Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-03-07, 15:17
rockxk Ο χρήστης rockxk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: megara
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή rio 400

εχω το ριο 400 με μονο εξωτερικο φιλτρο το 2217

η θερμοκρασια ειναι στους 26 βαθμους.
οι μετρησεις που εχω ειναι:

NH4/NH3 = 0
NO2 = 0
NO3 = 5
KH = 6
GH = 10
PH = 7,5

τα ψαρια που εχω ειναι:

6 μελανοταινιες = 2 πικοκ + 4 μποεσμανι
2 σκαλαρια
2 κις γκουραμι
2 λαμπεο = μπικολορ + αλπινο = εχει σταματησει το κυνηγητο

σε αλλο ποστ γραφετε πως τα λεμπεο θα σκοτωνουν τα corydoras οποτε δε μπορω να βαλω.
εξαλλου τη δουλεια των κορυ την κανουν τα λαμπεο.σωστα?
οποτε λεω να βαλω κανα ζευγαρι πλεκο.
ποιο μου προτεινετε?
υποψιν πως ολα τα ψαρια που εχω ειναι μικρα και καποτε θα μεγαλωσουν.
δε θελω και κανα τερας πλεκο ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-03-07, 18:06
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

μπορεις να βαλεις εναν Ancistrus sp. (3)
http://www.planetcatfish.com/catelog...?species_id=49
ταιριαζει στο νερο σου αποσο βλεπω δεν γινεται και μεγαλο αφου θες κατι μικρο μεχρι 12cm ειναι τρωει και αλγη αν και οχι μανιωδως...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-07, 09:06
rockxk Ο χρήστης rockxk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: megara
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

καλημερα,

μου αρεσε ο zebra αλλα ειναι πανακριβος!!!!
λογω του οτι θελω να βαλω δυο θα εχω προβλημα?
συμφωνα με το ενυδρειο μεχρι ποσους ποντους μπορω να παρω?
διοτι οσο μεγαλυτερος τοσο και καλυτερος ετσι?
θα πρεπει να παρω και καποιο ξυλο η καποιο πιθαρι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-03-07, 09:29
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εχεις ενα αρκετα μεγαλο ενυδρειο και μπορεις να κανεις ωραια πραγματα.
Ο zebra ειναι ακριβος γιατι ειναι σπανιος.
Ομως θελει και διαφορετικο νερο απο οτι εχεις.

Μηπως να ξανασκεφτοσουν το συνολικο σχεδιασμο του ενυδρειου?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-03-07, 10:39
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Zebra καλό θα ήταν να μην βάλεις,όχι λόγο τιμής,αλλά λόγο του οτι θέλει πιο όξινο νερό αλλά και κυρίως γιατί είναι πολύ δειλός και φιλήσυχος και δεν θα τα πάει καλά με τα labeo...Επίσης λόγω του οτι είναι υπο εξαφάνιση καλό είναι να παίρνουμε zebra pleco μόνο για προσπάθεια αναπαραγωγής και όχι μόνο επειδή είναι πολύ όμορφοι.
Πράγματι,όσο μεγαλύτερο το τελικό μέγεθος ενός pleco,τόσο πιο πολύ ενδιαφέρεται για τον ιδιοκτήτη του...Αν έφτιαχνες μια καλύτερη σύνθεση μόνο ψαριών από όξινα νερά και είχες σκοπό να αναβαθμίσεις το ενυδρείο στο μέλλον,θα μπορούσες να πάρεις κάποιο από τα μεγαλύτερα είδη Panaque που κατα την γνωμη μου είναι τα πιο όμορφα ψάρια...
Στο ενυδρείο αυτό μπορείς να βάλεις pleco μέχρι 25 εκατοστά,αλλά πιο άνετα είναι μέχρι 20εκατοστά λόγω του μικρού φάρδους της δεξαμενής σου...Αυτό σου δίνει πάρα πολλές όμορφες επιλογές και επομένως θα πρέπει να μας πεις τα γούστα σου και ποια γένη pleco σου αρέσουν περισσότερο...
Αν θες χρησιμοποίησε αυτήν την αναζήτηση του planetcatfish για να πάρεις μια ιδέα για το τι επιλογές έχεις...Στο Family name επέλεξε Loricariidae για να σου βγάλει επιλογές μόνο από pleco και όχι απ'όλα τα γατόψαρα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-03-07, 16:00
rockxk Ο χρήστης rockxk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: megara
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

λοιπον κατεληξα στους δυο παρακατω

1.Leporacanthicus sp. (L326)

2.Leporacanthicus joselimai

ζευγαρι θα κανουν απογονους?


