Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 28-03-16, 20:27
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Μπόλι βρέθηκε από το φίλο και γείτονα ΔημήτρηΤ και αύριο-μεθαύριο θα μπολιαστεί. Οπότε, περνάμε και στην ψαροσύνθεση... έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη επιλογή από αυτή που έχω στο μυαλό μου;
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 28-03-16, 20:45
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εχεις καταληξει οτι αυτα σου αρεσουν ή ψαχνεις γενικα για ψαροσυνθεση?
επιλογες υπαρχουν πολλες αλλα αυτο που μας νοιαζει βασικα ειναι να μπορουμε να τα βρουμε κιολας.υπαρχει μια γενικη ελειψη στην αγορα.τα εχεις βρει αυτα που θες?αν ναι η σειρα που θα τα βαλεις θα ειναι και αυτη που τα εχεις γραψει.(labidochromis caereleus, Pseudotropheus acei, Melanochromis maingano και Pseudotropheus elongatus mpanga).

εχεις φωτογραφια της τωρινης καταστασης του ενυδρειου να το δουμε?το εχεις τρεξει καθολου με ανθρακα?
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 28-03-16, 21:48
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις καταληξει οτι αυτα σου αρεσουν ή ψαχνεις γενικα για ψαροσυνθεση?
επιλογες υπαρχουν πολλες αλλα αυτο που μας νοιαζει βασικα ειναι να μπορουμε να τα βρουμε κιολας.υπαρχει μια γενικη ελειψη στην αγορα.τα εχεις βρει αυτα που θες?αν ναι η σειρα που θα τα βαλεις θα ειναι και αυτη που τα εχεις γραψει.(labidochromis caereleus, Pseudotropheus acei, Melanochromis maingano και Pseudotropheus elongatus mpanga).

εχεις φωτογραφια της τωρινης καταστασης του ενυδρειου να το δουμε?το εχεις τρεξει καθολου με ανθρακα?
Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν αρκετά αυτά τα ψάρια και σε γενικές γραμμές υπάρχουν. Το ενυδρείο τρέχει με άνθρακα από την Πέμπτη. Όταν θα πάω να πάρω το μπόλι, θα το βγάλω τον άνθρακα και θα αντικαταστήσω το βαμβάκι. Το ενυδρείο αυτή τη στιγμή είναι έτσι:
https://www.dropbox.com/s/8s3naf1vry...24004.jpg?dl=0

Σκοπεύω να προσθέσω κάποιες βαλισνέριες στη μέση και αριστερά στο ενυδρείο. Πως σας φαίνεται;

Στην επιφάνεια, το φιλμ που φαίνεται θα διορθωθεί μιας και σκέφτομαι να πάρω ένα κυκλοφορητή.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 28-03-16, 21:52
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ομορφο!!απο φιλτραρισμα εισαι ενταξει?ποσα λιτρα βιολογικο χωρανε τα φιλτρα σου?
το φιλμ στην επιφανεια ειναι το λιγοτερο.οπως λες βαζεις ενα κυκλοφορητη να χτυπαει ψηλα και εισαι ενταξει.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 28-03-16, 21:58
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Το εξωτερικό φίλτρο jbl cristalprofi e1501 greenline έχει 12λίτρα κάδο, όπου μέσα έχω 3 "θήκες" με βιολογικό υλικό και μία θήκη με σφουγγάρι και βαμβάκι. Το εσωτερικό της aquael turbofilter 2000 έχει 625ml.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 28-03-16, 22:00
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

οκ μια χαρα εισαι.αφου βαλεις μπολι στην αρχη να παρακολουθεις στενα τις συνθηκες.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 28-03-16, 22:03
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ μια χαρα εισαι.αφου βαλεις μπολι στην αρχη να παρακολουθεις στενα τις συνθηκες.
Επειδή την προηγούμενη φορά με το μπόλι, ίσως είχα κάνει λάθος. Τι πρέπει να κάνω αφού βάλω το μπόλι; Την προηγούμενη φορά έβαλα το μπόλι και έριχνα αμμωνία για 2 μέρες μέχρι να μηδενίσει η αμμωνία, μετά έκανα μια αλλαγή νερού και έβαλα ψάρια. Είναι σωστή αυτή η διαδικασία;
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 28-03-16, 22:18
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

