Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-09-15, 13:20
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή Νέο ενυδρείο juwel rekord 600 αλλαγή υλικών-μπόλιασμα

Αγόρασα το juwel rekord 600 για την αδελφή μου . Δεν το έχω παραλάβει και όλα πρέπει να γίνουν αύριο την τελευταία μέρα που θα είμαι Θεσσαλονίκη .


Βγάζω πράσινο και μαύρο σφουγγάρι και βάζω σε ένα ενυδρειακό δίχτυ στη θέση τους το δίκιο μου από στρωμένο ενυδρείο substrat pro . Περίπου 600 ml υπολόγισα θα χρειαστώ.

Νέα σειρά από πάνω προς τα κάτω : ενυδρειακό βαμβάκι , substrat pro, μπλε σφουγγάρι ( λεπτούς πόρους έιδα το έχει).


Αντικαθιστώ την απώλεια στο δίκιο μου φίλτρο με χύμα siporax.το φίλτρο μου είναι eheim Eco pro 300 me 2.8 lt υλικό από πάνω προς τα κάτω substrat pro ,biomech, mech pro σε 3 ίδια καλαθάκια.
Λετέ να ανεβάσω τίποτα αμμωνία εάν του βγάλω 600 ml υλικα μόνο με 3 ραμιρεζι,6 καρδινάλιος ,125 λίτρα φυτεμένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-09-15, 14:28
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα (αν κατάλαβα καλά θα της δώσεις το μισό βιολογικό υλικό, αφού το mech pro δεν προσμετράται), αλλά μόνο με μετρήσεις θα είσαι απόλυτα σίγουρος! Αν δεν έχεις τεστ περιόρισε για καμιά εβδομάδα την τροφή στο δικό σου.

Στο δικό σου φίλτρο να αφαιρέσεις το eheim mech pro και να το αντικαταστήσεις με σφουγγάρι (προτιμότερο για να κρατά τα πολλά από το βιολογικό) ή βιολογικό υλικό. Το φίλτρο σου έχει προφίλτρο μπλε σφουγγάρι, οπότε δεν εξυπηρετεί σε τίποτα, εκτός αν πια ταΐζεις τόσο πολύ και έχεις πολλά φυτά και...
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-09-15, 16:21
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Εχω μετρήσεις και θα παρακολουθώ και τα 2 . Περίπου το 1/3 υπολογίζω α της δώσω για όσο πιο γίνεται πιο σίγουρα αποτελέσματα στο νέο ενυδρείο .

Εχω και πολλα φυτά και πολύ τροφή δίνω οποτε δεν ξέρω εαν θέλει αντικατάσταση το mech pro . Επιπλέον με τα φυτά εχω νιτρικά 2και προσθέτω έτοιμα . Ευχαριστώ πάντως
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-09-15, 16:31
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Εαν η ροή του νερού μέσα στο φίλτρο του rekord είναι από πάνω προς τα κάτω, τότε η σειρά των υλικών καλύτερα να είναι:

ενυδρειακό βαμβάκι, μπλε σφουγγάρι, βιολογικό υλικό.
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-11-15, 09:35
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγόρασα το juwel rekord 600 για την αδελφή μου . Δεν το έχω παραλάβει και όλα πρέπει να γίνουν αύριο την τελευταία μέρα που θα είμαι Θεσσαλονίκη .


Βγάζω πράσινο και μαύρο σφουγγάρι και βάζω σε ένα ενυδρειακό δίχτυ στη θέση τους το δίκιο μου από στρωμένο ενυδρείο substrat pro . Περίπου 600 ml υπολόγισα θα χρειαστώ.

Νέα σειρά από πάνω προς τα κάτω : ενυδρειακό βαμβάκι , substrat pro, μπλε σφουγγάρι ( λεπτούς πόρους έιδα το έχει).


Αντικαθιστώ την απώλεια στο δίκιο μου φίλτρο με χύμα siporax.το φίλτρο μου είναι eheim Eco pro 300 me 2.8 lt υλικό από πάνω προς τα κάτω substrat pro ,biomech, mech pro σε 3 ίδια καλαθάκια.
Λετέ να ανεβάσω τίποτα αμμωνία εάν του βγάλω 600 ml υλικα μόνο με 3 ραμιρεζι,6 καρδινάλιος ,125 λίτρα φυτεμένα
Μια ερωτηση:

Πώς υπολογισες την ποσοτητα βιολογικου υλικου που χρειαζεσαι στο φιλτρο? Υπαρχει καποια εξισωση?

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-11-15, 15:08
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

δε νομίζω να υπάρχει κάποιος τύπος γιατί δε παίζουν ρόλο πόσα λίτρα έχεις αλλά κυρίως πόσα ψάρια και τί είδους ψάρια έχεις.


Στη συγκεκριμένη περίπτωση άφησα το μπλέ υπολόγισα με δοκιμές πόσο χωράει αφού βγάλω το πράσινο σφουγγαράκι. Τελικά κράτησα ένα μέρος από το πράσινο σφουγγαράκι(το έκοψα) και το τοποθέτησα από πάνω πριν από το βαμβάκι.

Συνολικά είχα βάλει νομίζω 250 Ml.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Juwel Rekord 600 tnaforce Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 7 28-02-11 09:12
Αλλαγή υλικών φίλτρου tasos12 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 23-01-11 00:19
Αλλαγή λάμπας σε jewel Rekord 60 mezedakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 22-12-10 12:03
Προτάσεις για ενυδρείο Juwel Rekord 60. Kisifer Αρχάριοι γλυκού νερού 14 29-05-08 16:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03507 seconds with 13 queries