Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-08-14, 20:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή Βασικές οδηγίες για ένα ενυδρείο Malawi

Βασικές οδηγίες για ένα ενυδρείο Malawi
από τον Κλεόβουλο Φλαμουρόπουλο


Στο άρθρο αυτό θα αναφερθώ στα βασικά σημεία που πρέπει να προσέξει κάποιος που θέλει να φτιάξει ένα ενυδρείο με κιχλίδες της λίμνης Malawi(Nyassa).
Ενυδρείο-Γυάλα
Πρώτα απΆ όλα πρέπει να επιλέξουμε ένα αρκετά μεγάλο σε όγκο ενυδρείο.
Οι κιχλίδες της Malawi γίνονται αρκετά μεγάλα ψάρια πολλά απΆ τα οποία γίνονται πολύ επιθετικά σε μικρό χώρο όταν προστατεύουν την περιοχή τους ή ζευγαρώνουν, θέλουν αρκετά λίτρα για να νοιώθουν άνετα, να μεγαλώσουν σωστά και να αναπαραχθούν.
Κατά την άποψη μου όταν επιλέγουμε ενυδρείο για να φιλοξενήσουμε μόνιμα αυτές τις κιχλίδες, ακόμη κι αν τις πάρουμε πολύ μικρές, πρέπει να μην είναι μικρότερο σε μήκος από 1.20 και σε όγκο κάτω από 300 λίτρα (το πλάτος όσο μπορούμε μεγαλύτερο για να μας βοηθήσει και στο aquascaping).
Ένα χαρέμι από κάποια είδη φιλήσυχα και μικρόσωμα, θα βολευτεί και σε ενυδρείο με 1 μέτρο μήκος αλλά σύντομα θα αντιμετωπίσουμε πρόβλημα υπερπληθυσμού μετά από τις γέννες ή κάποιοι θα υποπέσουμε στον πειρασμό να προσθέσουμε ακόμα ένα είδος.
Απαραίτητο λοιπόν το σχετικά μεγάλο ενυδρείο. Όσοι δεν το διαθέτουμε απλά επιλέγουμε άλλο βιότοπο.


Labeotropheus trewavase
Νερό-Παράμετροι
Το νερό του δικτύου μας εκτός από ελάχιστες περιοχές (πχ Φλώρινα) είναι πολύ κοντά στις επιθυμητές παραμέτρους του νερού που θέλουμε στο ενυδρείο μας.
Διαβάστε εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66881
Όταν χρειάζεται να κάνουμε παρεμβάσεις στις παραμέτρους του νερού ph, kh, gh και έχουμε ψάρια στο ενυδρείο πρέπει να προσέχουμε να γίνονται πάντα αργά και σταδιακά. Τα ψάρια μας έχουν μεγάλες ανοχές σε λανθασμένες παραμέτρους αλλά οι απότομες αλλαγές θα τα σκοτώσουν ή θα τα βλάψουν ανεπανόρθωτα.
Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή ειδικά όταν το φίλτρο μας στην αρχή δεν είναι ακόμη τελείως στρωμένο, στην πιθανή αύξηση της αμμωνίας που στο αλκαλικό νερό είναι πολύ πιο τοξική απΆ ότι στο όξινο. Χρησιμοποιήστε στην αλλαγή νερού κάποιο σκεύασμα που αποτοξικοποιεί την αμμωνία (πχ Prime) αλλά δεν στερεί την τροφή από τα βακτήρια του φίλτρου μας.
Την θερμοκρασία πρέπει να την κρατάμε στους 25-26 σαν μέση τιμή. Σταδιακή αύξηση ή μείωση 1-2 βαθμούς το καλοκαίρι ή τον χειμώνα δεν θα ενοχλήσει τα ψάρια μας. Το καλοκαίρι επιτρέπω τη θερμοκρασία να ανέβει για κάποιες μέρες και στους 30 ή αντίστοιχα τον χειμώνα να πέσει και στους 23 για να έχουν τα ψάρια και μια αίσθηση της αλλαγής των εποχών. Υπόψη όμως ότι έτσι επηρεάζεται ο μεταβολισμός και η συμπεριφορά τους. Στις υψηλότερες θερμοκρασίες θέλουν περισσότερη τροφή, είναι περισσότερο επιθετικά, τα μικρά αναπτύσσονται γρηγορότερα και το αντίστροφο στις χαμηλότερες.
Όταν αλλάζεται νερό, αν το νερό της αλλαγής είναι πιο δροσερό 1-2 βαθμούς απ΄ αυτό του ενυδρείου διεγείρεται και η διάθεση για ζευγάρωμα καθώς τα ψάρια πιστεύουν ότι ήρθε η περίοδος των βροχών στην οποία κυρίως αναπαράγονται.

