Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-12-04, 15:15
npap Ο χρήστης npap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Κιχλίδες Tanganika

Παιδιά μόλις πρίν απο 5 μέρες έστησα το νέο μου ενυδρείο (130L) με σκοπό να βάλω αφρικάνες και ήθελα να μου δώσετε λίγο τα φώτα σας.
Χτές έβαλα το 1ο ψαράκι΄( καταρχάς να πώ ότι σκοπός μου είναι να βάλω αρχικά μόνο μικρά ψαράκια έτσι ώστε να μεγαλώσουν στο ενυδρείο και όχι να βάλω κατευθείαν ενήλικα και να αρχίσουν τίποτα τσαμπουκάδες) 1 tropheous duboisi.... Τί συνδυασμούς μου προτείνετε από Tangakika?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-12-04, 15:25
Το avatar του χρήστη inser
inser Ο χρήστης inser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2004
Περιοχή: Agia paraskevi
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

θα σου πω 2 πραγματα στα γρηγορα γιατι ειμαι δουλεια.πιστευω πως δεν ξεκινησες σωστα.Τα τροφεους θελουν πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο γιατι ζουνε σε groups των 7+.Η αποψη μου ειναι να το βγαλεις και να βαλεις ψαρια της οικογενειας lamprologus(occelatus) , altolamprologus(calvus) η κατι αλλο σχετικα μικρο..Μην μπλεξεις πολλα ειδη
Ψαξτο λιγο και τα ξαναλεμε το βραδυ η αυριο.
__________________
madagascar cichlids 1000l
paratilapia andapa + paretroplus menarambo
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-12-04, 16:01
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

αυτα που σου ειπε ο φιλος inser ειναι σωστα .

θα πρεπει να βλεπει μονο για shelldwellers ή τιποτα σε julidochromis. μονο

κανε ενα search εδω σε παλιοτερα Posts να παρεις μια ιδεα παραπανω ....
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-12-04, 16:57
npap Ο χρήστης npap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Υπάρχουν τέτοια ψάρια στην Αθήνα???? Το λέω γιατί πήγα σε 3-4 μαγαζιά ειδικά για ενυδρεία και απογοητεύτηκα... δεν είχε τίποτα ή είχαν ενήλικα ψάρια... διάβασα σέ ένα ελληνικό site για κιχλίδες ότι το Tropheous duboisi είναι έντονα επιθετικό απέναντι σε άλλα ψάρια του είδους του και αδιαφορεί κάπως για άλλα ψάρια και επίσης ότι δεν θέλει πολλά ψάρια του είδους συγκεκριμένα μικρές ομάδες....βέβαια για να το λέτε και οι δύο μάλλον δίκιο θα έχετε...θα ενεργήσω ανάλογα.
Και αν τυχόν βρώ για σε τί αναλογία προτείνετε?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-12-04, 17:02
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή Re: Κιχλίδες Tanganika

