Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-10-12, 12:46   #1
Στρώσιμο νέου ενυδρείου
billyme
Junior Member
Εγγραφή: 18-10-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 13

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
billyme Ο χρήστης billyme δεν είναι συνδεδεμένος 19-10-12, 12:46
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αγόρασα και εγώ το πρώτο μου ενυδρείο και μετά απο πολύ διάβασμα ξεκίνησα το στρώσιμο του. Έβαλα αντιχλώριο, και ενα άλλο υγρο της Sera που τωρα μου διαφευγει το ονομα για τα βακτηρια, ακολουθως εβαλα σε δυχτακι λιγη τροφη για ψαρια ωστε να σαπισει και να ξεκινησει ο κυκλος. Μετα απο 3 μερες το νερο αρχισε να θολωνει και να ειναι σαν εριξα γαλα μεσα. αυτο ειναι φυσιολογικο; θα περιμενω και θα καθαρισει; το φιλτρο το εχω και λειτουργει απο την πρωτη στιγμη.
Εμφανίσεις: 6145
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-10-12, 13:19
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Μάλλον δεν διάβασες αρκετά γιατι άρχισες με λάθη.
Από τη στιγμή που ρίχνουμε αντιχλώριο στο νερό περιμένουμε μία με δύο ώρες και στη συνέχεια ρίχνουμε το sera bio nitrivec όπου και θολώνει το νερό.
Η θολουρα αυτη θα διαρκέσει από 4 - 24 ώρες ανάλογα με το νερό.
Μετά από μία μέρα λοιπόν πρέπει να βάλεις ψάρι μέσα και να ταίζεις φυσιολογικά έτσι ωστε να αρχισουν τα βακτηρια να τρεφονται.
Αν ειχες διαβάσει τις οδηγίες στη συσκευασια του bio Νitrivec δεν θα ειχες κάνει λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-10-12, 13:45
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν διάβασες αρκετά γιατι άρχισες με λάθη.
Από τη στιγμή που ρίχνουμε αντιχλώριο στο νερό περιμένουμε μία με δύο ώρες και στη συνέχεια ρίχνουμε το sera bio nitrivec όπου και θολώνει το νερό.
Η θολουρα αυτη θα διαρκέσει από 4 - 24 ώρες ανάλογα με το νερό.
Μετά από μία μέρα λοιπόν πρέπει να βάλεις ψάρι μέσα Καλύτερα να αποφυγεις να βάλεις ψάρι, πριν στρώσεις το ενυδρείο (το έγραψα όσο πιο φιλικά μπορούσα) και να ταίζεις φυσιολογικά έτσι ωστε να αρχισουν τα βακτηρια να τρεφονται.
Αν ειχες διαβάσει τις οδηγίες στη συσκευασια του bio Νitrivec δεν θα ειχες κάνει λάθος.
Το στρώσιμο του ενυδρείου με τα ψάρια μέσα και εις βάρος της υγείας τους, πρέπει να αποφεύγεται
Πρώτα στρώνεται το ενυδρείο και μετά μπαίνουν τα ψάρια

Θα σου πρότεινα, αν βιάζεσαι να το στρώσεις, να βάλεις αγγελία για να βρεις μπολι από συγχομπίστα
Διαφορετικά, μελέτησε τη μέθοδο στρωσίματος με αμμωνία. Υπάρχουν αναλυτικότατες οδηγίες στο φόρουμ και επίσης υπάρχουν γνώστες της μεθόδου οι οποίοι θα σε βοηθήσουν

Γενικά χρειάζεται υπομονή και αρκετό διάβασμα
Αν θέλεις, για να βοηθηθείς ακόμη περισσότερο, πες μας κάποια στοιχεία για το ενυδρείο σου
Διαστάσεις ενυδρείου
Ποιο φίλτρο έχεις
Αν έχεις βάλει φυτά μέσα
Τι ψάρια σκοπευεις να βάλεις κλπ
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-10-12, 13:56
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Όταν οι οδηγίες από ενα σκέυασμα βακτηρίων γράφουν οτι πρεπει να μπει ψάρι μετά από 24 ώρες πρεπει να ακολουθηθουν πιστά.
Από τη στιγμή που ο φίλος ακολουθησε αυτη τη μεθοδο στρωσίματος έτσι πρέπει να γίνει όπως δηλαδη αναγράφει ο κατασκευαστής του σκευάσματος.
Απλά εδω μπερδευτηκαν οι τρόποι.
Ή ξεκινάς χρησιμοποιώντας βακτηρια έτοιμα ή ρίχνοντας τροφή χωρις ζωντανά μεσα έτσι ώστε να ξεκινησει ο κύκλος του αζώτου.
Έχω στησει το ενυδρειο μου με την μέθοδο με τα έτοιμα βακτήρια και δεν ειχα κανενα προβλημα.Ακολυθησα όμως πιστά τις οδηγίες και δεν έκανα του κεφαλιού μου, μπερδευοντας τις διάφορες μεθόδους στρωσίματος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-10-12, 14:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν οι οδηγίες από ενα σκέυασμα βακτηρίων γράφουν οτι πρεπει να μπει ψάρι μετά από 24 ώρες πρεπει να ακολουθηθουν πιστά.
Από τη στιγμή που ο φίλος ακολουθησε αυτη τη μεθοδο στρωσίματος έτσι πρέπει να γίνει όπως δηλαδη αναγράφει ο κατασκευαστής του σκευάσματος.
Απλά εδω μπερδευτηκαν οι τρόποι.
Ή ξεκινάς χρησιμοποιώντας βακτηρια έτοιμα ή ρίχνοντας τροφή χωρις ζωντανά μεσα έτσι ώστε να ξεκινησει ο κύκλος του αζώτου.
Έχω στησει το ενυδρειο μου με την μέθοδο με τα έτοιμα βακτήρια και δεν ειχα κανενα προβλημα.Ακολυθησα όμως πιστά τις οδηγίες και δεν έκανα του κεφαλιού μου, μπερδευοντας τις διάφορες μεθόδους στρωσίματος.
Θα διαφωνήσω, κάθετα, οριζόντια και διαγωνίως!
Δεν μου λένε και πολλά οι οδηγίες στα συγκεκριμένα σκευάσματα
Για τα βακτήρια ή αλλιως "ζουμια" και το πόσο χρήσιμα είναι, υπάρχουν διάφορες απόψεις

