Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-05-17, 19:55
Zante Ο χρήστης Zante δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2017
Περιοχή: Ζακυνθος
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή Παρουσίαση MALAWI

Διαστάσεις:115x40x50εκ.
Λίτρα: 230
Βιότοπος: Malawi
Χρόνος λειτουργίας: 2μιση μηνες
Ρουτίνα-αλλαγές νερού: 50% καθε εβδομαδα απο βαρελι,προετιμασμενο με αντιχλωριο και θερμαντηρα
Φωτισμός:Τ8 1Χ39W φωταγωγηση 7 ωρες με χρονοδιακοπτη
Φίλτρανση: Εξωτερικο eheim eco pro 300 Εσωτερικο dophin 2000 κυκλοφοριτης sunsun 600l/h
Θέρμανση/ψύξη: Eheim jager 250W
Διακοσμητικά υλικά: 45 κιλα πετρες περιπου θαλάσσης
Βυθός:25 κιλα χαλαζιακη αμμος

pΗ: 7.8
GΗ: 15
KΗ: 10
NH3: 0
NO2: 0
NO3: 5
Θερμοκρασία: 26C

Είδη & αριθμός ψαριών και ασπόνδυλων:
4 metriaclima estherae red zebra ''minos reef''
4 labidochromis caeruleus
8 pseudotropheus demasoni

Είδη φυτών:
Vallesineria americana "gigantea"
Anubia bateri var.nana
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-05-17, 23:42
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

δεν είμαι γνώστης και πολυ του αφρικανικού αλλά το αποτέλεσμα για εμένα είναι πολύ όμορφο.

ατμοσφαιρικό εντελώς

το μόνο που με χαλάει λίγο είναι το εσωτερικό που φαίνεται αρκετά και δε προσφέρει και πολλά , όπως και επίσης η γραμμή στη μέση ακριβώς που θα μπορέσεις να την καλύψεις κάπως με κάποιο φυτό .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-05-17, 00:36
Zante Ο χρήστης Zante δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2017
Περιοχή: Ζακυνθος
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν είμαι γνώστης και πολυ του αφρικανικού αλλά το αποτέλεσμα για εμένα είναι πολύ όμορφο.

ατμοσφαιρικό εντελώς

το μόνο που με χαλάει λίγο είναι το εσωτερικό που φαίνεται αρκετά και δε προσφέρει και πολλά , όπως και επίσης η γραμμή στη μέση ακριβώς που θα μπορέσεις να την καλύψεις κάπως με κάποιο φυτό .
Σ ευχαριστω πολυ....τα ιδια μειονεκτήματα εχω δει κι εγω για την γραμμη στην μεση περιμενω να μεγαλωσει η βαλεσινερια οσον αφορα το εσωτερικο θα αντικατσταθει με εξωτερικο.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-05-17, 08:01
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.382
Προεπιλογή

Καλοτάξιδο!
Μια χαρά για ξεκίνημα αλλά με ένα βασικό λάθος (αν και νομίζω είχαμε συζητήσει για την σύνθεση) : τα estherae με τα labidochromis έχουν την τάση να υβριδίζουν.
Εγώ θα πρότεινα να βγάλεις τα πρώτα και να αυξήσεις (+4) τα ντεμασόνι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-05-17, 09:32
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλή σου ημέρα.

Καλό ξεκίνημα στην Αφρική.

Το στήσιμο από τη στιγμή που δεν θέλεις να πάς σε "βιοτοπικό" είναι υποκειμενικό και θέμα γούστου.

Εγώ για παράδειγμα κάποιες πέτρες στον αριστερό λόφο που φαίνονται ότι έχουν τοποθετηθεί από άνθρωπο η μία πάνω στην άλλη, θα τις άλλαζα να φαίνονται πιο φυσικές και όχι απλά στιβαγμένες.
ΌΠως επίσης θα έβγαζα και την ρίζα που δεν έχει καμιά δουλειά σε αφρικάνικο (εκτός και στήσεις Ποτάμι Αφρικής όπου εκεί μιλάμε για άλλα πράγματα)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-05-17, 09:58
Zante Ο χρήστης Zante δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2017
Περιοχή: Ζακυνθος
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή σου ημέρα.

Καλό ξεκίνημα στην Αφρική.

Το στήσιμο από τη στιγμή που δεν θέλεις να πάς σε "βιοτοπικό" είναι υποκειμενικό και θέμα γούστου.

