Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-04-14, 10:55
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

τελικα πηγα και πηρα ενα κουτι ικεα αυτο που ειναι 120λιτρα περιπου και εβαλα μεσα το champsochromis για να δω τι θα κανω με το ταισμα του..

εβαλα μεσα 2πετρες απο το μεγαλο,εβαλα νερο απο το μεγαλο,εβαλα και ενα 2213 στρωμενο απο το μεγαλο και ενα θερμοστατη που μου ειχε ξεμεινει..

εδω και 2 μερες λοιπον οτι τροφη και αν του εριξα την δοκιμαζει και την φτυνει.ουτε με σκορδοζουμο του αρεσει..

αφου λοιπον δεν εβγαλα ακρη πηγα και πηρα mysis ocean nutrition κατεψυγμενη..αυτη λοιπον δεν προλαβε να πεσει μεσα,την εξαφανισε

πρωτη φορα συναντω κατι τετοιο.εγω ποτε στα αφρικανικα δεν ειχα θεμα ταισματος..

οποτε τωρα τι??μονο κατεψυγμενη θα τρωει ο καλομαθημενος η αμα μεγαλωσει λιγο θα στρωσει??
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-04-14, 09:12
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Ένας τρόπος για να συνηθίσει ο καλοφαγάς την τροφή που δίνεις (τι τροφές ταΐζεις συνήθως?) είναι να ανακατεύεις μια μικρή ποσότητα της συνήθους τροφής με την κατεψυγμένη και σιγά σιγά να αυξάνεις την ποσότητα της στο μίγμα, μέχρι να την συνηθίσει.
Ένας άλλος τρόπος (τον έχω διαβάσει από Γάλλους χομπίστες όμως δεν έτυχε να τον δοκιμάσω) είναι η χρήση, μέχρι να συνηθίσει, ενισχυτικού γεύσης στην τροφή που δίνεις :
διαλύεις σ' ένα φλυτζάνι μια μικρή ποσότητα Γλουταμινικό μονονάτριο (ή NSG ή Ε621) (ένα πρόσθετο σε πολλές βιομηχανικά επεξεργασμένες τροφές http://www.cafeshop.gr/index.php?dis...product_id=253 ) και εκεί ρίχνεις την τροφή να απορροφήσει πριν ταΐσεις.

*τι σας μαθαίνω σήμερα! umami για ψάρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 08-04-14 στις 09:30
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-04-14, 00:08
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

και συνεχιζουμε κυριοι αφρικανοι!!!το μικρο μου champsochromis επιτελους δεχτηκε καθε ειδους τροφη..του ανεβασα και 1 βαθμο τη θερμοκρασια και η ορεξη του ειναι φοβερη..το αλλο καλο ειναι οτι πλησιαζει ο καιρος που θα μετακομισω αρα θα μπορω να κανω το ενυδρειο που φανταζομαι..

αληθεια το πατωμα ποσο αντεχει??σιγουρα το μηκος βοηθαει αφου θα ειναι 3 μετρα και το βαρος απλωνει αρκετα αλλα δεν παυει να ειναι πανω απο 1 τονο..

και τωρα ενα παραξενο..το venustus μου που το εχω απο μωρο εφτασε με ευκολια τους 20 ποντους..εφυγα λοιπον 3 μερες για πασχα και μολις γυρισα το βρηκα για πρωτη φορα να εχει μπλε χρωμα στο κεφαλι

αρα υποθετουμε οτι ειναι αρσενικο..δεν ειναι ομως παραξενο οτι εγινε ξαφνικα και σε αρκετα μεγαλο μεγεθος??ανεβαζω φωτο πως ηταν πριν φυγω και πως το βρηκα σε 3 μερες που γυρισα..


πριν


μετα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-04-14, 07:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

To venustus κάπου θέλησε να δείξει την πυγμή του κι έβγαλε χρώμα

Για το ενυδρείο αν η οικοδομή είναι καινούργια δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, αλλά δεν ρωτάς και κάνα μηχανικό?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-04-14, 10:06
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
To venustus κάπου θέλησε να δείξει την πυγμή του κι έβγαλε χρώμα

Για το ενυδρείο αν η οικοδομή είναι καινούργια δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, αλλά δεν ρωτάς και κάνα μηχανικό?
λες να το παιζει αρσενικο για να αποθησει το livingstoni??
παντως ειναι μονιμα μπλε.δεν το βγαζει δηλαδη οποτε θελει..κοιταξα ακομα και αργα το βραδυ με κλειστα τα φωτα..
παντως αν ειναι και τα 2 αρσενικα πολυ το φοβαμαι το μελλον.αν και μεχρι τωρα δεν εχει πεσει ξυλο,μονο κανα κυνηγι που και που..

για την οικοδομη εχω ρωτησει μηχανικο και μου εχει πει 1.5 τονο στο κεντρο της πλακας και πολυ παραπανω διπλα σε κολωνα..απλα δεν ξερω αν πρεπει να τον εμπιστευτω.το μονο που μου δινει την ελπιδα ειναι οτι τα λιτρα θα πανε στο μηκος και οχι στο υψος,αρα θα εχω απλωσει το βαρος αρκετα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-04-14, 10:34
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Αρσενικό είναι. Αφού δεν υπάρχει θηλυκό οι αψιμαχίες θα είναι χαλαρές

Κάτι ξέρει ο μηχανικός...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-07-14, 18:25
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

το τρωμε ολο το φαι μας
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-02-15, 17:24
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ενα μικρο update.
στην προσπαθεια μου να δημιουργησω τα απαραιτητα χαρεμια εχω αφαιρεσει καποια ψαρια και εχω προσθεσει καποια ακομα.λοιπουν απο την παρεα τα 2 αυλονακαρα και κυρτοκαρα..

προστεθηκαν ενα αρσενικο dimidiochromis compressiceps και 2 tyranochromis macrostoma. το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω πολυ ευκολα να συμπληρωσω σωστα τα χαρεμια των ψαριων που θελω να κρατησω ως τελικη ψαροσυνθεση γιατι στην αγορα δεν υπαρχει τιποτα.εν αναμονη καποιας προπαραγγελιας λοιπον η ψαροσυνθεση..

σκοπος μου να κρατησω χαρεμια των 1+2 απο τα πιο μεγαλα και σπανια ψαρια της λιμνης.τα υπολοιπα θα χαριστουν σε συνχομπιστες.

ελπιζω στο επομενο ενυδρειο 3 μετρων να μπορεσω να κρατησω καποια απο τα ειδη που με ενδιαφερουν.nimbochromis venustus-champsochromis caeruleus-tyranochromis macrostoma-dimidiochromis compressiceps-exochromis anagenys-aristochromis crystli..συνολο 18 ψαρια αν ειναι εφικτο λογο μεγεθους.και αν με παιρνει θα προσθεσω 5 ψαρια του ειδους fossorochromis rostratus..

δεν ξερω τι πολεμος θα γινει με αυτους τους γιγαντες σε 3μετρο ενυδρειο αλλα ειναι ψαρια που με ενδιαφερουν παρα πολυ και θα καταβαλω καθε προσπαθεια για να το πετυχω..

τι συνδιασμο χαπς θα φτιαχνατε εσεις σε ενυδρειο 3 μετρα?ρωταω απο τωρα γιατι το επομενο κοντοζυγωνει..ηδη το σπιτι τελειωνει και δεν βλεπω την ωρα να πιασω δουλεια
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-02-15, 00:52
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Μπράβο!!!Πολύ όμορφο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04192 seconds with 14 queries