Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-04-10, 06:18
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή Λίμνη (κατασκευή και εξοπλισμός)

Εδώ μπορείτε να καταθέσετε της δικές σας απόψεις σχετικά με την κατασκευή μιας λίμνης. Για να μην χαλάμε τα άλλα πόστ εδώ μπορούμε να τσακωνόμαστε ελεύθερα.


Ένα θέμα που υπάρχουν διαφωνίες είναι το σύστημα φιλτραρίσματος.
Τη θα προτιμούσατε το durso η το σύστημα υπερχείλισης και γιατί?




Υ/Γ αυτό το θέμα ίσος γίνει και άρθρο τελικά με της απόψεις όλον μας.
  #2  
Παλιά 19-04-10, 15:02
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Θεωρό ότι συμφωνά με το τι υλικό θα φτιάξουμε την λίμνη μας πρέπει να επιλέξουμε και των τρόπο φιλτραρίσματος.

Έτσι χοντρικά να πω ότι πιστεύω ότι μια λίμνη από liner πρέπει να χρησιμοποιεί φίλτρα πιέσεως. Και ο λόγος είναι ότι είναι πολύ δύσχρηστο το liner ώστε να μπορέσεις να προσαρμόσεις πολλών λογιών τρόπους φιλτραρίσματος.

Αν πάμε σε χτιστή λίμνη ένα χτισμένος diy χώρος φιλτραρίσματος περίπου το 1/5 της λίμνης είναι ο ποιο αποτελεσματικός μια και εκεί μπορούμε να παίξουμε με αρκετά πράγματα. Συστήματα υπερχειλίσεις, είσοδος βρόμικου νερού από οποίο σημείο θέλουμε, να βάλουμε 1-2-3 αντλίες και ένα σωρό αλλά.

Όσο για τα συστήματα bottom aeration drain δε με ενθουσίασαν.
Γενικά μπήκα στον κόπο να δω και διαφορά αξεσουαρ που μπορείς να βάλει κανείς στην λίμνη του . και πάλι δεν ενθουσιαστικά.

Γενικά αυτό που είδα είναι ότι πολλά συστήματα “καινούρια” και καλά είναι απομίμηση από diy που τα χρησιμοποιούσαν η χτιστές λίμνες πριν βγει το liner.
Με το που βρήκε το liner όλα τα έχουν κάνει πλαστικοποιημένα όλα αυτά που μέχρι χτες ήταν diy.

Λίγο θα ξεφύγω από το θέμα αλλά θεωρώ το μεγαλύτερο κακό είναι να κατασκευάσει κάποιος μια μεγάλη λίμνη από liner. Οι αναφορές για τρύπες και προβλήματα είναι τόσες πολλές που για μένα το καθιστούν κακό υλικό για μεγάλες λίμνες.

Για μικρές πρόχειρες λίμνες με μικρές απαιτήσεις είναι καλό και εύκολο να κατασκευάσεις μια λιμνούλα.
Αλλά αν κάποιος κάνει μεγάλη λίμνη με πολλά λίτρα και του τρυπήσει το liner την γ …….ε .
__________________
  #3  
Παλιά 19-04-10, 19:26
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Αν θα έκανα ξανά λίμνη το liner θα ήταν η τελευταία μου επιλογή. Έχω ταλαιπωρηθεί αφάνταστα και εγώ και τα ψάρια μου από τρύπες.
Όταν το liner τρυπήσει τότε τα προβλήματα μέχρι την επιδιορθώσει του είναι πολλά.
1. Κάπου πρέπει να βάλεις τα ψάρια σου.
2. Η τρύπα είναι απίστευτα δύσκολο να βρεθεί.
3. Μέχρι η βλάβη να διορθωθεί όλη η βιολογία που βρίσκεται στην λίμνη καταστρέφετε και φτου από την αρχή.
4. Το νερό αναγκαστικά το αλλάξεις όλο γιατί δεν έχεις κάπου να το βάλεις.

Το μπετόν το θεωρώ το καταλληλότερο υλικό.
Εννοείται ότι ο οπλισμός με σιδεροσύνδεση είναι απαραίτητη.
Αν μπορεί να καλουπωθεί όλη η λίμνη και να χυθεί με την μία έχουμε τα τέλεια αποτελέσματα. Αν χρειαστεί να κάνουμε την λίμνη σταδιακά τότε υπάρχουν εξειδικευμένα υλικά για ένωση του παλιού και του νέου κομματιού.
Πάνω από το μπετόν υπάρχουν και πάλη εξειδικευμένα υγρομονοτικά υλικά που είναι κατάλληλα για πόσιμο νερό. Κάποια έχουν μεγάλες αντοχές σε πίεση, κάποια είναι ευλύγιστα. Ένα υλικό που θα επέλεγα είναι αυτό που μπορεί να αντέξει μέχρι και 2 mm άνοιγμα στο μπετόν.

Προτείνω σύστημα υπερχειλίσεις.
Με αυτό τον τρόπο έχουμε τα ακόλουθα πλεονεκτήματα.(κάποια που θυμάμαι τώρα)
  • Συνεχή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού.
  • Φύλλα και ότι δήποτε άλλο πέσει στην λίμνη απορροφάται αμέσως.
  • Απορροφάται επίσης η σκόνη, και αφροί που δημιουργούνται από τον καταρράκτη.
  • Η στάθμη του νερού είναι πάντοτε η ίδια (το σύστημα αυτόματης αναπληρώσεις είναι απαραίτητο).
  • Λίγη λάσπη που μπορεί να δημιουργηθεί στον πυθμένα θεωρό ότι είναι και αυτή μέρος της βιολογίας μιας λίμνης.

Για το σύστημα bottomaerationdrainμπορεί να χρησιμεύσει σε λίμνες με βάθος πάνω από 1,30m (που θεωρώ αχρείαστο και επικίνδυνο) για καλύτεροι κυκλοφορία του πυθμένα. Όσο το βάθος αυξάνετε η περιεκτικότητα του οξυγόνου μειώνετε.
Αυτό ώμος εξαρτάτε και από την ροή του νερού που υπάρχει. Όσο ποιο πολύ ροΐ τόσο ποιο πολλή οξυγόνωση επιτυγχάνετε.
Αν έκανα τώρα λίμνη θα το έβαζα και θα το έθετα σε λειτουργία 1-2 φορές τον χρόνο για να απορροφήσω μέρος της λάσπης που θα υπήρχε στην λίμνη μου.

Μειονεκτήματα του συστήματος αυτού είναι τα εξής.

  • Τα φύλλα μένουν, λιώνουν και κατακάθονται στον πυθμένα της λίμνης.
  • Συχνό μπούκωμα του σωλήνα από την λίμνη στο φίλτρο.
  • Το φίλτρο πρέπει να τοποθετηθεί κάτω από την στάθμη του νερού της λίμνης για να μπορεί να υπάρχει ροΐ στο νερό.
  • Δεν μένει λάσπη στο κάτω μέρος της λίμνης που θεωρώ απαραίτητη.
  • Ακριβότερος εξοπλισμός.

Αυτά για την ώρα με την εξέλιξη της συζήτησης αυτής θα θυμηθώ και άλλα……….
  #4  
Παλιά 19-04-10, 19:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τα συστήματα bottom aeration drain δε με ενθουσίασαν.
Εγώ τα είδα από κοντά να δουλεύουν και ενθουσιάστηκα. Όχι απλά τα εμπειστεύομαι, αλλά θα τα προτείνω με κλειστά τα μάτια κιόλας. Όταν το drain bottom aeration συνδεθεί με ένα nexus (με αερανλτία) και μια εξωτερική αντλία (low voltage) όλα τα άλλα είναι τίποτα.

Κάνετε υπομονή ακόμα λίγο καιρό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #5  
Παλιά 19-04-10, 20:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θα έκανα ξανά λίμνη το liner θα ήταν η τελευταία μου επιλογή. Έχω ταλαιπωρηθεί αφάνταστα και εγώ και τα ψάρια μου από τρύπες.
Όταν το liner τρυπήσει τότε τα προβλήματα μέχρι την επιδιορθώσει του είναι πολλά.
1. Κάπου πρέπει να βάλεις τα ψάρια σου.
2. Η τρύπα είναι απίστευτα δύσκολο να βρεθεί.
3. Μέχρι η βλάβη να διορθωθεί όλη η βιολογία που βρίσκεται στην λίμνη καταστρέφετε και φτου από την αρχή.
4. Το νερό αναγκαστικά το αλλάξεις όλο γιατί δεν έχεις κάπου να το βάλεις.

Το μπετόν το θεωρώ το καταλληλότερο υλικό.
Εννοείται ότι ο οπλισμός με σιδεροσύνδεση είναι απαραίτητη.
Αν μπορεί να καλουπωθεί όλη η λίμνη και να χυθεί με την μία έχουμε τα τέλεια αποτελέσματα. Αν χρειαστεί να κάνουμε την λίμνη σταδιακά τότε υπάρχουν εξειδικευμένα υλικά για ένωση του παλιού και του νέου κομματιού.
Πάνω από το μπετόν υπάρχουν και πάλη εξειδικευμένα υγρομονοτικά υλικά που είναι κατάλληλα για πόσιμο νερό. Κάποια έχουν μεγάλες αντοχές σε πίεση, κάποια είναι ευλύγιστα. Ένα υλικό που θα επέλεγα είναι αυτό που μπορεί να αντέξει μέχρι και 2 mm άνοιγμα στο μπετόν.

Προτείνω σύστημα υπερχειλίσεις.
Με αυτό τον τρόπο έχουμε τα ακόλουθα πλεονεκτήματα.(κάποια που θυμάμαι τώρα)
  • Συνεχή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού.
  • Φύλλα και ότι δήποτε άλλο πέσει στην λίμνη απορροφάται αμέσως.
  • Απορροφάται επίσης η σκόνη, και αφροί που δημιουργούνται από τον καταρράκτη.
  • Η στάθμη του νερού είναι πάντοτε η ίδια (το σύστημα αυτόματης αναπληρώσεις είναι απαραίτητο).
  • Λίγη λάσπη που μπορεί να δημιουργηθεί στον πυθμένα θεωρό ότι είναι και αυτή μέρος της βιολογίας μιας λίμνης.

