Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 17-03-16, 22:07
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonardos Εμφάνιση μηνυμάτων
απ' οτι εχω διαβασει η πεταλουδα απλα τρωει οτι φτανει πραγμα που σιμενει οτι αν αυτη για καποιο λογο εκλιψει η απτεσια θα ξαναεμφανιστει! αν υποθεσουμε οτι τα berghia ειναι η μονη αποτελεσματικη λυση (σε ζωντανο οργανισμο) τοτε μηπος πρεπει να σκεφτεις να κανεις το περιβαλλον ασφαλες για αυτα ετσι ωστε να σε καθαρισουν απο την απτεσια και μετα ξαναβαζεις οτι ψαρι θες? (δεν ξερω μια ιδεα λεω, κατι δηλ που θα εκανα εγω αν ειχα καποιο τετοιο προβλημα)
Θηρευτης και μονιμη λυση δεν υπαρχει! Οταν και αν εκλειψη αυτος το παρασιτο ξαναεμφανιζετε....κανονας στην φυση και τα ενυδρεια μας δεν ειναι εξαιρεση.

Τις πεπερμιντ δεν μπορω να της βγαλω, οσο μαι να προσπαθησα, ειναι εποσης πιθανο να μην φαγανε τα μπεργκια, απλα τα τελευταια να ψοφησανε , ετσι απλα.... Αν ξαναδοκιμαζα μπεργκια, οπως συνιστουν οι εκτροφεις, τα πολλαπλασιαζεις σε χωριστο ενυδρειο πρωτα και εισαγεις μετα ικανοποιητικο αριθμο. Ακομξ και να ξαναεβρεισκα η διαδικασια ειναι πολυ χρονοβορα, και τετοιο περιθωρι χρονου πλεον δεν εxω. Οποτε η πεταλουδα, ειναι πλεον η μονη λυση.....αν μου κατσει....αλλιως.....((
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 17-03-16, 22:56
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Ψιλομουφα ειναι η φαση με τα bergia κατά την γνωμη μου ρε παιδιά , Συμφωνώ με τον Γρηγόρη οταν σταματήσει να υπαρχει θηρευτής θα εμφανιστουν ξανά , η αποψή μου ειναι να μην τρελαινόμαστε και να μαθουμε να ζουμε με τα παράσιτα γιατι ειναι μεσα στη φύση .
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 21-03-16, 07:41
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Ο κωστα τα λεει πολυ καλα!!! Δυστυχος καποιες φορες πρεπει να συμβιβαζομαστε και να μαθουμε να ζουμε με τα παρασιτα και οσο μπορουμε να τα περιοριζουμε...!!!!

Αν καποιος παντος θελει κατι αποτελεσματικο...
εγω βρηκα τυχαια αυτο το βιντεακι....

https://www.youtube.com/watch?v=WvkEbx1P85U
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 03-04-16, 11:11
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Πως παει ο μικρουλης;
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 04-04-16, 13:07
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Τα ιδια Κωστα, ταιμπολογαει απο βραχια και δεν γυριζει καν να κοιταξει, τις νοστιμιες που ριχνω(( και απταιζιες τουλαχιστον μπροστα μου απλα τις προσπερναει...
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 04-04-16, 16:32
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Αφού τσιμπάει κατι τρώει , μπορεί να χτυπάει τις μικρές που δεν φαίνονται ?
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 04-04-16, 21:10
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού τσιμπάει κατι τρώει , μπορεί να χτυπάει τις μικρές που δεν φαίνονται ?
Εγώ πιστεύω ότι θα παίζει και αυτό...Έχω 2 peper. Μια μεγάλη (αγοράστηκε πρώτη) και μια μικρή...Η μεγάλη αδιαφορεί και τρώει το φαγητό των ψαριών. Η μικρή όμως έχει θερίσει τις aptaiziες!!Κάθε μέρα βλέπω λιγότερες!Αλλά όπως αναφέρθηκε παραπάνω τα παράσιτα είναι μέρος του οικοσυστήματος...
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 04-04-16, 21:43
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Εκατσα το απγευμα και το παρατηρουσα μιση ωρα....απταισιες δεν καταλαβα αν τελικα τσιμπαει,εχω τοσες πολλες που ακομη και να τρωει καποιες οταν δεν βλεπω, θα παρει πολυ καιρο να το καταλαβω! Αλλα.....εγινε αυτο που φοβομουν.....το ειδα να τσιπαει πολυποδες απο μια φαβια και τις 2 μεγαλες ακαν που εχω (( ελπιζω να μην του αρεσαν και να σταματησει!
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 13-04-16, 20:25
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

