaL Ο χρήστης mariaL δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Ερωτήσεις πριν την απόφαση !

Γειά σας , και σε εσάς και στα ψαράκια σας.
Είμαι ένα βήμα πριν την απόφαση , γι΄αυτό και τυχόν απαντήσεις σας θα με βοηθούσαν πολύ .
1. Αρχικά , οι αλλαγές νερού πώς γίνονται?Έχω ένα μπετονάκι και μ΄αυτό κάνω τη δουλεία , ή χρειάζομαι κάτι ειδικό ?
2. Κατά τις αλλαγές νερού , χύνεται ή ενδέχεται να χυθεί νερό έξω από το ενδρείο ? ( το σπίτι είναι στρωμένο με μοκέτες )
3. Μπορώ να πάρω ένα ενυδρείο , π.χ. Rio 125 και ένα έπιπλο για Rio 180? Έχω μία φοβία για τη σταθερότητα , και έλεγα να μην είναι τσίμα τσίμα πάνω στο έπιπλο .
4. Τους καλοκαιρινούς μήνες για πόσο χρονικό διάστημα μπορώ να λείπω , ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα με τις αλλαγές ή την εξάτμιση του νερού ?( όταν λείπετε διακοπές τί κάνετε για τη ζέστη , αφήνετε ανεμιστήρες ανοικτούς ???)

Αυτά τα λίγα-πολλά και ευχαριστώ πολύ
Μαρία
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-12-07, 18:57
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

1. Ο καθένας το κάνει με τον τρόπο του. ¶λλοι έχουν αποβραδύς προετοιμάσει το νερό σε δοχεία κατάλληλα που έχουν, άλλοι όπως εγώ για παράδειγμα το κάνω επι τόπου βγάζω το νερό, προσθέτω αντιχλώριο και ξαναγεμίζω λόγω των λίγων λίτρων. Δεν είναι κάτι δύσκολο...

2. Εννοείται ότι κάποια στιγμή ενδέχεται να χυθεί λίγο νερό. Ενυδρείο είναι και περιέχει νερό. Δεν το βρίσκεις φυσιολογικό? Με λίγη προσοχή όμως μπορείς να γλιτώσεις απτα χειρότερα

3. Δεν γνωρίζω να σου πω για έπιπλα. Προφανώς θα κάνει ένα μικρό ενυδρείο σε μεγαλύτερη βάση.. Περίμενε να σου πουν οι υπόλοιποι όλο και κάποιος θα το έχει δοκιμάσει πιστεύω αν και δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα σταθερότητας...

4. Αν είναι να φύγεις για αρκετό χρονικό διάστημα, το προτιμότερο είναι να αναθέσεις σε κάποιον φίλο σου να αναλάβει να κάνει αλλαγές νερού (το ελάχιστο δλδ που χρειάζεται) και να ρίχνει έναν γενικό έλεγχο του ενυδρείου για όσο θα λείπεις. Εννοείται ότι αν λείψεις θα έχεις προμηθευτεί αυτόματη ταίστρα.

P.S: Καλώς ήρθες και πες και ένα καλησπέρα σε ανάλογο ποστ δεν είναι τίποτα δύσκολο
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-12-07, 18:57
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

1. Και με μπετονακι. Αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειου.
2. Ολα ειναι θεματα προσοχής. Εαν προσπαθησεις μπορεις να κανεις το σαλονι πισινα.
3. Δεν υπαρχει λογος. Ειναι μελετημενα.
4. Υπαρχουν λυσεις και για το καλοκαιρι. 20 μερες ανετα, υπο συνθηκες και παραπανω.


