Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-11, 22:53
Το avatar του χρήστη Θεοδωρος
Θεοδωρος Ο χρήστης Θεοδωρος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 298
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θεοδωρος
Προεπιλογή Ληγμενες τροφες.

Λιγο πολυ αρκετοι χομπιστες που ασχολουνται χρονια πιστευω πως ειχαμε ή εχουμε τροφες που εχουν ληξει.Ποσο ακατάλληλες ειναι τελικά;Μηπως μερικες ή ολες ειναι καλες ακομα και μετα απο αρκετο χρονικο διαστημα;
__________________
Tanganyika Shelldwellers.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-10-11, 13:56
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56269

πριν λιγο καιρο το ειχα ανοιξει!
θα σε βοηθησει πιστευω!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-11-12, 07:23
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Προεπιλογή

Οι ξερες,ΟΧΙ οι ζοντανες τροφες οι ξερες δεν εχεις προβλημα και 1 εονανα της αφησης και μετα να της δοσης στα ψαρια δεν παθενουν τιποτα. Ενω οι ζωντανες λιγμενες θα σου βρομισουν το νερο σύγουρα και μπορει τα ψαρια να
παιθανουν
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-12, 07:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LAKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ξερες,ΟΧΙ οι ζοντανες τροφες οι ξερες δεν εχεις προβλημα και 1 εονανα της αφησης και μετα να της δοσης στα ψαρια δεν παθενουν τιποτα. Ενω οι ζωντανες λιγμενες θα σου βρομισουν το νερο σύγουρα και μπορει τα ψαρια να
παιθανουν
τις ξερες τροφες αν τις αφησεις ενα χρονο αφου εχουν ανοιχτει θα ειναι αχυρο.ειτε ταιζεις ειτε οχι θα ειναι το ιδιο αφου δεν θα εχουνε καμια απολυτως θρεπτικη αξια.και ναι τα ψαρια θα παθουν κατι απο αυτο....κανονικα καθε 4 μηνες παιρνουμε καινουριες τροφες.γιαυτο οταν αγοραζουμε τροφες αγοραζουμε μικρες συσκευασιες ωστε να μην πηγαινουνε χαμενες και να ταιζουμε οσο το δυνατον πιο φρεσκια τροφη γινεται.αν καποιος μπορει να το κανει και πιο συντομα απτους 4 μηνες(στους 3 η στους 2)ακομα καλυτερα.

οι ζωντανες τροφες δεν ληγουνε.η θα ειναι ζωντανες η θαναι ψοφιες.ψοφια ζωντανη δεν ταιζουμε(αλλο πραγμα η καταψυγμενη).αν ειναι ψοφιες δεν θα ειναι ζωντανες....το νερο δεν το βρωμιζουνε οι ζωντανες τροφες οταν ταιζουμε σωστη ποσοτητα,υπαρχει σωστη φιλτρανση και σωστη ρουτινα αλλαγων και καθαριοτητας.και φυσικα δεν ταιζουμε καθε μερα ζωντανη τροφη.

@LAKI: διαβασε.και μην απαντας οτι ναναι,γιατι καποιος που θα μπει για να μαθει οπως εσυ και ολοι μας,θα παρει λαθος πληροφοριες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-11-12, 16:39
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Προεπιλογή

Ok σε ακου οποιν δηποτεΕγω που εχω τροφες ΞΕΡΕΣ απο εναν φιλο μου εδω και 10 χρωνια δεν εχουν παιθενη ισα ισα που τα tinfoil καταβροχτιζουν της τροφες (μπορεις να προτεινης κατι)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-11-12, 16:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ok σε ακου οποιν δηποτεΕγω που εχω τροφες ΞΕΡΕΣ απο εναν φιλο μου εδω και 10 χρωνια δεν εχουν παιθενη ισα ισα που τα tinfoil καταβροχτιζουν της τροφες (μπορεις να προτεινης κατι)
Πωλουνται:


