Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-02-08, 13:52
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Question Στρώσιμο με αμπούλες βακτηρίων

Γειά χαρά!

Ήθελα να θέσω το εξής θέμα. Έχω ένα 300αρι καινούριο ενυδρείο, (RIO της JUWEL) στο οποίο έχω ένα εξωτερικό ΕΗΕΙΜ 2028 prof II, με substrat pro και το εσωτερικό της juwel το οποίο έχω γεμίσει επίσης με 1L substrat pro και το υπόλοιπο τύρφη και δύο σφουγγάρια. Επίσης έχω 8 φυτά μέσα για αρχή (Hygrophila δύο είδη 3 είδη echinodorus blyxa και κάποια άλλα). Το ενυδρείο τρέχει απο τις 2/2.

Για να ξεκινήσει λοιπον το ενυδρείο έκανα τα εξής (επειδή δέν ήθελα να βάλω αμμωνία απο το φαρμακείο και εννοείται δεν ήθελα να βάλω ψάρια να την παράγουν αυτά) : Αγόρασα τις συγκεκριμένες αμπούλες http://www.prodibio.fr/anglais/biodigest.htm οι οποίες άν διαβάσετε περιέχουν 20 δισεκατομύρια βακτήρια. Επίσης μπόλιασα το εξωτερικό με substrat pro που υπήρχε σε φίλτρο που έτρεχε ενα χρόνο (γέμισε μισό καλάθάκι). Γιά να δώσω τροφή στα βακτήρια ρίχνω flakes τροφής κάθε μέρα και την αφήνω να σαπίσει καθώς και ότι φύλλο φύγει (που είναι πολύ λίγα, γιατι τα φυτά είναι υγιέστατα μη τα ματιάσω) επίσης το αφήνω.

Το αποτέλεσμα των μετρήσεων όμως είναι αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά μηδέν! (Βασικά τα νιτρικά δέν είναι ακριβώς το χρώμα του μηδέν - με υγρά τεστ της sera τα βλέπω - αλλά ούτε και το επόμενο χρώμα). Ποιά είναι η γνώμη σας? Πρέπει να δώσω περισσότερη τροφή, ή απλά πρέπει να περιμένω κι'άλλο? Ξέρω ότι και τα φυτά απορροφούν, αλλά όχι τόσο ώστε να είναι όλα μηδέν ε?

Αναμένω απόψεις, γιατί θέλω να κάνω σωστά τη διαδικασία και να ζήσει πάρα πολύ καιρό το ενυδρείο μου...! Η βοήθεια του φόρουμ αυτού είναι υπερπολύτιμη και σας ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-02-08, 14:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Να ριξεις 4-5 σταγονες αμμωνιας και να μετρησεις μετα απο 24 ωρες..
Μαλλον το στρωσιμο δεν εχει ξεκινησει ελλειψει πηγης αμμωνιας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-02-08, 15:29
speargunner Ο χρήστης speargunner δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Με το τεστ νιτρικών της sera θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία:Είχα τεστ της tetra και της aquarium pharmaceuticals για τα νιτρικά,τα οποία έδειχναν 50mg/dl στο ενυδρέιο μου.Πήρα της sera και μου'δειχνε 0 την ίδια μέρα!!!Θεώρησα πως το τεστ είναι ελαττωματικό και το πήγα στον πετσοπά να κάνει μέτρηση παρουσία μου στα νερά του.Εκεί έδειξε FULL νιτρικά,πραγματοποιώντας τη μέτρηση με τον ίδιο ακριβώς τρόπο!Ξανά στο ενυδρείο μου,ξανά μέτρηση,ξανά 0!!Περιττό ν'αναφέρω ότι λυπήθηκα περισσότερο για τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης των ψαριών του πετσοπά,παρα για την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ αξιοπιστία του τεστ νιτρικών της sera.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-08, 11:52
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

¶ρα δέν υπάρχει διαφορετικός τρόπος απ'το να εισάγουμε αμμωνία ατόφια? Αποκλείοντας φυσικά τη μέθοδο με τα ψάρια, προτιμώ να περιμένω παρά να τα βασανίσω. Όλα αυτά τα σκευάσματα που έχουν μέσα βακτήρια (Sera nitrivec, Tetra Safe start, αυτά που ανέφερα κ.α) κατα τη γνώμη σας δεν πιάνουν?