και αμμωνια μπορεις και τροφη..
βασικα δεν μου αρκει να μηδενισει η αμμωνια.καλο θα ειναι να περιμενεις αφου μηδενισει να αρχισουν να αυξανουν τα νιτρικα.θα πρεπει να δεις πολυ υψηλο αριθμο νιτρικων πχ 40 και μηδενικη αμμωνια-νιτρωδη ωστε να εισαι σιγουρος οτι η βιολογια μπορει να ανταπεξελθει στο ταισμα και τη ρυπανση των ψαριων.εννοειτε οτι πριν τα βαλεις κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου περιπου 80%.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 28-03-16, 22:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βάζεις ψάρια αφού μηδενίσουν αμμωνία αλλά και τα νιτρώδη, επειδή όμως στην αρχή δεν μηδενίζουν μαζί, μηδενίζει πρώτα η αμμωνία, προσθέτουμε αμμωνία, και 2 ημέρες δεν φτάνουν , με καλό μπόλι κάνει από 7 με 10 ημέρες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 29-03-16, 21:53
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπέρα, πήρα πριν λίγο μπόλι από το συνχομπίστα Δημήτρη και έβαλα σε λειτουργία το φίλτρο. Έβαλα λίγη τροφή, απλά δεν ξέρω τι ποσότητα τροφής πρέπει να βάλω ώστε να "πιάσει" δεδομένου ότι το ενυδρείο είναι 450λίτρα. Διαφορετικά, αν ρίξω αμμωνία, πόσο πρέπει να φτάσει η μετρούμενη αμμωνία(η δοσολογία που είχα χρησιμοποιήσει την προηγούμενη φορά, ήταν 2ml για κάθε ppm αμμωνίας);
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 29-03-16, 22:04
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

κοιταξε το μπολι ή θα πιασει ή δεν θα πιασει..την τροφη την βαζεις για να συντηρησεις τη βιολογια και οχι για να πιασει το μπολι..
2 περιπτωσεις βλεπω.η μια ειναι να κανεις μετρησεις και αν ολα ειναι καλα βαζεις αμεσα τα ψαρια αλλα εισαι συχνα πανω απο το ενυδρειο και παρακολουθεις μην ξεφυγει καποια τιμη..η αλλη ειναι να βαζεις αμμωνια οπως σου ειπε ο Τακης μεχρι που να την μηδενιζει και να την μετατρεπει σε νιτρικα.εφοσον η βιολογια μπορει και δημιουργει υψηλα νιτρικα και μηδενικη αμμωνια-νιτρωδη τοτε εισαι σιγουρος οτι μπορεις να βαλεις τα πρωτα ψαρια και να ταιζεις κανονικα(νορμαλ,οχι χουφτες)..
η τροφη πιστευω στα 450 λιτρα δεν αρκει για να δοκιμασει τις αντοχες του συστηματος παρα μονο να συντηρησει ενα ποσοστο βιολογιας.

ας ακουσουμε ομως και καμια γνωμη απο τους πιο εμπειρους.εγω δεν γνωριζω κατι αλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 29-03-16, 22:42
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas.kal Εμφάνιση μηνυμάτων
.... Διαφορετικά, αν ρίξω αμμωνία, πόσο πρέπει να φτάσει η μετρούμενη αμμωνία(η δοσολογία που είχα χρησιμοποιήσει την προηγούμενη φορά, ήταν 2ml για κάθε ppm αμμωνίας);
στο δεύτερο σχόλιο του link νομίζω πως θα βρεις την απάντηση

