Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-03-09, 16:35
tsoyki_1 Ο χρήστης tsoyki_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2008
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Μυκητίαση..Θεραπεία δεν εχω αποτελέσματα

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: Juwel 80
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
7 Μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: Από την αρχή λειτουργίας του περίπου.
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 30
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
2.Σκαλάρια, 5. Φούσκες. 1,Μονομάχο 2, Silver shark 2, Πλατύστομους 3, γαρίδες 1, γατόψαρο
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:
2 με 3 εβδομάδες 40%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: Προχτες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
1 φόρα την ημέρα
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:7,6
KH:15d
GH:14d
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):0
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
οχι
ΣΤΙΚΣ: Ναι JBL
Ηλεκτρονική: οχι
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
Σκαλάρι
2. ΔΕΡΜΑ:κανονικό, Σπυράκι επάνω απο το δεξί του μάτι.
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Κανονική
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): Φυσιολογικά, σκούρα καφέ
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): Αυξημένη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : Ναι. Ζωήρο και ορεξάτο.
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Πριν 1 Εβδομάδα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Αρχικά εμφανίστηκε στην δεξιά πλευρά του στόματος του αλλά μετά από θεραπεία με bactopur (sera) έχει σχεδόν περάσει από εκεί, αλλά εμφάνισε νέο επάνω κοντά στο μάτι του.

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: baktopur (sera) = + Αλάτι μετά το τέλος της θεραπείας.
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
Συμφώνα με οδηγίες χρήσεις
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 4 Μέρες
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: Μέτρια αποτελεσματικότητα
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : Ναι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: Ναι (50%)
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : Οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : Ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Το πρόβλημα το έχω εδώ και 3 μήνες. Το πρώτο αρρώστησε (gourami) με παρόμοιο σύμπτωμα στο στόμα αλλά το πήρα χαμπάρι αργά.. αυτό παρουσίασε και εξόφθαλμο, ακολούθησε μετά από ένα μήνα σχεδόν και το δεύτερο gourami με τα ιδία συμπτώματα…παράλληλα εγώ προέβαινα σε καθαρισμό ανανεώσει νερού και τακτικών μετρήσεων να δω τι δεν πάει καλά!
Και το 2 απεβίωσε και πλέον έγινα πιο παρατηρητικός για νέα συμπτώματα σε άλλο ψάρι.
Μετά πάλι σχεδόν από ένα μήνα αρρώστησε και το σκαλάρι με το ίδιο σύμπτωμα.. μετά από συμβουλές από διάφορα petshopμου ανέφεραν να μην προβώ σε απομακρύνσεις από το ενυδρείο μιας και είναι το 3 σύμπτωμα άρα όλο το ενυδρείο πρέπει να λάβει θεραπεία γιατί θα αρρωστήσουν και τα υπόλοιπα.
Το θέμα μου είναι ότι εγώ έκανα την θεραπεία χωρίς τρομερά αποτελέσματα.. και ακολούθησα και οδηγίες και από το site. Που αναφέρονται στην μυκητίαση, και ότι μετά το τέλος της θεραπείας να συνεχιστή με αλάτι η ολοκληρώσει του!
Αλλά πλέον εμφάνισε και νέο σπυράκι το σκαλαρι…τώρα τη κάνω εγώ;;
1.Ξανακάνω την θεραπεία και ας έχει αλάτι μέσα;;
2.Το απομακρύνω και αφήνω τα υπόλοιπα με το αλάτι μόνο;

3. Το σκαλαρι το βάζω σε ένα μικρό ενυδρείο για να ξανακάνει την θεραπεία αυτή με το baktopur.. Η αναμένω της εξελίξεις;;;


4. θέλω να αλλάξω και φίλτρο το μπλε και το πράσινο σφουγγάρι… Να περιμένω την αναρρώσει του ψαριού;
Πριν από μια εβδομάδα έκανα και καθαρισμό βυθού και τότε παρατήρησα ότι έχει αρρωστήσει το σκαλαρι.
Και σύμφωνα με οδηγίες του site δεν κάνουμε αλλαγές φίλτρων αφού έχει γίνει καθαρισμός βυθού.. !

Περιμένω την γνώμες και την απόψεις σας.. και ευχαριστώ εκ το προτέρων για τον χρόνο που αφιερώσατε για αυτό το post


http://www.aquatek.gr/vb/album.php?albumid=151
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoyki_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: Juwel 80
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
7 Μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: Από την αρχή λειτουργίας του περίπου.
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 30
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
2.Σκαλάρια, 5. Φούσκες. 1,Μονομάχο 2, Silver shark 2, Πλατύστομους 3, γαρίδες 1, γατόψαρο
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:
2 με 3 εβδομάδες 40%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: Προχτες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
1 φόρα την ημέρα
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:7,6
KH:15d
GH:14d
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):0
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
οχι
ΣΤΙΚΣ: Ναι JBL
Ηλεκτρονική: οχι
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
Σκαλάρι
2. ΔΕΡΜΑ:κανονικό, Σπυράκι επάνω απο το δεξί του μάτι.
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Κανονική
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): Φυσιολογικά, σκούρα καφέ
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): Αυξημένη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : Ναι. Ζωήρο και ορεξάτο.
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Πριν 1 Εβδομάδα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Αρχικά εμφανίστηκε στην δεξιά πλευρά του στόματος του αλλά μετά από θεραπεία με bactopur (sera) έχει σχεδόν περάσει από εκεί, αλλά εμφάνισε νέο επάνω κοντά στο μάτι του.