Για το σύστημα bottomaerationdrainμπορεί να χρησιμεύσει σε λίμνες με βάθος πάνω από 1,30m (που θεωρώ αχρείαστο και επικίνδυνο) για καλύτεροι κυκλοφορία του πυθμένα. Όσο το βάθος αυξάνετε η περιεκτικότητα του οξυγόνου μειώνετε.
Αυτό ώμος εξαρτάτε και από την ροή του νερού που υπάρχει. Όσο ποιο πολύ ροΐ τόσο ποιο πολλή οξυγόνωση επιτυγχάνετε.
Αν έκανα τώρα λίμνη θα το έβαζα και θα το έθετα σε λειτουργία 1-2 φορές τον χρόνο για να απορροφήσω μέρος της λάσπης που θα υπήρχε στην λίμνη μου.

Μειονεκτήματα του συστήματος αυτού είναι τα εξής.

  • Τα φύλλα μένουν, λιώνουν και κατακάθονται στον πυθμένα της λίμνης.
  • Συχνό μπούκωμα του σωλήνα από την λίμνη στο φίλτρο.
  • Το φίλτρο πρέπει να τοποθετηθεί κάτω από την στάθμη του νερού της λίμνης για να μπορεί να υπάρχει ροΐ στο νερό.
  • Δεν μένει λάσπη στο κάτω μέρος της λίμνης που θεωρώ απαραίτητη.
  • Ακριβότερος εξοπλισμός.

Αυτά για την ώρα με την εξέλιξη της συζήτησης αυτής θα θυμηθώ και άλλα……….
Γιάννο, το σύστημα που έχεις μιλήσει μόλις τώρα σε έχει διαψεύσει σε τουλάχιστον 5 σημεία:
1. Όταν μιλάμε ειδικά για το bottom drain aeration, τότε το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι η κοκκινισμένη λέξη, δηλαδή ο αέρας.
α. Ο αέρας από μόνος του υπερκαλύπτει σε οξυγώνο τον πυθμένα, "αδειάζοντας" κυριολεκτικά τη λίμνη από τα επικίνδυνα αέρια παράγωγα της αποσύνθεσης.
β. Ο συνεχόμενος στροβυλισμός που δημιουργεί στο νερό, δεν επιτρέπει κανένα απολύτως μπούκωμα του συστήματος, αφού μονάχα η πίεση που εξασκεί "τσακίζει" τα πάντα!
γ. Καμία σχέση με πολύ ακριβό εξοπλισμό. Μετά βίας ολόκληρος ο εξοπλισμός μου θα ξεπεράσει τα 1000 ευρώ!
δ. Ναι, ο χώρος φίλτρανσης πρέπει να είναι στο επίπεδο την στάθμης του νερού. Ποιό το πρόβλημα εδώ Γιάννο? Το ότι δεν θα φαίνεται απολύτως τίποτε το θεωρείς μειονέκτημα? ¶σε που μπορείς να εκμεταλλευτείς τον χώρο της φίλτρανσης για να κατασκευάσεις από πάνω την γέφυρα της λίμνης. Είναι καλύτερα δηλαδή να κατασκευάσεις αποθήκη 2Χ2.
ε. Ποιός είπε ότι στην συγκεκριμένη λίμνη δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ευκολότατα σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης και μάλιστα μπορεί να ενωθεί άμεσα και σύστημα αποχλωριοποίησης του νερού της υδατοπρομήθειας?
στ. Αν θέλεις λάσπη, μπορείς με κάποιους τρόπους να περιθοριοποιήσεις ένα τμήμα της λίμνης σου, δημιουργώντας ένα ρέμα με αρκετά φυτά.


Γιάννο, μην λες πολλές κουβέντες πριν το δεις να δουλεύει από κοντά, γιατί όταν γίνει θα πάθεις την πλάκα σου...
Γιάννο, οι κάτοχοι αυτών των συστημάτων (ΒOTTOM DRAIN AERATION+NEXUS) καθαρίζουν τα φίλτρα τους φορώντας κουστούμι! Τόσο καθαρό και απλό είναι.

Απλά θα ήθελα να αναφέρω ότι η αποκλειστική χρήση σιδεροσύνδεσης και μπετόν σε λίμνες γίνεται ΜΟΝΟ όταν υπάρχουν κοντά δέντρα. Στις περιπτώσει όπου είναι καθαρό πεδίο με γκαζόν, τότε είναι λιγότερο κόστος αν κατασκευαστεί με τσιμεντόλιθους. Εννοείται ότι υπάρχουν συγκεκριμένα αξεσουάρ ώστε να στεγανωποιήσουμε την βάση με τα τοιχόματα στην περίπτωση όπου έχουν κατασκευαστεί σε διαφορετικό χρονικό διάστημα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #6  
Παλιά 19-04-10, 21:17
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Δεν είπα ότι είναι και άχρηστα απλά εμένα δε με ενθουσίασαν.

Το να γίνει μια αστοχία στην σύνδεση στων πάτο της λίμνης η να φρακάρει από τα πολλά φυλά αν η λίμνη είναι κάτω από δέντρο θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα παρά ωφελεί.


Από κει και πέρα η περισσότερη που έχουν λίμνες πετυχημένες που τρέχουν εδώ και χρονιά με μοναδικό εξοπλισμό μια δυνατή αντλία φυσικό είναι να κοιτάνε με μισό μάτι όλα αυτά τα νέα συστήματα.

Γενικά είναι δύσκολο να πείσεις κάποιων για ένα σύστημα αν δεν του το δείξεις να δουλεύει.

Ερωτήσεις σχετικά με τα ΒOTTOM DRAIN AERATION+NEXUS.

1 Αφήνουν κανένα γόνο ζωντανό?
2 Χρησιμοποιείτε μονό σε λίμνες για ενήλικα Koi?
3 Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε λίμνη με χρυσόψαρα? Η θα τα κάνει κιμά?
4 Χρησιμοποιείτε χειμώνα καλοκαίρι?
a) Αν ναι τότε υπάρχει μονίμως φασαρία και παρενόχληση στα ψαριά.
b) Αν όχι τότε των χειμώνα ο πάτος της λίμνης θα γεμίσει με φύλλα και λάσπη.

Γενικά αυτά τα συστήματα θεωρό ότι αρμόζουν σε ποιο τροπικές χώρες που η ηλιοφάνεια διαρκή περισσότερο και φυσικά έχουν θερμότερο κλίμα από ότι στην Ελλάδα.
Στην Κύπρο τα πράγματα σίγουρα είναι καλυτέρα σε θέμα θερμότητας.
Απλά επειδή τα θέματα αυτά τα παρακολουθεί και πολύς κόσμος από Ελλάδα ίσως θα πρέπει να μην παρασύρετε από συστήματα που ίσως εφαρμόζονται σε χώρες με τελείως διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες.
-------------------------
Μη φτάσουμε και στο άλλο άκρο ότι η κυπρίνοι δεν πρέπει να πέφτουν και σε ημι χειμέρια νάρκη. Πάνω από όλα τα ζωντανά αυτά χρειάζονται ησυχία για να μπορέσουν να ξεχειμωνιάσουν στον πάτο της λίμνης. (κάτι που κάνουν ανέκαθεν σαν είδος)

Το να έχεις στρεσαρισμένα ψαριά αλλά να ζουν και καλά με ποιο καθαρό νερό εμένα με κάνει να έχω της αμφιβολίες μου για το καλό που προσφέρουν αυτά τα συστήματα.

Το μονό καλό που προσφέρουν είναι λεφτά στης τσέπες σε όσους τα κατασκευάζουν.

Εδώ χομπιστες πλέων έχουν καταλάβει ότι η αντλίες πρέπει να κλείνουν των χειμώνα για ηρεμούν τα ψαριά και εμείς να βάζουμε μόνιμα κάτι που όσο νάνε και κάποιο θόρυβο θα κάνει και ρεύματα θα δημιουργεί.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη POURITANOS : 19-04-10 στις 21:17 Αιτία: Automerged Doublepost
  #7  
Παλιά 20-04-10, 08:12
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Γιάννο, το σύστημα που έχεις μιλήσει μόλις τώρα σε έχει διαψεύσει σε τουλάχιστον 5 σημεία:

1. Όταν μιλάμε ειδικά για το bottomdrainaeration, τότε το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι η κοκκινισμένη λέξη, δηλαδή ο αέρας.
α. Ο αέρας από μόνος του υπερκαλύπτει σε οξυγώνο τον πυθμένα, "αδειάζοντας" κυριολεκτικά τη λίμνη από τα επικίνδυνα αέρια παράγωγα της αποσύνθεσης.
Βασίλη είπαμε να ανοίξουμε το θέμα αυτό για να βοηθήσουμε και όχι να παραπλανήσουμε τους αρχάριους!. Εδώ τη θέλεις να πεις? Ότι επειδή υπάρχει αέρας δεν γίνεται αποσύνθεση στα φύλλα? Η ότι επειδή αερίζετε δεν είναι πρόβλημα ας πέσουν τα φύλλα να λιώσουν και ο αέρας θα τα εξαφανίσει?

β. Ο συνεχόμενος στροβυλισμός που δημιουργεί στο νερό, δεν επιτρέπει κανένα απολύτως μπούκωμα του συστήματος, αφού μονάχα η πίεση που εξασκεί "τσακίζει" τα πάντα!
Συνεχής στοβυλισμός για εμένα σημαίνει στρές στα ψάρια. Δίκιο έχεις ότι τσακίζει τα πάντα σημεριλαμβανομένον και τον γόνων!
γ. Καμία σχέση με πολύ ακριβό εξοπλισμό. Μετά βίας ολόκληρος ο εξοπλισμός μου θα ξεπεράσει τα 1000 ευρώ!
¶λλη μια παραπλάνηση. Για δέστε τημούλες εδώ για το nexus
http://www.evolutionaqua.com/acatalo...y_200_300.html
http://www.koicarp.net/filtration/nexus/nexus300.html
Από μόνο του είναι 1200 εύρο!