0/3 θηρευτες ( μου εχει ρημαξει τις 4 ακαν, και 1 φαβια. Ισως και το κλαμ ,που το βλεπω κλειστο αρκετα συχνα, αλλα δεν ειδα να το τσιμπαει..... Απταισιες δεν χτυπαει, και δεν τρωει καμια τροφη, ουτε μυδι που δοκιμασα. Τελικα οι απταισιες αποδεικνυονται τρομερα δυσκολες στην αντιμετωπιση! Με χημικο τροπο, απλα τις πολλαπλασιαζα και οι θηρευτες μεχρι τωρα μου εχουν κοστισει λεφτα και κοραλια, χωρις κανενα αποτελεσμα. Σαν επιλογη μου μενει πλεον μονο το filefish, αλλα θα περιμενω λιγο ακομη μπας και αλλαξει συνηθειες η πεταλουδα....ηδη παντως μου εχει μειωθει πολυ η ορεξη, που ειναι το χειροτερο απο ολα.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 13-04-16, 22:02
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Σίγουρα δεν χτυπάει καθόλου τις απταισιες?
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 13-04-16, 23:03
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα δεν χτυπάει καθόλου τις απταισιες?
Κωστα μπροστα μου σιγουρα οχι, ενω την εχω δει επανειλημενα να χτυπαει κοραλια. Απταισιες αν εχει χτυπησει ελαχιστες οταν δεν βλεπω, δεν μπορω να το καταλαβω, γιατι εχω τρομερα πολλες....ελπιζω να εχει, και να της γινει συνηθειο, αντι για τα lps!!
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 14-04-16, 09:00
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Γρήγορη το πρόβλημα σου δεν λύνεται και λογικό είναι να ξενερώνεις !
Φυσικά δεν τίθεται θέμα να περιμένεις και άλλο ....
Για μένα βγάλε την πεταλούδα και βάλε άλλη ή άλλο θηρευτή!
η πεταλούδα δυνατός θηρευτής αλλά και λίγο λαχείο!
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 14-04-16, 11:32
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Δεν μπορω να την προσελκυσω με κατι,καπου, για να την βγαλω Σακη. Μπορω μονο να περιμενω μηπως αλλαξει συνηθειες 'η απλα "φυγει" αφου δεν τρωει κανενα φαγητο. Αν δεν αλλαξει συνηθειες παντως, το επομενο ψαρακι θα ειναι filefish, λαχειο δεν κερδισα ποτε στην ζωη μου....
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 14-04-16, 14:26
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορω να την προσελκυσω με κατι,καπου, για να την βγαλω Σακη. Μπορω μονο να περιμενω μηπως αλλαξει συνηθειες 'η απλα "φυγει" αφου δεν τρωει κανενα φαγητο. Αν δεν αλλαξει συνηθειες παντως, το επομενο ψαρακι θα ειναι filefish, λαχειο δεν κερδισα ποτε στην ζωη μου....
Γρηγορη το βράδυ με φακό μόνο άμα την πιάσεις στον ύπνο!
Ξέρω δεν είναι εύκολο! Εαν δεν μόνο άμα κατέβεις την στάθμη στο ενυδρείο αρκετά θα καταφέρεις να την πιάσεις.....

Τώρα για το επόμενο εσύ ξέρεις τι θα δοκιμάσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 22-04-16, 05:42
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Γρηγορή βάλε καμιά φωτογραφία να δούμε τι παίζει στο ενυδρείο σου!
Να κάνουμε λίγο μπανιστήρι....
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 24-04-16, 19:02
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γρηγορή βάλε καμιά φωτογραφία να δούμε τι παίζει στο ενυδρείο σου!
Να κάνουμε λίγο μπανιστήρι....
Googlare reef tank ,να χορτασεις!
-------------------------
¶ραγε είναι νέα ήθη σε αυτό το φόρουμ, μοντερειτορ να προσπαθουν να μειωσουν, μέλη, μέσω πμ;

ΥΓ ούτε με πείραξε, ούτε με μείωσε το μύνημα σου, γιατι ΕΓΩ ειμαι πολυ χονδροπετσος, απλά δεν μου δίνεις την ευκαιρία να σου απαντήσω δημόσια, με πμ αποκλείεται να το συνεχίσω, γιατί δεν είναι προσωπικό, οπότε αννθελειςνγραψε εδώ ανοιχτά, να το κουβεντιασουμαι όσο θες πια θεωρία μου θεωρεις λάθος!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregkn73 : 24-04-16 στις 19:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 24-04-16, 22:17
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