Pseudotropheus flavus
Διάκοσμος - Aquascaping
Σαν υπόστρωμα στον βυθό χρειαζόμαστε 5-6 εκ ψιλή άμμο κατά προτίμηση ασβεστολιθική. Στα ψάρια αρέσει να την σκαλίζουν και να βρίσκουν τροφή, να την περνάνε απΆ τα βράγχια τους ή να την σκάβουν για να φτιάξουν το σημείο που ζευγαρώνουν.
Εναλλακτικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και ψιλό αραγωνίτη ή δολομίτη (http://stroumboulis.gr/%CE%B4%CE%BF%...4%CE%B7%CF%82/ )που όπως και η ασβεστολιθική άμμος βοηθάει στη σταθεροποίηση του ph και της σκληρότητας στα ψηλά επιθυμητά επίπεδα.
Αν έχουμε επιλέξει mbuna χρειαζόμαστε πολλές πέτρες, ασβεστολιθικές κατά προτίμηση, τοποθετημένες έτσι ώστε να προσφέρουν όσο το δυνατό περισσότερες κρυψώνες για τα ψάρια μας.
Αν φιλοξενούμε Aulonocara ή Haplochromines δίνουμε βάρος κυρίως στην ανοιχτό χώρο που χρειάζονται για κολύμπι και με λίγες πέτρες φτιάχνουμε κάποιο καταφύγιο για τα πιο αδύναμα.
Κάτω από την άμμο και τις πέτρες κάποιοι για λόγους ασφάλειας βάζουν φελιζόλ dow ή πλαστικό πλέγμα. Το βασικό είναι να στηθούν σταθερά οι πέτρες, που πρέπει να τις βάζουμε πρώτες και μετά με την προσθήκη της άμμου να σταθεροποιείται περισσότερο το οικοδόμημα.
Δείτε εδώ τον βυθό της λίμνης και τα ψάρια στο φυσικό τους περιβάλλον http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68888
Φυτά
Έχω γράψει πολλές φορές την άποψη μου για την αναγκαιότητα ύπαρξης φυτών σε οποιοδήποτε ενυδρείο, ακόμα κι αν θυσιάζουμε την λεγόμενη «βιοτοπικότητα», γιατί τα θεωρώ απαραίτητα στην βιολογική ισορροπία ενός κλειστού υδάτινου συστήματος. Εκτός απΆ αυτό η πρασινάδα κάνει και πιο όμορφο αισθητικά το ενυδρείο μας.
Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πολλά είδη ανθεκτικών φυτών από άλλους βιότοπους (αφού τα είδη που υπάρχουν στη λίμνη ή δεν θα τα βρούμε ή θα γίνουν εύκολα τροφή) όπως ανούμπιες, βαλισνέριες, crinum, pteropus, κρυπτοκορίνες. Με μια απλή λάμπα Τ5, Τ8 ή μια λεντοταινία καλύπτουμε εύκολα τις ανάγκες τους για φως.
Ένα κόλπο για να μειώσουμε το ενδεχόμενο τα ψάρια μας να δουν τα φυτά σαν γεύμα, είναι να τα βάλουμε στο ενυδρείο πριν απΆ αυτά. Αν τα βάλουμε μετά είναι πιο έντονη η επιθυμία τους να τα περιεργαστούν και να τα γευθούν σαν κάτι το καινούργιο στο χώρο τους.
Τα φυτά της λίμνης http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48448