τι χρειαζεται να εχω στο ενυδρειο
Υποψιν το παραπανω σαιτ δε γραφει για ph , gh, kh....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-03-07, 18:05
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Θέλεις Leporacanthicus εε;
Πες μου μόνο τον λόγο γιατι μπορεί να απογοητευτείς...Σου αρέσουν εμφανησιακά ή λόγω των όσον έγραψα για αυτούς;(χάιδεμα,κτλ...)
Οι Leporacanthicus να ξέρεις είναι λιγο δύσκολοι και απρόβλεπτοι pleco...Απαιτούν οπωσδήποτε χαμηλά νιτρικά και σωστή διατροφή...Επίσης προσβάλονται από μια περίεργη ασθένεια της οποίας δεν είναι γνωστή κάποια σίγουρη θεραπεία μέχρι στιγμής κατα την οποία το ψάρι αρχίζει να αναπνέει υπερβολικά γρήγορα και έχει φουσκωμένη κοιλιά και συνεχώς ανεβαίνει και κάθεται όλο και πιο κοντά στην επιφάνεια,μέχρι και που την φτάνει και βγάζει και λίγο έξω το στόμα...Το ψάρι πεθαίνει σε 24 ώρες από τότε που βλέπεις τα πρώτα συμπτώματα...Έτσι έχω χάσει 2 Leporacanthicus και ξέρω πολλούς που έχασαν ολόκληρες ομάδες Leporacanthicus από αυτήν την βρώμοαρρώστεια Επίσης σκάβουν και ξεριζώνουν τα φυτά με μικρό ριζικό σύστημα και είναι γενικώς αρκετά άγριοι...Οι L. joselimai όχι τόσο βέβαια και είναι καλή επιλογή...Το να τους χαιδέψεις όμως είναι αρκετά δύσκολο καθώς είναι πιο δειλά ψάρια από ότι οι μεγαλύτεροι Leporacanthicus...Παρεπιπτώντος τον L326 αποκλείεται να τον βρείς εδώ...Μόνο παραγγελεία από internet μόνος σου αν κάνεις...Ο L. joselimai υπάρχει αυτήν την στιγμή διαθέσιμος σε 2 μαγαζιά της Αθήνας και μπορείς να τον δεις live...Είναι πολύ όμορφος αλλά δεν ξέρω αν θα τα πάει καλά με τους Labeo...Είναι λίγο δειλό ψάρι και μπορεί να τον χτυπήσουν...
Σχετικά με την αναπαραγωγή,μπορεί να γίνει αν και αρκετά δύσκολα...Επίσης το φύλο ξεχωρίζει πολύ δύσκολα αν δεν είχες ποτέ ξανα Leporacanthicus...Εγώ π.χ. πριν τους πάρω μου ήταν αδύνατον...Τώρα όμως,3,5 χρόνια μετά το θεωρώ εύκολο...
Για αναπαραγωγή απαιτούν ροή κάτι που πιστεύω δεν θα αρέσει και πολύ στα αγγελόψαρά σου...Πάντως αν θες να πάρεις γκρουπάκι,πάρε L. joselimai...Οι μεγαλύτεροι Leporacanthicus για να πάρεις πάνω από έναν πρέπει να είσαι σίγουρος για το φύλο γιατι αν πάρεις 2 αρσενικά,κάποια στιγμή θα χάσεις το ένα...είτε από stress είτε από χτυπήματα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-03-07, 14:26
rockxk Ο χρήστης rockxk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: megara
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

εμ! δε μου ταπες αυτα...
εννοειται λογω εμφανισης διοτι δε γνωριζω απολυτως τιποτα
οποτε συμφωνα με τις συνθηκες που επικρατουν στο ενυδρειο μου μπορεις να μου κανεις τη χαρη να μου γραψεις καμια δεκαρια πλεκο απο 15-25εκ για ζευγαρι για να διαλεξω?
φυσικα λογω απειριας να ειναι ευκολοι στη ''χρηση''
υποψιν βεβαια και τα ηδη υπαρχοντα ψαρια ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-03-07, 15:06
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

RIO 400 = 400 λίτρα νερό;
Αν είναι έτσι τότε θα χρειαστείς ενυσχιση της φίλτρανσης.
Το 2217 είναι μικρό για τόσα λίτρα.

ΥΓ.Μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά στο 240 λίτρων μου με δίσκους έχω το 2217 και ένα εσωτερικό 450 λίτρων το οποίο το αποσύρω και βάζω το 2228 εντώς της εβδομάδος.
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-03-07, 10:43
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Πράγματι θα χρειαστείς το διπλάσιο φιλτράρισμα αν θες και pleco...Καλό είναι γύρω στις 10+ φορές ανα ώρα τα λίτρα του ενυδρείου...