γεια σου φιλε γρηγορη!το αν υπαρχει κάποια προσωπική κοντρα μεταξύ εσένα και του σακη(μοδ) κατά τα λεγόμενα σου όπως προανεφερες,για εμένα προσωπικά είναι θεμιτό και σύνηθες ειδικα σε φόρουμ όπως και εσυ το γνωρίζεις καλα.φυσικα και ορθά έπραξε ο σακης και σου έστειλε πμ(προσωπικο μηνυμα)για να λύσετε την όποια κοντρα είχατε έχετε κτλ.
το αθέμιτο όμως και μεγαλο σου σφαλμα συνάμα είναι η δημοσιοποίηση της είδησης αυτης με σκοπο να πλήξει τον άνθρωπο με τον όποιο έχεις μια αντιπαράθεση!(οι γκεμπελισμοι ανήκουν στο παρελθόν γρηγορη!)
άλλο ένα λαθος πανω σε αυτά που προ είπες είναι τα υπονοούμενα που αφήνεις ως προς το μήνυμα του σακη(μοδ),η' λες τι εχει γράψει από την αρχη η' δεν το λες καθόλου φιλε!
χαλάρωσε λιγο γενικά με ολους!εχεις πολλές γνώσεις αναμφισβητητα απλα πρέπει να μάθεις να τις τιθασεύσεις μέσα σου και να τις μεταλαμπαδεύσεις σε εμάς τους νέους τους παλιούς αλλα και τους επισκέπτες ετσι ώστε να μπορούμε να κάνουμε το φόρουμ μας ακόμα καλύτερο και ενωμένο και το ΧΟΜΠΙ μας ακόμα πιο ομορφο χαρούμενο ευτυχισμενο.
με εκτίμηση
νικος πετρακης
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 24-04-16, 23:23
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Νίκο δεν χρειάζεται δικηγόρο ο σακης, μην αναλαμβάνεις αυτόν τον ρόλο, ειδικά μαθαίνοντας τα πράγματα ,μόνον από την πλευρά του. Αστον στην μάκα...α που έκανε, να τα βγάλει πέρα μόνος του.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 26-04-16, 08:54
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Και να που έφτασε η στιγμή μετά από πολλές ώρες να σου απαντήσω .
Ξέρω ότι από μέσα σου το ήθελες πολύ . Ξέρεις πολύ καλά και εσύ ότι η απάντηση μου ηρθε μετα απο λιγο απλα σε αλλο θέμα.


Πριν ξεκινήσουμε να πούμε το οτιδήποτε να σου πω ότι σαν νεος συνονιστης παρολο που δεν ειμαστε φιλαρακια απετρεψα το να δεκτης καποια ποινη .
Απέτρεψα ακόμα και σβηστει κάθε εριστικο σχόλιο .

Δεν χρειάζομαι την ασπίδα του από πάνω μου .
Για το θέμα του εάν έχω την ικανοποίηση να μειώνω άλλους χομπιστες φαινεται ξεκάθαρα.
Το να βοηθάω τον κόσμο μέσα από εδώ μπορω να πω ότι ειναι ικανοποιητικό για μένα.

Εάν λοιπόν θέλεις να μιλήσουμε για τα τελευταία σου σχόλια για τα no3 po4 θα το κάνουμε αλλά με αυστηρούς κανόνες να το ξέρεις από τώρα .
Αυτό θα γίνει για να μην υπάρξουν θέματα μεταξύ μας.

Η άποψη μου είναι ότι στην φύση υπάρχουν πάρα πολλά θρεπτικά αλλά δεν έχει σε καμία περίπτωση νιτρικά και φωσφορικά σε τιμές που μας λες ότι είναι πολύ καλά στο ενυδρείο.
Οπότε εάν για κάποιο λόγο έχουμε σε μεγάλες ποσότητες αυτό είναι πρόβλημα.
Θα θέλαμε νιτρικά και φωσφορικά άμα είχαμε ένα φυτεμένο.
Τα φωσφορικά σε ποσότητες πάνω από 0,25ppm μειώνει την ταχύτητα ανάπτυξης των κοραλλιών.
Πόσο μάλλον και πολύ παραπάνω που έχουν οι περισσότεροι .
Αυτά που σου λέω τα έχω δει από το δικό μου ύφαλο.