¶λλο ομως η χρησιμότητα των σκευασμάτων κι άλλο "βαζω το ψάρι σε 24ώρες"

Νομίζω (η αλήθεια είναι ότι είμαι σίγουρος...αλλά...) πως σε κανένα σημείο του φόρουμ δεν υπάρχει χομπίστας ο οποίος να υποστηρίζει ότι στρώνουμε ενυδρείο με το ψάρι μέσα!!

(Επειδή όμως ο νέος συγχομπίστας δεν πρέπει να απογοητευτεί...ας το κλείσουμε εδω)
Αυτααααα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-10-12, 14:03
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

ο φίλος δε νομίζω να έχει ψάρια μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-10-12, 14:05
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
ο φίλος δε νομίζω να έχει ψάρια μέσα
Δεν έχει. Απλα στο 2ο ποστ του προτάθηκε να βάλει ψάρι το επόμενο 24ωρο!!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-10-12, 14:10
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

α οκ. ψάρια πρεπει να μπουν όταν το επιτρεψουν οι μετρήσεις. μέχρι τότε η τροφή κάνει την ίδια δουλειά, χωρίς να βασανίζονται ζωντανοι οργανισμοί
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-10-12, 14:16
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

ειτε με βακτηρια ειτε με μπολι υποβαλλεις τα ψαρια σε μετρησιμη αμμωνια.στρωσε το ενυδρειο σου με καθαρη αμμωνια και μετα θα εχεις αρκετη βιολογια να βαλεις περισσοτερα απο ενα ψαρι κατευθειαν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-10-12, 16:16
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

γιατι σε καθε παρομοιο θεμε πρεπει να αρχιζουν οι αντιπαραθεσεις για τη μεθοδο εναρξης?

Αυτα ειναι γνωστα και ο καθενας απιλεγει οτι νομιζει.

Για οσους αμφιβαλλουν για την αποτελεσματικοτηα των βακτηριων υπαρχουν αντιστοιχοι που βεβαιωνουν οτι δουλευουν.
Αν καποιος δεν μπορει να "το δουλεψει το πραμα" δεν δημαινει οτι το προϊον ειναι σκαρτο.

Τα παρασκευασματα αναφερουν αμεση εισαγωη ψαριων. Οποιος θελει το ακολουθει. Οποιος θελει δουλευει με αμμωνια αντι για ψαρι και αναβαλει την εισαγωγη μεχρι να βεβαιωθει οτι εχει στρωθει το φιλτρο.

Δεκτες οι αποψεις του καθενος και η προτροπη προς τους αλλους, αλλα γιατι τετοια απολυτοτητα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν διάβασες αρκετά γιατι άρχισες με λάθη.
Από τη στιγμή που ρίχνουμε αντιχλώριο στο νερό περιμένουμε μία με δύο ώρες και στη συνέχεια ρίχνουμε το sera bio nitrivec όπου και θολώνει το νερό........
Μαλλον δεν τα εμαθες καλα

Το αντιχλωριο δρα αμεσσα και δεν χρειαζεται η αναμονη.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-10-12, 17:16
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maneni Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι σε καθε παρομοιο θεμε πρεπει να αρχιζουν οι αντιπαραθεσεις για τη μεθοδο εναρξης?

Αυτα ειναι γνωστα και ο καθενας απιλεγει οτι νομιζει.

Για οσους αμφιβαλλουν για την αποτελεσματικοτηα των βακτηριων υπαρχουν αντιστοιχοι που βεβαιωνουν οτι δουλευουν.
Αν καποιος δεν μπορει να "το δουλεψει το πραμα" δεν δημαινει οτι το προϊον ειναι σκαρτο.

