Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-01-15, 04:13
Το avatar του χρήστη nikos1125
nikos1125 Ο χρήστης nikos1125 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2012
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

μπραβο ρε παιδια που βοηθατε και εναν ανθρωπο να προχωρησει με το χομπι και να σωθει το ψαρακι.μακαρι να ειχα κατι να βοηθησω κι εγω. παρασκεβα ολοι απο καπου ξεκινησαμε και ενα ενυδρειο με ενα μονομαχο μπορεσαμε να το φτιαξουμε. νομιζω οτι πρεπει να ενθαρρυνουμε τον κοσμο να ασχοληθει με το χομπι και οχι να τους αποθαρρυνουμε.και τα εξοδα που λες στην πορεια..... τροφη???
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-01-15, 12:46
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

τι να πω, εχω παθει πλακα...... ωστοσο αν δεχτω ολα αυτα που μου λετε ειναι σαν να αναιρω αυτοματα αυτα που εγραψα στον παρασκευα. ολοι πληρωσατε για αυτα που μου αναφερετε, οποτε ειναι αδικο να τα παρω εγω ετσι. φιλε γιαννη με ενδιαφερει πολυ η προταση σου, οποτε θα ηθελα να μου δωσεις μια τιμη για τα πραγματα που εχεις, ομοιως και οι υπολοιποι της παρεας και ελπιζω να βγαλουμε ακρη... οπως και να εχει σας συγχαιρω ειλικρινα για το ενδιαφερον σας που καθρεφτιζει την αγαπη σας για αυτα τα πλασματακια....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-01-15, 16:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αυτα είναι τα παιδιά του φόρουμ.
Συγχαρητήρια παιδιά ,
Μπράβο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 05-01-15, 21:10
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriaki Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να πω, εχω παθει πλακα...... ωστοσο αν δεχτω ολα αυτα που μου λετε ειναι σαν να αναιρω αυτοματα αυτα που εγραψα στον παρασκευα. ολοι πληρωσατε για αυτα που μου αναφερετε, οποτε ειναι αδικο να τα παρω εγω ετσι. φιλε γιαννη με ενδιαφερει πολυ η προταση σου, οποτε θα ηθελα να μου δωσεις μια τιμη για τα πραγματα που εχεις, ομοιως και οι υπολοιποι της παρεας και ελπιζω να βγαλουμε ακρη... οπως και να εχει σας συγχαιρω ειλικρινα για το ενδιαφερον σας που καθρεφτιζει την αγαπη σας για αυτα τα πλασματακια....
Τα δικα μου αντικείμενα (θερμαντήρας, φιλτράκι, φυλλα, alder και τροφή) δεν ειναι για πουλημα
Αν μπορούν να βοηθήσουν εσενα ή τον οποιοδήποτε νέο χομπίστα ο οποίος προσπαθεί να ξεκινήσει σωστά, τα παραχωρώ
Αρκεί να υπάρχει ενδιαφέρον για το ψάρι και το χόμπι γενικότερα

Περιμένω απο τον Γιάννη και τον Γιώργο να με ενημερώσουν τι θα χρειαστούν

Τα υπόλοιπα με πμ (ήδη το καθυστερήσαμε εις βάρος του ψαριού )
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-01-15, 21:32
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

και τα δικα μου που θα δωσω δεν ειναι για πουλημα. το ενυδρειο σε σχεδον αριστη κατασταση με τον μαμα φωτισμο, με προεγκατεστημενο συστημα ψυξης (2x 80αρια ανεμιστηρακια με το τροφοδοτικο τους) μια μεγαλη χουφτα βιολογικο υλικο ελαχιστα χρησιμοποιημενο (Eheim Substrat Pro) ενα 5αρι πολυπριζο ασφαλειας, μια εφεδρικη λαμπα της Arcadia ειδικη για φυτα, ενα ψηφιακο θερμομετρο και ενα κομματι ξυλο (μοπανι ειναι νομιζω)

ετοιμα ειναι και περιμενουν να τα παω στον πειραια να τα στειλω με το πλοιο για τηνο. το μονο που θα χρειαστω ειναι αν υπαρχει μια καθαρη κουτα απο καποιο παιδι εδω στις διαστασεις τουλαχιστον 40x45x50 εκατοστων για να το βαλω μεσα και κατι για να το τυλιξω ωστε να μην σπασει το τζαμι. ή εκτος αν εχετε να προτεινετε κατι που δεν το σκεφτηκα.
-------------------------
οι φωτογραφιες:











-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμένω απο τον Γιάννη και τον Γιώργο να με ενημερώσουν τι θα χρειαστούν

Τα υπόλοιπα με πμ (ήδη το καθυστερήσαμε εις βάρος του ψαριού )
απο μενα τα υπολοιπα με PMs τωρα, Γιωργο κατι εχεις και δεν μπορω να σου στειλω μηνυμα.