κρεας απο μαμουθ (καλη εποχη για κρεας η εποχη των παγετωνων)
Παεσπανι αντικα (αυτο που η Μαρια Αντουανεττα αναρρωτιοταν ποιος θα το φαει)
ο Μομπυ Ντικ
ο Γκοτζιλα


Καλη ορεξη σε οποιον τα παρει, και συνοδευονται απο δωρο ενα αμφορεα κρασι που βρεθηκε σε τριηρη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-12, 17:14
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

....
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-11-12, 17:16
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Πάντως μπορεί κανεις να "ανακυκλώσει" τις τροφές αναμειγνύοντάς τες με φρέσκα υλικά (ανάλογα με τα ψάρια που έχουμε μπορεί να είναι πιο fishy ή πιο veggie) και προσθέτοντας βιταμίνες (τις γνωστές ενυδρειακές σε σταγόνες ή ακόμα και centrum τριμμένες όπως προτείνουν μερικοί). Πχ κάποιες ιδέες για συνταγές εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39858 (με ζελατίνη) και εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36231 (ξηρά).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-11-12, 20:34
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

Πωλουνται:


κρεας απο μαμουθ (καλη εποχη για κρεας η εποχη των παγετωνων)
Παεσπανι αντικα (αυτο που η Μαρια Αντουανεττα αναρρωτιοταν ποιος θα το φαει)
ο Μομπυ Ντικ
ο Γκοτζιλα


Καλη ορεξη σε οποιον τα παρει, και συνοδευονται απο δωρο ενα αμφορεα κρασι που βρεθηκε σε τριηρη



την ωρα που το διαβασα επινα μια τζουρα καφε και παραλιγο να μου βγει απο τη μυτη.

ξεχασες να πεις και για τα εντομα που εχουν εγκλωβιστει σε κεχριμπαρι .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-11-12, 20:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ελα ηρεμισε και χτυπα ενα πατσαδακο φτιαγμενο απο τα τσαρουχια του Κολοκοτρωνη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-11-12, 01:08
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

δηλαδη τι σκατα θα παθουμε αν ξοδεψουμε 3-4 ευρω για μια φρεσκια τροφουλα;

ε,πειτε μου!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-11-12, 01:23
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

για καποιους τα 3-4 ευρω μπορει να ειναι πολλα...... οσο και περιεργο αν ακουγεται.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-11-12, 01:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οντως μπορει να ειναι πολλα για καποιους και τα 3 και ακομη και το 1 ευρω.αλλα υπαρχουν εναλλακτικες.δεν ειναι οτι δεν υπαρχουνε.και σιγουρα μια μικρη συσκευασια που θα βγαλει 3-4 μηνες με 4 ευρω,ε σιγουρα μπορουνε να βρεθουνε καπως.εχω ακουσει και εχω δει αρκετους γνωστους και φιλους στο παρελθον (και πολυ πριν την "κριση")πριν καν ασχοληθω με τα ενυδρεια που κανανε το ιδιο πραγμα.παιρνανε τροφες και τις κρατουσανε και δυο και 3 χρονια.και ταιζανε μεχρι να τελειωσουνε.

βεβαια σχεδον ολοι τους ειχανε προβληματα με τα ψαρια καποια στιγμη,αν οχι πολυ συχναισως να οφειλοτανε σε αυτο ισως και οχι,αλλα το θεμα ειναι οτι το κανει πολυς κοσμος δυστυχως.δεν τους πηγαινει το μυαλο σε αυτο καθολου.

