Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-14, 16:39
moustakias Ο χρήστης moustakias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Πτωση Ph και σκληρότητας

Καλησπέρα στο φόρουμ.
Θα ήθελα να ρίξω το ph στο ενυδρείο μου σταδιακά όπως και την σκληρότητα του νερού.
Κάπου είχα διαβάσει οτι γίνεται αυτό αν βάλω απιονισμένο νερό στο νερό που ετοιμάζω για αλλαγή με ποσοστά 1/3 βρύσης/απιονισμένου.
Τι με συμβουλεύετε για να ακολουθήσω σαν διαδικασία? Αυτό που σκέφτηκα είναι να ρίξω το απιονισμένο μαζί με το βρύσης για κάποιες ώρες ώστε να ανακατευτούν και να πεθάνουν τυχόν μικροοργανισμοί και βακτήρια απο το απιονισμένο και μετά απο μερικές ώρες να ρίξω το αντιχλώριο.
Τι λέτε?
Να τονίσω οτι δεν έχω σύστημα για Α/Ο


1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 120 λτ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:3 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: πρίν απο 1 εβδομάδα
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 4 cory albino 4 pleco ancistrus, 6 harlequin
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 3 γαριδες red cherry
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 20 % καθε εβδομαδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 17/03
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: καθε βράδυ 3 ταμπλετες βυθου , flakes για τα αρλεκινια
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: ρίχνω flourish excell για τα φυτάκια μου

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:8,0 me 8,30
KH:10
GH:>14
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):25
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-14, 18:01
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Το νερό της Αθήνας (που έχεις στο profile σου) έχει σε γενικές γραμμές ΡΗ 7,4-7,6... πως γίνεται να έχεις 8-8,30 ;
Με τι test (υγρά, στικ, εταιρία)... μετράς;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-14, 18:05
moustakias Ο χρήστης moustakias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Τα στικάκια που έχω πάρει για να κάνω μετρήσεις μου έβγαλαν 7,2 - 7,6
Χθες όμως ήρθε ένας φίλος μου σπίτι με υγρά τεστ νομίζω sera ή jbl ήταν.
Μου βγήκε 8 με 8,5
Μενω Ίλιον αν και απότι έχω διαβάσει περιοχή με περιοχή έχει διαφορετικές μετρήσεις νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-14, 18:15
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εντάξει... ΔΕΝ έχω κάνει μετρήσεις σε όλες τις περιοχές της Αθήνας... αλλά... μάλλον πολύ υψηλό μου "ακούγεται".
Τα στικάκια είναι για πέταμα (κρίμα τα χρήματα που χάλασες)... αγόρασε δικά σου και αξιόπιστη μάρκα (αφού θα τα χρειάζεσαι συχνά)... μέτρησε το νερό σου... και το ξαναβλέπουμε.
Παράλληλα ρίξε και λίγο διάβασμα... υπάρχουν γραμμένες οι πληροφορίες που ζητάς.
Αυτό που έγραψες... "Αυτό που σκέφτηκα είναι να ρίξω το απιονισμένο μαζί με το βρύσης για κάποιες ώρες ώστε να ανακατευτούν και να πεθάνουν τυχόν μικροοργανισμοί και βακτήρια απο το απιονισμένο"...
από που και πως προέκυψε;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-14, 19:06
moustakias Ο χρήστης moustakias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει... ΔΕΝ έχω κάνει μετρήσεις σε όλες τις περιοχές της Αθήνας... αλλά... μάλλον πολύ υψηλό μου "ακούγεται".
Τα στικάκια είναι για πέταμα (κρίμα τα χρήματα που χάλασες)... αγόρασε δικά σου και αξιόπιστη μάρκα (αφού θα τα χρειάζεσαι συχνά)... μέτρησε το νερό σου... και το ξαναβλέπουμε.
Παράλληλα ρίξε και λίγο διάβασμα... υπάρχουν γραμμένες οι πληροφορίες που ζητάς.
Αυτό που έγραψες... "Αυτό που σκέφτηκα είναι να ρίξω το απιονισμένο μαζί με το βρύσης για κάποιες ώρες ώστε να ανακατευτούν και να πεθάνουν τυχόν μικροοργανισμοί και βακτήρια απο το απιονισμένο"...
από που και πως προέκυψε;
Καταρχην τα στικάκια δεν είναι για πέταμα κατα την γνωμη μου.
Τις πρώτες φορές που τα χρησιμοποίησα έκανα τεστ και με τα υγρα τεστ ενός φίλου και οι τιμές συγκλήνανε προς το ίδιο. Και έδωσα μόλις 12 ¤
Το αρνητικό με τα στικάκια αν θες την γνώμη μου είναι οτι οι κλίμακες που έχει είναι πιο γενικές σε σχεση με τα υγρά αλλα αν θες να δεις αν εχεις ανεβασει νιτρικά ή νιτρώδη είναι μια χαρα.
Επίσης αν τα υπολογίσεις είναι περίπου 60-70 ευρώ όλα τα τεστ μαζί και αυτό το ποσό απο την στιγμή που έχω στρωμένο ενυδρείο πιστεύω είναι περιττό.
Τωρα για το ph έψαξα και δεν βρήκα κάτι αν έχεις κάποιο αρθρό που να απαντάει στο ερώτημα μου αν μπορείς στείλε μου μία παραπομπή φίλε μου να την διαβάσω.
Το απιονισμένο νερό είναι νερό που του έχουν αφερεθεί τα μέταλα και το χλώριο.
Αυτό που σκέφτηκα είναι να ρίξω το απιονισμένο μαζί με το βρύσης για κάποιες ώρες ώστε να ανακατευτούν και να πεθάνουν τυχόν μικροοργανισμοί και βακτήρια απο το απιονισμένο"
Δεν προέκυψε δεν το διάβασα κάπου. Το σκέφτηκα και είπα να πάρω γνώμες να δούμε τα υπέρ και τα κατά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-14, 19:15
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ υπάρχει υπέρ και κατά σε αυτό... ΑΝ ήταν όπως το σκέφτηκες... θα κάναμε απολύμανση με απιονισμένο νερό όταν θα χρειαζόταν να σκοτώσουμε βακτήρια και μικροοργανισμούς... κάτι που ΣΙΓΟΥΡΑ... ΔΕΝ ισχύει.
Θα διαφωνήσω μαζί σου... για την αξιοπιστία των στικ (και μάλλον... ΔΕΝ θα είμαι ο μόνος). Ποίας εταιρίας... είναι τα στικ σου;
Επίσης θα διαφωνήσω στο ότι... "είναι περίπου 60-70 ευρώ όλα τα τεστ μαζί και αυτό το ποσό από την στιγμή που έχω στρωμένο ενυδρείο πιστεύω είναι περιττό"... οι μετρήσεις είναι άκρως απαραίτητες ακόμα και για ώριμα ενυδρεία.-
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-14, 19:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moustakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα στο φόρουμ.
Θα ήθελα να ρίξω το ph στο ενυδρείο μου σταδιακά όπως και την σκληρότητα του νερού.
Κάπου είχα διαβάσει οτι γίνεται αυτό αν βάλω απιονισμένο νερό στο νερό που ετοιμάζω για αλλαγή με ποσοστά 1/3 βρύσης/απιονισμένου.....

