Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 09-08-12, 05:46
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Ασχετο και σχετικο: η εξατμιση εχει να κανει αμεσα και με την επιφανεια του υγρου.Βαλε 10 λιτρα σε ενα ενυδρειο με επιφανεια 100χ40 και υψος 2,5 εκ και πειτε μου αυριο αν θα βρεις νερο...αντιθετως αν τα ιδια λιτρα τα βαλεις σε "ενυδρειο" πυργο με επιφανεια 5χ5 τετρ.εκ και υψος 400 εκ (10 λιτρα) τοτε σιγουρα θα βρεις...
Τα λιτρα ειναι λιγα κατ'εμε ,αλλα κι εγω αν ειχα (δε θα αγοραζα ποτε ομως) μια τετοια γυαλα μαλλον θα το εκανα.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-08-12, 08:27
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
τι θερμοκρασια εχεις ρυθμισει?
Έχω ρυθμίσει την θερμοκρασία στους 26,7

Παράθεση:
Ασχετο και σχετικο: η εξατμιση εχει να κανει αμεσα και με την επιφανεια του υγρου.Βαλε 10 λιτρα σε ενα ενυδρειο με επιφανεια 100χ40 και υψος 2,5 εκ και πειτε μου αυριο αν θα βρεις νερο...αντιθετως αν τα ιδια λιτρα τα βαλεις σε "ενυδρειο" πυργο με επιφανεια 5χ5 τετρ.εκ και υψος 400 εκ (10 λιτρα) τοτε σιγουρα θα βρεις...


Παράθεση:
Τα λιτρα ειναι λιγα κατ'εμε ,αλλα κι εγω αν ειχα (δε θα αγοραζα ποτε ομως) μια τετοια γυαλα μαλλον θα το εκανα.
Αυτό λέω και εγώ, δεν θέλω να μπω σε άλλα έξοδα αυτή την περίοδο...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-08-12, 14:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασχετο και σχετικο: η εξατμιση εχει να κανει αμεσα και με την επιφανεια του υγρου.Βαλε 10 λιτρα σε ενα ενυδρειο με επιφανεια 100χ40 και υψος 2,5 εκ και πειτε μου αυριο αν θα βρεις νερο...αντιθετως αν τα ιδια λιτρα τα βαλεις σε "ενυδρειο" πυργο με επιφανεια 5χ5 τετρ.εκ και υψος 400 εκ (10 λιτρα) τοτε σιγουρα θα βρεις...
Σωστα, αφου εκει (στην επιφανεια) γινεται ολη η δουλεια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ρυθμίσει την θερμοκρασία στους 26,7
χμμ αρκετα χαμηλη θερμοκρασια για τοσο λιγη εξατμιση*.
Ομως αν ρυθμισεις 25 για τος γαριδες θα εχεις μεγαλυτερο ρυθμο εξατμισης αφου ανεβαινει λογαριθμικα και οχι αναλογικα η εξατμιση, για μεγαλυτερη πτωση θερμοκρασιας.
Ειπαμε ομως σε περιπτωση απουσιας τους κανεις μια τεχνητη εποχη ξηρασιας και αφηνεις για λιγες μερες να ανεβει στους 28 (μεχρι και 30 μπορεις αλλα δεν χρειαζεται να φτασεις στα ακρα).

* Κανε ενα τσεκ (συγκριση με αλλα θερμομετρα) στον stc, μηπως σου δειχνει πιο χαμηλα απο οτι ειναι πραγματικα η θερμοκρασια και καλιμπραρε τον αν χρειαστει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 09-08-12 στις 14:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-08-12, 18:03
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

* Κανε ενα τσεκ (συγκριση με αλλα θερμομετρα) στον stc, μηπως σου δειχνει πιο χαμηλα απο οτι ειναι πραγματικα η θερμοκρασια και καλιμπραρε τον αν χρειαστει.
Θα το κοιτάξω αυτό που λες αλλά και το θερμόμετρο (γυάλινο) που έχω στο ενυδρείο μου δείχνει 26 - 27
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-08-12, 12:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιωργο εμενα η αποψη μου ειναι να το προχωρησεις,και αν στην πορεια δεις οτι ειναι πολυ δυσκολο να το κρατησεις σταθερο τοτε το εγκαταλειπεις.ετσι κιαλλιως θα χρειαστει καποιο χρονο αδειο μεχρι να στρωσει ο βυθος.στησε το και δες πως παει μεχρι να μπουν οι κατοικοι.

