Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-05-12, 19:27
μονομαχος Ο χρήστης μονομαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2012
Περιοχή: αλεξ/πολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ

έχω έναν μονομάχο που συνέχεια ανεβαίνει πάνω πάνω στην γύαλα και γυρνάει ανάποδα άμα πάω όμως να τον πλησίασω γυρνάει πάλι κανονίκα και κάνει βόλτες μέσα στην γύλα!!!!τί να κάνω έχω αρχίσει να φοβάμαι????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-12, 19:33
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μονομαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω έναν μονομάχο που συνέχεια ανεβαίνει πάνω πάνω στην γύαλα και γυρνάει ανάποδα άμα πάω όμως να τον πλησίασω γυρνάει πάλι κανονίκα και κάνει βόλτες μέσα στην γύλα!!!!τί να κάνω έχω αρχίσει να φοβάμαι????
καλησπερα φιλε.. οταν λες γυαλα εννοεις αυτες με τα 3 κιλα νερο? ποσες μερες το εχεις εκει το ψαρακι? επισεις εχεις βαλει φιλτρο η θερμοστατη για να ειναι ζεστο το νερο?
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-12, 19:46
μονομαχος Ο χρήστης μονομαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2012
Περιοχή: αλεξ/πολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

ναι απο αυτες λογο χωρου δεν μπορω να παρω ενυδρειο εστω και μικρο το ψαρακι το εχω απο τον οκτωβρειο αλλα τωρα τελευταια αρχισε ν τοκανει αυτο φιλτρο βαζω μεσα στο νερο με σταγωνεσ που μου εδωσαν απο το pet shop οσο για θερμοστατη οχι δεν εχω!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μονομαχος : 20-05-12 στις 19:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-12, 19:50
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Διαβασε.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909
Βαλε μας καμια φωτο να δουμε που εχεις το ψαρι.
Θελει απαραιτητα θερμοστατη,φιλτρο και φυσικα ενα ενυδρειο 30+ λιτρων.
Καθε ποσες μερες αλλαζεις νερο και με ποιον τροπο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-12, 19:52
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μονομαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω ποσο ακριβως κιλα ειναι ναι ειναι μικρη λογο χωρου δεν μπορω ν παρω ενυδρειο εστω και μικρο φιλτρο βαζω ενα που ειναι σε σταγονες στο νερο που το αλλαζω μου εδωσαν απο το pet shop θερμοστατη δεν εχω!!
πρωτον θα διαβασεις εδω
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39
να μαθεις τι χρειαζεται το ψαρακι που εχεις..χοντρικα το ψαρι σου "κρυωνει".. σαν τροπικο ψαρι θελει 25 βαθμους σταθερη θερμοκρασια..επισεις θελει και ενα φιλτρο .. ολα αυτα ειναι σχετικα φθηνα.. ειναι απαραιτητη προυποθεση για να εχεις ψαρι και να μην ψοφησει..

