Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-15, 22:35
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή Αυστηρώς Βιοτοπικό...

Καλησπέρα σας παιδιά!
Επανέρχομαι στον χώρο τις Νοτίου Αμερικής με ένα αυστηρός Βιοτοπικό ενυδρείο!
Το ενυδρείο δεν έχει στηθεί ακόμα αλλά σε λίγες μέρες σιγά σιγά θα μπει νερό και θα αρχίσει το στρώσιμο!
Το ενυδρειο λοιπον ειναι 85x37x43 135 λίτρα μεικτά!
Από εξοπλισμό υπάρχει:
Φίλτρο: Fluval 306 και Elite Jet-Flo 75
Θερμοστάτης: Hydor 100watt
Stc1000 + 3 ανεμιστηράκια για την ψύξη!
Ψιλή άμμος χαλαζιακή μπεζ + αρκετά ξύλα + καρύδες + Almond leaves.
Το νερό θα προετοιμάζεται σε βαρέλι με τύρφη.
Η τυρφη θα μπαινει σε ένα JBL Crystalprofi i100.
Τύρφη πήρα τις sera να την δοκιμάσω!
Σε ποιο παλιό ενυδρείο είχα τις jbl ήμουν αρκετά ευχαριστημένος αλλά είπα να δοκιμάσω και τις sera!
Από ψάρια τώρα σκέφτομαι να βάλω ένα χαρέμι Apistogramma Borelii και όταν βγει ζευγάρι να αφήσω μόνο του το ζευγάρι!
Για αρχή δεν θέλω να βάλω άλλα ψάρια για να τα αφήσω να κάνουν τις αναπαραγωγές τους (αν κάνουν)!
Αυτό που σκέφτομαι είναι τ χρώμα να βάψω την πλάτη του ενυδρείου για να φαίνεται αρκετά φυσικό και θέλω την βοήθεια σας!
Αυτά για αρχή έγραψα ολόκληρο κατεβατό και θα σας κούρασα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-15, 22:43
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Πριν τη βαψεις κάνε δοκιμές με έγχρωμα χαρτόνια.
Πήγαινε σε ένα καλό βιβλιοπωλείο και ζήτα χαρτόνι "κανσον".
Υπάρχει σε πάρα πολλές αποχρώσεις.
Εγώ προτιμώ αποχρώσεις του καφέ.
Έχει καρύδες ο Αμαζόνιος;
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-15, 22:46
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν τη βαψεις κάνε δοκιμές με έγχρωμα χαρτόνια.
Πήγαινε σε ένα καλό βιβλιοπωλείο και ζήτα χαρτόνι "κανσον".
Υπάρχει σε πάρα πολλές αποχρώσεις.
Εγώ προτιμώ αποχρώσεις του καφέ.
Έχει καρύδες ο Αμαζόνιος;
Θα το δοκιμάσω!
Όχι δεν νομίζω να έχει και στο aquascape θα προσπαθήσω να μην φαίνονται αλλά τις βάζω για την περίπτωση αναπαραγωγής!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-04-15, 15:06
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Σήμερα αγόρασα μερικά ξύλα!


Μερικές φωτογραφίες του ενυδρείου!



Και του φωτιστικού! 2x 18 watt!


Πήρα χαρτόνια διαφόρων χρωμάτων αλλά δεν μου άρεσε κανένα ιδιαίτερα. Το καφέ δεν ήταν όπως το είχα στο μυαλό μου!Μάλλον θα βάψω την πλάτη μαύρη θα περιμένω και καμία γνώμη δική σας αν κάποιος έχει βάψει την πλάτη σε κάποιο άλλο χρώμα εκτός μαύρου!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-15, 17:50
neofytou_giwrgos Ο χρήστης neofytou_giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2015
Περιοχή: ??????
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Μαυρο θα ειναι καλυτερα και θα τονιζει αρκετα το ενυδρειο φιλε ! Μπορει και τιρκουαζ ομως!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-04-15, 00:32
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Προχωράμε με το ενυδρείο!
Η πλάτη τελικά βάφτηκε καφέ σκούρο και εν τέλη μου αρέσει!
Έχουν μπει τα ξύλα για να κάτσουν!



