Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-12, 20:15
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή Cardinal Tetra PROBLEM

Καλησπέρα σας.
Αφού πάλεψα μια ώρα με τη φωτογραφική μηχανή, παράτησα την προσπάθεια. ¶λωστε 3 χρόνια τώρα ζήτημα αν έχω βγάλει καθαρά 2 φωτό με καρδινάλιους, τώρα θα τα κατάφερνα??...τέλος πάντων..
Σε έναν καρδινάλιο απο την ομάδα, παρατηρώ απο χτές οτι υπάρχει περίπου λίγο πιό πίσω απο τα βράγχυα ένα ολόλευκο σκουλίκι, ναι, κάτι σαν grindal το οποίο είναι "κολημένο" επάνω στο ψάρι και με τις 2 του άκρες.
Δεν εξέχει απο το ψάρι δηλαδή κάποιο άκρο, αλλα σαν να κάνει ένα ημικύκλιο και η αρχή και το τέλος του είναι "κολημένα" επάνω στο δέρμα του ψαριού.
Το ψάρι εχτές κολυμπούσε κάπως σπασμωδικά με απότομες κινήσεις εμπρός-πίσω, σήμερα όμως κολυμπά φυσιολογικά, τρέφεται κανονικά.
Δεν βρήκα κάποια άκρη απο την αναζήτηση αν και είδα κάτι παρόμοιο σε ποστ του Πάνου.
Στην παρούσα φάση αν είναι κάποιο γνωστό παράσιτο θα προτειμούσα να μην βάλω αλάτι γιατί προσπαθώ να βοηθήσω τα φυτά μου να πάρουν λίγο τα πάνω τους και δεν θέλω να τα φρενάρω.
Τι φάρμακο μπορώ να χρησιμοποιήσω και τι προτείνετε για το μοναδικό ψάρι που εμφάνισε το σύμπτωμα, ευθανασία ή παραμονή και ότι γίνει?
Τους καρδινάλιους συνοδεύουν pterophylum dumirelli / leopoldi και 1 microgeophagus ramirezi (το ταίρι του απεβίωσε πριν 1 μήνα απο "άγνωστα" αίτια, το πτώμα δεν αφαιρέθηκε - δεν εντοπίστηκε ποτέ ανάμεσα στα φυτά)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-12, 20:18
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Kαλησπερα γειτονα!
Ριξε μια ματια εδω:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57656
Aν προκειται για την ιδια περιπτωση, εμενα μου ελυσε το προβλημα αναιμακτα.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-12, 20:38
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Γειά σου φίλε μου, ναι και γώ αυτό είδα και μου φάνηκε παρεμφερές αλλα το οτι σκοτώνει (το Panacur) τα Zebra nerite και εξαφανίζει τις κριπτοκορύνες απο το ενυδρείο μου δημιουργεί κομματάκι πρόβλημα, έχει δεί κανείς κάποιο άλλο φάρμακο που δεν πειράζει βιολογία να κάνω δοκιμή??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-12, 20:59
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Τα nerite ναι, για τις κρυπτοκορινες μαλλον οχι.
Εγω μονο αυτο εχω χρησιμοποιησει, περιμενε μηπως σου απαντησει καποιος που εχει εμπειρια με κατι αλλο.
Εχω διαβασει σαν ηπια δραση που δεν επηρεαζει την βιολογια, τα melafix και pimafix (o συνδιασμος προτιμαται).
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-12, 09:59
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Επιδή σε αυτές τις περιπτώσεις ο χρόνος ίσως είναι ο καλύτερος σύμμαχος του..αποδεκατισμού του ενυδρείου προχώρησα σε δραστική λύση βασιζόμενος στην τύχη (!).
4 Λίτρα νερό στην "καραντίνα", ενυδρειακό αλάτι "με το μάτι" (!) και υπερμαγγανικό κάλιο επίσης "με το μάτι" (!). Υπολόγισα να αφήσω τον καρδινάλιο περίπου 30 λεπτά σε αυτή τη...σούπα(!) και να τον επαναφέρω στο ενυδρείο.
Δε χρειάστηκε όμως. Στα 22 λεπτά διαπίστωσα οτι το παράσιτο είχε εξαληφθεί τελείως. (Λεπτομέρεια: μαζί με τον καρδινάλιο!!!!).
Θα προχωρήσω όμως ούτως η άλλως σε χρήση primafix στο ενυδρείο (όχι "με το μάτι") για να εξαληφθούν εν τη γεννέση τους τυχών άλλα παράσιτα που μπορεί είδη να υπάρχουν, και αν παρατηρήσω οτιδηποτε άλλο στις επόμενες μέρες θα συνεχίσω με panacur...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-12, 10:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τσαμπα.
Μονο με panacur εχει βγει ακρη με αυτο το σκουληκι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-12, 15:40
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