θα σου προτεινα να πας αμεσα να παρεις ενα ενυδρειο 30 λιτρα .. εναν θερμοστατη 50w... 10-15 ευρω εχει.. ενα φιλτρο στα ιδια λευτα και τοτε θα σου ζησει χρονια. τωρα αν κανει αυτο που λες.. αν αυριο δεν εχεις παρει θερμοστατη δεν τον βλεπω να την βγαζει καθαρη.. ( απο τον οκτωμβριο?? δυνατο ψαρι... απορω με τοσα κρυα πως την παλεψε.. τωρα ξερεις ποιο ειναι το προβλημα)
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-12, 19:56
μονομαχος Ο χρήστης μονομαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2012
Περιοχή: αλεξ/πολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασε.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909
Βαλε μας καμια φωτο να δουμε που εχεις το ψαρι.
Θελει απαραιτητα θερμοστατη,φιλτρο και φυσικα ενα ενυδρειο 30+ λιτρων.
Καθε ποσες μερες αλλαζεις νερο και με ποιον τροπο?
φωτογραφεια δεν μπορω να ανεβασω γιατι δν μπορω να συνδεσω το κινιτο μου με τον υπολογιστη νερο αλλαζω καθε 4-5 μερες ενυδρειο δεν μπορω να παρω γιατι δεν εχω χωρο ν το βαλω!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μονομαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
φωτογραφεια δεν μπορω να ανεβασω γιατι δν μπορω να συνδεσω το κινιτο μου με τον υπολογιστη νερο αλλαζω καθε 4-5 μερες ενυδρειο δεν μπορω να παρω γιατι δεν εχω χωρο ν το βαλω!
δεν ειναι τα χρηματα το προβλημα αλλα δεν εχω χωρο να βαλω το ενυδρειο θα ψαξω το πολυ πολυ να υποχρεοθω στις αδερφες μου αλλα λες οτι σε λιγες μερες αμα δεν παρω ενυδρειο θα ψοφησει???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μονομαχος : 20-05-12 στις 19:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-12, 19:56
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Διαβασε αυτα που σου ποσταρα.
Αν δεν παρεις ενυδρειο το ψαρακι δεν θα την παλεψει στο τελος.
Θελεις οπωσδηποτε θερμοστατη και φιλτρακι.Αν δεν βαλεις φιλτρακι πρεπει να κανεις καθε μερα αλλαγη νερου,αναλογα τα λιτρα της γυαλας,παντα με την χρηση αντιχλωριου.Ποσα λιτρα περιπου ειναι η γυαλα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-05-12, 19:58
μονομαχος Ο χρήστης μονομαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2012
Περιοχή: αλεξ/πολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασε αυτα που σου ποσταρα.
Αν δεν παρεις ενυδρειο το ψαρακι δεν θα την παλεψει στο τελος.
Θελεις οπωσδηποτε θερμοστατη και φιλτρακι.Αν δεν βαλεις φιλτρακι πρεπει να κανεις καθε μερα αλλαγη νερου,αναλογα τα λιτρα της γυαλας,παντα με την χρηση αντιχλωριου.Ποσα λιτρα περιπου ειναι η γυαλα?
γυρω στα 2 λυτρα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-05-12, 19:58
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μονομαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
φωτογραφεια δεν μπορω να ανεβασω γιατι δν μπορω να συνδεσω το κινιτο μου με τον υπολογιστη νερο αλλαζω καθε 4-5 μερες ενυδρειο δεν μπορω να παρω γιατι δεν εχω χωρο ν το βαλω!
-------------------------