Όταν λες για να πάρεις ζευγάρι pleco,θέλεις αυτός να αναπαράγεται εύκολα ή είσαι διατεθειμμένος να προσφέρεις και ροή γύρω από τη σπηλιά του;Χωρίς ροή,η πλειοψηφία των pleco δεν θα αναπαραχθεί,μόνο οι Ancistrus και κάποια whiptail θα αναπαραχθούν,αλλά τα whiptail δεν θα τα πάνε καλά με labeo πιθανώς...
Μια άλλη ερώτηση,σε πειράζει η ξυλόσκονη ή όχι;Σε ρωτάω για να συμπεριλάβω και κάποιους όμορφους ξυλοφάγους pleco ή όχι...Και αυτοί βέβαια απαιτούν ροή αν θες αναπαραγωγή και είναι επίσης αρκετά δύσκολη στην αναπαραγωγή,με μερικά είδη να μην έχουν αναπαραχθεί ποτέ στην αιχμαλωσία.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-03-07, 11:32
rockxk Ο χρήστης rockxk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: megara
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

καλημερα,
το ενυδρειο μου ειναι αυτο:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15863

οποτε μου λες τι πρεπει να προσθεσω για πλεκο.
οσο αφορα για τη ξυλοσκονη μαλλον θα μου αρεσει διοτι τωρα εκει που καταληγει το σωληνακι επιστροφης του νερου προκαλει αναταραχη και γεμιζει το ενυδρειο απο τα φυλλαρακια του ceratophyllum demersum...γινετε χαμος!!!
οποτε γραψε μου τους πλεκο και τι ξυλο ή σπηλια(πιθαρι) θα πρεπει να προσθεσω.
οσον αφορα την αναπαραγωγη μεχρι το καλοκαιρι θα αγορασω ακομα ενα 2217.
περα απο αυτο συμφωνα με τα υπολοιπα ψαρια που εχω θα μπορεσουν να αναπαραχθουν?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-03-07, 12:23
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Οι pleco,επειδή αναπαραγωνται σε σπηλιές,μπορούν και προστατεύουν αποτελεσματικότατα τα αυγά τους και οπότε τα άλλα ψάρια δεν αποτελούν πρόβλημα...Βέβαια τα μωρά μπορεί να φαγωθούν αλλά αν μετακινήσεις την σπηλιά μαζί με τον αρσενικό σε ένα προστατευμένο μέρος(π.χ. άλλη δεξαμενή) αμέσως μόλις σκασουν τα αυγά,θα μπορέσει να τα σώσεις.
Γενικά,οι μικρότεροι pleco είναι αυτοί που αναπαραγωνται ευκολότερα...Στα μεγέθη που λες,ελάχιστοι μπορούν να αναπαραχθούν με σχετική ευκολία...Οπότε πρέπει να θέσεις προτεραιότητες:ή ένα ζευγάρι πολύ όμορφων και ενδιαφέροντων μεγάλων pleco οι οποίοι όμως είναι πολύ αμφίβολο το αν θα πετύχεις αναπαραγωγή και θα πρέπει να το δεις σαν ένα μακροχρόνιο project αν τη θες,ή ένα-δυο ζευγάρια μικρότερων όμορφων και πιο εύκολων στην αναπαραγωγή pleco...Τους δεύτερους θα τους βλέπεις λιγότερο και θα είναι γενικά πιο δειλοί και θα ασχολούνται λιγότερο με εσένα...Οι πρώτοι θα γίνουν με τον καιρό καλοί χαρακτρήρες,θα είναι έξω την περισσότερη ώρα,θα είναι λιγότερο δειλοί και θα έχουν πιο ενδιαφέρουσα συμπεριφορά καθώς θα ασχολούνται και με εσένα...
Τι προτιμάς;
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-03-07, 12:27
rockxk Ο χρήστης rockxk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: megara
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