Βέβαια όλα αυτά τα σκευάσματα έχουν ώς οδηγία να βάλεις μετά απο 5 μέρες περίπου ψάρια (ή 15), ώστε να παράγουν αυτά την αμμωνία. Έχει κάνει κανείς συνδυασμό των μεθόδων στρωσίματος, δηλαδή να βάλει συσκευασμένα βακτήρια, και να ρίξει και αμμωνία? Ίσως είναι το καλύτερο.

Έχω όμως και μιά άλλη απορία που πάντα με μπερδέυει (που θα'πρεπε να ντρέπομαι, την Τρίτη έχω εξετάσεις Μικροβιολογία!) οταν διαβάζω για μεθόδους στρωσίματος: Βάζουμε μια σταθερή ποσότητα αμμωνίας μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. ΜΕτά σταματάμε κάποια στιγμή (όταν έχουμε μηδέν νιτρώδη και αμμωνία) να βάζουμε αμμωνία και βάζουμε ψάρια. Όμως η ποσότητα ψαριών που θα βάλουμε θα παράγουν πολύ λίγη αμμωνία σε σχέση με αυτή που βάζαμε εμείς στο ενυδρείο, ποσότητα που δεν θα είναι ικανή να θρέψει τις αποικίες βακτηρίων που φτιάξαμε, με αποτέλεσμα να χάσουμε αρκετές απο αυτές απο "ασιτία". ¶ρα μήπως είναι τσάμπα κόπος να βάζουμε τόσο μεγάλες ποσότητες αμμωνίας άν δε σκοπεύουμε να πιάσουμε την μέγιστη ιχθυοφόρτιση αμέσως (δηλαδη σε δύο εβδομάδες να έχουμε γεμίσει το ενυδρείο με όλα τα ψάρια που θέλουμε?). ¶ν αρχίσουμε με λίγες αποικίες βακτηρίων και προσθέτουμε τα ψάρια σταδιακά δέν θα έχουμε σταδιακή αύξηση των αποικιών που θα συμβαδίζει με την παραγόμενη αμμωνία απο τα ψάρια? Απλά μου φαίνεται λίγο λάθος το ότι σε ένα μήνα "έστρωσε" κάποιο ενυδρείο και τελείωσε. Πιό λογικό και σωστό μου φαίνεται το ενυδρείο να έρθει σε μια πιο σταθερή ισορροπία όταν είναι στην τελική του κατάσταση απο άποψη ιχθυοφόρτισης, φυτών κτλ γιατί τότε θα είναι τελείως διαφορετικές οι συνθήκες του και οι απαιτήσεις του απο ότι στην αρχή που είχε δυό ψαράκια. ??

Συγνώμη για τη λογοδιάρροια, απλά είναι κάποιες σκέψεις που έχω, και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας, ώς πιο έμπειροι!

Όσον αφορά τα τέστ της sera με βάζεις σε σκέψεις γιατι όλα τα τεστ που πήρα την τελευταία φορά ηταν sera... Βέβαια είναι περίεργο αυτό, να παίρνεις μια μέτρηση στο ένα νερό, και να παίρνεις λάθος μέτρηση στο άλλο.Μια ιδέα: το καλύτερο που είχες να κάνεις είναι να φτιάξεις με καθαρή αμμωνία και νερό ένα διάλυμα με συγκεκριμένη συγκέντρωση αμμωνίας και να δείς αν θα στο βρεί σωστά το τέστ. Το δοκίμασες αυτό?

