Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-15, 18:05
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή Σειρά λαμπτήρων

Καλησπέρα!
Αν και στο ερώτημά μου έχω απαντήσει σε άλλους φίλους παλαιότερα, τώρα που έχω εγώ αυτή την απορία, έχω μπερδευτεί.
Α) Τα υψηλά kelvin μπαίνουν μπροστά και τα χαμηλά πίσω ή το αντίθετο;
Β) Επίσης θα ήθελα τις συμβουλές σας για το πως να ζευγαρώσω τις λάμπες και ποιό από τα δυο ζευγάρια να έχω για κύριο (περισσότερες ώρες).
Έχω τις εξής τέσσερεις (4) λάμπες:
  1. Juwel High-Lite Nature (4100 kelvin)
  2. Sera Plant Color T5 (4900 kelvin)
  3. Juwel High-Lite Colour (6400 kelvin)
  4. Sylvania Grolux T5 (9000 kelvin)
Τα φωτιστικά είναι δύο, οπότε θα μπορώ να τις ανάβω ανά ζευγάρια. Ποιά μου προτείνεται να είναι αυτά και ποιό από τα δύο να έχω ως κύριο; Να διευκρινίσω σε αυτό το σημείο πως τα φωτιστικά είναι στημένα με τέτοιο τρόπο ώστε η μία λάμπα απ' το καθένα θα είναι μπροστά και η άλλη πίσω. Οπότε το κάθε ζευγάρι πρέπει να έχει μια λάμπα με χαμηλά kelvin (4100 ή 4900) και μια με υψηλά (6400 ή 9000).
Περιμένω λοιπόν απόψεις...



ΥΓ Η σκέψη η δική μου, όσο αφορά τα ζευγάρια είναι:
  • Α ζεύγος (κύριο): 1 & 3 (Τις Juwel δηλαδή μαζί)
  • Β ζεύγος: 2 & 4 (Την Sera με την Sylvania δηλαδή μαζί)
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-15, 18:49
giorgosmarios Ο χρήστης giorgosmarios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2012
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Τα ψηλα κελβιν συνηθως πανε μπροστα.
Με τη διαφορα θα αναβουν?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-11-15, 19:10
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Για ποιο λογο ψαχνεσαι για καλυτερο οπτικό η φωτοσυνθετικο αποτελεσμα;
Για φωτοσυνθεση
ειναι και συναρτηση του τι φυτά εχεις και σε ποια σημεια μεσα στο ενυδρειο, οι λαμπες που έχεις καλυπτουν ολο το φασμα και αυτο ειναι οτι καλύτερο.
Εγω ας πουμε που εχω κοκκινα φυτα τερμα πισω εχω βαλει εκει τις λαμπες ψυχρού φωτός.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-15, 19:24
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παρε δυο-τρεις-οσες χρειαζεσαι φτηνες λαμπες απο Καυκα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-15, 19:41
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgosmarios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψηλα κελβιν συνηθως πανε μπροστα.
Με τη διαφορα θα αναβουν?
Λέω να ξεκινήσω με 2 ώρες διαφορά. Βλέποντας και κάνοντας.
Για παράδειγμα:
¶νοιγμα
  • 16:00 το πρώτο ζεύγος (κύριο)
  • 18:00 το δεύτερο ζεύγος
Κλείσιμο
  • 22:00 το δεύτερο ζεύγος
  • 00:00 το πρώτο ζεύγος (κύριο)
Σύνολο φωτοπεριόδου: 8ώρες
Α ζεύγος: 8 ώρες
Β ζεύγος: 4 ώρες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιο λογο ψαχνεσαι για καλυτερο οπτικό η φωτοσυνθετικο αποτελεσμα;
Για φωτοσυνθεση
ειναι και συναρτηση του τι φυτά εχεις και σε ποια σημεια μεσα στο ενυδρειο, οι λαμπες που έχεις καλυπτουν ολο το φασμα και αυτο ειναι οτι καλύτερο.
Εγω ας πουμε που εχω κοκκινα φυτα τερμα πισω εχω βαλει εκει τις λαμπες ψυχρού φωτός.
Το έψαξα αρκετά πριν τις αγοράσω. Είχα θέμα με το μήκος τους. Το φωτιστικό παίρνει 43,8cm λάμπες και δυσκολεύτηκα κάπως στην επιλογή. Αν μπορούσα να βρω τις Dennerle εδώ στην Ελλάδα, θα έπαιρνα μια special plant (3000 kelvin) και μια Amazon-Day (6000 kelvin) αντί για τις Juwel (Nature και Colour), αλλά δυστυχώς όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα κάτι. Από το aquaristic έπρεπε να επιβαρυνθω άλλα 20¤ μεταφορικά, οπότε και αποφάσισα να δοκιμάσω με αυτές τις Juwel.
Θέλω να έχω όσο είναι δυνατόν καλύτερο φωτοσυνθετικο αποτελεσμα. Οι λάμπες θα μπούν 2 μπροστά και 2 πίσω. Στη μέση φαντάσου πως είναι το σώμα του φωτιστικού. Κάτι σαν του ρίο.
Τι πρωτείνεις;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρε δυο-τρεις-οσες χρειαζεσαι φτηνες λαμπες απο Καυκα.
Έχω ήδη στην κατοχή μου τις 4 που προανέφερα, με τις δύο (Juwel Colour και Sera Plant Color) να δουλεύουν αυτή τη στιγμή.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 11-11-15 στις 19:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-15, 07:10
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Εγω τις ειχα ετσι juwel nature - juwel color μολις εβαλα την οσραμ αποφασισα να παω ετσι

