Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-05-17, 12:39
Balennaki Ο χρήστης Balennaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2017
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Λάθος ξεκίνημα..

Καλημερα!
Έχω ένα ενυδρείο Aquael60 το οποίο φιλοξενεί δυο χρυσόψαρα που μπήκαν με διαφορά 4ων ημερών περίπου..

Έχοντας μιλήσει με τον άνθρωπο στο pet shop έχω πάρει εντελώς λάθος οδηγίες σύμφωνα με τα όσα διαβάζω εκ των υστέρων εδώ.. Την τελευταία φορά που πήγα μου είπε πως θα πρέπει να περιμένω άλλες 30 ημέρες για να αλλάξω το νερό και πως προς το παρόν δεν χρειάζομαι τεστ ουτε και αντί χλώριο.. Τα ψαράκια δείχνουν μια χαρά προς το παρόν όμως απ όσα διάβασα καταλαβαίνω πως όσο μένουν μέσα στο ενυδρείο τους κάνω κακό..

Θα πρέπει να παραγγείλω σίγουρα τεστ διαδικτυακά και θα ήθελα να μου πείτε τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω την κατάσταση μέχρι να δω τι θα κάνω με τα ψάρια μου.. Δυστυχώς δεν έχω κάποιον στο περιβάλλον μου με ενυδρείο για να τα χαρίσω.. και μάλλον δεν έχει νόημα να τα πάω πίσω στο μαγαζί που μου είπε πως το να χαθούν κάποια ψαράκια είναι στο προγραμμα.. Έχω κατά στεναχωρηθεί
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-05-17, 12:56
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Καλημέρα.

Αλλαγή νερού καθημερινά σε όσο το δυνατόν κοντινότερη θερμοκρασία, το βέλτιστο να είναι όμοια. Διακόπτεις το τάισμα. Αν έχεις αεραντλία βάλτη να δουλεύει. Βάλε αγγελία για μπόλι στην περιοχή σου. Η αλλαγή πάντα με αντιχλώριο. Εναλλακτικά, αποχλωριώνεις το νερό με την αεραντλία. Πόσες μέρες τρέχει το ενυδρείο?

Μην απογοητεύεσαι, αρκετοί ξεκινάμε τελείως στραβά. Καλωσήρθες στην κοινότητά μας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-05-17, 13:03
Balennaki Ο χρήστης Balennaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2017
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημερα!
Ευχαριστώ για το καλωσορισμα, μακάρι να καταφέρω να στρώσω την κατάσταση μετά από όλα τα λάθη που έκανα...
Αεραντλια εννοείς το φίλτρο;
Αν ναι είχε ένα φίλτρο το ενυδρειο και από το μαγαζί μου είπαν πως δεν είναι αρκετό και μου έδωσαν ένα άλλο μεγαλύτερο. Το έχω σε λειτουργία από την πρώτη μέρα και το δεύτερο το έχω φυλαγμένο.

Έχω μάλιστα την εντύπωση πως παρασύρει τα ψάρια γιατί τα βλέπω πως όταν αφήνονται κάπως ελεύθερα τα παρασύρονται προς το φιλτρο.

Αντί χλώριο δεν έχω για να κάνω σήμερα αλλαγή, έχουμε όμως φιλτρο στο πόσιμο νερό μας, θα είναι εντάξει αν πάρω από εκεί νερό;

12/5 ξεκίνησα το ενυδρειο, για 3 μέρες μόνο με νερό φίλτρου και τροφή και μετά από 4 ημέρες μπήκαν τα ψάρια.. από φυτά κτλ δεν έχω βάλει τπτ προς το παρόν


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-05-17, 13:13
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Γράψε μας για το φίλτρο που έχεις σε λειτουργία.

Χαμήλωσε τη στάθμη του νερού στο ενυδρείο έτσι ώστε να δημιουργείται ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού και να βλέπεις μπουρμπουλήθρες. Θα κάνει λίγο θόρυβο αλλά θα το συνηθίσεις και είναι για καλό.

