Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-09-07, 00:34
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή Rineloricaria eigenmanni

Στο 120λιτρο φυτεμενο που θα φιλοξενισω το ζευγαρι με τα σκαλαρια μου σκεφτομουν να βαλω ενα ζευγαρι απο αυτον τον πλεκο.Εχω χαλικι 1-1,5χιλ και αρκετα πλατυφυλλα φυτα που διαβασα οτι τους αρεσουν.Το τανκ εχει διαστασεις 1Χ30Χ40.

1)σαν ειδος διαβασα πως ειναι φιλησυχο.Υπαρχει περιπτωση να τρωει σκαλαροαυγα?
2)θερμοκρασιες διαβασα οτι ταιριαζουν οπως και ποιοτητα νερου.Θα χει προβλημα με τον εντονο φωτισμο?
3)ετσι οπως ειναι το ακουασκεηπινγκ με περιοριζει στο να μπει ριζα και PVC σωληνας για αναπαραγωγη.Παρολα αυτα διαβασα οτι γεννανε και σε ανοιχτο χωρο

Μπορω να το βαλω αυτο το ψαρι η δεν κανει το ενυδρειο?Αν δεν κανει καποιο αλλο ειδος που να μπορω να αναπαραγω σε αυτο το ενυδρειο?
Το πλεκο αυτον καθως διαβασα οτι ειναι WC θα τον βαλω μολις ξεμπερδεψω με ph controllers,Co2 κτλ.Εχω 1000λ/ω ονομαστικη ροη(eheim1000)

Υποψιν οτι θα μετακινησω εκει και το ζευγαρι ραμιρεζι καθως και σκεφτομαι για κανα κοπαδοψαρο ισως bleeding heart.
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-07, 17:29
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ναι,μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι από αυτό το είδος...Αρκεί όμως να έχεις και κάποια ανοιχτά μέρη χωρίς φυτά,μόνο με άμμο καθώς τους αρέσουν και πρέπει να υπάρχουν στο ενυδρείο τους...Το υπόστρωμμα 1-1,5χιλιοστά είναι άμμος ή χαλίκι;(δεν ασχολούμαι ποτέ με τα χιλιοστά όταν διαλέγω υπόστρωμμα,απλά διαλέγω κάτι τόσο ή και πιο ψιλό από την θαλασσινή άμμο...)Είναι λοιπόν ψιλή άμμος το δικό σου ή λεπτό χαλίκι;Αν είναι χαλίκι,καλό θα ήταν να το άλλαζες σε άμμο πρωτού βάλεις αυτό το ψάρι καθώς έχει ευαίσθητα μουτσάκια στο στόμα...Επίσης,είναι απαραίτητο να έχεις και μερικά μεγάλα ξύλα για να μπορεί αν έχει κάποιο άνετο μέρος να κρυφτεί...Σωλήνας ή κούφιο ξύλο δεν είναι απαραίτητα για την διατήρηση αυτού του ψαριού παρα μόνο για καλύτερες πιθανότητες αναπαραγωγής...
Πράγματι,υπάρχουν αναφορές(και φωτό)από κάποια Rineloricaria που έχουν ξευγαρώσει πάνω σε φύλλα Echinodorus,επειδή όμως αυτά δεν είναι R. eigenmanni,καλό είναι να είμαστε επιφυλακτικοί...Δεν είναι σίγουρο οτι όλα τα Rineloricaria θα ζευγαρώσουν σε ανοιχτά μέρη...Η πλειοψηφία και παρα πάνω των αναπαραγωγών έχουν γίνει με σωλήνα pvc ή μπαμπού...