Ψάχνω να βρω κανα φυτό εκτός απο pistia υδρόφυλλο!
Το φυλόδεντρο υπάρχει στον Αμαζόνιο?
-------------------------
Επίσης αγοράστηκε αντίστροφη όσμωση.
Είναι η παρακάτω:
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=30174
με 100 μεμβράνη και flush kit!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Savou : 26-04-15 στις 00:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-05-15, 15:59
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-05-15, 20:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Ωραίο γίνεται
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-05-15, 00:25
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Όμορφο. Μαρέσει το στήσιμο.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-05-15, 17:39
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Να είστε καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-08-16, 18:10
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας! Το ενυδρείο είχε διαλυθεί αλλά πριν κάποιες μέρες το έβαλα ξανά σε λειτουργία! Θέλω να βάλω ένα ζευγάρι ramirezi και κάποιον pleco! Θα φροντίσω το ενυδρείο να είναι αυστηρά βιοτοπικο! Θα ήθελα την συμβουλή σας για κάποιον pleco που ζει προς Orinoco μερια! Δεν θα ήθελα κάτι πολύ ακριβό για αρχή γιατί δεν έχω φιλοξενήσει ποτέ!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-08-16, 11:21
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-08-16, 11:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Για τις διαστάσεις του ενυδρείου σου δεν ξέρω ποιόν πλέκο θα μπορούσες να φιλοξενήσεις αλλά μέχρι να σου πουν οι πιο ειδικοί δες εδώ είδη που υπάρχουν στον Orinoco
http://www.planetcatfish.com/common/...es&results=100