Osram 6500 - juwel colour - juwel nature

Αλλα για τον νλογω που ειπε ο john πιο πανω..
στη μεση και πισω εχω τα πιο δυσκολα και με εντονα χρωματα φυτα + ηθελα να αποφυγω οσο μπορω την green spot απο μπροστα.

Εγω θα τις εβαζα απο πισω προς τα εμπρος
Juwel colour - Sera plan -grolux - nature

στην main σου να ειναι μια με υψηλα κελβιν και μια με χαμηλα εγω προτεινω.
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-15, 15:13
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnreta Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω τις ειχα ετσι juwel nature - juwel color μολις εβαλα την οσραμ αποφασισα να παω ετσι

Osram 6500 - juwel colour - juwel nature

Αλλα για τον νλογω που ειπε ο john πιο πανω..
στη μεση και πισω εχω τα πιο δυσκολα και με εντονα χρωματα φυτα + ηθελα να αποφυγω οσο μπορω την green spot απο μπροστα.

Εγω θα τις εβαζα απο πισω προς τα εμπρος
Juwel colour - Sera plan -grolux - nature

στην main σου να ειναι μια με υψηλα κελβιν και μια με χαμηλα εγω προτεινω.
Να δώσω λίγο μια εικόνα πως είναι η διάταξη των φωτιστικών.
Φωτιστικό Α
Φωτιστικό Β
Διάταξη
Β1-Α1-Α2-Β2

Με αυτά τα δεδομένα, σκέφτομαι να μπούν ως εξής (από πίσω προς τα εμπρός):
Juwel Nature - Sera Plant Color - Sylvania Grolux - Juwel Colour
Με κύριο φωτιστικό το Β.

Αυτό που με απασχολεί είναι η σειρά περισσότερο. Μήπως θα ήταν καλύτερα να μπούν ανάποδα; Δηλαδή με τον πρακάτω τρόπο
(από πίσω προς τα εμπρός);
Juwel Colour - Sylvania Grolux - Sera Plant Color - Juwel Nature

__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-15, 18:21
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Μπορεί να συζητάμε επι μέρες για το αν πρέπει να μπούν με σειρά 1-2-3-4, 1-4-2-3 ή 4-3-2-1 αλλά

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Για φωτοσυνθεση
ειναι και συναρτηση του τι φυτά εχεις και σε ποια σημεια μεσα στο ενυδρειο, οι λαμπες που έχεις καλυπτουν ολο το φασμα και αυτο ειναι οτι καλύτερο.
Εγω ας πουμε που εχω κοκκινα φυτα τερμα πισω εχω βαλει εκει τις λαμπες ψυχρού φωτός.
αυτός είναι ο κανόνας !

Για το ποιά λάμπα και με ποιά σειρά πρέπει να την βάλεις ώστε να πάρεις τα καλύτερα αποτελέσμα παίζει ρόλο τι φυτά έχεις και που και τι διαμόρφωση έχει ο βυθός του ενυδρείου (αν έχει επίπεδα).
Ξεκίνα με αυτό το κριτήριο και μετά μπορείς να κάνει αλλαγές ώστε να πάρεις πιθανόν κάτι καλύτερο.
Αλλωστε, ότι και να λέμε εμείς τώρα, τα φυτά σου τελικά είναι αυτά που θα μιλήσουν και θα σου δείξουν ποιά διαρρύθμιση προτιμούν περισσότερο ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-15, 22:21
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να συζητάμε επι μέρες για το αν πρέπει να μπούν με σειρά 1-2-3-4, 1-4-2-3 ή 4-3-2-1 αλλά



αυτός είναι ο κανόνας !