Aulonocara baenschi
Φίλτρανση -€“ Συντήρηση
Απαραίτητο σΆ ένα ενυδρείο Malawi είναι ένα καλό σύστημα μηχανικής και βιολογικής φίλτρανσης αφού τα ψάρια μας γίνονται αρκετά μεγάλα και τρώνε πολύ.
Επιλέξτε ένα ή περισσότερα εξωτερικά φίλτρα με ροή 5-6 φορές ή και περισσότερο τον όγκο του ενυδρείου ή ένα αρκετά μεγάλο sump.
Ενισχύστε αν χρειάζεται την κυκλοφορία και την οξυγόνωση του νερού με έναν κυκλοφορητή.
Τηρείστε μια σταθερή ρουτίνα αλλαγών του 30-40% του νερού κάθε βδομάδα (πάντα με το αντίστοιχο αντιχλώριο).
Συντηρήστε τα φίλτρα τουλάχιστον κάθε εξάμηνο ή όταν πέφτει σημαντικά η ροή τους, καθαρίζοντας καλά τα μηχανικά υλικά και ξεπλένοντας ελαφρά σε νερό ενυδρείου τα βιολογικά υλικά.
Κάντε συχνά μετρήσεις των παραμέτρων ιδιαίτερα την πρώτη περίοδο που το ενυδρείο προσπαθεί να βρει την ισορροπία του.
Διατροφή
Τα περισσότερα mbuna είναι κυρίως φυτοφάγα ενώ τα Aulonocara και τα Haps κυρίως σαρκοφάγα.
Δεν πρέπει να παραβλέπουμε όμως ότι όλα τα είδη τρέφονται με μια ποικιλία τροφών ανάλογα με την εποχή και την διαθεσιμότητα και ότι κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουν αποκλειστικά φυτοφάγα ή αποκλειστικά σαρκοφάγα ψάρια.
Διαβάστε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59726
Διαλέξτε την κατάλληλη τροφή για τα ψάρια σας δίνοντας προσοχή στην ποιότητα και την προέλευση των συστατικών της.

Labidochromis sp. hongi
Επιλογή ψαριών -€“ συνδυασμοί -€“ συγκάτοικοι
Πολύ σημαντικό σημείο για να μην απογοητευτούμε και να μην θυσιάσουμε ζωές με το χόμπυ μας είναι η σωστή επιλογή των ψαριών που θα φιλοξενήσουμε.
Τα ψάρια της Malawi πρέπει να τα έχουμε σε χαρέμι δηλ. 1 αρσενικό και τουλάχιστον 3 ή περισσότερα θηλυκά. Αυτό γιατί το αρσενικό είναι πολυγαμικό και πάντα έτοιμο για ζευγάρωμα, ενώ το θηλυκό όταν «μπουκωθεί» (στοματοεπωάζει) χρειάζεται ένα διάστημα 20 περ. ημερών χωρίς πίεση για να ολοκληρώσει τη γέννα. Όταν το αρσενικό έχει περισσότερες από μία επιλογές δεν ζορίζει την μπουκωμένη, ενώ σε διαφορετική περίπτωση μπορεί να την στρεσάρει άσχημα έως και να την σκοτώσει.
Όταν παίρνουμε μικρά ψαράκια βάζουμε περισσότερα ώστε όταν ξεχωρίσει το φύλο τους να απομακρύνουμε τα υπεράριθμα αρσενικά.
Ο συνδυασμός περισσότερων ειδών πρέπει να γίνεται με τρόπο ώστε να αποφεύγονται ανεπιθύμητοι υβριδισμοί ή επιθετικότητα. Αποφεύγουμε να βάλουμε μαζί ψάρια της ίδιας οικογένειας πχ 2 είδη Pseudotropheus (υπάρχουν και εξαιρέσεις) ή ψάρια από διαφορετική οικογένεια αλλά με παρόμοιους χρωματισμούς ή σωματότυπο. Αποφεύγουμε να μπερδέψουμε mbuna με Aulonocara ή Haps (τα τελευταία στη φύση είναι θηρευτές των πρώτων) αν και τα ήρεμα mbuna, Labidochromis caeruleus έχω δει να συμβιώνουν σχετικά απροβλημάτιστα μαζί τους. Πριν καταλήξουμε συζητάμε τις επιλογές μας στο φόρουμ.
Εδώ βίντεο με ψάρια της λίμνης http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68892
Για συγκάτοικους με τις κιχλίδες μας μια εξαιρετική επιλογή είναι να φιλοξενήσουμε μια ομάδα πανέμορφα Synodontis njassae, αν βέβαια έχουμε τα απαραίτητα λίτρα και δεν μας ενοχλεί που θα τρώνε όταν μπορούν τα μικρά νεογέννητα.
Αν και δεν είναι βιοτοπική πρόταση, για την καταπολέμηση της υπερβολικής άλγης μπορούμε να βάλουμε μερικά σαλιγκαράκια neritina που ξέρουν να προστατεύονται από την όρεξη των κιχλίδων μας.

