Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-11-09, 12:17
Το avatar του χρήστη ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ
ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΣΕΡΒΙΑ ΚΟΖΑΝΗΣ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Αυγα αγγελόψαρων.

Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και συγχωρέστεμε για τυχόν λάθη και παραλείψεις (δεν τα πάω καλά με την τεχνολογία). Θα ήθελα να ξέρω αν με παραμέτρους ενυδρείου ph 7.2 kh 7 Gh 10 όγκος 220 lt έχω ελπίδες να δώ ψαράκια από τα αυγά που μου έκανε ένα ζευγάρι αγγελόψαρα χθες .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-09, 12:43
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και συγχωρέστεμε για τυχόν λάθη και παραλείψεις (δεν τα πάω καλά με την τεχνολογία). Θα ήθελα να ξέρω αν με παραμέτρους ενυδρείου ph 7.2 kh 7 Gh 10 όγκος 220 lt έχω ελπίδες να δώ ψαράκια από τα αυγά που μου έκανε ένα ζευγάρι αγγελόψαρα χθες .
Καλως όρισες φίλε...

Πρώτα απ' όλα πες τι άλλο έχεις μαζί τους.. Τα 220 λίτρα είναι υπερ αρκετά για ένα ζευγάρι, αλλά αν έχεις και συγκάτοικους μάλλον θα έχεις πρόβλημα..

Αν ψάξεις λίγο θα δείς πως τα αυγά θέλουν όξινο νερό για να γονιμοποιηθούν. Πριν μερικά χρόνια όμως είχα κι εγώ ένα ζευγάρι, σε παρόμοιες συνθήκες (νερό βρύσης) και είχα δει αρκετές φορές ουρίτσες.. (Δυστυχώς δεν είχα χρόνο για αρτέμια http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/artemia.htm)