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 30-08-16 στις 11:48
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-08-16, 11:43
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Πολλά είδη ζουν στον Orinoco. Αλλά όλα τα μη κοινά είναι wild caught και ακριβά σχετικά.
Η πιο απλή πρόταση που μπορώ να σου κάνω είναι για Panaquolus maccus...Ούτε και αυτόν θα τον βρεις εύκολα όμως
Υπάρχει και Hypancistus L201 από Orinoco αλλά θέλει γερή ροή στο ενυδρείο. Γενικά πολλά είδη υπάρχουν, κάποια μένουν αρκετά μικρά για το ενυδρείο σου. Το ποιό και πότε θα τα βρεις όμως είναι άλλο θέμα. Επίσης ως wild caught, καλό είναι να τα παίρνουμε για αναπαραγωγή και όχι απλά για την εμφάνιση. Αν ξέρεις/δεις/ζήσεις το τι τραβάνε μέχρι να έρθουν και πόσα πεθαίνουν για τα λίγα που θα επιβιώσουν στα ενυδρεία μας, αηδιάζεις πραγματικά με το χόμπι... Γιαυτό δεν προωθώ την κράτηση σπάνιων pleco/γατόψαρων εκτός αν κάποιος έχει μεράκι για αύξηση του είδους και τους προσφέρει καλές συνθήκες και μακροζωία όσο γίνεται
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-08-16, 12:05
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις διαστάσεις του ενυδρείου σου δεν ξέρω ποιόν πλέκο θα μπορούσες να φιλοξενήσεις αλλά μέχρι να σου πουν οι πιο ειδικοί δες εδώ είδη που υπάρχουν στον Orinoco
http://www.planetcatfish.com/common/...es&results=100
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον άρθρο!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλά είδη ζουν στον Orinoco. Αλλά όλα τα μη κοινά είναι wild caught και ακριβά σχετικά.
Η πιο απλή πρόταση που μπορώ να σου κάνω είναι για Panaquolus maccus...Ούτε και αυτόν θα τον βρεις εύκολα όμως
Υπάρχει και Hypancistus L201 από Orinoco αλλά θέλει γερή ροή στο ενυδρείο. Γενικά πολλά είδη υπάρχουν, κάποια μένουν αρκετά μικρά για το ενυδρείο σου. Το ποιό και πότε θα τα βρεις όμως είναι άλλο θέμα. Επίσης ως wild caught, καλό είναι να τα παίρνουμε για αναπαραγωγή και όχι απλά για την εμφάνιση. Αν ξέρεις/δεις/ζήσεις το τι τραβάνε μέχρι να έρθουν και πόσα πεθαίνουν για τα λίγα που θα επιβιώσουν στα ενυδρεία μας, αηδιάζεις πραγματικά με το χόμπι... Γιαυτό δεν προωθώ την κράτηση σπάνιων pleco/γατόψαρων εκτός αν κάποιος έχει μεράκι για αύξηση του είδους και τους προσφέρει καλές συνθήκες και μακροζωία όσο γίνεται
Καλησπέρα Κώστα!
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αυτά τα ψάρια και δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για αυτά! Θέλω να γίνει ένα ενυδρειο όπου τα ψάρια θα ζουν αρμονικά! Το δύσκολο σε αυτό για κάποιον που δεν γνωρίζει πολλά είναι το κατά πόσο θα βρει εύκολα ψάρια τέτοια αλλά και αν θα είναι όντως αυτά που παίρνει! Δεν θα είχα πρόβλημα να βάλω παραπάνω από έναν pleko ώστε να προσπαθήσω την αναπαραγωγή αλλά δεν ξέρω αν αυτά είναι εφικτό σε αυτά Τ λίτρα και με ramirezi για συγκατικους!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Savou : 30-08-16 στις 12:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-08-16, 08:05
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Πολύ εύκολα δεν βρίσκονται αλλά με κατάλληλη παραγγελεία/αναμονή, βρίσκονται. Για να αξίζει όμως θέλει να φέρεις το ενυδρείο στα μέτρα τους, με έξτρα υδραντλείες για στοχευμένη ροή σε διάφορα σημεία, ιδιαίτερα στα ξύλα/πέτρες που τους αρέσει να βρίσκονται.
Ένα ζευγάρι από μικρό είδος όπως αυτά που σου είπα, μπαίνει άνετα. Για αναπαραγωγή όμως θέλουν σοβαρή προσπάθεια και δυνατή ροη για να πετύχει. Με τα M. ramirezi δεν έχουν πρόβλημα, ούτε θα ενοχληθούν σε αναπαραγωγή τους από αυτά καθώς ζευγαρώνουν σε σπηλιές και φυλάνε τα αυγά και τα μωρά. Αν όμως θέλεις αναπαραγωγή ramirezi, τότε τα ram θα έχουν θέμα. Δύσκολο να γλυτώσουν αυγά από pleco
Τα ram ζουν ελάχιστα να ξέρεις, 3-5 χρόνια, οπότε μην νομίζεις οτι θα τα χαρείς ιδιαίτερα...Είναι όμορφα αλλά αυτό μόνο....
Αντιθέτως τα M. altispinosa είναι έξυπνα, με ωραία συμπεριφορά και ζουν περισσότερο. Εγώ αυτά θα διάλεγα, τα έχω κρατήσει και τα δυο είδη.