δεν ειναι τα χρηματα το προβλημα αλλα δεν εχω χωρο να βαλω το ενυδρειο θα ψαξω το πολυ πολυ να υποχρεοθω στις αδερφες μου αλλα λες οτι σε λιγες μερες αμα δεν παρω ενυδρειο θα ψοφησει???
αν δεν παρεις ενυδρειο ειναι σαν να εχει ψοφησει.. και αφου γυριζει και αναποδα.. δωστον σε καποιον που εχει ενυδρειο μεχρι να φτιαξεις εσυ.. αμεσα ομως .. ενα ενυδρειο 30 λιτρα ειναι μικροτερο απο ενα λαπτοπ... οτι κι αν κανεις αν δεν εχει σταθερη θερμοκρασια θα τα τιναξει..
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-05-12, 20:02
μονομαχος Ο χρήστης μονομαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2012
Περιοχή: αλεξ/πολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν παρεις ενυδρειο ειναι σαν να εχει ψοφησει.. και αφου γυριζει και αναποδα.. δωστον σε καποιον που εχει ενυδρειο μεχρι να φτιαξεις εσυ.. αμεσα ομως .. ενα ενυδρειο 30 λιτρα ειναι μικροτερο απο ενα λαπτοπ... οτι κι αν κανεις αν δεν εχει σταθερη θερμοκρασια θα τα τιναξει..
ολοι μου οι φιλοι δεν ασχολουνται με ψαρια μια φιλη ειχα της οποιας το ψαρι πεθανε προσφατα θα παω αυριο αμα ειναι να δω για ενυδρειο το πολυ πολυ να το παρει κανενας αλλος για να μην πεθανει που να μπορει να το βαλει σε ενυδρειο!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-05-12, 20:05
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μονομαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
γυρω στα 2 λυτρα!!!
Αν σε κλειδωσω μεσα σε ενα ασανσερ μπορεις να ζησεις???
Δωσε το ψαρι αμεσα σε καποιον που μπορει να το κρατησει μηπως και το σωσει.Ξεκινα το διαβασμα,τα λινκ που σου εβαλα,ολες οι απαντησεις ειναι εκει μεσα.Δυο λιτρα νερο με αλλαγες καθε πεντε μερες,το ψαρι εχει καει απο την αμμωνια και φυσικα χωρις θερμοστατη ενα ψαρι που ζει στους 26-28 βαθμους τι τυχη μπορει να εχει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-05-12, 20:06
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μονομαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
ολοι μου οι φιλοι δεν ασχολουνται με ψαρια μια φιλη ειχα της οποιας το ψαρι πεθανε προσφατα θα παω αυριο αμα ειναι να δω για ενυδρειο το πολυ πολυ να το παρει κανενας αλλος για να μην πεθανει που να μπορει να το βαλει σε ενυδρειο!
ειναι υπεροχο χομπυ απλα θελει τα απαραιτητα... πηγαινε δανεισου το ενυδρειο της φιλης σου.. αν ειναι 30+ λιτρα.. ειναι οτι πρεπει.. ενα φιλτρο.. εναν θερμοστατη,, χαρουμενο ψαρι
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-05-12, 20:08
μονομαχος Ο χρήστης μονομαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2012
Περιοχή: αλεξ/πολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σε κλειδωσω μεσα σε ενα ασανσερ μπορεις να ζησεις???
Δωσε το ψαρι αμεσα σε καποιον που μπορει να το κρατησει μηπως και το σωσει.Ξεκινα το διαβασμα,τα λινκ που σου εβαλα,ολες οι απαντησεις ειναι εκει μεσα.Δυο λιτρα νερο με αλλαγες καθε πεντε μερες,το ψαρι εχει καει απο την αμμωνια και φυσικα χωρις θερμοστατη ενα ψαρι που ζει στους 26-28 βαθμους τι τυχη μπορει να εχει?
οχι δεν ζω οποτε δικιο εχουν οι γονεις μου οκ θα ψαξω για καμια φιλη μου με χωριο για ενυδρειο!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι υπεροχο χομπυ απλα θελει τα απαραιτητα... πηγαινε δανεισου το ενυδρειο της φιλης σου.. αν ειναι 30+ λιτρα.. ειναι οτι πρεπει.. ενα φιλτρο.. εναν θερμοστατη,, χαρουμενο ψαρι
δεν ειχε ενυδρειο ειχε τον μονομαχο της σε πιο μικρη γυαλα απο την δικια μου και εζησε γυρω στα 2 χρονια!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μονομαχος : 20-05-12 στις 20:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-05-12, 20:11
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μονομαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι δεν ζω οποτε δικιο εχουν οι γονεις μου οκ θα ψαξω για καμια φιλη μου με χωριο για ενυδρειο!
-------------------------

