Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-04-12, 18:37
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή Πρόβλημα για..."δυνατούς" λύτες...

Καλησπέρα, Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους...
Έχω το ριο 180, φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων με πρόσφατη περιγραφή λόγω ασθένειας εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60213) , το οποίο τρέχει περίπου εδώ και 3 χρόνια....
Θα σας δώσω ωπερισσότερα στοιχεία για όποιον τυχών χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο για να βοηθήσει...
Το πρόβλημα μου το οποίο θεωρώ "περίεργο" γιατί δε θυμάμαι να έχω ξανασυναντήσει κάτι παρόμοιο εδω πέρα (και ούτε μου έχει ξαναπαρουσιαστεί τα τελευταία 3 χρόνια) είναι το παρακάτω:
Χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στις ρουτίνες, εδώ και λίγους μήνες αρχίζουν ένα-ένα να....εξαφανίζονται τα εύκολα και χαμηλών απαιτήσεων φυτά μου...
Συγκεκριμένα:
1) Egeria Densa : Σταμάτησε η εξάπλωσή του και άρχισε σταδιακά να να κόβωνται τα κλωνάρια, να επιπλέουν, να μη αναπτύσονται πλέον, τα κομάτια που έβαζα για κλαδέματα να μην αναπτύσσονται καθόλου, μέχρι που δεν έχω πλέον ούτε ένα δείγμα σήμερα στο ενυδρείο.
2) Valisneria : Εκεί που περίπου ανα 15 μέρες έβγαζα χούφτες για να μειώσω την εξάπλωση, άρχισε να μειώνεται σημαντικά, να μην εμφανίζονται πλέον καινούργιοι δρομείς, σήμερα έχουν μείνει 2-3 φύτρες απο κει που πρέπει να είχα ίσως και 100...
3) Java fern: Δεν αναπτύσσεται πλέον καθόλου και μάλιστα αρκετά φύλλα γίνονται σιγά- σιγά καφέ, χαλάνε και δε βλέπω καινούργια φύλλα, πρέπει να έχει ελλατωθεί περίπου 50%...

Η λίπανση που χρησιμοποιώ είναι σπάνια, περίπου στις 15 μέρες ποτάσιουμ και στο μήνα μια φορά φλούρις και μία σίδηρο.
Νερό βρύσης και ΑΟ.
Περίπου στα μισά της .."καταστροφής" έβαλα ταμπλέτες στο υπόστρωμα αλλα τίποτα δεν άλλαξε όσον αφορά την εξαφάνιση τελικά της Egeria και της Valisneria...

...H pelia επίσης έχει μειωθεί κατα 50% αλλα αυτό ίσως να μην έχει το ίδιο αίτιο με τα υπόλοιπα, γιατί μπορεί απλά να οφείλεται στο οτι το τελευταίο δίμηνο έχω αφήσει στη επιφάνεια φουλ pistia και πιθανό να της λείπει ο φωτισμός νομίζω χρειάζεται μέτριο και τώρα είναι σίγουρα χαμηλός. Η πίστια έχει καλύψει περίπου τον 70% της επιφάνειας, εκεί που παλαιότερα επέπλεαν η valisneria κατα κύριο λόγω και κατα δεύτερο η egeria...(τα φυτά αυτά όμως κάλυπταν το 40%- 50% της επιφάνειας, ήταν λίγο λιγότερο απλωμένα..)
H pistia μπήκε όταν είδη το μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειας είχε είδη αδειάσει απο τα άλλα φυτά...
Παρακαλώ κάποιον απο τους έμπειρους των φυτών να βοηθήσει να αποκατασταθεί η τάξη....
Κλαδέματα θα βρώ γιατί έχω δώσει στον κουμπάρο που έχει ένα...παρατημένο στη μοίρα του ενυδρείο που τρέχει 1μιση χρόνο χωρίς μετρήσεις, (δεν έχει καν αγοράσει τεστ,και αλλαγές κάνει ανα..15 μέρες ή..παραπάνω, βεβαίως με επιπτώσεις στον αριθμό των ψαριών, μην τρελαθούμε κιόλας!!...)με μια αδύναμη λάμπα φθορίου που την έχει 4 χρόνια ακόμα πριν βάλει τα φυτά μέσα, και εκεί μέσα όλα τα κλαδέματα πάνε σφαίρα, τα φυτά είναι όλα υγειέστατα και χωρίς ίχνος άλγης στο ενυδρείο(!!!!)....