Πάρε ένα καθαρό κουβά/κουτί/μεγάλο δοχείο, να μην έχει γίνει χρήση χημικών για καθαριότητα, πχ όχι κουβά σφουγγαρίσματος. Πλύνε καλά με καυτό νερό και χρήση ξυδιού (σφουγγαράκι καινούριο αχρησιμοποίητο και το φυλάς στην άκρη για τέτοιες δουλειές, ενυδρειακές). Πάρε το φίλτρο που έχεις και κάθεται και άδειασε το από όλα τα υλικά που έχει μέσα και μέσα στο γεμάτο νερό κουβά που έχεις καθαρίσει, βάλε το να λειτουργεί και να κάνει μπουρμπουλήθρες, όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά. Έτσι θα αποχλωριώσεις τη συγκεκριμένη ποσότητα νερού για να κάνεις αλλαγή το απογευματάκι. ¶σε τον κουβά δίπλα στο ενυδρείο για να πλησιάσει η θερμοκρασία. Ενυδρείο μην ανάψεις φώτα για να μην έχουν διαφορά.

To ενυδρείο σου είναι αυτό και το φίλτρο αυτό?

Αύριο Δευτέρα θα πάρεις τεστ αμμωνίας και αν έχεις δυνατότητα και τεστ νιτρωδών/νιτρικών. Σε σετάκι βγαίνει πιο οικονομικό, όπως πχ αυτό.

Mην πάρεις σε μορφή στικ, δε δείχνουν τπτ σωστό. Αντιχλώριο θα πάρεις το Prime και θα χρησιμοποιήσεις 2πλή ή και 3πλή ποσότητα, ανάλογα τι θα δείξουν τα τεστ. Όταν κάνεις και τα τεστ θα συμπληρώσεις τη λίστα που θα βρεις εδώ.

Διάβασε και εδώ αν δεν το έχεις ήδη κάνει για καλύτερη κατανόηση.

Έχε υπόψιν σου ότι το ενυδρείο είναι μικρό ακόμα και για ένα χρυσόψαρο αλλά αυτό θα το δούμε αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-05-17, 13:30
tasosk Ο χρήστης tasosk δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Φίλη μου την πάτησες άσχημα όπως και πολλοί απο εμάς όταν πρωτοξεκινησαμε με τις βλακείες που μας λένε στα Pet Shop για να πουλήσουν κατευθείαν.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι καταρχάς καθημερινές αλλαγές νερού για να μην σου ψοφήσουν τα ψάρια και να ψάξεις για μπόλι απο κάποιον κοντά σου.

Αν δεν βρεις μπόλι αρχίζουν τα δύσκολα αφου έχεις ήδη τα ψάρια ...
Πήγαινε σε ενα φαρμακείο και ζήτα αμμωνία και μια σήραγγα 1-2ml γύρω στα 3-4 ευρώ κάνουν αν θυμάμαι καλά (πρόσεχε μην την αναπνεύσεις και μην σου πέσει πάνω σου και σε κάψει) γέμισε ένα κουβά με νερό (και αντιχλώριο φυσικά) βάλε μέσα υλικά για το φίλτρο ή ένα απλό σφουγγάρι φιλτρου και αεραντλία ή κυκλοφορητή ότι έχεις κάτι να δημιουργεί κίνηση στο νερο ...
πηγαινε εδω http://www.fishforums.net/aquarium-calculator.htm στο πεδίο "Fishless Cycling - Ammonia Required" 3-6ppm είναι ότι πρέπει βάλε τα λίτρα του κουβά και δες πόση αμμωνία χρειάζεσαι να βάλεις με την σύριγγα και με γάντια μιας χρήσης. Αν θες να το επιταχύνεις μπορείς να πάρεις βακτήρια σε μπουκαλάκι απο pet shop που ουσιαστικά είναι "αυγά" βακτηρίων και μόλις έρθουν σε επαφή με το νερό και την αμμωνία "ενεργοποιουνται ή τουλάχιστον έτσι λένε".Κάνε μετρήσεις κάθε 2 μέρες και όταν μηδενίζει η αμμωνία πρόσθεσε πάλι
Με αυτόν τον τρόπο σε 2 βδομάδες θα έχεις μία μικρή αποικία βακτηρίων
πρόσθεσε τα στο φίλτρο του ενυδρείου σου και τσέκαρε καθημερινά για επίπεδα αμμωνίας στο ενυδρείο, αν είναι πάνω απο .3 ppm κατευθείαν αλλαγή νερού.

