Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ψάρια θαλασσινού νερού > Reefsafe

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-16, 16:51
Το avatar του χρήστη dieccast
dieccast Ο χρήστης dieccast δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: θεσσαλονοκη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Αγορά ψάρι κλόουν

Γεια χαρά στο υπέροχο φορουμ! ΕιμΙ νέο μέλος και ενδιαφέρομαι για την αγορα ενός "κλόουν" και θέλω τα φώτα σας! Καταρχήν θέλω να του παρεχω τα πάντα που χρειάζεται ενυδρείο,φυτά,θερμοτστατες και γενικά τα πάντα που χρειάζεται το ζωντανο! Θα ήθελα αν εινξ ευκολο να μου πειτε πάνω κάτω ποιο είναι το κόστος για ένα σωστό ξεκίνημα με κλόουν(όλα μαζί)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😀
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-16, 16:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dieccast Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρά στο υπέροχο φορουμ! ΕιμΙ νέο μέλος και ενδιαφέρομαι για την αγορα ενός "κλόουν" και θέλω τα φώτα σας! Καταρχήν θέλω να του παρεχω τα πάντα που χρειάζεται ενυδρείο,φυτά,θερμοτστατες και γενικά τα πάντα που χρειάζεται το ζωντανο! Θα ήθελα αν εινξ ευκολο να μου πειτε πάνω κάτω ποιο είναι το κόστος για ένα σωστό ξεκίνημα με κλόουν(όλα μαζί)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😀
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!!!

Να το ρωτήσω εγώ λιγο διαφορετικά?
Μέχρι πόσα χρήματα μπορείς να δώσεις και τι χώρους έχει το σπίτι (εννοω μέχρι πόσα λιτρα μπορείς να πας) ?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-16, 17:19
Το avatar του χρήστη dieccast
dieccast Ο χρήστης dieccast δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: θεσσαλονοκη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Καλώς σας βρήκα φιλε! Εεμ δεν ξέρω έτσι πάει?ποσά μπορώ να δώσω? Δεν ξέρω καθόλου τιμές κ τέτοια δεν έχω ιδέα! Σπίτι 100 τετράγωνικα πάνω κάτω αλλά θέλω να το χω στο δωμάτιο μου ας πούμε ή έστω να το βάλω στο σαλόνι!
Θέλω ας πουμε Max 2 ψαρακια! Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό δηλαδή αν χρειάζεται να ζούνε πολλά μαζί ή με κάποια αλλα! Αν μπορείς να μου πεις πως πάει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-16, 18:22
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

καλος ηρθες και απο μενα!!!
για αρχη ριξε λιγο διαβασμα στα ποστ του φορουμ θα σε βοηθεισουν πολυ να καταλαβεις πως παιζετε το παιχνιδι στο αλμυρο!!!

απο κει και περα μια βασικη αρχη που πρεπει να σκεφτεις ειναι οτι στο Θαλασσινο νερο οσο μεγαλητερο ειναι το ενυδρειο τοσο ποιο ευκολο αλλα και ακριβοτερο ειναι να το διατιρισεις!!!

τωρα οσον αφορα το κλουν ριξε μια ματια εδω στην εξερετικη δουλεια του φιλου μας Chocolate puma http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89523 και αλλη μια εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73203 και απο κι και περα ρωτα οτι θες και εδω ειμαστε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-02-16, 08:20
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dieccast Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς σας βρήκα φιλε! Εεμ δεν ξέρω έτσι πάει?ποσά μπορώ να δώσω? Δεν ξέρω καθόλου τιμές κ τέτοια δεν έχω ιδέα! Σπίτι 100 τετράγωνικα πάνω κάτω αλλά θέλω να το χω στο δωμάτιο μου ας πούμε ή έστω να το βάλω στο σαλόνι!
Θέλω ας πουμε Max 2 ψαρακια! Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό δηλαδή αν χρειάζεται να ζούνε πολλά μαζί ή με κάποια αλλα! Αν μπορείς να μου πεις πως πάει
Καλημέρα
Για να μην σε μπερδεύω, ρωτάω πολύ απλά : Θέλεις να ξεκινήσεις πχ με ένα nano στα 60 - 120 λίτρα ή να πας απευθείας σε 300λιτρο? Στα 120λιτρα χωράνε οι 2 κλόουν αλλα σε λίγο καιρό ίσως να ψάχνεις για μεγαλύτερο, γιατι αν μπει το μικρόβιο, δεν βγαίνει!
Η διαφορά εκτός από το κόστος του ενυδρείου, είναι πως θα χρειαστείς πολλά & καλύτερα φωτα στο μεγάλο ενυδρείο, πολύ περισσότερο βράχο, αραγωνίτη, μεγαλύτερες αλλαγές νερού, περισσότερη ποσότητα σε αλάτι, μεγαλύτερο θερμαντήρα κλπ κλπ