Κάποτε θα τραβήξω φωτο τα φυτά του, έτσι για το περίεργο του θέματος, είναι όλα σε καταπληκτική κατάσταση χωρίς να λαμβάνει ΠΟΤΕ ΚΑΜΙΑ μέριμνα για αυτά....(δεν ξέρω για πόσο βέβαια...)..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω
ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-04-12, 20:52
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Καθώς διάβασα το θέμα σου μου γεννήθηκε μια απορία.....αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος καλύτερα να μας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος...

Υπάρχει πιθανότητα να χάθηκαν τα φυτά από τη θεραπεία που έγινε στο ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-04-12, 21:47
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

..μπαααα, το πρόβλημα έχει ξεκινήσει κανα 3μηνο πρίν το φάρμακο, και το μόνο φυτό που έχω δει οτι μπορεί να επιρρεάζεται απο το συγκεκριμένο φάρμακο, (οι κρυπτοκορίνες) μέχρι στιγμής εξακολουθούν να αναπτύσσονται κανονικά.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-12, 22:58
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Θα πρέπει να φταίει το νερό της αντίστροφης όσμωσης, καθώς τα φυτά αυτα είναι κατάλληλα για σκληρο νερό νομίζω. Επίσης, λογικά θα πρέπει να μην έχεις καθόλου νιτρικά για να καταναλώσουν (και τα 20 που είχες μπορεί σταδιακά να μειώθηκαν). Η ετζέρια τρέφεται με νιτρικά κυρίως και άν δεν βρίσκει, μαραζώνει. Η βαλισνέρια βγάζοντας δρομείς, εξαντλείται κάποια στιγμή και το μητρικο φυτο αρχίζει και φθίνει σιγά σιγά. Αυτο όμως δεν σημαίνει ότι αφανίζεται. Το φυτο συνεχίζει και δουλεύει υπογείως, με αποτέλεσμα να νομίζεις ότι εξαφάνισες και το τελευταιο υπολειμμα, και μετά απο ένα χρόνο να σου εμφανιστουν ξαφνικά νεες φύτρες.
Οσο για το μικροσόρουμ, μπορεί να κάνει μια παύση μηνών (ένα ανέβασμα της αμμωνίας ίσως να το διατάραξε) και να ξαναρχίσει να παίρνει τα πάνω του σε λίγο. Δεν είναι απίθανο. Πάντως νομίζω ότι το μαλακό νερό της όσμωσης, δεν βοηθά τα συγκεκριμένα φυτά. Αν κάνω λάθος, ας πει κάποιος μια γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-04-12, 23:37
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

το νερο του ενυδρειου μου (α.ο και λιγο βρυσης) με τιμες gh 7 kh 6, δεν εχει επηρρεασει καθολου τα φυτα μου (πολλες βαλλισνεριες, λευκοκεφαλα, 3 ειδη κρυπτο, νυμφαια). ολα πηγαινουν σφαιρα, ακομα και η νυμφαια που θελει σκληρο νερο πεταει συνεχως καινουρια φυλλα. βεβαια δεν ξερω αν καποια στιγμη αρχισουν και τα δικα μου την κατω βολτα εξαιτιας του νερου (αν οντως οφειλεται σε αυτο η ζημια που εχει παθει ο φιλος παραπανω).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-04-12, 00:06
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρέπει να φταίει το νερό της αντίστροφης όσμωσης, καθώς τα φυτά αυτα είναι κατάλληλα για σκληρο νερό νομίζω. Επίσης, λογικά θα πρέπει να μην έχεις καθόλου νιτρικά για να καταναλώσουν (και τα 20 που είχες μπορεί σταδιακά να μειώθηκαν). Η ετζέρια τρέφεται με νιτρικά κυρίως και άν δεν βρίσκει, μαραζώνει. Η βαλισνέρια βγάζοντας δρομείς, εξαντλείται κάποια στιγμή και το μητρικο φυτο αρχίζει και φθίνει σιγά σιγά. Αυτο όμως δεν σημαίνει ότι αφανίζεται. Το φυτο συνεχίζει και δουλεύει υπογείως, με αποτέλεσμα να νομίζεις ότι εξαφάνισες και το τελευταιο υπολειμμα, και μετά απο ένα χρόνο να σου εμφανιστουν ξαφνικά νεες φύτρες.