Τα παρασκευασματα αναφερουν αμεση εισαγωη ψαριων. Οποιος θελει το ακολουθει. Οποιος θελει δουλευει με αμμωνια αντι για ψαρι και αναβαλει την εισαγωγη μεχρι να βεβαιωθει οτι εχει στρωθει το φιλτρο.

Δεκτες οι αποψεις του καθενος και η προτροπη προς τους αλλους, αλλα γιατι τετοια απολυτοτητα?



Μαλλον δεν τα εμαθες καλα

Το αντιχλωριο δρα αμεσσα και δεν χρειαζεται η αναμονη.
Σχετικά με τα σχόλια
Όντως για τα βακτηρια έχουν ειπωθεί πολλα και οι απόψεις διαφέρουν
Εκεί που διαφωνησα είναι στο να στρώνουμε ενυδρείο με το ψαρι μέσα
Τότε γιατί μετράμε αμμωνία και νιτρωδη και τα θέλουμε στο μηδέν...αφού δεν κάνουν κακό?
Ή να το πω αλλιώς : Γιατί να πρέπει να περάσει το ψαρι τα χίλια μυρια και να στρώσει το ενυδρειο πάνω του?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-10-12, 18:02
billyme Ο χρήστης billyme δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Για να εξηγησω πως το σκεφτηκα και λειτουργησα ετσι. Αρχικα εριξα το sera bio nitrivec και οντως εγραφε οτι μπορω να βαλω το ψαρι μετα απο 24 ωρες ομως επειδη υπηρχαν οντως πολλες αντιπαραθεσεις για το αν δουλευουν η οχι την επομενη μερα (μετα απο 24 ωρες) εβαλα αντι το ψαρι, την τροφη σε σακκουλακι για να δημιουργησει η τροφη την αμμωνια και οχι το ψαρι ωστε να τραφουν τα βακτηρια και να μην πεθανουν και παραλληλα για να μην ταλαιπωρησω το ψαρι. οποτε η αμμωνια υπαρχει αλλα οχι απο το ψαρι, το θεμα μου ειναι η θολουρα και κατα ποσο αυτο ειναι φυσιολογικο και αν θα φυγει...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-10-12, 20:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billyme Εμφάνιση μηνυμάτων
εβαλα αντι το ψαρι, την τροφη σε σακκουλακι για να δημιουργησει η τροφη την αμμωνια και οχι το ψαρι ωστε να τραφουν τα βακτηρια και να μην πεθανουν και παραλληλα για να μην ταλαιπωρησω το ψαρι.
ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ!
το να στρωνεις με ψαρια δεν εχει να κανει και τοσο με ζωοφιλια αλλα μαλλον με το αντιθετο.
Προσωπικα ειμαι απο αυτους που θεωρουν τα μπουκαλο"βακτηρια" ως απλως μια απατη, αλλα οπως και να χει απο τη στιγμη που ριχνεις τροφη δημιουργεις αμμωνια οποτε ετσι κι αλλιως θα στρωσει.
Το τι προτεινει η καθε εταιρια δε μας ενδιαφερει, αυτο που μας νοιαζει ειναι να περνανε καλα τα αγαπημενα μας κατοικιδια.



Να συμπληρωσω πως τη μεθοδο με τις τροφες τη θεωρω επισεις λιγο...χμμμμ... σα να πας Αθηνα-Πειραια μεσω μεσω Μοσχας, αφου αμμωνια ειναι το ζητουμενο, οποτε γιατι να μη στρωσει καποιος απλα με αμμωνια χωρις βρωμιες? Όπως και να χει απο τη στιγμη που ειναι μια δοκιμασμενη μεθοδος που δουλευει ειναι οκ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-10-12, 20:05
billyme Ο χρήστης billyme δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ!
το να στρωνεις με ψαρια δεν εχει να κανει και τοσο με ζωοφιλια αλλα μαλλον με το αντιθετο.
Προσωπικα ειμαι απο αυτους που θεωρουν τα μπουκαλο"βακτηρια" ως απλως μια απατη, αλλα οπως και να χει απο τη στιγμη που ριχνεις τροφη δημιουργεις αμμωνια οποτε ετσι κι αλλιως θα στρωσει.
Το τι προτεινει η καθε εταιρια δε μας ενδιαφερει, αυτο που μας νοιαζει ειναι να περνανε καλα τα αγαπημενα μας κατοικιδια.