Για το ποιά λάμπα και με ποιά σειρά πρέπει να την βάλεις ώστε να πάρεις τα καλύτερα αποτελέσμα παίζει ρόλο τι φυτά έχεις και που και τι διαμόρφωση έχει ο βυθός του ενυδρείου (αν έχει επίπεδα).
Ξεκίνα με αυτό το κριτήριο και μετά μπορείς να κάνει αλλαγές ώστε να πάρεις πιθανόν κάτι καλύτερο.
Αλλωστε, ότι και να λέμε εμείς τώρα, τα φυτά σου τελικά είναι αυτά που θα μιλήσουν και θα σου δείξουν ποιά διαρρύθμιση προτιμούν περισσότερο ...
Επίπεδα δεν έχω, απλά η μεγαλύτερη μάζα των φυτών είναι από τη μέση και πίσω με τα ψηλότερα φυτά στο πίσω μέρος. Μπροστά όμως έχω γρασιδάκι (Marsilea hirsuta) και μπροστά απο κάτι πέτρες, οι οποίες είναι ακριβώς στη μέση, έχω hemianthus callitrichoides ''cuba'' (αν δεν κάνω λάθος), όπου σκοπό να το αναπτύξω προς τα εμπρός.
Εσύ τι λες μετά απ' αυτά;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-15, 22:51
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Αν δεν κάνω λάθος μιλάς για τέσσερεις 24άρες λάμπες άρα 96 βατ συνολικά. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-11-15, 23:09
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν κάνω λάθος μιλάς για τέσσερεις 24άρες λάμπες άρα 96 βατ συνολικά. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;
Ναι, 4 Χ 24W. Μεικτά είναι 120. Καθαρά, απ' ότι έχω υπολογίσει κάπου στα 85. Απλά έχω ύψος (καθαρό - επάνω μέρος βυθού ως τις λάμπες) 45εκ .
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-15, 23:47
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Τα συνολικά βατ που έχεις είναι καλά, οι 45 πόντοι βέβαια για 24 άρες είναι αρκετό ύψος.
Εγώ στο παρελθόν σε ενυδρείο 240 lt με 4X54 watt (2 grolux, 1 sera plant, 1 day light) είχα βάλει τις δύο grolux (με κοινό on/off) στην μέση ως κύριο φωτισμό, την sera πίσω μιας και τα φυτά στην πλάτη ήταν νορμάλ απαιτήσεων και την daylight μπροστά γιατί είχα χαλάκι από cuba.
Σφαίρα πήγαινε, σφαίρα πήγε και από την στιγμή που αποφάσισα να βγάλω τελείως την daylight και να βάλω τρίτη grolux. Στο τέλος έβαλα όλες grolux και δεν είχα πια κανένα δίλημα ποιά θα βάλω και που
Το βασικό είναι να έχεις αρκετό και βέβαια ποιοτικό φωτισμό. Από την στιγμή που έχεις, μικρές θα είναι διαφορές αν τις βάλεις με την Χ ή την Ψ διάταξη...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-11-15, 00:06
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα συνολικά βατ που έχεις είναι καλά, οι 45 πόντοι βέβαια για 24 άρες είναι αρκετό ύψος.
Εγώ στο παρελθόν σε ενυδρείο 240 lt με 4X54 watt (2 grolux, 1 sera plant, 1 day light) είχα βάλει τις δύο grolux (με κοινό on/off) στην μέση ως κύριο φωτισμό, την sera πίσω μιας και τα φυτά στην πλάτη ήταν νορμάλ απαιτήσεων και την daylight μπροστά γιατί είχα χαλάκι από cuba.
Σφαίρα πήγαινε, σφαίρα πήγε και από την στιγμή που αποφάσισα να βγάλω τελείως την daylight και να βάλω τρίτη grolux. Στο τέλος έβαλα όλες grolux και δεν είχα πια κανένα δίλημα ποιά θα βάλω και που
Το βασικό είναι να έχεις αρκετό και βέβαια ποιοτικό φωτισμό. Από την στιγμή που έχεις, μικρές θα είναι διαφορές αν τις βάλεις με την Χ ή την Ψ διάταξη...
Σ' ευχαριστώ πολύ φιλαράκι για τις συμβουλές σου! Κατατοπιστικότατος!!! Με το ύψος το ξέρω πως έχω θέμα. Τόσο καιρό ήμουν με 2 λάμπες όπου αργότερα έβαλα ανακλαστήρες. Δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά. Είμαι περίεργος τώρα τι θα κάνουν οι τέσσερεις με ένα ανακλαστήρα η κάθε μια...
Η επόμενη δοκιμή μου είναι με προβολείς λεντ αν και θα το παλέψω αρκετό καιρό με διάφορους πειραματισμούς, με τις λάμπες μιας και έδωσα αρκετά χρήματα για την αναβάθμιση του φωτισμού. Οι τέσσερεις λάμπες και οι δύο ανακλαστήρες είναι καινούργια. Το δεύτερο φωτιστικό μαζί με τους άλλους δύο ανακλαστήρες αγοράστηκαν και αυτά τώρα αλλά μεταχειρισμένα. Με την επιλογή των λαμπτήρων, πιστεύω πως αν δεν έκανα την καλύτερη, έκανα μια αρκετά καλή επιλογή. Ήθελα πάση θυσία να βάλω την Sera Plant, γιατί σε άλλο ενυδρείο είχα δει φοβερά αποτελέσματα με το που την έβαλα. Και να φανταστείς πως είχα μόνο μια λάμπα (Τ8 )!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-11-15, 00:06
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα συνολικά βατ που έχεις είναι καλά, οι 45 πόντοι βέβαια για 24 άρες είναι αρκετό ύψος.
Εγώ στο παρελθόν σε ενυδρείο 240 lt με 4X54 watt (2 grolux, 1 sera plant, 1 day light) είχα βάλει τις δύο grolux (με κοινό on/off) στην μέση ως κύριο φωτισμό, την sera πίσω μιας και τα φυτά στην πλάτη ήταν νορμάλ απαιτήσεων και την daylight μπροστά γιατί είχα χαλάκι από cuba.
Σφαίρα πήγαινε, σφαίρα πήγε και από την στιγμή που αποφάσισα να βγάλω τελείως την daylight και να βάλω τρίτη grolux. Στο τέλος έβαλα όλες grolux και δεν είχα πια κανένα δίλημα ποιά θα βάλω και που
Το βασικό είναι να έχεις αρκετό και βέβαια ποιοτικό φωτισμό. Από την στιγμή που έχεις, μικρές θα είναι διαφορές αν τις βάλεις με την Χ ή την Ψ διάταξη...
+1000
εγω βεβαια παλι θα πω το ιδιο, η γκρολουξ εχουν θεμα με τα κοκκινα φυτα
Εδω το δικό μου με μια daylight μη ενυδρειακή απο πανω απο την αλτερνανθερα και μια γκρολουξ πανω απο την λουντβιχια η διαφορα ειναι εμφανής
Το ενυδρειο ειναι φρεσκοστημένο