Για πες μου με δικά σου λόγια πως στηρίζεις αυτό που μας έλεγες στου Δημήτρη το ενυδρείο και οχι βάζοντας λινκ από αλλά φόρουμ με διαφορά πειράματα .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-04-16 στις 12:03
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 27-04-16, 11:56
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και να που έφτασε η στιγμή μετά από πολλές ώρες να σου απαντήσω .
Ξέρω ότι από μέσα σου το ήθελες πολύ . Ξέρεις πολύ καλά και εσύ ότι η απάντηση μου ηρθε μετα απο λιγο απλα σε αλλο θέμα.


Πριν ξεκινήσουμε να πούμε το οτιδήποτε να σου πω ότι σαν νεος συνονιστης παρολο που δεν ειμαστε φιλαρακια απετρεψα το να δεκτης καποια ποινη .
Απέτρεψα ακόμα και σβηστει κάθε εριστικο σχόλιο .

Δεν χρειάζομαι την ασπίδα του από πάνω μου .
Για το θέμα του εάν έχω την ικανοποίηση να μειώνω άλλους χομπιστες φαινεται ξεκάθαρα.
Το να βοηθάω τον κόσμο μέσα από εδώ μπορω να πω ότι ειναι ικανοποιητικό για μένα.

Εάν λοιπόν θέλεις να μιλήσουμε για τα τελευταία σου σχόλια για τα no3 po4 θα το κάνουμε αλλά με αυστηρούς κανόνες να το ξέρεις από τώρα .
Αυτό θα γίνει για να μην υπάρξουν θέματα μεταξύ μας.

Η άποψη μου είναι ότι στην φύση υπάρχουν πάρα πολλά θρεπτικά αλλά δεν έχει σε καμία περίπτωση νιτρικά και φωσφορικά σε τιμές που μας λες ότι είναι πολύ καλά στο ενυδρείο.
Οπότε εάν για κάποιο λόγο έχουμε σε μεγάλες ποσότητες αυτό είναι πρόβλημα.
Θα θέλαμε νιτρικά και φωσφορικά άμα είχαμε ένα φυτεμένο.
Τα φωσφορικά σε ποσότητες πάνω από 0,25ppm μειώνει την ταχύτητα ανάπτυξης των κοραλλιών.
Πόσο μάλλον και πολύ παραπάνω που έχουν οι περισσότεροι .
Αυτά που σου λέω τα έχω δει από το δικό μου ύφαλο.

Για πες μου με δικά σου λόγια πως στηρίζεις αυτό που μας έλεγες στου Δημήτρη το ενυδρείο και οχι βάζοντας λινκ από αλλά φόρουμ με διαφορά πειράματα .
Σακη στο θεμα του Δημητρη εγραψα

"Αρχική Δημοσίευση από golf4470
Σακη εχεις απολυτο δικιο να υποστηριζεις οτι με μηδενικα νιτρικα κ φωσφορικα εχεις απιστευτα χρωματα.

Δημητρη, μην εισαι σιγουρος γι αυτο. διαβασε http://packedhead.net/2014/skeptical...and-phosphate/

δες χρωμματα με αυξημενα θρεπτικα
http://166.78.194.236/forums/showthr...529874&page=50

http://166.78.194.236/forums/showthr...68548&page=107

και κρινε μονος σου.... "

Επειδη διαφωνεις προφανως, λιγο παταπανω με προκαλεσες να βαλω φωτο απο το ενυδρειο μου, ενω ξερεις οτι εχω θεματα, και μετα μου εστειλες ενα σχεδον υβριστικο πμ. Αυτος που προκαλει και παραβιαζει τους κανονες εισαι εσυ και οχι εγω, οπως εξαλου και στο παρελθον , που οποτε διαφωνεις με κατι που γραφω , εκανες χαραακηρισμους αντι να επιχηραματολογεις. και στο παρελθον αλλα και τωρα , στη συνεχεια, μου εστελνες , πμ, συμφυλιωσης.....Πλαιοτερα τα δεχτηκα, τωρα οχι, γιατι απλα επαναλαμβανετε η ιστορια. Αντι να βριζζεις και να προκαλεις, ακομη και σαν MOD, θα μπορουσες απλα να γραψεις τα επειχηρηματα σου, οπως εκανες στο μυνημα σου που παρεθεσα.