μαλλον προτιμω ενα ζευγαρι μεγαλους.βεβαια θα τους αγορασω απο μικρους οπως εξαλλου ειναι ολα τα ψαρια μου.
οποτε ποιο ζευγαρι μου κανει?
υποθετω τελικο μεγεθος γυρω στα 20-25εκ ετσι?
για δες και το ενυδρειο μου και πες μου τι πρεπει να προσθεσω για τους πλεκο?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-03-07, 13:04
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σου προτείνω τους εξής:
Panaque L351
Panaque L191Με αυτούς θα χρειαστείς να μεγαλύτερη δεξαμενή σε 5-7 χρόνια καθώς γίνονται ακόμα μεγαλύτεροι,αλλά μεγαλώνουν πολύ αργά,περί τα 2,5εκ. το χρόνο...
Leporacanthicus joselimai,αν προσέξεις αυτά σου είπα για αυτούς...
Baryancistrus demantoides
Hemiancistrus subviridis
Hypostomus L50
Hypostomus cochiodon
Peckoltia sabaji
Hypostomus hemicochliodon
Pseudacanthicus spinosus
Pseudacanthicus L097
Pseudacanthicus L065
Όλοι αυτοι οι pleco είναι δύσκολοι και αμφίβολοι στο διαχωρισμό του φύλλου,ιδιαίτερα όταν είναι ακόμα μικροί...Γιαυτό,καλύτερα να πάρεις 3 από το είδος που θες και όχι μόνο 2 για να περιοριστούν οι τσακωμοί αν έχεις 2 αρσενικούς...Ιδιαίτερα οι Pseudacanthicus που είναι πολύ επιθετικοί,θέλει προσοχή και να δεις να τα πάνε καλά μαζί όταν μεγαλώσουν...Όσο είναι μικροί θα τα πάνε μια χαρά,αλλά όταν μεγαλώσουν πρέπει αν προσέχεις και να βλέπεις οτι δεν υπάρχουν σοβαροί τσακωμοί...Μπορεί ακόμα και να χρειαστεί να δώσεις τον έναν στο μέλλον...Είναι όμως θαυμάσια ψάρια,και αυτοί και οι Panaque και οι Hypostomus...Τέλειοι χαρακτήρες...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-03-07, 13:19
rockxk Ο χρήστης rockxk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: megara
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

οκ ευχαριστω.
θα τους μελετησω και θα σου γραψω σε ποιους καταληγω.
αποριες:
1.σιγουρα αν παρω 3 δε θαχω προβλημα χωρου?
αποκλειονται αυτοι που λες οτι σε 5-7 χρονια θα θελω μεγαλυτερη δεξαμενη
διοτι εκει που εχω το ενυδρειο ειναι οριακα...
2.δε μου ειπες τι ξυλα-σπηλιες θα πρεπει να προσθεσω.
τα 2 ηδη υπαρχον ξυλα να τα ''ριξω'' κατω η να τα αφησω ψηλα ''χιαστη'' οπως τα εχω?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-03-07, 14:13
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Πρώτα θα πρέπει να μου πεις ποιούς θες και μετά θα σου πω για τη διακόσμηση,ανάλογα το είδος και το μέρος που ζει...Αυτό που είναι σίγουρο είναι οτι θα χρειαστείς 2-3 μεγάλα κομμάτια ξύλο,γύρω στο μέτρο σε μήκος ή πολλά 60-80εκ. ώστε να δημιουργήσεις ένα μέρος με πολλά ξύλα οπου οι pleco θα κρύβονται όταν θέλουν αλλά και που θα κυκλοφορούν συχνά...Περισσότερα όταν καταλήξεις στο είδος...
Τα ξύλα που ήδη έχεις άστα έτσι προς το παρόν και βλέπεις όταν βάλεις και τα υπόλοιπα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-03-07, 16:04
rockxk Ο χρήστης rockxk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: megara
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

κατεληξα στα:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind..._view&iden=476

θετικα = 1. χαμηλη ροη
2.μη επιθετικο

αρνητικα = 1.ph:7,4 = εγω εχω 7,5
2.στρεσσαρεται ευκολα απο επιθετικους συγκατοικους

και

http://www.aquazone.gr/index.php?ind..._view&iden=478

εδω βλεπω πως τα δυο ειδη που γραφεις(Baryancistrus demantoides
Hemiancistrus subviridis
τα εχει ως ενα.γιατι?

θετικα = 1.ph =7,6
2.μη επιθετικο
3.εως 29 βαθμους

αρνητικα = 1.ταχεια ροη νερου

οποτε:
1. ποιο απο τα δυο και γιατι?
2.ποια η διαμορφωση του ενυδρειου
3.που μπορω να τα βρω-δω
4.περιπου ποια η τιμη τους?

δε ξερω γιατι τα βγαζει με αστερακια.
παντως το πρωτο ειναι το Peckoltia sabaji

απο το aquazone ειδα τα profiles
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-03-07, 17:26
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα έχει ως ένα γιατί και οι δύο έχουν παρόμοιες απαιτήσεις αφού ζουν ακριβώς στο ίδιο τμήμα του ποταμού...Όμως είναι τελείως διαφορετικά ψάρια αφού μάλιστα ανήκουν σε διαφορετικά γένη...Το πιο μικρό από τα δύο είδη είναι ο Baryancistrus και είναι και ο πιο δραστήριος...Και ο Hemiancistrus όμως δεν πάει πίσω...Ο Hemiancistrus είναι πιο επιθετικός και πιστεύω πως θα σου κάνει καλύτερα με τα labeo...Όμως υπάρχει μια περίπτωση να φτάσει τα 35εκ. και να θέλει μεγαλύτερο ενυδρείο...Δεν είναι καλά γνωστό το τελικό του μέγεθος αλλά έχω δει φωτό ψαριού 35+εκ. αυτού του είδους...

