Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-19, 15:14
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Στήσιμο ενυδρείου για Tropheus

Καλησπέρα και πάλι σε όλους, με απασχολούν κάποια πράγματα για το στήσιμο ενός νέου ενυδρείου 700 l στο σπίτι 180 μάκρος, αν γίνεται θέλω την βοήθεια σας για δω πως θα το στήσω έχω δύο φίλτρα εξωτερικά 2073 Χρειάζομαι κάποια Ανακυκλοφορία έξτρα; Οι πετρεσ πως πρέπει να Μπουν θέλω να βάλω πολλές ανούμπιες γίνεται αυτό; και σκέφτομαι στον πυθμένα άμμο από τον ποταμό άξιο Χρειάζομαι κάποια Ανακυκλοφορία έξτρα; Θα Μπουν μέσα δύο οικογένειες άνω των 12 ατόμων η καθεμία Ντουμποισι και καζακαλουε, 10 με 12 πόντους το κάθε ψάρι δηλαδή 24 ψάρια . Σκέφτομαι μήπως και μπορώ να βάλω ακόμα ένα χαρέμι τέσσερα με πέντε πόντους Tropheus albino chipimbi..... περιμενω τα φώτα σας... αααα και τώρα που λέω για φώτα , αν θέλετε πέντε μου και τι φωτησμο να βάλω .... ευχαριστωωωωωωωω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-19, 18:15
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλησπέρα Γιώργο.
Τα φίλτρα σου θεωρώ ότι είναι μικρά. Βιολογικά (με συχνή συντήρηση) μπορεί να σε καλύψουν αλλά είναι αδύναμα σε ροή. Η καλύτερη λύση κατά τη γνώμη μου (για να μην έχεις συχνό άνοιξε-κλείσε των φίλτρων για καθαριότητα αλλά και να έχεις δυνατή ροή που εκτός των άλλων θέλουν και αυτά τα ψάρια) είναι να πας σε μεγαλύτερα (πχ eheim 2080,2076,2078 ή Fluval fx6 ή JBL 1902).
Οι πέτρες καλό είναι να σχηματίσουν 2 όγκους αρκετά απομακρυσμένους μεταξύ τους, όπου θα εγκατασταθούν τα κυρίαρχα αρσενικά και θα τα ορίσουν σαν περιοχές τους, και πρέπει να δημιουργούν κρυψώνες για τα πιο αδύναμα ή μικρά ψάρια. Υποδείγματα για έμπνευση θα βρεις στις παρουσιάσεις.
¶μμο προτίμησε ψιλή θαλασσινή (εγώ μάζευα στην Ιερισσό). Η ποταμίσια σ' εμένα "βούρκωνε" και τον Αξιό τον φοβάμαι με τα φυτοφάρμακα που πέφτουνε.
Φυτά βάλε όσα θέλεις (θυσιάζεται η "βιοτοπικότητα" αλλά εγώ τα θεωρώ απαραίτητα). Δοκίμασε εκτός από ανούμπιες και crinum ή μακρύφυλλες κρυπτοκορίνες.
Για φωτισμό μπορείς να καλυφτείς και με απλές Τ5/Τ8 ή ακόμα και με λεντ. Υπάρχουν έτοιμες λύσεις αλλά και diy αν πιάνουν τα χέρια σου.