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από npap
Παιδιά μόλις πρίν απο 5 μέρες έστησα το νέο μου ενυδρείο (130L) με σκοπό να βάλω αφρικάνες και ήθελα να μου δώσετε λίγο τα φώτα σας.
Ασχολήθηκες καθόλου με το στρώσιμο του ενυδρείου πριν βάλεις ψάρια???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-12-04, 17:07
npap Ο χρήστης npap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ναί Taki , το είχα 4 μέρες χωρίς ψάρια...χρησιμοποίησα και λίγο ενεργό άνθρακα από το φίλτρο ενός φίλου μου...μόλις γυρίσω σήμερα από την δουλειά θα κάνω μετρήσεις για να δώ σε τί κατάσταση είναι το νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-12-04, 18:34
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εκτος αν εχεις aquascaping με πετρες που θα σου γεμιζουν ολο το ενυδρειο, πολλων χρονων εμπειρια με το συγκεκριμενο ειδος, και παρα πολυ τυχη, 130 λιτρα ειναι απαγορευτικα για tropheus, καθως και για τα περισσοτερα ψαρια της λιμνης.
Lamprologus ocellatus, ή brevis ή meleagris μονο σε αυτα τα λιτρα - με τα κοχυλια τους. Θα ειναι ενα καλο ξεκινημα για να φτιαξεις ενα μεγαλυτερο tanganyika αργοτερα, και τα συγκεκριμενα ειδη θα σου κρατησουν το ενδιαφερον, μην ανησυχεις.
Ισως με ενα καλο aquascaping να μπορεις να κρατησεις κι ενα ζευγαρι νανους julidochromis.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-12-04, 19:19
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από npap
Ναί Taki , το είχα 4 μέρες χωρίς ψάρια...χρησιμοποίησα και λίγο ενεργό άνθρακα από το φίλτρο ενός φίλου μου...μόλις γυρίσω σήμερα από την δουλειά θα κάνω μετρήσεις για να δώ σε τί κατάσταση είναι το νερό.
Εξακολουθώ να αναρωτιέμαι, γιατί 4 μέρες δεν θεωρούνται χρόνος που αρκεί να στρώσει το ενυδρείο. Εκτός και έβαλες υλικά από το άλλο φίλτρο και όχι μόνο λίγο ενεργό άνθρακα.
Για κοίταξε το λίγο και αυτό το θέμα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-12-04, 22:05
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Τα duboisi ειναι τα πιο ηρεμα τροφεους .
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-12-04, 22:32
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τηρουμενων των αναλογιων και οχι σε 130 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-12-04, 23:54
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Δεν ειπα το αντιθετο.
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-12-04, 00:18
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Ναι και εγω ηξερα καποτε εναν δολοφονο (καλο παιδι δε λεω) ειχε σκοτωσει μονο 40 ατομα ενω κατι αλλοι αλητες ειχαν σκοτωσει 50 ο καθενας τους Αυτο για το κατα ποσο πιο ηρεμα ειναι τα Tr. duboisi απο τα υπολοιπα Εκτος αυτου φιλε npap τσεκαρε τις παραμετρους του νερου του ενυδρειου σου... εχει δικιο που ανησυχει ο Takis Θα συμφωνισω με τα υπολοιπα παιδια οτι θα πρεπει να στραφεις σε αλλα ειδη αν θες να ασχοληθεις με Κιχλιδες απο Tanganyika με προτιμοτερα αυτα που ηδη σου προτειναν Τα Tropheus απαιτουν απο 500 λιτρα και πανω κατα την ταπεινη μου αποψη αλλα και προσωπικη εμπειρια και θα πρεπει να κρατιουντε σε γκρουπ των 10-12 ατομων και πανω με ιδανικο να θεωρειται ενα γκρουπ των 20 ατομων.... αν τα κρατησεις για λιγο καιρο θα καταλαβεις γιατι Εκτος αυτου εχουν και ιδιαιτερες απαιτησεις σε θεματα διατροφης που απαιτουν αρκετη εμπειρια Καλη επιτυχια
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-12-04, 13:45
npap Ο χρήστης npap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από npap
Ναί Taki , το είχα 4 μέρες χωρίς ψάρια...χρησιμοποίησα και λίγο ενεργό άνθρακα από το φίλτρο ενός φίλου μου...μόλις γυρίσω σήμερα από την δουλειά θα κάνω μετρήσεις για να δώ σε τί κατάσταση είναι το νερό.