Να συμπληρωσω πως τη μεθοδο με τις τροφες τη θεωρω επισεις λιγο...χμμμμ... σα να πας Αθηνα-Πειραια μεσω μεσω Μοσχας, αφου αμμωνια ειναι το ζητουμενο, οποτε γιατι να μη στρωσει καποιος απλα με αμμωνια χωρις βρωμιες? Όπως και να χει απο τη στιγμη που ειναι μια δοκιμασμενη μεθοδος που δουλευει ειναι οκ
οποτε συνεχιζω ετσι και περιμενω? με την θολουρα τι γινετε? επισης το σακκουλακι ποτε να το αφαιρεσω?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-10-12, 20:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

η θολουρα ειναι απο τα χαζομπουκαλα. (τα υποτειθεμενα βακτηρια)
Κατα τη γνωμη μου πετα τα και συνεχισε να βαζεις μονο τροφη σε μικρη ποσοτητα και να την αλλαζεις συχνα (θα προτιμουσα οπως ειπα αμμωνια, αλλα αφου η τροφη ειναι η επιλογη σου δεκτη και σεβαστη)
Τροφη απ οσο λενε οσοι στρωνουν με αυτο τον τροπο θελει καπου 2-3 φυλλαρακια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-10-12, 20:10
billyme Ο χρήστης billyme δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
η θολουρα ειναι απο τα χαζομπουκαλα. (τα υποτειθεμενα βακτηρια)
Κατα τη γνωμη μου πετα τα και συνεχισε να βαζεις μονο τροφη σε μικρη ποσοτητα και να την αλλαζεις συχνα (θα προτιμουσα οπως ειπα αμμωνια, αλλα αφου η τροφη ειναι η επιλογη σου δεκτη και σεβαστη)
οχι δεν ειναι απο το μπουκαλι επειδη οταν εριξα το σκευασμα το νερο θολωσε ωστοσο το επομενο πρωι ειχε καθαρισει, και μετα οταν εβαλα την τροφη υστερα απο 2-3 μερες τοτε θολωσε παλι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-10-12, 20:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, κοιτα, το στρωσιμο με τροφες δημιουργει ετσι κι αλλιως ετεροτροφη βιολογια (εκει πονταρουν κι οι υπερμαχοι αυτης της μεθοδου, αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι περιτο το να προκαλουμε τετοιες εξαρσεις, αφου τα ετεροτροφα ετσι κι αλλιως πολλαπλασιαζονται παρα πολυ γρηγορα).
Πιθανων λοιπον να προκαλεσες bacteria bloom απο υπερβολικη τροφη.
Αληθεια για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε, και για ποση τροφη?

δες εδω και θα καταλαβεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-10-12, 20:35
billyme Ο χρήστης billyme δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

ειναι 20 λίτρα και το προοριζω για μονομαχο, εβαλα μια κουταλια της σουπας στο διχτακι και το εχω εδω και 4 μερες μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-10-12, 20:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχαχα! σορυ απτο φιλο που ανοιξε το θεμα αλλα δε μπορουσα να κρατηθω

παρεπιπτοντως,τεστακια για να μετρας το νερο εχεις προμηθευτει?αν οχι θα πρεπει να παρεις τα βασικα για αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα.προτιμησε υγρα γιατι ειναι πιο αξιοπιστα και βγαζουν περισσοτερες μετρησεις αποτι τα στικς.χωρις τεστ δεν θα ξερεις τι γινεται στο νερο και αν εχει στρωσει η οχι το φιλτρο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-10-12, 20:40
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οκ, κανε αλλαγη νερου, και αν πετυχει... 1-2 φυλλαρακια ειναι ΥΠΕΡ-αρκετα. Μια κουταλια ειναι για να στρωσεις λιμνη οχι 20 λιτρα.

Τωρα βεβαια ψηνομαι να σου πω τις αποψεις μου για τα λιτρα σου αλλα θα βγω εκτος θεματος, παντως σε 20 λιτρα δε θα εβαζα κατι περισσοτερο απο ενα σαλιγκαρι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-10-12, 20:41
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

στο ενυδρείο που κανα 10μερο έχει στρώσει μόνο με αμμωνία παρατηρώ ότι η αφάγωτη τροφή (έχω λίγο βαρύ χέρι οσο και να προσπαθήσω ) μουχλιάζει ενώ στο άλλο που τρέχει πάνω από χρόνο αποσυντίθεται και εξαφανίζεται.
θέλω να πω ότι η τροφή κατά το στρώσιμο βοηθά στο στρώσιμο του βυθού, αν σε ενδιαφέρει βέβαια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-10-12, 20:42
billyme Ο χρήστης billyme δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

ναι γνωριζω τις αποψεις σου τις εχω διαβασει σε αλλα ποστ, αλλά αυτό έχω τι να κανώ?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-10-12, 20:55
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

[QUOTE=Nick74;704585]
Το τι προτεινει η καθε εταιρια δε μας ενδιαφερει

δεν μας ενδιαφερει στα βακτηρια, αλλα μας ενδιαφερει στις τροφες, στα φαρμακα, στα αντιχλωρια, στα υγρα τεστ, στα φιλτρα, στους θερμοστατες, στα λιπασματα και σε ολα τα αλλα ειδη που παραγουν. δηλαδη σε ολα τα αλλα ειναι καλες αλλα μας πιανουν κοροιδα "για να μην το πω αλλιως" στα βακτηρια. επειδη εσυ εχεις κολλησει σε κατι αλλο, δεν συμαινει οτι εισαι και σωστος. στο συγκεκριμενο θεμα, ποτε επιτελους θα παραδεχτεις την αληθεια ?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-10-12, 22:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