Synodontis njassae
Ένα ενυδρείο Malawi θα σας συναρπάσει με τα έντονα χρώματα των ψαριών, που προσεγγίζουν σε ένταση αυτά των θαλασσινών, με την κίνηση και την ζωντάνια τους, την ιδιαίτερη και «άγρια» συμπεριφορά τους και την χαρά της αναπαραγωγής τους.
Δοκιμάστε να φιλοξενήσετε αυτά τα πανέμορφα ψάρια και θα σας κρατήσουν συντροφιά για πάνω από μια δεκαετία αν τους δώσετε αυτά τα λίγα που ζητάνε.
Ελπίζω το κείμενο αυτό να σας βοηθήσει και βέβαια ελεύθερα μπορείτε να συμπληρώσετε ή να διορθώσετε.

Και λίγες τυχαίες φωτο από διάφορα ενυδρεία για να πάρετε ιδέες. Με την δική σας αισθητική και μεράκι μπορείτε να φτιάξετε κάτι απολαυστικό για τα ψάρια σας και για 'σας.
720 λίτρα

720 λίτρα

300 λίτρα

900 λίτρα

1670 λίτρα

470 λίτρα

360 λίτρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 13-03-18 στις 12:14
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-08-14, 22:06
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή


συνχαρητιρια απο μενα για το χρονο που διαθετεις ωστε να βοηθησεις αρκετο κοσμο να χαρει την ομορφια αυτων των ψαριων!!

επειδη ψαχνω να πω κι εγω κατι και δε βρισκω μιας και καλυψες τα παντα,θα πω οτι απο δικη μου εμπειρια και επειδη τωρα ψαχνομαι να καλυψω τις αναγκες τους,τα haps+aulonacara που συνηθως πανε μαζι σε ενα ενυδρειο,εχουν απαιτηση απο παρα πολλα λιτρα..

αρα αν τα mbuna θελουν 1.20μ 300λ περιπου,τοτε τα haps θα προτεινω ενα ενυδρειο με διαστασεις 1.80μ+ και 700λ+..

ολα αυτα ειναι δικη μου αποψη και κρινω καθαρα απο τα τελικα μεγεθη καποιων ψαριων που απλα μεγαλωνουν απιστευτα!!

επισης επειδη εχω ζησει πολλα χρονια τα mbuna και λιγα χρονια τα haps θα προσθεσω οτι τα πρωτα ειναι αρκετα πιο νευρικα(οχι ολα) ενω τα δευτερα ειναι σημαντικα πιο ηρεμα αν δεν υπαρχει καποιος σημαντικος ανταγωνισμος..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-08-14, 23:33
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Αψογος Κλεο!
Ευχαριστουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-14, 08:53
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Σευχαριστουμε Κλεοβουλε,για εναν καταπλυκτικο οδηγο,για νεους αφρικανους που εφτιαξες.