δ. Ναι, ο χώρος φίλτρανσης πρέπει να είναι στο επίπεδο την στάθμης του νερού. Ποιό το πρόβλημα εδώ Γιάννο? Το ότι δεν θα φαίνεται απολύτως τίποτε το θεωρείς μειονέκτημα? ¶σε που μπορείς να εκμεταλλευτείς τον χώρο της φίλτρανσης για να κατασκευάσεις από πάνω την γέφυρα της λίμνης. Είναι καλύτερα δηλαδή να κατασκευάσεις αποθήκη 2Χ2.
Το πρόβλημα είναι θέμα συντήρησης. Για σκέψου πόσο δύσκολο θα είναι να είσαι σκυφτός για πόση ώρα δεν ξέρω για θέμα συντηρήσεις.
Για ακόμη μια φορά σε πιάνω αδιάβαστο για τη το nexus δεν είναι φίλτρο πιέσεως.
Όταν το σύστημα αυτό βρήσκετε από την στάθμη του νερού και κάτο όταν θα κάνεις buckwash που θα πηγαίνει το βρομισμένο νερό? Θα έχεις άλλο ντεπόζιτο με ξεχωριστή αντλία για να το αδειάζεις?
Το συγκεκριμένο φίλτρο μάλλον το έχεις δει μόνο στο διαδήκτιο!
Να σου δώσω εγώ ένα τηλέφωνο να πάς να βρεις τον φίλο μου τον Νικόλα να το δεις και από κοντά.
Δεν είμαι ενάντια σε ένα τέτοιο φίλτρο. Μου άρεσε γιατί την ώρα που κάνει buckwash ανακατεύει το μηχανικό βιολογικό υλικό.
Κάνω σκέψεις πως μπορώ να μετατρέψω το δικό μου DIY για να δουλεύει με αυτό τον τρόπο.
Δεν είναι ώμος καθόλου σίγουρος αν αυτό το ανακάτεμα κάνει καλό! Ίσος καταστρέφει την βιολογία που βρίσκεται πάνω στο βιολογικό υλικό.
Το πώς δουλεύει μπορείτε να δείτε ένα βιτεάκη εδώ

http://www.youtube.com/watch?v=-_NaRts5ZJU




ε. Ποιός είπε ότι στην συγκεκριμένη λίμνη δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ευκολότατα σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης και μάλιστα μπορεί να ενωθεί άμεσα και σύστημα αποχλωριοποίησης του νερού της υδατοπρομήθειας?
Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο!
στ. Αν θέλεις λάσπη, μπορείς με κάποιους τρόπους να περιθοριοποιήσεις ένα τμήμα της λίμνης σου, δημιουργώντας ένα ρέμα με αρκετά φυτά.


Γιάννο, μην λες πολλές κουβέντες πριν το δεις να δουλεύει από κοντά, γιατί όταν γίνει θα πάθεις την πλάκα σου...[IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG][IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG][IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]
Το ποίος λέει πολλές κουβέντες και είναι αδιάβαστος ας αφήσουμε τους υπόλοιπους να το κρίνουν.
Γιάννο, οι κάτοχοι αυτών των συστημάτων (ΒOTTOM DRAIN AERATION+NEXUS) καθαρίζουν τα φίλτρα τους φορώντας κουστούμι! Τόσο καθαρό και απλό είναι.

Απλά θα ήθελα να αναφέρω ότι η αποκλειστική χρήση σιδεροσύνδεσης και μπετόν σε λίμνες γίνεται ΜΟΝΟ όταν υπάρχουν κοντά δέντρα. Στις περιπτώσει όπου είναι καθαρό πεδίο με γκαζόν, τότε είναι λιγότερο κόστος αν κατασκευαστεί με τσιμεντόλιθους. Εννοείται ότι υπάρχουν συγκεκριμένα αξεσουάρ ώστε να στεγανωποιήσουμε την βάση με τα τοιχόματα στην περίπτωση όπου έχουν κατασκευαστεί σε διαφορετικό χρονικό διάστημα.
Δεν είμαι αντίθετος στους τσιμεντόλιθους. Θεωρώ ποιο ασφαλή την χρήση του μπετόν.
-------------------------
POURITANOS



Δεν είπα ότι είναι και άχρηστα απλά εμένα δε με ενθουσίασαν.
Αυτό ακριβός. Όπως είπα και ποιο πάνω αν έκανα λίμνη τώρα θα το έβαζα και θα το έθετα σε λειτουργία 1-2 φορές τον χρόνο.

Το να γίνει μια αστοχία στην σύνδεση στων πάτο της λίμνης η να φρακάρει από τα πολλά φυλά αν η λίμνη είναι κάτω από δέντρο θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα παρά ωφελεί.
Το μπούκωμα από φύλλα το θεωρώ δεδομένο.


Από κει και πέρα η περισσότερη που έχουν λίμνες πετυχημένες που τρέχουν εδώ και χρονιά με μοναδικό εξοπλισμό μια δυνατή αντλία φυσικό είναι να κοιτάνε με μισό μάτι όλα αυτά τα νέα συστήματα.

Γενικά είναι δύσκολο να πείσεις κάποιων για ένα σύστημα αν δεν του το δείξεις να δουλεύει.
Δεν είμαι αντίθετος σε καινούρια συστήματα.
Να είναι ώμος αξιόπιστα και σε λογική τιμή.

Ερωτήσεις σχετικά με τα ΒOTTOMDRAINAERATION+NEXUS.[IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]

1 Αφήνουν κανένα γόνο ζωντανό?
Οχι
2 Χρησιμοποιείτε μονό σε λίμνες για ενήλικα Koi?
Μάλλον έτσι θα είναι! Και σε λίμνες που γύρο γύρο δεν υπάρχουν δέντρα.
3 Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε λίμνη με χρυσόψαρα? Η θα τα κάνει κιμά?
Μάλλον ναι
4 Χρησιμοποιείτε χειμώνα καλοκαίρι?
a) Αν ναι τότε υπάρχει μονίμως φασαρία και παρενόχληση στα ψαριά.
b) Αν όχι τότε των χειμώνα ο πάτος της λίμνης θα γεμίσει με φύλλα και λάσπη.

Γενικά αυτά τα συστήματα θεωρό ότι αρμόζουν σε ποιο τροπικές χώρες που η ηλιοφάνεια διαρκή περισσότερο και φυσικά έχουν θερμότερο κλίμα από ότι στην Ελλάδα.
Στην Κύπρο τα πράγματα σίγουρα είναι καλυτέρα σε θέμα θερμότητας.
Απλά επειδή τα θέματα αυτά τα παρακολουθεί και πολύς κόσμος από Ελλάδα ίσως θα πρέπει να μην παρασύρετε από συστήματα που ίσως εφαρμόζονται σε χώρες με τελείως διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες.
Συμφωνώ και εγώ.
-------------------------
Μη φτάσουμε και στο άλλο άκρο ότι η κυπρίνοι δεν πρέπει να πέφτουν και σε ημι χειμέρια νάρκη. Πάνω από όλα τα ζωντανά αυτά χρειάζονται ησυχία για να μπορέσουν να ξεχειμωνιάσουν στον πάτο της λίμνης. (κάτι που κάνουν ανέκαθεν σαν είδος)
Η χαμηλότεροι θερμοκρασία που μέτρησα φέτος ήτανε 8 βαθμοί.
Τάιζα

Το να έχεις στρεσαρισμένα ψαριά αλλά να ζουν και καλά με ποιο καθαρό νερό εμένα με κάνει να έχω της αμφιβολίες μου για το καλό που προσφέρουν αυτά τα συστήματα.

Και εδώ είμαι σύμφωνος.
Το μονό καλό που προσφέρουν είναι λεφτά στης τσέπες σε όσους τα κατασκευάζουν. [IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]
Πέστα Χρυσόστομε!
Εδώ χομπιστες πλέων έχουν καταλάβει ότι η αντλίες πρέπει να κλείνουν των χειμώνα για ηρεμούν τα ψαριά και εμείς να βάζουμε μόνιμα κάτι που όσο νάνε και κάποιο θόρυβο θα κάνει και ρεύματα θα δημιουργεί.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 22-04-10 στις 12:36 Αιτία: Automerged Doublepost
  #8  
Παλιά 20-04-10, 11:14
κλαιρη καμπανη Ο χρήστης κλαιρη καμπανη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 3
Question μια μικρη λιμνουλα στον κηπο μου....

ειμαι πρωταρα και σχεδων ολα οσα διαβαζω μου φαινονται κινεζικα..θελω ομως να φτιαξω μια μικρη λιμνουλα στον κηπο μου....παρακαλω πολυ μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του?...ευχαριστω...
  #9  
Παλιά 20-04-10, 11:22
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κλαιρη καμπανη Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι πρωταρα και σχεδων ολα οσα διαβαζω μου φαινονται κινεζικα..θελω ομως να φτιαξω μια μικρη λιμνουλα στον κηπο μου....παρακαλω πολυ μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του?...ευχαριστω...

Καλός όρισες.

Η ερώτηση σου είναι σαν να μας λες θέλω ένα αυτοκίνητο.
Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε θα πρέπει να μας πεις τη χώρο έχεις διαθέσιμο τη ψάρια σκοπεύεις να βάλεις, Αν θα βάλεις φυτά…..και διαφορα αλλα πολλά.

Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32118
Είναι η δικιά μου λίμνη από την αρχή μέχρι σήμερα και εδώ ήμαστε να συζητήσουμε για ότι χρειαστείς.


Υ/Γ επειδή όμως υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για το θέμα λίμνη θα σου έλεγα να διαβάσεις πολύ πριν ξεκινήσεις.
  #10  
Παλιά 20-04-10, 13:57
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, πόσο είπαμε σου κόστησε η λίμνη σου μέχρι τώρα?

Δεν συνεννοούμαστε! Γιάννο, το σύστημα σου είναι το καλύτερο, καλύτερο δεν εφευρέθηκε ποτέ, κράτησε το και άσε μας εμάς να είμαστε υπεύθυνοι για τις παραπλανήσεις μας. Δεν πρόκειται ποτέ να ξαναλάβω μέρος σε τέτοια συζήτηση που μόνο σκοπό έχει την περεταίρω σύγχυση του κόσμου, είναι που είναι ήδη συγχυσμένος.

Επίσης, μείνετε ήσυχοι γιατί όταν αγορασω ολόκληρο μου τον εξοπλισμό θα αναρτήσω εδώ το αναλυτικό τιμολόγιο ώστε να φανούν τυχόν παραπλανήσεις κ.λ.π.

Θέλω να μου αναφέρετε με λινκ που είδατε ότι δεν απομένει γόνος ή μικρό ψαράκι, διαφορετικά πάρτε τα λόγια σας πίσω.
Δυστυχώς "κατακρεουργήσατε" ένα σύστημα που δεν ξέρω και εγώ πως θα το ανασυντάξω με τις πιο κάτω αβάσημες ανακαλύψεις σας.

"Το πρόβλημα είναι θέμα συντήρησης. Για σκέψου πόσο δύσκολο θα είναι να είσαι σκυφτός για πόση ώρα δεν ξέρω για θέμα συντηρήσεις.
Εντελώς έξω έπεσες.. διάβασε καλύτερα για το χώρο του φίλτρου. Γιατί σκυφτός?