εγω στο 10λιτρο δεν εχω πολυ σοβαρο προβλημα με την εξατμιση.περιπου μισο με ενα λιτρο καθε 3 μερες.βεβαια εσυ θα θες πιο χαμηλη θερμοκρασια στο θερμοστατη απο μενα αλλα δεστο πως θα παει.και μια αυτοματη αναπληροσουλα πατεντιαρικη πιστευω οτι δεν θαναι πολυ δυσκολο/ακριβο να τη φτιαξεις.

για το φωτισμο θα σου ελεγα κιεγω να μη βαλεις λαμπα 11watt,αλλα λεντακια οπως εβαλα εγω.μια χαρα ειναι και ακομα δεν εχω δει ιχνος αλγης,εκτος αποτι ητανε ηδη πανω στα φυτα οταν τα πηρα.(μη σου πω οτι εχουν καθαρισει κιολας)επισης θαχεις λιγοτερη αυξηση της θερμοκρασιας με τα led αποτι με τη λαμπα.

οτι και να κανεις παντως,σιγουρα θα θες controller και προσεξε τις αλλαγες σου.αν τις κανεις αργα και μεθοδικα οπως ειπε και ο σπυρος παραπανω,δεν νομιζω οτι θαχεις προβλημα,μια χαρα θα πανε οι γαριδες.και οταν θα μπορεις,καντους μετακομιση σε ενα 30λιτρο
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-08-12, 17:37
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιωργο εμενα η αποψη μου ειναι να το προχωρησεις,και αν στην πορεια δεις οτι ειναι πολυ δυσκολο να το κρατησεις σταθερο τοτε το εγκαταλειπεις.ετσι κιαλλιως θα χρειαστει καποιο χρονο αδειο μεχρι να στρωσει ο βυθος.στησε το και δες πως παει μεχρι να μπουν οι κατοικοι. Τελικά θα το βάλω μπροστά από Δευτέρα... θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. όπως είπε και ένας φίλος "ξέρω ότι έχεις μεράκι και θα το πετύχεις"

εγω στο 10λιτρο δεν εχω πολυ σοβαρο προβλημα με την εξατμιση.περιπου μισο με ενα λιτρο καθε 3 μερες.βεβαια εσυ θα θες πιο χαμηλη θερμοκρασια στο θερμοστατη απο μενα αλλα δεστο πως θα παει.και μια αυτοματη αναπληροσουλα πατεντιαρικη πιστευω οτι δεν θαναι πολυ δυσκολο/ακριβο να τη φτιαξεις. Έχω φτιάξει την αναπλήρωση του φτωχού... χαχαχα

για το φωτισμο θα σου ελεγα κιεγω να μη βαλεις λαμπα 11watt,αλλα λεντακια οπως εβαλα εγω.μια χαρα ειναι και ακομα δεν εχω δει ιχνος αλγης,εκτος αποτι ητανε ηδη πανω στα φυτα οταν τα πηρα.(μη σου πω οτι εχουν καθαρισει κιολας)επισης θαχεις λιγοτερη αυξηση της θερμοκρασιας με τα led αποτι με τη λαμπα.

οτι και να κανεις παντως,σιγουρα θα θες controller και προσεξε τις αλλαγες σου.αν τις κανεις αργα και μεθοδικα οπως ειπε και ο σπυρος παραπανω,δεν νομιζω οτι θαχεις προβλημα,μια χαρα θα πανε οι γαριδες.και οταν θα μπορεις,καντους μετακομιση σε ενα 30λιτρο Έχω παραγγείλει ήδη από e-bay και μόλις έρθει να τον βάλω. Στην πορεία κάποια στιγμή θα τα μετακομίσω σε μεγαλύτερο.
Ακόμα περιμένω καφεδάκι...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-08-12, 23:00
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Τελικά στήθηκε το γαριδοενδρείο...

Μπήκαν περίπου 12-14 red cherry

Θα βάλω μαύρο φόντο πίσω για να είναι πιο όμορφο.






Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-08-12, 23:36
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο με το μεγάλο ξύλο αλλά γούστα είναι αυτά

Καλό θα ήταν να βάλεις και κάποιο είδος moss μέσα(xmass moss κατά τη γνωμη μου).
Γενικά στα γαριδοενυδρεία προτιμάμε λεπτόφυλλα φυτά για διατήρηση infousoria.

Κατά τα άλλα όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω λίγο προσοχή με τις παραμέτρους και θα τις ευχαριστηθείς τις γαριδούλες σου.. όλοι κάπως έτσι αρχίσαμε και πιάσαμε την γαριδομανία μετά

καλή συνέχεια

....