Σχετικά με τον Peckoltia,και αυτός απαιτεί ροή...Απλά δεν χρειάζεται τόση όση οι άλλοι 2...
Όπως λέει και εκεί,δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για επιθετικά ψάρια...Μπορεί να τα πάει καλά,αλλά δεν είναι εντελώς σίγουρο...Επίσης αν πάρεις,να πάρεις μεγαλούτσικο για να μην τον χτυπήσουν...Πάντως στη λίστα που σου έδωσα υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές και πολύ ομορφότερα ψάρια...Επίσης,ο Peckoltia αυτός δεν είναι και τόσο πια ελκυστικός όταν μεγαλώσει...Αποκτά υπερβολικά πολλές βούλες και χάνει την νεανική του ομορφιά...
Σχετικά με τον L191,αν θες μπορείς να βάλεις...Απλά μόνο έναν...Πραγματικα θα εκτιμήσεις πολύ το χαρακτήρα του όταν μεγαλώσει λίγο...
Σχετικά με τα αστεράκια,το συγκεκριμένο όνομα έτσι θα εμφανίζεται...Και γιαυτό και τα links δεν μπορούν να δουλέψουν από εκεί αλλά θέλει copy και paste στη μπάρα και διόρθωση της διεύθυνσης με το χέρι...Πάντως το planetcatfish έχει πιο καλές και πιο πολλές πληροφορίες για το κάθε είδος...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-03-07, 07:36
rockxk Ο χρήστης rockxk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: megara
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

καλημερα,

αποφασισα να παρω ειτε ενα ζευγαρι Hemiancistrus subviridis
λογω λαμπεο φυσικα, ειτε ενα ζευγαρι Panaque L191.
ο L191 ποσο φτανει και λες να παρω μονο ενα?η θα πεφτει πολυ ξυλο

οποτε γραψε μου για να τελειωνουμε ποιο απο τα δυο να παρω και γιατι,
και τι θα χρειαστω για το ενυδρειο.

