Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-10, 22:56
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Red face Πάνε οι CRS (και βιοτοπος)

Πριν την αλλαγή νερού τις είδα και τις 3...μια ώρα μετά παω να χαζέψω το ενυδρείο και βλέπω τη μια με σκισμένο κεφάλι να την κατασπαπαραζουν τα δύο ενήλικα θηλυκα γκάπυ ενώ μια άλλη καθόταν πάνω στο φύλλο ενός φυτού.την παρατηρούσα για μισή ώρα όσπου κατάλαβα πως ήταν νεκρή οπότε και την έπιασα και την έβγαλα από το ενυδρείο...η τρίτη αγνοείται...ελπίζω να μην έχει φαγωθεί...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-10, 23:01
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

πολυ κριμα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-02-10, 23:05
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Αχ Τζένη δεν μπορείς να φανταστείς πως αισθάνομαι αυτή τη στιγμή...τις είχα μόλις 4 μέρες...οκα πήγαιναν τόσο καλά...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-10, 23:14
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

γενικα ειναι ευαισθητες γαριδες και θελουν Ph:6.2-6.8
(το αναφερω γιατι ειπες οτι τις ειχες μαζι με gappy)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-10, 23:23
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn Εμφάνιση μηνυμάτων
γενικα ειναι ευαισθητες γαριδες και θελουν Ph:6.2-6.8
(το αναφερω γιατι ειπες οτι τις ειχες μαζι με gappy)
Το ξέρω αλλά με πεχάμετρο μετρημένο το πεχά μου είναι 7.38...τόσο ευαίσθητες είναι???βέβαια είναι 5 φορές πιο αλκαλικό αλλά είμαι σίγουρος πως πολλοί από εδώ μέσα τις διατηρούν σε πιο αλκαλικό...τέλος πάντων μετά από 4 μέρες το θυμήθηκαν???φιλικα πάντα...σόρρυ αν ο τόνος μου είναι κάπως αλλά είμαι πολύ στεναχωρημένος και κυριολεκτικά δεν το κάνω επίτηδες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-10, 23:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ναι...ειναι τοσο ευαισθητες δυστυχως....
4 μερες δεν ειναι πολυς καιρος και τα ζωντανα μας δεν πεθαινουν αμεσως οταν δεν ειναι σε καταλληλες συνθηκες....
συνηθως υποφερουν πολυ περισσοτερο μεχρι να πεθανουν....αλλα οι γαριδουλες αυτες δεν ειναι τοσο ανθεκτικες...
ενα μικρο ενυδρειακι με απιονισμενο νερο (αν δε μπορεις να παρεις μια ΑΟ)
δεν ειναι τοσο δυσκολο να γινει...
λυπαμαι για την απωλεια...αλλα αν θελεις να τις κρατησεις στο μελλον...θα πρεπει να τους δωσεις αυτο που ζητουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-02-10, 23:42
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Εχω ένα ενυδρειάκι το οποίο προόριζα για emmersed αλλά είναι πολύ μικρό (7.5 λίτρα) και επειδή δεν θέλω να ξαναδώ νεκρές γαριδούλες (όχι γαρίδες σε λιγότερο από 24 λίτρα) δεν θα το επιχειρήσω...ίσως ξαναπάρω αργότερα όταν θα εχω πάρει ΑΟ και θα εχω αλλάξει ψαροσύνθεση(αυτό που έλεγα για απιστο.ελπίζω να μην τις τρώνε αυτα...)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-02-10, 00:46