α τώρα έιδα ότι έχεις java moss απλά έχει χαθεί πίσω από την ανούμπια...
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-08-12, 03:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλοριζικο.
Μερικες προτασεις για αλλαγες ... ως ειθισται

Λεω να δεσεις τη φτερη πανω στο ξυλο (καπως ψηλα) ετσι ωστε να κανει δυο χρησιμες δουλειες.
Πρωτον να κρυψει το φιλτρο και δευτερον να κανει σκια στην ανουμπια.,
Στο κρυψιμο του φιλτρου, θα βοηθησει να φερεις το ξυλο και λιγο πιο αριστερα.
Τον ογκο της διακοσμησης προς τη μεση, θα τον δωσεις, δενοντας την φτερη ετσι ωστε, το μακρος των φυλων να πηγαινει προς το μεσο του ενυδρειου (σαν υποστεγο) Απο κατω θα ειναι η ανουμπια προστατευμενη απο το απευθειας φως.

Την Moss μπορεις, αφου θα πρεπει να φυγει απο το ξυλο και δεν χωραει αλλο ξυλο μεσα, να τη βαλεις με πλεγμα* πανω σε μια πετρα (αλλα θα χρειαστει καποια μεγαλυτερη απο το βοτσαλο που βλεπω, για να μπει αρκετη και οταν μεγαλωσει να γεμισει κι αλλο ο θαμνος)

* πλεγμα μπορει να χρησιμοποιηθει πλαστικο δυχτακι μπομπονιερας. Οχι λεπτο τουλι και δεν χωραει να ξετυρυπωσει η moss οπως μεγαλωνει, αλλα ουτε και τοσο χοντρο ωστε να φευγει απο μεσα ολη.
Αυτο πχ ειναι ΟΚ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-08-12, 10:12
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

τουμπανο ειναι!! καλες γεννες
τι φωτακι εχει;
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-08-12, 10:27
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο με το μεγάλο ξύλο αλλά γούστα είναι αυτά
Και εμένα μου άρεσε το μεγάλο ξύλο αλλά "έτρωγε" κάποια λίτρα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλοριζικο.
Μερικες προτασεις για αλλαγες ... ως ειθισται

Λεω να δεσεις τη φτερη πανω στο ξυλο (καπως ψηλα) ετσι ωστε να κανει δυο χρησιμες δουλειες.
Πρωτον να κρυψει το φιλτρο και δευτερον να κανει σκια στην ανουμπια.,
Στο κρυψιμο του φιλτρου, θα βοηθησει να φερεις το ξυλο και λιγο πιο αριστερα.
Τον ογκο της διακοσμησης προς τη μεση, θα τον δωσεις, δενοντας την φτερη ετσι ωστε, το μακρος των φυλων να πηγαινει προς το μεσο του ενυδρειου (σαν υποστεγο) Απο κατω θα ειναι η ανουμπια προστατευμενη απο το απευθειας φως.

Την Moss μπορεις, αφου θα πρεπει να φυγει απο το ξυλο και δεν χωραει αλλο ξυλο μεσα, να τη βαλεις με πλεγμα* πανω σε μια πετρα (αλλα θα χρειαστει καποια μεγαλυτερη απο το βοτσαλο που βλεπω, για να μπει αρκετη και οταν μεγαλωσει να γεμισει κι αλλο ο θαμνος)
Θα κάνω τις αλλαγές σήμερα και θα "σηκώσω" νέες φωτογραφίες


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
τουμπανο ειναι!! καλες γεννες
τι φωτακι εχει;
Σ' ευχαριστώ Δημήτρη

Από λάμπα έχει μια μικρή 7w. Πιστεύω ότι είναι μια χαρά από φωτισμό. Τι λες?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-08-12, 10:42
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

για τα φυτα σου ειναι οτι πρεπει αλλα ειναι σποτ στο κεντρο και μπορει να βγαλει αλγη.. αμα εχεις ενα κοματακι πλεξι αμοβολη η κατι αλλο για διαχυση (και χαρτι μπορει να κανει ή διαφανεια παρουσιασης) θαναι ακομα καλητερα..
σε κανα 6μηνο που θα μπουκωσει και μοςς θαναι ακομα πιο ωραιο..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-08-12, 11:34
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
για τα φυτα σου ειναι οτι πρεπει αλλα ειναι σποτ στο κεντρο και μπορει να βγαλει αλγη.. αμα εχεις ενα κοματακι πλεξι αμοβολη η κατι αλλο για διαχυση (και χαρτι μπορει να κανει ή διαφανεια παρουσιασης) θαναι ακομα καλητερα..
σε κανα 6μηνο που θα μπουκωσει και μοςς θαναι ακομα πιο ωραιο..
Για να βγάλω τις φωτογραφίες το έβαλα κάτω από ένα σποτ... κανονικά έχει μια μικρή λάμπα φθορίου (μόλις πάω σπίτι θα σου στείλω τον κανονικό τύπο της λάμπας)
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-08-12, 11:47
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

