Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-04-08, 21:19
Το avatar του χρήστη jimmy19111977
jimmy19111977 Ο χρήστης jimmy19111977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΙΛΙΟΝ)
Μηνύματα: 112
Send a message via Skype™ to jimmy19111977
Προεπιλογή Aντλαι αερα.

Καλησπερα στην παρεα!
Εχω ενα κοινωνικο ενυδρειο 190 λιτρα ικανοποιητικα φυτεμενο το οποιο δουλευει με το εργοστασιακο του φιλτρο.
Το θεμα ειναι οτι στο φιλτρο αυτο η εξοδος του νερου δεν βγαζει φυσαλιδες για την παροχη οξυγονου και γιαυτο τον λογο εβαλα αεραντλια και ολα ειναι καλα. Μπουρμπουληθρες εχουμε οποτε θελουμε και οσες θελουμε!!
Μπορει ομως καποιος να μου πει ποσο και καθε ποτε θα πρεπει να δουλευει η αεραντλια? Εγω συγκεκριμενα την ειχα να δουλευει συνεχεια χωρις σταματημα αλλα σε καποια αλλα θεματα διαβασα οτι δεν χρειαζεται.
Μπορει καποιος να με φωτισει σας παρακαλω?
__________________
GIVE ME SOME WATER!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-04-08, 21:21
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Αν είναι ικανοποιητικά φυτεμένο όπως λες, η αεραντλία είναι περιττή, μην σου πω ότι κάνει και κακό γιατί διώχνει το CO2 που χρειάζονται τα φυτά! Θα σου πρότεινα να την βγάλεις τελείως αν είναι εφικτό.
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-04-08, 21:22
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmy19111977 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα στην παρεα!
Εχω ενα κοινωνικο ενυδρειο 190 λιτρα ικανοποιητικα φυτεμενο το οποιο δουλευει με το εργοστασιακο του φιλτρο.
Το θεμα ειναι οτι στο φιλτρο αυτο η εξοδος του νερου δεν βγαζει φυσαλιδες για την παροχη οξυγονου και γιαυτο τον λογο εβαλα αεραντλια και ολα ειναι καλα. Μπουρμπουληθρες εχουμε οποτε θελουμε και οσες θελουμε!!
Μπορει ομως καποιος να μου πει ποσο και καθε ποτε θα πρεπει να δουλευει η αεραντλια? Εγω συγκεκριμενα την ειχα να δουλευει συνεχεια χωρις σταματημα αλλα σε καποια αλλα θεματα διαβασα οτι δεν χρειαζεται.
Μπορει καποιος να με φωτισει σας παρακαλω?
Στρέψε με καποιο τρόπο την έξοδο του φίλτρου σου προς την επιφάνεια του νερού ώστε να αναταράσεται και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Η αεραντλία δεν χρειάζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-04-08, 21:31
Το avatar του χρήστη spiros1978
spiros1978 Ο χρήστης spiros1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-03-2008
Περιοχή: Χαίδαρι
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Eγω θα συμφωνησω με τον giagilian και εγω στο φυτεμενο μου δεν εχω αεραντλια καθως τα φυτα κατα την φωτοσυνθεση παραγουν αρκετο οξυγονο για τα ψαρακια σου επισης απο προσωπικη εμπειρια δεν θα αναταραζα την επιφανεια καθως με την αναταραξη θα έφευγε το co2 οπως ειπε και ο giagilian.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-04-08, 21:35
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spiros1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγω θα συμφωνησω με τον giagilian και εγω στο φυτεμενο μου δεν εχω αεραντλια καθως τα φυτα κατα την φωτοσυνθεση παραγουν αρκετο οξυγονο για τα ψαρακια σου επισης απο προσωπικη εμπειρια δεν θα αναταραζα την επιφανεια καθως με την αναταραξη θα έφευγε το co2 οπως ειπε και ο giagilian.
Και το βράδυ Σπύρο, τι θα γίνεται?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-04-08, 21:45
Το avatar του χρήστη spiros1978
spiros1978 Ο χρήστης spiros1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-03-2008
Περιοχή: Χαίδαρι
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Αν κρινω απ΄το δικο μου ενυδρειο το βραδυ δεν εχει καποια ιδιαιτερη αναγκη γιατι τρεφεται απ΄το οξυγονο που εχει απόλη την ημέρα.Οπως ειπα η απαντηση ειναι καθαρα απο προσωπικη μου εμπειρια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-04-08, 23:19
Το avatar του χρήστη thu vu
thu vu Ο χρήστης thu vu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-03-2008
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmy19111977 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα στην παρεα!
Εχω ενα κοινωνικο ενυδρειο 190 λιτρα ικανοποιητικα φυτεμενο το οποιο δουλευει με το εργοστασιακο του φιλτρο.
Το θεμα ειναι οτι στο φιλτρο αυτο η εξοδος του νερου δεν βγαζει φυσαλιδες για την παροχη οξυγονου και γιαυτο τον λογο εβαλα αεραντλια και ολα ειναι καλα. Μπουρμπουληθρες εχουμε οποτε θελουμε και οσες θελουμε!!
Μπορει ομως καποιος να μου πει ποσο και καθε ποτε θα πρεπει να δουλευει η αεραντλια? Εγω συγκεκριμενα την ειχα να δουλευει συνεχεια χωρις σταματημα αλλα σε καποια αλλα θεματα διαβασα οτι δεν χρειαζεται.
Μπορει καποιος να με φωτισει σας παρακαλω?
γεια σου αν εχεις και διοξειδιο περισσοτερο ζημια κανεις παρα καλο στα φυτα σου.με τις φυσαλιδες που δημιουργει ο οξυγονοτης διαφευγει κ το διοξειδιο.τοποθετησε την αντλια σου με τετοιο τροπο ωστε να δημιουργει αναταραξη στην επιφανεια.κ εγω στην αρχη ειχα αεραντλια αλλα τωρα την τρωει η σκονη καθως μ ειναι αχρηστη κ να σκεφτεις οτι εχω μονο 6 φυτα.αν εμφανιστει ελλειψη οξυγονου θα πρεπει τα ψαρια σου να στεκονται συνεχεια στην επιφανεια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-08, 07:12
Το avatar του χρήστη jimmy19111977
jimmy19111977 Ο χρήστης jimmy19111977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΙΛΙΟΝ)
Μηνύματα: 112
Send a message via Skype™ to jimmy19111977
Προεπιλογή

Αν υπαρχει πλεονασμα η ελλειψη οξυγονου υπαρχει τροπος να το καταλαβω?
Νομιζω υπαρχει τεστερ της sera για το οξυγονο.
Εγω παντως επι 7 μηνες την αεραντλια δεν την ειχα κλεισει ποτε!
__________________
GIVE ME SOME WATER!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-04-08, 11:49
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Την έλλειψη οξυγόνου την καταλαβαίνεις απτα ψάρια... Θα ανεβαίνουν στην επιφάνεια για να αναπνεύσουν. Για το πλεόνασμα οξυγόνου δεν νομίζω ότι είναι κάτι που θα πρέπει να σε ανησυχεί..
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΑΡΟΧΗ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ. ATHRAS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 29-02-08 18:19
Γιατι γεμιζει αερα το φιλτρο μου? vasilakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 20 19-05-07 19:32
ειμαστε στον αερα?? Filou Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 42 30-11-06 12:06
ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ , Ε!!!(ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ) NTABOS Γλυκό νερό - Γενικά 18 16-04-03 19:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14655 seconds with 15 queries