Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-12-05, 14:23
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή CO2 DIY - χωρις επιτυχία

Kalispera paidia.
Einai i triti prospatheia pou kano na doulepso to DIY CO2 pou exo ftiaksei. Tin proti fora de doulepse katholou, tin deuteri doulepse parapano ap'oti eprepe kai mpike to migma mesa sto enudreio kai eixa duo apoleies. Proxtes ekana mia triti prospatheia. Gemisa to mpoukali 1,5lt ena daxtulo pano apo ti mesi. Otan arxise na ginetai i antidrasi, arxise pali na pernaei migma sto nero tou enudreiou. To aposundesa amesos gia na min klapso ki alla thymata. Ti kano lathos telos panton? Exo apelpistei me auto to marafeti.

Moderator note:παρακληση να μην γραφουμε με greekenglish. μονο με ελληνικους χαραχτηρες διοτι υπαρχει δυσκολια αναγνωσης .ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-12-05, 14:28
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή απλα πραγματα.....

φιλε επιστημονα,αν το καταφερα εγω που με τα τεχνικα ειμαι αστα να πανε....ΤΟΤΕ μπορουνε ολοι.......1/15 λιτρο κολα 3 κουταλιες ζαχαρη με χλιαρο νερο,γεμιζεις τη φιαλη μεχρι εκει που στενευει,βαζεις και μισο κουταλακι του γλυκου μαγια σκονη,κλεινεις καλα το καπακι με τεφλον,βαζεις αντεπιστροφη βαλβιδα....και τελειωσες.....εσυ κατι κανεις λαθος με το μειγμα η δεν εχεις βαλει βαλβιδα.............
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-12-05, 14:56
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Diy Co2

Η κατασκευη ειναι συμφωνα με τις οδηγιες:
Φιαλη 1,5 λιτρα (απο εμφιαλωμενο νερο), μονωμενη με τεφλον στο καπακι και σιλικονη στο σωληνακι. Στο σωληνακι ειναι εφαρμοσμενος ενας ρυθμιστης (απο αεραντλια) και μετα μια αντεπιστροφη βαλβιδα. Τελος ειναι ο διαχυτηρας.
Το μειγμα ειναι:
Ζεστο νερο λιγο πανω απο τη μεση της φιαλης, 3 φλυτζανια ζαχαρη (φλυτζανια τσαγιου υποθετω ετσι και μια κουταλια μαγια σε σκονη.
Το μειγμα αρχιζει να αντιδρα και να παραγεται CO2. Μετα απο λιγη ωρα ομως αρχιζουν να ανεβαινουν σταγονιδια του μειγματος απο το σωληνακι προς το ενυδρειο. Την προηγουμενη φορα βρηκα το νερο θολο και 2 ψαρια νεκρα. Μου ειπαν οτι εγινε απο τη ζαχαρη που περιειχε το μειγμα που μπηκε στο ενυδρειο. Τωρα μειωσα την ποσοτητα του νερου αλλα και παλι ανεβηκε λιγο μειγμα στο ενυδρειο. Το αποσυνδεσα αμεσως μην εχουμε επαναληψη των προηγουμενων. Δεν ξερω τι δεν παει καλα. Ακολουθω πιστα τις οδηγιες που βρηκα σε πολλα sites και ολες συμφωνουν μεταξυ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-12-05, 15:04
profitia Ο χρήστης profitia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2004
Περιοχή: Αθήνα, Βύρωνας
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Ένα κουταλάκι μαγιά είναι πάρα πολύ. Βάζε το 1/4 της ποσότητας. Ρυθμιστής σε τέτοια κατασκευή δεν έχει νόημα (παράγεται μικρή ποσότητα) και μπορεί να σκάσει η μπουκάλα σου αν ανεβάσει πίεση. Το σωληνάκι καλό είναι να είναι σε όλο το μήκος του πάνω από την επιφάνεια της μπουκάλας, στην αντίθετη περίπτωση μπορεί πράγματι να μαζέψει σταγονίδια. Αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωσει να περάσει μίγμα στο ενυδρείο.
__________________
Μπάμπης

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-12-05, 15:07
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ρυθμιστης απο αεραντλια.....????? γιατι...??????μαλλον εκει ειναι το προβλημα.......αν το κανεις ετσι οπως σου λεμε και συνεχισεις να εχεις προβλημα.....πας μαλλον για αλλαγη του nick σου............
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-05, 15:49
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

klaz μαλλον δεν διαβασες καλά την συνταγη, ειναι 3 φλυτζανια, κι οχι 3 κουταλιες ζαχαρη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-05, 16:03
3leon Ο χρήστης 3leon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Το έπαθα κι εγώ την πρώτη φορά που έφτιαξα το μίγμα. Το πρόβλημα σου θα λυθεί αν βάλεις λιγότερη μαγιά και προσθέσεις βαλβιδα αντεπιστροφής.
__________________
Καληνύχτα μπαμπά, σ' αγαπάμε !!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-05, 16:30
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Question Diy Co2

TOLIS 3 φλυτζανια ζαχαρη εγραψα, οχι 3 κουταλια. Παιδια, δε νομιζω οτι το προβλημα ηταν ο ρυθμιστης αεραντλιας γιατι το μειγμα για να φτασει τοσο ψηλα στο σωληνακι κατι αλλο φταιει και αυτο το κατι βρισκεται στο μειγμα. Δηλαδη κατι προωθει το μειγμα ψηλα για να ανεβει στο σωληνακι. Το σωληνακι ξεκιναει 3 ποντους κατω απο το πωμα, οχι πολυ χαμηλα δηλαδη. Αρα ουτε αυτη ειναι η αιτια. Ισως πραγματικα η αιτια να ειναι η μια κουταλια (γλυκου) μαγια. Ισως θελει λιγοτερο, αλλα τοσο γραφουν στις "συνταγες" στο ιντερνετ. Ξερει καποιος ΥΠΕΥΘΥΝΑ να μου πει τη σωστη δοσολογια ΝΕΡΟΥ, ΖΑΧΑΡΗΣ, ΜΑΓΙΑΣ για μπουκαλι 1,5 λιτρων;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-12-05, 16:35
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή δικο μου το λαθος....

