Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-10-09, 13:53   #1
Εντελως, παντελως αρχάριος
 
Το avatar του χρήστη Costa
Costa
Junior Member
Εγγραφή: 24-10-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Costa Ο χρήστης Costa δεν είναι συνδεδεμένος 24-10-09, 13:53
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε !!!

Καλώς σας βρήκα πρώτα απ'ολα.
Αγόρασα προχθές ένα ενυδρείο από το carefour, 90-98lt, το οποίο είναι ακόμη στο κουτί του.
Η αλήθεια είναι ότι τρέφω μια μεγάλη αδυναμία σε καρχαριοειδή, και θα ήθελα να μου πείτε, τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω και πως θα μπορέσω να το κάνω. Ακόμη, τι θα πρέπει να αγοράσω σαν υπόστρωμα, τι είδους φυτά, μέχρι πόσα ψάρια θα μπορέσω να έχω στο ενυδρείο, αν θα μπορέσω να έχω και άλλα ψαράκια, τι είδους φυτά, και γενικά οτιδήποτε θα μπορέσει να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά,
Κώστας
Εμφανίσεις: 2671
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-09, 13:59
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλως ηρθες!!
Θα πας για θαλασσινο ενυδρειο? Καρχαριες εχει στη θαλασσα! Αν εννοεις τους παγκασιους (που αυθαιρετα λενε καποιοι καρχαριες επειδη μοιαζουν καπως) να εχεις υποψην σου οτι μεγαλωνουν παρα πολυ και θα χρειαστεις πισινα να τα εχεις ... Θα πρεπει να διαβασεις παρομοια θεματα και θα καταλαβεις τι εννοω!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-09, 15:44
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Προεπιλογή

καλως ηρθες Costa.Η διαστασεις του ενυδρειου σου ειναι απαγορευτικες για αυτο το ειδος ψαριων καλα θα κανεις να διαβασεις πρωτα το φορουμ καλα και αφου μαθεις και καταλαβεις περι τινος προκειτε τοτε αποφασιζεις τι θα βαλεις μεσα και πως θα το στησεις το ενυδρειο σου.Αφου οπως λες ειναι στο κουτι ακομα καλα ειναι πρωτα να διαβασεις για να μην εχεις απωλιες σε ψαρια και χρημα.Επισεις θα μπορουσες να περιμενεις μια βδομαδα και να ερθεις στην συναντηση μας που κανουμε καθε πρωτη Κυριακη καθε μηνα να γνωριστουμε κιολας απο κοντα και να εισαι συγουρος οτι θα παρεις πολλες απαντησεις στα ερωτηματα σου δες το πιο κατω λινκ και θα καταλαβειςhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29318
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-09, 16:09
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Φίλε Costa καλως ήρθες.

Είσαι τυχερός (ή έξυπνος) που πρώτα κοιτάς να μάθεις και μετά να γεμίσεις το ενυδρείο σου - πολλοί τα κάνουν αντίστροφα, και υποφέρουν.

Συνταγή από έναν συν-αρχάριο για να χαίρεσαι το χόμπυ χωρίς να χάνεις χρόνο/λεφτά/ύπνο:

1. Διάβασε τα υπομνήματα των αρχάριων
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

όπως και άλλες σελίδες, π.χ.:
http://www.tsamisaquarium.gr

2.Για ότι δεν καταλαβαίνεις ρώτα ερωτήσεις εδώ στο φόρουμ

3.Σιγά σιγά θα αποφασίσεις τι είδους ενυδρείο θέλεις (φυτεμένο ή όχι, κοινωνικό, βιοτοπικό. Γι'αυτό το σκοπό πολύ χρήσιμες είναι οι "παρουσιάσεις ενυδρείων" εδώ στο φόρουμ (έχει σχετική ενότητα) όπως και το να κάνεις ένα google για "aquascaping" και να δεις εικόνες και πληροφορίες.

4. Όταν αποφασίσεις πάνω κάτω τη μορφή που θα του δώσεις, στήνεις τα βασικά (βυθός με χαλικάκι π.χ. ή ότι άλλο βάλεις, φυτά, διακόσμηση κλπ) και αρχίζεις το στρώσιμο (με αμμωνία ή με μπόλι θα σου πρότεινα εγώ - υπάρχουν σχετικά υπομνήματα στα λινκσ που έδωσα παραπάνω, που τα εξηγούν όλα).