Παρε την αποφαση, και τα βρισκεις στην πορεια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-12-07, 19:10
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Οι ερωτησεις σου απαντηθηκαν απλα εγω θα ηθελα να προσθεσω οτι τα ρισκα ειναι πολυ μικρα σε σχεση με την ευχαριστιση που περνεις απο ενα καλοστυμενο ενυδρειο στον χωρο σου!!!!!!κανε μια "βολτα" στο φορουμ και θα δεις τοσο ομορφα ενυδρεια που θα σε βοηθησουν στο να παρεις την αποφαση
Καλως ηρθες!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-12-07, 19:11
mariaL Ο χρήστης mariaL δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Συγνώμη για τη αγένεια ! Αλλά διόρθωσα άμεσα .
Αρχικά ευχαριστώ πολύ .
Το καλοκαίρι και οι διακοπές είναι κάτι που με απασχολεί πολύ , δεν θέλω να δω τα ψαράκια τα ανάσκελα , αλλά με λίγο κόπο νομίζω ότι κάποια λύση θα βρω .
¶μα κάνω το σαλόνι πισίνα , θα πρεπει να βρω και δικηγόρο για το διαζύγιο .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-12-07, 19:24
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

1. Οι αλλαγες νερου γινονται και με το λαστιχο. Αν βαλεις το ενυδρειο κοντα σε παραθυρο που απ' εξω εχεις βρυση τοτε βαζεις νερο με το λαστιχο της βρυσης και εχεις αλλο ενα λαστιχο και αφαιρεις νερο ρουφωντας μια φορα. Ειναι πολυ απλο και επειδη ειναι γρηγορο μπορεις να κανεις αλλγες καθε εβδομαδα (αναλογα με το ταϊσμα που κανεις ωστε να εχεις μια καλη ποιοτητα νερου). Στο τελος προσθετεις αντιχλωριο οπωσδηποτε.
2. Εγω εχω το ενυδρειο στο γραφειο και δεν χυνεται σταγονα με την μεθοδο που σου ειπα παραπανω.
3. Καθε ενυδρειο εχει την βαση του η οποια ειναι στις διαστασεις του και το ολο συνολο ειναι πολυ ομορφο απο πλευρας διακοσμησης. Μην ανησυχεις για το στατικο μερος.
4. Για να μπορεις ν απουσιαζεις υπαρχουν αυτοματες ταϊστρες. Στο καπακι του ενυδρειου μπορουν τοποθετηθουν ανεμιστηρακια.

Ειναι παρα πολυ ωραιο χομπυ ομως και επειδη "τρωγοντας ερχεται η ορεξη" οσο περναει καιρος θα μαθαινεις περισσοτερα....... οποτε προχωρα ακαθεκτη!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-12-07, 19:53
Το avatar του χρήστη akillis
akillis Ο χρήστης akillis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Η μπορεις για τις αλλαγες και για να μην χρειαστει "δηκηγορος",,απλα πριν την αλλαγη στρωσε ενα μικρο νάιλον (αυτα που πουλαν για τραπεζομαντιλα στα σουπερ μαρκετ),,,και εισαι μια χαρα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-12-07, 14:52
mariaL Ο χρήστης mariaL δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Wild Rider: Μήπως θα μπορούσες να αναλύσεις λίγο τη μέθοδο που αναφέρεις για τις αλλαγές νερού?

Νάυλον ε? δεν είναι κακό !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-12-07, 14:55
Το avatar του χρήστη Rayden
Rayden Ο χρήστης Rayden δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Καλως ηρθες καταρχας. Περνεις ενα λαστιχο ποτισματος. Ποσα μετρα? Τοσα ωστε να φτανουν απο το ενυδρειο μεχρι μια αποχετευση (αφησε και κανενα μετρο αερα). Βαζεις την μια ακρη του λαστιχου μεσα στο ενυδρειο, σκιβεις, ωστε να εισαι κατω απο την επιφανεια του νερου και ρουφας απο την αλλη ακρη. Μια φορα ειναι αρκετη. Βγαλε την ακρη απο το στομα σου, σχετικα γρηγορα, αλλιως θα πιεις λιγο νερακι, και το νερο θα αρχισει να τρεχει. Ελπιζω να βοηθεισα.
__________________
Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-12-07, 15:49
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Και εγώ αυτή τη μέθοδο χρησιμοποιώ, απλά το νερό ετοιμασε το τουλάχιστον 2 ώρες πριν το βάλεις , ή προσπάθησε να είναι στην ίδια θερμοκρασία με το νερό που έχεις στο ενυδρείο, ώστε να αποφύγεις το θερμικό σοκ.
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-12-07, 15:54
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

