Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Αναπαραγωγή

Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή, φροντίδα γόνου, γενετική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-04-07, 23:15
Το avatar του χρήστη panosaat
panosaat Ο χρήστης panosaat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 43
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panosaat
Cool Έχω αυγά?

Καλησπέρα σας παιδιά και συγχαρητήρια για την βοήθεια και τις πολύτιμες πληροφορίες που δίνεται σε όλους μας, αρχάριους και μη.

Μπήκα στο χόμπι των ενυδρειόφιλων πριν από 6 περίπου μήνες, αγοράζοντας το ενυδρείο του Carrefour των 120 λίτρων και από κει και πέρα έιμαι κολλημένος.

Είχα κάνει τρομερά λάθη αρχικά και τώρα μπορώ να πω πως με έχετε βάλει σε καλό δρόμο, πράγμα για το οποίο σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Άλλωστε όταν χαίρονται τα ψάρια μου χαίρομαι και εγώ.

Η αρχική επιλογή των ψαριών στο κατά τα άλλα κοινωνικό μου ενυδρείο έγινε βάση ομορφιάς ων ειδών και όχι βάση καταλληλότητας και ιδανικής συνύπαρξης των ειδών (Σκαλάρια με κοκκινομάτικα τέτρα, γκουράμι και οράντα!!!) Εκεί ήταν και το μεγάλο μου λάθος το οποίο θέλω να ελπίζω ότι προσωρινά το έλυσα με μια καθαρά μπακάλικη λύση αλλά θα το σώσω....

Στο θέμα μας όμως... Τα οράντα μεταφέρθηκαν σε νέο ενυδρείο 25 λίτρων (προσωρινά μέχρι να βρω ανάδοχους ή να φτιάξω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο).

Σήμερα μετά από μία καλή αλλαγή νερού (50%, 2 φορές/εβδομάδα) καθώς προσπαθούσα να απομακρύνω ότι είχε περισέψει από λίγη java moss από μιά πέτρα έννιωσα κάτι μαλακά μικρά ζελεδάκια πάνω στην πέτρα. ύστερα από μιά πιο προσεκτική ματιά είδα ότι ήταν μικρά, σφαιρικά, διαφανή και υποκίτρινα μαλακά εξογκώματα κολλημένα πάνω στην πέτρα.

Τελικά... υπάρχει πιθανότητα να είναι αυγά?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Παναγιώτης

Υ.Γ. Και πάλι ευχαριστώ που μας ανοίγεται τα μάτια!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-07, 08:03
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Καταρχήν καλώς ήρθες στο όμορφο κόσμο του ενυδρείου και στην παρέα μας.
Όσον αφορά το ερώτημα σου ,μάλλον πρόκειτε για αυγά και μάλλον γονιμοποιημένα.Αν βλέπεις και λευκά αυγά , μιλάμε για χαλασμένα και θα πρέπει να τα απομακρύνεις.
Αν θέλεις να δεις πως θα εξελιχθούν τα αυγα θα πρέπει να απομακρύνεις οποσδήποτε τα οράντα.
Βέβαια η φροντίδα των γόνων απαιτει πολύ χρόνο και προσπάθεια,αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο.
Τα λίγα λίτρα του ενυδρείου σου ,όπως γνωρίζεις,δεν είναι κατάλληλα ούτε για ενα χρυσόψαρο και θα πρέπει
σύντομα να βρείς μια λύση.
Στην διαθεσή σου για οτι χρειαστείς.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-07, 15:31
Το avatar του χρήστη panosaat
panosaat Ο χρήστης panosaat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 43
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panosaat
Thumbs up Ευχαριστώ!

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Προς το παρόν η πέτρα είναι μέσα στο ενυδρείο ακόμη αλλά γυρισμένη και στηριγμένη όρθια ανάποδα για να μην μπορούν να πλησιάζουν τα οράντα μου.