5. Όσο στρώνει το ενυδρείο σου, έχεις καιρό να δεις για ψαράκια, να διαβάσεις περισσότερα, κλπ.

6. Ότι "συμβουλές" σου δίνουν σε πετ σοπ να τις "τσεκάρεις" και εδώ, γιατί πολλές φορές είναι τελείως λάθος.

Καλως ήρθες και πάλι και καλή επιτυχία!

Υ.Γ. Για τα καρχαριάκια και τέτοια που σκέφτεσαι, όντως το ενυδρείο ειναι πολύ μικρό. Αλλά αν διαβάσεις/δεις λίγο, το πιθανότερο είναι ότι θα βρεις πολλά είδη τα οποία δεν ήξερες και τα οποία θα σου φανούν "όμορφα".
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-09, 17:00
Το avatar του χρήστη Costa
Costa Ο χρήστης Costa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Costa
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις καθώς και για τα χρήσιμα links. Το σίγουρο είναι ότι έχει αρκετό διάβασμα κάτι το οποίο δεν είναι ιδιαίτερα αποτρεπτικό.
Μια ερώτηση που μου προέκυψε, είναι το κατά πόσον είναι κοινό το στρώσιμο του ενυδρείου ανεξάρτητα από τι είδους ψάρια θα θελήσω να βάλω μέσα. 'Υστερα, η επιλογή του είδους του ενυδρείου (φυτεμένο ή όχι, κοινωνικό, βιοτοπικό), έχει να κάνει με το μέγεθος του? Οι διαστάσεις αυτού που αγόρασα είναι 70x35x40. Τι θα μου προτείνατε?

Ελπίζω να μην σας ζάλισα,
Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-09, 17:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες και απο μενα!
το στρωσιμο δεν εχει να κανει με το μεγεθος και το ειδος του ενυδρειου.....πρεπει να γινεται παντα για να μην υποφερουν-πεθαινουν τα ψαρια μας...
το ειδος του ενυδρειου εχει να κανει και με τα λιτρα..
παραδειγμα δε μπορεις να βαλεις τροφεους (πανεμορφες κιχλιδες απο την λιμνη τανγκανικα) μεσα...
εχεις πολλες επιλογες ομως..
μερικα παραδειγματα:
φυτεμενο με ζωοτοκα....η νανοκιχλιδες (π..χ. κριμπενσις)
βιοτοπικο αμαζονιου...με μαλακο και οξινο νερο και ξυλα-φυλλα...με αντιστοιχες νανοκιχλιδες
βιοτοπικο τανγκανικα με κογχυλοψαρα...(για σκληρο νερο)
πολυ ενδεικτικα ολα αυτα..οι επιλογες ειναι πολλες...δες τις παρουσιασεις και στο δικτυο γενικοτερα να παρεις ιδεες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-10-09, 17:17
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Costa Εμφάνιση μηνυμάτων
...κατά πόσον είναι κοινό το στρώσιμο του ενυδρείου ανεξάρτητα από τι είδους ψάρια θα θελήσω να βάλω μέσα....
Η διαδικασια του στρωσιματος ειναι η ιδια .. οτι ψαρια και να σκεφτεσαι να βαλεις!!
Καλη συνεχεια στο διαβασμα!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-10-09, 17:28
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Το στρώσιμο είναι "στάνταρ". Αλλά τουλάχιστον αποφάσισε τι βυθό θα έχεις, ώστε να το βάλεις στο βυθό πριν γεμίσεις νερό. Τα διάφορα φυτά μπορείς να τα βάλεις απ'την αρχή, αλλά και στην πορεία. Αν κάνεις στρώσιμο με αμμωνία, θα σου πάρει καμμιά 30-45 μέρες...

Για να διαλέξεις τα υλικά του βυθού, θα χρειαστεί να σκεφτείς και τα ψάρια ταυτόχρονα, αλλά και το πόσο απαιτητικά φυτά θα έχεις.
Μη απαιτητικά φυτά --> τη βγάζεις και με σκέτη άμμο ή χαλαζιακό χαλίκι συν καμμιά ταμπλέτα λίπανσης που και που.
Εγώ ξεκίνησα με απλό χαλαζιακό χαλίκι και το πήγα για φυτεμένο/κοινωνικό.