mariaL

Ειναι πολυ απλο. Εχω τοποθετησει το ενυδρειο κοντα στο παραθυρο και απ εξω εχει βρυση με λαστιχο κι εχω αλλο ενα λαστιχο για την αφαιρεση του νερου.

Επομενως σηκωνω το καπακι και βαζω μεσα το λαστιχο που δεν ειναι συνδεδεμενο στην βρυση. Πηγαινω απ εξω και ρουφαω μια φορα και αρχιζει το νερο να τρεχει απο το ενυδρειο προς τα εξω. Οταν αδειασω την ποσοτητα που θελω (20%-25% την εβδομαδα) σηκωνω το λαστιχο σιγα σιγα και το αφαιρω απο το ενυδρειο και ταπωνω την ακρη του με το χερι μου και το γυρνω αναπογα και ετσι δεν τρεχει ουτε σταγονα.

Στην συνεχεια βαζω το αλλο το λαστιχο που συνδεεται με την βρυση και ανοιγω σιγα σιγα το νερο ωστε να μην πιασει μεγαλη πιεση και μετατοπισει τα χαλικια. Γεμιζω το ενυδρειο και κλεινω τη βρυση. Σηκωνω το λαστιχο σιγα σιγα και το αφαιρω απο το ενυδρειο και ταπωνω την ακρη του με το χερι μου και το γυρνω αναπογα και ετσι δεν τρεχει ουτε σταγονα.

Στο τελος ριχνω παντα ενα ειδιο αντιχλωριο και αντι-αμμωνιακο και τελος. Συνολικη διαρκεια διαδικασιας 7 λεπτα.

Οταν θελω να κανω σκουπα βυθου ειναι η ιδια διαδικασια μονο που μπροστα στο λαστιχο που αφαιρει νερο βαζω το ειδικο εξαρτημα και κανω παλι το ιδιο. Συνολοκη διαρκεια διαδικασιας 15 λεπτα.

Και στις δυο περιπτωσεις δεν τρεχει ουτε σταγονα.

Αν δεν εχεις βρυση απ εξω στο μπαλκονι ή την βεραντα σου μπορεις να κανεις την ιδια πατεντα με τη βρυση του μπανιου.

Ελπιζω να σε καλυψα ..........
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-12-07, 16:07
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WILD_RIDER Εμφάνιση μηνυμάτων
mariaL

Ειναι πολυ απλο. Εχω τοποθετησει το ενυδρειο κοντα στο παραθυρο και απ εξω εχει βρυση με λαστιχο κι εχω αλλο ενα λαστιχο για την αφαιρεση του νερου.

Επομενως σηκωνω το καπακι και βαζω μεσα το λαστιχο που δεν ειναι συνδεδεμενο στην βρυση. Πηγαινω απ εξω και ρουφαω μια φορα και αρχιζει το νερο να τρεχει απο το ενυδρειο προς τα εξω. Οταν αδειασω την ποσοτητα που θελω (20%-25% την εβδομαδα) σηκωνω το λαστιχο σιγα σιγα και το αφαιρω απο το ενυδρειο και ταπωνω την ακρη του με το χερι μου και το γυρνω αναπογα και ετσι δεν τρεχει ουτε σταγονα.