Ποιό φιλόδεντρο(φίλος + δέντρο, γιατί ψάχνουν τα δέντρα ενεργά για να αναρρηχηθούν πάνω τους) λες; Τον πόθο(Epipremnum aureum); Ή τα πραγματικά Philodentron sp.; Το πρώτο είναι ιθαγενές της Πολυνησίας, τα πραγματικά Philodentron είναι Κεντρο-Νοτιο Αμερικάνικα, ανάλογα το είδος.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-08-16, 13:24
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Πολύ εύκολα δεν βρίσκονται αλλά με κατάλληλη παραγγελεία/αναμονή, βρίσκονται. Για να αξίζει όμως θέλει να φέρεις το ενυδρείο στα μέτρα τους, με έξτρα υδραντλείες για στοχευμένη ροή σε διάφορα σημεία, ιδιαίτερα στα ξύλα/πέτρες που τους αρέσει να βρίσκονται.
Ένα ζευγάρι από μικρό είδος όπως αυτά που σου είπα, μπαίνει άνετα. Για αναπαραγωγή όμως θέλουν σοβαρή προσπάθεια και δυνατή ροη για να πετύχει. Με τα M. ramirezi δεν έχουν πρόβλημα, ούτε θα ενοχληθούν σε αναπαραγωγή τους από αυτά καθώς ζευγαρώνουν σε σπηλιές και φυλάνε τα αυγά και τα μωρά. Αν όμως θέλεις αναπαραγωγή ramirezi, τότε τα ram θα έχουν θέμα. Δύσκολο να γλυτώσουν αυγά από pleco
Τα ram ζουν ελάχιστα να ξέρεις, 3-5 χρόνια, οπότε μην νομίζεις οτι θα τα χαρείς ιδιαίτερα...Είναι όμορφα αλλά αυτό μόνο....
Αντιθέτως τα M. altispinosa είναι έξυπνα, με ωραία συμπεριφορά και ζουν περισσότερο. Εγώ αυτά θα διάλεγα, τα έχω κρατήσει και τα δυο είδη.

Ποιό φιλόδεντρο(φίλος + δέντρο, γιατί ψάχνουν τα δέντρα ενεργά για να αναρρηχηθούν πάνω τους) λες; Τον πόθο(Epipremnum aureum); Ή τα πραγματικά Philodentron sp.; Το πρώτο είναι ιθαγενές της Πολυνησίας, τα πραγματικά Philodentron είναι Κεντρο-Νοτιο Αμερικάνικα, ανάλογα το είδος.
Τι προσδόκιμο ζωής έχουν τα Mikrogeophagus altispinosus? Μπορούν να βρεθούν τόσο εύκολα όσο τα ramirezi? Μπορούμε εύκολα να τα ξεχωρίσουμε μετάξι τους?
Για τους πλεκο θα δούμε πιο μετά να στρωθεί καλά το ενυδρείο και να βγει καμια προπαραγγελια! Από ότι καταλαβαίνω θέλει δουλεια και διάβασμα για να κρατήσεις τέτοια ψάρια και θέλει και δουλεια μέσα στο ενυδρείο που δεν ξέρω κατά πόσων ει αι εφικτό! Εννοώ ότι πως σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο θα κανεις στοχευμένες πιο δυνατες ροές χωρις να κανεις πλυντήριο ολο το ενυδρειο?
Φυλλοδεντρο εχω τον πόθο αλλά δε Είναι Μ.Αμερικανικό φυτό και θα το βγάλω! Ψάχνω λοιπόν κάποια φυτά ώστε να βάλω στην επιφάνεια! Τα γνωστά τα γνωρίζω! Θέλω φυτα σαν τον πόθο αλλά Ν.Αμερικανικα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-09-16, 07:53
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Περίπου 5 χρόνια δυστυχώς αλλά έχουν χαρακτήρα. Σχεδόν το ίδιο κοινά είναι, απλά θέλει παραπάνω ψάξιμο για να βρείς πιο χρωματιστά άτομα αυτού του είδους. Σε εμφάνιση είναι καμιά σχέση. Το σώμα των altispinosa μοιάζει με μεγαλύτερης κιχλίδας σε κατανομές/στήσιμο σε αντίθεση με τα ramirezi. Και έχουν μεγάλα μάτια.
Οι pleco ζουν πολλά πολλά περισσότερα χρόνια(20++ για πλάκα) και είναι επίσης έξυπνοι. Στα ψάρια αρέσει η ροή και θα εκπλαγείς πόσες υδραντλείες πρέπει να βάλεις για να δεις ιδιαίτερη ροή σε όλο το ενυδρείο. Μια-δυο υδραντλείες κατάλληλων λίτρων στοχευμένες σε ξύλα ή πέτρες δεν επηρρεάζουν πολύ την γενική ροή, μόνο ορισμένα σημεία στο ενυδρείο. Και τα ψάρια δεν τα νοιάζει αυτό καθόλου ενώ οι pleco περνούν την ώρα τους εκεί.
Ψάξε μικρά είδη του γένους Philodendron. Υπάρχει το P. scandens και ένα με κόκκινο βλαστό και νευρώσεις στα φύλλα που δεν θυμάμαι όνομα
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-09-16, 17:17
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Το ενυδρειο παιρνει σιγα σιγα μορφη!