Απαιτητικά φυτά (όταν προχωρήσεις λίγο) --> σκέψου για "υπόστρωμα" κάτω από το χαλίκι ή άμμο. Το υπόστρωμα θέλει περισσότερη προσοχή σε τυχόν φύτεμα/ξεφύτεμα, ανακάτεμα κλπ. Αλλά σε "αποζημιώνει" με άλλους τρόπους. Αν δε βάλεις υπόστρωμα απ'την αρχή, είναι μεγάλη μανούρα να το βάλεις εκ των υστέρων.

Επίσης, κάποια ψάρια (π.χ. γατόψαρα) θέλουν στρογγυλό/λεπτό χαλίκι, όχι αιχμηρό, γιατί τραυματίζονται. ¶λλα (π.χ. κιχλίδες) "σκάβουν", οπότε δεν πάνε με υπόστρωμα/φυτά.
-------------------------
Και κάτι ακόμα, με αφορμή αυτά που είπε ο panos/alexpolis:

Το τι συνθήκες νερού θα προσπαθήσεις να "φτιάξεις" είναι πολύ σημαντικό. Το κάθε είδος ψαριού έχει τις δικές του "προτιμήσεις" σε ότι αφορά σκληρότητα, και Ph, για παράδειγμα.

Δες τι παραμέτρους έχει το νερό της βρύσης σου (αρκετά πετ σοπ μπορούν να σου κάνουν τις μετρήσεις χωρίς να αγοράσεις τα τεστ), και αποφάσισε αν θα πας σε ψάρια που ταιριάζουν σε αυτές, ή αν θα προσασμόζεις συνεχώς το νερό σου (με συσκευές αντίστροφης όσμωσης, πρόσθετα, κλπ).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 24-10-09 στις 17:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-10-09, 10:01
Το avatar του χρήστη Costa
Costa Ο χρήστης Costa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Costa
Προεπιλογή

Καλή σας μέρα και πάλι.

Έψαξα διάφορα λινκς με πληροφορίες για ψάρια και τουλάχιστον κατέληξα σε κάποια, που θα μου άρεζε να έχω.
Αυτά είναι τα εξής (ελπίζω να τα έχω γράψει σωστά, ώστε να μην σας ταλαιπωρώ)

Lemon tetra
Botia sidthumunki
Apistogramma
Crosrocheilus siamensis
Puntius spp.
Aplocheilus lineatus
Belontia signata

Από αυτά, απ'ότι έχω δει καλό θα είναι να μπαίνουν σαν ομάδες.
Ποια από αυτά μπορώ να τα έχω μαζί, και πόσα ψάρια από το κάθε είδος θα μπορώ να έχω στο υπό σύσταση ενυδρείο μου?

Με εκτίμηση,
Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-10-09, 10:08
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

καλως ηρθες καλο ξεκινημα να εχεις....... και οτι απορεια εχεις να ρωτας!!!!! και να διαβασεις πολυ πριν αρχισεις..........
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-10-09, 10:16
Το avatar του χρήστη agnos
agnos Ο χρήστης agnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2009
Περιοχή: Αχαρνες ( Μενίδι )
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Φίλε μου καλώς ηρθες στη παρέα.Εδώ υπάρχει γνώση και εμπειρία που συγουρα θα σε βοηθήσει.Καλή αρχή.
__________________
Η ελπίδα μου είναι ο Θεός
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτήσεις αρχάριου ΓιώργοςΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 30-12-08 10:06
Αρχάριος στα φυτά panospkk Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 17-10-08 12:28
Αρχάριος .... και μετρήσεις !!! HELP wyclef Αρχάριοι γλυκού νερού 6 27-03-08 15:53
ΒΕΤΑρχάριος.... Carebean pirate Bettas 26 30-08-06 18:54
ΔΙΛΛΗΜΑ ΜΕ KOI ΓΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟ-PLEASE HELP Μάνος Καλονόμος Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 02-06-05 18:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05308 seconds with 13 queries