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: baktopur (sera) = + Αλάτι μετά το τέλος της θεραπείας.
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
Συμφώνα με οδηγίες χρήσεις
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 4 Μέρες
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: Μέτρια αποτελεσματικότητα
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : Ναι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: Ναι (50%)
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : Οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : Ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Το πρόβλημα το έχω εδώ και 3 μήνες. Το πρώτο αρρώστησε (gourami) με παρόμοιο σύμπτωμα στο στόμα αλλά το πήρα χαμπάρι αργά.. αυτό παρουσίασε και εξόφθαλμο, ακολούθησε μετά από ένα μήνα σχεδόν και το δεύτερο gourami με τα ιδία συμπτώματα…παράλληλα εγώ προέβαινα σε καθαρισμό ανανεώσει νερού και τακτικών μετρήσεων να δω τι δεν πάει καλά!
Και το 2 απεβίωσε και πλέον έγινα πιο παρατηρητικός για νέα συμπτώματα σε άλλο ψάρι.
Μετά πάλι σχεδόν από ένα μήνα αρρώστησε και το σκαλάρι με το ίδιο σύμπτωμα.. μετά από συμβουλές από διάφορα petshopμου ανέφεραν να μην προβώ σε απομακρύνσεις από το ενυδρείο μιας και είναι το 3 σύμπτωμα άρα όλο το ενυδρείο πρέπει να λάβει θεραπεία γιατί θα αρρωστήσουν και τα υπόλοιπα.
Το θέμα μου είναι ότι εγώ έκανα την θεραπεία χωρίς τρομερά αποτελέσματα.. και ακολούθησα και οδηγίες και από το site. Που αναφέρονται στην μυκητίαση, και ότι μετά το τέλος της θεραπείας να συνεχιστή με αλάτι η ολοκληρώσει του!
Αλλά πλέον εμφάνισε και νέο σπυράκι το σκαλαρι…τώρα τη κάνω εγώ;;
1.Ξανακάνω την θεραπεία και ας έχει αλάτι μέσα;;
2.Το απομακρύνω και αφήνω τα υπόλοιπα με το αλάτι μόνο;

3. Το σκαλαρι το βάζω σε ένα μικρό ενυδρείο για να ξανακάνει την θεραπεία αυτή με το baktopur.. Η αναμένω της εξελίξεις;;;


4. θέλω να αλλάξω και φίλτρο το μπλε και το πράσινο σφουγγάρι… Να περιμένω την αναρρώσει του ψαριού;
Πριν από μια εβδομάδα έκανα και καθαρισμό βυθού και τότε παρατήρησα ότι έχει αρρωστήσει το σκαλαρι.
Και σύμφωνα με οδηγίες του site δεν κάνουμε αλλαγές φίλτρων αφού έχει γίνει καθαρισμός βυθού.. !

Περιμένω την γνώμες και την απόψεις σας.. και ευχαριστώ εκ το προτέρων για τον χρόνο που αφιερώσατε για αυτό το post


http://www.aquatek.gr/vb/album.php?albumid=151


Ημέρα 2 με θεραπεία με αλάτι… όλα βαίνουν καλός. Αισθητή υποχώρηση από το σπυράκι και παραμένει ορεξάτο και κεφάτο το σκαλάρι.
1, Πόσο να κρατήσω την θεραπεία με το αλάτι, πότε να αρχίσω να βάζω ποσότητες νερού για να γίνει αφαλάτωση ;;
2, Με τα φίλτρα τι να κάνω ;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoyki_1 : 27-03-09 στις 16:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-03-09, 09:36
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Δεκα ημερες θα αφησεις το αλατι,μετα σταδιακες αλλαγες νερου για να φυγει(οσο ειναι δυνατον ) το αλατι.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-03-09, 11:36
Το avatar του χρήστη kalomoiris
kalomoiris Ο χρήστης kalomoiris δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2008
Περιοχή: Ιερισσός Χαλκιδική
Μηνύματα: 528
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kalomoiris
Προεπιλογή

χωρια απο την θεραπεια που πρεπει να κανεις σιγουρα πρεπει να αποχοριστεις παρα πολλα απο τα ψαρια που εχεις ειναι πολλα για τα λιτρα σου και ανομια μεταξυ τους

5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2.Σκαλάρια, 5. Φούσκες. 1,Μονομάχο 2, Silver shark 2, Πλατύστομους 3, γαρίδες 1, γατόψαρο

σκεψου οτι η αρρωστια που εχεις ισως και να οφειλετε και στον αριθμο και τα ειδη που εχεις μεσα σε 80 μικτα λιτρα το τι στρες θα νιωθουν
__________________
Πείρα ονομάζει ο καθένας τα σφάλματά του...

Αν δεν μπορείς να τους πείσεις, μπέρδεψέ τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
Μυκητίαση τι κάνουμε;


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θεραπεία Ick και τα αποτελέσματα. Lampiris Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 29-09-08 10:15
Αποτελέσματα Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φωτογραφίας ΠΣΦΕ 2007 mikenuke Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 20 21-04-07 02:07
Τύρφη - pH - υπολογισμοί - αποτελέσματα Fonamstel Γλυκό νερό - Γενικά 6 19-04-04 23:19
Φωτισμός και φυτά - Αρχικά αποτελέσματα kai απορίες vsavvas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 19-03-03 20:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05444 seconds with 13 queries