Εξακολουθώ να αναρωτιέμαι, γιατί 4 μέρες δεν θεωρούνται χρόνος που αρκεί να στρώσει το ενυδρείο. Εκτός και έβαλες υλικά από το άλλο φίλτρο και όχι μόνο λίγο ενεργό άνθρακα.
Για κοίταξε το λίγο και αυτό το θέμα...
Taki sorry, έχεις δίκιο και ανησυχείς, έχω βάλει και κάπου 10 κομμάτια από το μακαρονάκι - δεν ξέρω πως το λένε στην γλώσσα των ενυδρείων - για τα βακτηρίδια, και επίση βάζω κάποιο υγρό για τις πρώτες 10 μέρες.. Την Παρασκευή έκανα μετρήσεις σε PH(8.1) και σε αμμωνία η οποία ήταν ελάχιστη.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-12-04, 13:49
npap Ο χρήστης npap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από inser
θα σου πω 2 πραγματα στα γρηγορα γιατι ειμαι δουλεια.πιστευω πως δεν ξεκινησες σωστα.Τα τροφεους θελουν πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο γιατι ζουνε σε groups των 7+.Η αποψη μου ειναι να το βγαλεις και να βαλεις ψαρια της οικογενειας lamprologus(occelatus) , altolamprologus(calvus) η κατι αλλο σχετικα μικρο..Μην μπλεξεις πολλα ειδη
Ψαξτο λιγο και τα ξαναλεμε το βραδυ η αυριο.
Φίλε inser ακολούθησα την συμβουλή σου και έδωσα πίσω το Tropheous και σε αντάλλαγμα πήρα 3 altolamprologus calvus...Εχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο?
Ρε παιδιά ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ στην Αθήνα αυτά τα ψαράκια που φτιάχνουν φωλιές μέσα στα κοχύλια?.
To Landscape του ενυδρείου μου είναι τίγκα στην πέτρα..πήγα αγόρασα 2-3 σαν ηλίθιος...κάτι τιμές απίστευτες..5 Euro για μία πετρούλα..οπότε έπεσε τηλεφώνημα σε ένα φίλο μου και την Κυριακή το ενυδρείο μου γέμισε με πέτρες από τον Ποταμό Ευρώτα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-12-04, 13:57
npap Ο χρήστης npap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos.f
Ναι και εγω ηξερα καποτε εναν δολοφονο (καλο παιδι δε λεω) ειχε σκοτωσει μονο 40 ατομα ενω κατι αλλοι αλητες ειχαν σκοτωσει 50 ο καθενας τους Αυτο για το κατα ποσο πιο ηρεμα ειναι τα Tr. duboisi απο τα υπολοιπα Εκτος αυτου φιλε npap τσεκαρε τις παραμετρους του νερου του ενυδρειου σου... εχει δικιο που ανησυχει ο Takis Θα συμφωνισω με τα υπολοιπα παιδια οτι θα πρεπει να στραφεις σε αλλα ειδη αν θες να ασχοληθεις με Κιχλιδες απο Tanganyika με προτιμοτερα αυτα που ηδη σου προτειναν Τα Tropheus απαιτουν απο 500 λιτρα και πανω κατα την ταπεινη μου αποψη αλλα και προσωπικη εμπειρια και θα πρεπει να κρατιουντε σε γκρουπ των 10-12 ατομων και πανω με ιδανικο να θεωρειται ενα γκρουπ των 20 ατομων.... αν τα κρατησεις για λιγο καιρο θα καταλαβεις γιατι Εκτος αυτου εχουν και ιδιαιτερες απαιτησεις σε θεματα διατροφης που απαιτουν αρκετη εμπειρια Καλη επιτυχια
Φίλε Stefane...φαντάζομαι ότι σίγουρα θα έχεις δίκιο, αλλά άκου και την άλλη μ.... που έκανα..φιλοξένησα για 3 μέρες ένα ψάρι ενός Φίλου μου..νέος και αυτός στις Αφρικάνες..λεγόταν Livigston..κάπως έτσι λεγόταν...ήταν στο ίδιο μέγεθος με το Tropheous..λοιπόν αυτό το ψάρι στις 3 μέρες πρέπει να πήρε σχεδόν ένα πόντο ακόμα...και είχε ξεσκίσει το Tropheous...φοβήθηκα μην πάθει κάτι...έψαξα σήμερα στο Internet και ανακάλυψα ότι μάλλον αυτό είναι Malandia...πολύ άγριο ψάρι..φυσικά το έδωσα και αυτό πίσω σήμερα...οπότε δώστε μου τα φώτα σας...για να κόψω τις μ...κίες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-12-04, 14:55
Το avatar του χρήστη inser
inser Ο χρήστης inser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2004
Περιοχή: Agia paraskevi