αχαχαχα μαλλον κοιμαμαι ακομα..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-08-12, 19:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κάνω τις αλλαγές σήμερα και θα "σηκώσω" νέες φωτογραφίες
Ετσι ευκολα???
Δεν θα φερεις αντιρρησεις ή να παρεξηγηθεις καπως, να μαλωσουμε λιγακι?
πχ http://www.youtube.com/watch?v=3n3LL338aGA
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-08-12, 19:46
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι ευκολα???
Δεν θα φερεις αντιρρησεις ή να παρεξηγηθεις καπως, να μαλωσουμε λιγακι?

http://www.youtube.com/watch?v=3n3LL338aGA
Σήμερα έχεις γενέθλια, δεν θα μαλώσουμε.. από αύριο

Και πάλι πολύχρονος Σπύρο
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 24-08-12, 12:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως αυτο για την ανουμπια που λεει ο σπυρος εχει δικιο.κιεγω οποτε τις εβαλα στο φως πιαναν αλγη.καθαρες ητανε αυτες που μενανε στη σκια.βασικα εγω δεν θα την εβαζα καθολου την ανουμπια μεσα και θα εβαζα αλλο φυτο η περισσοτερη μος.-ασχετο- αλλα με τη μος τι παιζεται τελικα?ειναι καλυτερα να ειναι ψηλα η χαμηλα στο φως?εχω διαβασει διαφορετικες αποψεις πανω σαυτο.αλλοι λενε οτι θελει φως,αλλοι λενε οτι με δυνατο φως μαζευει αλγη.εγω που την εχω ψηλα τωρα και τη χτυπαει φως δεν εχω δει προβλημα ακομα,ειναι πεντακαθαρη.παλιοτερα στο μεγαλο που την ειχα χαμηλα "μαζευε" αλγη με τον καιρο.ειναι ετσι η απλα τυχαινει σε εμενα αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 24-08-12, 14:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τωρα εχεις την ιδια Moss με παλια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 24-08-12, 18:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι δεν ειναι η ιδια τωρα.απλα μετα αποσα εχω διαβασει δεν εχω καταληξει τελικα,θελει φως η δεν θελει?προς το παρον στο σημειο που την εχω τωρα(ψηλα στο ξυλο και αρα κοντα στο φως)δεν εχω δει προβλημα.παλιοτερα στο μεγαλο την ειχα τη μος(java) χαμηλα και ειχα δει να μαζευει αλγη.εχω διαβασει ομως κατα καιρους και τις δυο αποψεις για το ποιο ειναι το σωστο.εκτος αν δεν υπαρχει κανονας και ειναι αναλογα το ενυδρειο(παραμετροι,νερο,κυκλοφορια,φωτισμος,λιπαν ση κλπ κλπ) η/και θεμα τυχης...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 25-08-12, 00:01
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Έκανα κάποιες αλλαγές... περιμένω τα σχολια σας



Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 25-08-12, 00:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλυτερα ειναι
Μαλλον θελει λιγο πιο ψηλα η φτερη, για να αφησει χωρο απο κατω στην ανουμπια να αναπτυχθει.
Η moss που ειναι?
Θελει κι ενα φυτο (ποιο ομως? μαλλον ενα κλαδεμα φτερης ακομα) στην πλατη του ξυλου
-------------------------
Μια αλλη επιλογη ειναι moss στο ξυλο (ισως ομως βγαλει αλγη, ομως το ιδιο και η φτερη) και απο κατω η ανουμπια και σε πετρα στη δεξια μερια δεμενη η φτερη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 25-08-12 στις 00:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο γαριδοενυδρείο την βοήθεια σας vangtal66 Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 16 01-06-12 17:41
Νέο γαριδοενυδρείο kalts.greg Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 6 16-12-10 21:36
Το γαριδοενυδρείο μου! TIMOS Ενυδρεία με ασπόνδυλα 24 14-10-10 08:05
Ιδέα για γαριδοενυδρείο vag0s Ενυδρεία με ασπόνδυλα 17 10-06-10 18:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07229 seconds with 15 queries