δεν ειχε ενυδρειο ειχε τον μονομαχο της σε πιο μικρη γυαλα απο την δικια μου και εζησε γυρω στα 2 χρονια!!
κακο παραδειγμα.. ειναι λαθος δρομος.. το καλυτερο ειναι να τον δωσεις σε καποιον το συντομοτερο.. αν δεν εχεις καποιον βαλε μια αγγελια τωρα μηπως ειναι καποιος εκει κοντα στα μερη σου. και οταν οργανωθεις τον παιρνεις πισω.. ειναι το καλυτερο για το ψαρι
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-05-12, 20:13
μονομαχος Ο χρήστης μονομαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2012
Περιοχή: αλεξ/πολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
κακο παραδειγμα.. ειναι λαθος δρομος.. το καλυτερο ειναι να τον δωσεις σε καποιον το συντομοτερο.. αν δεν εχεις καποιον βαλε μια αγγελια τωρα μηπως ειναι καποιος εκει κοντα στα μερη σου. και οταν οργανωθεις τον παιρνεις πισω.. ειναι το καλυτερο για το ψαρι
κοιτα αυριο δεν εχω σχολειο λογω εξετασεων θα παω στο μαγαζι απο οπου τον πηρα ν δω τι ενυδρεια εχει και αμα ειναι μπορει να παρω ενα με φιλτρακι και θερμοστατη!!!και μετα αμα δεν βρω κατι που να μπορω να το βαλω πουθενα θα βαλω αγγελια!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-05-12, 20:16
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μονομαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα αυριο δεν εχω σχολειο λογω εξετασεων θα παω στο μαγαζι απο οπου τον πηρα ν δω τι ενυδρεια εχει και αμα ειναι μπορει να παρω ενα με φιλτρακι και θερμοστατη!!!και μετα αμα δεν βρω κατι που να μπορω να το βαλω πουθενα θα βαλω αγγελια!
σιγουρα θα βρεις να το στριμωξεις καπου.. κρατησε μας ενημερους..
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-05-12, 20:32
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Φιλε,αν δεν διαβασεις ενυδρειο δεν φτιαχνεις.
Τα λινκ τα διαβασες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-05-12, 23:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ΑΜΑΝ ΠΙΑ Μ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥΣ!
Για ολα φταιει η χαμηλη τιμη που τους βρισκει κανεις και τους αγοραζει οποιος να ναι χωρις να εχει ενυδρειο, χωρις να γνωριζει καν τα βασικα χωρις εξοπλισμο χωρις τιποτα.
Ενα απο τα ωραιοτερα ψαρακια εχει καταντησει να βασανιζεται περισσοτερο απο καθε ζωντανο πλασμα στον πλανητη γιατι καποιοι ανεγκεφαλοι προκειμενου να τα κονομισουν προσπαθουν να σερβιρουν το συγκεκριμενο ψαρι σε ολους τους αρχαριους του πλανητη χωρις καν να τους ενημερωσουν οτι προκειται για ΨΑΡΙ ΚΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΥΡΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΤΑΠΕΡΑΚΙ.
Ολα θα ηταν σουπερ αν η τιμη του ηταν γυρω στα 30-40 ευρω. Θα τους προσεχαν κι οι εμποροι σαν τα ματια τους, και φυσικα θα τους αγοραζαν μονο οσοιγνωριζουν τι αγοραζουν και γιατι το αγοραζουν.
Τωρα τι να πω? Να δωσω συμβουλες γιοα φιλτρα και θερμοστατες και ενυδρεια σε εναν ανθρωπο -συγνωμη για την επιθεση δεν ειναι βεβαια προσωπικη αλλα εχει να κανει με τη νοοτροπια- που λεει πως δεν εχει χωρο για ενυδρειο?
Τοτε φιλε μου γιατι αγορασες το ψαρι? Επειδη ηταν φθηνο?
Αν καποιος δηλαδη σου εδινε με ενα ευρω εναν Ελεφαντα θα τον αγοραζες κι αυτον?
Σιγουρα η ευθυνη δεν ειναι αποκλειστικα δικη σου αλλα περισσοτερο βαρυνει αυτον που στο πουλησε και τιος βλακειες που σου ειπε, αλλα η ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ λεει πως πριν ασχοληθουμε με κατι ζωντανο πρεπει να μαθουμε πεντε βασικα πραγματα και μετα να προβουμε σε αγορα.
Μπορει πχ να βλεπεις οι εμποροι να τα εχουν σε μικρα βαζακια γιατι ειναι ανεγκεφαλοι και να σου λενε πως το συγκεκριμενο ψαρι δε θελει πολυ νερο, βαζοντας ομως κατω την απλουστατη λογικη που μας λεει πως ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ κι οχι αμφιβιο, στη φυση πρεπει λογικα να ζει σε κατι που εχει νερο -λιμνη? βαλτο? ποταμι? θαλασσα? οτι κι αν ειναι ειναι κατι μεγαλο, στη φυση δεν εχει σφηνοποτηρα ουτα λακουβες μερικων εκατοστων που να φιλοξενουν ζωη.