Οντως το καθυστερησαμε λιγο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 05-01-15 στις 21:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-01-15, 00:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ,επειδη οντως το καθυστερησαμε,εχουμε και λεμε.
εχω αυτα να στειλω:

ενα φιλτρακι εσωτερικο aquael turbo500 το οποιο μπορω να γεμισω με ελαφροπετρα.
θα ειναι αστρωτη,αλλα πιστευω θα το παλεψετε...

ενα θερμαντηρα 75αρη aquael
ενα μπουκαλακι(πανω απτο μισο)μελαφιξ
ενα μπουκαλακι(πανω απτο μισο)πιμαφιξ
μερικες τροφες που δεν εχουν ληξει ακομα και ητανε κλειστες σε δροσερο μερος
ενα θερμομετρο οινοπνευματος sera.
και μερικα φυλλα καταπα.
εχω και ενα ξυλο,αλλα θα το δουμε αν χωραει στο πακετο,οπως και αμμο,αλλα ισως ειναι καλυτερα να την προμηθευτεις εκει τοπικα την αμμο.
δεν ξερω αν θα χωραει,και ειναι και το βαρος...

νομιζα πως ειχα και μερικα τεστ αλλα δυστυχως τα ειχα δωσει και το ειδα τωρα.συγνωμη.

σακη θα πρεπει να συνενοηθουμε τωρα,λεω να στειλεις μερικα απτα αναλωσιμα που εχεις κιεσυ,πχ αλντερ,καταπα,τροφες κλπ δεν ξερω τι,
για να μου φυγουνε εμενα τα φιλτρα κλπ αποδω,μου πιανουν χωρο
τωρα πως θα βρεθουμε,ειναι ενα θεμα.αν εχεις καμια ιδεα,ριχτη...

γιαννη επισης θα πρεπει να συνενοηθουμε,για να μπορεσω να σε βρω να σου φερω τα πραγματα.
δυστυχως μου ειναι πολυ δυσκολο να κατεβω πειραια για να τα στειλω εγω,αν μπορεις εσυ(γιαννη) θα ειναι σουπερ.
για το πακεταρισμα τωρα,κατι θα βρεθει πιστευω...

οποιος θελει να στειλει πμ,ας στειλει τωρα που αδειασα λιγο απτο Inbox.
ξανα

@kiriaki
θα κανεις σουπερ μονομαχοενυδρειο
επισης,κατι που παραλειψαμε:

μεχρι να στησεις το ενυδρειο και να μπει το ψαρι μεσα,ταισμα ελαχιστο.μια φορα τη μερα,και αλλαγες νερου στη γυαλα 3 λιτρα καθε δυο μερες.
το νερο να προσεχεις να εχει οσο γινεται κοντινη(αν οχι ιδια) θερμοκρασια με το νερο που υπαρχει στη γυαλα.
και τη γυαλα κρατηστε τη αν γινεται σε μερος που να εχει μια σχετικα "ψηλη" θερμοκρασια χωρου.23-25 αν γινεται,καλα ειναι.
αυτο μεχρι να μπει σε ενυδρειο το ψαρι με θερμαντηρα....
το νερο θελει επισης αντιχλωριο.αν δεν εχεις,θα πρεπει να παρεις ενα.μεχρι να παρεις,το νερο της αλλαγης,αφηνε το να αεριζεται καλα μια μερα πριν το βαλεις στο ενυδρειο για να εξατμιζεται το χλωριο.

επισης,δεν γλυτωσες απτα εξοδα
θα χρειαστεις υγρα τεστ για ph,αμμωνια(NH3NH4),νιτρωδη(ΝΟ2),νιτρικα(NO3) και σκληροτητες(KH/GH αυτα τα δυο πανε μαζι σε μια συσκευασια).