Σημειωση : αν δενεσαι με τα ψαρια οπως πιστευω και εγω, τοτε προκειμενου στο μελλον να μη τα δωσω γραψε μου για καποιο αλλο παρομοιο σε εμφανιση με ενα απο τα παραπανω δυο αλλα μικροτερο σε μεγεθος ετσι ωστε να το κρατησω επ αοριστον.....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-03-07, 10:21
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και στα δύο ψάρια που έγραψες το φύλλο ξεχωρίζει δύσκολα όταν είναι μικρά...Οπότε ή παίρνεις μεγαλύτερα σε μέγεθος για να είσαι σίγουρος για το φύλλο ή μπορεί και να μην πετύχεις αρσενικό-θηλυκό...Από εκεί και πέρα λίγο πολύ παρόμοιο τελικό μέγεθος έχουν και παρόμοια συμπεριφορά προς ομοειδή τους,με εξαίρεση οτι οι μάχες των Hemiancistrus συνήθως δεν έχουν άσχημη κατάληξη,ενώ των Panaque όταν είναι άγρια η μάχη καταλήγει με εμφανώς δαγκωμένα ψάρια και καμμιά φορά και με το θάνατο του ενός από τα δύο...Βέβαια οταν είναι από μικρά μαζί είναι συνήθως πιο ήπιοι μεταξύ τους(πάντα μιλώντας για περίπτωση 2 αρσενικών...).Ο Panaque υπάρχει περίπτωση να φτάσει μέχρι τα 35εκ.,το ίδιο και ο Hemiancistrus...Μια σημαντική διαφορά στην συμπεριφορά τους είναι η εξής:Οι Hemiancistrus είναι πιο νευρικοί και φοβιτσιάρηδες και θέλουν λίγη ησυχία(δηλ. ακινησία) συνήθως για να νοιώσουν άνετα και να παραμείνουν έξω...Είναι όμως γρήγοροι στο να βγούν και σε μαθαίνουν γρήγορα...όταν σε βλέπουν κοντά το ενυδρείο βγαίνουν έξω για να σε χαιρετήσουν...Οι Panaque δεν είναι νευρικοί και είναι πιο αργοί στις κινήσεις τους από τους Hemiancistrus,έχουν άλλο ''αέρα''...Αυτοί βγαίνουν έξω και κάθονται στα ξύλα και τα τρώνε...Δεν φοβούνται εύκολα ακόμα και λίγο απότομες κινήσεις και παραμένουν έξω πολύ ώρα...Δεν φοβούνται πολύ άμα τους κοιτάζεις και όταν μεγαλώσουν χαίρονται που σε βλέπουν και βγαίνουν έξω να σε χαιρετήσουν μόλις σε δουν κοντά...Επίσης,ανάλογα με το σημείο του δωματίου που είσαι,βγαίνουν και πηγαίνουν πιο κοντά προς εκείνο...
Ένα αρνητικό είναι οι τεράστιες ποσότητες ξυλόσκονης που παράγουν με αποτέλεσμα να θέλει καλό σκούπισμα ο πυθμένα με κάθε αλλαγή νερού και επίσης να θέλουν συχνό καθάρισμα τα φίλτρα καθώς μπουκώνουν πιο γρήγορα λόγω της ξυλόσκονης...Με τους Hemiancistrus αυτό το πρόβλημα είναι σε πολύ μικρότερο βαθμό καθώς τρώνε πολύ πολύ λιγότερο ξύλο...
Πράγματι με αυτά τα ψάρια δένεσαι...Δεν θα χρειαστεί όμως να τα δώσεις παραμόνο αν εχουν συχνές και άσχημες μάχες...Καλό θα ήταν βέβαια να τους έπαιρνες μεγαλύτερη δεξαμενή(έστω πιο φαρδιά γιατί 50 ποντοι φάρδος είναι κυρίως ο περιοριστικός παράγοντάς της...) στο μέλλον αλλά άμα δεν γίνεται με τίποτα και πάλι μπορείς να τα κρατήσεις αν είναι αρσενικό-θηλυκό...
Αν σου αρέσει το σχήμα των Panaque,τότε θα μπορούσες να πάρεις τον Panaque albomaculatus που έχει αυτό το σχήμα,είναι ικανός να προστατεύσει τον εαυτό του αν τον πάρεις μεγαλούτσικο και όχι μωρό και είναι και αρκετά όμορφος...Για χαρακτήρα δεν ξέρω καθώς δεν τον είχα...
Αν αποφασίσεις καποιο είδος Panaque,θα πρέπει να βάλεις πολλά και μεγάλα ξύλα και να τα πλέξεις κάπως μεταξύ τους για να δείχνουν ωραία...Τους αρέσει να υπάρχει ύψος στα ξύλα οπότε θα πρέπει να πάρεις μεγάλα και φαρδιά για να φτάνουν στην επιφάνεια...Τους αρέσει γενικά να μην βρίσκονται στο πυθμένα συνέχεια...
Με τους Hemiancistrus,θα χρειαστείς στρογγυλές πέτρες κοντά στο μέρος που έρχεται η ροή τις οποίες θα στοιβάξεις κάπως καθώς και ξύλα όπως για τους Panaque απλά δεν χρειάζεσαι τόσο πια πολλά...Όχι πως βλάπτουν βέβαια...
Τα της αναπαραγωγής όταν φτάσουν στη κατάλληλη ηλικία και αν έχεις τελικά ζευγάρι,δεν μπορείς από τώρα να τα βάλεις γιατι δεν θα ξέρεις τις διαστάσεις που πρέπει να φτιάξεις τις σπηλιές αναπαραγωγής...
Την επιλογή για το είδος που θα βάλεις δεν μπορώ να στη κάνω εγώ,εγώ απλά σου δίνω πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν να αποφασίσεις σωστά και ενημερωμένα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-03-07, 11:11
rockxk Ο χρήστης rockxk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: megara
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

ωραια.λογω.....τεμπελιας(δικης μου βεβαια) θα παρω ενα ζευγαρι Hemiancistrus subviridis λογω του οτι δε τρωνε πολυ ξυλο και δε πεφτει και πολυ ξυλο μεταξυ τους.
να σε αγγαρεψω? αφου δεις το ενυδρεο μου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15863

μπορεις να μου ''φτιαξεις'' το design στο περιπου διοτι δεν ειμαι καλος?
θα ριξω βεβαια και τη δικη μου πινελια...