Οσο για το μικροσόρουμ, μπορεί να κάνει μια παύση μηνών (ένα ανέβασμα της αμμωνίας ίσως να το διατάραξε) και να ξαναρχίσει να παίρνει τα πάνω του σε λίγο. Δεν είναι απίθανο. Πάντως νομίζω ότι το μαλακό νερό της όσμωσης, δεν βοηθά τα συγκεκριμένα φυτά. Αν κάνω λάθος, ας πει κάποιος μια γνώμη.
Οκ, ίσως αρχίσει να ξετυλίγεται το κουβάρι..
Παρόλου που χρησιμοποιώ και ΑΟ το PH μου είναι άνω του 7, και το ΚΗ στο 7 και το GH παραπάνω, νομίζω πάρα πολύ καλά για τα φυτά...
τα νιρικά την ημέρα της αλλαγής ποτέ δεν είναι κάτω του 10, και συνήθως είναι στο 20ή και λίγο παραπάνω...
Αυτό με τις βαλισνέρειες όμως δεν το γνώριζα οπότε δεν μπορώ να αποκλείσω με την πληροφορία που μου δίνεις οτι μπορεί απλά να βρίσκομαι μπροστά σε ενα φυσιολογικό γεγονός.
Ούτε για το μικροσόρουμ το ήξερα,
"ΈΤΥΧΕ" όμως την ίδια ακριβώς περίοδο να χάσω 3 φυτά (αν εξαιρέσω την πέλια που μπορεί και να μην πρέπει να την εξαιρέσω..) και αυτό με βάζει σε υποψίες οτι "κάτι" συνέβει...
Η Θερμοκρασία του ενυδρείου είναι σταθερά 28 βαθμούς φέτος, πέρυσι νομίζω το είχα 27...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-04-12, 00:20
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μηπως τελικα η παρατεταμενα αυξημενη θερμοκρασια να εκανε κακο στα φυτα σου? δεν αντεχουν ολα τα φυτα στους 28 βαθμους.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-04-12, 07:52
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...Είναι και αυτό μια σκέψη, δεν ξέρω, για αυτό την ανέφερα και αυτή την παράμετρο, για να δούμε όμως αν κάποιος άλλος έχει αντιμετωπίσει ποτέ κάποια παρόμοια κατάσταση, απο τις εμπειρίες των μποστανάδων κάποια άκρη θα βγάλουμε....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-04-12, 08:24
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το μεγαλυτερο προβλημα με την αυξηση θερμοκρασιας ειναι οτι μειωνεται το διαθεσιμο οξυγόνο ... Θα πρεπει να αυξησεις την αναταραξη στην επιφανεια ωστε να φτασεις στο σημειο κορεσμου του οξυγονου ... Αν δεν φτανει ουτε αυτο ... τοτε δεν εχουν μελλον -υποθετω!
Απο την μια ειναι φυσιολογικο μια που οι βιοτοποι των ψαριων σου δεν εχουν πολλα φυτα - ποσο μαλλον τα πιο πολλα που εχεις που χρειαζονται τελειως διαφορετικες παραμετρους στο νερο!
Γενικα φυτεμενα με τετοια ψαρια ειναι λιγο δυσκολο ... Απλα κρατας οτι αντεχει ... Αν φανταστω οτι θα ριξεις και Ph για τα ramirezi καπου στο 5-6 με σκληροτητες το πολυ 10 ... τοτε θα δυσκολεψουν ακομα πιο πολυ τα πραγματα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-04-12, 20:28
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

ΟΚ!. Την ανατάραξη θα την αυξήσω, όμως αν υπήρχε θέμα με το οξυγόνο, δε θα έβγαινε πρώτα στα ψάρια??..
...και γώ αυτό έχω ακολουθήσει, έχω αλλάξει πάρα πολλά φυτά και μένουν αυτά που αντέχουν...και πάντα να σου πω μέσα στο δίμηνο τρίμηνο, το φυτό δείχνει άν θα προοδεύσει ή πάει για φούντο...Το περίεργο εδώ είναι φυτά που προόδευσαν για χρόνια μέσα στο ενυδρείο και "ξαφνικά" δεν επιβιώνουν...