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/scalar.htm
http://www.aquatek.gr/vb/search.php?...=2201705&pp=25
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-09, 12:53
Το avatar του χρήστη ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ
ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΣΕΡΒΙΑ ΚΟΖΑΝΗΣ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Δεν έχω τίποτα άλλο στο ενυδρείο των 220 λιτρων. Το έστησα μόλις πρίν δύο εβδομάδες (συπτωματικά) και αφού προέκυψε το ζευγάρι το έβαλα για να γεννήσει. Παρατηρώ πως κάποια αυγά έχουν ασπρήσει αλλά οι γονείς δεν τα απομακρύνουν .Χθες πρόσθεσα την μισή δόση από το general tonic της Tetra (5ml/40lt) προληπτικά έπειτα από υπόδειξη του πετσοπά.
__________________
sotos
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-09, 18:34
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Δεν έχω τίποτα άλλο στο ενυδρείο των 220 λιτρων. Το έστησα μόλις πρίν δύο εβδομάδες (συπτωματικά) και αφού προέκυψε το ζευγάρι το έβαλα για να γεννήσει. Παρατηρώ πως κάποια αυγά έχουν ασπρήσει αλλά οι γονείς δεν τα απομακρύνουν .Χθες πρόσθεσα την μισή δόση από το general tonic της Tetra (5ml/40lt) προληπτικά έπειτα από υπόδειξη του πετσοπά.
Τα άσπρα αυγά, είναι αυγά με fungus.. Κανονικά οι γονείς θα πρεπε να τα τρώνε..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-11-09, 19:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες και απο μενα!
με το καλο να δεις ουριστες..τα αγονιμοποιητα αυγα ασπριζουν. το τζενεραλ τονικ δε κανει και σπουδαια πραγματα...αν θες να προστατευσεις τα αυγα απο fungus βαλε φαρμακο για μυκητες...π.χ. η ιδια εταιρια βγαζει το fungistop..η κατι παρεμφερες...
αν τα αυγα ειναι γονιμοποιημενα και οι συνθηκες καταλληλες δε το χρειαζεσαι...σε μενα χωρις φαρμακο ολα τα αυγα γινονταν εμβρυα....τα λιγα που ασπριζαν οι γονεις δε τα ετρωγαν ουτε σε μενα..
νομιζω πως μιας και εβγαλες ζευγαρι τοσο γρηγορα κι εφοσον δεν εχεις αλλα ψαρια αξιζει η επενδυση σε μια ΑΟ ωστε να χαρεις τη διαδικασια και το μεγαλωμα των μικρων απο τους γονεις...δε κοστιζει πολλα μπορεις να βρεις μια απλη με 60-80 ευρω....ισως καμια μεταχειρισμενη στις αγγελιες ακομη φθηνοτερα...καλη επιτυχια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-11-09, 10:25
Το avatar του χρήστη ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ
ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΣΕΡΒΙΑ ΚΟΖΑΝΗΣ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Σήμερα είδα πως τα περισσότερα αυγά που χθες το βράδυ είχαν ασπρήσει τα έχουν φάει. Εχει απομήνει περίπου το 20% των αρχικών αυγών (μεταξύ αυτών και κάποιων άσπρων).Μάλλον ατυχήσαμε. Επείδη σ'αυτή τη φάση δεν είμαι σε θέση να πάρω Α/Ο το black water (tetra) μπορεί να κάνει κάτι ως προς την σκληρότητα. Φαντάζομαι πως τον προσεχή μήνα το ζευγάρι θα ξαναπροσπαθήσει.
__________________
sotos
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-11-09, 10:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Σήμερα είδα πως τα περισσότερα αυγά που χθες το βράδυ είχαν ασπρήσει τα έχουν φάει. Εχει απομήνει περίπου το 20% των αρχικών αυγών (μεταξύ αυτών και κάποιων άσπρων).Μάλλον ατυχήσαμε. Επείδη σ'αυτή τη φάση δεν είμαι σε θέση να πάρω Α/Ο το black water (tetra) μπορεί να κάνει κάτι ως προς την σκληρότητα. Φαντάζομαι πως τον προσεχή μήνα το ζευγάρι θα ξαναπροσπαθήσει.
Δε πειραζει φτανει που καναν την αρχη! Ισως απο αυτα που εμεινα εκκολαυτουν καποια ωστε να εισαι εισαι σιγουρος 100% οτι προκειται για ζευγαρι!
Απο οσο ξερω απο τους δισκους (υποθετω και στα σκαλαρια) υπαρχει περιπτωση να γεννουν 2 θυληκα ... και να μην υπαρχει πιθανοτητα να δεις ουριτσες!
Επισης πρεπει να χαμηλωσεις την gh ωστε να ειναι ευκολο να διαπερασει το σπερμα του αρσενικου (αν εχεις αρσενικο)... εκτος απο Α/Ο μπορεις να χρησιμοποιεις απιονισμενο νερο ... αλλα σε βαθος χρονου θα σε κουρασει!! αληθεια kh ποσο μετρας? 7,2 ph απο τη βρυση??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-11-09, 11:13
Το avatar του χρήστη ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ
ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΣΕΡΒΙΑ ΚΟΖΑΝΗΣ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Το kh = 7 (το αναφέρω παραπάνω) Το PH της βρύσης είναι περίπου 7,4 το οποίο κατεβαίνει φαντάζομαι με DIY CO2 που έχω στην είσοδο του αέρα του εσωτερικού φίλτρου. Ισως το επιχειρίσω με απιονισμένο νερό έστω για να χαρώ μία φορά με την γέννα. Μου προτίνεις να είμαι έτοιμος και όταν δω κινήσεις (σημάδια) αναπαραγωγής να κάνω μερική αλλαγή νερού με απιονισμένο νερό ή θα είναι καταστροφικό για τα ψάρια. Πάντως θεωρώ πως έχω ζευγάρι γιατί πρώτα η θυλικιά γεννά τα αυγά και μετά περνά ο αρσενικός και απλως τα ακουμπάει με το γεννητικό του όργανο. Το παραπάνω ζευγάρι μου έχει κάνει πολλές φορές αυγά αλλα δεν είχα χώρο και κατάλληλες συνθήκες για να πάρω μωρά.