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89293
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 29-03-16, 23:15
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ωραία, έριξα την ποσότητα αμμωνίας που χρειαζόταν με βάση τον υπολογισμό αυτό, θα το παρακολουθώ και θα σας ενημερώνω. Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 04-04-16, 14:32
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπέρα, σήμερα είναι η 5η μέρα που στρώνω με μπόλι. Πριν 21 περίπου ώρες έριξα τελευταία φορά αμμωνία και μόλις έκανα μετρήσεις στο νερό. Η αμμωνία είναι ανάμεσα στο 4-8ppm (υγρό τεστ api- ο υπολογισμός της αμμωνίας που ρίχνω έγινε με βάση το παραπάνω λινκ για 4ppm) και επίσης έχω NO3>50 και ΝΟ2=5mg/l (υγρά τεστ sera). Πως σας φαίνονται οι μετρήσεις;
-------------------------
Η αμμωνία ενώ έριξα αργά χτες το βράδυ, είναι τώρα σε πολύ υψηλά επίπεδα(8-10ppm) ενώ δεν ξαναμέτρησα πάλι NO2,NO3(ισχύουν οι μετρήσεις του προηγούμενου ποστ). Δε μου φαίνεται λογικό να είναι σε τόσο υψηλά επίπεδα αφού δεν άλλαξα την ποσότητα που έριχνα. Αυτό σημαίνει ότι δεν έπιασε το μπόλι, ή είναι κομμάτι της διαδικασίας του στρωσίματος οι τόσο ψηλές τιμές και στις 3 παραμέτρους;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas.kal : 04-04-16 στις 14:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 05-04-16, 22:17
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Update: Όπως έγραψα και χτες, είχα τις παραπάνω μετρήσεις και έψαξα στο φόρουμ και με βάση αυτή την κουβέντα(http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90167) και επειδή υπήρχε μια έντονη θολούρα στο νερό, αποφάσισα να κάνω μια αλλαγή νερού 50%. Οι μετρήσεις που πήρα τώρα είναι:
Αμμωνία:1 ppm (υγρό τεστ api)
Νιτρικά: 100 mg/l (μέγιστη τιμή υγρών τεστ sera)
Νιτρώδη: 5 mg/l (μέγιστη τιμή υγρών τεστ sera)

Με βάση και το παραπάνω link θα συμπληρώσω αμμωνία ώστε να έχω 4ppm μέτρηση. Πηγαίνει καλά η συμπεριφορά με βάση τις μετρήσεις;Δεν είναι παράλογο ότι τα νιτρικά και τα νιτρώδη δεν έπεσαν μετά από μια αλλαγή νερού 50%;
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 06-04-16, 07:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αυτό δείχνει ότι πριν την αλλαγή οι τιμές ήταν
Αμμωνία:2 ppm
Νιτρικά: 200 mg/l
Νιτρώδη: 10 mg/l
Για την αλλαγή καλά έκανες
Από οτι κατάλαβα έβαλες μπόλι στις 28/3, δεν πάει άσχημα,
τώρα κάνεις μετρήσεις καθημερινά,
θερμοκρασία από 27 και πάνω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 06-04-16, 12:00
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Για νιτρικά και νιτρώδη μπορεί να ήταν και τόσο που λες, αφού μέτρησα τις μέγιστες τιμές των τεστ της sera. Για αμμωνία μέτρησα και 8 ppm, προχθές, μια μέρα πριν την αλλαγή.

New update: Μετά από περίπου 15 ώρες από την τελευταία προσθήκη αμμωνίας, οι μετρήσεις είναι οι εξής:
Αμμωνία:0 ppm (υγρό τεστ api)
Νιτρικά: 100 mg/l (μέγιστη τιμή υγρών τεστ sera)
Νιτρώδη: 5 mg/l (μέγιστη τιμή υγρών τεστ sera)