ΔΕν θα διαφωνισω ουτε με εσενα,που λες 300 λιτρα για μπουνες,αλλα και με τον φιλο tyrinthos που λεει 700 για χαπς.και επειδη υποθετο το κειμενο γρφατηκε για νεους που σκοπευουν να γινουν τωρα αφρικανοι,πιστευω ειναι λιγο υπερβολη,αλλα και το χειροτερο για νεα παιδια,με αυτην την κριση,θα προσθετα και απαγορευτικο να στησει καποιος 700 λιτρα για χαπς,η 300 λιτρα για μπουνες.
Αν δεν διαφωνεις Δασκαλεθα ελεγα να λεμε σε νεους σε ηλικια αλλα και σε νεους στην αφρικη,να δεινουν μεγαλυτερη σημασια,στο μηκος,και εαν εχουν μινιμουμ 1 μετρο μηκος,ας ειναι και 180 με 200 λιτρα,με σωστο στησιμο,θα μπορουν να γευτουν την αγρια -ομορφη αφρικη,με καποια συγκεκριμενα ψαρακια.Επισης για τα χαπς,δεν ειναι αναγκη να διατηρουν ολοι βενουστους,που πραγματι θελει λιτρα πολλα,αλλα σε μηκος 1,20 μπορει να βαλει μια αλονοκαρα Jakop που γινετε πιο μικρη απο ενα λαμπιτο πχ.
Επισης να πω για το καθαρισμα των φιλτρων ανα 6αμηνο.
Εδω θα διαφωνισω μαζισουγιατι ολα ειναι σχετικα.Αν εγω αφησω πανω απο 1,5 μηνα ακαθαριστο το φιλτρο μου,εχοντας βενουστους κτλπου κανουν κακαρες 0,5 μετρο (δεν κανω πλακα)τοτε αστα να πανε.

Και μια παρατηρηση για τα ζουρζουβιλια συνοδοντιδες,Οποιος θα τους βαλει,δεν θα δει μωρα με τιποτα.Εμενα με βολεψαν πολυ,αλλα αλλοι θα ηθελαν να δουν εστω και λιγα μωρα,Με αυτα ουτε ενα
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-14, 10:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ευχαριστούμε Κλεόβουλε, έτσι να μαθαίνουμε γιατί το επόμενο προς τη Μαύρη Ηπειρο θα είναι.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-14, 10:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά για τις παρατηρήσεις και θεωρώ πολύ εποικοδομητικό να ανταλλάσσουμε απόψεις και εμπειρίες.
Το άρθρο πράγματι γράφτηκε για να έχουν οι νεοεισερχόμενοι στη λίμνη ένα μπούσουλα και όχι να απαντήσει σε όλα τα ερωτήματα που θα προκύψουν (αυτά τα συζητάμε με τον καθένα μέσα στο φόρουμ).
-Όσον αφορά τις διαστάσεις ενός ενυδρείου για ψάρια από τη Malawi
η άποψη μου είναι "όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα"
αλλά είμαι αρκετά ανεκτικός αφού βάζω όριο σε μήκος το 1.20 ακόμα και για haps (υπάρχουν αρκετά μικρόσωμα σχετικά είδη που θα βολευτούν πχ Aulonocara maylandi, Α.hueseri, Α.baenschi......)
και βέβαια λέω ότι μπορεί να ξεκινήσει κάποιος με ένα ενυδρείο 1 μέτρου (μπορεί άνετα να φιλοξενήσει ένα χαρέμι πχ Cynotilapia zebroides ή Pseudotropheus saulosi ή Labidochromis chisumulae )
χωρίς όμως να υποπέσει στον γνωστό πειρασμό του αρχάριου ("ας βάλω μερικά ακόμη ψάρια") και φροντίζοντας να αραιώνει τον πληθυσμό μετά από γέννες.
-για το καθάρισμα των φίλτρων γράφω "τουλάχιστον ή όταν" για να μην ξεχνιούνται οι αρχάριοι. Θα μπορούσα να προσθέσω σαν ένδειξη για την ανάγκη καθαρισμού του φίλτρου και την γρήγορη αύξηση των νιτρικών μετά από αλλαγή νερού. (εσύ Βασίλη να πάρεις καλύτερο φίλτρο )
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-14, 11:22
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους φίλοι μου !!! Κλεόβουλε σΆ ευχαριστούμε που είσαι πάντα δίπλα μας και μας βοηθάς.Όσο ζω μαθαίνω.Φίλε μου Τάκη περιμένω να δω την παρουσίαση του επόμενου ΆΆΑφρικάνικουΆΆ ενυδρείου σου !!!! Πιστεύω να Άναι μεγάλο γιατί εσύ είσαι καλλιτέχνης στις κατασκευές!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-14, 17:20
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σευχαριστουμε Κλεοβουλε,για εναν καταπλυκτικο οδηγο,για νεους αφρικανους που εφτιαξες.