Οι παράμετροι για κάποιο λόγο που τελικά μάλλον έχουν να κάνουν με το υπόστρωμα δεν πέφτουν ακόμα και όταν χρησιμοποιούσα επι σειρά μηνών (στις αρχές) ΜΟΝΟ ΑΟ στις αλλαγές (με trace) κάποια στιγμή θα το αλλάξω, και αν πέσουν οι παράμετροι σε όξινα επίπεδα ίσως ξανα αγοράσω ραμιρέζι...και οτόκυκλους...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-04-12, 20:50
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Tην θερμοκρασια δεν μπορεις να την ριξεις;
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-04-12, 06:09
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...Αυτό έπρεπε να το είχα σκεφτεί να το κάνω πριν λίγους μήνες, τώρα την κατέβασα ένα βαθμό, την πήγα 27, δεν είναι οτι είχα ξεφύγει και πολύ, ανάμεσα ςτο 26 -28 λειτουργεί όλα αυτά τα χρόνια το ενυδρείο, αλλα τώρα είμουν στάνταρ 28 μεγάλο διάστημα...θα κοιτάξω να είμαι 26-27 τώρα το επόμενο διάστημα να δώ αν θα αλλάξει κάτι...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-04-12, 06:30
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Aπο τους 28 και επανω τα φυτα δεν τα πανε καλα, για αυτο και το καλοκαιρι που ειναι παρατεταμενα ψηλες οι θερμοκρασιες, βλεπουμε τα φυτα να αρχιζουν να χαλανε.
Βαλε και τις ενδεχομενες ανοχες του θερμοστατη, ειναι ενα ζητημα.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-04-12, 17:50
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

ok, Μακάρι να είναι μόνο θέμα θερμοκρασίας, ούτως η άλλως δεν αλλάζω κάτι άλλο, μου κάνει εντύπωση να δώ αν θα πάνε καλύτερα τα φυτά, έτσι όπως το λές έχεις δίκιο με το θερμοστάτη δεν αποκλείεται να ήταν και λίγο παραπάνω η θερμοκρασία, άντε να τα δω να συνέρχονται....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-04-12, 18:14
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Oι αλλαγες στα φυτα συνηθως δεν ειναι αμεσες, οπως σιγα σιγα γινεται η "ζημια" ετσι σιγα σιγα επανακαμπτουν.
Απλα κοιταξε στο διαστημα αυτο οι υπολοιπες συνθηκες να ειναι σωστες.
Το οτι ακομα και τα κλαδεματα δεν αναπτυσσονταν βεβαια, δειχνει να μην ειχαν συσσωρευμενη ενεργεια, και αμεσως κατερρεαν.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-06-12, 16:57
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους, απλά ήθελα να αναφέρω οτι 2 μήνες μετά το αρχικό ποστ και με θερμοκρασία 26 και 27 βαθμούς + αύξηση ανατάραξης (ο σωλήνας με τις πολλές τρύπες που ραντίζει, απο μέσα στο νερό, μεταφέρθηκε πάνω απο την επιφάνεια του νερού οπότε γίνεται χαμός!) δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα στην κατάσταση των φυτών, βαλισνέρια εξακολουθώ να έχω 2-3 ριζίδια και τζάβα φερν εξακολουθεί να έχει προβληματική εικόνα.
Τα υπόλοιπα φυτά δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα, αντίθετα το ενυδρείο δυανύει μια περίοδο με υγεία και χωρίς ίχνος άλγεων...
Υπάρχει λόγος που έχασα τα συγκεκριμένα εύκολα φυτά??
Σε όποιον έχει τύχει κάτι τέτοιο παρακαλώ να πει την εμπειρία του..
Κρατάω την αποψη οτι " ...ίσως είναι ένας φυσιολογικός κύκλος..(?) "
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-06-12, 17:14
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ειναι αληθεια οτι πολλες φορες μερικα φυτα απλα δεν μας "πανε" ... Η καλυτερα δεν πανε τις συνθηκες που επικρατουν στο ενυδρειο μας!