Τεσπα, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τον δωσεις σε καποιον που εχει ενυδρειο και που να γνωριζει πεντεπραγματα μπας και σωθει ο κακομοιρης.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-05-12, 11:10
μονομαχος Ο χρήστης μονομαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2012
Περιοχή: αλεξ/πολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα θα βρεις να το στριμωξεις καπου.. κρατησε μας ενημερους..
βρηκα του πηρα και μαλιστα ειναι πολυ καλυτερα απο πριν μονο φοβαται λιγο αλλα θα το συνηθισει να χτυπαει πανω στο τζαμι ειναι κακο??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε,αν δεν διαβασεις ενυδρειο δεν φτιαχνεις.
Τα λινκ τα διαβασες?
ναι και πηρα και δεν ειμαι αγορι!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΜΑΝ ΠΙΑ Μ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥΣ!
Για ολα φταιει η χαμηλη τιμη που τους βρισκει κανεις και τους αγοραζει οποιος να ναι χωρις να εχει ενυδρειο, χωρις να γνωριζει καν τα βασικα χωρις εξοπλισμο χωρις τιποτα.
Ενα απο τα ωραιοτερα ψαρακια εχει καταντησει να βασανιζεται περισσοτερο απο καθε ζωντανο πλασμα στον πλανητη γιατι καποιοι ανεγκεφαλοι προκειμενου να τα κονομισουν προσπαθουν να σερβιρουν το συγκεκριμενο ψαρι σε ολους τους αρχαριους του πλανητη χωρις καν να τους ενημερωσουν οτι προκειται για ΨΑΡΙ ΚΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΥΡΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΤΑΠΕΡΑΚΙ.
Ολα θα ηταν σουπερ αν η τιμη του ηταν γυρω στα 30-40 ευρω. Θα τους προσεχαν κι οι εμποροι σαν τα ματια τους, και φυσικα θα τους αγοραζαν μονο οσοιγνωριζουν τι αγοραζουν και γιατι το αγοραζουν.
Τωρα τι να πω? Να δωσω συμβουλες γιοα φιλτρα και θερμοστατες και ενυδρεια σε εναν ανθρωπο -συγνωμη για την επιθεση δεν ειναι βεβαια προσωπικη αλλα εχει να κανει με τη νοοτροπια- που λεει πως δεν εχει χωρο για ενυδρειο?
Τοτε φιλε μου γιατι αγορασες το ψαρι? Επειδη ηταν φθηνο?
Αν καποιος δηλαδη σου εδινε με ενα ευρω εναν Ελεφαντα θα τον αγοραζες κι αυτον?
Σιγουρα η ευθυνη δεν ειναι αποκλειστικα δικη σου αλλα περισσοτερο βαρυνει αυτον που στο πουλησε και τιος βλακειες που σου ειπε, αλλα η ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ λεει πως πριν ασχοληθουμε με κατι ζωντανο πρεπει να μαθουμε πεντε βασικα πραγματα και μετα να προβουμε σε αγορα.
Μπορει πχ να βλεπεις οι εμποροι να τα εχουν σε μικρα βαζακια γιατι ειναι ανεγκεφαλοι και να σου λενε πως το συγκεκριμενο ψαρι δε θελει πολυ νερο, βαζοντας ομως κατω την απλουστατη λογικη που μας λεει πως ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ κι οχι αμφιβιο, στη φυση πρεπει λογικα να ζει σε κατι που εχει νερο -λιμνη? βαλτο? ποταμι? θαλασσα? οτι κι αν ειναι ειναι κατι μεγαλο, στη φυση δεν εχει σφηνοποτηρα ουτα λακουβες μερικων εκατοστων που να φιλοξενουν ζωη.
Τεσπα, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τον δωσεις σε καποιον που εχει ενυδρειο και που να γνωριζει πεντεπραγματα μπας και σωθει ο κακομοιρης.
δεν σε παρεξηγω μην φοβασαι και πιστευω οτι εχεισ δικιο αλλα το συγκεκριμενο ψαρακι μου το πηρε ενα ατομο που εχει μεγαλη σημασια για μενα και που δεν ηξερε πολλα δεν θελω να πεθανει για αυτο ασχοληθηκα τοσο πολυ για αυτο αυτη τη στιγμη ειναι μεσα σε ενυδρειο και πιστευω να ζησει για αρκετο καιρο!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μονομαχος : 22-05-12 στις 11:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-05-12, 11:47
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μονομαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
βρηκα του πηρα και μαλιστα ειναι πολυ καλυτερα απο πριν μονο φοβαται λιγο αλλα θα το συνηθισει να χτυπαει πανω στο τζαμι ειναι κακο??
-------------------------