ΔΕν θα διαφωνισω ουτε με εσενα,που λες 300 λιτρα για μπουνες,αλλα και με τον φιλο tyrinthos που λεει 700 για χαπς.και επειδη υποθετο το κειμενο γρφατηκε για νεους που σκοπευουν να γινουν τωρα αφρικανοι,πιστευω ειναι λιγο υπερβολη,αλλα και το χειροτερο για νεα παιδια,με αυτην την κριση,θα προσθετα και απαγορευτικο να στησει καποιος 700 λιτρα για χαπς,η 300 λιτρα για μπουνες.
Αν δεν διαφωνεις Δασκαλεθα ελεγα να λεμε σε νεους σε ηλικια αλλα και σε νεους στην αφρικη,να δεινουν μεγαλυτερη σημασια,στο μηκος,και εαν εχουν μινιμουμ 1 μετρο μηκος,ας ειναι και 180 με 200 λιτρα,με σωστο στησιμο,θα μπορουν να γευτουν την αγρια -ομορφη αφρικη,με καποια συγκεκριμενα ψαρακια.Επισης για τα χαπς,δεν ειναι αναγκη να διατηρουν ολοι βενουστους,που πραγματι θελει λιτρα πολλα,αλλα σε μηκος 1,20 μπορει να βαλει μια αλονοκαρα Jakop που γινετε πιο μικρη απο ενα λαμπιτο πχ.
Επισης να πω για το καθαρισμα των φιλτρων ανα 6αμηνο.
Εδω θα διαφωνισω μαζισουγιατι ολα ειναι σχετικα.Αν εγω αφησω πανω απο 1,5 μηνα ακαθαριστο το φιλτρο μου,εχοντας βενουστους κτλπου κανουν κακαρες 0,5 μετρο (δεν κανω πλακα)τοτε αστα να πανε.

Και μια παρατηρηση για τα ζουρζουβιλια συνοδοντιδες,Οποιος θα τους βαλει,δεν θα δει μωρα με τιποτα.Εμενα με βολεψαν πολυ,αλλα αλλοι θα ηθελαν να δουν εστω και λιγα μωρα,Με αυτα ουτε ενα
συμφωνω εν μερη γιατι αναφερω haps+aulonacara και οχι σκετα aulonacara..
ειναι διαφορετικα και σε μεγεθος και σε συμπεριφορα.
αν λοιπον σκοπευουμε να κρατησουμε aulonacara τοτε ναι μπορουμε να το κανουμε σε μικροτερο ενυδρειο..

οσο για τα χαπς ναι ειναι μεγαλη αναγκη να διατηρησει καποιος βενουστους γιατι αλλιως δεν θα γνωρισει το μεγαλειο της λιμνης!!
εστω και cyrtocara moori να βαλει καποιος θελει αρκετα λιτρα η τουλαχιστον αρκετο μηκος..

το επομενο ενυδρειο μου (ελπιζω να ερθει γρηγορα) εχει σκοπο να δειξει το μεγαλειο της λιμνης μαλαουι σε ανθρωπους που τα θεωρουν πολυ κοινα ψαρια με οσους εχω μιλησει δεν ενθουσιαζονται οπως πχ με τους δισκους

γι αυτο λοιπον θα προσπαθησω να παρουσιασω εδω ενα ενυδρειο που μεχρι τωρα το εχω σαν ονειρο..δεν καλυπτομαι απο τα λιγα..θελω τη λιμνη στο σπιτι μου και ελπιζω να προσελκυσω νεους να ακολουθησουν αυτη την σπανια εμπειρια..