ok, το προχωράω κατευθείαν έτσι να μην το κουράζω, πήγα όμως στα πετ σίτυ και το είχαν μόνο σε ...αλοιφή και σε υγρό 1 λίτρου!!!.
Κτηνίατρο δεν έχω προς το παρών που να με παρακολουθεί, γνωρίζει κανείς αν μπορώ να βρώ το σκεύασμα αυτό σε χάπια σε φαρμακείο - μαύρη αγορά ή οπουδήποτε αλλού??
Επίσης αν απο κάποιον έχει περισσέψει καμμιά κάψουλα και δεν είναι στην άλλη άκρη απο μένα ...το συζητάμε!!
Βοηθάτε παίδες, κάθε ώρα που περνάει ίσως είναι εναντίων του ενυδρείου μου!!!!!!
(Γείτονα εσύ απο που το πήρες??)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-12, 17:48
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Το βαζω κατ'ευθειαν στο φορουμ για να βοηθηθουν και αλλοι αν χρειαστει, πιστευω να μην θεωρηθει διαφημηση:
ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ - ΓΙΑΝΝΑΡΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
ΚΥΚΛΑΔΩΝ 16
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
210 99 66 054
Γειτονα το τελευταιο το εδωσα σε συνχομπιστα, αλλα εκει σιγουρα θα βρεις.
Ζητας οσα θελεις δεν ειναι αναγκη να παρεις τιποτα συσκευασια.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-12, 18:00
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

οκ, ευχαριστώ φίλε, σε κανα μισάωρο θα το έχω λήξει το θέμα και θα κοιτάξω το θέμα που έχεις με τις δοσολογίες.
Το Ζέβρα δυστιχώς δεν μπορώ καν να το χαρίσω όπως είναι τα πράγματα γιατί δεν αποκλείεται να υπάρχει πρόβλημα στο ενυδρείο και να μεταφέρει κάτι, (το θεωρώ απίθανο να υπήρχε το πρόβλημα μόνο στο συγκεκριμένο καρδινάλιο που είδα εγώ και πουθενά αλλού), οπότε θα χαθεί λογικά, τα φυτά και οι Αμάνο απο οτι είδα αν δε γίνει υπερδοσολογία δεν έχουν κανένα πρόβλημα οπότε προχωράμε....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-01-12, 18:32
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Βαλτο σε ενα δοχειο (αν ειναι ενα το zebra) που να επιπλεει στην επιφανεια του νερου, αλλα να μην ερθει σε επαφη με το νερο που θα κανεις την θεραπεια.
Αρκει να του κανεις αλλαγες νερου στην ιδια θερμοκρασια, και μπορεις να το διατηρησεις μεχρι να τελειωσει η θεραπεια.
Βεβαια μαλλον θα χρειαστει να το διατηρησεις χωρια για περισσοτερο διαστημα, γιατι υπαρχουν αναφορες οτι το panacur δεν επιτρεπει εισαγωγη καποιων σαλιγκαριων πριν να περασουν 9-10 μηνες!
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-12, 22:56
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...Λοιπόν αφού μελέτησα το θέμα που πολύ καλά έχει παρουσιάσει ο συνχομπίστας-γείτονας, είδα οτι για τη συγκεκριμένη περίπτωση έγινε χρήση 2mg/lit & 1,87mg/lit απο 2 άτομα με απόλυτη (οφθαλμοφανή) επιτυχία με 3 δόσεις νομίζω και στις 2 περιπτώσεις.
Εφόσων βιάστηκα να...εξολοθρεύσω τον καρδινάλιο δεν θα μπορώ να σας πω συγκεκριμένα αποτελέσματα, γιατί κάνω τη θεραπεία βασιζόμενος στην απλή λογική οτι υπάρχει ούτως η άλλως η "μολυνση" στο ενυδρείο είτε τη βλέπω είτε όχι, και θέλω να προλάβω ακριβώς αυτό, δηλαδή να κάνει το πρόβλημα την επανεμφάνιση του.
Θα προχωρήσω και γώ με τη σειρά μου σε 3 "ασφαλείς" ακόμα λίγο μικρότερες δόσεις των 1,62mg/lit.

Υπάρχει μια σκέψη να βάλω το Zebra σε μικρότερο δοχείο στην επιφάνεια του νερού και με το πέρας της θεραπείας να βάλω Ενεργό άνθρακα για μια εβδομάδα να καθαρίσει το νερό απο το φάρμακο και να επαναφέρω το Zebra αλλα νομίζω παίρνω ρίσκο να διατηρηθούν μολυσματικοί παράγοντες στο νερό του μικρότερου δοχείου (ή στο ίδιο το σαλιγκάρι) και να ξαναπέσουν στο ενυδρείο που θα έχει καθαρίσει απο φάρμακα με αποτέλεσμα μετά απο μερικούς μήνες να επανεμφανιστεί το φαινόμενο....