Στο θεμα μας, αυτο που γραφω ειναι , οτι τα μηδενικα θρεπτικα, οπως ισχυριζεσαι στο θεμα του Δημητρη, και επειδιωκεις εσυ μεσο ΖΕΟ, κανουν κακο στα κοραλια, που θελουν συνεχεια ταισμα για να μεινουν στη ζωη, και τα χρωμματα που πετυχαινεις, εχοντας τα κοραλια στο νημα ζωης και θανατου, ειναι ξεθωριασμενα=pale, οπως φαινονται σε ολα τα ενυδρεια ΖΕΟ. Γι αυτο η συντρητπικη πλειοψηφια των χομπιστων, δες τα ΤΟΜΤ του RC, τα λινκ που εβαλα παραπανω, αλλα ισως και το ομορφοτερο ελληνικο ριφ, αυτο του , Κωστα, δεν επιδιωκουν μηδενικα θρεπτικα, αλλα μετρησιμα. Ο λογος απλος, πιο εντονα χρωμματα, και κοραλια-σκληρα, που δεν επιβιωνουν στο οριο, αλλα πραγματικα υγιη. Ο λογος που επιδιωκουν μετρησιμα θρεπτικα, ειναι οτι ενω στη θαλασσα, τα θρεπτικα ειναι μεν σχεδον μηδενικα, τα κοραλια εχουν απειρο ζωωοπλαγκτον διαθεσιμο , για να τρεφονται. Αντιθετα, στα ενυδρεια μας, το ζωοπλαγκτον ειναι μηδενικο εως ελαχιστο, γι αυτο μερτησιμα θρεπτικα, εχουν σαν αποτελεσμα, καλυτερα πιο εντονα χρωμματα, υγιεστατα κοραλια, χωρις να χρειαζεται να δινεις ενα καρο χρημματα σε κοραλοτροφες!. Το διαπιστωσα και στο δικο μου ριφ, που αν και skimerless=πλουσια σε οργανικα DOC=τροφη για τα σπσ, με το που καταφερα και ανεβασα νιτρικα, αλλαξαν προς το καλυτερο τα χρωμματα και στα περισσοτερα απο τα λιγα sps που εχω.
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 27-04-16, 12:48
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σακη στο θεμα του Δημητρη εγραψα

"Αρχική Δημοσίευση από golf4470
Σακη εχεις απολυτο δικιο να υποστηριζεις οτι με μηδενικα νιτρικα κ φωσφορικα εχεις απιστευτα χρωματα.

Δημητρη, μην εισαι σιγουρος γι αυτο. διαβασε http://packedhead.net/2014/skeptical...and-phosphate/

δες χρωμματα με αυξημενα θρεπτικα
http://166.78.194.236/forums/showthr...529874&page=50