ναι και πηρα και δεν ειμαι αγορι!!!
-------------------------

δεν σε παρεξηγω μην φοβασαι και πιστευω οτι εχεισ δικιο αλλα το συγκεκριμενο ψαρακι μου το πηρε ενα ατομο που εχει μεγαλη σημασια για μενα και που δεν ηξερε πολλα δεν θελω να πεθανει για αυτο ασχοληθηκα τοσο πολυ για αυτο αυτη τη στιγμη ειναι μεσα σε ενυδρειο και πιστευω να ζησει για αρκετο καιρο!!!
ενα ΚΑΛΟ διαβασμα στα υπομνηματα του σαιτ,θα σου δωσει πολλα να καταλαβεις!
διαβασε καλα τον κυκλο του αζωτου,ωστε να καταλαβεις πως λειτουργει ενα ενυδρειο.
καλη συνεχεια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-05-12, 13:18
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

τελεια.. πηρες και φιλτρο και θερμοστατη φανταζομαι.. απο περιεργεια ποσα λιτρα ειναι το νεο ενυδρειο που του πηρες?
προσεξε την θερμοκρασια του να ειναι απο 25 μεχρι 28 .

αν χτυπαει πανω στο τζαμι μαλλον βλεπει τον εαυτο του και αγριευει... για κοιταξε οταν το κανει αυτο "φουσκωνει"?

τωρα σου απομενει το "στρωσιμο" διαβασε εκει που σου ειπαν τα παιδια πιο πανω και θα καταλαβεις τι πρεπει να κανεις... αν πηρες τον εξοπλισμο ειναι πολυ απλα τωρα πια
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-05-12, 20:24
μονομαχος Ο χρήστης μονομαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2012
Περιοχή: αλεξ/πολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
τελεια.. πηρες και φιλτρο και θερμοστατη φανταζομαι.. απο περιεργεια ποσα λιτρα ειναι το νεο ενυδρειο που του πηρες?
προσεξε την θερμοκρασια του να ειναι απο 25 μεχρι 28 .

αν χτυπαει πανω στο τζαμι μαλλον βλεπει τον εαυτο του και αγριευει... για κοιταξε οταν το κανει αυτο "φουσκωνει"?

τωρα σου απομενει το "στρωσιμο" διαβασε εκει που σου ειπαν τα παιδια πιο πανω και θα καταλαβεις τι πρεπει να κανεις... αν πηρες τον εξοπλισμο ειναι πολυ απλα τωρα πια
ναι φουσκωνει οποτε δεν ειναι κατι ανυσηχιτικο ελπιζω να τα καταφερω και να ζησει ευχαριστω για την βοηθεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-05-12, 21:12
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

το "μπολι" ειναι αυτο που σε ενδιαφερει τωρα!

διαβασε τα παρακατω λινκ:


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41148


ειναι υπομνηματα,με απλα λογια,απο τους moderators του σαιτ!
ειναι ολο το "ζουμι" στην σωστη διατηρηση ενος ενυδρειου!

αν δεν καταλαβεις κατι,ρωτας εννοειται!

και καλη συνεχεια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-05-12, 22:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Λοιπον, οκ το πρωτο σωστο βημα εγινε,
Τωρα για να εισαι οκ θες:
1. μπολι ΑΜΕΣΑ (βαλε αγγελια και ολο και καποιος θα βρεθει κοντα στην περιοχη σου να σου δωσει) ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ / ΑΜΕΣΑ
2. Φυτα (επισεις βαλε αγγελια για κλαδεματα ή δες τις ηδη υπαρχουσες απο ανθρωπους που χαριζουν η πουλανε σε συμβολικες τιμες, ξεκινα με ευκολα γρηγορης αναπτυξης) ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ / ΑΜΕΣΑ
3. τεστ νερου ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΜΕΣΑ
4. σιγα σιγα κατανοηση του τι σημαινει μαλακο νερο και πως το φτιαχνουμε και εφαρμογη μεθοδου μαλακωματος του νερου και σταδιακης πτωσης ph (αν κρατας κατω απο 7 ph με χαμηλες σκληροτητες εισαι οκ, αλλα παντα με την προυποθεση οτι ΠΑΝΤΑ θα διατηρεις σταθερες συνθηκες του νερου της αλλαγης) ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ / ΣΤΑΔΙΑΚΑ

εν ολιγις αυτο που θα χρειαστεις ειναι να προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σε καποιο δοχειο δυο-τρεις μερες πριν το βαλεις στο ενυδρειο

Επισεις πρεπει να προμηθευτεις και φυλα catappa. ΔΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ. ΑΠΛΑ ΒΑΛΤΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Οτι απορια εχεις για τα παραπανω μπορεις να την πεις αλλα καλο θα ηταν πρωτα να ψαξεις σχετικα θεματα στο φορουμ μια και εχουν γραφτει απειρα.