Να τονίσω οτι δεν έχω σύστημα για Α/Ο
Εκει που διαβασες γα το απιονισμενο, δεν υπηρχε αναφορα οτι ειναι και επικινδυνο, εφοσον δεν ειμαστε ενημεροι για τον τροπο παρασκευης του και βασικα για τον τροπο αποθηκευσης του μεχρι να το παρουμε τσα χερια μας?
Η ωσμοση ειναι μονοδρομος για μαλακωμα του νερου.

Συνηθως οταν για τα ψαρια ενος ενυδρειου θελουμε να κατεβασουμε το pH, πρεπει να κατεβουν και οι σκληροτητες GH KH.
Η αντιστροφη ωσμωση, μηδενιζει GH KH και μεσω της πτωσης της KH, πεφτει συνηθως και το pH, αλλα οχι παντα.
Μπορει να χρειαστει και τυρφη ή ξερα φυλλα.
Διαβασε κι εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread....581#post828581
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-03-14, 19:54
moustakias Ο χρήστης moustakias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2014
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω delta για την παραπομπή.
Παιδια το εγραψα και παραπανω μαλλον δεν το διαβάσατε σωστα.
Δεν είπα οτι θα απολυμανω με απιονισμενο νερο.
Ξερω οτι μπορεί να κρύβει κινδίνους.
Ειπα οτι το απονισμενο νερό είναι ένα νερό πιο μαλακό και με ουδέτερο ph που όμως επειδή δεν ξερουμε τις συνθηκες συντηρησης του μπορεί να έχει αναπτυξει βακτηρια.
Γιαυτό θα το ανακατευα με νερό βρύσης που έχει χλώριο ωστε να σκοτώθούν οι μικροοργανισμοι.
Κάτι άλλο που ίσως δουλέψει είναι αν έβραζα το νερό για κάποια ώρα.
Τέλος φιλε discus fan όπως και εσυ έτσι και εγώ δεν γεννήθηκα μαθημένος αλλα αν αυτός που σε συμβούλευε στα δικά σου πρώτα βήματα, είχε το ύφος που έγραφες και εσύ απέναντί, μου μάλλον θα σε αποθαρυνε να συνεχίσεις το σπόρ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-03-14, 20:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα ασε τον Φαν ειναι ανιατη η ασθενεια, με τον τροπο γραφης του.
Αν συναντηθειτε σε κανε ψαροκαφε του GAB, θα αλλαξεις γνωμη για το ποιον του.

Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το σκοτωμα των παθογονων απο το χλωριο του νερου της βρυσης που θα ανακατεψεις (μεχρι να ερθει το νερο στη βρυση κλπ ποσο "ενεργο" χλωριο εχει μεινει, και θα ειναι αρκετη η δοση χλωριου για τα συνολικα λιτρα που θα ανακατευουν? κλπ κλπ)
Μακαρι να ηταν τοσο απλο.
Εχει δοκιμαστει απιονισμενο, μιξη με βρυσης, και σε καποιες περιπτωσεις εχουν χαθει ψαρια.

Το βρασιμο δεν ενδυκνειται για αλλους λογους.
Αλλιως θα εφτανε και μονο το βρασιμο αφου, με το βρασιμο πεφτουν οι σκληροτητες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-03-14, 20:13
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moustakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω delta για την παραπομπή.
Παιδια το εγραψα και παραπανω μαλλον δεν το διαβάσατε σωστα.
Δεν είπα οτι θα απολυμανω με απιονισμενο νερο.
Ξερω οτι μπορεί να κρύβει κινδίνους.
Ειπα οτι το απονισμενο νερό είναι ένα νερό πιο μαλακό και με ουδέτερο ph που όμως επειδή δεν ξερουμε τις συνθηκες συντηρησης του μπορεί να έχει αναπτυξει βακτηρια.
Γιαυτό θα το ανακατευα με νερό βρύσης που έχει χλώριο ωστε να σκοτώθούν οι μικροοργανισμοι.

Τώρα έγινες... κατανοητός.
Κάτι άλλο που ίσως δουλέψει είναι αν έβραζα το νερό για κάποια ώρα.
Τέλος φιλε discus fan όπως και εσυ έτσι και εγώ δεν γεννήθηκα μαθημένος αλλα αν αυτός που σε συμβούλευε στα δικά σου πρώτα βήματα, είχε το ύφος που έγραφες και εσύ απέναντί, μου μάλλον θα σε αποθαρυνε να συνεχίσεις το σπόρ.
1. Σκέφτομαι τι θα έγραφες... αν σου απαντούσα με το ύφος που έγραφα πριν από 4-5 χρόνια (όσοι έχουν διαβάσει... σίγουρα καταλαβαίνουν).
2. Παρόλ' αυτά... ΔΕΝ καταλαβαίνω τι ήταν αυτό που διέκρινες στο "ύφος" μου... και σε προβλημάτισε τόσο ώστε... να σε αποθαρρύνω από το "σπόρ"; Έγραψα κάτι... "περίεργο";
3. Όταν μάθαινα δυστυχώς (ή ευτυχώς)... ΔΕΝ υπήρχε διαδίκτυο.-
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-03-14, 20:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και αντε να το πουμε αλλη μια φορα.
Η ενδειξη πεχα σε απιονισμενο και ωσμωσης (γενικοτερα σε νερο με μηδενικκη GH KH) ειναι πλασματικη.
Μην την παιρνετε σοβαρα.
Συνηθως αλλαζει οταν μιξαριστει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα σκληρότητας Νοτιοαμερικάνος Αμαζόνιος και περίχωρα 10 22-04-12 14:34
test σκληρότητας νερού genecr Ζωοτόκα 0 03-03-12 16:16
Μετατροπέας μονάδων σκληρότητας νερού Strahos Ιστοσελίδες στο Internet 3 05-02-07 14:13
Ανάλυση σκληρότητας νερού. soulmate Γλυκό νερό - Γενικά 4 20-06-03 15:17
Άνοδος σκληρότητας νερού newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 22-12-02 19:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09170 seconds with 15 queries