"Για ακόμη μια φορά σε πιάνω αδιάβαστο για τη το nexus δεν είναι φίλτρο πιέσεως."
Τί λες βρε Γιάννο....πού είπα ότι είναι πιέσεως το nexus? Ανοικτού τύπου είπα πως είναι...
Εδώ θα ήθελα επίσης να μου πεις που με ξανάπιασες αδιάβαστο. Θέλω λίνκ.

Όταν το σύστημα αυτό βρήσκετε από την στάθμη του νερού και κάτο όταν θα κάνεις buckwash που θα πηγαίνει το βρομισμένο νερό? Θα έχεις άλλο ντεπόζιτο με ξεχωριστή αντλία για να το αδειάζεις?
Πολύ απλά δημιουργείς ένα μικρό φρεάτιο κάτω από τον χώρο του μηχανοστασίου με μια αντλία με φλόουτερ ώστε να ανταποκρίνεται όποτε αυτή χρειαστεί. π.χ. σε περίπτωση καθαρισμού του φίλτρου ή ακόμα και σε περίπτωση βροχής.

"Το συγκεκριμένο φίλτρο μάλλον το έχεις δει μόνο στο διαδήκτιο!
"
Έτσι φαίνεται?

"Να σου δώσω εγώ ένα τηλέφωνο να πάς να βρεις τον φίλο μου τον Νικόλα να το δεις και από κοντά."

..και ο φίλος σου ο Νικόλας σου τα είπε όλα αυτά? Φιατί τότε δεν του έχεις πει να κάνει υπερχείλιση?

"Δεν είμαι ενάντια σε ένα τέτοιο φίλτρο. Μου άρεσε γιατί την ώρα που κάνει buckwash ανακατεύει το μηχανικό βιολογικό υλικό.
Κάνω σκέψεις πως μπορώ να μετατρέψω το δικό μου DIY για να δουλεύει με αυτό τον τρόπο."
Όλα όσα έγραψες πιο πάνω, κάθε άλλο παρά υπέρ του συστήματος είσαι Γιάννο. Ξαναδιάβασε τα να δεις. Σίγουρα, τα μέλη τα διαβάζουν και το άμεσο μέλλον φτάνει. Εδώ γραμμένα θα μείνουν.
Στο τέλος αυτό θα βάλεις και πίστεψέ με, όλα αυτά που γράφεις εδώ θα σου τα κάνω λίνκ να σου τα θυμίζω.

"Δεν είναι ώμος καθόλου σίγουρος αν αυτό το ανακάτεμα κάνει καλό! Ίσος καταστρέφει την βιολογία που βρίσκεται πάνω στο βιολογικό υλικό."
Το "ίσως" Γιάννο το φύτεψαν και δεν βλάστησε. Πώς δικαιολογείς αυτή σου την τοποθέτηση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 20-04-10 στις 14:23
  #11  
Παλιά 20-04-10, 18:55
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Γιάννο, πόσο είπαμε σου κόστησε η λίμνη σου μέχρι τώρα?
Αν εννοείς τα φίλτρα ξέχασες ότι είναι DIY και μου στοίχισαν το ¼ από ότι θα τα αγόραζα τουλάχιστον.

Δεν συνεννοούμαστε![IMG]file:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG] Γιάννο, το σύστημα σου είναι το καλύτερο, καλύτερο δεν εφευρέθηκε ποτέ, κράτησε το και άσε μας εμάς να είμαστε υπεύθυνοι για τις παραπλανήσεις μας. Δεν πρόκειται ποτέ να ξαναλάβω μέρος σε τέτοια συζήτηση που μόνο σκοπό έχει την περεταίρω σύγχυση του κόσμου, είναι που είναι ήδη συγχυσμένος.
Το ότι δεν συνεννοούμαστε όλοι το γνωρίζουν.
Ναι είναι το καλύτερο, το ποιο φυσικό, έτσι δουλεύει μια φυσικοί λίμνη. Ότι είσαι υπεύθυνος για αυτά που γράφεις εδώ για αυτό να είσαι σίγουρος. Για αυτό δεν αντέχω να ακούω τέτοια από κάποιον ο οποίος θεωρείτε υπεύθυνος. Ο οποίος δεν έχει καν λίμνη, δεν εχει δοκιμάσει τίποτα από όλα αυτά, και παρασέρνει τον κόσμο γιατί θέλει σώνει και καλά να περάσει το δικό του.
Επίσης, μείνετε ήσυχοι γιατί όταν αγορασω ολόκληρο μου τον εξοπλισμό θα αναρτήσω εδώ το αναλυτικό τιμολόγιο ώστε να φανούν τυχόν παραπλανήσεις κ.λ.π.
Πολύ θέλω να το δω αυτό.

Θέλω να μου αναφέρετε με λινκ που είδατε ότι δεν απομένει γόνος ή μικρό ψαράκι, διαφορετικά πάρτε τα λόγια σας πίσω.
Από τα δικά σου λόγια βγάλαμε αυτό το συμπέρασμα. Έχεις πει ότι η πίεση που εξασκεί "τσακίζει" τα πάντα! (δικά σου λόγια είναι αυτά)
Δυστυχώς "κατακρεουργήσατε" ένα σύστημα που δεν ξέρω και εγώ πως θα το ανασυντάξω με τις πιο κάτω αβάσημες ανακαλύψεις σας.[IMG]file:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gif[/IMG]
Ποίες αβάσιμες ανακάλυψης μας ρώτησες κάτι και δεν πείρες απάντηση?
"Το πρόβλημα είναι θέμα συντήρησης. Για σκέψου πόσο δύσκολο θα είναι να είσαι σκυφτός για πόση ώρα δεν ξέρω για θέμα συντηρήσεις.
Εντελώς έξω έπεσες.. διάβασε καλύτερα για το χώρο του φίλτρου. Γιατί σκυφτός?
Δες την φωτογραφία παρακάτω και θα καταλάβεις.

"Για ακόμη μια φορά σε πιάνω αδιάβαστο για τη το nexus δεν είναι φίλτρο πιέσεως."
Τί λες βρε Γιάννο....πού είπα ότι είναι πιέσεως το nexus? Ανοικτού τύπου είπα πως είναι...
Εδώ θα ήθελα επίσης να μου πεις που με ξανάπιασες αδιάβαστο. Θέλω λίνκ.
Δεν είπα ότι είπες ότι είναι πιέσεως. Είπα ότι Το πρόβλημα είναι θέμα συντήρησης. Για σκέψου πόσο δύσκολο θα είναι να είσαι σκυφτός για πόση ώρα δεν ξέρω για θέμα συντηρήσεις.
Για ακόμη μια φορά σε πιάνω αδιάβαστο για τη το nexus δεν είναι φίλτρο πιέσεως.

Και μου απαντάς ότι δημιουργείς ένα μικρό φρεάτιο. Ότι σου είπα και εγώ δηλαδή.

Όταν το σύστημα αυτό βρήσκετε από την στάθμη του νερού και κάτο όταν θα κάνεις buckwash που θα πηγαίνει το βρομισμένο νερό? Θα έχεις άλλο ντεπόζιτο με ξεχωριστή αντλία για να το αδειάζεις?
Πολύ απλά δημιουργείς ένα μικρό φρεάτιο κάτω από τον χώρο του μηχανοστασίου με μια αντλία με φλόουτερ ώστε να ανταποκρίνεται όποτε αυτή χρειαστεί. π.χ. σε περίπτωση καθαρισμού του φίλτρου ή ακόμα και σε περίπτωση βροχής.

"Το συγκεκριμένο φίλτρο μάλλον το έχεις δει μόνο στο διαδήκτιο!
"
Έτσι φαίνεται?
Ναι Βασίλη έτσι φαίνεται. Και σε προκαλώ δημόσια να πεις τώρα που το έχεις δει.
Και επηδή με ξέρεις ότι δεν λέω Π……. να το φίλτρο που είδα να δουλεύει.





"Να σου δώσω εγώ ένα τηλέφωνο να πάς να βρεις τον φίλο μου τον Νικόλα να το δεις και από κοντά."

..και ο φίλος σου ο Νικόλας σου τα είπε όλα αυτά? Φιατί τότε δεν του έχεις πει να κάνει υπερχείλιση?
Γιατί δεν έκανε υπερχειλίσει φαίνεται στην φωτογραφία.

"Δεν είμαι ενάντια σε ένα τέτοιο φίλτρο. Μου άρεσε γιατί την ώρα που κάνει buckwash ανακατεύει το μηχανικό βιολογικό υλικό.
Κάνω σκέψεις πως μπορώ να μετατρέψω το δικό μου DIY για να δουλεύει με αυτό τον τρόπο."
Όλα όσα έγραψες πιο πάνω, κάθε άλλο παρά υπέρ του συστήματος είσαι Γιάννο. Ξαναδιάβασε τα να δεις. Σίγουρα, τα μέλη τα διαβάζουν και το άμεσο μέλλον φτάνει. Εδώ γραμμένα θα μείνουν.
Στο τέλος αυτό θα βάλεις και πίστεψέ με, όλα αυτά που γράφεις εδώ θα σου τα κάνω λίνκ να σου τα θυμίζω.
Το ξαναδιάβασα και δεν βρίσκω κάτι τέτοιο. Βρήκα όμως να λέω ότι θα δω ποιος τρόπος υπάρχει να κάνω και εγώ το δικό μου να δουλεύει το buckwash με αυτό τον τρόπο.
Δεν είμαι ενάντια σε ένα τέτοιο φίλτρο. Μου άρεσε γιατί την ώρα που κάνει buckwash ανακατεύει το μηχανικό βιολογικό υλικό.
Κάνω σκέψεις πως μπορώ να μετατρέψω το δικό μου DIY για να δουλεύει με αυτό τον τρόπο.


"Δεν είναι ώμος καθόλου σίγουρος αν αυτό το ανακάτεμα κάνει καλό! Ίσος καταστρέφει την βιολογία που βρίσκεται πάνω στο βιολογικό υλικό."
Το "ίσως" Γιάννο το φύτεψαν και δεν βλάστησε. Πώς δικαιολογείς αυτή σου την τοποθέτηση.[IMG]file:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image003.gif[/IMG]
Το (Δεν είναι ώμος καθόλου σίγουρος) σημαίνει δεν ξέρω, δεν τοποθετούμε απόλυτα.

