Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-07-06, 01:15
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή Ερωτηση περι λειτουργιας φιλτρου!

Χθες λοιπον πηγα και αγαρασα ενα εξωτερικο φιλτρο το Eheim professionell Thermointervall 2327 . Καθησα και εγω λοιπον τωρα το βραδακι να το ετοιμασω με την ησυχια μου και αφου εκανα ολες τις απαραιτητες συνδεσεις ειπα να το βαλω να δουλεψει επανακυκλοφορια σε ενα αδειο δοχειο των 50 λιτρων(χωρις να εχω βαλει τα υλικα μεσα) για να δω τυχων διαρροες πρωτα πριν το βαλω στο ενυδρειο. Τα χαρτια του φιλτρου ελεγαν οτι κατα την εγκατασταση του φιλτρου το υψος να ειναι απο 100-120 cm εγω το εβαλα στα 127 τι να κανω δεν μπορουσα πιο χαμηλα. Το εβαλα λοιπον και αφου ειδα οτι απο διαρροες ημουν οκ παρατηρησα οτι η ροη του δεν ηταν και κατι το τρομερο ( το κουτι λεει PUMP OUTPUT 1050L/H kai FILTER CIRCULATION 550L/H) Σκεφτηκα λοιπον να κανω μια μεταγγιση απο το δοχειο αυτο σε ενα αλλο παλι των 50 λιτρων και τα αποτελεσματα ηταν 50 λιτρα σε 6 λεπτα που σημαινει 500 λιτρα την ωρα καθως επισης οτι κατα την διαρκεια που δουλευε καποιες στιγμες εκοβε για 30 δευτερολεπτα περιπου (εβγαζε αλλα με πολλη πιο μειωμενη ροη) και μετα ξανανεβαζε την αποδοση του(εννοειται οτι την ωρα που γινοταν η μεταγγιση εγω συμπληρωνα στο δοχειο που επεφτε η σταθμη του νερου). Επειδη εγω μπορει να ειμαι παραξενος ή ασχετος α ειμαι και αρχαριος θα μπορουσε να μπου πει καποιος αν ολα αυτα ειναι φυσιολογικα?? Μην παω στο καταστημα που το πηρα και με με αυτα που θα τους λεω. Μηπως ρυθμιζεται απο καπυ η αποδοση της αντλιας και δεν το ξερω????? Αλλωστε οπως διαβασα τις οδηγιες δεν ελεγε κατι τετοιο......αν μπορει καποιος ας βοηθησει την κατασταση!
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-07-06, 09:08
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkmyrtos
κατα την διαρκεια που δουλευε καποιες στιγμες εκοβε για 30 δευτερολεπτα περιπου (εβγαζε αλλα με πολλη πιο μειωμενη ροη) και μετα ξανανεβαζε την αποδοση του(εννοειται οτι την ωρα που γινοταν η μεταγγιση εγω συμπληρωνα στο δοχειο που επεφτε η σταθμη του νερου).
αυτό μπορεί να συμβαίνει πιθανόν επειδή είχε εγκλωβιστεί αέρας στο δοχείο ...παίρνει λίγη ώρα μέχρι να αδειάσει τελείως ο αέρας από μέσα ... βοηθάει άμα κουνάς το δοχείο με ελαφριές κυκλικές κινήσεις γέρνοντας το πότε από την μία και πότε από την άλλη !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-07-06, 09:27
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Για τις μικρές διακοπές-πτώσεις στην ροή σου απαντήσανε, για τα 500 λτ/ώρα, το γράφει και το φίλτρο σου: filter circulation 550lt/h. ¶ρα όλα είναι οκ με το φίλτρο.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-07-06, 10:36
George1961
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Ερώτηση - απορία

Αν στο ανώτατο όριο του μανομετρικού του και άδειο από υλικά έχει απόδοση 500 λίτρα , γεμάτο με τα υλικά και μετά από κάποιες μέρες λειτουργίας, με μια φυσιολογική μείωση ροής της τάξης του 20%, πόσο σίγουρο θα είναι, γυρνώντας μόνο δυό φορές την ώρα το νερό του 180λιτρου ενυδρείου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-07-06, 11:05
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Περί ροής τα γράφει: 550λ/ω (προφανώς είναι το μέγιστο σε ιδανικές συνθήκες).

Κατάλληλο μέχρι 350 λίτρα ενυδρείο. Τώρα εάν είναι επαρκές το 2 φορές την ώρα δεδομένου ότι είναι τεχνολογίας wet-dry ας το απαντήσει κάποιος που γνωρίζει σχετικά με την τεχνολογία αυτή.

Τα link προς ενημέρωση μιας και το manual δεν γράφει κάπου τα χαρακτηριστικά του:

http://www.eheim.com/prowd.htm
http://www.eheim.de/eheim/inhalte/in...ail_27563_ehen
http://www.eheim.nl/f/eheim.htm

Γνώμη μου ότι είναι μάλλον ακριβή λύση και ένας συνδιασμός 1 εσωτερικού και 1 εξωτερικού θα είχε καλλίτερα αποτελέσματα με μικρότερο κόστος.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-07-06, 12:14
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Επειδή έχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο φίλτρο εδώ και 5 μήνες περίπου, σου λέω ότι το φίλτρο σου δουλεύει απολύτως σωστά.
Αυτή που περιγράφεις, είναι η διαδικασία του wet/dry.
Κατά τη διάρκεια που γεμίζει το φίλτρο, βγαίνει πολύ λίγο νερό, μετά όταν γεμίσει, ανοίγει η βαλβίδα και το νερό βγαίνει γρήγορα. Εμένα "κάνει 1 πλήρη κύκλο" σε περίπου 1,5 λεπτό και το έχω στα σωστά όρια ύψους.

Τώρα σαν φίλτρο:

¶ψογο φιλτράρισμα, αλλά αν θέλεις να βάλεις αληθινά φυτά, καλύτερα να το διώξεις τώρα, γιατί τσακίζει το CO2. Εγώ στο 120αρι μου με μπουκάλα, το έχω περίπου στις 75 bpm με διάχυση μέσω σκάλας Hagen για να διατηρώ το CO2 εκεί που θέλω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-07-06, 12:37
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak
Επειδή έχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο φίλτρο εδώ και 5 μήνες περίπου, σου λέω ότι το φίλτρο σου δουλεύει απολύτως σωστά.
Αυτή που περιγράφεις, είναι η διαδικασία του wet/dry.
Κατά τη διάρκεια που γεμίζει το φίλτρο, βγαίνει πολύ λίγο νερό, μετά όταν γεμίσει, ανοίγει η βαλβίδα και το νερό βγαίνει γρήγορα. Εμένα "κάνει 1 πλήρη κύκλο" σε περίπου 1,5 λεπτό και το έχω στα σωστά όρια ύψους.
Έχω και εγώ Wet & Dry της ΕΗΕΙΜ και κάνει ακριβώς αυτό.
Θέλει προσοχή στα μήκη των σωλήνων....στο ύψος...και αν βουλώσει λίγο...σταματάει η λειτουργεία του σαν wet-dry.
Προσοχή λοιπόν στην συντήρηση.
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση περι MOONSTONE nkmyrtos Γλυκό νερό - Γενικά 11 05-07-06 23:12
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 20-11-03 14:13
Ick medication newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 07-10-03 23:49
Υλικα Φιλτρου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 22-03-03 11:31
Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 23-01-03 16:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06163 seconds with 15 queries