http://166.78.194.236/forums/showthr...68548&page=107

και κρινε μονος σου.... "
Σταμάτα να βάζεις ξένα λινκ από θέματα που δεν ξέρεις κατά πόσο αληθεύουν. Μπορεί να κάψεις κόσμο. Παλιότερα σε θέματα μας έδιχνες χρώματα και τα κοράλλια ήταν μόλις μπήκαν στο ενυδρείο.
Επειδη διαφωνεις προφανως, λιγο παταπανω με προκαλεσες να βαλω φωτο απο το ενυδρειο μου, ενω ξερεις οτι εχω θεματα, και μετα μου εστειλες ενα σχεδον υβριστικο πμ. Αυτος που προκαλει και παραβιαζει τους κανονες εισαι εσυ και οχι εγω, οπως εξαλου και στο παρελθον , που οποτε διαφωνεις με κατι που γραφω , εκανες χαραακηρισμους αντι να επιχηραματολογεις. και στο παρελθον αλλα και τωρα , στη συνεχεια, μου εστελνες , πμ, συμφυλιωσης.....Πλαιοτερα τα δεχτηκα, τωρα οχι, γιατι απλα επαναλαμβανετε η ιστορια. Αντι να βριζζεις και να προκαλεις, ακομη και σαν MOD, θα μπορουσες απλα να γραψεις τα επειχηρηματα σου, οπως εκανες στο μυνημα σου που παρεθεσα.
καταρχήν δεν σε έβριζα πότε δεύτερων ξέρουμε πολύ καλά ποιος δημιουργεί θέματα εδώ αλλά και σε άλλα φόρουμ .πάντα σε απαντούσα επιχειρήματα και μεγαλύτερο το ενυδρείο μου . Σε σχέση με σένα που μόνο λινκ βάζεις από ξένα φόρουμ. Το ότι σου ζήτησα να βάλεις φωτογραφίες ήταν για να δούμε την κατάσταση του .Ξέρεις πολύ καλά ότι τα φόρουμ δεν είναι μόνο για να διαφημίζουν τα ενυδρεία μας. Απότην 11st ίχνη προσπάθησα να σε βοηθήσω παρόλο της αντιπαράθεση.
Στο θεμα μας, αυτο που γραφω ειναι , οτι τα μηδενικα θρεπτικα, οπως ισχυριζεσαι στο θεμα του Δημητρη, και επειδιωκεις εσυ μεσο ΖΕΟ, κανουν κακο στα κοραλια, που θελουν συνεχεια ταισμα για να μεινουν στη ζωη, και τα χρωμματα που πετυχαινεις, εχοντας τα κοραλια στο νημα ζωης και θανατου, ειναι ξεθωριασμενα=pale, οπως φαινονται σε ολα τα ενυδρεια ΖΕΟ. Γι αυτο η συντρητπικη πλειοψηφια των χομπιστων, δες τα ΤΟΜΤ του RC, τα λινκ που εβαλα παραπανω, αλλα ισως και το ομορφοτερο ελληνικο ριφ, αυτο του , Κωστα, δεν επιδιωκουν μηδενικα θρεπτικα, αλλα μετρησιμα. Ο λογος απλος, πιο εντονα χρωμματα, και κοραλια-σκληρα, που δεν επιβιωνουν στο οριο, αλλα πραγματικα υγιη. Ο λογος που επιδιωκουν μετρησιμα θρεπτικα, ειναι οτι ενω στη θαλασσα, τα θρεπτικα ειναι μεν σχεδον μηδενικα, τα κοραλια εχουν απειρο ζωωοπλαγκτον διαθεσιμο , για να τρεφονται. Αντιθετα, στα ενυδρεια μας, το ζωοπλαγκτον ειναι μηδενικο εως ελαχιστο, γι αυτο μερτησιμα θρεπτικα, εχουν σαν αποτελεσμα, καλυτερα πιο εντονα χρωμματα, υγιεστατα κοραλια, χωρις να χρειαζεται να δινεις ενα καρο χρημματα σε κοραλοτροφες!. Το διαπιστωσα και στο δικο μου ριφ, που αν και skimerless=πλουσια σε οργανικα DOC=τροφη για τα σπσ, με το που καταφερα και ανεβασα νιτρικα, αλλαξαν προς το καλυτερο τα χρωμματα και στα περισσοτερα απο τα λιγα sps που εχω.
επίσης σταματά να μειώνεις εταιρίες και μεθόδους που έχουν δώσει αποτελέσματα τρελά .
μιλάς εσύ για ζεο χωρίς να έχεις δοκιμάσει .
Εγώ που έχω δοκιμάσει θα σου πω ότι από την 3rd πάει καλά ή μάλλον πολύ καλά ....
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 27-04-16, 13:01
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Στο θέμα των τροφών και του καθαρού νερού γενικά και όχι απλά από μια εταιρία που έχει μέχρι και δικό της φφόρουμ με ενυδρεία που τρίβουμε όλοι τα μάτια μας.
ξεκόλλησε από τα ξεθώριασμα να χρώματα .
δεν σημαίνει οτι ζεοβιτ =μηδενικα σιγουρα.βεβαια εκει βοηθαει πολυ σε καλυτερα αποτελεσματα .

Ο Κώστας πιο σου είπε ότι δεν επιδιώκει μηδενικα;;;
Μην λες πράγματα που δεν ισχύουν .
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 27-04-16, 13:05
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

http://reefkeeping.com/issues/2006-09/rhf/index.php

διάβασε λίγο εσύ που ασχοληθεί γιατί τα φωσφορικά δεν πρέπει να υπάρχουν στα ενυδρεία μας και μετά ρώτα των Κώστα τι διαφορά έχει σε ανάπτυξη τώρα που πρόλαβενει να κρατάει μηδενικά .....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sakisdraminos : 27-04-16 στις 14:07
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 27-04-16, 15:55
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Σου μιλήσω όμορφα και ωραία, και εσύ χρησιμοποιείς προστακτική, όπως και κάποιοι αλλοι ,mod εδώ, φαίνεται είναι της μόδας!

Ο Κώστας ονιδιος παλιότερα ,είχε γράψει ότι κρατάει νιτρικά 2-3 , ηθελημένα. Αν άλλαξε τακτική, ας μπει οι ίδιος να μας το πει.

Αν ο ίδιος γραφείς στο θέμα σου πράγματα που δεν ισχύουν δεν τον ξέρω! ¶λλοι είμαι σίγουρος πως δεν το κάνουν!!! Ειδικα οινξενοι στα λινκ που σου βαζω. Ειναι χιμοιστες ολοι με "ιστορια"!Οποίος έχει την μύγα μυγιαζεται λέμε στο χωριό μου!