Ελπίζω να βοήθησα

Πάντως προσπάθησε να βρεις μπόλι γιατί ο δεύτερος τρόπος είναι πραγματικός μπελάς..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-05-17, 13:31
Balennaki Ο χρήστης Balennaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2017
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Απ όσο μπορώ να δω στο φιλτρο που έχω μέσα στο ενυδρειο γράφει: xilong xl-f070 12w 1000lt/hour

Θα ανεβάσω μια φωτογραφία του φίλτρου μέσα στο ενυδρειο για να μου πεις αν θα πρέπει να το ανεβάσω πιο πάνω για τις μπουρμπουλήθρες που λες.

Επίσης αν δεν σου κάνει κόπο, γράψε μου τα απαραίτητα που θα πρέπει να παραγγείλω για να τα έχω όσο πιο σύντομα γίνεται.

Εγώ έχω σημειωμένα αντί χλώριο, θερμόμετρο, υγρά τεστ νερού



Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-05-17, 13:41
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Balennaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ όσο μπορώ να δω στο φιλτρο που έχω μέσα στο ενυδρειο γράφει: xilong xl-f070 12w 1000lt/hour
Πολλά δε μπορώ να καταλάβω αλλα οκ λες, δώσε τόπο στην οργή αλλά γιατί να δώσουν χιλιάρι φίλτρο σε 60 λίτρα ενυδρείο ρε γμτ, αυτό το πράμα δλδ πρέπει να σαι τελείως πατατοκέφαλος για να το κάνεις.

Αν το φίλτρο σου δέχεται προσαρμογή ροής βάλτο στη μίνιμουμ. Αν έχεις ενυδρειακό "βαμβάκι" στούμπωσε μέσα όσο μπορείς. Αν δεν έχεις, πάρε το σφουγγάρι απ το άλλο φίλτρο και βρες τρόπο να το στουμπώσεις. Το φίλτρο σου θα έπρεπε να λέει κάτι μεταξύ 200/300 λίτρων άνα ώρα, όχι χίλια. Κοινώς,πρέπει να χαμηλώσουμε τη ροή.

Καλά τα σημειώνεις για αρχή, θα χρειαστούν κ άλλα στην πορεία... Επειδή είμαι αφηρημένος γενικά και όλο και κάτι θα ξεχάσω, άσε να σου πουν κ οι υπόλοιποι τι άλλο θα χρειαστείς, μη σε πάρω στο λαιμό μου. Btw, όταν έχουμε ανάγκη άμεση, μπαίνουμε στο pet shop θέλοντας και μη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-05-17, 14:09
Balennaki Ο χρήστης Balennaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2017
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

fouskas το ενυδρειο μου είναι αυτό που έβαλες ναι, το φιλτρο που μου έβαλες είναι αυτό που έχω κρατημένο. Στο ενυδρειο έχω το xilong που σου έγραψα παραπάνω.

Το φιλτρο έχει ένα καλωδιακί που βγαίνει προς τα έξω το οποίο έχει καπάκι. Μήπως αν το κλείσω μειώσει την δύναμη; επανέρχομαι με φωτογραφίες..


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------






Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Balennaki : 21-05-17 στις 14:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-05-17, 14:42
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο φίλτρο ως προς την κατασκευή του, δε μπορώ να σε βοηθήσω στη λειτουργία του. Δοκίμασε να καπακώσεις το σωληνάκι για να δεις πως θα λειτουργήσει, δεν ξέρω. Πάντως η εικόνα που στέλνεις είναι πολύ "βίαιη" ως προς την κίνηση του νερού στο ενυδρείο.