Σχετικά με το αν τρώει σκαλαροαυγά,αυτό μπορώ να στο ΕΓΓΥΗΘΩ!!!! Τρελένονται για φρέσκα αυγά ψαριών και δεν αντιμετωπίζουν το παραμικρό πρόβλημα στο να τα φάνε την νύχτα...Το δικό μου το είχα πιάσει στα πράσσα(μαζί με τον Hemiancistrus subviridis μου και το Platydoras costatus μου )να έχει πέσει με τα μούτρα στα αυγά των Microgeophagus ramirezi μου είχαν μόλις ζευγαρώσει το απόγευμα της ίδιας μέρας...Οι γονείς τα είχαν παίξει όπως καταλαβαίνεις... Την επόμενη μέρα το φύλλο Echinodorus στο οποίο γέννησαν τα ramirezi ήταν καθαρό...
Όχι,δεν θα έχει πρόβλημα από τον εντονο φωτισμό αρκεί να του έχεις σκιερά μέρη από ξύλα καθώς και ξερά φύλλα στον βυθό για να μπορεί να κρύβεται όποτε θέλει...Εκτιμά ιδιαίτερα τα μεγαλούτσικα ξερά φύλλα καθώς και τα ψηλά ξύλα που φτάνουν μέχρι την επιφάνεια καθως τους αρέσει να κοιμοίνται στα μεσόνερα και όχι στον πάτω...
Τα ramirezi δεν θα τους πειράξουν...Τώρα από κοπαδόψαρα,ψάχτο πολύ το θέμα γιατί πολλά τους τσιμπάνε τα fillaments της ουράς...Τα cardinal είναι πολύ καλά στη συμπεριφορά και δεν τους πειράζουν...Από την άλλη στο μέλλον ίσως γίνουν φαί των αγγελόψαρων...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-07, 17:40
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Λοιπον εχουμε και λεμε....Ειναι χαλικακι το πιο λεπτο που κυκλοφορει.Μετα δεν πηγα σε αμμο γιατι ο αρχικος στοχος ηταν φυτεμενο.Παντος ειναι πολυ λεπτο χαλικι.Τωρα για ξυλα ο χωρος εχει ηδη καλυφθει κατα πολυ οποτε δεν με παιρνει.Δεν με βολευει και το πλατος για να βαλω καποια καλη ριζα(30).Τωρα με τα αυγα με προβληματισες....Το ενυδρειο το ξεκινησα για το καημενο το ζευγαρι των αγγελοψαρων μου που σημερα μαλιστα κανει 3η προσπαθεια...Προφανως ακαρπη εκτος και αν παρω κανα μπλε του μεθυλενιου(αληθεια που βρισκω τετοιο?!) Υπαρχει κανα ειδος πλεκο που να μην του αρεσεουν τα αυγα?Δεν αρεσουν σε ολο το κοσμο τα αυγα!Δεν εχουμε κανα αλεργικο στα ψαρια?! Μετα παλια καψουρα ειναι και τα corydoras palateus.Ξερω δεν θελουν πανω απο 25 βαθμους αλλα απο την αλλη εγω σκεφτομαι πλεον να τη κραταω γυρω στα 24 για να επιβραδυνω τις αναπαραγωγες των σκαλαριων και οταν θελω να τα ζευγαρωσω 27,5....Για κοπαδοψαρο αν βαλω η blood heart η καρδιναλιους(7-8 )...
Ασε,θελω και τη πιτα καλη και το σκυλο χορτατο!!
__________________
~OPEL~

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 19-09-07 στις 10:07
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-07, 10:16
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Η άμμος είναι απαραίτητη γιατι αλλιώς τραυματίζονται τα μουστάκια τους όταν σκάβουν...Και τα φυτά μια χαρά τα πάνε στην άμμο...
Ξύλα πάντα μπορούν να μπούν,αρκεί αν το θέλει κάποιος...Και στο κάτω κάτω αλλάξεις το aquascape αν δεν μπορείς να βάλεις όπως το έχεις τώρα....
Όλοι οι pleco τρώνε τα αυγά εκτός από μερικά μικρά είδη όπως τα Otociclus που συνήθως δεν τα πειράζουν...Οι Otocinclus όμως από την άλλη δεν έχουν την χάρη των μεγαλύτερων pleco...Είναι όμως φυσικά πολύ πιο κατάλληλοι για φυτεμμένα απότι όλοι οι άλλοι...
Υπάρχουν άλλα Corydoras που ζουν σε υψηλές θερμοκρασίες μια χαρά,γιατί να πάρεις τα paleatus που θέλουν πιο χαμηλές;Κοίτα λίγο το θέμα πρόταση Corydoras pleco για να δεις τα κατάλληλα είδη Corydoras...
Τα blood heart δεν ξέρω αν σκίζουν πτερύγια ή όχι...Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον που έχει εμπειρία μαζί τους...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-07, 11:22
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η άμμος είναι απαραίτητη γιατι αλλιώς τραυματίζονται τα μουστάκια τους όταν σκάβουν...
Αν το χαλικι ειναι ψιλο και στρογγυλεμενο δεν χαλαει μουστακια.
Παράθεση:
Και τα φυτά μια χαρά τα πάνε στην άμμο...
Με την προυποθεση καλης συντηρησης - "πηρουνιασμα" της αμμου συχνα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-07, 12:11
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Για τον συγκεκριμμένο pleco και άλλους των γενών Planiloricaria,Pseuhemiodon,Hemiodon κ.α. ,δεν ξέρω κατα πόσον αρκεί το ψιλό στρογγυλεμμένο χαλίκι...Τα μουστάκια τους είναι πολύ ψιλά και τα χώνουν μέσα του για να βρουν τροφή...