Αν τα κανεις ολα αυτα ο μονομαχος σου να εισαι σιγουρη οτι θα ζησει ευτυχισμενος.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-05-12, 09:05
μονομαχος Ο χρήστης μονομαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2012
Περιοχή: αλεξ/πολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
το "μπολι" ειναι αυτο που σε ενδιαφερει τωρα!

διαβασε τα παρακατω λινκ:


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41148


ειναι υπομνηματα,με απλα λογια,απο τους moderators του σαιτ!
ειναι ολο το "ζουμι" στην σωστη διατηρηση ενος ενυδρειου!

αν δεν καταλαβεις κατι,ρωτας εννοειται!

και καλη συνεχεια!
μπορω να παρω μπολι και απο μαγαζι και σε τι βοηθαει γτ μπερδευτικα!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον, οκ το πρωτο σωστο βημα εγινε,
Τωρα για να εισαι οκ θες:
1. μπολι ΑΜΕΣΑ (βαλε αγγελια και ολο και καποιος θα βρεθει κοντα στην περιοχη σου να σου δωσει) ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ / ΑΜΕΣΑ
2. Φυτα (επισεις βαλε αγγελια για κλαδεματα ή δες τις ηδη υπαρχουσες απο ανθρωπους που χαριζουν η πουλανε σε συμβολικες τιμες, ξεκινα με ευκολα γρηγορης αναπτυξης) ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ / ΑΜΕΣΑ
3. τεστ νερου ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΜΕΣΑ
4. σιγα σιγα κατανοηση του τι σημαινει μαλακο νερο και πως το φτιαχνουμε και εφαρμογη μεθοδου μαλακωματος του νερου και σταδιακης πτωσης ph (αν κρατας κατω απο 7 ph με χαμηλες σκληροτητες εισαι οκ, αλλα παντα με την προυποθεση οτι ΠΑΝΤΑ θα διατηρεις σταθερες συνθηκες του νερου της αλλαγης) ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ / ΣΤΑΔΙΑΚΑ

εν ολιγις αυτο που θα χρειαστεις ειναι να προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σε καποιο δοχειο δυο-τρεις μερες πριν το βαλεις στο ενυδρειο

Επισεις πρεπει να προμηθευτεις και φυλα catappa. ΔΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ. ΑΠΛΑ ΒΑΛΤΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Οτι απορια εχεις για τα παραπανω μπορεις να την πεις αλλα καλο θα ηταν πρωτα να ψαξεις σχετικα θεματα στο φορουμ μια και εχουν γραφτει απειρα.

Αν τα κανεις ολα αυτα ο μονομαχος σου να εισαι σιγουρη οτι θα ζησει ευτυχισμενος.
αυτο με το νερο δεν το καταλαβα!!!το εξηγεις λιγο πιο απλα??σε παρακαλω!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μονομαχος : 23-05-12 στις 09:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-05-12, 10:16
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

περιμενε μην σε μπερδεψουμε με τα πολλα... λοιπον.. το τελευταιο πραγμα που σου εχει απομεινει να κανεις για να εχεις καθαρο νερο ειναι να βρεις "λασπη" απο φιλτρο αλλου ενυδρειου... αυτη η λασπη ειναι το λεγομενο "μπολι" και εχει ολα τα καλα βακτηρια για να τρωνε την αμμωνια.. αυτο το ριχνεις μεσα στο φιλτρο σου και εισαι 99% ετοιμη
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-05-12, 12:30
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μονομαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορω να παρω μπολι και απο μαγαζι και σε τι βοηθαει γτ μπερδευτικα!!!
το μπολι ειναι αυτο που "τρωει" τις "βρωμιες" των ψαριων μας,ωστε να μην παθουν τιποτα απο την βρωμα!
ειναι η κλασικη "μπιχλα" που υπαρχει μεσα στο φιλτρο (σφουγγαρια,μακαρονια κλπ)!

ειναι το Α και το Ω στο ενυδρειο μας!

μην παρεις απο μαγαζι,γιατι ειναι τιγκα στις ασθενειες αυτα τα ενυδρεια και ανετα θα μπορουσες να μεταφερεις καμια στο ενυδρειο σου!

παρε απο καποιον χομπιστα που εχει υγιές ενυδρειο!


μπορεις να βαλεις και αγγελια,αρκει να γινει σχετικα γρηγορα!