Θα σου πρότεινα να τα κάνεις τούμπα δλδ να βάλεις το εργοστασιακό του μέσα και να χρησιμοποιείς την αντλία αυτού που έχεις τώρα μέσα για αποχλωρίωση αλλά σε αυτή την περίπτωση χάνεις και ό,τι έχει αναπτυχθεί από βιολογία.

Αν τελικά βρεις μπόλι, βάλτο στο φίλτρο που είχε μέσα το ενυδρείο όπως πωλείται από την εταιρεία ή πάρε ένα ενδιάμεσο. Το 1000άρι φύλα το, χαμένο δε θα πάει. Απλά είναι παντελώς ακατάλληλο για τα λίτρα σου. Βασικά τώρα που το ξαναβλέπω, μήπως είναι αντλία νερού και όχι φίλτρο? Έχεις βιολογικό υλικό κάπου? Σφουγγάρι ή οτιδήποτε άλλο μέσα του, υπάρχει?
-------------------------
Κ όμως είναι φίλτρο, οκ το googlαρα.
-------------------------
Το φίλτρο που είχε μέσα όταν το αγόρασες, είναι οκ για τα λίτρα σου. Αν βρεις μπόλι, χρησιμοποιήσέ το στο αρχικό φίλτρο και βάλτο μέσα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fouskas : 21-05-17 στις 14:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-05-17, 14:46
Balennaki Ο χρήστης Balennaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2017
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Θα κλείσω το σωληνάκι με το καπάκι στο υπάρχον φιλτρο βα δω πως θα πάει και σε περίπτωση που βρω μπόλι θα το βάλω στο μικρό που είχε μέσα το ενυδρειο..
όσο πάει γίνεται και χειρότερο το θέμα :Ρ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-05-17, 14:48
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Το πιο σημαντικό είναι να ρυθμίσεις καθημερινές αλλαγές γιατί είναι άστρωτο το φίλτρο και να προμηθευτείς τεστάκια και αντιχλώριο. Τα ψάρια ταλαιπωρούνται με τη βίαιη κίνηση του νερού αλλά το βασικό είναι να έχεις σωστές παραμέτρους στο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-05-17, 14:53
Balennaki Ο χρήστης Balennaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2017
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Ναι αυτό θα ξεκινήσει άμεσα.. και αύριο θα πάμε να πάρουμε και τα τεστακια και το αντί χλώριο..

Τα ψαράκια δεν θα είχα κανένα θέμα να τα δώσω εφόσον τα έπαιρνε κάποιος για να τους δώσει κάτι καλύτερο.. αν είναι να μπουν σε γυάλα δεν είναι καλύτερα να είναι εδώ; ξέρω κι εγώ.. χάλια η κατάσταση

Προς το παρόν έκλεισα το καπάκι και δείχνει να βγάζει λιγότερες μπουρμπουλήθρες στην επιφάνεια

Υ.Γ ευχαριστώ τόσο πολύ για τον χρόνο και την βοήθεια σας


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-05-17, 15:06
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Μπουρμπουλήθρες θέλουμε για να αυξήσουμε το οξυγόνο στο νερό. Ένταση στη ροή του νερού είναι που δε θέλουμε.