δικο μου,δικο μου το λαθος.ειναι 3 φλιτζανια ζαχαρη και οχι 3 κουταλιες....ζητω συγνωμη..απο κεκτημενη ταχυτητα......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-12-05, 16:44
profitia Ο χρήστης profitia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2004
Περιοχή: Αθήνα, Βύρωνας
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

3 εκ. κάτω από το καπάκι είναι μάλλον πολύ. Μίκρυνε το σωληνάκι όσο μπορείς. Είναι πιθανόν λόγω μεγάλης ποσότητας μαγιάς να σου άφρισε και να πέρασε στο ενυδρείο.
Ο καθένας χρησιμοποιεί τη δοσολογία που τον έχει διδάξει η εμπειρία του. ¶ρα δεν υπάρχει χρυσή συνταγή του τύπου 300 gr ζάχαρη και 20 μαγιά. Η απόδεκτή (και δοκιμασμένη) αναλογία πάντως στο 1.5 λίτρο είναι 3 φλυτζάνια ζάχαρη και λίγη μαγιά(στη μύτη του κουταλιού).
Μήπως έχεις το μπουκάλι κοντά σε καλοριφέρ; Η θερμοκρασία του μιγματος ιδανικά πρέπει να είναι 21-25 βαθμούς.
__________________
Μπάμπης

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-12-05, 16:55
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Question Δοσολογια

Δεν εχω καλοριφερ σπιτι μου. Εχω κλιματισμο και δε νομιζω οτι το πιανει το μπουκαλι εκει που ειναι. Η θερμοκρασια πρεπει να ειναι γυρω στουσ 22-23 βαθμους. Μαλλον φταιει η πολλη μαγια (αν και ετσι λεει η συνταγη). Βαλβιδα αντεπιστροφη εχω. Θα κοψω λιγο ακομα και το σωληνακι... Αντε να δω τι αλλο θα κανω με αυτο το μπελα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-12-05, 20:53
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Η συνταγή που βρήκες αν λέει όντως μία κουταλιά μαγιάς είναι πολύυυυυ λάθος !!!
Όπως είπε και ο profitia λίγο ένα τσακ στην άκρη του κουταλιού πρέπει να βάλεις.
ΥΓ μιλάμε πάντα για κουταλάκι του τσαγιού, το μικρό
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-12-05, 02:45
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epistimon
Το μειγμα ειναι:
Ζεστο νερο λιγο πανω απο τη μεση της φιαλης,
και μια κουταλια μαγια σε σκονη.
ενας ρυθμιστης (απο αεραντλια)
Λένε οτι για να πέσει το αεροπλάνο πρέπει να πάθει τρείς βλάβες ταυτόχρονα
Εσυ είχες και τις τρείς
1. Ποτέ ζεστό νερό αλλά πάντα χλυαρό
2. Μια κουταλιά όπως σου είπαν ειναι υπερβολική
3. Τον ρυθμιστή αφαίρεσε τον.
Αντε και καλή επιτυχία.
ΥΓ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epistimon
Παιδια, δε νομιζω οτι το προβλημα ηταν ο ρυθμιστης αεραντλιας
Δεν εχει σημασία το τι πιστεύεις εσύ αλλα αν πιστεύεις εμάς που στα λέμε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-12-05, 16:48
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Πάντως εγώ δεν χρησιμοποιώ ούτε σιλικόνη ούτε τεφλόν... κάνω μια πιο στενή τρύπα απο το σωληνάκι στο καπάκι, κόβω πλάγια σε μορφή σφήνας το σωληνάκι έτσι ώστε να περνάει εύκολα η μύτη του απο την τρύπα και με λίγη δύναμη το τραβάω έτσι ώστε να μπει σφηνωτά. είναι εντελώς στεγανό έτσι. όσο για το τεφλόν δεν χρειάζεται, αν σφίξουμε καλά το καπάκι ενός τέτοιου μπουκαλιού με κάποιο υγρό μέσα, το αναποδογυρίσουμε και το πιέσουμε με δύναμη θα προσέξουμε οτι δεν τρέχει σταγόνα υγρού, οπότε είναι αρκετά στεγανό απο την μάνα του. έτσι το δουλεύω εδώ και καιρό και χωρίς ανεπίστροφες αντλίες και τέτοια και δουλεύει μια χαρά! έχω προσθέσει και ένα πορόληθο στην άκρη για καλύτερη διάχυση. προσοχή στη ποσότητα μαγιάς όμως για να μην υπερχειλίσει όπως προαναφέρθηκε, ίσως και να είναι καλύτερο να βάζεις λιγότερο νερό αρχικά μέχρι να βρεις την σωστή στάθμη εμπειρικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 14-12-05 στις 16:50
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ειδη Bettas Χωρις Φωτο... vasilis-arta Bettas 6 23-08-05 01:09
reef χωρις live rock? REEFAKIAS Θαλάσσια Βιολογία 5 13-01-05 14:32
Με η χωρις γλαστρακι...? Fighter Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 18-12-04 21:43
ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΤΕΖΑ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 06-12-04 03:32
αλγη χωρις φυτα griffin_23 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 06-02-04 03:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05385 seconds with 13 queries