αυτα.
μετα,στηνεις το ενυδρειο,και τα υπολοιπα τα συζηταμε εδω.
και φυσικα,διαβασε και αυτο.
πιστευω θα σε βοηθησει
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1130563.jpg
Εμφανίσεις:  295
Μέγεθος:  103,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-01-15, 00:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και κατι που το σκεφτηκα τωρα.υπαρχει πετσοπ εκει στην τηνο?
αν υπαρχει κ δεν ειναι κοπος,να προσθεσω κ μερικα φυλλαδια για μονομαχους να τα αφηνες εκει στο μαγαζι...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-01-15, 11:17
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

μα στα αληθεια μιλατε τωρα; δε μου εχει ξανατυχει κατι τετοιο... ειναι σαν να με περιμενατε!!! αφου εχετε τη διαθεση λοιπον να χαρισετε νομιζω θα ηταν πρεπον να δεχτω, πιστευω στην πορεια θα βρεθει ενας τροπος να ανταπωδωσω....
προς το παρον αλλαζω το νερο της γυαλας οπως μου περιγραφετε παραπανω, αφηνω σε δοχειο το νερο της αλλαγης ωστε να εξατμιστει το χλωριο και φροντιζω να μην υπαρχουν μεγαλες διακυμανσεις στη θερμοκρασια.
πετ σοπ υπαρχει στην τηνο, πολυ ευχαριστως να μου δωσετε τα φυλλαδια.
θα περιμενω νεα σας....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-01-15, 11:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ
στειλε ενα πμ στον γιαννη(stanisalus) με τα στοιχεια για την αποστολη,και θα συνενοηθω κιεγω μαζι του για τα υπολοιπα.ελπιζω να μπορεσει να βρεθουμε σημερα μπας και τα στειλουμε αυριο το πρωι
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-01-15, 17:16
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

καλα θα ηταν να το κανονισουμε απο πεμπτη και μετα, ειμαι σε απομακρυσμενο χωριο και προς το παρον ειμαστε αποκλεισμενοι απο το χιονι. μη φανταστητε πως εχει και 2 μετρα, απλα ο δρομος ειναι χαλια και ο μηχανισμος καθολου ετοιμος για αυτα τα καιρικα φαινομενα. απ' οτι φαινεται ο καιρος θα κρατησει μεχρι πεμπτη, οποτε καλα ειναι να το κανονισουμε μετα...
στελνω πμ στον γιαννη
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 06-01-15, 18:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ,μια χαρα.αυριο θα συγκεντρωσουμε ολα τα πραγματα και θα τα πακεταρουμε,οποτε η πεμπτη η παρασκευη,πεταγεται ο γιαννης και τα στελνει
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-01-15, 13:25
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

βρεθηκα με τον σακη εχτες κ πηρα τα δικα του, ηρθε ο γιωργος σημερα και με βοηθησε στη ετοιμασια του πακετου, εφερε και εκεινος τα δικα του και να ειναι ετοιμο το πακετο να μπει στο πλοιο για τηνο

ειναι τυλιγμενο με bubble wrap μεσα και με χοντρο χαρτονι γυρω γυρω

Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 09-01-15, 14:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γραψτε γυαλινο ενυδρειο απεξω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 09-01-15, 14:33
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γραψτε γυαλινο ενυδρειο απεξω
έγινε
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 09-01-15, 15:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σωστος!δεν το σκεφτηκαμε
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-01-15, 21:10
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

παιδια χιλια συγνωμη που καθυστερησα να απαντησω, αλλα εδω ειχαμε μεγαλο θεμα με τον καιρο. λιγο μετα που εστειλα το μνμ στον γιαννη, κοπηκε το ρευμα (σε ολο το νησι) και ξαναηρθε σημερα το πρωι. 3 μερες χωρις ηλεκτρικο, χωρις θερμανση, μεγαλο τμημα του νησιου χωρις νερο, κινητα ακομα δεν εχουμε και πολλοι απο τους δρομους ειναι ακομα κλειστοι. οταν ερχεται η κακοκαιρια εδω δεν αστειευεται.....
γιαννη πολυχρονος για τη γιορτη σου...
θα σου ηταν ευκολο να στειλεις το δεμα τη Δευτερα, που θα ειναι σιγουρα καθαρο το οδικο δικτυο και θα μπορω να κατεβω στην πολη; δε βασιζομαι να οδηγησω ακομα, γιατι ειναι και μια διαδρομη σχεδον 30 χιλ. με στροφες.
ή οποτε μπορεις μετα το σαββατοκυριακο;
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 09-01-15, 21:43
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρεθηκα με τον σακη εχτες κ πηρα τα δικα του, ηρθε ο γιωργος σημερα και με βοηθησε στη ετοιμασια του πακετου, εφερε και εκεινος τα δικα του και να ειναι ετοιμο το πακετο να μπει στο πλοιο για τηνο
ειναι τυλιγμενο με bubble wrap μεσα και με χοντρο χαρτονι γυρω γυρω
Είσαι τσάκαλος!