νομιζω πως αν δεν ασχοληθει λιγο σοβαρα καποιος με το ενυδρειο,οχι πολυ,λιγο.να διαβασει καποια στοιχειωδη πραγματα,δεν μαθαινει να σκεφτεται οπως πρεπει και αποκει προκυπτουν αυτα τα λαθη.δεν ξερω ισως να κανω και λαθος,αλλα νομιζω ειναι θεμα τροπου σκεψης και κοινης λογικης μερικες φορες.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-11-12, 06:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι πως οι τροφες πουλιουνται σε συσκευασιες που μια ζωη πεταμε γεματα κουτακια, ειδικα οσοι δινουμε ποικιλια 5-10 διαφορετικων τροφων, αλλα τι να κανουμε? Μηπως και αυτα που αγοραζουμε για δικη μας καταναλωση πολλες φορες δεν καταληγουν στον κουβα χωρις να εχουν καταναλλωθει?
Οταν αναλαμβανουμε να φιλοξενησουμε ενα pet εχουμε την αποκλειστικη ευθηνη και για τη δικη του ευζωια με τον ιδιο τροπο που θα καναμε αν προστιθονταν ενα ακομα μελος στην οικογενεια. Αν καποιος δε θελει τετοιου ειδους ευθυηνες τοτε καλυτερα να μην ασχολειται με ζωες τις οποιες δε μπορει να φροντισει.
Η αληθεια ειναι πως διανυουμε γαμ...εποχη στη χωα μας -και οχι μονο-και πολλοι ανθρωποι που πριν δυο χρονια μπορει να ηταν και αρκετα ευκαταστατοι σημερα εχουν χοντρα οικονομικα προβληματα (για τα οποια δε θα επεκταθω ποσο φταιει το συνολο των πολιτων που με μαζοχιστικο τροπο ξανα-επελεξε τα προβληματα) και οι τροφες δεν εχουν 3-4 ευρω συνηθως αλλα αρκετα παραπανω, ομως μπορουμε αν θελουμε να κανουμε καποιες κινησεις οικονομιας οπως πχ αν δεν τις αγοραζουμε ολες μαζι και αναπληρωνουμε μια δυο το μηνα δεν ειναι καποιο τρελο εξοδο.
Επισεις θα μπορουσαμε ανετα να μοιραζομαστε τις τροφες που αγοραζουμε ωστε να ερχονται φθηνοτερα (και να μην πετιουνται) η καποιος που αγοραζει ετσι κι αλλιως καποιες τροφες να διαθετει ενα μερος τους ειτε για χαρισμα ειτε για ανταλλαγη (τωρα που το σκεφτομαι θα βαλω κι εγω αγγελια γιατι ειναι και κριμα τοσες τροφες να καταληγουν στον κουβα, και αν εφαρμοσουμε μια παγια τακτικη ανταλλαγων θα μπορουμε να εχουμε και ακομα μεγαλυτερη ποικιλια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-11-12, 08:33
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Εγώ πάντως που είχα μία τροφή για τροπικά ψάρια, και είχε λήξει, όσο την έδεινα στα ψάρια μου οι κοιλιές τους πρίζονταν και ξύνονταν σαν τρελλά λες και χτυπούσαν την κοιλιά τους για καλή χώνεψη... Με αλλαγή τροφής διορθώθηκε το πρόβλημα... Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο η φρέσκια τροφή. επίσης να πω ότι εγώ πετάω τη συσκευασία της τροφής γιατί νιώθω ότι δεν κλείνει καλά, και τη βάζω μέσα σε γιάλυνο βαζάκι π.χ. από μουστάρδα ή μαγιονέζα (καλά πλυμμένο) και διατηρεί αρκετή φρεσκάδα...

Καλή η ιδέα της ανταλλαγής!!! έχω αρκετή τροφή αυτή την περίοδο, αν ενδιαφέρεται κανείς, πείτε μου1!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-11-12, 08:47
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

συνηθωσ μαμουνιαζουνε οι παλιες τροφες, οι πολυ παλιες δηλαδη....

αν ληξουν τα φυλαρακια για κανενα τετραμηνο δεν εγινε και κατι , αλλα οταν εχει ληξει χροοόνια ....

ειχα μια εγω ληξης 2000!!!