Περιμένω τις απαντήσεις σας για να αποφασίσω και τι θα κάνω τελικά. Το βλέπω σε κανενα μήνα ακόμα να "στρώνει" το ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-08, 12:51
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ισχυει οτι αν στρωσουμε με αμμωνια και μετα βαλουμε λιγα ψαρια ενα μερος της βιολογιας θα πεθανει απο ασιτια, ομως αυτό δεν δημιουργει καποιο προβλημα.
Η αμμωνια ειναι πηγη τροφης.. τα σκευασματα βακτηριδιων και το μπολι ειναι seed... αυτα τα δυο μαζι φτιαχνουν μια ικανη αποικια βακτηριδιων.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-08, 17:50
speargunner Ο χρήστης speargunner δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Kαταρχήν,δεν πήρα "μία μέτρηση στο ένα νερό και λάθος μέτρηση στο άλλο",αλλά-φοβάμαι-λάθος μετρήσεις και στα δύο!!Θεωρόντας πιο αξιόπιστες εταιρείες την tetra και,ακόμα περισσότερο,την aq.pharmaceuticals και με δεδομένο το ότι συμφωνούσαν στην τιμή νιτρικών του ενυδρείου μου,εκτιμώ ότι το 50 ήταν η σωστή τιμή(ήταν και λογικό:ήμουν χωρίς φυτά,αντιnitrate και αλλαγή νερού κάπου 2βδομάδες σε ένα μάλλον φορτωμένο ενυδρείο).Όσο για τη μέθοδο που αναφέρεις,στέκει επιστημονικά,απλά εδώ και πολλά χρόνια έπαψα να παίρνω τεστ αμμωνίας και νιτρωδών,γιατί πάντα-δόξα τω Θεώ-έδειχναν πεισματικά 0(και μάλιστα χωρίς να απορώ "γιατί" )
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-08, 23:57
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Νομίζω πως με τρόμαξες αρκετά ώστε να πάω να πάρω καινούριο τέστ αμμωνίας πάντως~!~

Όσον αφορά το στρώσιμο: τις βασικές αρχές του "ποιός τρώει τί" τις ξέρω. Απλά αναρρωτιέμαι εν ολίγοις άν είναι δυνατό μέ ένα μικρό "μπόλι" (είτε με τη μορφή σκευάσματος ή υλικό παλιού "ενεργού" βιολογικού φίλτρου) να μπούν λίγα ψάρια και να προστεθούν σε πολύ ευρύ χρονικό διάστημα τα υπόλοιπα, χωρίς να στρώσουμε το ενυδρείο με υπερδοσολογία αμμωνίας αρχικά.

Δέν θέλω να το παίξω εξυπνάκιας ούτε κατακρίνω κάποια μέθοδο, απλά θέλω να κάνω αυτή τη συζήτηση με ανθρώπους που έχουν επαφή με πραγματικά ενυδρεία και εμπειρία, και όχι μόνο βιολόγους που το παίρνουν τελείως θεωρητικά.

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-02-08, 12:33
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η εμπειρια λεει οτι το "μπολιασμα" απο παλιο φιλτρο δουλευει παντα.
Αντιθετα τα ετοιμα σκευασματα απεχουν παρα πολυ....
Αν σκεφτεις οτι το μπολι για να πετυχει πρεπει
α. Να μεταφερθει συντομα για λογους οξυγονωσης
β. Να μην κρυωσει /ζεσταθει πολυ
γ. Να μην αλλαξει το ph αποτομα

Η πραξη εχει δειξει οτι οσο πιο πολυ τηρουνται τα παραπανω, τοσο πιο πετυχημενο ειναι το μπολιασμα.
Το να πετυχουμε τα παραπανω μεσα σε ενα απλο μπουκαλι που μπορει να ειναι στο ραφι και κανα χρονο ειναι τουλαχιστον δυσκολο...
Καποια στιγμή ειχε κυκλοφορησει στη αμερική ετοιμο μπολι ως προιόν.
Ειχε ειδική συσκευασια και μεταφεροταν μονιμως σε κρυο περιβαλλον οπως τα εμβολια, και σε τιμη πολλαπλασια των απλων σκευασματων.
Υποψιαζομαι οτι δεν το αγορασε κανεις οποτε και εξαφανιστηκε...

Στη πραξη, στρωσιμο ενυδρειου κανουν μονο οι αρχαριοι που δεν εχουν προσβαση σε στρωμενο ενυδρειο.. Ολοι οι αλλοι μπολιαζουν το νεο απο το προηγουμενο.

Επισης, οποτε βρισκεται κανεις με αδειο ενυδρειο που να μην εχει ψαρια συνηθιζεται να ριχνουμε 2-3 σταγονες αμμωνιας για να μην ξεστρωσει το φιλτρο...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-08, 12:15
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Ταχύτατο στρώσιμο???