Εστειλε μηνυμα η Κυριακη πιο πανω...για το ποτε μπορει να παραλάβει
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 13-01-15, 00:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κανα νεο εδω,εχουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 13-01-15, 09:12
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

καλημερα..... συννενοουμαστε με πμ με τον γιαννη, προς το παρον τα καραβια εχουν απαγορευτικο λογω θυελλωδων ανεμων.
ο μονομαχος τα παει καλα, προσεχω θερμοκρασια και κανω αλλαγες, απλα δεν τον βλεπω να τρωει....
θα χρειαστω λιγη βοηθεια μαλλον με τη διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω οταν λαβω το ενυδρειο. περα απο τα τεστακια που μου ειπες να παρω, θα πρεπει να κανω αυτο που λετε, στρωσιμο του ενυδρειου; για ποσο διαστημα;
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 13-01-15, 12:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ok!
αν δεν τρωει δεν ειναι καλο.
αλλα καποιες τροφες δεν τις τρωνε ευκολα,η πρεπει να τις μαθουνε για να αρχισουν να τις τρωνε.
καταρχην γραψε ποια τροφη εχεις και τι ημερομηνια ληξης γραφει πανω της.


στρωσιμο θα χρειαστεις ναι.αλλα,επειδη προκειται για μονο ενα ψαρι,και τα λιτρα του ενυδρειου που θα παρεις ειναι αρκετα,δεν θα ειναι δυσκολο να γινει.με λιγη προσοχη στις αλλαγες νερου,το στησιμο(αληθινα φυτα κλπ)και προσεκτικο ταισμα,θα ειναι σχετικα ευκολο και μπορει να γινει καπως "ανωδυνα".για βοηθεια μπορεις να χρησιμοποιησεις και καποιο ετοιμο σκευασμα για στρωσιμο.

το φιλτρο που θα παρεις εχει ελαφροπετρα σαν βιολογικο υλικο(για τη βιολογικη φιλτρανση) και σφουγγαρι για μηχανικη φιλτρανση(ωστε να κραταει τα χοντρα σκουπιδια)
αν δεν εχεις διαβασει τα υπομνηματα στους αρχαριους,τωρα ειναι ευκαιρια να τα διαβασεις και νασαι προετοιμασμενη
και οτι απορια εχεις,ρωτας εδω.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 13-01-15, 12:04
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriaki Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα..... συννενοουμαστε με πμ με τον γιαννη, προς το παρον τα καραβια εχουν απαγορευτικο λογω θυελλωδων ανεμων.
ο μονομαχος τα παει καλα, προσεχω θερμοκρασια και κανω αλλαγες, απλα δεν τον βλεπω να τρωει....
θα χρειαστω λιγη βοηθεια μαλλον με τη διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω οταν λαβω το ενυδρειο. περα απο τα τεστακια που μου ειπες να παρω, θα πρεπει να κανω αυτο που λετε, στρωσιμο του ενυδρειου; για ποσο διαστημα;
ναι θα φυγει το δεμα με τη πρωτη ευκαιρια.

θα χρειαστεις περα απο αυτα που θα σου ερθουν στο δεμα λιγη αμμο ή χαλικακι, εναν STC-1000 για να διατηρεις σταθερη τη θερμοκρασια με πολυ μικρες αποκλισεις και μερικα φυτακια. Βαλε αγγελια για μπολι μηπως και υπαρχει καποιος ενυδρειοφιλος με υγιες ενυδρειο εκει στο νησι να σε βοηθησει λιγο στο στρωσιμο. και τα τεστ να ειναι υγρα λογω αξιοπιστιας. τεστ αμμωνιας, νιτρωδων και νιτρικων. και αν το αντεχει η τσεπη σου τεστ για να ξερεις τις σκληροτητες του νερου, τεστ για pH, gH και kH.