1.λογω λαμπεο -ειναι γυρω στα 5-6 εκ το καθενα λαμπεο- ποσα εκ να αγορασω το καθενα πλεκο?
2.ποσα ξυλα?
3.ποσες πετρες?
4.ποιο μαγαζι τους εχει ηδη να ριξω καμια ματια?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-03-07, 11:51
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Λοιπόν,στο μέρος οπου υπάρχει η μεγαλύτερη ροη,θα βάλεις ένα φαρδύ ξύλο τουλάχιστον 30εκ. μήκος και 20 φάρδος και θα το ξαπλώσεις στο χαλίκι...Λίγο πιο δίπλα(στο φάρδος του ενυδρείου) θα βάλεις είτε ένα ίδιο,είτε ένα κομμάτι σχιστόλιθο με παρόμοιες διαστάσεις και θα τον ξαπλώσεις επίσης...Θα σκάψεις και λίγο από κάτω του για να κάνει σπηλιά.Πίσω από αυτά τα δύο θα βάλεις στογγυλές πέτρες μεγαλούτσικες,γύρω στις 4-6...Στην αντίθετη πλευρά από τη ροή,θα φτιάξεις μια συστάδα από μεγάλα ξύλα που θα τα πλέξεις μεταξύ τους για να στέκονται υπερυψωμένα κάπως...Θα βάλεις και ένα δυο κύρια ξύλα μεγάλου μήκους που θα ξεκινάνε από πίσω από τις πέτρες και θα καταλήγουν στην άκρη του ενυδρείου με τα ξύλα...Σε αυτά θα στηρίξεις και τα υπόλοιπα ξύλα...Αυτά σχετικά με τα αντικείμενα.Τώρα περνάμε στα φυτά.Βάζεις επιπλέοντα φυτά όπως Pistia stratiotes,Eichhornia crassipes(αν σε παίρνει το ύψος της...)Phyllanthus fluitans,Ludwigia helminthorhiza,Ceratopteris pteroides τα οποία λόγω ροής θα συγκεντρωθούν πάνω από τα ξύλα...Στην αντίθετη πλευρά του ενυδρείου,βάζεις Ceratopteris φυτεμμένη αυτή τη φορά και καλύπτεις το τζάμι,εκτός και αν δεν θες να το καλύψεις...Αμέσως μετά από το σχιστόλιθο(στο μήκος του ενυδρείου) βάζεις ένα ωραίο Echinodorus,όπως είναι ο E. osiris.Το ίδιο και μετά τις πέτρες βάζεις κάποιον άλλον που σου αρέσει,προτιμέστερα καθαρό είδος...Πίσω από τις πέτρες,βάλε ή Lilaeopsis macroclavia ή Heteranthera ή Hygrophila guianensis...Τη Hygrophila μπορείς να την βάλεις και πίσω από τα ξύλα και να την αφήσεις να βγεί έξω από το νερό...Τα φυτά που ήδη έχεις βόλεψέ τα και αυτά κάπου...
Οι Hemiancistrus έχουν και ένα άλλο κακό:μπορεί να φάνε Echinodorus αν δεν ταίζονται σωστά...Γιαυτό θα πρέπει πάντα να τους ταίζεις καλά και να μην αμελείς να τους βάζεις συχνά λαχανικά και φρουτα...Αν η προσπάθεια με Echinodorus αποτύχει,αντικατέστησέ τους με Aponogeton...
Όταν πάρεις και το καινούργιο φίλτρο,βάλε την εξοδό του χαμηλά μέσα στο νερό ,λίγα εκατοστά πάνω απο το χαλίκι και να κοιτάει προς το φαρδύ ξύλο και το σχιστόλιθο...Έτσι αργότερα θα έχεις και ελπίδες αναπαραγωγής...
Hemiancistrus subviridis έχει αυτή τη στιγμή ο Υδρόκοσμος αλλά ίσα που προλαβαίνεις μια και έχει ελάχιστους...Πάρε τηλ. πριν μια και μπορεί να του έχουν ήδη τελειώσει...Ζήτα τους ως L200...Δεν τους ξέρει ως Hemiancistrus...
Ο L200 όμως περιλαμβάνει δυο είδη:Baryancistrus demntoides και Hemiancistrus subviridis...Θα πρέπει να ελέγξεις τους υποψήφιους L200 για το ποιό είδος είναι...Η κύρια και σίγουρη διαφορά είναι η εξής:Οι Baryancistrus έχουν μια μεμβράνη που ενώνει το πίσω μέρος του ραχιαίου με την οστέινη πλάκα που βρίσκεται το antipose fin...Για να το καταλάβεις θα πρέπει να δεις φωτό...
Hemiancistrus subviridis
Baryancistrus demantoides
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-03-07, 12:17
rockxk Ο χρήστης rockxk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: megara
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

