Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-11-15, 22:46
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Πρόταση εξωτερικού φίλτρου για 450L

Καλησπέρα στην παρέα

Προγραμματίζω αν όλα πάνε καλά αγορά νέου ενυδρείου 450L και χρειάζομαι εξωτερικό φίλτρο που εκτός της βιολογίας θα μπορώ να έχω και τύρφη ή/και άνθρακα.

Προτεραιοτητα ειναι:

α. Επαρκης κυκλοφορια νερου
β. Επαρκης χωρος για μηχανικη φιλτρανση και βιολογια
γ. Ευκολια ανοιγματος για αλλαγης τυρφης + καθαρισμο
δ. Watt λειτουργιας & κοστος αγορας

Για την κυκλοφορία νερού χρειάζομαι απ' όσο γνωρίζω 4 φορές τα λίτρα αλλά πολλά φίλτρα λένε πχ για 400 λίτρα ενυδρείο και έχουν κυκλοφορία 900-1000 λ ανά ώρα. Τι ακριβώς ισχύει?

Επίσης, υπάρχει κάποιος κανόνας ως προς την ποσότητα siporax? Τάκη, να βάλω ελαφρόπετρα, είναι σίγουρα το ίδιο?

Εχω δει κατι φτηνα Dophin και Sun Sun, δεν ξερω αν αξιζουν...

Έχω όμως ένα fluval 206 από το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (αν εξαιρέσουμε το τρομπαρισμα) και ίσως να το χρησιμοποίησω σαν 2ο φίλτρο αποκλειστικά για τύρφη+ζεόλιθο+άνθρακα.

Παρακαλώ για τα φώτα σας και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-15, 23:20
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εγω στα ιδια λιτρα με σενα εχω 2 eheim 2217 (1050 λιτρα την ωρα το καθενα) και ενα aquanova (1500 λιτρα την ωρα) συνολο 3600 λιτρα την ωρα ονομαστικη κυκλοφορια.20 watt το καθενα ειναι.συνολικα εχουν μεσα 12,5 λιτρα βιολογικο σιποραξ.φυσικα σε συμφερει η ελαφροπετρα η οποια κανει πολυ καλη δουλεια σαν βιολογικο υλικο.
τωρα για θεμα τυρφης πιστευω θα σε κουρασουν τετοια φιλτρα.καλυτερα οπως λες να κρατησεις και το 206 που ειναι ευκολο στη χρηση για τυρφη κλπ..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-11-15, 00:44
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Κάτι σε sump γιατί δε σκέφτεσαι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-15, 01:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο που προσεχεις στο εξωτερικο φιλτρο ειναι
Η χωρητικοτητα του καδου σε υλικα (οχι ο ογκος του καδου που λενε τα specs μερικων φιλτρων και αφορα τον εξωτερικο ογκο τους)
Η ροη (σε σχεση με αυτη που χρειαζεσαι πραγματικα). Προσεχεις το μανομετρικο της αντλιας τους (delivery height το λενε καποια ή max head κλπ)
Η καταναλωση.
Η ευκολια συντηρησης (πχ ευκολια στο ανοιγμα/κλεισιμο/priming)
Τα υλικα δεν σε ενδιαφερουν. Ξεμπλεκεις ομορφα και οικονομικα με ελαφροπετρα, σφουγγαρια και Filterwool.