Τα φυτα ανταγωνιζονται τις αλγες .. αλλα και μεταξυ τους ... τα φυτα γρηγορης αναπτυξης τα φυτα πιο αργης. Αλλα φυτα δεν εχουν προβλημα με καποια ελλειψη σε καποιο θρεπτικο για αλλα μια ελλειψη ακομα και σε ιχνοστοιχειο ειναι καταστροφικο!
Αν δεις οτι δεν "πανε" στο ενυδρειο σου μερικα φυτα .... τοτε αντικατεστησε τα μεχρι να βρεις τη χρυση τομη! Δεν πανε οι βαλισνεριες? Βαλε κρινουμ πχ
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-06-12, 01:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι αληθεια οτι πολλες φορες μερικα φυτα απλα δεν μας "πανε" ... Η καλυτερα δεν πανε τις συνθηκες που επικρατουν στο ενυδρειο μας!
Τα φυτα ανταγωνιζονται τις αλγες .. αλλα και μεταξυ τους ... τα φυτα γρηγορης αναπτυξης τα φυτα πιο αργης. Αλλα φυτα δεν εχουν προβλημα με καποια ελλειψη σε καποιο θρεπτικο για αλλα μια ελλειψη ακομα και σε ιχνοστοιχειο ειναι καταστροφικο!
Αν δεις οτι δεν "πανε" στο ενυδρειο σου μερικα φυτα .... τοτε αντικατεστησε τα μεχρι να βρεις τη χρυση τομη! Δεν πανε οι βαλισνεριες? Βαλε κρινουμ πχ
+1000
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-07-12, 10:31
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Αυτό που λέτε το τηρώ και γώ, έχουν περάσει πάρα πολλά φυτά απο το ενυδρείο μου, και πάντα σε μικρό χρονικό διάστημα δείχνουν αν θα πάνε καλά ή όχι....
Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι το οτί χάνω φυτά που πάνε...σφαίρα εδώ και 3 ή και παραπάνω χρόνια...
Απο την πρώτη μέρα δηλαδή που στήθηκε το ενυδρείο...
Η Τζάβα πχ , πάει και αυτή προς εξαφάνιση, ακολουθώντας την πορεία των προηγούμενων φυτών, αν και παρόλου με καύσωνες έχω 26βαθμούς θερμοκρασία μέγιστο...
Οι Βαλισνέρειες μου είχαν μήκος περίπου 1,40 από την αριστερή πίσω πλευρά του ενυδρείου επέπλεαν μέχρι την επάνω δεξιά γωνία του ενυδρείου, και ανα 15 μέρες ξήλωνα και πετούσα πολλές χούφτες για να μην κατακλύσουν όλο το ενυδρείο... τώρα υπάρχει μόνο 1 ύψους 15 εκ.....
Η πίστια που εδώ και 2 χρόνια χαρίζω σακούλες και την πετάω στα σκουπίδια με τις χούφτες, "έλιωσε", εξαφανίστηκε και αυτή, το τελευταίο 2 μηνο σταδιακά τώρα έχουν μείνει κάποια ελάχιστα ίχνη της σαν..."φακή" να επιπλέουν στην επιφάνεια....
Απο Χειμώνα θα δώ τι θα κάνω...
Καλό καλοκαίρι και διακοπές (όποιος πάει...)...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-07-12, 23:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Διακοπες? Τι ειναι αυτο??

Αυτο που βλεπεις στη πραξη ειναι καποια ελλειψη σε καποιο η καποια θρεπτικα που μερικα φυτα μπορουν να ζησουν χωρις αυτα ενω αλλα επηρεάζονται αμεσα!
Τι λιπανση χρησιμοποιεις? Να προσθετεις και ιχνοστοιχεία οταν βλεπεις οτι καποιο δεν παει καλα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-07-12, 08:39
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Μήπως έχουν δημιουργηθεί αναερόβιες περιοχές στο χαλίκι σου με αποτέλεσμα το σάπισμα των ριζών; Δοκίμασες να "τρυπήσεις" το χαλίκι σου να δεις μήπως βγαίνουν αέρια;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-07-12, 20:40
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Ευχαριστώ ρε αδέρφια για τις γνώμες, το χαλίκι θα το δοκιμάσω λιον αν και λίγο δύσκολο γιατί το ψιλοσκαλίζω συχνά πυκνά, κάνω ..βουναλάκια, γούβες (!), αλλάζω θέση σε πέτρα ή φυτό το οποίο ψηλώνω και βάζω αλλού, ασε που μόνο το ξήλωμα απο τις βαλισνέρειες έκανε μεγάλη ...ανακατοσούρα στο βυθό...