Την εδωσα και πριζονταν οι κοιλιες των ψαριων...χωρια τους αιφνιδιους θανατους.....

εννοειται πως την πεταξα αφου εκανα και τεστ...ταιζα για κανενα μηνα με κανονικη και τα ψαρια τα εβλεπες αναθωρουσαν!!!

Ταιζα 1 βδομαδα με την τροφη ληξης 2000 και γινοντουσαν τουμπανα ...ασε που μπορει να ψοφουσε και κανενα εκεινη την περιοδο....

Δεν αξιζει λοιπον παρα μονο αν εχει ληξει το πολυ 5-6 μηνες....μετα την πετας χωρις τυψεις...αλλωστε το κοστος φυλλαρακι μιας μικρης συσκευασιας δεν ειναι πια και απαγορευτικο...

Εγω εκανα την μαμακια να παιρνω παντα το μεγαλο κουτι λογω και καλα οικονομιας ως προς την ποσοτητα και μετα κατεληγα στο να ταιζω ληγμενη τροφη και οτι γλιτωνα απο λεφτα να τα δινω σε ψαρια πολλαπλασια μαλιστα....

τωρα ταιζω με μια που εχει ληξει τον 4ο μηνα αλλα ηταν μεγαλη συσκευασια και λυπαμαι να την πεταξω και πανε ολα μια χαρα....

ΦΡΕΣΚΙΑ....σχεδον ημερας δηλαδη....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-11-12, 10:27
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

στο θεμα της ανταλλαγης τροφων θα βολευε ο συλλογος !
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-11-12, 10:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsag Εμφάνιση μηνυμάτων
για καποιους τα 3-4 ευρω μπορει να ειναι πολλα...... οσο και περιεργο αν ακουγεται.
Αν ειναι πολλα τα λεφτα για σωστη τροφη, να ξεστησει το ενυδρειο, και να εξοικονομει τα χρηματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-11-12, 12:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η φτωχεια θελει καλοπερασητωρα ποσο καλα θα παιρνανε τα ψαρια....

+1 για τις ανταλλαγες τροφων.πολυ καλη ιδεα.και εχω ποσες κλειστες σε μικρες συκευασιες(να ειναι καλα η εκθεση)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-11-12, 14:56
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειναι πολλα τα λεφτα για σωστη τροφη, να ξεστησει το ενυδρειο, και να εξοικονομει τα χρηματα.
αφου ξερεις οτι δεν το κανουν....

ποσα σκυλακια τρωνε οτι περισσευει απο το φαγητο του ανθρωπου και οχι αυτο που πρεπει...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-11-12, 17:00
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