------------------------------
Ροη χρειαζεται (πραγματικη ροη) 1-2 φορες τουλαχιστον, τα λιτρα του νερου του ενυδρειου.
Η ροη ομως που λενε τα φιλτρα (ονομαστικη ροη), ειναι σε μηδενικο υψος, οποτε μη πραγματικη. Αν υπολογισεις τη μιση, εισαι μεσα.
Ας πουμε λοιπον οτι ειναι 400 τα καθαρα λιτρα νερου του ενυδρειου (που θα ειναι λιγοτερα), οποτε θελεις φιλτρο/α με ονομαστικη ροη μινιμουμ 1000-1200 λ/ω
Ελαφροπετρα, σφουγγαρια και filterwool ειναι απο υλικα οτι καλυτερο και οικονομικοτερο.
Η ποσοτητα τους ομως εξαρταται απο την ιχθυοφορτωση.
Για ενα ενυδρειο 400 λιτρων με νορμαλ ιχθυποφορτωση, 6 λιτρα υλικα και πανω, ειναι μια καλη αρχη
Οπως και αν εχει ομως, οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα.
Τα watt καταναλωσης παιζουν ενα ρολο στο κοστος του φιλτρου.
Αν ενα φιλτρο καιει 50W και κοστιζει 100Ε , ενω ενα αλλο παρομοιων προδιαγραφων καιει 25W και κοστιζει 300ε, σε 5 χρονια θα εχει γινει αποσβεση της διαφορας.
Επισης δεν ειναι παντα ακριβεις οι περιγραφες των φιλτρων (ιδιως σε σελιδες καταστηματων) ιδιως οσον αφορα την καταναλωση. Πχ σε eheim 2080 γραφει καπου 20W, αλλα ειναι 25W. Στα κινεζικα sunsun γραφουν παραπανω απο οτι καινε πραγματικα.
-----------------------
Εγω θα εβαζα 1500 λ/ω και πανω ονομαστικη ροη και 8 -12 λιτρα υλικα (τα 6-8 ελαφροπετρα).
Δυο μεσαια φιλτρα αντι ενος τεραστιου, ειναι μαλλον καλυτερη επιλογη ως προς την ασφαλεια τουλαχιστον. Θελει σε ενα σημειο προσοχη ομως. Tα μικροτερα φιλτρα εχουν μικροτερη πραγματικη ροη (γιατι ειναι φτιαγμενα για μικροτερα ενυδρεια με μικροτερο συνολικο υψος). Επισης τα sunsun δεν ειναι τοσο δυνατα απο πραγματικη ροη. Πχ το eheim 2217 που ειναι ονομαστικη 1000 λ/ω, δεν εχει καμια σχεση η ροη του, με του αδυναμου sunsun302, που ειναι κι αυτο 1000 λ/ω (χωραει και τα διπλα υλικα)
Τυρφη θα εβαζα μονη της σε ενα ανεξαρτητο μικρο εξωτερικο 1-2 λιτρων χωρητικοτητας.
-------------------------
Απο οικονομικα δες και για δυο απο αυτα (Jebao 403) http://www.petsupermarket.gr/8571/%C...3-1200lth.html
20W, 1200 l/h
Προδιαγραφες δες εδω http://www.wiltec.de/jebao-aquarium-...media-304.html
(θα αλλαξεις ομως το βιολογικο - αν εχουν αλλα υλικα- με ελαφροπετρα)
Και τα dolphin εχουν ενδιαφερουσες προδιαγραφες (στα χαρτια), βλεπω ενα AS2210 με 1300 λ/ω με 13W καταναλωση (ψοιλοχοντροαπιστευτο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 21-11-15 στις 01:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-11-15, 02:18
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Delta, ένα θέμα που έχω με τα μικρότερα φίλτρα είναι τι μανομετρικο (το ενυδρείο + επιπλο εχει υψος 155cm). Επίσης πως ακριβώς στήνεται το σκηνικό με 2 εξ. φίλτρα? Έχεις 2 σωλήνες εισόδου και 2 εξόδου?

Το sump το σκέφτομαι πολύ, αλλά δεν έχω τις γνώσεις να το κάνω. Σίγουρα δεν μπορώ να τρυπησω ενυδρείο. Έχω διαβασει ότι υπάρχει εξωτερική υπερχείλιση, αλλά πάλι δεν έχω ιδέα.

Μια άλλη λύση θα ήταν το εσωτερικό sump, αλλά πραγματικά λυπάμαι τον χαμένο χώρο στο ενυδρείο.

Μάλλον προσανατολίζομαι σε Fluval 406 (1450L/hr, 20W, 8.7l για υλικό) για αυτο το ενυδρειο.

Γενική ερώτηση για εξωτερικά φίλτρα: αν βγάλω τα διαχωριστικά πιατακια για να αυξησω την ποσότητα υλικού, υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Πχ τα eheim classic δεν έχουν διαχωριστικά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή 2ου εξωτερικού φίλτρου για rio 400 xaftel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 14-03-09 21:38
Επιλογή εξωτερικού φίλτρου. ANXRI Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 09-02-09 00:35
Στρώσιμο εξωτερικού φίλτρου! gregoryn Αρχάριοι γλυκού νερού 13 10-12-08 18:43
Αναβάθμιση εξωτερικού φίλτρου. liquid DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 29-05-06 09:53
Πρόταση εξωτερικού φίλτρου για 135 λίτρα afrodite Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 04-05-06 15:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04428 seconds with 15 queries