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-09-16, 19:40
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

παρα πολυ όμορφο γίνεται μπράβο σου στην επιφάνεια εχει πιστιες ;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-09-16, 22:31
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias vag Εμφάνιση μηνυμάτων
παρα πολυ όμορφο γίνεται μπράβο σου στην επιφάνεια εχει πιστιες ;
Σε ευχαριστώ! Ναι είναι pistia!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Περίπου 5 χρόνια δυστυχώς αλλά έχουν χαρακτήρα. Σχεδόν το ίδιο κοινά είναι, απλά θέλει παραπάνω ψάξιμο για να βρείς πιο χρωματιστά άτομα αυτού του είδους. Σε εμφάνιση είναι καμιά σχέση. Το σώμα των altispinosa μοιάζει με μεγαλύτερης κιχλίδας σε κατανομές/στήσιμο σε αντίθεση με τα ramirezi. Και έχουν μεγάλα μάτια.
Οι pleco ζουν πολλά πολλά περισσότερα χρόνια(20++ για πλάκα) και είναι επίσης έξυπνοι. Στα ψάρια αρέσει η ροή και θα εκπλαγείς πόσες υδραντλείες πρέπει να βάλεις για να δεις ιδιαίτερη ροή σε όλο το ενυδρείο. Μια-δυο υδραντλείες κατάλληλων λίτρων στοχευμένες σε ξύλα ή πέτρες δεν επηρρεάζουν πολύ την γενική ροή, μόνο ορισμένα σημεία στο ενυδρείο. Και τα ψάρια δεν τα νοιάζει αυτό καθόλου ενώ οι pleco περνούν την ώρα τους εκεί.
Ψάξε μικρά είδη του γένους Philodendron. Υπάρχει το P. scandens και ένα με κόκκινο βλαστό και νευρώσεις στα φύλλα που δεν θυμάμαι όνομα
Σίγουρα θα μπει κάποιος πλεκο εφοσων το ενυδρείο φτιαχτεί κατάλληλα! Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα βιοτόπου οπότε πρέπει να βρω κάποιον που να υπάρχει στον βιοτοπο των Bolivian ram αλλά και γενικά να βρω πληροφορίες για τον βιότοπο τους!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Savou : 02-09-16 στις 22:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-09-16, 13:22
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παιρνουμε μορφη σιγα σιγα!!!



Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-10-16, 13:46
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Το ετοιμαζεις για τον διαγωνισμο βιοτοπικου...?

Αν ναι,εισαι σε πολυ καλο δρομο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τα πρώτα μου βιοτοπικά BUREKAS47 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 15 18-07-16 22:42
200 lt Βιοτοπικό valantis04 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 24 10-02-12 14:17
Βιοτοπικό ? για Kribensis!!! mikrosaquaristas Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 70 19-04-11 22:06
Ερώτηση για βιοτοπικό theodarras Αρχάριοι γλυκού νερού 10 30-12-09 19:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08107 seconds with 15 queries