ηδη εχω αρχισει να αγοραζω χαρεμια μικρων ψαριων που θελουν το χρονο τους για να μεγαλωσουν ωστε οταν ερθει η ωρα να μπουν στο νεο τους χωρο..τοτε θα εχουμε την ευκαιρια να συζηταμε τις διαφορες συμπεριφορες και γιατι οχι οποιος θελει να ερχεται να τα βλεπει.

πωωωω..ταξιδεψα τωρα.ουτε καν ξερω τι εγραψα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-08-14, 17:29
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

αντε με το καλο,περιμενουμε με αγωνια
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-14, 17:40
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ας γραψουμε και καμια παρατηρηση να υπαρχει θεμα για συζητηση...

παρατηρηση στην διατροφη των haps: εχω παρατηρησει επανηλλημενα ολα μου τα ψαρια,ακομα και τα καθαρα ψαροφαγα στη φυση οπως champsochromis και dimidiochromis να δοκιμαζουν γερες δαγκωνιες στην αλγη που εχει σχηματισει εναν υπεροχο 'τοιχο' στο πισω μερος του ενυδρειου μου θυμιζοντας αρκετα τα φυτοφαγα mbuna.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-08-14, 17:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
ας γραψουμε και καμια παρατηρηση να υπαρχει θεμα για συζητηση...

παρατηρηση στην διατροφη των haps: εχω παρατηρησει επανηλλημενα ολα μου τα ψαρια,ακομα και τα καθαρα ψαροφαγα στη φυση οπως champsochromis και dimidiochromis να δοκιμαζουν γερες δαγκωνιες στην αλγη που εχει σχηματισει εναν υπεροχο 'τοιχο' στο πισω μερος του ενυδρειου μου θυμιζοντας αρκετα τα φυτοφαγα mbuna.
Το λέω πιο πάνω. Δεν υπάρχουν "καθαρά ψαροφάγα" ή "καθαρά vegetarian".
Όλοι έχουμε δει τα υποτιθέμενα φυτοφάγα mbuna να καταπίνουν αμάσητα τα νεογέννητα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-08-14, 17:58
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ναι γι αυτο το εγραψα.καλα απο σαλατα να πας σε μπριζολα αλλα και το αναποδο??
αυτο δειχνει την αναγκη στην διατροφικη ποικοιλια φυσικα..

αστεια παρατηρηση:το venustus καθε φορα που τολμαω να βαλω αποχη στο ενυδρειο για να μαζεψω τιποτα απο την αμμο,την τσακωνει με τα δοντια του και την χτυπαει αριστερα δεξια σαν να ειναι σκυλος!ποσο φανταστικα ειναι πια??
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-08-14, 21:03
Το avatar του χρήστη beast
beast Ο χρήστης beast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-11-2013
Περιοχή: ano liosia
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Αψογος Κλεόβουλε
Ευχαριστουμε!
__________________
welcom to silent hill......monsterfishkeepers !!!!