Για τα ψάρια θα πρότεινα να μείνεις με 2 είδη. Η εμπειρία μου λέει ότι τα τροφέους αναδεικνύουν καλύτερες συμπεριφορές και χρώματα σε species ενυδρεία και όταν είναι περισσότερα είδη κυριαρχεί μόνο ένα (*στην περίπτωση σου δεν επισημαίνω τον κίνδυνο υβριδισμού γιατί τα είδη σου είναι από διαφορετικές υποομάδες αλλά αυτός ο κίνδυνος πάντα υπάρχει γενικά στις κιχλίδες).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-19, 20:13
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Δηλαδή Κλεοβουλε αν κρατήσω προς το παρών αυτά τα δυο φίλτρα που έχω κάθε ποτέ πρέπει να τα καθαρίζω;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη detomara : 01-05-19 στις 20:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-19, 20:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από detomara Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα φιλε Κλεοβουλε, Δηλαδή πιστεύεις ότι ένα 2080 φτάνει για τα 700 λίτρα; Η μαζί μετ τα δυο τα δικά μου; Με βάζεις σε εξοδα χαχαχαχχαχα. Την κάτσαμε την βάρκα ...τα έξοδα δεν θα τα γλυτώσεις αν σου πω τι πιστεύω εγώ θα την κάτσεις πράγματι τη βάρκα. Ένα μόνο παράδειγμα: σε ενυδρείο με τροφέους 330 λίτρων είχα ένα 2080(1700 λ/ω) και ένα FX5 (2300 λ/ω)
Δηλαδή πιστεύεις ότι αν εβαζα τρία Χάρεμια μέσα Στο ενυδρείο δεν θα ζευγάρωναν ε τα άλλα δύο και θα ζευγάρωνε μόνο το ένα; Γιατί αυτό που μου λες τώρα το έχω ξανακούσει. Ας εξαντλήσουμε το θέμα τρία Χάρεμια σε 700 l νερό. Γιατί είναι ένα πράγμα που το σκέφτομαι πολύ αλλά φυσικά όπως καταλαβαίνεις προβληματίζομαι. ΓιΆ αυτό πήρα αυτές τις τρεις διαφορετικές ομάδες με το σκεπτικό να τα βάλω όλα σε ένα ενυδρείο μέσα στο σπίτι μου, δεν έχω τη δυνατότητα να βάλω άλλο ενυδρείο μέσα στο σπίτι μου, Περιμένω την απάντησή σου ευχαριστώ
Όλα θα ζευγαρώνουν αλλά με διαφορετική συχνότητα. Το είδος που θα αναδειχθεί κυρίαρχο στο ενυδρείο θα ζευγαρώνει όμως πιο συχνά από τα άλλα. Εγώ θα έδινα τα αλμπίνο (που δεν μ' αρέσουν κιόλας ) για να αποφύγω κι άλλα προβλήματα (στην οριοθέτηση περιοχών, στην ανάδειξη των συμπεριφορών και γενικότερα στην ισορροπία μέσα στο ενυδρείο).
*Όλα όσα γράφω είναι προσωπικές απόψεις και εμπειρίες Δεν είναι απαραίτητο κάποιος να συμφωνεί ή να μην δοκιμάσει κάτι άλλο. Η προσπάθεια όλων μας είναι να φιλοξενούμε όσο το δυνατό πιο σωστά τα ψάρια μας που είναι ζωντανοί οργανισμοί και ενδέχεται πάντα να διαψεύσουν θετικά ή αρνητικά τις δικές μας προσδοκίες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-05-19, 21:27
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Smile

Φιλε μου σέβομαι την άποψη σου και της εμπειρία σου και γιαυτο σε ρωταω και ξανά ρωταω... θα δω τι θα κάνω με φίλτρο, κάτι θα σκεφτώ ΧαχαχΧα σε Ευχαριατω ακόμα μια φορά,
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-19, 22:01
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Να ρωτησω βρε παιδια εμπνευσμένος απο το θαλασσινο... Εαν εκανε ενα μεγαλο σαμπ γυρω στα 500 λιτρα τοποθετώντας εκει το βιολογικό υλικο και στο κυριως ενυδρειο να βάλει 2 η και περισσότερους δυνατούς κυκλοφορητες θα εκανε δουλεια;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-05-19, 22:16
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Αν και δεν το έχω με τα σαμπ θεωρητικά είναι καλύτερα, μεγαλύτερος χώρος για υλικά, καλύτερη οξυγόνωση του νερού,απουσία διάφορων από το κεντρικό ενυδρείο.Αν ξεκινούσα τώρα τη φιλτρανση τέτοιου ενυδρείου σίγουρα θα το έκανα με σαμπ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-05-19, 15:00
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Καλησπερα και πάλι, μια ερωτησει δεν απαντήσατε μόνο, το ινοξ μπορεί να γίνει φίλτρο, να έχει σχέση με το νερο του ενυδρείου .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-05-19, 16:07
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω βρε παιδια εμπνευσμένος απο το θαλασσινο... Εαν εκανε ενα μεγαλο σαμπ γυρω στα 500 λιτρα τοποθετώντας εκει το βιολογικό υλικο και στο κυριως ενυδρειο να βάλει 2 η και περισσότερους δυνατούς κυκλοφορητες θα εκανε δουλεια;
Δεν χρειάζεται σαμπ 500 λτ.με 150 ειναι τελεια .κ στοιχίζει το μισο απο ενα μεγαλο φιλτρο.για την συντηρηση δεν το συζητάμε που θελει απιστευτα λιγοτερο χρονο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-05-19, 09:20
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

οες Τε μου την καλύτερη σιλικόνη για ενυδρεία μαύρη . Να την πάρω άμεσα θελω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-05-19, 10:11
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%EA%FC%ED%E7
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-05-19, 17:12
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Καλά ρε παιδια όλα τ έχει αυτό το φόρουμ; Χαχαχχαχα σε ευχαριστω πολύ και πάλι Κλεοβουλε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-05-19, 23:26
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Γιώργο.