Στην συνεχεια βαζω το αλλο το λαστιχο που συνδεεται με την βρυση και ανοιγω σιγα σιγα το νερο ωστε να μην πιασει μεγαλη πιεση και μετατοπισει τα χαλικια. Γεμιζω το ενυδρειο και κλεινω τη βρυση. Σηκωνω το λαστιχο σιγα σιγα και το αφαιρω απο το ενυδρειο και ταπωνω την ακρη του με το χερι μου και το γυρνω αναπογα και ετσι δεν τρεχει ουτε σταγονα.

Στο τελος ριχνω παντα ενα ειδιο αντιχλωριο και αντι-αμμωνιακο και τελος. Συνολικη διαρκεια διαδικασιας 7 λεπτα.

Οταν θελω να κανω σκουπα βυθου ειναι η ιδια διαδικασια μονο που μπροστα στο λαστιχο που αφαιρει νερο βαζω το ειδικο εξαρτημα και κανω παλι το ιδιο. Συνολοκη διαρκεια διαδικασιας 15 λεπτα.

Και στις δυο περιπτωσεις δεν τρεχει ουτε σταγονα.

Αν δεν εχεις βρυση απ εξω στο μπαλκονι ή την βεραντα σου μπορεις να κανεις την ιδια πατεντα με τη βρυση του μπανιου.

Ελπιζω να σε καλυψα ..........
Σε αυτή τη μέθοδο το αντιχλώριο το βάζουμε πριν προσθέσουμε νερό και όχι μετά
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-12-07, 17:17
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

WILD_RIDER, η θερμοκρασία του νερου στο ενυδρείο είναι 26°C.
Του νερού βρύσης, αυτόν τον καιρό, 15-20°C.
Τα ψάρια σου δεν παθαίνουν κάτι με αυτήν την διαφορά?
Ή μήπως γεμίζεις τόσο αργά το ενυδρείο, οπότε η διαφορά δεν είναι τόσο εμφανης?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-12-07, 20:34
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Πολυ σωστη η παρατηρηση του Δημήτρη.

Όσο για την θερμοκρασια που αναφερει ο erling τα Oscar ζουν απο 14οC και ανω και με αργο γεμισμα δεν υπαρχει κανενα προβλημα (ουτε μετακινηση χαλικιων ουτε αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας). Εξαλλου οταν ριχνουμε νερο στην μια πλευρα τοτε τα ψαρια εχουν μαζευτει στην αλλη πλευρα (στην οποια βρισκεται και ο Θερμαντηρας) και ετσι μεχρι να γινει η διαχυση και ανταλλαγη των θερμοκρασιων εχει ηδη μπει σε λειτουργια ο Θερμαντηρας. Επισης, η ισχυς του Θερμαντηρα ειναι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας ωστε να επιτευχθει αυτο το θεμα.
-------------------------
Επιπλεον ισχυει ο εξης τυπος για τις θερμοκρασιες κατα την αλλαγη νερου (παιρνοντας την μινιμουμ θερμοκρασια των 15oC και εστω οτι το ενυδρειο εχει 28οC):

70%X28οC + 30%X15oC = 19,6oC + 4,5oC = 24,1oC

θα ειναι η μεση θερμοκρασια του ενυδρειου οταν τελειωσει η διαχυση του κρυου νερου στο ζεστο και πριν να αρχισει να ανεβαζει την θερμοκρασια στο ενυδρειο ο Θερμαντηρας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 04-12-07 στις 20:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-12-07, 20:57
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Σωστόόόόόόόόόςςς...
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-12-07, 22:39
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Πάλι κάτι μάθαμε και σήμερα.
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-12-07, 08:50
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Καλη η μεθοδος σου WILD RIDER αλλα μηπως πρεπει οταν κανεις δουλειες στο ενυδρειο σου ολα τα μηχ/τα(φιλτρο,θερμοστατης) να ειναι αποσυνδεδεμενα απο το ρευμα;
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-12-07, 15:26
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται γιατι δεν χυνεται απολυτως τιποτα ......