Όσο απο λίπανση στο ντουλαπάκι έχω flourish, κάλιο, σίδηρο, φώσφορο,nitrogen. Αρκετά δηλαδή για φυτά "χαμηλών" απαιτήσεων...
Την εποχή που το ενυδρείο ήταν πραγματική ζούγκλα, χρησιμοποιούσα απο όλα αλλα βέβαια πάλευα και με τις άλγες συχνά....
Σταδιακά τα μείωσα μέχρι που σχεδόν τα έχω σταματήσει...(προσθήκη περίπου 1 φορά το μήνα..)
Τώρα επιδή και γώ Γιώργο σκέφτηκα οτι μάλλον κάτι απουσιάζει απο στοιχεία, έχω κάνει κάποια αλλαγή. χρησιμοποιώ νερό κυρίως βρύσης, (κακώς για τα ψάρια μου)
Nitrogen + Φώσφορο δεν βάζω γιατί στην αλλαγή νερού τα Νιτρικά είναι 30-40,
Βιταμίνες 2 φορές την εβδομάδα στην τροφή των ψαριών οπότε κάποια θρεπτικά μπαίνουν σίγουρα απο εκεί, και τελευταία όπως λέει και ο Γιώργος αποφάσισα να βάζω σε εβδομαδιαία βάση flourish, σίδηρο, και το κάλιο 2 φορές....( σε ξεχωριστές μέρες όλα)
ΤΟ ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ, ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΟΞΥΓΟΝΟΥ, (ΑΝΑΤΑΡΑΞΗ) ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΩΝΑ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΔΕΙΟΞΕΙΔΙΟΥ ΑΠΟ 2 ΠΕΝΤΑΛΙΤΡΑ ΜΠΙΤΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΑΝΑΝΕΩΝΑ ΜΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ.....
Είναι βέβαιο οτι τα φυτά άρχισαν να μειώνονται κάποιους ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ απο την αφαίρεση του διοξειδίου, και όχι όσο αυτό υπήρχε εκεί....
Το οτι τα φυτά μου όμως ουσιαστικά ΔΕΝ χρειάζονται διοξείδιο, (ή έτσι νομίζω τουλάχιστον), με έκανε απλά να αφαιρέσω ένα...περιττό (??) ..."αξεσουάρ"....
Λέτε??....χμμμμμμμμμμ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-09-12, 18:28
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...Δεν μπόρεσα να ανατρέψω την κατάσταση, τα συγκεκριμένα φυτά που πήραν τον κατήφορο εξαφανίστηκαν τελείως.
Το μόνο Φάρμακο που έχει μπει στο ενυδρείο τον τελευταίο χρόνο ήταν το Πανακούρ, μήπως προκάλεσε βλάβη στα συγκεκριμένα φυτά η οποία έγινε εμφανής μετά απο μήνες??
Μήπως περιέχει κάποιο συστατικό που άπαξ και απορωφηθεί απο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ φυτά, αρχίζει αργά αλλα σταθερά η αντίστροφη μέτριση??
Έχω φυτά σε ενυδρείο φίλου εδώ και 1 χρόνο και παραπάνω, μπορώ να πάρω απο τα ίδια, να δώ απο περιπεργεια αν θα εξακολουθήσουν να μην τραβάνε ή θα πάνε πάλι....φυσέκι, οι ρουτίνες είναι οι ίδιες, τα φυτά απο τα δικά μου, το πείραμα αυτό κάτι θα μου δείξει.
Πολλοί έχουν χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο φάρμακο, είχε κανείς απώλειες όχι άμμεσα αλλα μετά απο κάποιους μήνες σταδιακά στασυγκεκριμένα φυτά χωρίς να μπορέσει ποτέ να τις αιτιολογήσει??...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα "μη κατάποσης" τροφής και όχι μόνο. maneni Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 14 25-02-12 17:00
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
Πιράνχας "κότες";!! g4x4 ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 7 09-05-08 13:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08235 seconds with 15 queries