[QUOTE=ελιοτ;704608]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τι προτεινει η καθε εταιρια δε μας ενδιαφερει

δεν μας ενδιαφερει στα βακτηρια, αλλα μας ενδιαφερει στις τροφες, στα φαρμακα, στα αντιχλωρια, στα υγρα τεστ, στα φιλτρα, στους θερμοστατες, στα λιπασματα και σε ολα τα αλλα ειδη που παραγουν. δηλαδη σε ολα τα αλλα ειναι καλες αλλα μας πιανουν κοροιδα "για να μην το πω αλλιως" στα βακτηρια. επειδη εσυ εχεις κολλησει σε κατι αλλο, δεν συμαινει οτι εισαι και σωστος. στο συγκεκριμενο θεμα, ποτε επιτελους θα παραδεχτεις την αληθεια ?

Την αληθεια ΠΟΙΑΝΟΥ εννωεις?

Ουτε υπαρχει καποια εταιρια που τη λατρευω ουτε καποια που τη σιχαινομαι. Αν καποιο προιον ειναι καλο και με ενδιαφερει τοτε το χρησιμοποιω, αν κατι το βλεπω ανουσιο η ισως επικινδυνο απλα δε το χρησιμοποιω.
Τροφες χρησιμοποιω βεβαια αλλα προτιμω ζωντανες, κατεψυγμενες και diy γιατι εννωειται ειναι ποιοτικοτερες.
Φαρμακα δε μου εχουν χρειαστει εκτος απο melafix, pimafix και αλατι.
Aν -μακρυα απο μας- χρειαζομουν κατι πιο εξειδικευμενο θα προτιμουσα και τη γνωμη γιατρου η καλυτερα ιχθυοπαθολογου.
Αντιχλωρια χμμμ... μπα, πηρα οριστικο διαζυγιο... φτιαχνω αλλιως το νερο μου και μαλλον το φτιαχνω πολυ πιο καλα απο το "ριξε σταγονες απο το θαυματουργο υπερζουμι"
Υγρα τεστ εννωειται χρησιμοποιω, αλλα για μετρησεις που ειναι στανταρ (σκληροτητες) η για μετρησεις που δε με ενδιαφερει η ακριβεια (no2, no3, nh3/nh4) εκει που με νοιαζει η απολυτη ακριβεια (ph, θερμοκρασια) χρησιμοποιω ψηφιακα οργανα ακριβειας
Φιλτρα... το καλυτερο που εχω ειναι sump που το εφτιαξα εγω. Το αμεσως επομενο ειναι μια πατεντα που του αλλαξα τα φωτα. επισεις με το που αγοραζω φιλτρο το πρωτο που κανω ειναι να πεταω τα υλικα που εχει μεσα και να βαζω αυτα που νομιζω εγω σωστα.
Θερμαντηρες ....μια αντισταση ειναι... Θεωρητικα εννωειται μπορω να φτιαξω καλυτερες κατασκευες αλλα δε μπαινω στον κοπο. Μια χαρα ειναι αυτες του εμποριου
Λιπασματα ελαχιστα εως καθολου κι απ οσο ξερω οι extreme μπορταναδες προτιμουν ΕΙ λιπανση επειδη θεωρητικα ειναι καλυτερη.
Επισεις οι ιδιες εταιριες πουλανε επικινδυνα ζουμια οπως buffers για χαμηλωμα ph (κι οποιον παρει ο χαρος) και αλλα εντελως αχρηστα πραγματα οπως "συνθετικο blackwater"...

Καλο ειναι να μην ειμαστε προβατα και να μη δεχομαστε τα παντα αμασητα.
Μια οποιαδηποτε εταιρια θα εχει και ποιοτικα πραγματα, θα εχει και σαβουρα.
Αν εβγαζε μονο καλα και χρησιμα πραγματα θα ηταν μονοπωλειο. Αν παλι εβγαζε μονο σαβουρες θα σταματουσε να υπαρχει.
Στο χερι μας ειναι να καταλαβουμε τι πραγματικα χρειαζομαστε και τι οχι, και να αξιολογησουμε αν κατι ειναι καλυτερο σε diy μορφη, και να αξιολογησουμε μηπως τελικα αξιζει περισσοτερο να το κανουμε ετσι.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-10-12, 23:50
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