Με Rineloricaria και άλλα sand-dwelling Loricariids,η άμμος δεν αναπτύσσει επικίνδυνους θύλακες αερίων καθώς την ανακινούν...Οπότε δεν υπάρχει ανάγκη για κάτι τέτοιο παρα μόνο αν είναι πάρα πολύ παχύ το υπόστρωμμα(πάνω από 4-5εκ.)...Φυσικά αυτή είναι μια πολύ καλή πρακτική γενικά
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 19-09-07 στις 12:43
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-07, 15:16
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν η αμμος (οσο ψιλη κι αν ειναι) ειναι rough, μπορει να ειναι χειροτερη απο ενα στρογγυλεμενο ψιλο χαλικι.

4-5 εκ δεν αρκουν για ριζες μετριων προς μεγαλων φυτων - εξ ου και η διευκρινηση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-07, 15:22
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αυτό πως μπορούμε να το ξέρουμε;Ρωτάω γιατι με ενδιαφέρει αυτό το θέμα αλλά δεν έχω βρει κάπου να εξηγείται πως μπορούμε να ξεχωρίσουμε τις διάφορες ποιότητες άμμου...Παντού παίζει το ''άμμος να 'ναι και ότι να'ναι''...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-07, 15:41
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Θα το κοιτάξω αν και δεν έχω πιάσει ποτέ ''άγρια'' άμμο και οπότε δεν ξέρω πως είναι...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-09-07, 16:19
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Palateus γιατι θα εχω μεση θερμοκρασια 24-25 και θα πηγαινει 27 μονο οταν υπαρχει θεραπεια η θελω να εκινησω αναπαραγωγη στα σκαλαρια.Το θεμα ομως ειναι θα τρωνε τα κορυς τα αυγα των σκαλαριων?Θα ειναι ανετα με το χαλικι μου?Με μια ανακαταταξουλα μπορει να μπει μια ριζα...
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-09-07, 16:44
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα περισσότερα Corydoras που ζουν και σε υψηλές θερμοκρασίες,έχουν στο εύρος τους και τις θερμοκρασίες που λες...Απλά κοίτα τα profil τους και θα δεις... Γιατί τόσο πολύ τα θες τα paleatus?
Συνήθως τα Corydoras δεν πειράζουν τα αυγά...Οπότε πιστεύω δεν θα αντιμετωπίσεις τέτοιο πρόβλημα...
Ναι,με το ψιλό στρογγυλεμμένο χαλικι εντάξη θα είναι,αν και η άμμος πάντα υπερέχει...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-09-07, 16:57
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Απλα το χρωμα του μου αρεσει πολυ.Εχει αυτο το περιεργο ιριδιζον μπλε και ειναι φοβερο.Επισης μου αρεσουν τα κοπαδοψαρα,οχι πως τα αλλα κορυς δεν ειναι....Και τα panda βεβαια μαρεσουν αλλα οχι οσο τα αλλα.Αν κινηθω σε κορυς γενικα τι ομαδα θελω?Εμβαδο 1Χ30..Σκεφτομουν τελικη συνθεση
2σκαλαρια
2ραμ
5-7κορυς
6-7καρδηναλιους η καποιο αλλο κοπαδι