Εγώ για παράδειγμα κάποιες πέτρες στον αριστερό λόφο που φαίνονται ότι έχουν τοποθετηθεί από άνθρωπο η μία πάνω στην άλλη, θα τις άλλαζα να φαίνονται πιο φυσικές και όχι απλά στιβαγμένες.
ΌΠως επίσης θα έβγαζα και την ρίζα που δεν έχει καμιά δουλειά σε αφρικάνικο (εκτός και στήσεις Ποτάμι Αφρικής όπου εκεί μιλάμε για άλλα πράγματα)
Καλημερα το βιοτοπικο θα στηθει σε λιγο καιρο στο 2μετρο που ετοιμαζεται....ολα θα φαίνονται πιο φυσκικα και χωρις οσο ειναι δυνατον την ανθρώπινη παρέμβαση.....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλοτάξιδο!
Μια χαρά για ξεκίνημα αλλά με ένα βασικό λάθος (αν και νομίζω είχαμε συζητήσει για την σύνθεση) : τα estherae με τα labidochromis έχουν την τάση να υβριδίζουν.
Εγώ θα πρότεινα να βγάλεις τα πρώτα και να αυξήσεις (+4) τα ντεμασόνι.
Καλημερα Κλεοβουλε περα απ το οτι μου αρεσαν λογω ομορφιας τα πρωτα τα εβαλα μαζι λογω μικρου μεγεθους και με την προυποθεση οτι συντομα θα βρισκονται σε πολυ μεγαλυτερο χώρο.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zante : 22-05-17 στις 09:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-05-17, 10:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zante Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα Κλεοβουλε περα απ το οτι μου αρεσαν λογω ομορφιας τα πρωτα τα εβαλα μαζι λογω μικρου μεγεθους και με την προυποθεση οτι συντομα θα βρισκονται σε πολυ μεγαλυτερο χώρο.....
σε μικρό ή μεγάλο χώρο τα M.estherae θα υβριδίσουν αργά ή γρήγορα (αυτό το κάνουν όχι μόνο με τα λαμπίντο αλλά και με αρκετά άλλα είδη pseudotropheus/metriaclima κλπ ) Να τα χωρίσεις πριν μεγαλώσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-05-17, 10:41
Zante Ο χρήστης Zante δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2017
Περιοχή: Ζακυνθος
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
σε μικρό ή μεγάλο χώρο τα M.estherae θα υβριδίσουν αργά ή γρήγορα (αυτό το κάνουν όχι μόνο με τα λαμπίντο αλλά και με αρκετά άλλα είδη pseudotropheus/metriaclima κλπ ) Να τα χωρίσεις πριν μεγαλώσουν.
Εγινε κι ευχαριστω για την παρατήρηση
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-05-17, 17:13
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ωραια ατμοσφαιρα εχει το ενυδρειο σου.ακομα και στο μεγαλυτερο που θα φτιαξεις θα μπορεις να πλησιασεις καλυτερα στο βιοτοπικο αν αυτο σε ενδιαφερει.αλλιως οποιοδηποτε στησιμο ειναι καταλληλο για τα ψαρια αρκει να καλυπτει τις αναγκες τους.μεχρι στιγμης το μονο σημειο που θελει προσοχη ειναι αυτο που σου ειπε ο Κλεοβουλος.τα estherae θα εισαι πολυ τυχερος αν δεν υβριδισουν με τα λαμπιντο.πολυ συχνο φαινομενο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-05-17, 17:20
Zante Ο χρήστης Zante δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2017
Περιοχή: Ζακυνθος
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια ατμοσφαιρα εχει το ενυδρειο σου.ακομα και στο μεγαλυτερο που θα φτιαξεις θα μπορεις να πλησιασεις καλυτερα στο βιοτοπικο αν αυτο σε ενδιαφερει.αλλιως οποιοδηποτε στησιμο ειναι καταλληλο για τα ψαρια αρκει να καλυπτει τις αναγκες τους.μεχρι στιγμης το μονο σημειο που θελει προσοχη ειναι αυτο που σου ειπε ο Κλεοβουλος.τα estherae θα εισαι πολυ τυχερος αν δεν υβριδισουν με τα λαμπιντο.πολυ συχνο φαινομενο.
Σ ευχαριστω κι εσενα για τα καλα σου λογια...υα κοιταξω να κανω υις αλλαγες λοιπον
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση Malawi (450lt) kalomoiris Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 157 19-11-15 00:46
Παρουσίαση ενυδρείου Malawi!! κ.ω.σ.τ.α.ς. Malawi 72 05-03-13 17:54
Παρουσίαση 300 lt malawi saxlina Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 6 06-11-12 14:23
Παρουσίαση Malawi KOKOBAS Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 9 05-06-08 23:52
Παρουσίαση ενυδρείου malawi Andreas301 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 49 07-01-08 10:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04600 seconds with 13 queries