Αυτό που με χαροποιεί ιδιαίτερα είναι ότι με το που πήγαν στο ενυδρείο που έπρεπε να είναι και μόνα τους (αν και λίγο στριμωγμένα) έκαναν αυγά και είναι και γονιμοποημένα! Άρα περνάνε πολύ καλύτερα πλέον και οι συνθήκες είναι ιδανικές (αν εξαιρέσεις τον περιορισμό του χώρου). Έτσι?
__________________
Από το νερό δεν ξεκινήσαμε κι εμείς; ε;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-04-07, 16:55
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosaat Εμφάνιση μηνυμάτων
...Άρα περνάνε πολύ καλύτερα πλέον και οι συνθήκες είναι ιδανικές (αν εξαιρέσεις τον περιορισμό του χώρου). Έτσι?
Το πόσο ιδανικές είναι οι συνθήκες ή για πόσο καιρό θα συνεχίσουν να είναι δεν μπορεί να απαντηθεί εύκολα .Το ενυδρείο σου μπορεί να μολυνθεί σε χρόνο ντε-τε και τα προβλήματα να έρχονται το ένα πίσω από το άλλο.
Τα αυγά μπορεί να τα προφύλαξες αλλά αν και όταν βγουν οι γόνοι πως θα τους προστατέψεις από τα τεράστια στόματα των γονέων τους?
Αν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με τους γόνους τότε συνέχισε το πρόγραμμα των αλλαγών νερού,φρόντισε να διατηρείς καθαρό τον πυθμένα και τάιζε καλά τα οραντα(αλήθεια,πόσα είναι?).
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-04-07, 22:58
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosaat Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα μετά από μία καλή αλλαγή νερού (50%, 2 φορές/εβδομάδα)

αυτη ειναι η αιτια που εχεισ αυγα
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-04-07, 14:12
Το avatar του χρήστη panosaat
panosaat Ο χρήστης panosaat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 43
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panosaat
Προεπιλογή

οι συνθήκες δεν πρόειται ποτέ να μείνουν σταθερές για πάνω από 2-3 μέρες σε τόσα λίγα λίτρα. Γι' αυτό και οι συχνές αλλαγές νερού. Άσε δηλαδή που είναι και πολύ βρώμικα ψάρια τα χρυσόψαρα. Και να μην γνώριζα την ύαρξη του GAB πάλι θα έκανα τόσο συχνές αλλαγές γιατί απλά μου το επιβάλει η λογική μου και τα περιττώματα των Οράντα.

Έχεις δίκιο, ούτε καν μπήκα στον κόπο να σου πω πόσα είναι. Είναι 2 Oranda Vailtail (ή Ryukin) λευκά. Υποθέτω πως το πιο μεγαλόσωμο είναι το θυληκό, από τη στιγμή που αρχικά είχαν το ίδιο μέγεθος. Σε περίπτωση που υπήρχε έστω και ένα πτερύγιο παραπάνω στο ενυρείο είτε χρυσόψαρου έιτε άλλου είδους, ειλικρινά θα γέμιζα την μπανιέρα να τα βάλω. θα ασφυκτυούσαν τα ζωντανά.

Άλλη μία ερώτηση που προέκυψε μόλις. Έχω και μία Ελοδέα και μία καμπόμπα μέσα. Στο φίλτρο υπάρχει DIY φλογέρα, στρμένη στην επιφάνεια για να δημιουργείται ενας μικρός κυματισμός (χωρίς φυσαλίδες). Λογικά το CO2 επαρκεί ε? (Λάμπα 11W Φθορίου, Ph=7, Gh=12 στους 22 βαθμούς κελσίου).

Υ.Γ. Αλήθεια Mariel, τα δικά σου αυγά τι απέγιναν?
__________________
Από το νερό δεν ξεκινήσαμε κι εμείς; ε;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-07, 08:12
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Το αν επαρκεί το co2 που εκπνέουν τα ψάρια σου θα 'ελεγα πως όχι δεν επαρκεί αν θέλεις μια γρήγορη ανάπτυξη των φυτών σου.Θα χρειαστεί να χορηγήσεις επιπλέον co2 αλλά και ελάχιστες ποσότητες λιπασμάτων.Στα λίτρα που έχεις όμως κατι τέτοιο μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα (άλγες). Αν πάλι θέλεις απλώς να τα διατηρήσεις τότε άστα όπως έχουν, με επιφύλαξη για την καμπόμπα που έχεις περισότερες απαιτήσεις από την ελοντέα .Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να φαγωθούν από τα χρυσόψαρα σου .
Με τα αυγά τι γινεται?