Συνεχίζω με 4ppm αμμωνίας και μετράω και το βράδυ. Περάσαμε την "και μισή" και προχωράμε προς το "παρά τέταρτο"
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 06-04-16, 15:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Επειδή τα νιτρικά δείχνουν πως είναι πάρα πολλά , θα ήταν καλύτερα να κάνεις μια επανεκκίνηση, δηλαδή αν είναι δυνατόν και 95% αλλαγή και προσθέτεις και αμμωνία. Έτσι και θα δεις τον ρυθμό ανάπτυξης της βιολογίας σου αλλά και θα την βοηθήσεις με το φρέσκο νερό. Το φρέσκο νερό όμως να έχει περίπου την ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου. Να ξέρεις πως και 100% αλλαγή να κάνεις , αφού μετά θα προσθέσεις αμμωνία η βιολογία δεν θα πάθει τίποτα. Δεν στηριζόμαστε στα βακτήρια που μπορεί να υπάρχουν στη στήλη του νερού αλλά μόνο αυτά που είναι αγκιστρωμένα στο βιολογικό υλικό και στο βυθό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 07-04-16, 10:30
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλημέρα, χτες το βράδυ έκανα μια αλλαγή νερού 95%, πρόσθεσα αμμωνία, μέτρησα μετά από 2 ώρες περίπου και ήταν 0,25ppm. Πρόσθεσα και άλλη για να φτάσω τα 4 ppm και σήμερα το πρωί (12 ώρες μετά) έχω τις παρακάτω μετρήσεις:
Αμμωνία:0,25 ppm (υγρό τεστ api)
Νιτρικά: Ανάμεσα στα 50-100 mg/l (υγρά τεστ sera)
Νιτρώδη: 5 mg/l (μέγιστη τιμή υγρών τεστ sera)

Είναι φυσιολογικό να καταναλώνεται 4ppm αμμωνία σε 2 ώρες και τα νιτρικά να μην πέφτουν;
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 07-04-16, 12:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πολύ με προβληματίζουν οι μετρήσεις σου μετά την αλλαγή.
Κάνεις 95% αλλαγή και έχεις νιτρικά 50-100 μετά από 12 ώρες ; Πολύ παράξενο βρε φίλε.
Για το άλλο υπάρχει εξήγηση, η αμμωνία μετατρέπεται σε νιτρώδη, αλλά τα νιτρώδη δεν μετατρέπονται σε νιτρικά. Και η βιολογία που μετατρέπει την αμμωνία είναι πολύ δυνατή.
Για μέτρησε νιτρικά και στη βρύση, παράξενες οι μετρήσεις σου.
Αν ξανακάνεις αλλαγή, μέτρησε νιτρικά 10 λεπτά μετά την αλλαγή να δούμε τι λένε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 07-04-16, 12:58
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Χτες το βράδυ 2 ώρες μετά την αλλαγή που μέτρησα όπως σου είπα την αμμωνία 0,25 ,είχα νιτρικά 25-50 και νιτρώδη 5. Όταν γυρίσω σπίτι γιατί τώρα είμαι έξω, θα μετρήσω τα νιτρικά της βρύσης και θα σου πω.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 07-04-16, 13:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

¶ρα τα νιτρικά σου κανονικά ανεβαίνουν , και γρήγορα μάλιστα.
¶ρα περιμένεις να μειωθούν τα νιτρώδη, ενώ δεν αφήνεις την αμμωνία να μηδενίσει.
Θύμισε μου, πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 07-04-16, 14:25
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Τα νιτρικά της βρύσης 0, τα μέτρησα μόλις. Έριξα και άλλη αμμωνία μέσα στο ενυδρείο και θα το παρακολουθώ συχνά για να μη μηδενίζει. Το ενυδρείο είναι 450 λίτρα. Να συνεχίσω και να μετράω δύο φορές τη μέρα, τι προτείνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 07-04-16, 15:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πολλά λίτρα, μια χαρά
Ναι, μέτρα 2 φορές την ημέρα και συμπλήρωνε αμμωνία αν χρειαστεί.
Πίστευα με τη μεγάλη αλλαγή να δεις να μειώνονται τα νιτρώδη πιο γρήγορα αλλά μάλλον δεν είναι έτοιμη η βιολογία. Αφού είναι τόσα πολλά λίτρα δεν είναι για να κάνεις συνέχεια αλλαγές , λίγο υπομονή.
Θύμισε μου, Πόσο καιρό το στρώνεις ; Με μπόλι ή χωρίς ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 07-04-16, 16:01
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