μολις το κανεις αυτο,σιγα σιγα τα λεμε και για τις αλλαγες νερου που θα κανεις!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-05-12, 14:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μπολι λογικα δε δινουν τα μαγαζια (αν πας απλα θα σου δωσουν κατι παραμυθοζουμια που κανουν καλο μονο στην τσεπη του μαγαζατορα).
Αλλα και στην περιπτωση που δωσουν ΔΕΝ το παιρνεις γιατι ειναι 99.999% βεβαιο πως θα μεταφερεις καποια αρρωστια στο ενυδρειακι σου.
Βαλε αγγελια γραφοντας την περιοχη σου και ολο και καποιος θα σου δωσει (ετσι μεταφερεται το μπολι, χερι-χερι απο χομπυστες).
Λογικα θα σου δωσει λιγη βρωμια πανω σε ενα σφουγκαρακι, αυτο το στιβεις ή ακομα καλυτερα το στριμωχνεις μεσα στο φιλτρο σου.
Αν παλι στο δωσε σε ταπερακι χωρις σφουγκαρι απλα ανοιξε το φιλτρο σου και ριχτο μεσα. ΜΗ το ριξεις χυμα στο ενυδρειο γιατι δε θα δουλεψει.
Τωρα τα υπολοιπα που σου ειπα αφορουν τη σωστη χημεια του νερου για το μονομαχο, και αν οντως θες να ζησει αρκετα και χωρις προβληματα πρεπει σιγα σιγα να του φτιαξεις τις σωστες συνθηκες, αλλα αυτο που προεχει ειναι οι βιωσιμες συνθηκες, δηλαδη το μπολιασμα και η αγορα υγρων τεστ νερου ωστε να ξερεις τις συνθηκες του νερου σου.
Τα απαραιτητα τεστ ειναι ph, kh, gh, nh3/nh4, no2, no3 σε υγρο τεστ κι οχι στικακια (τα στικακια ειναι πεταμενα λεφτα αφου οι μετρησεις που δειχνουν ειναι αναξιοπιστες)
Τα ζωντανα φυτα που σου ανεφερα ειναι απαραιτητα για τη δημιουργια σωστου περιβαλλοντος και βοηθανε επισεις και στο φιλτραρισμα αρκετων επικινδυνων ουσιων. Αν βαλεις αγγελια για κλαδεματακια πολλοι μπορει να σου δωσουν (για αρχη δε χρειαζεται να παρεις απο τα pet-shops μια και τα εχουν πανακριβα. Ολοι λιγο πολυ εχουμε καθε βδομαδα κλαδεματακια που τα χαριζουμε/πουλαμε/πεταμε εχω κι εγω μερικα πανευκολα, αν εισαι Αθηνα στειλε πμ)
Οποτε βαλε στο μυαλο σου τη σειρα των ενεργειων:
1 μπολιασμα και προσθηκη ζωντανων φυτων
2 προμηθεια υγρων τεστ νερου
3 φτιαξιμο σωστων παραμετρων νερου (αφου μας πεις πως ειναιο το νερο σου θα συζητησουμε για το πως θα φτιαχτει)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-05-12, 10:53
μονομαχος Ο χρήστης μονομαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2012
Περιοχή: αλεξ/πολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σημερα τις ειδα και εγω γτ ο πατερας μου εχει τοσο καιρο ασχολιοταν με το ενυδρειο γτ εχω παρα πολυ τρεξιμο με το σχολειο ο μονομαχος μου ειναι πολυ καλυτερα και ελπιζω να ζησει αρκετα πηραμε και καποιες συμβουλες απο ενα θειο μου που ειχε ενυδρειο και τωρα ειναι πανετοιμο μονο το προβλημα μ ειναι οτι δεν μπορω να ανεβασω φοτο αμα καταφερω θα ανεβασω για να δειτε!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μονομαχος - PH Bill Bizkit Αρχάριοι γλυκού νερού 134 06-09-11 18:05
μονομαχος σε 25Λ bebeto Bettas 17 07-04-11 14:37
μονομαχος...:( SOS!!! abou Αρχάριοι γλυκού νερού 10 07-05-10 21:32
3 μονομαχοι σε 1 melitropos Bettas 7 21-09-05 00:56
3 μονομαχοι σε 1 melitropos Bettas 1 18-09-05 23:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10226 seconds with 13 queries