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-12-15, 17:15
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Καλησπέρα και απο μια κοπέλα που γοητευτηκε απο τις ομορφες Κιχλιδες και θα ηθελε την βοηθεια των εμπειρογνωμονων:Σε 200 λιτρα μπορουμε να στησουμε ενα ενυδρειο για Αφρικανικες Κιχλιδες?Να το τολμησω αυτο το ψαρι σαν αρχαρια ή οχι???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-12-15, 17:33
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariantina Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και απο μια κοπέλα που γοητευτηκε απο τις ομορφες Κιχλιδες και θα ηθελε την βοηθεια των εμπειρογνωμονων:Σε 200 λιτρα μπορουμε να στησουμε ενα ενυδρειο για Αφρικανικες Κιχλιδες?Να το τολμησω αυτο το ψαρι σαν αρχαρια ή οχι???
να το τολμησεις!!!ανοιξε ενα δικο σου θεμα και δωσε μας πληροφοριες για διαστασεις ενυδρειου και σε λιγη ωρα θα δεις ποσο ευκολο και ομορφο μπορει να γινει
καλως ηρθες στην αφρικη
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-10-16, 12:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Επειδή πολλές φορές δέχομαι ερωτήσεις σε σχέση με την επιθετικότητα των ειδών θα επιχειρήσω εδώ μια γενική κατηγοριοποίηση των οικογενειών με βάση αυτό το χαρακτηριστικό, που ίσως βοηθήσει σαν μπούσουλας.
Υπογραμμίζω ότι δίνει μόνο μια γενική εικόνα και πως το κάθε ξεχωριστό είδος έχει τη δική του ιδιαίτερη συμπεριφορά (πχ μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα επιθετικό απέναντι σε άλλα είδη όμως να είναι απέναντι σε άτομα του είδους του) η οποία εξαρτάται και από άλλους σημαντικούς παράγοντες (πχ.μέγεθος ενυδρείου, αναλογία αρσ/θηλ, διακόσμηση κλπ) ή και από τον χαρακτήρα ενός συγκεκριμένου ψαριού.
Γι αυτό πριν αποφασίσουμε να φιλοξενήσουμε κάποιο ψάρι στο ενυδρείο μας, συζητάμε πρώτα στο φόρουμ

Γένη ψαριών
ιδιαίτερα επιθετικά ή πολύ επιθετικά
Dimidiochromis
Aristochromis
Champsochromis
Chilotilapia
Nimbochromis
Stigmatochromis
Labeotropheus
Melanochromis
Metriaclima
Petrotilapia
Tropheops

αρκετά επιθετικά
Buccochromis
Cyrtocara
Lichnochromis
Fossorochromis
Protomelas
Rhamphochromis
Tramitichromis
Tyrannochromis
Cynotilapia
Pseudotropheus
Chindongo

μέτρια επιθετικά
Aulonocara
Copadichromis
Exochromis
Mylochromis
Otopharynx
Placidochromis
Sciaenochromis
Taeniolethrinops
Trematocranus
Abactochromis
Gephyrochromis
Iodotropheus
Labidochromis

λίγο επιθετικά
Lethrinops

* χρησιμοποιώ τη λέξη "επιθετικότητα" αλλά ίσως να μην είμαι ακριβής.
Υπάρχει "επιθετικότητα" πχ λόγω της φύσης ενός σαρκοφάγου είδους απέναντι στα υποψήφια θηράματα του,
"επιθετικότητα" ενός είδους που προασπίζει μια περιοχή τροφής ή αναπαραγωγής από εισβολείς,
"επιθετικότητα" αρσενικών απέναντι σε άλλα αρσενικά για τη διεκδίκηση των θηλυκών ή απέναντι σε θηλυκά λόγω διάθεσης για ζευγάρωμα όταν αυτά δεν είναι έτοιμα ή είναι σε μικρό αριθμό κλπ κλπ
Μόνο αν δούμε τον όρο ανθρωποκεντρικά είναι σωστός γιατί στα υπόλοιπα ζώα στη φύση δεν υπάρχει (ίσως σπάνια)
επιθετικότητα χωρίς λόγο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 02-10-16 στις 20:13
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βασικές οδηγίες για τη φροντίδα της νεροχελώνας memy ¶λλα ζώα 7 03-02-21 20:17
Κοχυλόψαρα-Βασικές οδηγίες φροντίδας Κλεόβουλος Tanganyika 5 11-03-14 21:11
Βασικές οδηγίες για αρχάριους Nikolop Αρχάριοι γλυκού νερού 15 22-06-12 11:16
Βασικές αρχές υδρολιπάνσεως στη γεωργία Thrillos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 11-09-10 18:08
Βασικές πληροφορίες ..... crazyio Bettas 7 21-07-05 10:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09342 seconds with 13 queries