Υ.Γ.Θα σε παρακαλούσα ερωτήσεις που δεν έχουν σχέση με το κεντρικό θέμα της συζήτησης να γίνονται στις ανάλογες ενότητες .
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-05-07, 20:33
Το avatar του χρήστη panosaat
panosaat Ο χρήστης panosaat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 43
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panosaat
Προεπιλογή

Τα αυγά πλέον δεν υπάρχουν. είχαν μείνει κανα δυο διαφανή τα οποία απομάκρυνα κατευθείαν όπως με συμβουλέψατε. Πες με αναίσθητο αλλά όπως και να είχε το πράγμα θα άφηνα την κατάσταση στα χέρια της μαμάς φύσης. δεν επεδίωκα την αναπαραγωγή και απλά μου έτυχε, πράγμα που με χαροποίησε πολύ καθώς φαντάστηκα ότι τα ψάρια μου είναι ευχαριστημένα πλέον με το καινούριο μου περιβάλλον και οι συνθήκες του νερού πλησιάζουν τις ιδανικές για αυτά (αν εξαιρέσεις την στενότητα του χώρου).

Μίλησα με τον πετ-σοπά μου και δέχτηκε να τα πάρει για την ανεύρεση ανάδοχης οικογένειας. Όσο πιο πολύ το σκέφτομαι όμως τόσο πιο πολύ στεναχωριέμαι γιατί απλά δεν ξέρεις που θα καταλήξουν και αν άλλος θα τα έχει όπως εγώ και αν θα τα βάλει στα σωστά λίτρα. Αν ήμουν Θεσσαλονίκη ή Αθήνα θα πόσταρα για να τα χαρίσω σε κάποιον αλλά......

Όσον αφορά την ερώτηση για τα φυτά χίλια συγνώμη Σωκράτη, απλά βγήκε πάνω στον ειρμό.
__________________
Από το νερό δεν ξεκινήσαμε κι εμείς; ε;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-05-07, 13:35
eon123 Ο χρήστης eon123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

""καθώς φαντάστηκα ότι τα ψάρια μου είναι ευχαριστημένα πλέον με το καινούριο μου περιβάλλον και οι συνθήκες του νερού πλησιάζουν τις ιδανικές για αυτά (αν εξαιρέσεις την στενότητα του χώρου).""

Εσυ λογικα σκεφτηκες διοτι δεν ηξερες οτι το ισχυρο στρες ειναι λογος για αναπαραγωγη .
__________________
Τα πράγματα είναι απλά...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-05-07, 13:42
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eon123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ λογικα σκεφτηκες διοτι δεν ηξερες οτι το ισχυρο στρες ειναι λογος για αναπαραγωγη .
Πρώτη φορά το ακούω αυτό! Συνήθως το αντίστροφο ισχύει...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-05-07, 14:46
eon123 Ο χρήστης eon123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Φαντασου εναν μηχανισμο που τον ενεργοποιει ο κινδυνος απωλειας της ζωης του οργανισμου.
Ετσι οταν οταν στρεσαριστουν για να μπορεσει να διαιωνιστει το ειδος ενεργοποιηται ο μηχανησμος της αναπαραγωγης.
παραδειγματα απο την βιομηχανια του ειδους:
αναπαραγωγη τσιπουρας ,λαυρακιου,χτενιου,στρειδιου :με ισχυρο σοκ θερμοκρασιας η αλατοτητας
αναπαραγωγη γαριδας :κοψιμο του ματιου του γεννητορα
βεβαια για να χρεισημοποιησεις μια τετοια τεχνικη απαιτουνται γνωσεις και πολλων μηνων προετοιμασια

ειναι απο αυτα που λεμε "Μην το δοκιμασετε στο σπιτι σας!!!"
__________________
Τα πράγματα είναι απλά...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αυγά chrisx Γλυκό νερό - Γενικά 3 09-04-07 10:19
Έχουν αυγά; violinist Αρχάριοι γλυκού νερού 3 02-04-07 02:20
Aυγά!! chrisx Δίσκοι 13 14-03-07 17:33
αυγά στο 20λιτρο!?!?!? lucy Αρχάριοι γλυκού νερού 19 07-02-07 14:53
Αυγά σαλιγκαριών? binational Γλυκό νερό - Γενικά 4 15-11-06 14:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05239 seconds with 13 queries