Τα φίλτρα σου θεωρώ ότι είναι μικρά. Βιολογικά (με συχνή συντήρηση) μπορεί να σε καλύψουν αλλά είναι αδύναμα σε ροή. Η καλύτερη λύση κατά τη γνώμη μου (για να μην έχεις συχνό άνοιξε-κλείσε των φίλτρων για καθαριότητα αλλά και να έχεις δυνατή ροή που εκτός των άλλων θέλουν και αυτά τα ψάρια) είναι να πας σε μεγαλύτερα (πχ eheim 2080,2076,2078 ή Fluval fx6 ή JBL 1902).
Οι πέτρες καλό είναι να σχηματίσουν 2 όγκους αρκετά απομακρυσμένους μεταξύ τους, όπου θα εγκατασταθούν τα κυρίαρχα αρσενικά και θα τα ορίσουν σαν περιοχές τους, και πρέπει να δημιουργούν κρυψώνες για τα πιο αδύναμα ή μικρά ψάρια. Υποδείγματα για έμπνευση θα βρεις στις παρουσιάσεις.
¶μμο προτίμησε ψιλή θαλασσινή (εγώ μάζευα στην Ιερισσό). Η ποταμίσια σ' εμένα "βούρκωνε" και τον Αξιό τον φοβάμαι με τα φυτοφάρμακα που πέφτουνε.
Φυτά βάλε όσα θέλεις (θυσιάζεται η "βιοτοπικότητα" αλλά εγώ τα θεωρώ απαραίτητα). Δοκίμασε εκτός από ανούμπιες και crinum ή μακρύφυλλες κρυπτοκορίνες.
Για φωτισμό μπορείς να καλυφτείς και με απλές Τ5/Τ8 ή ακόμα και με λεντ. Υπάρχουν έτοιμες λύσεις αλλά και diy αν πιάνουν τα χέρια σου.
Για τα ψάρια θα πρότεινα να μείνεις με 2 είδη. Η εμπειρία μου λέει ότι τα τροφέους αναδεικνύουν καλύτερες συμπεριφορές και χρώματα σε species ενυδρεία και όταν είναι περισσότερα είδη κυριαρχεί μόνο ένα (*στην περίπτωση σου δεν επισημαίνω τον κίνδυνο υβριδισμού γιατί τα είδη σου είναι από διαφορετικές υποομάδες αλλά αυτός ο κίνδυνος πάντα υπάρχει γενικά στις κιχλίδες).

Καλησπέρα και παλι , τελικά πηρα ένα eheim 2078 και αυτό που είχα 2073 πιστεύω ότι θα είμαι καλα οσο αφορά την βιολογία και την φιλτρανση , το νέο ενυδρείο ηρθε την Κυριακή το είδε και ενασ φιλοσ από το φόρουμ , το ενυδρείο εχει και σαπ την δεξιά μεριά του ενυδρείου, πιστεύω θα είμαι καλα. σας ευχαριστώ και παλι για τις συμβολές σας, πολλά από αυτά που μου είπατε τα εχω κανει και μερικά όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-05-19, 23:56
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλορίζικα!
Θα περιμένουμε πλήρη παρουσίαση
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-05-19, 14:22
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλορίζικα!