Πολύ καλό θα ήταν να υπάρχει αυτό το προιόν με έτοιμο μπόλι όπως λές, και ίσως δέν το αγόρασε κανείς γιατί λίγοι τελικά έχουν σωστή γνώση του αντικειμένου. Εδώ πήγα να πάρω προχτές απο το Pet City (επιτρέπεται να αναφέρω?) του αμαρουσίου σκεύασμα με βακτήρια (πήρα τελικά το Denitrol της JBL) και μου είπε η κοπέλα που ήταν στα ενυδρεία: "Μή βάζεις αμμωνία, δέν χρειάζεται, απλά βάλε αυτό, και θα στρώσει το ενυδρείο!", και το είπε με ένα τόνο διδακτικό, επιπληκτικό. Και άν την άκουγα? Ευτυχώς που υπάρχει το φόρουμ αυτό!!

Έχω εξελίξεις, σκεφτόμουν να ανοίξω άλλο θέμα, αλλά είναι απόλυτα σχετικό με αυτό, οπότε:

Όπως γράφω στο πρώτο ποστ του θέματος, το ενυδρείο τρέχει απο 2/2. Έβαλα μπόλι απο το άλλο ενυδρείο που είχα - το οποίο έτρεχε ενα χρόνο -, όμως το έβαλα πρίν ζεσταθεί το νερό, και χωρίς να έχω πηγή αμμωνίας τις επόμενες μέρες, και έτσι μάλλον το μπόλι χάθηκε άδικα... Έτσι αργότερα αγόρασα τις biodigest αμπούλες, αλλά πάλι δέν έβαζα αμμωνία (άφηνα τροφή κάθε μέρα, αλλά προφανώς αυτό δεν αρκεί στα 300 λίτρα!) και έτσι αμμωνία, νιτρικά νιτρώδη , όλα μηδέν!

Διάβασα λοιπόν εδώ πολλά πράγματα, και είπα να πάρω αμμωνία. Πήρα λοιπόν, υπολόγισα με μετρήσεις πόσο πρέπει να βάλω, και έβαλα τόση ώστε την πρώτη μέρα μετρούσα σχεδόν 4 mg/L. Επίσης την ίδια μέρα έριξα denitrol της JBL. Την επόμενη μέρα λοιπόν η αμμωνία είχε πέσει και μετράω απο περιέργεια νιτρώδη (λέω απο περιέργεια γιατι δεν θα ηταν λογικο την πρώτη μέρα κιόλας να είχα νιτρώδη!) και είχα νιτρώδη στο κόκκινο (5mg/L)!!

Οπότε μετράω την μεθεπόμενη μέρα (δηλαδή τρίτη μέρα αφου έριξα αμμωνία, δηλαδή σήμερα) και η αμμωνία έχει μηδενιστεί! Επειδή είμαι λοιπόν περίεργος όπως καταλάβατε, είπα έτσι για πλάκα να μετρήσω και νιτρικά άλατα. Και τα νιτρικά μου ειναι στα 50 mg/L και παραπάνω!

Είναι όμως λογικό να έχει γίνει τόσο γρήγορα ο κύκλος? Σε τρείς μέρες?!?! Και πώς εξηγείται ? Να έχω μηδέν νιτρώδη και νιτρικά και να ανέβουν σε τρείς μέρες? (Χαίρομαι βέβαια!). Λέτε να είναι τόσο καλό το denitrol ή είχα μαζέψει βακτήρια που απλά περίεμεναν φαγητό? Βέβαια και πάλι αυτό δεν εξηγεί τα νιτρικά..! Καμιά ιδέα?

Προφανώς όταν μηδενίσουν τα νιτρώδη θα είμαι έτοιμος έτσι? Τώρα πώς να προχωρήσω? Έχω ήδη ρίξει αμμωνία ώστε να φτάσω πάλι στα 3-5 mg/L. Να σταματήσω να ρίχνω μέχρι να μηδενιστούν τα νιτρώδη ή να συνεχίσω?

Συγγνώμη για το εκτεταμένο πόστ, αλλά ήθελα να είμαι λεπτομερής για να καταλάβετε!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-02-08, 16:10
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Χθές έριξα άλλη μιά δόση αμμωνίας, και είχα φτάσει στα 5 mg/L και σήμερα μου μηδενίστηκε! Τα νιτρώδη και τα νιτρικά είναι και τα δύο στην υψηλότερη ένδειξη των τέστ. Δέν είναι πάρα πολύ περίεργο? Σε τέσσερις μέρες καταναλώθηκε ποσότητα 5 mg/L επι δύο φορές, και έχω ήδη νιτρικά στο φούλ.