Υ/Γ Αν θεωρείται το πόστ μου αυτό προσβλητικό και θέλετε να με μπανάρετε είναι δικαίωμα σας. Η παράκληση μου είναι να μείνει για να το διαβάζει ο κόσμος.

Φιλικότατα Γιάννος
  #12  
Παλιά 20-04-10, 19:43
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Ασπρα, κόκκινα ,κιτρινα, μπλε, καραβάκια...............
Εγώ προτιμώ αυτό γιατι κάνει καλή οξυγονωση ,.εχει εύκολη συντήρηση
και έχει αποδειχθεί ότι αναπτύσσονται τα ψάρια με γρήγορους ρυθμούς.

Αυτά με καλύπτουν αυτά ταιρίαζουν σε εμένα.
Σιγουρα έχει τα μειονεκτήματά του , αλλά αυτό με αρέσει.
Οτι και να λέτε...............
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

  #13  
Παλιά 20-04-10, 23:19
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν νομιζω οτι η (διαφορετικη) γνωμη δυο ανθρωπων για ενα φιλτρο θα επρεπε να επιφερει τετοιες εντασεις. Χαλαρωστε
  #14  
Παλιά 21-04-10, 11:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασπρα, κόκκινα ,κιτρινα, μπλε, καραβάκια...............
Εγώ προτιμώ αυτό γιατι κάνει καλή οξυγονωση ,.εχει εύκολη συντήρηση
και έχει αποδειχθεί ότι αναπτύσσονται τα ψάρια με γρήγορους ρυθμούς.

Αυτά με καλύπτουν αυτά ταιρίαζουν σε εμένα.
Σιγουρα έχει τα μειονεκτήματά του , αλλά αυτό με αρέσει.
Οτι και να λέτε...............
Σωκράτη, δε θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σου, γιατί όντως το bakki shower ή διαφορετικά bio shower είναι παλιά μέθοδος οξυγόνωσης και βιολογικού καθαρισμού μεν, αλλά συναντάται ευρέως μέχρι σήμερα ακόμα και στους γνωστότερους εκτροφείς ΚΟΙ στην Ιαπωνία και όχι μόνο και χαίρει άκρας εκτίμησης από τους λιμνόφιλους του είδους.
Όμως... το θέμα δεν είναι αυτό. Σίγουρα υπάρχουν ακόμα πολλές άλλες μεθόδοι βιολογικού καθαρισμού του νερού που δουλεύουν πολύ καλά. Δεν καταπολεμώ καμιά μέθοδο, απλά αφουγγράζομαι και εγώ την γενικότερη εικόνα περί αυτού του θέματος στον κόσμο γενικότερα.

Τώρα αν σου έλεγα ότι αν γίνει ένας συνδυασμός του bakki shower με το nexus ή το eazy pod που παρουσίασε στη φώτο του ο Γιάννος είναι αποδεδειγμένα και επιστημονικά ότι επιτυγχάνεται το απόλυτο θα με σκυλλοβρίσετε πάλι?

Γιάννο, έρχομαι σε εσένα, γιατί η συγκεκριμένη φώτο που παρουσιάζεις υπάρχει ένα eazy pod, ένα μικρότερο φίλτρο της σειράς Nexus, το εκατοσταράκι αν μπορούμε να το πούμε πιο λιανά, της εταιρείας Evolution Aqua, για μικρότερες λίμνες κάτω των 10,000 λίτρων με όχι μεγάλη ιχθυοφόρτωση. Δώσε μου σε παρακαλώ το τηλέφωνο του φίλου σου αυτού να τον ρωτήσω πόσες χιλιάδες ευρώ το αγόρασε ώστε να αναφέρουμε εδώ την τιμή που θα μας πει. Μήπως τον ρώτησες εσύ? Αν ναι πες μας.

Το να παρουσιάζεις με λινκς όμως δύο εντελώς άστοχες σελίδες ίντερνετ καταστημάτων που αφορούν φίλτρα nexus 210 και 310 για 18,000 και 30,000 λίτρα αντίστοιχα, σίγουρα δεν βοηθάς, αλλά παραπλανείς για να αποδείξεις σώνει και καλά ότι είσαι σωστός. Πληροφοριακά, σου αναφέρω ότι έχω δει αρκετά τέτοια φίλτρα να δουλεύουν στην Κύπρο, και μάλιστα έλαβα μέρος στον καθαρισμό τους είτε μιλάμε για το eazy pot, είτε ακόμα και για το nexus 310 που είναι η κορυφή, αλλά όντως μιλάμε για πολύ ακριβή επένδυση. Όπως και να έχει, το να έχεις και να υποστηρίζεις μια λίμνη 30,000 λίτρων δεν σε κάνει να φαίνεσαι καθόλου φτωχός, κάτι δηλαδή που σίγουρα δεν είμαι ώστε να επενδύσω σε αυτό. Το μοναδικό πράγμα που δεν έχω κάνει ακόμα είναι η τοποθέτηση του, που ομολογουμένως είμαι αρκετά ενημερωμένος και περί αυτού του θέματος.

Το άλλο θέμα που διαφωνούμε καθέτως και δεν είσαι σε θέση να διαπραγματευτείς, είναι το θέμα της φυσικότητας ή όχι μιας λίμνης. Είναι δικαίωμα του καθενός να κατασκευάσει ότι θέλει, αναλόγως την προτίμησης του. π.χ. δεν μπορείς να παραπέμπεις στη δική σου λίμνη σώνει και καλά ως την μοναδική λύση. Υπάρχουν τουλάχιστον 5 διαφορετικά είδη λίμνης και όλες τους έχουν σημαντικές διαφορές.

Την λέξη "τσακίζει" αν καταλαβαίνεις ελληνικά, την έχω βάλει σε εισαγωγικά και είναι σχήμα λόγου. Τα μικρά ψαράκια πάντως έχουν την ικανότητα και να αποφύγουν, αλλά και να επιβιώσουν από το σύστημα αυτό. Ο στροβιλισμός, πετυγχαίνει να κινεί τα αδρανοποιημένα αντικείμενα στη λίμνη ώστε να τα μαζεύει και όχι να τσακίζει τα ψαράκια. ¶ρα πες μου πως παραπληροφορώ εδώ.

Και όμως φίλε Γιάννο, δεν δουλεύει έτσι μια φυσική λίμνη. Ψάξε το, γιατί είναι ένα εξαιρετικά μεγάλο και περίπλοκο θαύμα της φύσης. Συνθήκες που δυστυχώς ακόμα να μπορέσουμε να δώσουμε στις τεχνητές λίμνες και ιδιαίτερα στις μικρές.

Επίσης με έχει ενοχλήσει ιδιαίτερα το "
Ότι είσαι υπεύθυνος για αυτά που γράφεις εδώ για αυτό να είσαι σίγουρος. Για αυτό δεν αντέχω να ακούω τέτοια από κάποιον ο οποίος θεωρείτε υπεύθυνος".
Αν θεωρείς ότι όλα αυτά τα κάνω επειδή είμαι συντονιστής, τότε λέω ανοικτά στον Τόλη να με μετατρέψει σε απλό μέλος τώρα. Το λέω και το εννοώ. Αν πάλι θέλεις εσύ να πάρεις τη θέση μου, ευχαρίστως σου την παραχωρώ.

"Ο οποίος δεν έχει καν λίμνη, δεν εχει δοκιμάσει τίποτα από όλα αυτά, και παρασέρνει τον κόσμο γιατί θέλει σώνει και καλά να περάσει το δικό του." Ζηλεύεις Γιάννο? Ποιός σου είπε ότι δεν έχω λίμνη ακόμα και τώρα? 2,5 κυβικά λίμνη έχω, πρόχειρα για την ώρα μεν, αλλά ότι πρέπει δε!
Θέλω επίσης να αναφέρω για χιλιοστή φορά ότι η μικρή λίμνη που είχα στο παρελθόν δημιουργήθηκε τότε που ακόμα διαδίκτυο δεν υπήρχε (σχεδόν 10 χρόνια τώρα). Οι δε πληροφορίες μόνο ελάχιστες. Μπορεί Γιάννο να μην είχα τη λίμνη που ήθελα, αλλά συνέχισα να μαζεύω πληροφορίες και να διαβάζω από παντού, μέχρι και σήμερα, αλλά και αύριο και του χρόνου, όσο ζω!

Θέλω να σε ρωτήσω για πόσα χρόνια ασχολείσαι με τις λίμνες και τα ψάρια τους.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #15  
Παλιά 21-04-10, 11:40
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Βασίλη κουράστηκα.
Έχουμε καταθέσει εδώ ο κάθε ένας τις δικές του απόψεις.
Δεν πήραμε κανένα από το λαιμό πως θα φτιάξει την λίμνη του…….. και επειδή η φιλία είναι ίσος το σημαντικότερο σταματάω εδώ.

Σε περιμένω για καφέ.
  #16  
Παλιά 21-04-10, 14:16
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη κουράστηκα.
Έχουμε καταθέσει εδώ ο κάθε ένας τις δικές του απόψεις.
Δεν πήραμε κανένα από το λαιμό πως θα φτιάξει την λίμνη του…….. και επειδή η φιλία είναι ίσος το σημαντικότερο σταματάω εδώ.

Σε περιμένω για καφέ.
Kανένα πρόβλημα Γιάννο.

Απλά όμως θα ήθελα να σταθώ σε ένα σημείο που συνέβηκε αν δεν κάνω λάθος πριν 3 χρόνια, όταν ένας έλληνας χομπύστας με ένα (showa kohaku αν δεν με απατά η μνήμη μου) κέρδισε το δεύτερο βραβείο σε διαγωνισμό στην Ολλανδία.

Μήπως παιδιά γνωρίζεται αυτόν τον κύριο? Αν ναι, θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας αναφέρει τι κάνει αυτός σε αυτό το πολύ σημαντικό θέμα μιας και είναι κάτοχος ενός ψαριού που μπορεί να κοστίζει χιλιάδες ευρώ.

Είναι σε αυτό το φόρουμ που αναφέρθηκε το θέμα?