Θα περιμένουμε πλήρη παρουσίαση
Είμαι ακόμα σε προσαρμογή των ψαριών χωρίς φώτα, όταν θα έρθουν τα πράγματα όπως πρέπει η μάλλον θέλω θα κάνω και παρουσίαση, προς το παρών θέλω ακόμα μια φορά τα φώτα σας, και μια που λέω για φώτα θέλω να μου πείτε τι φωτισμό πρέπει να βάλω (αν γίνετε λεντ) στο ενυδρειο για να δώσουμε ένταση στα χρώματα των τροφεους, έβαλα τελικά μέσα καζακαλουε ντουμποισι και τσιμπιμπι,( ξέρω ότι πολύ δεν θα συμφωνήσετε. Με τα πολλά χαρεμια μέσα σε 700 λίτρα αλλά εγώ το εκανα...... σας ευχαριστω εκ των προτερων και πάλι ........περιμενωωωωω....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-05-19, 19:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Αν βάλεις λάμπες φθορισμού Τ5/Τ8 προτίμησε έναν συνδυασμό daylight+grolux. Με λεντ δεν έχω ασχοληθεί αλλά στα diy υπάρχουν πολλές παρουσιάσεις κατασκευών για να πάρεις ιδέες.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-05-19, 20:47
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βάλεις λάμπες φθορισμού Τ5/Τ8 προτίμησε έναν συνδυασμό daylight+grolux. Με λεντ δεν έχω ασχοληθεί αλλά στα diy υπάρχουν πολλές παρουσιάσεις κατασκευών για να πάρεις ιδέες.
Οκ σε ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-05-19, 22:52
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

όσο αφορά τα φίλτρα του ενυδρείου πήρα δυο 2078 και αυτά τραβάνε και από εσωτερικό σαπ, νομίζω Κλεοβουλε είμαι καλά ε;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-05-19, 01:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από detomara Εμφάνιση μηνυμάτων
.... νομίζω Κλεοβουλε είμαι καλά ε;
κάλλιστα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-05-19, 05:29
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Έχω δυο θηλυκά ντουμποισι μπουκομενα ξέρει κάποιος σε πόσες μέρες τα βγάζει μόνη της;
-------------------------
Πόσους ανεμιστήρες θα χρειαστο για το ενυδρειο μου 700 λίτρα με 1,80 μάκρος ; Και ποιος είναι ο τρόπος να ανεβάσω φωτο και βίντεο στο φόρουμ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη detomara : 30-05-19 στις 05:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-05-19, 14:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Τα αυγά εκκολάπτονται στις 3 βδομάδες περ. και το θηλυκό απελευθερώνει τα μικρά σε περ. 4 βδομάδες (στο μεσοδιάστημα να μπαινοβγάζει αν δεν υπάρχει πίεση στο ενυδρείο).
Για φωτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99089
Για βιντεο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29348
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-05-19, 14:12
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ευχαριατω Κλεοβουλε, και να δώσω ένταση στ χρώματα μπλε κοκκινο και κίτρινο τι λάμπες πρέπει να πάρω ; Λέω να κάνω ένα φωτιστικό. Τ5 σιγουρα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-05-19, 17:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βάλεις λάμπες φθορισμού Τ5/Τ8 προτίμησε έναν συνδυασμό daylight+grolux.
Οι λάμπες με λιγότερα kelvin τονίζουν τα θερμά χρώματα και με περισσότερα τα ψυχρά. Κάνε συνδυασμό.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F6%DC%F3%EC%E1
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-05-19, 20:56
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Για τους ανεμιστηρες παιζει ρολο και τι θερμοκρασιες πιανεις και που θες να την κατεβασεις. Π.χ. εγω που ειμαι λαρισα το καλοκαιρι δεινοπαθω. Στα 450λιτρα εχω 6 ανεμιστηρακια και με χιλια ζορια την κραταω στους 28-29 και φυσικα και δουλευουν πολλες ωρες και εχω και τρελη εξατμιση. Φανταζομαι 8 ανεμιστηρακια θα τα χρειαστεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο ενυδρείου ioannis_79 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 11-10-17 20:12
Νέο στήσιμο του ενυδρείου vouros Γλυκό νερό - Γενικά 3 08-01-12 14:07
Στήσιμο ενυδρείου 2 xristos2002 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 09-08-10 01:08
στήσιμο ενυδρείου JENI Γλυκό νερό - Γενικά 10 14-04-08 01:43
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07401 seconds with 15 queries