Μπράβο για την όμορφη εικόνα που έχει τώρα το ενυδρείο σου, αλλά είσαι τον καλύτερο παράδειγμα χομπίστας, που γράφει καινβαζει φωτό, όταν όλα πάνε καλά! Στο χόμπι μας από τις στραβες , τις δικές μας και των άλλων μαθαινουμαι, γιναυτοκαινγραφω αναλυτικά τα στραβά που έκανα και τι συνέπειες είχαν. Εσύ όμως στο θέμα σου, για τις στραβες σου που σε αναγκασανννα κανει restart παραπάνω από μία φορά, γιατί δε μας έγραψες; Φωτό από τηννασχηηνεικονα δεν έχεις βάλει επίσης..! Αλλα απο μένα τον ζητάς , επιτακτικά!

Σάκη μην χάνεις την ψυχραιμία σου ακόμη μία φορά, και μην το συνεχιζεις άλλο, αναγκάζοντας με να χάνω πολύτιμο ελεύθερο χρόνο! Δυστυχώς δεν μπορώ να αφήνω αναπάντητες προσβολές, όπως ή προστακτική που χρησιμοποιείς και οι βρισιές- να αποκαλεί κάποιον " καμένο " εγωββρισια το λεω. Και στο αλλο φόρουμ στον κομπλεξικο που νομίζει, ότι τα ξέρει όλα, μόνο αυτός, λίγα του έγραψα! Πιο πολύ τον τσιγκλουσα για να εκτεθεί με τα ξεσπάσματα του. Φιλάκια γκουροβασιλια, μου λείπεις )))

ΥΓ έγραψες αρκετές φορές, ότι με αυτά που γράφω θα κάψω κόσμο! Ο λόγος που γράφω είναι για να μην καεί κόσμος απόντα δικά σου γραφόμενα! Με την ΖΕΟ πχ, είναι πολύ πιο πιθανό κάποιος σχετικά αρχάριος να καεί, παρά να δει αποτελέσματα! Είναι μέθοδος που ζητάει πολλά λεφτά και χομπίστα πάνω από το ενυδρείο όλη την μέρα. Και πολύ εμπειρία , ώστε όταν δεις κάτι στραβό, να σταματήσεις εγκαίρως κάποιο από τα μοοιυκαλακια! Εσύ όταν θα λείπεις, όποιον αφήνεις πίσω , έχει την εμπειρία να κρίνει, ποτε κάτι δεν πάει καλά και τι να σταματήσει να ρίχνει;

ΥΓ2 ξέχασα να γράψω πάντως , ότι σου βγάζω το καπέλο , για την βοήθεια που προσφέρει στα παιδιά με τα φωτιστικα που φτιάχνει. Επειδή έχω φτιάξει και εγω το δικό μου, ξέρω πόσο χρόνος απαιτείται, ειδικά όταν έχεις και μωρο παιδί, και σου αξίζουν πολλά μπράβο.
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 27-04-16, 17:19
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Για το θέμα του Κώστα μπορείς σου είπα να ενημερωθείς πότε και κάτω από ποιες συνθήκες είχε τρελή ανάπτυξη .
Καλά θα ήταν να μας πει ίδιο τι διαπίστωσε. ¶λλοστε είναι από τα λίγα πετυχημένα ενυδρεία .

Αφού διαβάζεις τόσο πολύ του πετυχημένους με τα "βρώμικα" πως γίνεται να έχεις ένα ενυδρείο που από της τελευταίες φώτο σε άλλο φόρουμ δεν μου φάνηκε φφέρνει σε τπτ με αυτά που ανεβάζεις.
Νομίζω δεν είναι και τόσο φρέσκο το ενυδρείο .

Τα θετικά κι τα αρνητικά πάντα τα αναφέρω ακόμα και να μην είναι στο θέμα μου σε κάποιο άλλο σίγουρα . Και εάν ξέχασα κάτι ίσως δεν θα ρωτήθικα.
Λάθοςμου είναι που δούλευα χωρίς σκιμμερ και άλλα πολλά που δεν είναι ώρα να το αναλύσουμε ......

Όλος τυχαίος και ο αάλλος χόμπιστας είχε top reef .
Στο χωριό μου λεν ότι δεν όλοι τρελοί και ένα λογικός αλλά 1 τρελός και πολλοί οι λογικοί ...
Πρόσεξετο λίγο. ......
Και ας μην έχεις την μύγα.


Ποτέ δεν είπα να ακολουθήσει κάποιοςΣε την μέθοδο μου .
και με άλλες μεθόδους εείχα παρόμοια αποτέλεσμα τα.
Για να μην καεί ο κόσμος προσπαθώ να μεταφράσω τον οδηγό γρήγορη .
Δεν πουλάω εξυπνάδες προσπαθώ να βοηθήσω και δεν μπαίνω για να τρολλαρω μόνο ποντάροντας θέματα Μαΐου .....