...Γιάννο, επειδή με ενδιαφέρει, θα ήθελα το τηλέφωνο του Νικόλα να τον ρωτήσω για την τιμή του φίλτρου του. Έτσι για να έχουμε και μια τιμή χωρίς να λέμε λόγια του αέρα. Σου είπε πόσα του κόστησε το eazy pod?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #17  
Παλιά 21-04-10, 14:52
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Το ότι ο Γιάννος βάζει σε λινκ την λίμνη του δεν είναι κακό. Μια και ο Γιαννος έχει προσπαθήσει και έχει καταφέρει πολλα πράγματα έως τωρα. Ο κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να βρει αρκετές πληροφορίες ώστε να της προσαρμόσει στης ανάγκες του.
(ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ στην κατηγορία λίμνες έχουν να προσφέρουν κάτι ακόμα και αυτά που είναι παράδειγμα προς αποφυγήν.)

Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει
¶λλο να συμβουλεύω σε 5 – 10 πράγματα στο πως πρέπει να δουλεύει μια λίμνη.
Και άλλο να πρέπει να φτιάξουμε όλοι μας φαρμες για koi .

Το κάθε σύστημα πρέπει όσο γίνετε να αναλύουμε ώστε να επισημαίνονται τα πλεονεκτήματα καθώς και τα μειονεκτήματα του.

Το να βάλει κάποιος ένα λινκ η να λέει το έχει ένας φίλος του φίλου του ξαδέρφου μου.κτλ εμένα δε μου λέει τίποτα.
Αν αυτός που προτείνει ένα σύστημα δεν βάλει φωτογραφίες, να κάνει κάποια παρουσίαση ώστε να δείξει τι εμπειρια εχει πάνω σε κάποιο σύστημα απλά δεν…. Από το ένα αυτί μπαίνουν από το άλλο βγαίνουν.

Το λέω αυτό γιατί όταν έψαχνα πληροφορίες για λίμνες πριν ακόμα γραφτώ στο gab διάβαζα διάβαζα για liner για συστήματα και ένα σωρό αλλά.
Όταν ήρθε η ώρα να κατασκευάσω την λίμνη μου άρχισα να βλέπω ότι τα περισσότερα που είχα διαβάσει ήταν απλά μπαρούφες από ασχέτους που αμφιβάλω αν ποτέ ειχαν λίμνη.

Οπότε πλέων θα εμπιστευτώ μονό κάποιων που έχει να μου δείξει κάτι που έχει δοκιμάσει.(Και ναι πλέων μονό με φωτογραφίες η βίντεο)

Δεν θέλω να πάρω το μέρος του Γιάννου απλά ισως είναι ο μοναδικός εδώ μέσα που έχει παρουσιάσει τοσο αναλυτικά όλες τις δοκιμές, πετυχημένες η όχι του συστήματος τις λίμνης του.
Πώς να αμφισβητήσει κάποιος έναν οπού κάνει αναλυτικότατο βίντεο πάνω στο φιλτράρισμα της λίμνης.

Το ότι υπάρχουν και αλλά συστήματα εκτός από αυτό του Γιάννου και του κάθε Γιάννου είναι αλήθεια και εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε ώστε να μπορεί να καταλάβει στο τέλος ο κάθε ενδιαφερόμενος ποιο σύστημα ταιριάζει στην λίμνη ή λιμνούλα του.
__________________
  #18  
Παλιά 21-04-10, 16:46
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Φίλε Βασίλη, συμφωνώ μαζί σου έστω και αν από τα λεγόμενα σου, πιάνουν κατ'εξοχήν εμένα πάλι τα σκάγια.

Συμφωνώ ότι πρέπει το κάθε σύστημα να αναλύεται ώστε να προκύπτουν σημαντικά στοιχεία για όλους μας, αλλά να λέμε τα πράγματα όπως είναι και όχι πράγματα φανταστικά ή υποθετικά.

Η γνώση είναι το μεγαλύτερο χάρισμα στο χόμπυ αυτό. Η πείρα είναι προϊόν της γνώσης. Ο καθένας μπορεί να απευθυνθεί σε μια εταιρεία που κατασκευάζει λίμνες και να την παρουσιάσει εδώ. Αυτό όμως δεν τον κάνει αυτομάτως ειδικό!

Μπορεί να μην είχα ποτέ λίμνη όπως τουλάχιστον την φαντάζεσαι εσύ, αλλά και τους συνδέσμους μου όλα αυτά τα χρόνια έκανα, αλλά και τον κύκλο μου εδώ στην Κύπρο. Δεν έχω τίποτε απολύτως να αποδείξω σε κανέναν και ειδικότερα σε κάποιους που από την πρώτη στιγμή με πυροβολούν στην κάθε γραμμή που γράφω.

Τότε μιλούσα μόνο για λάινερ γιατί μέχρι εκεί έφταναν οι γνώσεις μου. "Ειδικός" δεν είπα ποτέ πως είμαι, καθώς είναι μια πολύ βαριά λέξη. Τώρα αν και εσύ έχεις πρόβλημα με τους συντονιστές, καλύτερα να πούμε του Τόλη να με ξανακάνει απλό μέλος.

Δεν εκφράστηκα ποτέ αρνητικά για τον τρόπο φιλτραρίσματος του Γιάννου, παρά μονάχα ότι δεν κάνει για ΚΟΙ. Αν ποτέ μελετήσετε για ποιο πράγμα μιλώ, σίγουρα θα αλλάξετε γνώμη. Λάθος βέβαια, που έκανα και εγώ στο παρελθόν, σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Τώρα απλά νοιώθω ενοχές.

Να' σαι καλά!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #19  
Παλιά 21-04-10, 19:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ουαου.....μου βγηκαν τα ματια...αλλα τα διαβασα...οχι οτι καταλαβα και πολλα...
αυτο που ομως καταλαβα ειναι το εξης.
μιλατε οπως μιλανε 2 φιλαθλοι διαφορετικων ομαδων. 2 λατρεις των αυτοκινητων με αδυναμια ομως σε διαφορετικα μοντελα. ΜΗΝ κανετε το λαθος που κανουν συνηθως....να αποδειξετε οτι του αλλου η προτιμηση ειναι η λαθος. υπαρασπιστειτε απλα τη δικη σας προτιμηση τονιζοντας τα προτερηματα της. ετσι οσοι διαβασουν θα αποφασιζουν ποια πλεονεκτηματα ειναι στα δικα τους μετρα και θα αποφασιζουν αναλογα. σιγουρα δεν υπαρχει η τελεια λιμνη οπως δεν υπαρχει και το τελειο ενυδρειο. αναλογα με τις αναγκες μας πραττουμε.
οταν ενας κατηγορει καποιον πως υπερασπιζεται ενα συστημα και το θεωρει πολυ καλο χωρις να το δουλευει...πεφτει κι αυτος στο λαθος να το κατηγορει οτι δεν κανει καλη δουλεια η οτι εχει τα ταδε μειονεκτηματα χωρις ουτε ο ιδιος να το εχει δουλεψει. ετσι κανεις δεν πειθει κανεναν.
δεν εχει σημασια ποιος την εχει μεγαλυτερη (τη λιμνη) αλλα να μαθει ο κοσμος τις κατα το δυνατον περισσοτερες επιλογες που εχει για να επιλεξει αναλογα με αυτο που θελει να κανει. αλλος γλαστρολιμνη και αλλος πισινα.
αλλος μεταφερει εμπειρια...(τη δικη του και μονο ομως)...αλλος γνωση (οχι ολοκληρη σαφως)...αλλος και τα 2....ολα καλα ειναι.....αρκει ενα ποστ να προσφερει πληροφοριες κι εναλλακτικες χωρις να κουραζει τον αναγνωστη με λογοπαιγνια.
υ.γ. εμπειρικα θεωρω πως οταν τα γραμματακια ξεπερνουν τα 2 χρωματα...εχει χαθει η μπαλα και η χρηστικοτητα του ποστ.
__________________
  #20  
Παλιά 21-04-10, 20:10
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Βασίλη, συμφωνώ μαζί σου έστω και αν από τα λεγόμενα σου, πιάνουν κατ'εξοχήν εμένα πάλι τα σκάγια.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Τα σκάγια είναι και για σένα και για μένα και για όλους μας.

Συμφωνώ ότι πρέπει το κάθε σύστημα να αναλύεται ώστε να προκύπτουν σημαντικά στοιχεία για όλους μας, αλλά να λέμε τα πράγματα όπως είναι και όχι πράγματα φανταστικά ή υποθετικά.

Το αν κάνω εγώ αναφορά σε ένα σύστημα δεν θα πω μια κουβέντα και θα το παρουσιάσω σαν σούπερ ντουπερ όπως έχεις κάνει εσύ μας είπες για ένα σύστημα για το οποίο δεν μπήκες καν στο κόπο να μας το αναλύσεις.

Η γνώση είναι το μεγαλύτερο χάρισμα στο χόμπυ αυτό. Η πείρα είναι προϊόν της γνώσης.
Η πείρα είναι ότι έχω ασχοληθεί εκτός από την θεωρία και στην πράξη και έχω βγάλει τα συμπεράσματα μου.

Ο καθένας μπορεί να απευθυνθεί σε μια εταιρεία που κατασκευάζει λίμνες και να την παρουσιάσει εδώ. Αυτό όμως δεν τον κάνει αυτομάτως ειδικό!

Το αν κάποιος θέλει να κατασκευάσει μονός του την λίμνη του γιατί έτσι θέλει η για γλυτώσει χρήματα η γιατί φοβάται ότι τα μαστοριά δεν θα την κάνουν όπως θέλει. Tην φτιάχνει μονός του.
Αν κάποιος θέλει να πληρώσει να του την φτιάξουν πάλι μια από τα ιδία είναι. Μια και τα μαστοριά πάνω σε κάποια σχεδία θα αρχίσουν την κατασκευή της λίμνης.

“Ειδικός” γίνετε κάποιος όταν είναι η δουλειά του να κατασκευάζει συνέχεια λίμνες ,σιντριβάνια, πισινές κτλ
Αυτός που θα φτιάξει μια λίμνη για την πάρτη του και μετά θα βοηθήσει κάποιων άλλων να κάνει την δικιά του λέγετε ποιο έμπειρος και ο λόγος είναι ότι έχει δει της αποτυχίες η της επιτυχίες του, στην δική του λίμνη και ξέρει να κατευθύνει καλύτερα.

Μπορεί να μην είχα ποτέ λίμνη όπως τουλάχιστον την φαντάζεσαι εσύ,

Δηλαδή εσύ πως φαντάζεσαι εσύ μια λίμνη?
Και πως την φαντάζομε εγώ?
Η δική μου λίμνη αν το πάμε και έτσι είναι μια πλήρως τσιμεντοποιημενη κατασκευή δεν την θεωρώ ούτε κατά διάνοια φυσική λίμνη (άσε που δεν έχει ούτε καν ένα δέντρο)


αλλά και τους συνδέσμους μου όλα αυτά τα χρόνια έκανα, αλλά και τον κύκλο μου εδώ στην Κύπρο. Δεν έχω τίποτε απολύτως να αποδείξω σε κανέναν και ειδικότερα σε κάποιους που από την πρώτη στιγμή με πυροβολούν στην κάθε γραμμή που γράφω.

