Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αναγνωρίσεις ειδών

Αναγνωρίσεις ειδών Το είδατε και δεν ξέρετε τι είναι? Εδώ...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-07-10, 01:32
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Talking Τί ψάρια είναι αυτά και ζήσανε 3 χρόνια;;;

Καλησπέρα στην ομάδα... Μια εισαγωγή πρώτα...

Μου χάρισε ένας φίλος ένα ενυδρείο διαστάσεων 30χ60χ30 με φωτισμό (ροζ φωτίζει) και καπάκι, πολύ καλή κατάσταση θα έλεγα, με λίγες βελτιώσεις είναι super... Θα το βάλω στην συλλογή μου με τα υπόλοιπα 2 που έχω (με guppy τα άλλα)... Μαζί μου έδωσε και μια τροφή Sera Vipan που έπερνε πάντα από petshop, δεν νομίζω ότι είναι η κατάλληλη αλλά μέχρι να δω τί ψαράκια πήρα...

Το ενυδρείο ήταν σε άθλια κατάσταση (θέλει ακόμα περιποίηση, σιλικόνη ενίσχυση, καλύτερο καθάρισμα να φύγουνε τα άλατα, κάνα επιπλάκι...), σιχάθηκα να καθαρίσω κάτι πετραδάκια λευκά-καφέ που είχε στον πάτο και τα πέταξα κατευθύαν με το πλύσιμο που του έκανα, το φίλτρο είναι ένα 300άρι, μάρκα μ' έκαψες, μου είπε ότι χάλασε αλλά μόλις έβγαλα μισό ποτήρι λάσπη ήρθε στα καλά του κ δούλευε μόνο με ένα σφουγγαράκι που του είχε...

Τώρα, μαζί πήρα και τα ψαράκια που είχε μέσα, ήθελε να τα πετάξει αλλά τα λυπήθηκα, μιας και 3 χρόνια όπως μου είπε τα είχε και λέω αφού σου ζήσανε έτσι όπως τα έχεις 3 χρόνια είναι ήρωες, αξίζουν μια καλύτερη ζωή!!!

Θα ήθελα εκτός από το αγγελόψαρο και τον "γλύφτη" (που έχει φτάσει τα 20cm) να μου πείτε τι είναι τα υπόλοιπα και τί περιβάλλον θα μου προτείνατε, βράχους, φυτά, μοπάνι...

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-07-10, 08:29
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Βλέπω ένα Puntius titteya (Cherry Barb) http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Puntius%20titteya.htm ,
ένα corydoras aeneus (Bronze Cory) http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/C_aeneus.htm ,
ένα Gymnocorymbus ternetzi (White Skirt Tetra ή χήρα) http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...s_ternetzi.htm
έναν Hypostomus plecostomus (κοινό πλέκο) http://www.fishlore.com/Profiles-Pleco.htm
κι ένα Pterophyllum scalare (αγγελόψαρο) http://www.aquaticcommunity.com/cichlid/angelfish.php

Για τις 2 κιχλίδες θα μας πει κάποιος πιο σχετικός από εμένα και αυτό που κρύβεται δεν μπορώ να το αναγνωρίσω.
Τα περισσότερα είναι σε κακή κατάσταση και αυτό που θέλουν είναι 2-3 διαφορετικά ενυδρεία με άλλες συνθήκες το καθένα.
Όσο για τον φίλο που στα έδωσε, πες του ότι αποκλείεται να τα έχει 3 χρόνια όλα αυτά μαζί, 3 μήνες ίσως.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-07-10, 08:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Και η 1 κιχλίδα που βλέπω είναι μάλλον κάποιο είδος Aulonocara (θηλυκό).

Ο φίλος σου τα καταμπέρδεψε και τα καταταλαιπώρησε αρκετά. Πρέπει να αποχωριστείς άμεσα την(τις) κιχλίδα(ες) και τον πλέκο που μεγαλώνουν πολύ και να αποφασίσεις απο τα μικρά ποιά θα κρατήσεις για να τους δώσεις τις κατάλληλες συνθήκες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-07-10, 12:22
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

πω πω πόνεσε η καρδιά μου. Σε άθλια κατάσταση τα ψαράκια.

Γνώμη μου χάρισε όλα τα ψάρια και ξαναστήσε το ενυδρειάκι 54 λίτρων με ψαράκια που μπορόυν να ζήσουν σε τόσα λίτρα παρέχοντας τις σωστές συνθήκες.