πεστα βρε ΘΕΕ, τα κανεις καλυτερα απο αυτους που εχουν ριξει ενα καρο χρημα για εξελιξη και τζαμπα πληρωνουν και τοσους υπαλληλους που καποιοι μπορει να ειναι ετσι τυχαια και επιστημονες.
ολες οι εταιριες ειναι απατες και με τα βακτηρια, και οτι δεν εχεις φτιαξει εσυ, γιατι δεν ηθελες ή βαριοσουν, ειμαι σιγουρος οτι θα το εκανες καλυτερο.
αληθεια θεωρεις πιο σημαντικο το ph απο την αμμωνια? και πως στρωνεις τα ενυδρεια σου με ενα τεστ που δεν εχει ακριβεια ? μηπως βουτας μεσα το χερι σου και καταλαβαινεις το ποσοστο αμμωνιας καλυτερα απο τα χαλια τεστ με την κακη αξιοπιστια? μηπως το ιδιο κανεις και για no2 kai no3 που ειναι και αυτα ασημαντα? αλλα ειπαμε το ph ειναι σημαντικοτερο, ετσι δεν ειναι?
δεν γραφεις και ενα βιβλιο για να μαθει ο κοσμος πως τον κοροιδευουν αυτες οι αθλιες εταιριες?
-------------------------
μια συγνωμη στον κοσμο που θα διαβασει την ειρωνικη μου απαντηση στον nick74, αλλα δεν αξιζει καποια αλλη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ελιοτ : 19-10-12 στις 23:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-10-12, 00:05
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Δηλαδή όποιος στρωνει με ετοιμα βακτηρια μισει τα ζώα και πειραματίζεται επάνω τους και οποιος περιμένει 2 μηνες να στρωσει το νερό ειναι φιλόζωος.Το αν εισαι φιλόζωος δεν φαινεται από τον τρόπο που θα στρωσεις το ενυδρειο (γνωμη μου) αλλα από το πόσο θα προσέχεις αυτο που εχεις μέσα στη γυάλα όσο μπορεις καλύτερα για όσο καιρό ζησει εκει μέσα.
Μερικοι ξεχνατε ότι μεσα στις γυάλες δεν έχουμε τιποτα παραπάνω από ζωντανά πάνω στο κρεβατι της εντατικής με όλα αυτα τα καλώδια και τα οξυγονα.Αν κάποιος εχει το σθενος και πιστευει οτι δεν ειναι ετσι ας τραβηξει το καλώδιο από την πρίζα και να μας πει τι θα ακολουθησει.Ειναι ακριβως σαν να εχεις ασθενή στην εντατική.
Ας μην το πάμε εκει όμως το θεμα και ας επανελθουμε εκει που το αφησαμε.
Αν μου ελεγε καποιος οτι για να βάλω ψαρι πρεπει να στρωνω 1 μηνα και κάτι σας πληροφορώ πώς δεν θα έμπαινα κάν στον κόπο.
Δεν το προγραμματιζεις, ειναι απόφαση της στιγμης που λές θελω να βάλω ενυδρειο.Αν δεν υπήρχαν τα ετοιμα βακτηρια και τα ...''ζουμια'' όπως τα αποκαλειτε ειρωνικά ενώ οπως ειπε και ο φιλος σε άλλα πραγματα προσκυνατε τις εταιριες, πολοι χομπίστες δεν θα ειχαν ασχοληθει με το ενυδρειο.Πολλοι απο αυτους όμως που ασχολήθηκαν εστω και με το λάθος ξεκίνημα εχουν κάνει πολύ καλα ενυδρεια και όχι μόνο ένα.
Εκτος και αν θελετε να ειστε λίγοι εκλεκτοι οποτε να μην ρωταμε και εμεις για να μαθαινουμε, να τα παρατησουμε οπως ειναι και να μην ξαναασχοληθουμε.Και να ζητήσουμε και συγνώμη που αρχίσαμε με ζουμιά και όχι με την πανάρχαια και αλάθητη μέθοδο.Αλήθεια, τώραπου το σκεφτομαι και το λουλάκι στη σκάφη της γιαγιάς έκανε καλυτερη δουλειά από τα καρκινογόνα απορυπαντικά.Το ίδιο και η στάχτη (αλισίβα)που έπλεναν οι παλιότεροι τα μαλλιά τους αντι για τα σημερινά ''ζουμιά''-σαμπουάν.
Επίσης οσο για το πότε πρεπει να μπαινουν βακτηρια, οποιο pet shop ρωτησεις θα σου πει 1 με 2 ωρες μετά από το αντιχλώριο.Συγνωμη που δεν σας γνωριζαμε τότε για να σας ρωτησουμε και κάναμε ΟΛΟΙ το ιδιο λάθος αλλα δεν φταιμε εμεις.Πέσαμε θυματα των απανταχου pet shop που όπου μας συμφερει ειναι καλά και όπου δεν μας συμφερει ειναι απατεωνες που κοιτανε να πουλήσουν.
Δεν θα δωσω συνεχεια, ειναι ολοφάνερο πως οι απόψεις διαφέρουν και δεν υπάρχει λόγος να πεισει κανείς κανέναν για το ποιό ειναι το πιό σωστό.