Για την πιθανοτητα ομως της ταξεως του 1% που χυθει κατι ελαχιστο, εχω βαλει τα πολυπριζα μεσα σε μακροστενα ταπερ στα οποια εχω κανει μια τομη ισα ισα να περνουν τα καλωδια των διαφορων ειδων εξοπλισμου.

Σχεδιο σε powerpoint συνημμενο .......
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-12-07, 15:31
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Sorry το συστημα δεν δεχεται Powerpoint και ετσι το εκανα σε Word.

Και παλι ομως θα τονισω οτι μεχρι στιγμης δεν μου χρειαστηκε ποτε με αυτο το συστημα εισαγωγης - εξαγωγης νερου ........
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc ΣΧΗΜΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΛΩΔΙΩΝ.doc (23,5 KB, 295 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-12-07, 10:43
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Αν και off topic για να μην σχηματίζονται εσφαλμένες εντυπώσεις:

Δεν προτείνεται σε κανέναν (και πολύ περισσότερο σε αρχάριους ) να κάνουν εργασίες στο ενυδρείο εάν ΠΡΩΤΑ ΔΕΝ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΟΥΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ.


Είναι κάτι που έχει αναφερθεί πολλές φορές σε παλαιότερα θέματα...


Caverman.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-12-07, 12:19
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το κακο ειναι οτι το νερο θα κρυωσει κιαλλο, γυρω στους 8-9 βαθμους..
Ηδη 4 βαθμοι αποτομης διαφορας ειναι πολλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-12-07, 18:24
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

caverman
Πολυ σωστη και λογικη η επισημανση σου και απο πλευρας μου ηθελα επισης να ξεκαθαρισω οτι δεν προτεινα τιποτα ...... απλα απαντησα ειλικρινα σε μια ερωτηση που δεχτηκα στα πλαισια του διαλογου.

netblues
"4 βαθμοι αποτομης διαφορας " δεν υφισταται διοτι εχω ηδη πει οτι η βρυση τρεχει αργα. Μαλιστα σημερα που εκανα μια αλλαγη με τον ιδιο τροπο ειχα καθισει και εκανα τσιγαρο και εβλεπα τους αξιοτιμους "κυριους και κυριες" που εκοβαν βολτες για να δουν τι συμβαινει απο κοντα ..... που σημαινει οτι δεν τους ενοχλησε κατι.

Παιδια δεν προσπαθησα να πεισω ουτε να προτρεψω κανενα για τη μεθοδο που ακολουθω ...... απλα ειπα τι κανω εγω και μαλιστα εμαθα και κατι απο το σχολιο του του dimitris21.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-12-07, 18:56
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WILD_RIDER Εμφάνιση μηνυμάτων
mariaL


Στο τελος ριχνω παντα ενα ειδιο αντιχλωριο και αντι-αμμωνιακο και τελος. Συνολικη διαρκεια διαδικασιας 7 λεπτα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WILD_RIDER Εμφάνιση μηνυμάτων

netblues
"4 βαθμοι αποτομης διαφορας " δεν υφισταται διοτι εχω ηδη πει οτι η βρυση τρεχει αργα.
Πως γίνετε να ισχυουν ταυτοχρονα και τα δυο???
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-12-07, 19:28
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Αν υπολογισεις την ροη του νερου και το χρονομετρησεις θα δεις οτι γινεται ....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-12-07, 20:12
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Αν εσυ θεωρεις οτι αλλγη νερου σε 7 λεπτα ειναι "αργά", ναι γίνεται...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-12-07, 22:07
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το προβλημα μας, περα απο τα 7 λεπτα οτι το νερο της βρυσης θα κρυωσει κιαλλο.
Επισης οταν τα ψαρια θα ενοχληθουν και εμφανιστει ick (το πιο πιθανο) αλλα και αλλα "περιεργα" θα ειναι πια αργά.