29/3 έβαλα το μπόλι. Η αλήθεια είναι ότι η αμμωνία αφομειώνεται πολύ γρήγορα. Ήδη η βιολογία έχει "φάει" αρκετή. Απο υπομονή... άλλο τίποτα. Απλά ρε Τάκη, πριν περίπου 2 ώρες έριξα την αμμωνία, τώρα έκανα μέτρηση και έχω 0,5ppm. Με βάση τις οδηγίες, ρίχνω 35 ml αμμωνίας (6%) και σε 2 ώρες max έχει εξαφανιστεί.
Sorry ειλικρινά για το πρήξιμο αλλά έχει φάει ήδη 3 μπουκαλάκια αμμωνίας και δεν χορταίνει με τίποτα. Να αυξήσω τα ml?
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 07-04-16, 16:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κώστα , από nitrosomonas είναι τούμπανο το ενυδρείο, τα nitrobacter δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμα τόσο πολύ.
Αλλά από τα νιτρικά που βλέπω , εγώ πιστεύω πως για ήπια ιχθυοφόρτιση είσαι έτοιμος.
Πόσα ψάρια θα βάλεις που θα βγάζουν 4ppm αμμωνία σε 3-4 ώρες ; Αδύνατον.
Πόσα ψάρια έχεις σκοπό να βάλεις μέσα ;
Δεν υπάρχει λόγος να αυξήσεις την αμμωνία αφού τα νιτρώδη δεν μηδενίζονται, δεν θα κερδίσεις κάτι, όσο υπάρχουν έστω και λίγα αμμωνία και νιτρώδη η βιολογία αναπτύσσεται, τι 0,1 τι 1 το ίδιο είναι, απλά το 0,1 θα μηδενιστεί πιο γρήγορα γιατί είναι λίγο. Επίσης πάνω από 4ppm μπορεί να κάνεις ζημιά , μπορεί να σκοτώσεις την βιολογία, για αυτό μη το κάνεις. Στη χειρότερη, βάλε σε ένα τούλι μια κουταλιά της σούπα τροφής και άστο για κανα 2 ημέρες για να μη βάζεις συνέχεια αμμωνία.
Τι θερμοκρασία το έχεις ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 07-04-16, 16:48
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Σκοπεύω να βάλω 4 διαφορετικά είδη. 5 ψαράκια από κάθε είδος και μετά που θα αναγνωριστούν τα αρσενικά κλπ, να διώξω κάποια. Απλά την προσθήκη θα την κάνω σταδιακά(έτσι μου είπαν και παραπάνω οι "αφρικάνοι").Αλλά από την άλλη, αν βάλω μια 5αδα και μετά από μια εβδομάδα βάλω τη δεύτερη, δε θα εξασθενίσει η βιολογία δεδομένου ότι οι ρύποι θα είναι λιγότεροι;
Η θερμοκρασία που έχει το νερό είναι 28,5. Να περιμένω να μηδενιστούν τα νιτρώδη και μετά από τεράστια αλλαγή νερού να βάλω τα πρώτα ψάρια; Το λέω για να είμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος για την έτοιμη βιολογία. Επίσης, φαντάζομαι ότι αν μειωθούν τα νιτρώδη και κάνω αλλαγή νερού, δε θα έχω τόσα πολλά νιτρικά, όπως εμφανίστηκαν χτες..
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 07-04-16, 17:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κοίτα Κώστα, η βιολογία είναι ανάλογη με τους ρύπους, με την αμμωνία δηλαδή στη περίπτωσή μας. Πολύ αμμωνία , πολύ και η βιολογία, αν μειωθεί η αμμωνία θα μειωθεί και η βιολογία.
Βάζοντας 5 ψαράκια στην αρχή, προφανώς τα 5 ψαράκια δεν θα δημιουργούν 4ppm αμμωνία, άρα η βιολογία θα μειωθεί τόσο όσο να υποστηρίζει τη παραγόμενη αμμωνία, αν αυξηθεί απότομα η αμμωνία από πολύ τροφή ή από αύξηση της ιχθυοφόρτισης , τότε θα έχουμε μια έξαρση της αμμωνίας. Το θέμα είναι πόσο θα κρατήσει αυτή η έξαρση και μέχρι ποιο σημείο. Πρέπει να έχουμε στο νου μας πως η βιολογία πολλαπλασιάζεται κάθε 17 με 24 ώρες, δηλαδή με γεωμετρική πρόοδο, και για να το πούμε πιο απλά διπλασιάζεται κάθε 17 με 24 ώρες. Τώρα εσύ θα βάλεις 5 ψάρια σε 450 λίτρα (για αρχή είναι μια χαρά) , η