Τί να κάνω τώρα? Μάλλον πρέπει να σταματήσω να βάζω αμμωνία μέχρι να εξαφανιστούν τα νιτρώδη? Ρωτάω απλά γιατί το χρονοδιάγραμμα του στρωσίματός μου μέχρι τώρα δέν έχει καμία σχέση μ'αυτό που λένε όλοι!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-02-08, 16:17
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Συνεχισε να ταιζεις το ενυδρειο σου με μερικες σταγονες αμμωνια καθε μερα.
(η οποια θα εξαφανιζεται σχεδον αμεσως).
Οταν εξαφανιστει και το No2 θα εισαι ετοιμος για ψαρια
Φυσιολογικα ειναι ολα αυτα που γραφεις.
Προφανως το μπολι δεν πεθανε και γιαυτο και πας ετσι
Γενικα με μπολι και λιγη βοηθεια με αμμωνια μπορουμε να στρωσουμε ενα ενυδρειο πολυ γρηγορα. Την αληθεια την λενε ως συνηθως οι μετρησεις.
Απλα επειδη αυτες οι μεικτες μεθοδοι φαινονται λιγο βουνο σε αρχαριους, δεν τις πολυπροτεινουμε... Οχι οτι δεν γινονται ομως.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-02-08, 22:15
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Ok, άρα είμαι μιά χαρά, και άν ακολουθούσα τη μέθοδο προσθήκης αμμωνίας νωρίτερα θα είχα ενυδρείο έτοιμο πρίν απο 3 εβδομάδες~!

Μου φάνηκε πολύ περίεργο επειδή το μπόλι μπήκε με κρύο νερό, μετά το ενυδρείο το άδειασα απο νερό και το ξαναγέμισα, και γενικότερα αυτό το μπόλι πέρασε απο σαράντα κύματα, οπότε το είχα ως δεδομένο ότι απεβίωσε. Ίσως τελικά ήταν πιό ανθεκτικό απ'ότι νόμιζα.

Όντως είναι λίγο περίπλοκο για καποιον αρχάριο να συνδυάζει μεθόδους, αλλά τελικά αυτή η μέθοδος είναι η καλύτερη απ'όλες!


Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, νομίζω έχω κάνει με τις πληροφορίες απο εδώ την καλύτερη αρχή που γίνεται ωστε να έχω ενα μακρόβιο και υγιές ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-02-08, 22:34
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Σήμερα μέτρησα πάλι και τα νιτρώδη έχουν μηδενιστεί! Όμως έχω και άλλο ένα περίεργο: τα νιτρικά άλατα μειωθήκαν απο τα 100 mg/L στα 10 mg/L , άρα προφανώς δέν θα χρειαστεί να κάνω αυτή τη μεγάλη αλλαγή νερού, που λένε οι οδηγοί για στρώσιμο με αμμωνία, ώστε να φύγουν τα νιτρικά, ε?

Γιατί μου έχουν εξαφανιστεί τα νιτρικα? Είναι λόγω των φυτών? Ακομα δεν έχω τόσα πολλά φυτά , σκοπεύω να βάλω τα πενταπλάσια τελικά. Απορροφούν τόσο τα φυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-02-08, 22:36
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η μετρηση των νιτρικων δεν ειναι και το πιο σιγουρο πραγμα. (σε αντιθεση με το No2 και την αμμωνια
Να κανεις μεγαλη αλλαγη, καλό κανει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΡΧΑΡΙΟΣ! στρώσιμο με ή χωρις φυτά? με ή χωρις αμμο και πέτρες? sakisballoons Αρχάριοι γλυκού νερού 25 20-12-07 13:09
στρώσιμο με ψάρια liana Αρχάριοι γλυκού νερού 31 06-06-07 09:12
Αμπούλες BIO-VERT anasios Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 07-03-06 00:36
Μπερδεμένη με το στρώσιμο... Liolios Αρχάριοι γλυκού νερού 2 21-12-05 19:42
Στρώσιμο μαζί με φυτά Βίκυ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 13-02-05 12:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06587 seconds with 13 queries