Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-08-12, 15:44
heliman Ο χρήστης heliman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2011
Περιοχή: byronas
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ Α/Ο

Αποφασισα να αγορασω μια συσκευη α/ο για να εχουν καλυτερο νερο τα δισκακια μου.μπηκα στο www.waterwaves.gr και ειδα καποια μοντελα και ειμαι αναμεσα σε 2.το οικονομικοτερο που εχει με 59 ευρω και το aquariapro 100 στα 130 αν δεν κανω λαθος.η δευτερη συσκευη ειναι υποτιθεται οικολογικη και εχει καλυτερο λογο καθαρου/βρωμικου.την εχει δοκιμασει κανεις τη συγκεκριμενη?ειναι ονως μικροτερη η ποσοτητα του βρωμικου νερου προς απορριψη?επισης σε τι χρησιμευει το μανομετρο που το δινει ως προαιρετικο?να το παρω?και τελος το flush kit να το παρω η δε χρειαζεται?ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-08-12, 16:02
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

ποσα λιτρα θες να βγαζεις απο την Α/Ο και καθε ποσο?
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-08-12, 16:56
heliman Ο χρήστης heliman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2011
Περιοχή: byronas
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

κανω αλλαγη νερου στο ενυδρειο μου(ριο 400) 2 φορες την εβδομαδα.εχω ενα βαρελι προετοιμασιας του νερου 100 λιτρα.βεβαια απ οτι εχω δει δε θα βαζω 100 λιτρα νερου απο α/ο αλλα θα κανω μια μιξη με νερο βρυσης και α/ο.αν υποθεσουμε οτι μπορει να κανω μια μιξη 50/50 θα χρειαζομαι 100 λιτρα την εβδομαδα καθαρου νερου α/ο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-08-12, 17:10
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Το flush kit ειναι απαραίτητο εργαλείο το ονομάζω γιατι αν θες η μεμβρανη σου να διατηρείτε σε καλη κατάσταση πρεπει να κανεις flash (ξεπλένεις) την μεμβράνη συχνά,
το πιεσόμετρο θα σου χρειαστεί μονο αν εχεις αμφιβολίες για την πίεση του νερου της παροχής σου, οσο πέφτει η πίεση τοσο πέφτει και η απόδοση
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-08-12, 18:00
Το avatar του χρήστη piranhas2
piranhas2 Ο χρήστης piranhas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: θεσ/νικη Ευοσμος
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heliman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποφασισα να αγορασω μια συσκευη α/ο για να εχουν καλυτερο νερο τα δισκακια μου.μπηκα στο www.waterwaves.gr και ειδα καποια μοντελα και ειμαι αναμεσα σε 2.το οικονομικοτερο που εχει με 59 ευρω και το aquariapro 100 στα 130 αν δεν κανω λαθος.η δευτερη συσκευη ειναι υποτιθεται οικολογικη και εχει καλυτερο λογο καθαρου/βρωμικου.την εχει δοκιμασει κανεις τη συγκεκριμενη?ειναι ονως μικροτερη η ποσοτητα του βρωμικου νερου προς απορριψη?επισης σε τι χρησιμευει το μανομετρο που το δινει ως προαιρετικο?να το παρω?και τελος το flush kit να το παρω η δε χρειαζεται?ευχαριστω πολυ

φιλε μου εγω πηρα την οικονομικη και δεν ειμαι πολυ ικονοποιημενος πεταω πολυ νερο και ειναι κριμα θα σου παει λιγο παραπανω αλλα ειναι η καλυτερη παρε την οικολογικη 1/2 με bustrer η πιεση ειξναι το α και το ω για καλη λειτουργια της οσμωσης
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθεια σε επιλογη skimmer Κουραμπιές Φίλτρανση 5 04-08-12 01:07
βοηθεια για επιλογη φυτων μυρτω Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 22-06-11 12:08
Βοηθεια για επιλογη διαχυτη co2 skamanakos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 28-11-10 10:09
βοηθεια σε επιλογη ψαριων... thanasis76 Γλυκό νερό - Γενικά 34 24-09-10 19:51
Βοηθεια για επιλογη ψαροσυνθεσης Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 17 10-01-10 23:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08910 seconds with 15 queries