βιολογία θα γίνει τόση (προφανώς στη περίπτωση σου θα μειωθεί) που θα υποστηρίζει τα 5 αυτά ψάρια. Σε μία εβδομάδα έστω ότι θα βάλεις ακόμα 5. Έχουμε δηλαδή διπλασιασμό της αμμωνίας, η αμμωνία όμως δεν διπλασιάζεται ακαριαία , τα 5 παραπάνω ψάρια θα βγάζουν αμμωνία σιγά σιγά, τότε η βιολογία θα βρει παραπάνω "τροφή" και θα αρχίσει να πολλαπλασιάζεται, σε 24 ώρες δηλαδή θα έχει διπλασιαστεί και άρα θα μπορεί να υποστηρίξει τα 5 παραπάνω ψάρια, όπως είπα και πριν όμως ούτε η βιολογία διπλασιάζεται ακαριαία αλλά ούτε και η αμμωνία, επίσης άλλος ένα παράγοντας είναι όγκος του νερού, άλλη αναλογία σε ppm έχουν τα 5 ψάρια σε 100 λίτρα νερό και άλλη σε 450, όσο πιο πολλά λίτρα τόσο λιγότερη αναλογία (ppm) με τα ίδια ψάρια.
Και για να καταλήξω, η σταδιακή προσθήκη ψαριών δίνει το χρόνο στη βιολογία να αναπτυχθεί ανάλογα, και τυχόν στιγμιαίες αυξήσεις αμμωνίας είναι αμελητέες , και ειδικά αν ο όγκος νερού είναι μεγάλος.
Και έχουμε και λέμε , όταν έχεις νιτρικά 50ppm σε 24 ώρες, αυτό μας δείχνει πως η βιολογία σου είναι δυνατή, γιατί εμείς έχουμε σαν στόχο να μην έχουμε 20ppm νιτρικά μετά από 7 ημέρες, για αυτό σου είπα και πριν πως μπορείς από τώρα να βάλεις μια ήπια ιχθυοφόρτιση, αφού βέβαια κάνεις μια τεράστια αλλαγή, ακόμα και 95%. Για αυτό αρχίζεις και κατεβάζεις θερμοκρασία, να την φέρεις σε αυτή που θες να έχουν τα ψάρια, κάνεις αλλαγή και αμέσως βάζεις ψάρια. Φυσικά παρακολουθείς για μερικές εβδομάδες, για να δεις αμμωνία και νιτρώδη που βρίσκονται, αλλά και νιτρικά στο τέλος της εβδομάδας για να ξέρεις τι αλλαγή πρέπει να κάνεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 07-04-16, 19:33
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Τάκη καλησπέρα εγώ θα πρότεινα στα παιδιά μετά την είσοδο των πρώτων ψαριών κ αφου τα αφήσουν σίγουρα 1 εβδομάδα στην επόμενη εισαγωγή ψαριών να κάνει αλλαγές τις τάξεως του 20 τοις εκατό για 4.5 μέρες.έτσι κ επειδή τα 450 το επιτρέπουν ,θα αναπτυχθεί η βιολογία κ θα ανταπεξέλθει στους ριπους.
-------------------------
Βάζω βγάζω δίσκους στο 400αρι που είναι ρυπογόνα ψάρια κ με αυτον τοντροπο εχω καλες μετρήσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 07-04-16 στις 19:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 07-04-16, 19:43
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Κωστα εγω πιστευω οτι ηρθε η ωρα να βαλεις ψαρια..5 ψαρακια με κανονικο ταισμα για μια εβδομαδα ειναι μια χαρα.μετα βαζεις κι αλλα και αυξανεις σταδιακα την ποσοτητα τροφης.δεν θα την διπλασιασεις δηλαδη αμεσως..
καλη αρχη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Malawi 330 λίτρα my way Κλεόβουλος Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 169 15-11-20 22:13
Malawi 240 λίτρα sofianos7 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 17 22-12-14 23:34
700 λίτρα malawi giorgio Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 43 25-04-13 13:57
Malawi 500 λίτρα ntritzt Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 32 21-12-12 16:33
400 λίτρα Malawi! \/ag Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 19 23-11-12 01:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09435 seconds with 13 queries