http://youtu.be/OF1uvckz0yI

http://youtu.be/OF1uvckz0yI" width="425" height="344">http://youtu.be/OF1uvckz0yI" />BORKED
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-11-15, 00:09
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
+1000
εγω βεβαια παλι θα πω το ιδιο, η γκρολουξ εχουν θεμα με τα κοκκινα φυτα
Εδω το δικό μου με μια daylight μη ενυδρειακή απο πανω απο την αλτερνανθερα και μια γκρολουξ πανω απο την λουντβιχια η διαφορα ειναι εμφανής
Το ενυδρειο ειναι φρεσκοστημένο

http://youtu.be/OF1uvckz0yI

http://youtu.be/OF1uvckz0yI" width="425" height="344">http://youtu.be/OF1uvckz0yI" />BORKED
Όταν λες "έχουν θέμα"...;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-11-15, 00:16
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λες "έχουν θέμα"...;
Τα κόκκινα φυτα απορροφούν το μπλε και το πρασινο φάσμα και αντανακλούν το κοκκινο,ενώ τα πράσινα προτιμούν το κοκκινο φάσμα, για αυτο η γκρολουξ ειναι τέλειες για πράσινα φυτα αλλα στα κοκκινα εχουν θεμα αμα θες να κοκκινίσει το φυτό πολυ.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-11-15, 00:35
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα κόκκινα φυτα απορροφούν το μπλε και το πρασινο φάσμα και αντανακλούν το κοκκινο,ενώ τα πράσινα προτιμούν το κοκκινο φάσμα, για αυτο η γκρολουξ ειναι τέλειες για πράσινα φυτα αλλα στα κοκκινα εχουν θεμα αμα θες να κοκκινίσει το φυτό πολυ.
Λες δηλαδή η Glolux να μου δημιουργήσει πρόβλημα με τα κόκκινα; Θα την έχω μπροστά εξάλλου, όπου τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν έχω κάτι κόκκινο. Πίσω θα βάλω την Nature όπου εκεί ύπαρχουν 3 κόκκινα και ίσως 1-2 ακόμη αργότερα.
-------------------------
Έχω καταλήξει στην εξής σειρά:
Φωτιστικό Α (4 ώρες)
Φωτιστικό Β (8 ώρες)
Διάταξη
Β1-Α1-Α2-Β2
Από πίσω προς τα εμπρός
Juwel Nature - Sera Plant Color - Sylvania Grolux - Juwel Colour
Με κύριο φωτιστικό το Β.

Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 13-11-15 στις 00:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-11-15, 00:36
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το ύψος το ξέρω πως έχω θέμα. Τόσο καιρό ήμουν με 2 λάμπες όπου αργότερα έβαλα ανακλαστήρες. Δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά.
.................................................. .........................................
Ήθελα πάση θυσία να βάλω την Sera Plant, γιατί σε άλλο ενυδρείο είχα δει φοβερά αποτελέσματα με το που την έβαλα. Και να φανταστείς πως είχα μόνο μια λάμπα (Τ8 )!!!
Στην αποθήκη έχω παρκαρισμένο ένα 80cm 120άρι ακριβώς γιατί είχε 45 πόντους απόσταση από τον βυθό και δυο 24 άρες λάμπες οι οποίες δεν έφταναν ούτε για "ζήτω". Πέρασα τρίτη λάμπα, λίγα πράγματα...
Ψάχτηκα κι εγώ για λεντ, την ίδια στιγμή μου έτυχαν κάτι προβλήματα με το φίλτρο (ευτυχώς δεν είχα ακόμα ψάρια μέσα) τα πήρα στο κρανίο και το έστειλα στα πιτς

Η Sera plant για μένα είναι εξαιρετική λάμπα (σπάνιο για Sera) κυρίως για την απόχρωση που δίνει και το πως αναδεικνύει τα χρώματα φυτών και ψαριών. Παρ' όλα αυτά είμαι φαν την Grolux αν και συμφωνώ 100% στην παρατήρηση ότι τα κόκκινα φυτά δεν είναι το φόρτε της...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-11-15, 00:45
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην αποθήκη έχω παρκαρισμένο ένα 80cm 120άρι ακριβώς γιατί είχε 45 πόντους απόσταση από τον βυθό και δυο 24 άρες λάμπες οι οποίες δεν έφταναν ούτε για "ζήτω". Πέρασα τρίτη λάμπα, λίγα πράγματα...
Ψάχτηκα κι εγώ για λεντ, την ίδια στιγμή μου έτυχαν κάτι προβλήματα με το φίλτρο (ευτυχώς δεν είχα ακόμα ψάρια μέσα) τα πήρα στο κρανίο και το έστειλα στα πιτς

Η Sera plant για μένα είναι εξαιρετική λάμπα (σπάνιο για Sera) κυρίως για την απόχρωση που δίνει και το πως αναδεικνύει τα χρώματα φυτών και ψαριών. Παρ' όλα αυτά είμαι φαν την Grolux αν και συμφωνώ 100% στην παρατήρηση ότι τα κόκκινα φυτά δεν είναι το φόρτε της...
Για να δούμε τι θα κάνει η δική μου τετράδα...
Αν και είναι η τελευταία φορά που παλεύω με 55άρι (σε ύψος - μεικτό) ενυδρείο....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-11-15, 00:53
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

sera plant + sera daylight πολυ μπροστα ειδικα οταν εβγαζε για διαστασεις Juwel 45 watt πλεον δεν ξανα βρηκα !
μια χαρα ειναι και η τετραδα σου μην ανυσηχεις καθολου.
και η juwel Καλες ειναι συνηθως τις κραζουν σε σχεση τιμης-αποδοσης
αντε περιμενουμε και παρουσιαση.
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-11-15, 00:54
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να δούμε τι θα κάνει η δική μου τετράδα...
Αν και είναι η τελευταία φορά που παλεύω με 55άρι (σε ύψος - μεικτό) ενυδρείο....
Μια χαρα θα παει,εννοείται με μπουκαλα και λιπανση, εγω ετοιμάζω τωρα και ενα με 30 ύψος 45 λιτρα και φωτισμο 60 watt
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-11-15, 00:55
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα θα παει,εννοείται με μπουκαλα και λιπανση, εγω ετοιμάζω τωρα και ενα με 30 ύψος 45 λιτρα και φωτισμο 60 watt
Εννοείται με CO2 και λιπάσματα.
Καλά εσύ το τερμάτισες!!!
Καλή επιτυχία!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σειρά υλικών tsoum Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 18-02-12 23:05
Ενυδρεία εν σειρά !!! naias Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 10-05-11 22:58
Ήρθε και η σειρά μου... RIO 300 theok1200s Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 10-01-10 12:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08263 seconds with 13 queries