Τέλος να προσθέσω είναι άραγε τυχαίο οτι η νόσος εμφανίστηκε μετά το "πτώμα" του ψαριού που δεν μπόρεσα να βρώ ανάμεσα στα φυτά και αποσυντέθηκε μέσα στο ενυδρείο?? Μπορεί και ναι....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-02-12, 21:02
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Για το ιστορικό της ασθένειας και για τους επόμενους συνχομπίστες που θα αναζητήσουν πληροφορειες, οφείλω να ολοκληρώσω το θέμα περίπου 1 μήνα μετά για να προσθέσω τη δική μου εμπειρία.
Τ ο ενυδρείο φιλοξενεί σε 150 περίπου λίτρα καθαρά 12 καρδινάλιους, 1 μικρογεοφλαγους ραμιρέζι και 5 pterophillum dumirelli / leopoldi, 5-6 αμάνο. Φυτά όλα τα εύκολα ( εχινόδοροι, ανούμπιες, κρυπτοκορίνες, βαλισνέρειες, τενέλους, πίστια, τζάβα μόσσ, ...)
Καταρχήν κακώς ξεκίνησα με "ασφαλείς" δόση των 1,62mg/lit γιατί είναι ...ασφαλέστατη για τα ψάρια, αλλα είναι ΠΑΝΩ απο τη...διπλάσια δοσολογία απο αυτή που αναφέρεται για τις γαρίδες...
Για το Ζέμπρα σαλιγκάρι που είχα, δεν έχω να προσθέσω κάτι, έγινε το αναμενόμενο.
Αυτό που ΔΕΝ είχα υπολογίσει είναι οτι ο πλυθησμός εκατοντάδων "λαθρεπιβατών" (αυτά που είναι σαν κώνος, συγνώμη έχω ξεχάσει πως τα λέμε), πήγε ΚΑΙ αυτός όλος περίπατο...
Οι Αμάνο σταμάτησαν να βγαινουν για φαγητό και ακόμα έφυγαν απο την κρυψώνα τους που την είχαν εδώ και τουλάχιστον ένα χρόνο και πάνω που νόμιζα οτι τις έχασα, τις βρήκα σε άλλο σημείο, πράγμα που σημαίνει οτι ΔΕΝ έμειναν ανεπηρρέαστες....
Δεν έριξα φάρμακο μετά απο 2 μέρες, επιδή συνηδητοποίησα εκ των υστέρων οτι η δόση ήταν τεράστια για τις γαρίδες, ακολούθησα τον τρόπο που λέει στις γαρίδες, δηλαδή την 5η μέρα έκανα 50% αλλαγή νερού, μόνο που αντί να προσθέσω την ίδια ποσότητα έβαλα ακριβώς τη μισή, δηλαδή στο 0.80mg/lit.
Και μετά απο άλλες 5 μέρες, πάλι 50% αλλαγή νερού, και μετά όλες οι ρουτίνες στο φυσιολογικό, χωρίς προσθήκη άνθρακα για το φάρμακο...
Θα ήταν πολύ καλύτερα να είχα τον καρδινάλιο με το σκουλίκι μέσα για να έλεγα περισσότερα πράγματα, αλλα το μόνο που έχω τώρα είναι το να ελέγξω για τυχών επανενφάνιση της νόσου το αμέσως επόμενο διάστημα, όπως επίσης αν συμβεί οτιδήποτε στις Αμάνο (που έχουν επιστρέψει στους φυσιολογικούς ρυθμούς) μέσα στους επόμενους μήνες, θα το προσθέσω εδώ...
Κάποια στιγμή θα κάνω μια ανανέωση της παρουσίασης του ενυδρείου με όλα τα στοιχεία του....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-02-12, 22:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ευχαριστουμε για την ενημερωση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-02-12, 18:10
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

ΕΠΑΝΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ περιπου 1 μήνα μετά, συνεχίζω εδώ ¨http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60213 επειδή υπάρχει εμφάνιση και άλλης ασθένειας ταυτόχρονα....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-02-12, 18:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο αλλο θεμα μιλας μονο για Pop eye στο ραμ.
Βγηκαν και παλι σκουληκια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Cardinal tetra με τι; magman Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 6 06-08-10 13:57
¶σπρες κηλίδες σε cardinal tetra! ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 08-05-08 21:00
cardinal tetra stav Γλυκό νερό - Γενικά 17 08-03-07 08:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06104 seconds with 13 queries