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κριμα, ειλικρινα στενοχωρηθηκα ! Δυστυχως βιωσες με τον ασχημο τροπο το ποσο ευαισθητα μπορει να ειναι καποια ειδη γαριδων. Ιδιαιτερα τις CRS τις θεωρουν τις πιο ευαισθητες απο ολο το group των Caridina. Ισως επειδη ειναι δημιουργημα του ανθρωπου.
Το ιδανικο θα ηταν την επομενη φορα ,να τις βαλεις σε ενα στρωμενο ενυδρειο τουλαχιστον 50 λιτρων , χρηση τυρφης και πολλα ξερα φυλλα, χαμηλες σκληροτητες οχι πανω απο 6 dh , 4 kh και με PH γυρω στο 6,5. Τα νιτρικα να ειναι παντα κοντα στο μηδεν. τα φυτα δεν ειναι πολυ σημαντικα, ισως λιγη moss για να κρυβονται. Καλη φιλτρανση και οξυγονωση και θερμοκρασια 20-25 και ποτε μα ποτε πανω απο 25. Και φυσικα πολυ καλη προσαρμογη. Αν τους δωσεις τις συνθηκες που θελουν δεν ειναι και τοσο δυσκολες και γεννανε σαν τις red cherry.
----------------------------------
Οσο για τα apistogramma με τις CRS που λες ειναι καταδικασμενες. Θα φαγωθουν αμεσως απο τις κιχλιδες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 08-02-10 στις 02:26
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-02-10, 04:34
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Κριμα, ειλικρινα στενοχωρηθηκα ! Δυστυχως βιωσες με τον ασχημο τροπο το ποσο ευαισθητα μπορει να ειναι καποια ειδη γαριδων. Ιδιαιτερα τις CRS τις θεωρουν τις πιο ευαισθητες απο ολο το group των Caridina. Ισως επειδη ειναι δημιουργημα του ανθρωπου.
Το ιδανικο θα ηταν την επομενη φορα ,να τις βαλεις σε ενα στρωμενο ενυδρειο τουλαχιστον 50 λιτρων , χρηση τυρφης και πολλα ξερα φυλλα, χαμηλες σκληροτητες οχι πανω απο 6 dh , 4 kh και με PH γυρω στο 6,5. Τα νιτρικα να ειναι παντα κοντα στο μηδεν. τα φυτα δεν ειναι πολυ σημαντικα, ισως λιγη moss για να κρυβονται. Καλη φιλτρανση και οξυγονωση και θερμοκρασια 20-25 και ποτε μα ποτε πανω απο 25. Και φυσικα πολυ καλη προσαρμογη. Αν τους δωσεις τις συνθηκες που θελουν δεν ειναι και τοσο δυσκολες και γεννανε σαν τις red cherry.
----------------------------------
Οσο για τα apistogramma με τις CRS που λες ειναι καταδικασμενες. Θα φαγωθουν αμεσως απο τις κιχλιδες.
Οκ γι αυτό το ανέφερα για να μην ξαναχάσω.όπως και την χρήση ενυδρείου μεγαλύτερου των 24 λίτρων που άλλωστε εχω ακούσει από εσένααν χρησιμοποιώ νερό από ΑΟ είναι απαραίτητη η χρήση τύρφης???(blackwater?)επίσης άμμο σαν υπόστρωμα???επειδή μιλάς για ξύλα λίγα φυτά και φύλλα οπότε κάτι σαν βιοτόπικό αμαζονίου...τέλος πίστια λες να βάλω για να μειώνεται ο φωτισμός???αυτα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-02-10, 10:23
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν την αλλαγή νερού τις είδα και τις 3...μια ώρα μετά παω να χαζέψω το ενυδρείο και βλέπω τη μια με σκισμένο κεφάλι να την κατασπαπαραζουν τα δύο ενήλικα θηλυκα γκάπυ ενώ μια άλλη καθόταν πάνω στο φύλλο ενός φυτού.την παρατηρούσα για μισή ώρα όσπου κατάλαβα πως ήταν νεκρή οπότε και την έπιασα και την έβγαλα από το ενυδρείο...η τρίτη αγνοείται...ελπίζω να μην έχει φαγωθεί...
Λυπάμαι φίλε για τα ζωντανά σου!