Δεν πυροβόλο μονό εσένα.

Τότε μιλούσα μόνο για λάινερ γιατί μέχρι εκεί έφταναν οι γνώσεις μου. "Ειδικός" δεν είπα ποτέ πως είμαι, καθώς είναι μια πολύ βαριά λέξη. Τώρα αν και εσύ έχεις πρόβλημα με τους συντονιστές, καλύτερα να πούμε του Τόλη να με ξανακάνει απλό μέλος.

Θα το πω και έτσι απλά αδιαφορώ παντελώς με τους τίτλους και τα αξιώματα. Ας γίνεις και admin. Αν γράφεις ανακρίβειες πάλι θα σου ζητώ εξηγήσεις. Εμένα με νοιάζει τι είναι αυτό που διαβάζω.
Δεν με νοιάζει αν αυτός που τα γράφει είναι ο in the pond η ο pouritanos


Δεν εκφράστηκα ποτέ αρνητικά για τον τρόπο φιλτραρίσματος του Γιάννου, παρά μονάχα ότι δεν κάνει για ΚΟΙ. Αν ποτέ μελετήσετε για ποιο πράγμα μιλώ, σίγουρα θα αλλάξετε γνώμη. Λάθος βέβαια, που έκανα και εγώ στο παρελθόν, σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Τώρα απλά νοιώθω ενοχές.

Να' σαι καλά!


Η ενοχές κάποιες φορές δεν είναι κακό πράμα μια και σκοπό έχουν να μας κάνουν ποιο υπευθύνους στο μέλλον πάνω σε αυτά που γράφουμε.

Όλοι κάνουμε λάθη και για αυτό δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι σε τίποτα.


Βασίλη εγώ σου ζητω συγνώμη που νομίζεις ότι έχω κάτι μαζί σου.

Για να σου φύγει κάπως το ότι έχω πρόβλημα μαζί σου να σου πω ότι του Σωκράτη το σύστημα το βρίσκω προβληματικό. Απλά θεωρώ σωστό να τελειώσουμε πρώτα με τα nexus και μετά να πιάσουμε κάποιο άλλο τρόπο φιλτραρίσματος.

Μπορείς αντί να κανείς αντιπαράθεση και ξανά αντιπαράθεση.
Να κάτσεις να μας γράψεις που ειδές το συγκεκριμένο σύστημα να δουλεύει και γενικά ότι ξέρεις πάνω σε αυτό.

Κανείς δεν θα σε κατηγορήσει αν δεν τα ξέρεις όλα πάνω σε ένα σύστημα το οποίο δεν έχεις στην κατοχή σου.

Απλά βοήθησε και εσύ εμάς ώστε να καταλάβουμε περισσότερα πάνω σε αυτό.
Το να λες έτσι ξερά πάρε nexus με τα παρελκόμενα του χωρίς να μας εξηγήσεις τι είναι αυτό. φυσικό είναι να δημιουργούνται απορίες και εντάσεις.

Μην Όλοι μας να μαστέ καλά και να τα λεμέ και να τα συζητάμε.
μην ανησυχείς θα έρθει κάποια στιγμή που θα παρουσιάσω το φιλτράρισμα μου σε λειτουργία και τότε εδώ να μαστέ με το καλό να σας λέω πως τρέχει η τι μ...α κατασκευή έχω κάνει.

θα έρθει κάποια στιγμή που θα παρουσιάσω το φιλτράρισμα μου σε λειτουργία και τότε θα προσπαθήσω όσο μπορώ να σας το αναλύσω για να δούμε εμείς και όλοι μας αν πάει σωστά η λάθος και το τι αντιμετωπίζω.

Κατασκευαστικά λάθη παραλήψεις σωστή η λάθος επιλογή αντλίας και ένα σωρό αλλά .

Να πω ακόμα ότι πάω για ανακατασκευή της λίμνης που φτιάχνω οπότε ο diyχώρος που έχω φτιάξει για το φιλτράρισμαέτσι όπως το βλέπω εγώ των βλέπω ανεπαρκές αν ξεφύγω σε αριθμό koi. (Μπορεί πάλι να είναι ανεπαρκές ξεφύγω δεν ξεφύγω σε ψαριά. )

Απλά στην συγκεκριμένη φάση δεν μπορώ να πω τίποτα με σιγουριά αν δε δω με τα ματιά μου πως θα τρέχει το σύστημα μου.

Αυτό ακριβώς ζητω και εγώ πάρε το nexusη ότι άλλο θες βαλτό σε λειτουργία και μετά πες μας.
Φυσικά ούτε εγώ ούτε κανείς πιστεύω εδώ μέσα θέλει να φανεί ποιο έξυπνος από των άλλον όλοι μοιραζόμαστε εμπειρίες πάνω από όλα και όχι φήμες

__________________
  #21  
Παλιά 21-04-10, 21:18
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Nexus

Την παρακάτω φωτογραφία την τράβηξα εγώ και έχω δει το φίλτρο να δουλεύει.



Πρώτα να πω ότι είναι φίλτρο ροής.
Το νερό διοχετεύεται από το σημείο (1)
Εσωτερικά βρίσκεται ένα καλάθι το οποίο είναι γεμάτο με βιόμπαλες. (κατάκρίβιαν είναι πλαστικός σωλήνας κομμένος σε κομμάτια ο οποίος έχει μεγάλη επιφάνια)
Το νερό περνάει μέσα από αυτό το υλικό και πηγαίνει από το κέντρο του καλαθιού.
Το κέντρο του καλαθιού είναι συνδεδεμένο με την έξοδο Αρ.(4)
Από εκεί εισέρχεται στην αντλία Αρ. (5) και επιστρέφει στην λίμνη.
Ο καθαρισμός του είναι πού εύκολος.
Συνδέεται ένα κομμάτι σωλήνα στο κέντρο του φίλτρου για να σταματήσει η ροΐ νερού προς την αντλία.
Διοχετεύεται αέρας από την αεραντλία Αρ.(2) προς την βάνα Αρ.(6)
Ο αέρας αυτός διοχετεύετε στον πάτο του φίλτρου με αποτέλεσμα να ανακατεύεται το βιολογικό υλικό που βρίσκεται μέσα στο καλάθι. Ανοίγοντας την βάνα Αρ.3 αφαιρείται όλη η ακαθαρσία που έχει μαζευτεί.
Θεωρό ότι το αποτέλεσμα της φίλτρανσης είναι πολύ καλό.
Τα μειονεκτήματα που εντόπισα είναι τα ακόλουθα.
  • Απαραίτητα πρέπει η στάθμη του νερού του φίλτρου να είναι στο ίδιο επίπεδο με αυτό της λίμνης, με συνέπεια η εγκατάσταση του να πρέπει να γίνει κάτω από την γη εκτός αν η λίμνη μας βρίσκεται πάνω από αυτήν όπως είναι στην φωτογραφία.
  • Όταν το φίλτρο αυτό εγκατασταθεί κάτω από την επιφάνια της γης τότε το βρομισμένο νερό (βάνα Αρ 3 που βρίσκεται στο κάτω μέρος του φίλτρου) θα χρειάζεται άλλη μια αντλία για το φέρουμε στην επιφάνια.
  • Ο χώρος που πρέπει να δημιουργηθεί κάτω από την γη θα πρέπει αν είναι αρκετά μεγάλος για να χωράμε άνετα για θέματα συντήρησης (αντικατάσταση μιας βάνας η επιδιόρθωση μιας διαρροής)
  • Θα πρέπει να μπει καπάκι από πάνω από αυτό το φρεάτιο για να αποκόψουμε τα νερά της βροχής.
  • Πολύ ακριβό, το συγκεκριμένο αγοράστηκε χονδρική τιμή 600 εύρο μόνο το φίλτρο, χωρίς αντλία και χωρίς αεραντλία.
  • Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσουμε σύστημα ΒOTTOMDRAINAERATION (που για αυτά τα φίλτρα συνήθως χρησιμοποιείτε αυτό το σύστημα) τα τυχών φύλα που θα πέφτουν στην λίμνη θα μπουκώνουν το φίλτρο. Όταν ένα φύλλο πέσει στην λίμνη θα πάει αναγκαστικά εκεί που πάει και το ρέμα. Για να αποφύγουμε όμως το φίλτρο να μην μας τραβάει και ψάρια αναγκαστικά θα συνδέουμε μια σχάρα. Συνδέοντας την σχάρα τότε το μπούκωμα γίνετε ευκολότερα!


ΔΕΝ θα ήταν δικιά μου επιλογή ένα τέτοιο φίλτρο για τα πολλά μειονεκτήματα που περιέγραψα αναλυτικά ποιο πάνω.
Μου άρεσε όμως ο τρόπος καθαρισμού του και κάνω σκέψεις πως μπορώ να μετατρέψω το δικό μου DIY να κάνω καθαρισμό με αυτό τον τρόπο.
Έχω κάτι στο μυαλό μου θα το ΔΟΚΙΜΑΣΩ και θα σας ενημερώσω με φωτογραφίες και βίντεο.
  #22  
Παλιά 21-04-10, 21:40
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Μπράβο Γιάννο κατατοπιστικότατος .

Πιστεύω in the pond αν έμπαινες στον κόπο να κανείς κάτι παρόμοιο σαν αυτό που έκανε ο Γιάννος θα κατάλαβες ότι κανένας δεν σε έχει στο μάτι.


Y.Γ. Γιάννο μας άνοιξες τα ματιά.
__________________
  #23  
Παλιά 22-04-10, 06:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω in the pond αν έμπαινες στον κόπο να κανείς κάτι παρόμοιο σαν αυτό που έκανε ο Γιάννος θα κατάλαβες ότι κανένας δεν σε έχει στο μάτι.