και καλο διαβασμα και μελετη εδω για να κατανοησεις διαφορα. οτι δεν καταλαβαινεις, ρωτας
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 13-01-15, 19:28
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

δυστηχως δε μπορω να δω τι του εδινα γιατι σημερα το πρωι το εφαγε.....ο σκυλος. μαζι με το δοχειο
ηταν παντως σε μορφη φλεικς. μηπως ηταν τροφη για χρυσοψαρο; οπως διαβασα στο φορουμ την εχουν πατησει και αλλοι. αυριο θα του αγορασω καινουρια, δεν ξερω και τι εχει το (ενα και μοναδικο) πετσοπ του νησιου.
εχω διαβασει επιμελως ολα τα υπομνηματα που αφορουν στρωσιμο, εχω καταλαβει βεβαιως τη διαδικασια της μετατροπης της αμμωνιας σε νιτρικα, αλλα ηθελα να ρωτησω, γιατι δε βρηκα κατι σχετικο, ποιο ειναι το σκευασμα που μπορω να χρησιμοποιησω για βοηθεια στο στρωσιμο; επισης, ειναι παρα πολυ επικινδυνο να προμηθευτω μπολι απο το πετσοπ; δε γνωριζω καποιον εδω που εχει ενυδρειο και δεν ειμαι σιγουρη αν θα βγαλω ακρη με αγγελιες....

λεω να χρησιμοποιησω ποταμισιο χαλικακι και χονδροκοκκη αμμο αφου τα βρασω. με τα φυτα λιγο τα εμπλεξα...διαβασα πως το υποστρωμα μπορει να ειναι χωμα του εμποριου, αυτο που χρησιμοποιουμε για γλαστρες, αληθευει ή δεν καταλαβα καλα; απο που μπορω να προμηθευτω φυτα;
τελος αυτα τα υγρα τεστ ειναι λιγο τσουχτερα, θα ρωτησω αυριο και στο πετσοπ τις τιμες αλλα βρηκα και αυτο http://www.petcumulus.gr/aquili-aquarium-test-set. κανει;
αυτα προς το παρον. πολλες ερωτησεις, αλλα οπως λεει και το ρητο: "ρωτωντας πας στην πολη"
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 13-01-15, 21:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μαζι με το δοχειο εφαγε την ψαροτροφη ο σκυλος?
δεινοσαυρο εχεις?


για τροφη,κοιταξε για αποξηραμενο Bloodworm.
αν βρεις και της sera,ακομα καλυτερα.
σου εχουμε βαλει κιεμεις στο δεμα αρκετες διαφορετικες τροφες,οποτε θα εχεις ποικιλια στην αρχη και αργοτερα βλεπεις τι τρωει το ψαρι και τι θα ξαναπαρεις.

θα σου απαντησω και στα υπολοιπα σε μερικα λεπτα...
-------------------------
σκευασματα για στρωσιμο υπαρχουνε διαφορα.
καποια λειτουργουνε οπως πρεπει αν ακολουθηθουν οι οδηγιες τους,καποια οχι.
δεν ξερω τι εχει το καταστημα εκει.θα πρεπει να δεις και να μας πεις.
για να μη δωσεις λεφτα τζαμπα.

για το μπολι,ειναι αρκετα επικινδυνο ναι.
αν το επαιρνες την ιδια μερα που αγοραστηκε το ψαρι(αν αγοραστηκε απτο ιδιο μαγαζι) τοτε θα ελεγα οκ.αλλα απο τοτε μεχρι τωρα,μπορει να εχει προκυψει κατι στα ενυδρεια του.
υποψιν,αυτο που λεω θα ισχυε μονο αν το ψαρι ειχε αγοραστει απτο ιδιο μαγαζι.

για το βυθο μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτα που λες,αλλα αν ειναι ασβεστολιθικα,μπορει να σου ανεβαζουν τις σκληροτητες του νερου.
ριξε μια ματια στο μαγαζι οταν πας,και ρωτα τον για χαλαζιακη αμμο.
αν εχει και δεν ειναι ακριβη,τοτε παρτη,θα γλυτωσεις αρκετο κοπο.
(αρκει να ειναι οντως χαλαζιακη)

για τα φυτα δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.μην βαλεις χωμα κλπ.δεν χρειαζεται,και πιο πολυ κακο θα κανεις.ειναι σιγουρο οτι θα σου ανεβασει αμμωνια αν βαλεις κανονικο χωμα μεσα.

στην αμμο που θα παρεις,θα φυτεψεις και τα φυτα.δες στο μαγαζι αν εχει καθολου αληθινα ενυδρειακα φυτα.
αν δεν εχει,θα δουμε τι θα γινει.