Αναπαραγωγες στα 3 πρωτα ειδη θα εχω με την εξης συνθεση?
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-09-07, 16:58
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Θα εχεις, αλλά τα σκαλαρια με τα ραμ θα αλληλοτρωνε τα μικρα...
Και οσα γλυτωνουν, κολατσο για τους καρδιναλιους.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-09-07, 17:05
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Κανενα απολυτως προβλημα τοτε να μην βαλω καρδηναλιους.Ας ειναι και λιγοτερο ιχθυοφορτισμενο στη τελικη.Τα ραμ και τα σκαλαρια δεν φυλανε τα πιτσιρικια τους?Ως τωρα εχω πετυχει να δω μονο αυγα και ποτε μωρα.Ισως δεν ευνοουν και συνθηκες..Με ραμ κορυς και σκαλαρια ολο και κανα μωρο δεν θα γλιτωνει?Τα κορυς θα χουν ελπιδα αναπαραγωγης?
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-09-07, 17:06
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ακόμα καλύτερα χωρίς τα cardinal...
Από Corydoras,τουλάχιστον 6 και χωρίς Cardinal βάζεις και 8 άνετα
Ίσως να γλυτώνει κανα μωρό των σκαλαριών κυρίως...Των ramirezi όμως δεν νομίζω πως έχουν μεγάλες πιθανότητες παρα μόνο αν κάποιο κρύβεται καλά...Όμως μπορείς να αφαιρείς τα αυγά και να βγάζεις τα μικρά σε άλλο ενυδρείο...
Ναι,τα Corydoras θα έχουν ελπίδα αναπαραγωγής αλλά μωρά θα έχεις μόνο αν δεις και αφαιρέσεις αμέσως μετά την γέννα τα αυγά...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-09-07, 17:07
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Οριακά θα είσαι εντάξη με αυτή την σύνθεση...Από την άλλη, χωρίς το κοπάδι cardinal θα είναι ακόμα καλύτερα από θέμα ιχθυοφότισης...
Από Corydoras,τουλάχιστον 6 και λόγω της σύνθεσης που θες,μόνο 6...
Αν τιθεται θεμα συνθεσης εκτος τανκ και τα ραμ,αλλωστε δεν ειναι και καψουρα μου η αναπαραγωγη τους.Μενουν 2 σκαλαρια και μετα ποσα κορυ?
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-09-07, 17:15
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αυτό το είχα γράψει πριν πεις οτι δεν θα βάλεις τα cardinal...Απλά άργησα να το δημοσιεύσω,γιαυτό και το άλλαξα...
Χωρίς τα ram βέβαια η πιθανότητα να έχεις μωρά σκαλαράκια αυξάνεται σημαντικά καθώς δεν θα τρώγονται...
Corys μέχρι 10...Ανάλογα και με το είδος βέβαια λόγω διαφορών μεγέθους...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-09-07, 17:20
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμα καλύτερα χωρίς τα cardinal...
Από Corydoras,τουλάχιστον 6 και χωρίς Cardinal βάζεις και 8 άνετα

Ναι,τα Corydoras θα έχουν ελπίδα αναπαραγωγής αλλά μωρά θα έχεις μόνο αν δεις και αφαιρέσεις αμέσως μετά την γέννα τα αυγά...
Ναι τωρα την ειδα τη διορθωση!Ευχαριστω πολυ Κωστα!Εχεις δει κανενα μαγαζι που να φερνει συχνα?Αν ναι στειλε μου ενα πμ να χω στα υποψιν
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-09-07, 21:54
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
ΛΠροφανως ακαρπη εκτος και αν παρω κανα μπλε του μεθυλενιου(αληθεια που βρισκω τετοιο?!)
εχει στα φαρμακεια αλλα αμα εχεις σκληρο νερο δεν σε σωζει κιολας αλλα βοηθαει
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-09-07, 22:47
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει στα φαρμακεια αλλα αμα εχεις σκληρο νερο δεν σε σωζει κιολας αλλα βοηθαει
Το διευκρινιζεις λιγο αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-09-07, 23:18
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το διευκρινιζεις λιγο αυτο?

Προφανως Τολη εννοει οτι με GH 10 δεν με σωζουν τα ζουμια.Αν και καποιος συνχομπιστας στη Θεσ/νικη (ας μου θυμισει καποιος το αναλογο ποστ) πετυχε γεννα με 33GH
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-09-07, 23:41
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

το μπλε του μεθυλαινειου προστατευει τα αυγα απο fungus αν το νερο του ειναι αρκετα σκληρο τοτε μπορει να φταιει αυτο οποτε το μπλε δεν θα βοηθησει γενικα βοηθαει αλλα αν δεν σκανε αυγα σε ενυδρειο με σκληρο νερο δεν θα ταν το πρωτο που θα σκευτομουν το μπλε...ελπιζω να εγινα κατανοητος τωρα..
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Rineloricaria, τρώνε άλγη? Strahos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 15 23-06-06 10:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,28907 seconds with 13 queries