Y.Γ. Γιάννο μας άνοιξες τα ματιά.
Φίλε Βασίλη, άδικος κόπος. Ακόμα και τώρα έχετε αρνητικές εντυπώσεις από αυτό το σύστημα και φαίνεται καθαρά ότι με το να δεις το σύστημα αυτό μια-δυο φορές δεν μπορείς να επιφέρεις γνώμη. Εξάλλου, σας είπα να κάνετε υπομονή μέχρι να το εγκαταστήσω εγώ ο ίδιος στη δική μου λίμνη, λεπτομερέστατα. Δεν μου αρέσει να βάζω φωτογραφίες ξένου αν και θα μπορούσα να επικοινωνήσω άμεσα με τουλάχιστον 5 άτομα που έχουν τέτοια συστήματα εδώ στην Κύπρο.

Το κάθε σημείο του συγκεκριμένου συστήματος έχει μελετηθεί τόσο όσο να καταφέρει να εκτοπίσει πολλά άλλα τέτοια συστήματα που κυκλοφόρησαν παράλληλα με αυτό. Αν υπάρχουν μειονεκτήματα, απλά διαλέγεις αυτό που έχει τα λιγότερα.

Απλά όμως και πάλι θα διαφωνήσω εν μέρει στο πρώτο σημείο του Γιάννου, όπου αναφέρει:
"Απαραίτητα πρέπει η στάθμη του νερού του φίλτρου να είναι στο ίδιο επίπεδο με αυτό της λίμνης, με συνέπεια η εγκατάσταση του να πρέπει να γίνει κάτω από την γη εκτός αν η λίμνη μας βρίσκεται πάνω από αυτήν όπως είναι στην φωτογραφία."
Δεν είναι απαραίτητο Γιάννο και φυσικά δεν περίμενα να τελείωνες το θέμα με την χθεσινή σου τοποθέτηση περί φιλίας, γιατί εδώ πρόκειται για καθαρή πράξη εντυπώσεων. Μπορεί το συγκεκριμένο σύστημα να τοποθετηθεί και πάνω από το επίπεδο του νερού της λίμνης με την τοποθέτηση εσσωτερικής/βυθιζόμενης αντλίας. Δε λέω ότι αυτό μου αρέσει εμένα προσωπικά, αλλά έχει εφαρμωστεί με τα ίδια καλά αποτελέσματα σε πολλές περιπτώσεις και αυτό. Εξάλλου, το πρωτείνει και ο κατασκευαστής. Απλά ο κόσμος των ΚΟΙ δεν θέλει να φαίνεται αυτός ο εξοπλισμός ούτε να κατασκευάζει αποθήκες στην αυλή του.

Επίσης τα 600 ευρώ με τους κάδους, βιολογικά υλικά κ.λ.π είναι πολύ λιγότερα από αυτά που περέπεμψες τον κόσμο προχθές. Το βρίσκεις αυτό υπεύθυνο ή θα ήταν καλύτερα να "έκρυφα στα πετσιά μου" αφήνοντας τις κάκιστες εντυπώσεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #24  
Παλιά 22-04-10, 06:58
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Βασίλη το θράσος σου είναι απίστευτο, και αφού επιμένεις, και με προκαλείς, θα σου απαντήσω στην γλώσσα που καταλαμβάνεις.

Παρουσίασα ένα eazypod και είπα ότι η ΝΟΝΔΡΙΚΗ του τιμή είναι 600 εύρο.
Ο άνθρωπος που το έχει ΔΕΝ είναι χομπήστας αλλά επαγγελματίας.
Η τιμή ΛΙΑΝΗΚΗΣ που αγοράζουν οι περισσότεροι υπολόγισε την.
Τα λινκς που έδωσα μιλάνε για το nexus 210 και η τιμή του είναι 1200 εύρο.
Μην ξανατολμήσεις να συκοφαντήσεις εναντίον μου. Μην ξαναβάλεις στο στόμα σου λόγια που δεν είπα. Να ξέρεις όλοι έχουμε τα όρια μας.

Σου έγραψα να το αφήσουμε ως εδώ για να μην χαθεί η φιλία μας και έκανα παρουσίαση του φίλτρου χωρίς να σε αναφέρω πουθενά……… και με προκαλείς με λόγια που δεν είπα, Ήμαρτον δηλαδή!!!!!!!!!!!!!!!

Όσο για το φίλτρο αν μένει και πάνω από την στάθμη θα σου απαντήσω και σε αυτό.
Κοροϊδεύεις τον κόσμο. Και σου απαντάω με ερώτηση. Τη θα γίνει αν από ακαθαρσία η ροή του νερού μέσα στο φίλτρο μειωθεί η μπουκώσει?
Θα σου απαντήσω για να μην μπεις στον κόπο. Θα επιστρέψεις σπίτι σου και θα βρεις μια λίμνη άδεια!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και τα ψάρια στον πάτο σαν αποξηραμένες σαρδέλες.
Και ο λόγος είναι απλός. Το σύστημα είναι ΡΟΗΣ και όλο το νερό της λίμνης θα φύγει από το καπάκι.

Σε θεωρώ ακατάλληλο για να συντονίζεις μια τέτοια κατηγορία για τη παραπλανείς τα μέλει. Μην ανησυχείς δεν ενδιαφέρομε να πάρω την θέση σου.
Και επειδή το GAB έχει μια ιστορία ζητώ δημόσια από τον Τόλη να σε αφαίρεση από συντονιστή.


Υ.Γ Από σήμερα δεν συμπεριλαμβάνεσαι στους φίλους μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 24-04-10 στις 11:02
  #25  
Παλιά 22-04-10, 07:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Σχεδιάγραμμα του κατασκευαστή.

Και μια τιμή στο διαδίκτυο...όχι η φθηνότερη, αλλά σίγουρα καλύτερη και με το Φ.Π.Α.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  nexus.jpg
Εμφανίσεις:  599
Μέγεθος:  22,7 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #26  
Παλιά 22-04-10, 07:24
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κλαιρη καμπανη Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι πρωταρα και σχεδων ολα οσα διαβαζω μου φαινονται κινεζικα..θελω ομως να φτιαξω μια μικρη λιμνουλα στον κηπο μου....παρακαλω πολυ μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του?...ευχαριστω...
όχι όχι όχι Κλαίρη μου!!! Είσαι στο πιο ακατάλληλο θέμα για να μάθεις για λίμνη!

Εδώ έμπειροι δε βγάζουν άκρη, θα βγάλεις εσύ;

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις όλα τα άλλα θέματα για κατασκευή λίμνης αλλά όχι αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτοί έτσι όπως πάνε σε λίγο δεν θα έχουν λίμνη αλλά ... διαστημόπλοιο!!!!!!!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
  #27  
Παλιά 22-04-10, 08:02
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχεδιάγραμμα του κατασκευαστή.

Και μια τιμή στο διαδίκτυο...όχι η φθηνότερη, αλλά σίγουρα καλύτερη και με το Φ.Π.Α.

Ακόμα συνεχίζεις να παραπλανείς τα μέλει με το τελευταίο σχεδιάγραμμα που έβαλες!
Να δούμε μέχρι που θα φθάσει το θράσος σου.
Το manual του φίλτρου βρίσκεται εδώ.
http://www.evolutionaqua.com/acatalo...n_Brochure.pdf

παραθέτω το τη γράφει στο αν μπορεί να μπει με εσωτερική αντλία. (στον πάτο της λίμνης)


Please Note: The pump must not be placed on the base of the pond, as failure in the pipe
work or connectors could lead to complete drainage of the pond. The pump should be
raised high enough to leave sufficient water for the fish to survive, in the unlikely event that
this occurs.

Και η μετάφραση.

Παρακαλώ σημειώστε: Η αντλία δεν πρέπει να τοποθετηθεί στη βάση της λίμνης, δεδομένου ότι η αποτυχία στην εργασία
σωλήνων ή οι συνδετήρες μπόρεσε να οδηγήσει στην πλήρη αποξήρανση της λίμνης. Η αντλία πρέπει να είναι
αυξημένη αρκετά υψηλή να αφήσει το ικανοποιητικό ύδωρ για τα ψάρια για να επιζήσει, στο απίθανο γεγονός ότι
αυτό εμφανίζεται.

Μετά από αυτό το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να εξαφανιστείς.
Τα περαιτέρω σχόλια περιττεύουν.
  #28  
Παλιά 22-04-10, 08:33
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Το θέμα έχει ξεφύγει .Πιστεύω,οι μακρύς γραμμές αναλύσεων και ανταπαντήσεων δεν αποφέρει κανένα όφελος, για το σύνολο των συμμετοχόντων του φορουμ.Επιπροσθέτως, οι προσβλητικές εκφράσεις (δεν εξετάζω και δεν με ενδιαφέρει ποιος το ξεκίνησε) ,που θίγουν ανθρώπινες αξίες δεν έχουν καμμία θέση εδώ, όπως παντού και πουθένα.
Είναι κρίμα και επιτρέψτε μου την λέξη ...βλακεία ,για βλακείες ,να "γκρεμίζουμε γέφυρες επι-κοινωνίας".Είναι τουλάχιστον κρίμα ,για προσωπικές επιδιώξεις αυταρέσκειας να "κλωτσάμε τον άλλον στο πρόσωπο".
Δυστυχώς φτάνω στην δυσαρεστη απόφαση,για τους παραπάνω λόγους να κλειδώσω το θέμα.Παρακαλώ η αντιπαράθεση να μην συνεχιστεί αλλού.Δεν θα ήταν ούτε σοφόν ,ούτε σώφρων.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 22-04-10 στις 09:01
  #29  
Παλιά 22-04-10, 08:37
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Από το ξεκίνημα του ποστ γνώριζα την κατάληξή του ....

και μία ερώτηση, αυτό αξίζει; Calictus Self Cleaning Pond Filter
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
  #30  
Παλιά 22-04-10, 08:52
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, όντως το παρατραβίξαμε. ¶σε τα πράγματα ως εδώ. Υπάρχουν πολύ περισσότερα που έχουμε συμφωνίες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 22-04-10 στις 09:33
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Resun DM-320 εξοπλισμός Spike Γλυκό νερό - Γενικά 0 13-04-10 20:46
Κατασκευή, φωτισμός, φίλτρα, εξοπλισμός, όλα αυτά μαζί και αλλά πώς να το κάνω? kifinas Αρχάριοι γλυκού νερού 3 01-05-08 01:26
νεο ενυδρείο- εξοπλισμός paxh2o Αρχάριοι γλυκού νερού 9 17-01-07 00:22
τι εξοπλισμός για μεσογειακό? Strahos Μεσογειακό 28 29-12-06 23:55
Το reef του φτωχού (εξοπλισμός) sps4ever(niktso) Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 15 29-10-06 17:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19455 seconds with 14 queries