Γι'αυτό είναι οι κοινότητες, κάποτε με βοήθησαν κ μένα οι εμπειρότεροι κ βοηθούν άκόμα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-05-17, 16:22
Balennaki Ο χρήστης Balennaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2017
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Επίσης στα τοιχώματα του ενυδρείου έχει κάτι που εμένα μου μοιάζει με άλατα, αλλά μου είπαν πως θα φύγουν μόνα τους.. Εγώ πάλι έτσι όπως τα βλέπω δεν νομίζω να φύγουν..
Μήπως κατά την αλλαγή να τα καθαρίσω με ένα σφουγγάρι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-05-17, 17:40
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Όχι να μην βουλωσεις αυτό το σωληνάκι. Να το βάλεις πιο μέσα κι έχει εναν ρυθμιστή στο πλάι βάλε το στο μίνιμουμ. Επίσης αυτό που ρίχνει το νερό γυρνάει γύρω γύρω βάλτο να χτυπάει σε μια γωνία.. Σε μένα είχε δουλέψει... Αυτό το φίλτρο έχει όμως νομιζω μονο ενα σφουγγαρακι μέσα , έτσι δε είναι; αν μπορείς κοψε το καο βάλε βιολογικό υλικό κάτι σαν πετρουλες http://www.petcity.gr/fish/accessori...rmec-1l-detail
Και το βαμβάκι ππυ σου ειπαν είναι αυτό http://www.petcity.gr/fish/accessori...ool100g-detail.
Οι μάρκες είναι ενδεικτικές...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-05-17, 18:03
Balennaki Ο χρήστης Balennaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2017
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Δεν βλέπω κανένα ρυθμιστή πουθενά.. ούτε γυρνάει για να κατευθύνω άλλου τη ροη..

Το φίλτρο δεν ξέρω πως είναι στο εσωτερικό του... Το τοποθέτησαν από το μαγαζί που το πήρα στο ενυδρειο και το έβαλα σε λειτουργία όπως ήταν


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
Το σωληνάκι για τον αερα ποσό μέσα να το τραβήξω; δεν πρέπει να είναι έξω από το καπάκι του ενυδρείου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Balennaki : 21-05-17 στις 18:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-05-17, 18:11
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Δεν έχει ενα πρασινο διακοπτακι; στο πλάι ; άνοιξε το να το δεις... Το φίλτρο ολοκληρο να βάλεις μέσα όχι το σωληνάκι... Το σωληνάκι παντα εξω
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-05-17, 18:32
Balennaki Ο χρήστης Balennaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2017
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλησπέρα.. Διακοπτακι δεν υπάρχει όχι.. μιλάω με έναν κύριο για να πάρω μπόλι από κοντινή περιοχή εφόσον δεν βρέθηκε κάτι στην πόλη μου.. Απ ότι κατάλαβα πρέπει να το βάλω στο πιο μικρό φιλτρο που έχω για να μην έχουν θέμα τα ψαράκια


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-05-17, 18:41
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Αν έχει χώρο το άλλο... Ναι...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-05-17, 19:51
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Πόση ώρα μπορεί το μπόλι να είναι εκτός φίλτρου (μέσα σε νερό φυσικά) χωρίς να υπάρχει πρόβλημα ?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-05-17, 21:04
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Ανάλογα το πόσο δυνατή είναι η βιολογία του ενυδρείου από το οποίο θα βγει το μπόλι.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-05-17, 21:12
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Το εσωτερικο φίλτρο τρέχει παράλληλα με εξωτερικό φίλτρο εδώ και 4 μήνες. Από το εσωτερικό θα βγεί το μπολι.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-05-17, 21:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από εμένα.
Δυστυχώς σου έδωσαν λάθος πληροφορίες, αλλά να ξέρεις ότι αυτό έχει συμβεί σχεδόν σε όλους μας.
Για αρχή πες μας το είδος των ψαριών που έχεις,
δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
ή βγάλε μας μια φωτογραφεία να τα δούμε.
Να ξέρεις όμως πως στο 60αρι δεν θα μπορείς να κρατήσεις για πολύ καιρό τα χρυσόψαρα, θα εξαρτηθεί βέβαια και από το είδος των ψαριών.
Πες μας αν θες ποια περιοχή είσαι να δούμε μήπως βρεθεί κάποιος κοντά σου να σου δώσει μπόλι.
Το φίλτρο όμως που έχεις είναι λίγο δύσκολο να μπει μπόλι, πιστεύεις ότι μπορείς να το επιστρέψεις να πάρεις κάποιο άλλο ;
Διάβασε εδώ να καταλάβεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71000
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-05-17, 22:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Να κάνω τώρα και μερικές σκέψεις φωναχτά,
ακούμε πως κάποια μαγαζιά πουλάνε μικρά ενυδρεία, το καταλαβαίνω, για να μη φανεί μεγάλο το αρχικό κόστος για να μπορεί να το αγοράσει ο υποψήφιος πελάτης.
Να πουλάνε μικρά φίλτρα, για τον ίδιο λόγο,
να πουλάνε ζουμιά και μαντζούνια, αυτή είναι η δουλειά τους να πουλάνε,
να πουλάνε ψάρια που δεν χωράνε στο μικρό ενυδρείο, για τον ίδιο λόγο, πρέπει να πουλήσουν,
ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑΝ ;
ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ;
ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ; ΒΛΑΚΕΣ ; ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΝΟΙΑ ;
και μετά τον ένα μήνα λένε για αλλαγές κάθε εβδομάδα ;
και αυτόν τον ένα μήνα τι θα έχει συμβεί ;
θα έχουν ζήσει τα ψάρια ;
και αν ναι , τι και πόση ζημιά θα έχουν πάθει ;
θέλει τόσο μυαλό ;
τα είπα και ξεθύμανα , θα έσκαγα
Πολύ θα ήθελα να βρω κάποιον που τα έχει πει αυτά να τον ρωτήσω
να καταλάβω το σκεπτικό του,
το μετά δεν το συζητάω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-05-17, 22:21
Balennaki Ο χρήστης Balennaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2017
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Είμαι από Κατερίνη και ο tolisn που είναι σχετικά κοντά μου έχει προσφερθεί να μου δώσει μπόλι.