Δεν τα γράφω για να σε αποτρέψω να πας σε μεγάλο. Προσωπικά αν μπορούσα, θα είχα γεμίσει το σπίτι με ενυδρεία.... Το λέω για να έχεις κι εσύ κάποια πράγματα στο μυαλό σου

Κάνε μια έρευνα αγοράς σε κάποια καταστήματα, που έχουν καλή επαφή με τα θαλασσινά, όπως aquario.gr ή aquariumshop.gr

Ψάξε για γυάλες, δες τις τιμές στον βράχο (μέσω αγγελιών μπορείς να βρεις ζωναντό βράχο στη μισή τιμή - όπως κι άλλα ενυδρειακά), δες τις τιμές σε φωτιστικά, σε αραγωνίτη, σε αλάτι κλπ κι εδώ είμαστε

Προσωπικα, τρέχω εδώ και λίγο καιρό ένα 60λιτρο nano reef και πραγματικά το κόστος δεν συγκρίνεται μ αυτό του γλυκού!

Εννοείται πως προηγείται διάβασμα και έρευνα αγοράς, για να πάρεις μια ιδέα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-16, 17:17
Το avatar του χρήστη dieccast
dieccast Ο χρήστης dieccast δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: θεσσαλονοκη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση! Θα ήθελα αρχικά ένα μικρό σχετικά ενυδρείο με ένα κλόουν μέσα!(αν μπορεί να ζήσει ένα μόνο του χωρίς πρόβλημα)
Το nano reef τι ειναι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 15-02-16 στις 08:55
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-16, 20:07
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Νανο ειναι απλα ενα μικρο ενυδρειο (για τα δεδομενα του θαλασσινου παντα) 60-70-80-120 λιτρα πανω κατω

τα κλουν ζουν και μονα τους αλλα δεν μπενουν σε γυαλα οπος τα χρισοψαρα π.χ. (οχι οτι και για αυτα κανει καλο αλλα λεμε τωρα) Τα κλουν εχουν καποιες απαιτισεις σε λιτρα που καλο ειναι να τιρουνται για λογους επιβοιωσης ευζωιας και αναπτυξης και οσον αφορα τα λιτρα αν δεις και στο λινκ που σου εδωσα ειναι 75λτ. (πανω κατω)

http://www.liveaquaria.com/product/p...755&pcatid=755

ριξε και εδω μια ματια αμα θες!

για περιεγαψε μας λιγο ποιο αναλυτικα τι εχεις εσυ στο μιαλο σου για να καταλαβουμε λιγο καλητερα!! τι λιτρα σκευτεσε εξοπλισμο.... και παει λεγοντας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-16, 22:17
Το avatar του χρήστη dieccast
dieccast Ο χρήστης dieccast δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: θεσσαλονοκη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

-------------------------
Οκ καταλαβα!αυτό που θέλω είναι ένα nano όπως λες,λιτρα δεν ξέρω ποσα αρκει να είναι καλά για το ψάρι!ένα Νορμάλ νάνο θελω ώστε να ζει μια χαρά το ψαρακι! Επίσης εξοπλισμό θελω να χει αυτά που χρειάζεται χωρίς υπερβολές κτλπ!
Θέλω ένα νάνο ενυδρείο ας πούμε με έναν κλόουν για αρχή (και μετά θα δω αν πάρω δεύτερο κτλπ)
Να πάω σε κάποιο petshop να δω τι θα μου προτεινουν(ή είναι τελείως ανιδεοι)? Μένω θεσσαλονικη!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dieccast : 14-02-16 στις 22:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-16, 08:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ανίδεοι δεν είναι ολοι ...αλλα μη ξεχναμε πως είναι και εμποροι. Καλυτερα να ρωτήσεις εδώ ότι σε απασχολει και να πας προετοιμασμένος στο κατάστημα για τις αγορες σου.
εξαλλου και στον πιο ενημερωμενο και προθυμο πετσοπα να πας πρεπει να εχεις διαβασει αρκετα πρωτα. Αλλιως δε θα πετυχει το εγχείρημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-16, 11:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Για ένα καλό ξεκίνημα, θες τα παρακάτω