Υ.Γ. οι παραπάνω μετρήσεις έγιναν με στικ (5 σε 1) της JBL οπότε υπάρχουν οι ανάλογες επιφυλάξεις. Σε ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκριση.
__________________
sotos
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-11-09, 11:23
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το kh = 7 (το αναφέρω παραπάνω) Το PH της βρύσης είναι περίπου 7,4 το οποίο κατεβαίνει φαντάζομαι με DIY CO2 που έχω στην είσοδο του αέρα του εσωτερικού φίλτρου. Ισως το επιχειρίσω με απιονισμένο νερό έστω για να χαρώ μία φορά με την γέννα. Μου προτίνεις να είμαι έτοιμος και όταν δω κινήσεις (σημάδια) αναπαραγωγής να κάνω μερική αλλαγή νερού με απιονισμένο νερό ή θα είναι καταστροφικό για τα ψάρια. Πάντως θεωρώ πως έχω ζευγάρι γιατί πρώτα η θυλικιά γεννά τα αυγά και μετά περνά ο αρσενικός και απλως τα ακουμπάει με το γεννητικό του όργανο. Το παραπάνω ζευγάρι μου έχει κάνει πολλές φορές αυγά αλλα δεν είχα χώρο και κατάλληλες συνθήκες για να πάρω μωρά.
Υ.Γ. οι παραπάνω μετρήσεις έγιναν με στικ (5 σε 1) της JBL οπότε υπάρχουν οι ανάλογες επιφυλάξεις. Σε ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκριση.
Οτι αλλαγες κανουμε στο ενυδρειο θα πρεπει να τις κανουμε σταδιακα! Στην επομενη αλλαγη νερου βαλε λιγο απιονισμενο κ.ο.κ. μεχρι να φτασεις στα επιθυμητα επιπεδα! Αλλα στο ξαναλεω οτι θα σε κουρασει & ειναι πολλα λιτρα!
Αν μπορεις παρε υγρα τεστ μια που δε τα θεωρω και τοσο αξιοπιστα τα στικακια!! Εχεις δει ποτε ουριτσες?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-11-09, 12:00
Το avatar του χρήστη ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ
ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΣΕΡΒΙΑ ΚΟΖΑΝΗΣ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Πριν από λίγο αν δεν με γελούν τα μάτια μου είδα να κουνιούνται μερικές ουρίτσες (είναι η πρώτη μου φορά). Μάλιστα η θυληκιά είχε τρία αυγά στο στόμα της που τα ξαναέβαλε πάνω στο φύλλο. Πήρα τηλέφωνο σε ένα πετ σοπ και μου είπε πως έχει αρτέμια της sera σε φακελάκια και σε κουτάκι. Γνωρίζεται κάτι σχετικό. Τα φακελάκια είναι έτοιμο μίγμα αυγά και αλάτι ;
Το αλάτι για την αρτέμια πρέπει να είναι υποχρεωτικά ενυδρειακό γιατί δεν μπόρεσα να βρώ μη ιοδιούχο στο εμπόριο. Αν όλα πάνε καλά ποιά είναι τα επώμενα βήματα και σε τι χρόνο; Το diy διοξείδιο πρέπει να το σταματήσω ; 'Εχω αρκετά φυτά μέσα αλλα είναι πρόσφατα στημένο το ενυδρείο. Οξυγόνο δεν έχω βάλει γιατί βλέπω τα φυτά πως φωτοσυνθέτουν (βγάζουν μικρές φυσαλίδες στα φύλλα ενώ κάποια έχουν και συνεχή ροή αέρα σαν διαρροή).
Το ενυδρείο έχει στρωμένο ψιλό χαλικάκι. Αλλαγή νερού ποτε μου προτείνεται να κάνω;
__________________
sotos
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-11-09, 12:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν από λίγο αν δεν με γελούν τα μάτια μου είδα να κουνιούνται μερικές ουρίτσες (είναι η πρώτη μου φορά). Μάλιστα η θυληκιά είχε τρία αυγά στο στόμα της που τα ξαναέβαλε πάνω στο φύλλο. Πήρα τηλέφωνο σε ένα πετ σοπ και μου είπε πως έχει αρτέμια της sera σε φακελάκια και σε κουτάκι. Γνωρίζεται κάτι σχετικό. Τα φακελάκια είναι έτοιμο μίγμα αυγά και αλάτι ;
Το αλάτι για την αρτέμια πρέπει να είναι υποχρεωτικά ενυδρειακό γιατί δεν μπόρεσα να βρώ μη ιοδιούχο στο εμπόριο. Αν όλα πάνε καλά ποιά είναι τα επώμενα βήματα και σε τι χρόνο; Το diy διοξείδιο πρέπει να το σταματήσω ; 'Εχω αρκετά φυτά μέσα αλλα είναι πρόσφατα στημένο το ενυδρείο. Οξυγόνο δεν έχω βάλει γιατί βλέπω τα φυτά πως φωτοσυνθέτουν (βγάζουν μικρές φυσαλίδες στα φύλλα ενώ κάποια έχουν και συνεχή ροή αέρα σαν διαρροή).
Το ενυδρείο έχει στρωμένο ψιλό χαλικάκι. Αλλαγή νερού ποτε μου προτείνεται να κάνω;
Διαβασε και εδω: http://www.aquarist.gr/articles/Angelfish/scalare.htm εχει πολλες και σημαντικες πληροφοριες!!
Κοιτα τα προσεχτικα! Απο του αυγο πεταγεται μια ουριτσα και κουνιεται λες και εχει παρκισον ! Υπαρχει περιπτωση να τα μεταφερουν οι γονεις σε αλλο σημειο οποτε μη φρικαρεις αν δεν τα δεις εκει!
Τα αυγα αρτεμιων υπαρχουν σε πολλες συσκευασιες ... μερικες εχουν το αλατι που απαιτηται ηδη μεσα! Πολλοι εχουν δοκιμασει και αλατι με ιωδιο αλλα παρατηρησαν μικρο ποσοστο εκολλαψης!
Σε 4-5 ημερες θα κολυμπουν ελευθερα ... και τοτε θα αρχισουν να δεχονται αρτεμια! Αλλαγες νερου θα ελεγα να κανει και ειδηκα τωρα πιο συχνα... προσεχτικα βεβαια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-11-09, 13:18
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φακελάκια είναι έτοιμο μίγμα αυγά και αλάτι ;
Τα φακελακια της σερα ειναι ετοιμο μιγμα και τελευταια που τα δοκιμασα τα πηγαν καλα, αν και μεχρι την ενηλικιωση θα χρειαστες καμμια 60ρια φακελλα αν ολα πανε καλα.