Το σίγουρο είναι ότι αν όντως έζησαν 3 χρόνια έτσι αυτά τα ψαράκια είναι ήρωες!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-07-10, 13:01
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σίγουρο είναι ότι αν όντως έζησαν 3 χρόνια έτσι αυτά τα ψαράκια είναι ήρωες!
Μάρτυρες!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-07-10, 13:26
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Λοιπόν, παιδία όντως μου το επιβεβαίωσε ο φίλος, ότι τα έχει 3 χρόνια και είχε άλλο ένα αγγελόψαρο αλλά πέθανε μου είπε... Μάλιστα μου είπε ότι του το κάνανε δώρο με τα ψάρια μαζί...

Τέλος σας βάζω μερικές φωτό από το "κομπλεξικό" της παρέας το οποίο δεν ξέρω τί είναι, έχει τεράστια μουστάκια (γατόψαρο;;; παίζει;; ) και κρύβετε συνέχεια κάτω από το διακοσμητικό, έτσι και το μετακινήσεις λίγο χαλάει τον κόσμο μέχρι να το βρει...
Όταν το έβγαλα δε από το ενυδρείο το διακοσμητικό, χτυπιόταν μέσα στο ενυδρείο, κουτούλαγε τα τζάμια, πήδαγε εκτός νερού, σας τρελό έκανε!!!
Τί ψυχολογικά έχει, μόνο αυτό τα ξέρει...



-------------------------------------------
Όπως είπα αυτά που βλέπετε δεν είναι τίποτε, το "σκατό" είχε κάνει στρώμα κανονικό επάνω στα χαλίκια, τα οποία όχι απλά βρώμαγαν, αηδίασα να τα πιάσω και τα άδειασα σε ένα άδειο οικόπεδο δίπλα στο σπίτι μου και γύρισα ανάποδα όλο το ενυδρείο και με το λάστιχο τα έδωσα δρόμο τα υπόλοιπα...

Βλέπω έχει και "χωριανούς" το forum (Περαία-Θεσ/νίκης)...

Λοιπόν επειδή φεύγω σήμερα διακοπές, κανονίστε μετά της 2 Αυγούστου, στείλτε μου πμ, τί θέλετε ή αν έχετε κάποιον που να θέλει τα ψαράκια και τα δίνω αν είναι όλα και τον πλέκο μπορείτε να τον κάνετε και στο τηγάνι (όπως είπε η μάνα μου όταν τον είδε)...

Και κάτι τελευταίο, έχω άλλα 2 ενυδρεία με guppy, γίνετε να συνδυάσω κάποιο από αυτά τα ψαράκια με τα guppy;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-07-10, 18:32
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Ψυχολογικά δεν έχει το κατακαυμένο το ψαράκι αλλά πιθανον να έχει ο φίλος σου ο "φιλόζωος" που αφού δεν κατάφερε να τα κάνει να ψοφήσουν ήθελε να τα σκοτώσει αλλιώς στο τέλος..


τέσπα....




Τέσπα..αν θες να ασχοληθείς και με άλλα ψάρια εκτός απο τα γκάπυ διάβασε για το μέγεθος τους, τις απαιτήσεις τους σε νερό(μαλακό-σκληρό-πεχα) επιθετικότητα, αφού διαβάσεις πρώτα 5 βασικά πράγματα για τα ενυδρεια εδω στο gab(μπες ενοτητα αρχαριοι και δες τα υπομνηματα) επισης δες και το http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm (για τα ψαρια)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-07-10, 23:24
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι παιδιά... Τις κιχλίδες θα τις κρατήσω κατά πάσα πιθανότητα, διαβάζω μανιωδώς εδώ στο gap τα άρθρα για τα εν λόγο ψαράκια, βρήκα και ένα ακόμα forum που μιλάει μόνο για κιχλίδες και διαβάζω και από εκεί και κρατάω και σημειώσεις...

Μόλις γυρίσω από τις διακοπές θα ενημερώσω ξανά στο θέμα με τις πωλήσεις για τα ψαράκια που θα χαρίσω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-07-10, 00:58
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Το αγγελόψαρο δεν βλέπω να είναι και πολύ καλά, και γενικά όλα τα ψάρια είναι στρεσαρισμένα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι είναι αυτό???? fitos100 Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 27-12-09 08:20
Τι είναι αυτό; ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΣ Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 2 21-02-08 16:50
Τι ψάρια είναι αυτά;;; ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 1 19-04-07 23:56
τι είναι αυτό.. soulmate Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 09-12-04 16:13
Τί είναι αυτό? x-nos Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 2 17-06-04 02:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05180 seconds with 13 queries