Και για να μην ζοριζομαστε χωρις λογο, σε ολα τα σπιτια υπαρχει μια εφευρεση που λεγεται θερμοσιφωνο.
Ρυθμιζουμε την αναμιξη ζεστου/κρυου εκει που πρεπει, (ενα παιδικο θερμομετρο μπανιου βοηθαει) και κανουμε την αλλαγη μας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-12-07, 12:22
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Για να ξαναγυρίσουμε στην ουσία του θέματος η προσθήκη απευθείας από την βρύση παίζει μόνο για μικρές αλαγές νερού (μέχρι 10%).
Επιπλέον να παρατηρήσω ότι τον χειμώνα η μέση ελάχιστη θερμοκρασία στο νερό του δικτύου είναι γύρω στους 11~12 βαθμούς (και όχι 15 που βγάζει στην αρχή ο σωλήνας) στην Αθήνα. (κάτι που μετριέται εύκολα)

Αυτά τα έχω παρατηρήσει στην πράξη μιας και αρκετές φορές χρησιμοποιώ και τους δύο τρόπους δηλαδή μικρές αλαγές από βρύση και μεγάλες από θερμοσίφωνα.

Και φυσικά ανάλογα και με τα ψάρια που έχει ο καθένας επιλέγει και την ανάλογη λύση. Για παράδειγμα στο ενυδρείο που έχω μόνο cory θέλω με τις αλαγές να πέφτει επίτηδες η θερμοκρασία 2 βαθμούς ενώ στο άλλο ενυδρείο με τους καρδινάλιους αν πέσει 2-3 βαθμούς αμέσως χάνουν το χρώμα τους.

Για να μην δυσκολεύουμε λοιπόν την φίλη μας που τώρα θέλει να ξεκινήσει να πούμε ότι οι αλαγές δεν είναι κάτι δύσκολο και μάλλον θα καταλλήξει στον τρόπο που θα την βολεύει καλλίτερα στο σπίτι της αρκεί να μην παραβλέπει τα βασικά (αντιχλώριο και όσο το δυνατόν σταθερές συνθήκες).


Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-12-07, 12:33
mariaL Ο χρήστης mariaL δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Τελικά μετά από όλα αυτά , σίγουρα πρέπει να δοκιμάσεις και να χύσεις και λίγο-πολύ νερό , για να βρεις ποιός είναι ο τρόπος που σου ταιριάζει .
Αλλά σίγουρα και ο τρόπος που χρησιμοποιούν οι άλλοι , και σίγουρα πιο παλιοί και έμπειροι , έχει περάσει από πολλά test , οπότε ξεκινάς από εκεί και αναλόγως τον εξελίσεις , τον αλλάζεις , τον προσαρμόζεις .
Καλημέρα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-12-07, 12:47
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariaL Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά μετά από όλα αυτά , σίγουρα πρέπει να δοκιμάσεις και να χύσεις και λίγο-πολύ νερό , για να βρεις ποιός είναι ο τρόπος που σου ταιριάζει .
Αλλά σίγουρα και ο τρόπος που χρησιμοποιούν οι άλλοι , και σίγουρα πιο παλιοί και έμπειροι , έχει περάσει από πολλά test , οπότε ξεκινάς από εκεί και αναλόγως τον εξελίσεις , τον αλλάζεις , τον προσαρμόζεις .
Καλημέρα
Μαθαίνεις πολύ γρήγορα βλέπω.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-12-07, 13:19
mariaL Ο χρήστης mariaL δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Προσπαθώ ,
έχω να δουλέψω πολλές μέρες ,
όλο εδώ μέσα είμαι και μελετάω το παιδί !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
την βοηθεια σας με την αλγη,μερος 14253273572ον. mao Αρχάριοι γλυκού νερού 7 17-05-07 16:35
Η μεγάλη απόφαση AXEL Αρχάριοι γλυκού νερού 8 13-01-07 19:02
ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗ ΓΚΑΠΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΣΑΡΚΙΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ζωοτόκα 3 13-12-04 13:22
ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ notios_n Malawi 3 13-05-04 17:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08815 seconds with 14 queries