1. Γυάλα από 80-120 λίτρα
2. Σκιμερ για τα λίτρα αυτά
3. Φωτιστικό με τις σωστές λάμπες
4. Κρεμαστό φίλτρο για αντιφως και άνθρακα
5. Αραγωνίτη
6. Ζωντανό & νεκρό βράχο
7. Αλάτι
8. Βαρέλι για να σπας το αλάτι (αν πχ κάνεις μια εβδομαδιαία αλλαγή 20%, τότε θες ένα βαρέλι από 16-24 λίτρα
9. Θερμαντήρα για το ενυδρείο και για το βαρέλι
10. Κυκλοφορητές για το ενυδρείο και κυκλοφορητή για το βαρέλι
11. Προσθετικά για θαλασσινό
12. Τροφές (ξηρές, κατεψυγμές, ζωντανές - εφόσον χρειάζονται & βιταμίνες)
13. Τα απαραίτητα παρελκόμενα (απόχες, λάστιχα κλπ)
14. ¶νθρακα και αντιφωσφόρο (είτε εταιρείας είτε χύμα)
15. Controller για έλεγχο θέρμανσης και ψύξης (πχ STC1000 220 V)
16. Πρόβλεψη για ψύξη το καλοκαίρι (κατασκευή με ανεμιστήρες υπολογιστή ή έτοιμο σύστημα)
17. Αντίστροφη Όσμωση
18. Αυτόματη αναπλήρωση

Αν μπορείς να κάνεις πρόβλεψη και για sump, θα είναι ακόμη καλύτερα!

Στα γράφω γενικά. Είναι καλό να ξεκινήσεις έρευνα αγορας για το καθένα
Μέσω αγγελιών μπορείς να βρεις διάφορα, μεταχειρισμένα μεν σε καλη τιμή δε

Επίσης, όπως σου γράψαμε πιο πάνω, πρέπει να προηγηθεί διάβασμα
πχ για τα λίτρα που θέλει το ψάρι, πρέπει να το βρεις μόνος σου ...

Καλή συνέχεια κι εδώ είμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-02-16, 16:37
mixalakis Ο χρήστης mixalakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2014
Περιοχή: ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 647
Προεπιλογή

όλα αυτά που σου λεει ο προλαλήσαντας είναι όλο το έργο. Για να καταλάβεις για τι μιλάμε να πας σε ενα petshop να σου δείξουν τι έχουν και τι σημαινει τόσο από όγκο όσο και απο λεφτά. μην πάρεις τιποτα , απλά πηγαινε σε 2-3 τρεις να σε ξεναγήσουν οπτικά.

Ετσι έκανα κι εγω γιατί δεν είχα κάποιον φίλο με ενυδρείο θαλασσινό ασχέτως τι ρώτησα εδώ μέσα μετά για την αγορά και τι έκανα στο τέλος και από που τα πήρα.

Πάντως πριν αγοράσεις το παραμικρό διάβασε πολύ. πριν αποφασίσεις πάλι διάβασε πολύ. έχει λίγη δουλίτσα κι ενασχόληση το έργο αυτό . δεν το φτιάχνουμε και το παρατάμε....
__________________
REEF LIGHT
Main display : 80x60x60h , Sump : 60x50x40h
Lighting : Kessil A360W Controller : Apex
Circulation: 2 X Tunze 6055 Return pump: Sicce 4000
Skimmer : RLSS 6
Heating : Eheim 300 Cooling : Teco TK500


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-02-16, 16:58
Το avatar του χρήστη dieccast
dieccast Ο χρήστης dieccast δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: θεσσαλονοκη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ωραία αψογα ξεκιναω διάβασμα και στη συνέχεια θα πάω σε διάφορα Πετ για να ρωτησω!! 😀
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κλόουν Kotsos Reefsafe 4 20-02-08 00:07
Ασθένεια Κλόουν; Zeppelos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 23 05-06-07 13:38
Οτόκυκλοι κινδυνεύουν από κλόουν ? ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥ Γατόψαρα Ν. Αμερικής 2 17-04-07 23:46
Λεκέδες στην πλάτη των κλόουν cubapete Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 29 24-01-06 00:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05088 seconds with 15 queries