κατσε να σου ερθουν τα πραγματα,και τοτε θα μπορεις να κρινεις καλυτερα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 13-01-15 στις 21:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 13-01-15, 23:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν μπορει να βρεθει μια απο αυτες για βασικη
http://www.oceannutrition.eu/en/prod...duct=betta-pro
http://www.oceannutrition.eu/en/prod...uct=betta-food
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 14-01-15, 14:40
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορει να βρεθει μια απο αυτες για βασικη
http://www.oceannutrition.eu/en/prod...duct=betta-pro
http://www.oceannutrition.eu/en/prod...uct=betta-food
@kiriaki σου εστειλα μολις ενα PM για τις τροφες αυτες
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 14-01-15, 17:03
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα είναι τα παιδιά του φόρουμ.
Συγχαρητήρια παιδιά ,
Μπράβο
+1000000000000000

Αξιοι !!!
το μπραβο μας ειναι λιγο!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 14-01-15, 17:36
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

καλησπερα.... οχι, δεν εχω δεινοσαυρο ενα τσομπανοσκυλο εχω, συνηθως δεν πειραζει τιποτα, αλλα αυτο φαινεται της καλομυρισε. και εχω και ενα μικρουλι που εγλειφε απο κατω οτι επεφτε....
λοιπον πηγα σημερα στο πετσοπ, δεν εχει τιποτα, ουτε bloodworms, ουτε αμμο, ουτε φυτα, ουτε υλικα για στρωσιμο, ουτε υγρα τεστ....απελπισια! σαν εταιρεια εχει τη sera, μπορω ισως να παραγγειλω καποια πραγματα αλλα ηταν η μητερα του στο μαγαζι, οποτε το αφησα προς το παρον. πηρα μια τροφη διαφορετικη απο την πρωτη που ειχα, αλλα ουτε αυτην την τρωει. επομενη κινηση ειναι να παραγγειλω αποψε κιολας απο ιντερνετ καποια απο αυτες που μου προτεινετε, οπως αυτες που μου εγραψε ο delta. θα ηθελα να μου πειτε, αν τα υγρα τεστ που παραθεσα πιο πανω ειναι ενταξει, ωστε να τα παραγγειλω μαζι.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 14-01-15, 17:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για τα τεστ αυτα(aquili),υπαρχουν λιγο αντικρουομενες αποψεις,αποτι εχω καταλαβει...

καπoιοι λενε πως ειναι καλα για την τιμη τους,αλλοι παλι λενε πως μπορει να τυχουνε και προβληματικα.βεβαια προβληματικα μπορει να τυχουν ολα...


για μενα,η καλυτερη περιπτωση ειναι να τα παραγγειλεις απο ebay ολα μαζι και να ξεμπερδευεις.
τωρα για μαρκες τι να σου πω?
τα api θεωρουνται τα πιο αξιοπιστα γενικα,αν και προσωπικα δεν ειχα ποτε προβλημα και με τεστ της tetra,η της sera.

κοιταξε μερικα online μαγαζια,και συγκρινε τιμες.δεν χρειαζεται να τα παρεις ολα απτην ιδια εταιρια και δεν τα χρειαζεσαι ολα μαζι.αυτα που χρειαζεσαι και ειναι βασικα προς το παρον,ειναι τα τεστ για αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα.
τα αλλα δυο(πεχα και σκληροτητες) μπορεις να τα παρεις αργοτερα.(καλο ειναι να τα εχεις και αυτα)

πχ μπορεις να κοιταξεις
www.igna.gr
www.petsupermarket.gr
και αν εχει και κανεις αλλος καποιο καταστημα υποψη του,ας το γραψει.

επισης μαζι με τα τεστ,παρε και ενα μπουκαλι seachem prime.ειναι αντιχλωριο συμπυκνωμενο(αρα εχει οικονομικη δοσολογια)και μπορει να σου χρειαστει γιατι αντιμετωπιζει και την αμμωνια αν τυχει εξαρση.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 14-01-15, 18:32
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

ξεχασα να πω πως αντιχλωριο πηρα σημερα της sera. θα ριξω μια ματια και στο ebay και γενικα στα eshop και θα παραγγειλω.
εντωμεταξυ, μεχρι να ερθει η τροφη μπορω να δωσω κατι αλλο στο ψαρι; μαλλον ειναι πολλες μερες νηστικο....
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 14-01-15, 18:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ποσες δηλαδη?
καλα το μαγαζι εκει δεν ειχε τιποτα απολυτως απο τροφες?
ποιο αντιχλωριο της σερα πηρες?(δε βγαζει μονο ενα)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ μονομαχος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 28 28-05-12 10:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09369 seconds with 14 queries