Εdit ..Να ζητήσω συγνωμη από το φιλο που άνοιξε το θέμα αλλα νοιωθω σαν να ειμαι στο στρατό που επειδή έχω λίγα μηνύματα ότι και γνωμη να εκφράσω ειναι λανθασμένη.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-10-12, 01:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ειναι κανεις στο στρατο και ολοι εχουν το δικαιωμα της γνωμης τους εδω μεσα.

αλλα τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι.και οι δυο πλευρες/σκεψεις εχουνε δικιο και αδικο.καποια απτα μπουκαλοβακτηρια και λοιπα σκευασματα μπορει να λειτουργουνε υπο προυποθεσεις και καποια ειναι οντως "μουφες"(εχουνε εμμεσο αποτελεσμα)αποδεδειγμενα.οι εταιριες πονταρουνε στην ανυπομονησια του οποιου αρχαριου.constantinos εχεις δικιο σε αυτο που ειπες περι αγορων της στιγμης,κιεγω ετσι ξεκινησα με τα ενυδρεια ενα βραδυ,λιγο πριν κλεισει το μαγαζι

το θεμα δεν ειναι αυτο ομως,ο Nick74 αποσο ξερω ακολουθει τη λογικη του οσο λιγοτερα χημικα χρησιμοποιει καποιος τοσο καλυτερα για τα ψαρια.τωρα το ποσο επιμενει ο καθενας και ο τροπος με τον οποιο το κανει ειναι στο χαρακτηρα του καθενος.προσωπικα ουτε θελω, ουτε με νοιαζει να "αλλαξω" κανεναν....
την ιδια λογικη ομως ακολουθω κιεγω οσο περισσοτερο μπορω και μπορω να πω οτι και εγω εχω δει διαφορα προς το καλυτερο.το οτι καποιοι επιμενουν σε κατι δεν σημαινει οτι θελουν να το παιξουν "δικτατορες",αλλα γιατι υπαρχει πιο "φυσικος" και οικονομικος τροπος να γινουν καποια πραγματα και να γλυτωσει καποιος που ξεκιναει χρηματα.αν ηξερα οταν ξεκινουσα εστω και αυτα τα λιγα που ξερω τωρα, ξερεις ποσα λεφτα θα ειχα γλυτωσει?

ειδικα σε περιπτωσεις οπως τα βακτηρια,που στην ουσια δεν προσφερουνε κατι αλλο παρα μονο λυση στην ανυπομονησια του αρχαριου,αφου ετσι κιαλλιως η φυσικη διαδικασια του κυκλου του αζωτου θα συμβει-και τα αντιχλωρια που και αυτα σε τελικη αναλυση δεν ειναι απολυτως απαραιτητα(τουλαχιστον για τις αλλαγες ρουτινας)-ειναι λογικο καποιος που εχει "ψαχτει" λιγο παραπανω,να θελει να βοηθησει καποιον που ξεκιναει προτεινοντας του πιο φυσικες και οικονομικες λυσεις.που μην ξεχναμε οτι ειναι δοκιμασμενες και αποδεδειγμενα λειτουργουνε.

το οτι καποιος χρησιμοποιει ενα προιον μιας εταιρειας, δεν σημαινει οτι δεν μπορει να κατηγορησει την ιδια εταιρεια για καποιο αλλο προιον της.η για την "πολιτικη" της γενικως....

κιεγω πιστευω οτι η eheim βγαζει κορυφαια φιλτρα.αλλα οταν διαβασα τον οδηγο της για στησιμο ενυδρειου ειπα τι μπουρδες λενε στον κοσμο που θελει να ξεκινησει....το ιδιο και με τη sera....στο βωμο του κερδους πολλες γωνιες αμβλυνονται απτο μαρκετινγκ των εταιρειων.εδω μεσα ευτυχως,δεν χαιδευει κανεις τα αυτια κανενος.το χομπι μας κανουμε ολοι και ανταλλασουμε αποψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-10-12, 03:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billyme Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγόρασα και εγώ το πρώτο μου ενυδρείο και μετά απο πολύ διάβασμα ξεκίνησα το στρώσιμο του. Έβαλα αντιχλώριο, και ενα άλλο υγρο της Sera που τωρα μου διαφευγει το ονομα για τα βακτηρια, ακολουθως εβαλα σε δυχτακι λιγη τροφη για ψαρια ωστε να σαπισει και να ξεκινησει ο κυκλος. Μετα απο 3 μερες το νερο αρχισε να θολωνει και να ειναι σαν εριξα γαλα μεσα. αυτο ειναι φυσιολογικο; θα περιμενω και θα καθαρισει; το φιλτρο το εχω και λειτουργει απο την πρωτη στιγμη.
Καλα το πας, μην ανησυχεις.
Θολωσε γιατι εβαλες πολυ τροφη για αρχη.
Απο τη στιγμη που δεν εχεις ψαρια μεσα, δε σε νοιαζει.
Κανε καμια μετρηση να δεις ποτε θα ειναι ετοιμο για ψαρι.
Η τροφη αν μουχλιασει αλλαξε τη με φρεσκια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-10-12, 03:17
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