OK.πιστευω να τα καταφερω.ελπιζω να μη μου ''παει ο κουκος αηδονι''
οσο αφορα πετρες και ξυλα πρεπει να τα αγορασω?
να ζητησω κατι συγκεκριμενο?π.χ μοπανι?
απο θαλασσα-παραλια κανουν?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-03-07, 12:29
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Να τα αγοράσεις καλύτερα...Πήγαινε σε Pet City και πάρε μεγάλα mangroove και επίσης πάρε και κάτι μεγάλα που έχει φέρει ο Υδρόκοσμος...
Όσο για τον Hemiancistrus δεν είναι κούκος αλλά αηδόνι και τέτοια τιμή έχει... 90ευρώ έκαστος...
Και τις πέτρες καλύτερα αγόρασέ τες γιατί αλλιώς θα ψάχνεις πολύ καιρό μέχρι να βρείς μη ασβεστολιθικές...Πάρε μόνο λείες και στρογγυλές,όχι τις άλλες που έχουν...Τις βρίσκεις δύσκολα αυτές αλλά με λίγο ψάξιμο και τηλέφωνα σε μαγαζιά θα βρείς...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-03-07, 20:44
rockxk Ο χρήστης rockxk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: megara
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

ωχ!! ειπαμε να ειναι ωραιος αλλα οχι πανακριβος!!!
καταρχην δε παω για αναπαραγωγη απλα για να ομορφυνω το ενυδρειο
δε μου περισσευουν και φραγκα....
γρηγορα πες κατι για να με ''ριξεις'' και το αγορασω.
ζευγαρι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ

ΓΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΚΑΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΣΕ ΝΟΡΜΑΛ ΤΙΜΗ...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-03-07, 10:14
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Καταρχήν έχει μείνει μόνο ένας στον Υδρόκοσμο πλεον...Πέρασα από εκεί χθες και τον είδα...Είναι Hemiancistrus subviridis αλλά δυστυχώς είναι μόνο ένας...Κάτι που θα σου αρέσει σε αυτά τα ψάρια είναι οτι βγαίνουν έξω πολύ και μάλιστα κολυμπούν κιόλας για να πάνε σε μακρυνά αντικείμενα ή για να πάνε π.χ. από κάποιο ξύλο στο μπροστινό τζάμι.Είναι πολύ όμορφοι και τους αρέσει να κάθονται πάνω από την κρυψώνα τους.Επίσης μαθαίνουν πολύ γρήγορα να βγαίνουν έξω και να τρώνε κατα την διάρκεια της μέρας...Είναι πολύ κινητικοί και ενδιαφέροντες,δεν θα μετανιώσεις για τα ευρώ που θα δώσεις...Και όταν βρεις και άλλον πάιρνεις...Εγώ πάντως σε λίγους μήνες θα κάνω παραγγελεία με τέτοιους από το εξωτερικό μόνος μου και οπότε αν θες ίσως θα μπορούσα να σου φέρω και κανα 2...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-03-07, 20:56
rockxk Ο χρήστης rockxk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: megara
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

τελικα................με επεισες!!! με το δωρο του Πασχα θα αγορασω εναν για αρχη, η λες καλυτερα κατευθειαν δυο για να συνηθισει ο ενας τον αλλον?
ευελπιστω να τα πανε καλα με τα λαμπεο διοτι μετα με βλεπω να τρωω ψητα λαμπεο με ουζακι...!!!!!
βεβαια για αρχη θα μεινω σιγουρα με αυτα τα φυτα και υα αγορασω μονο ξυλα.....
ηδη το ολο χομπι μουχει παει πολυ πανω του προυπολογισμου.....
απο εξω σε τιμη θα τον παρεις?
πες μου παντως οταν παραγγειλεις ετσι ωστε μπας καιμας κανουν καμια καλυτερη προσφορα....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-03-07, 11:08
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Καλό θα ήταν να αγόραζες και τους 2 μαζί για να μην επιτείθονται τα labeo σε ένα μόνο ψάρι και τελικά το χτυπήσουν...Επίσης καλό θα ήταν να τους αγόραζες μεγαλωμένους λίγο,πάνω από 10εκ. για να έχει αρχίσει λίγο και η επιθετική συμπεριφορά και να μπορούν να κρατάνε την θέση τους απέναντι στα labeo...Αυτός που έχει τώρα ο Υδρόκοσμος είναι αρκετά μικρός και δεν ξέρω πως θα τα πάει με τα ψάρια σου...Όλα εξαρτώνται από την επιθετικότητα των labeo σου...
Σχετικά με την παραγγελεία,θα σου στείλω pm για περισσότερα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
rio 400-παρουσιαση rockxk Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 19-09-07 15:35
το καινουργιο RIO 400 μου. billy Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 69 31-01-07 00:06
rio 400 koko Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 25-04-06 13:04
νέο ενυδρείο rio 400 ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ Malawi 5 17-03-06 22:54
Καί άλλο ενυδρείο? RIO 400 Makis M Malawi 46 16-10-04 00:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10520 seconds with 13 queries