εγω τις τρωω τις ληγμενες και δεν εχω πα8ει τπτ....... χαχαχαχα

τωρα περα απο την πλακα υπαρχει σχετικο αρ8ο στην αγορανομια για το ποσο καιρο μπορεις να καταναλωσεις τροφες....... αναλογα με τον τυπο του προιοντος....... αν γραφει μηνα και χρονο νομιζω μεχρι 1 μηνα αν γραφει μονο χρονο 3 ...... αλλα το 8εμα δεν ειναι μονο η ημερομηνια ληξης αλλα και το ποσο καιρο μπορει να μενει ανοιχτο ενα προιον....... που δεν εχει ληξη......!!!! για αυτο καλο ειναι να παιρνουμε μικρες τροφες...... γιατι εγω εχω τροφες που ληγουν το 2015 αλλα τις εχω ηδη 2 και βαλε χρονια ανοιχτες και δεν τις χρησημοποιω...... γιατι εχουν χαλασει
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-11-12, 17:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Καποια πραγματα εχουν να κανουν με την κοινη λογικη ρε παιδια κι οχι με τους νομοθετες και τις αγορανομιες...
Η σοκολατα πχ εχει ημερομηνια ληξεως οπως και η ζαχαρη λογο του ...στρατοκαυλ...σμου του ηλιθιου νομοθετικου συστηματος, αφου μιλαμε για προιοντα που δε χαλανε ουτε μετα απο αιωνες.
Απο την αλλη μια ξηρη τροφη οπως αυτες που ταιζουμε τα ψαρια μας ειναι σιγουρο πως με τις επεξεργασιες που εχει περασει εχει χασει τα παντα και εχει επανεμπλουτιστει με καποιες βιταμινες. Αυτες δεν ειναι αιωνιες, ειναι σιγουρο πως οξειδωνονται με τον καιρο και η τροφη γινεται "αχυρο", και φυσικα απο τη στιγμη που θα ανοιχτει μετα απο λιγο καιρο ειναι για πεταμα.
Το ποσος ειναι αυτος ο καιρος, μου ειναι δυσκολο να το τσεκαρω προσωπικα οποτε εμπιστευομαι τις πληροφοριες των ειδικων.
Παλια λεγαν για 4 μηνες και τωρα λενε για τρεις. (μαλλον το 4 ηταν τραβηγμενο), ε ας ακολουθησουμε ΜΑΞΙΜΟΥΜ αυτες τις οδηγιες για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.
Το να αγορασει καποιος μερικες τροφουλες ανα τριμηνο δεν ειναι τοσο τραγικο εξοδο σε σχεση με τα εξοδα που κανει για να τραφει ο ιδιος.
Οταν καποιος υιοθετει ενα πετ πρεπει να του παρεχει το οτι καλυτερο μπορει κι οχι να ψαχνει ποιο ειναι το μινιμουμ και ποσο μπορει να το τραβηξει σα λαστιχο ωστε να κατεβασει τον πηχη στο τριτο υπογειο.
Αν παλι θελει αλλα δεν μπορει για οποιοδηποτε λογο να το κανει τοτε ας το αφησει το αθλημα κι οποτε μπορεσει ας ασχοληθει, δεν μπορουμε να εχουμε ολα οσα θελουμε.
Κι εμενα μου αρεσουν τα ελικοπτερα αλλα απο τη στιγμη που δεν μπορω να εχω ενα δικο μου το αποδεχομαι πως ειναι ετσι και τελος.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-11-12, 18:24
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Εαν οι τροφες χαλαγαν μετα το 4μηνο απο την ημερα που θα ανοιχτουν λογικα θα το ανεφεραν οπως αναφερουν και την ημερομηνια ληξεως τους.εγω προσωπικα τις τροφες τις πεταω μονο οταν ληξη η ημερομηνια που αναγραφετε στο κουτακι.Ποτε μου δεν ειδα παραξενη συμπεριφορα και ανετιους θανατους.
Και σε παρακαλω Γειτονα (ΝΙΚΟ 74) οταν αναφερεσε σε παιδακι 10 χρονων να εισαι ποιο προσεχτικος και ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ να μην τον ηρωνευεσαι.Για σκεψου να σε ηρωνευονταν και εσενα καποιος ανθρωπος 15 χρονια μεγαλυτερος σου.Σε εσενα θα σου αρεσε?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-11-12, 21:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φιλιππας Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν οι τροφες χαλαγαν μετα το 4μηνο απο την ημερα που θα ανοιχτουν λογικα θα το ανεφεραν οπως αναφερουν και την ημερομηνια ληξεως τους.εγω προσωπικα τις τροφες τις πεταω μονο οταν ληξη η ημερομηνια που αναγραφετε στο κουτακι.Ποτε μου δεν ειδα παραξενη συμπεριφορα και ανετιους θανατους.
Και σε παρακαλω Γειτονα (ΝΙΚΟ 74) οταν αναφερεσε σε παιδακι 10 χρονων να εισαι ποιο προσεχτικος και ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ να μην τον ηρωνευεσαι.Για σκεψου να σε ηρωνευονταν και εσενα καποιος ανθρωπος 15 χρονια μεγαλυτερος σου.Σε εσενα θα σου αρεσε?
Φιλιππα, πατα το λινκ στο 2ο ποστ και διαβασε το θεμα οπως και τα λινκ που εχουν παρατεθει εκει.
Θα βρεις ποστ μου που γραφω τι απανταει η τετρα για τη διαρκεια των τροφων, σε πελατη της με προβλημα αβιταμινωσης στα ψαρια του, διαγωσμενο απο ιχθυοπαθολογο.
Λεει 3 μηνες και τελος η τροφη.