Έχω διαβάσει για τα φίλτρα και έχοντας ήδη αγοράσει δυο συν όλα τα συμπραγκαλα αυτό το μήνα λέω αν γίνεται να το αλλάξω λίγο αργότερα.. δεν θα μπορέσει να κάνει δουλειά κανένα από τα δυο για λίγο καιρό μέχρι να πάρω καινούριο;

Τα ψαράκια το ξέρω πως δεν μπορώ να τα κρατήσω και είμαι διατεθειμένη να τα δώσω αν βρεθεί κάποιος που τα θέλει με το κατάλληλο ενυδρειο γι αυτά..

Περιμένω και τα τεστ μου γιατί εδώ δεν βρήκα υγρά υγρά τεστ αλλά εκείνα που λέτε πως δεν είναι αξιόπιστα. Θα σας ανεβάσω και φωτογραφίες από τα ψαράκια


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-05-17, 22:24
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

απλα τα πραγματα Τακη.ακομα στρωνουν τα ενυδρεια με ψαρια.εχουμε φτασει τοσα χρονια μπροστα σε ολα αλλα μερικες συνηθειες δεν θα αλλαξουν ποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-05-17, 22:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ωραία τότε, δώσε τα ψαράκια και με τη βοήθεια του Τόλη κάνε ένα σωστό ξεκίνημα στον υπέροχο κόσμο των ενυδρείων,
και θα το δεις, δεν θα το μετανιώσεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-05-17, 22:29
Balennaki Ο χρήστης Balennaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2017
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Κύριε Τάκη δεν έχω σε ποιον να τα δώσω τα δόλια..


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------





Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Balennaki : 22-05-17 στις 22:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-05-17, 22:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κάνε καθημερινές αλλαγές και κάποιος θα βρεθεί
Μη το βάζεις κάτω από τώρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-05-17, 22:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αυτό που φοβόμουνα, αυτό το είδος τα χρυσόψαρα θέλουν ενυδρείο 200 λίτρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λάθος Ξεκίνημα...βελτιωμένη συνέχεια; Και τώρα τί; BabiRico Αρχάριοι γλυκού νερού 39 28-01-17 08:39
Λάθος ώρα Fonamstel Greek Aquarist's Boards 5 21-12-05 00:41
Λάθος ξεκίνημα - Προβλήματα στρωσίματος Lary80 Γλυκό νερό - Γενικά 36 18-05-04 12:57
Ερώτηση από αρχάριο...ή αλλιώς ...λάθος ξεκίνημα vakol Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 17-02-04 06:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09271 seconds with 13 queries