kgf12345 Θα συμφωνησω με όσα ειπες.
Αυτο που ειπες πώς τα ετοιμα σκευασματα ειναι η λύση στην ανυπομονησια του αρχαριου ειναι πολύ σωστη κουβεντα και η πιό σωστά διατυπωμένη.
Δεν εχω τιποτα με κανεναν απλά προσπαθω να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα πραγματα και όσο γινεται πιό σωστά.
Όμως.Αν εφτιαχνα τώρα ενυδρειο παράλληλα με αυτο που ηδη εχω δεν θα με ένοιαζε να περιμενα και 6 μηνες που λέει ο λόγος.Όταν εισαι καινουργιος δεν εχεις αυτη την ''πολυτελεια''.Αυτο δυστυχως μερικοι παλιοι δεν το καταλαβαινουν και επιμένουν να προτρέπουν πολλους να ξεκινησουν έτσι.Αποτέλεσμα?Πολλοι τα παρατάνε το πρώτο διμηνο γιατι μπλέκονται στις ορολογίες και τις συμβουλές.
Εξάλλου η απάντηση μου ηταν σχετικά με το σκευασμα και η απορία του μέλους ηταν πάνω σε αυτο και όχι αν εκανε καλά που ακολουθησε αυτον τον τρόπο.Αυτο ειναι που μου τη δινει.¶λλο να ρωτάς και άλλο να σου απαντάνε.
Δωσε λύση στο προβλημα που εχει αυτος που ρωτάει και μην σχολιάζεις τον τρόπο που ξεκιναει κάποιος επειδη εσυ ξεκινησες έτσι.Καλώς η κακώς ετσι ξεκίνησε αλλά δεν το εξετάζω τώρα.Απλά επειδη το έχω παρατηρήσει σε πολλά θεματα για αυτο και ο θυμός μου.Λένε μην στρωνεις με βακτηρια βρες μπόλι.
Λές και το μπόλι θα το βρεις στην γωνία στο σουπερ μαρκετ.Λές και στη γειτονιά ασχολουνται όλοι με τα ενυδρεια.Ακόμα και αγγελία να βάλει κάποιος πόσοι ειναι αυτοι που θα τρεξουν να βοηθησουν?Εδώ να αγοράσεις πάς από κάποιον και αντι να ερθει αυτος κοντά σε εσένα μιας και θα πάρει το χρημα σε βάζει να τρεχεις εσυ κοντά του λές και δεν μπορει να μοιραστει η απόσταση.
Τέλος πάντων. Εγω αυτο που εχω να πώ ειναι να μην μας παίρνετε από το λαιμό με το παραμικρό και να μας δινετε τις συμβουλές για τις οποιες ρωτάμε και όχι για το ιδανικό.
Το ιδανικό για τον καθενα ειναι σχετικο.Και εγω θα ηθελα 2 τονους θαλασσα στο σπίτι αλλά δυστυχώς δεν γινεται.Θα ήθελα ενα 700άρι γλυκου αλλά δεν μπορώ και από χώρο αλλα και από χρημα.Για αυτο βοηθηστε μας να χαρουμε το χόμπι μεσα στα μέτρα και τα πλαισια των δυνατοτήτων μας και όχι του ιδανικου ή του τέλειου.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-10-12, 07:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Από τη στιγμή που πολλοί έχουμε δει ας πούμε περίεργες καταστάσεις με κάποια προϊόντα οφείλουμε να προειδοποιούμε. Μπορεί αυτοί που δεν έχουν δει πολλά πράγματα να μην καταλαβαίνουν απόλυτα το γιατί λέγονται κάποια πράγματα. Όταν όμως έχεις δει και προσπαθήσει να βοηθήσεις, ας πω για να μη φανώ υπερβολικός, δεκάδες ανθρώπους που είχαν σοβαρά προβλήματα με κάποια σκευάσματα δεν μπορείς να μη μιλήσεις. Τώρα ο τρόπος που θα το κάνουμε όλοι μας είναι κάτι διαφορετικό.

Όσο για το μπόλι έχουν δοθεί τόνοι μέσα από αγγελίες σε κάθε γωνία της Ελλάδας και υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν δηλώσει ότι δίνουν και σε μόνιμη βάση. Απογοητεύτηκες πριν δοκιμάσεις;!

Ας μην το κουράζουμε άλλο όμως, πάμε παρακάτω.

Καλημέρααα!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 20-10-12 στις 07:26
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρώσιμο νέου εξωτερικού φίλτρου mafia Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 09-10-08 09:49
Στρώσιμο ενυδρείου Filotas Αρχάριοι γλυκού νερού 36 16-10-07 11:47
Στρώσιμο Ενυδρείου Neoklis Αρχάριοι γλυκού νερού 0 28-02-07 23:19
Στρώσιμο Ενυδρείου Filippos Malawi 4 02-04-04 12:50
Στρώσιμο Νέου Ενυδρείου Filippos Γλυκό νερό - Γενικά 30 26-03-04 16:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15538 seconds with 15 queries