Οι αλλαγες νερου ειναι κρισιμες γιατι αν τρομαξουν οι γονεις μπορει να τα φανε.
Απο την στιγμη που ειδες ουρες τα μικρα θα κολυμπησουν ελευθερα σε 5 μέρες.
Τοτε θα αρχισουν να τρωνε και αρτεμια.
Επειδη ο καιρος κρυωσε θα χρειαστεις με καποιο τροπο να ζεστανεις το μπουκαλι εκολλαψης, πχ βαζοντας κοντα ενα φωτιστικο με λαμπα πυρακτωσης. Προσοχη μη βρασουν ομως. max 30 βαθμους.

Ξεκινα την εκολλαψη αρτεμιας 24 ωρες πριν χρειαστει να ταισεις.
Εκτος απο αρτεμια θα χρειαστεις και ενα ειδικο δυχτακι για αρτεμιες.
Αλλιως φιλτρο καφε, αλλα ειναι βαβουρα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-11-09, 18:54
Το avatar του χρήστη ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ
ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΣΕΡΒΙΑ ΚΟΖΑΝΗΣ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Είμαι σίγουρος τελικά πως υπάρχουν ουρίτσες. Οι γονείς είναι πολύ προστατευτικοί αν και έχουν μείνει λίγα αυγά. Το κακό είναι πως υπάρχει μεγάλη ένταση αναμεσά τους και έχουν πληγωθεί και οι δύο στα χείλη απο αψιμαχίες. Είναι φισιολογικό;
Θέλω να ρωτήσω κατα πόσο η λύπανση του ενυδρείου θα συνεχιστεί κανονικά τουλάχιστον τον πρώτο καιρό μέχρι να μεγαλώσουν τα μικρά. Το ενυδρείο είναι φρέσκο ,τα φυτά δεν έχουν πάρει τα επάνω τους ακόμη, δεν έχω κανένα αλγοφάγο ψάρι και κάποια φυτά αρχισαν να μην δίχνουν καλά. Φυσικά προτιμώ να δω τα ψαράκια να κολυμπουν υγειή και ας χαθεί και κανένα φυτό.
Ο νυχτερινός φωτισμός για πόσο διάστημα θα διαρκέσει. Μήπως κουράζει τα ψάρια μιας και δεν έχουν κανέναν επίδοξο εχθρό;
Κάνω πρόβα με την αναπαραγωγή της αρτέμιας για να είμαι έτοιμος όταν χρειαστεί να ταϊσω.
-------------------------
SOS... τι να κάνω; Ενώ το πρωί υπήρχαν περί τα είκοσι αυγά που είχαν εκκολαφθεί τώρα βλέπω πως έχουν απομείνει μόνο έξι. Μήπως πρέπει να τα βάλω σε κάποια γεννήστρα για να δω κανένα αγγελοψαράκι να κολυμπάει;
Οι γονείς φαίνεται να τα φροντίζουν . Οτι πέφτει το μαζεύουν ξανά και ξανά. Μάλιστα το πρωί τα είδα σε άλλη θέση πιο ψηλά κοντά στο βραδινό φώς. Λέτε να έχουν αυγά και σε άλλη θέση και να μην τα βλέπω; Περιμένω τα φώτα σας με αγωνία όσο ακόμα είναι νωρίς.
__________________
sotos

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ : 06-11-09 στις 18:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-11-09, 19:17
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οχι γεννηστρες, δεν θα επιβιωσει τιποτε.
Αφου οι γονεις τα φροντιζουν δεν μπορει να γινει τιποτε καλυτερο.
Ακομα και αν δεν τα καταφερουν αυτη τη φορα, απο τη στιγμη που ειναι ζευγαρι θα ξαναεχεις αυγα και μικρα πολυ συντομα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τσακωμός αγγελόψαρων Lupo Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 04-01-08 17:20
αυγα jimfytakis Γατόψαρα Ν. Αμερικής 10 08-11-07 23:26
Γέννα αγγελόψαρων. skourkou Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 21-07-07 23:33
αυγα?? Mariel Αναπαραγωγή 19 31-01-07 08:48
Αναπαραγωγή αγγελόψαρων anasios Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 30 18-11-05 01:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06277 seconds with 13 queries