διάβασε λίγο το ιθέμα με τα φωσφορικά και μέχρι τότε μμιλάμε ..
φυσικά μετάθα ααλλάξεις γνώμη .....
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 27-04-16, 18:11
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Σάκη ο άλλος χομπίστας έχει σίγουρα τοπ ριφ, αλλά αυτό τι σημαίνει; Ότι μόνο όσοι έχουν τοπ ριφ, έχουν άποψη; Ή μάλλον καλύτερα, εγώ πριν τα χριστουγεννα ρίξω σίδηρο και βγαλω άλγες και κυανό, ή σε 5μηνες ή 5 χρονιαπου θα είμαι καθαρός, θα μπορώ να έχω γνώμη , ενώ τώρα όχι;

Όσο για το λινκ που εβαλεςς, είναι από τα πρώτα που διάβασα για φοσφωρικα, και το έχω ανεβάσει κατά καιρούς σε διάφορα θέματα, τι διαφορετικό λέει από μενα; Πρόσεξε ότι σου έχω γράψει να έχεις μετρήσιμα όχι υπερβολικά θρεπτικα, ενώ εσύ γραφείς για μηδενικά......
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 28-04-16, 00:46
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Γρήγορη σίγουρα έχεις κάποια άποψη αλλά υπερτερεί του έμπειρου(με το τοπ ριφ) που σίγουρα έχει δει 5 πραγματα παραπάνω και ίσως να δοκίμασε και κάτι παραπάνω.
Το κυριότερο είναι ότι έχει βρει την χρυσή τομή και τα κοράλλια πάνε τέρμα σε χρώμα και ανάπτυξη ..

Η διαφορά είναι ότι τα περισσότερα τεστ έχουν μεγαλη απόκλιση .
δλδ το μηδέν είναι πάνω από 0.5 κάτι που είναι κακό για το ρεεφ
οπότε είναι πολλά .

¶μα φτάσουν στο σημείο να μετράνε όλοι με μμηχανήματα που σου δίνουν ακρίβεια τότε ναι ας είχαν μέχρι 0,20 .

Βέβαια σε συνθήκες που κάτω από 0.05 θα είχαν απίστευτη διάφορα σε ανάπτυξη και χρώμα .
Κάτι που είναι και δύσκολο να πέσεις και θέλει και μια εμπειρία για να δουλεύεις εκεί. .....
Φυσικά εάν πεις να πάιξεις χαμηλά στα πρέπει να έχεις μια ισορροπία σε στοιχεια αλλά και σταθερότητα. Αλλαγές νερού θα είναι το κλειδί για την επιτυχία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sakisdraminos : 28-04-16 στις 08:38
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 28-04-16, 09:19
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Σάκη το Hanna ULR έχει 0.015 ακρίβεια. Τελικά έρχεται στα λεγόμενα μου; Όχι μηδενικά αλλά μετρήσιμα φοσφωρικα; Για τα νιτρικά πια θεωρεις ιδανικά;

Καλό Πασχα σε όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 28-04-16, 12:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.382
Προεπιλογή

Αγαπητέ gregkn73 δεν παρακολουθώ συχνά τα θαλασσινά αλλά παρατηρώ ότι οι συντονιστές εδώ είναι πολύ ανεκτικοί απέναντι σου. Εκτός του ότι χρησιμοποιείς απρεπείς εκφράσεις και εξαπολύεις κατηγορίες αβάσιμες, μεταφέρεις και αντιπαραθέσεις σου από άλλους χώρους εδώ μέσα.
Από μένα έχεις αυστηρή προειδοποίηση και επιφυλάσσομαι για τη συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 28-04-16, 15:52
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Γρήγορη είπαμε η θάλασσα μέγιστο από αυτά που έχω διαβάσει έχει 0.005
Το χανα έχει πάνω κάτω 0.015(+-)δλδ 5φορες παραπανω οποτε μαθηματικα πρεπει να ειναι μηδενικα το αποτελεσμα ......
Νιτρικά πάλι μηδενικά πιστεύω και έχω δει ότι πάει πολύ καλά(μερικές φορές δεν κατεβαίνει στο μηδέν λόγο ότι δεν υπήρχαν φωσφορικά).

Τώρα άμα ααυτά είναι στα λόγια σου τι να σου πω κάτι δεν βλέπω καλά. ......


Εσύ δεν μας είπες τελικά που πιστεύεις ότι θα έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα ;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10087 seconds with 15 queries