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Καλησπερα npap .Πολυ καλη επιλογη τα calvus!Πολυ ενδιαφερον ψαρια και εβαλες τον καταλληλο αριθμο.Μην βαλεις αλλα γιατι μεγαλωνουν γυρω στα 15 εκατοστα..Τα ψαρια που ψαχνεις ανοικουν στην κατηγορια των shelldwellers.Αυτη την στιγμη ξερω κανα 2 μαγαζια που εχουν lamprologus occelatus ,θα στα στειλω με pm.Βαλε γυρω στα 5 γιατι μεταξυ τους ειναι λιγο επιθετικα..Τωρα οσο αναφορα το landscape σου.Δεν συμφονω σε tanganyika ενυδρειο να ειναι full με πετρες.. Τα occelatus χρειαζονται αμμο και κοχυλια αντε και καμια πετρα να χωριζει λιγο τις περιοχες..και τα calvus δεν θελουν ιδιαιτερα πολλες πετρες.Κανε μερικες σπηλιες και χωρισε λιγο τα κοχυλια τους θα εισαι οκ.Τελος μην φιλοξενεις ψαρια αλλων χωρις να ξερεις τι ειναι.Θα στα φαει ολα η θα στα κολλησει καμια αρωστια ..με λιγα λογια μην το κανεις!
__________________
madagascar cichlids 1000l
paratilapia andapa + paretroplus menarambo
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-12-04, 18:04
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Με 3 A. calvus σε 130 λιτρα, τα οποια ειναι κυνηγοι, και να βαλεις shell dwellers (αυτα που κανουν φωλιες στα κοχυλια) δεν προκειται να δεις μικρα, χωρια που και τα 3 A.calvus μπορει να εχουν προβληματα μεταξυ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-12-04, 20:52
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Κάνε και καμια αλλαγή νερού 30-40% γιατί έχω τις ίδιες ανησυχίες με τον Τάκη
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-12-04, 11:33
npap Ο χρήστης npap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos
Κάνε και καμια αλλαγή νερού 30-40% γιατί έχω τις ίδιες ανησυχίες με τον Τάκη
Παιδιά την Κυριακή έκανα αλλαγή νερού στο 1/3 περίπου του νερού! Εβαλα χτές τα Calvus και μέχρι σήμερα δεν έχω δεί κάτι απο αυτά, συνέχεια κρύβονται στις πέτρες και γενικώς δεν είναι κινητικά...μέτρησα χτές την Αμμωνία ήταν στο 0,2 με 0,3 ποσότητα η όποία είναι αποδεκτή!
Μήπως δεν έχουν πάρει αέρα ακόμα και είναι φοβισμένα?
Εχει κανείς calvus?Αν έχει πώς είναι η συμπεριφορά τους ? Ηταν ντροπαλά στην αρχή.
Σημείωση ότι αυτά που έβαλα είναι μικρά , το μεγαλύτερο είναι 4 cm περίπου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-12-04, 11:59
Το avatar του χρήστη inser
inser Ο χρήστης inser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2004
Περιοχή: Agia paraskevi
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Εχω εγω calvus και θελει 3-5 μερες να ερθει στα ισα του μην ανυσηχεις..Κοιτα σε αυτο που σου ειπε ο Τολης εχει δικιο.Μην περιμενεις να δεις μικρα εκτοσ αν εχεις πολυ καλες κρυψωνες και επιβιωσουν μερικα..Ισως πεσει και λιγο ξυλο μεταξυ τους στα calvus αλλα εγω πιστευω οτι δεν θα ειναι τιποτα σοβαρο..
__________________
madagascar cichlids 1000l
paratilapia andapa + paretroplus menarambo
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-12-04, 13:01
npap Ο χρήστης npap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Κάπου έχω ακούσει ότι μερικοί βάζουν λίγη ποσότητα σόδας στο νερό με σκοπό μάλλον να ανεβάσουν το Ph. Ισχύει αυτό ρε παιδιά?
Επίσης η χρήση του αλατιού ενυδρείων παίζει για ενυδρεία με κυχλίδες?
Και κάτι τελευταίο, στην αλλαγή του νερού τί ουσίες πρέπει να βάζω εκτός από το Tap Water Conditioner?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-12-04, 13:36
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

η αμμωνια πρεπει να ειναι 0 μονο. εστω και μικρες ποσοτητες κανει ζημια
αν οχι αμμεση αλλα κανει . οποτε κανε καθημερινες μετρησεις και αμα χρεαστει κανε μικρες αλλαγες νερου. και φυσικα ταιζε με μετρο.
ναι βαζουν σοδα για να ανεβασουν το Ph. αλλα προσεχε αποτομες και μεγαλες αλλαγες του ph ειναι θανατηφορες. οποτε μετρα πρωτα το Ph και μετα τα λεμε . και φυσικα χρησιμοποιουν και αλατι.

ομως πρωτα ριξε βαρος στις παραμετρους το νερου σου οσο αφορα
αμμωνια/νιτρωδη/νιτρικα ετσι ωστε να εχει στρωσει σιγουρα το ενυδρειο.
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06851 seconds with 12 queries