Εμεις λεμε τωρα και 4-6 ή και παραπανω καποιοι αν ξερουν να εμπλουτιζουν με βιταμινες τις παλιες τροφες. Γιατι αν δεν ξερουν καραδοκει και η υπερβιταμινωση που ανελυσε ο D. Untergasser στο σεμιναριο "Στησιμο και βιολογια του ενυδρειου - Διατροφη και ασθενειες των ψαριων" στις 11/10/2009 στην Αθηνα.
Στο οποιο ειπε επισης οτι και οι βιταμινες (της sera τουλαχιστον που επιμελλειται και γνωριζει) κι αυτες εχουν συγκεκριμενη διαρκεια.
6 μηνες εκτος ψυγειου και 12 μηνες εντος.


ΥΓ επισης θα ηθελα να μαθω πως εισαι σιγουρος για τη ηλικια του καθενος εδω μεσα; και γιατι να υπαρχει διακριση και ανοχη οταν δινει καποιος "επικινδυνες" συμβουλες;
Ηδη υπαρχει υπομνημα για τα νεα και απειρα μελη.
Τι να προλαβειςνα μαζεψεις; προτασεις για ταισμα με συνομηλικες με το μελος, τροφες; (10 ετων)
Προτασεις για κυριως ταισμα τετρα με καθαρα φυτικη πλεκοτροφη;
κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-11-12, 22:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λεει 3 μηνες και τελος η τροφη.

Εμεις λεμε τωρα και 4-6 ή και παραπανω καποιοι αν ξερουν να εμπλουτιζουν με βιταμινες τις παλιες τροφες.
κλπ
Σπυρο ποια ειναι η γνωμη σου για διατηρηση σε κενο? (οχι για να διατηρηθουν παραπανω, δεν κανω εκπτωσεις στην καλη διατηρηση της υγειας των αγαπημενων μου πετς, αλλα αν σε αυτο το διαστημα θα ειναι ολοφρεσκια κατα καποιο τροπο σα να ανοιχθηκε χθες)
Το ρωταω γιατι εχω τετοια δυνατοτητα (εχω πρεσσα υποπιεσης ψηφιακη ακριβειας για καλλιμπραρισμα sensors)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φιλιππας Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω προσωπικα τις τροφες τις πεταω μονο οταν ληξη η ημερομηνια που αναγραφετε στο κουτακι.Ποτε μου δεν ειδα παραξενη συμπεριφορα και ανετιους θανατους.
Οκ, ειπαμε καποια πραγματα εχουν να κανουν με τη λογικη και την αντιληψη.
Θα εκανες το ιδιο με μια κονσερβα η εστω και με ανοιγμενο πακετο μακαρονια?
Αν την ετρωγες ειναι βεβαιο οτι δε θα παρουσιαζες καποια παραξενη συμπεριφορα (το πολυ καποιο κοψιμο) ουτε ...αναιτιοο θανατο αλλα θα το εκανες και με ποια λογικη?
Αφου δε θα το εκανες λοιπον στη δικη σου την τροφη γιατι να το κανεις με την τροφη των ψαριων?

Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω, με καλυπτει η απαντηση του Σπυρου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 15-11-12 στις 22:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-11-12, 23:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το θεμα Νικο, ειναι οτι καθε φορα που θα το ανοιγεις να ταιζεις θα μπαινει αερας. Αυτο φτανει.
Ισως, αν εβγαζες μια μικρη ποσοτητα καθε εβδομαδα και ταιζες απο αυτη, να κραταγε περισσοτερο η μεγαλη συσκευασμενη αεροστεγως ποσοτητα.
Το κανω αυτο με το τσουβαλι της σκυλοτροφης.
Βγαζω λιγη καθε εβδομαδα και ταιζω απο αυτην και οταν ανοιγω το τσουβαλι, η τροφη μεσα μυριζει φρεσκαδα. Καμια σχεση με τη μυρωδια της τροφης (οσο περνανε οι μερες) που ανοιγω καθε μερα για ταισμα.
Φυσικα και το τσουβαλι δεν κραταει πανω απο 2-3 μηνες μεχρι να τελειωσει.
Αλλα φαινεται και απο το ζωο. Οταν ανοιγω το τσουβαλθ, ερχεται σαν τρελλη για ξηρα τροφη.
Στο τελος της εβδομαδας δεν την βλεπω πολυ ορεξατη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-11-12, 23:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αυτο λεω, να κλεισω με υποπιεση σακουλακια και να ανοιγω ενα ενα, δε θα ειναι πολυ καλυτερα?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-11-12, 23:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο λεω, να κλεισω με υποπιεση σακουλακια και να ανοιγω ενα ενα, δε θα ειναι πολυ καλυτερα?
Σιγουρα καλυτερα,αλλα δεν ξερω ποσο χρονο θα κερδισεις.

Το τεστ της μυρωδιας (ανοιγεις για πρωτη φορα την τροφη και απομνημονευεις τν μυρωδια, μετα απι εξη μηνες συνηθως μυριζει μονο κλεισουρα), δεν μπορει να εξασφαλισει σιγουρη απαντηση, γιατι δεν μπορεις να ξερεις σε ποιο σημειο αναμεσα σε αυτους τους μηνες εχασε και τις βιταμινες.
Ειναι σιγουρο οτι εχει βιταμινες οταν εχει χαθει η μυρωδια; ή μηπως και οταν μυριζει εστω και λιγο σαν ψαροτροφη εχει χασει ηδη τις βιταμινες;
Σε ποιο σημειο χανονται οι βιταμινες;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-11-12, 23:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οχι δε θελω να κερδισω χρονο (το ειπα και πιο πανω) απλα να ξερω πως αυτο το τριμηνο θα ειναι φρεσκιες σχεδον σαν καινουργιες θελω να εξασφαλισω, τουλαχιστο οσο αυτο γινεται...
Οι σακουλες τροφιμων πιστευω δεν εχουν προβλημα να δημιουργησουν υγρασια, η θελει κι ενα φακελακι silica μεσα? (btw μικρα φακελακια δεν εχω ουτε ενα... τα μεγαλα που εχω ειναι πολυ μεγαλα γι αυτη τη δουλεια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-11-12, 00:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ε σιγουρα θα ειναι καλυτερα.
Το εγραψα πιο πανω, με τη σκυλοτροφη.
Μαλιστα εγω δεν βαζω πουθενα αλλου την τροφη απο το τσουβαλι.
Απλα το κλεινω καλα και δεν το ανοιγω παρα μονο μια φορα καθε 7-10 μερες για να βγαλω τροφη.
Αυτο φτανει για να την κραταει περισσοτερο φρεσκια.
Αν βαλεις αεροστεγη σακουλακια κλπ, πας για περισσοτερο χρονο ζωης της τροφης, πιστευω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ληγμενες τροφες maikl Διατροφή 7 23-08-10 12:32
τροφες!!! thanasis76 Δίσκοι 6 02-02-10 15:21
Τροφες alkis13 Γλυκό νερό - Γενικά 0 16-06-09 15:12
Τροφες Manolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 05-04-09 19:22
Τροφες Steve Γλυκό νερό - Γενικά 24 01-09-07 10:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09528 seconds with 13 queries