Αν και δεν έχω εμπειρία από γαρίδες, με βάση αυτα που έχω διαβάσει και γνωρίζοντας πόσο σταθερές συνθήκες απαιτούν μερικές γαρίδες, μπορώ να υποθέσω ότι κάτι δεν πήγε καλά με την αλλαγή νερού. Αν αυτή δεν έγινε όπως πρέπει (σωστή θερμοκρασία, αντιχλώριο και αντίστοιχες τιμές νερού με αυτές του ενυδρείου) τότε πιστεύω πως αυτή ή αλλαγή βοήθησε σημαντικά να χαθούν οι γαρίδες σου.

Φυσικά 4 ημέρες δεν είναι επαρκής χρόνος για να κρίνεις αν όλα πηγαίνουν καλά...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-02-10, 12:52
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

[QUOTE=Raven;414705]Κριμα, ειλικρινα στενοχωρηθηκα ! Δυστυχως βιωσες με τον ασχημο τροπο το ποσο ευαισθητα μπορει να ειναι καποια ειδη γαριδων. Ιδιαιτερα τις CRS τις θεωρουν τις πιο ευαισθητες απο ολο το group των Caridina. Ισως επειδη ειναι δημιουργημα του ανθρωπου.

Ναι ε?Μπράβο μας!Δε το γνώριζα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-02-10, 01:49
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ γι αυτό το ανέφερα για να μην ξαναχάσω.όπως και την χρήση ενυδρείου μεγαλύτερου των 24 λίτρων που άλλωστε εχω ακούσει από εσένααν χρησιμοποιώ νερό από ΑΟ είναι απαραίτητη η χρήση τύρφης???(blackwater?)επίσης άμμο σαν υπόστρωμα???επειδή μιλάς για ξύλα λίγα φυτά και φύλλα οπότε κάτι σαν βιοτόπικό αμαζονίου...τέλος πίστια λες να βάλω για να μειώνεται ο φωτισμός???αυτα...
Τα 24 λιτρα ειναι το μινιμουμ αλλα για το συγκεκριμενο ειδος, εγω δεν θα τις εβαζα σε κατι λιγοτερο των 60 λιτρων για περισσοτερη σταθεροτητα στις τιμες νερου. Οι αλλαγες νερου για τον ιδιο λογο πρεπει να ειναι συχνες και μικρες (25-30%).
Δεν εχει μονο ο Αμαζονιος ξερα φυλλα Τα ρυακια στην Απω Ανατολη απο οπου προερχονται οι προγονοι τους ειναι ρηχα ,αργα κινουμενοι ορεινοι χειμαρροι, με πετρες και πολλα φυλλα και κλαδια. Φυτα μονο ελαχιστες moss υπαρχουν εκει και το νερο ειναι δροσερο και οξινο. Το φως δεν πειραζει να ειναι εντονο (σε λογικα παλαισια παντα) μιας και τις κανει να παιρνουν εντονοτερα χρωματα, αλλα θα πρεπει να υπαρχουν σκοτεινες περιοχες και κοιλοτητες να βρισκουν καταφυγιο οταν θελουν.
Αν καταφερεις να αναπαραστησεις εναν τετοιο βιοτοπο θα εχεις σιγουρη επιτυχια με ολες τις γαριδες αυτου του group οπως οι CRS, Bee, Hummel, Tiger κλπ.
Σε αυτο το link μπορεις να δεις βιντεακια πως ειναι ο βιοτοπος τους. Επειδη δεν σε παει κατ ευθειαν πατα Spezial--->Garnelenbiotope China 2009
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-02-10, 08:30
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 24 λιτρα ειναι το μινιμουμ αλλα για το συγκεκριμενο ειδος, εγω δεν θα τις εβαζα σε κατι λιγοτερο των 60 λιτρων για περισσοτερη σταθεροτητα στις τιμες νερου. Οι αλλαγες νερου για τον ιδιο λογο πρεπει να ειναι συχνες και μικρες (25-30%).
Δεν εχει μονο ο Αμαζονιος ξερα φυλλα Τα ρυακια στην Απω Ανατολη απο οπου προερχονται οι προγονοι τους ειναι ρηχα ,αργα κινουμενοι ορεινοι χειμαρροι, με πετρες και πολλα φυλλα και κλαδια. Φυτα μονο ελαχιστες moss υπαρχουν εκει και το νερο ειναι δροσερο και οξινο. Το φως δεν πειραζει να ειναι εντονο (σε λογικα παλαισια παντα) μιας και τις κανει να παιρνουν εντονοτερα χρωματα, αλλα θα πρεπει να υπαρχουν σκοτεινες περιοχες και κοιλοτητες να βρισκουν καταφυγιο οταν θελουν.
Αν καταφερεις να αναπαραστησεις εναν τετοιο βιοτοπο θα εχεις σιγουρη επιτυχια με ολες τις γαριδες αυτου του group οπως οι CRS, Bee, Hummel, Tiger κλπ.
Σε αυτο το link μπορεις να δεις βιντεακια πως ειναι ο βιοτοπος τους. Επειδη δεν σε παει κατ ευθειαν πατα Spezial--->Garnelenbiotope China 2009
οκ.τοτε μαλλον θα παρω ενα μεγαλυτερο για τα απιστο και αυτο που εχω θα το κανω βιοτοπικο με γαριδες!!δε μου ειπες αν χρησιμοποιω νερο απο ΑΟ ειναι απαραιτητη η τυρφη?(γιατι ΑΟ θα παρω σιγουρα)σκεφτομαι για pH γυρω στο 6.5 με amano red cherry και CRS ή bee(μαλλον CRS)δεν πηγα και σχολειο σημερα γιατι ειμαι αρρωστος οποτεθα κατσω να διαβασω(για τις γαριδεσ εννοοιται!!)ευχαριστω για το link!καλα αυτοι πανε στα ποταμια με σακουλακια και παιρνουν bee??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-02-10, 08:43
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αν ρυθμισεις με Α/Ο το ΡΗ και τις σκληροτητες, η τυρφη δεν χρειαζεται, αλλα να προσεξεις να μην ειναι μηδενικες οι σκληροτητες. Ιδιαιτερα το ΚΗ πρεπει να ειναι τουλαχιστον 3 βαθμους γιατι χρειαζονται ασβεστιο για το κελυφος τους.
Περαστικα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-02-10, 08:48
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ρυθμισεις με Α/Ο το ΡΗ και τις σκληροτητες, η τυρφη δεν χρειαζεται, αλλα να προσεξεις να μην ειναι μηδενικες οι σκληροτητες. Ιδιαιτερα το ΚΗ πρεπει να ειναι τουλαχιστον 3 βαθμους γιατι χρειαζονται ασβεστιο για το κελυφος τους.
Περαστικα σου.ευχαριστω!
αν κανω μια αναμειξη 80% ΑΟ 20% βρυση??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-02-10, 08:49
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Την αναλογια θα την βρεις σιγα σιγα αναλογα με τις τιμες που θα σου βγαλει με το νερο βρυσης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιοτοπος Ν.Αμερικης mmamatsis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 9 17-11-12 23:49
Yφαλμυρος βιοτοπος απο την Σαμο Raven Υφάλμυρο νερό, ένας ξεχωριστός κόσμος 8 24-07-10 19:28
βιοτοπος για δίσκους!!!! thanasis76 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 122 19-04-10 15:32
steady(βιοτοπος malawi) steady Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 34 21-02-07 23:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06350 seconds with 13 queries